A I g e m e e s) N i e u w s- en Advertentieblad o o r Zeeuwscli-Vlaandereii. Cacao No. 5922. Zaterdag 31 Mei 1913. Gemengde berichten. 53e Jaargang. JANTdE'S EESTE VR1ENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEy EN ZIJN K0P VAN HOUTEN'S ABONNBMBNT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,_. Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor ovenge Buitenland 2,—. Men abonneert zich bg alle Boekhande- taars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIISNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaai piaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs siechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzendiag van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. EElSvSTB Gerst en Tep Neuzen. Onder dit hoofd bevat de Midd. Crt. van 27 Mei 11. een ingezonden stuk van X Y Z, dat wij, in verband met de daarbij betrokken belangen, ook van beteekenis achten om te brengen onder de aandacht van een ruimen kring van de ingezeteneu dezer gemeente en omgeving. Het schrijven luidt aldus Veroorloof mij uwe aandacht te vestigen op een brief van den Brusselschen correspondent der //Nieuwe Rotterdamsche Courant" do. 19 Mei voorkomende in het avondblad dier cou rant van Dinsdag 20 Mei. Deze brief haudelt over de Tentoonstelling te Gent, het Nederlandsch paviljoen en de oflicieele opening daarvan. Na de rede van den Ned. regeeringscommis- saris antwoordde de burgemeester van Gent daarop de schrijver zegt„Hij zei Ietterlijk" //Meer dan eenige stad uit Belgie beroemt //de stad Gent er zich op, vriendschapsbetrek- z/kingen met Holland te onderhouden. In meer //dan eene omstandigheid reeds had ik de ge- z/legenheid, op ons stadhuis, namens de gansche z/Gentsche bevolking, mijne hartelijkste sympa- z/thieke gevoelens jegens onze Hollandsche #vrienden uit te drukken. Ik mocht er aan z/herinneren dat de stad Gent vooral erkente- //lijkbeid verschuldigd is aan de Hollandsche //regeering voor hare inschikkelijkheid jegens z/Belgie, wanneer er sprake was de gemeenschap z/tusscken Gent en de zee te vergemakkelijken z/langs het kanaal van Ter Neuzen. De stad //Gent koestert de hoop, nogmaals op de mede- z/werking der Noord-Nederlandsche regeering z/te mogen rekenen, wanneer er weldra zal //moeten worden overgegaan tot het bouwen z/eener sluis te Ter Neuzen. z/Binnen enkele weken, op 22 Juni n.l. zal z/de stad Gent het Voltrekken der werken, uit- „gevoerd ingevolge het gesloten verdrag feeste- j/lijk vieren. Te dier gelegenheid zal mij de z/taak opgelegd, in de tegenwoordigheid van z/Z. M. den Koning der Belgen en, ik hoop z/het, ook in de tegenwoordigheid der Neder- „landsche overheid, plechtiger nog dan nu te z/zeggen hoe groot de erkentelijkheid is der //Stad Gent jegens de regeering van Hare Majes- tfteit Koningin Wilhelmina. En indien ik het z/durfde, dan zou ik daarbij nog den vurigsten 0wensch uitdrukken dat onze tentoonstelling niet z/sluit zonder dat uwe beminnelijke Vorstinhaar „een bezoek brenge. //Het bij zonder sympathiek onthaal, dat haar zifhier zou te beurt vallen, zou haar het bewijs z/leveren hoezeer de betrekkingen tusschen de z/stad Gent en Nederland innig zijn en oprecht //hartelijk". De correspondent voegt daaraan toe z/Ik weet deze (redevoering) geheel optatief //is. Maar ik ken den Gentschen burgemeester z/genoeg, om tevens te weten dat hij heeft ,/geleerd, voorzichtig te zijn en niets'vooruit //te zetten, dat hij niet zou kunnen verant- z/woordeu. En zelfs als wij hier met niet dan z/zeer persoonlijke wenschen van den heer z/Braun te doen hadden, zouden zijne woorden ffvoor Nederland eene vingerwijzing moeten zijn". De schrijver eindigt dit gedeelte van "zijn brief, na gesproken te hebben van handhaving der gemeenschappelijke taal, behoud van o-e- meenschappelijk stambewustzijn »Maar ik zou het, in het belang van uw //land zelf, zeer gewenscht achten, dat de Neder- z/landsche regeering en ook Koningin Wilhel- //mina, gevolg gaven aan burgemeester Braun's z/uitnoodiging. Het zou banden toehalen, de- z/welke Het ligt niet in mijne bedoeling op deze vingerwijzing nader in te gaan, maar u te wijzen op de groote erkentelijkheid die de stad Gent verschuldigd 4s aan de Hollandsche re geering voor hare inschikkeljjkheid jegens Belgie, wanneer er sprake was, de gemeenschap tusschen Gent en de zee te vergemakkelijken langs het kanaal van Ter Neuzen. I /rW% H De burgemeester van Gent hoopt dit den 22sten Juni a. s. in de tegenwoordigheid der Nederlandsche overheid nog plechtiger dan ditmaal te herhalen. Die verklaring van den Gentschen burge meester, die voorzichtig genoeg is, niets vooruit te zeggen, dat hij niet zou kunnen verantwoorden" is voor Ter Neuzen niet van beteekenis ont- bloot. Toen, nu ongeveer 14 jaren geleden, Neder land zoo inschikkelijk was, Belgie te veroorloven op Nederlandsch grondgebied de gemeenschap tusschen Gent en de zee te verbreeden en te Ter Neuzen een grootere sluis te bouwen, meende men, alhier, dat daardoor de Ter Neuzensche be langen geschaad werden de Nederlandsche re geering paaide toen Ter Neuzen met de belofte, voor verbetering der laad- en los-gelegenheid le zullen zorgen, waaraan Ter Neuzen groote behoefte had en in nog meerdere mate heeft, maar nog steeds ziet Ter Neuzen tevergeet's daarnaar uit. Ter Neuzen hielp zich steeds, zoo goed of zoo kwaad als het ging en helpt zich ook nu nog, door op den oostelijken kanaaldijk te lossen, voor het gebruik waarvan een voor Ter Neuzensche toestanden hooge huur per M2. per 14 dagen moet worden betaald. Zulks, let wel, voor een dijk, die weliswaar door den Nederl. Waterstaat gemaakt, maar met geld uit de Belgische schatkist is betaald. Veertien jaar is een langen tijd, dat onder- vinden wij hier in Ter Neuzen, waar we nog steeds op vervulling der gedane beloften wachteu, ook. In den loop dier jaren schijnt de Nederl. waterstaat steeds meer eerbied gekregen te hebben voor het vele geld dat Belgie over had voor de verbetering van den waterweg van Gent naar zee en steeds meer uit het oog te hebben verloren de inschikkelijkheid van Neder land om dit zuiver Belgisch belang met ver- onachtzaming of althans met voorbijziening van belangen van eigen onderdanen, te bevor- deren en mogelijk te maken. Heette het tot voor eenige jaren Wat klaagt geEen ruimere toegang tot een grootere diepte van het kanaal komt ook Ter Neuzen ten goede, dat daardoor toch ook grootere schepen ontvangen kan, al kunt ge die voor het oogen- blik nog niet lossen, omdat ge geen geschikte losgelegenheid hebtin de laatste jaren beet het alleen nog Dat prachtige kanaal, door Bel gie uit ruime beurs betaald, is een doorvaart naar en voor Belgieaan de boorden van dat kanaal zoudt gij Nederlanders willen blijven lossen Dat zal niet gebeuren Helaas kunnen we u dit voorloopig nog niet geheel en al ver- bieden maar zoodra de u beloofde haventjes- klaar zijn, dan geen schip meer langs den kanaaldijk gemeerd dan krijgt ge 200 meter kade en eenige honderden meter dijk, zooals ge nu over een lengte van 5 a 6 kilometers in gebruik hebt en daarmee zult ge u moeten be- helpen. Belgie mocht eens klagen dat schepen langs deu kanaaldijk liggende, de doorvaart naar Belgie bemoeilijkten Die klachten kwamen nog wel niet tot ons maar ze zouden toch kunnen komen en we willen die klachten liever voorkomen dan afwachten. Stel u eens voor dat we zouden moeten antwoorden, dat we zoo ^schikkelijk geweest waren om de verbetering van die doorvaart naar Belgie door Nederlandsch grondgebied mogelijk te maken en we daarom meenden den toestand zooals die nu reeds een veertig jaar lang bestaat wel te kunnen be- stendigen. We hebben er natuurlijk wel het recht toe, want het beheer van het kanaal op Nederlandsch grondgebied berust geheel in onze handen, maar stel u voor een klacht van BelgiS Inrichting van geschikte losgelegenheden langs het kanaal Daarvan kan natuurlijk geen sprake zijn. Ge krijgt hoogstwaarschijnlijk over eenige jaren de u nu veertien jaren geleden be loofde haventjes, maar verder gaan we niet Particulier initiatief daartoe Niet aan te denkenOns streven moet zijn en blijven, geheel vrije kanaalboorden voor een ongehinderde doorvaart naar Belgie en al wat daaraan in den weg staat is uit den booze. Op dit oogen- blik kunnen we u dit nog wel niet geheel ver- bieden zonder Ter Neuzen totaal dood te drukken maar medewerken aan het tot stand komen van geschikte losgelegenheid langs het kanaal doen wij in geen geval. De aangewezen plaats daartoe aan diep water en buiten de vaargeul 't Kan wel zijn, maar wij geven daartoe geen toestemmingvoor de vrije doorvaart naar Belgie moeten de be langen van Ter Neuzen wijken, ook al leggen uwe schepen, volgens u, aan die doorvaart niets in den weg. Toch zou Belgie kunnen klagen en dat willen we voorkomen Met dat particulier initiatief ten uwent kunnen we geen rekening houden laat niemand geld van eenige beteekenis uitgeven tot verbetering der be- staande toestanden aan den kanaaldijk., waar ge iiu uw schepen lost, we zullen u binnen enkele jaren daarvan toch moeten verjagen Binnen enkele jaren M. d. R., zullen we dus misscbien nog op den kanaaldijk mogen wandelen indien het gras en de jacht op dien door Belgisch geld betaalden dijk niet verpacht wordt en de opbrengst in de Nederl. schatkist vloeit, maar schepen lossen aan en goederen opslaan op dien dijk zal ons verboden zijn. Is het te verwonderen dat hier zoo nu en dan de verzuchting geslaakt wordt Behoorde Z.- laandereu toch maar tot Belgie, dan was Ter Neuzen reeds lang een zeehaven van be teekenis. Ik wil op dit oogenblik niet nog meer plaats- ruimte van u vragen om u te wijzen op de ondoelmatigheid en geheel onvoldoende gelegen heid tot lossing en opslag van goederen, die we misschieu over eenige jaren krijgen zullen. Alleen nog een enkel woord over de rede van burgemeester Braun z/Pe stad Gent koestert de hoop, nogmaals op de medewerking der Noord-Nederlandsche regeering te mogen rekenen, wanneer er weldra zal moeten worden overgegaan tot het bouwen eener sluis te Ter Neuzen." Er zal dus weldra wederom een nieuwe sluis te Ter Neuzen moeten worden gebouwd, ten behoeve van Belgieniet onwaarschijnlijk is daaraan verbonden een nieuwe verbreeding van het kanaal. Belgie hoopt wederom op de in schikkelijkheid der Nederlandsche regeering en zal daarvoor wederom zeer erkentelijk zijn. Zal die erkentelijkheid zich opnieuw uiten in schoone woorden en enkele versierselen, of zal onze regeering ditmaal ook de belangen harer eigen onderdanen, die tot nog toe de dupe harer inschikkelijkheid zijn geweest, in het oog houden en zeggen Yoor wat, hoort wat Ter Neuzen kon reeds lang een zeehaven van beteekenis zijn Ter Neuzen kan dat nog worden mits onze regeering van goeden wille is. Maar dan niet nu, omdat Belgie wel eenig offer wil brengen, de door onze regeering nu sedert 14 jaar beloofde haventjes door Belgie doen betalen dat is geen inlossen van oude schuld, maar voor en aleer ze uit internationale beleefd- heid of om andere redeneu haar toestemming geeft, zich afvragen waarmede en hoe kan ik Ter Neuzen, dat ik zoo lang vergeten heb, dat door mijn inschikkelijkheid jegens mijn naburen, in het gedrang is gekomen, helpen en tot bloei brengen. Wanneer die gedachte voorzit voor en bij het sluiten van het verdrag, waar bij Nederland opnieuw zijn toestemming geeft tot de bevor- dering van een Belgisch belang, dan zie ik vol vertrouwen de toekomst van Ter Neuzen tegemoet. Ik maak de woorden van den correspondent der N. R. Ct. tot de mijne z/De woorden van den Gentschen burgemeester zouden voor Nederland een vingerwijzing moeten zijn." Het zij zoo Men meldt uit Apeldoorn aan de Tel. dat Prinses Juliana Woensdagmiddag in streng in cognito de kindervoorstelling in het Circus Wilke aan den Deventerweg bijwoonde. Zij begaf zich daarheen in een landauer, met een paard be- spannen, van een stalhouder en vergezeld door mej. Marting en haar lakei. Niemand van het publiek had daardoor eenig vermoeden van de aanwezigheid der Prinses, evenmin als aankomst en vertrek werden opgemerkt. De voorstelling voor de Prinses en genoodigde kinderen van officianten en employe's had gisterenvoormiddag plaats op de manege, bij Het Loo. Naar de Midd. Crt. meldt deed deze week te Ierseke een vader aangifte van de geboorte van zijn achttiende kind. Daarvan zijn 17 kinde ren nog in leven en 15 zijn er nog thuis. Volgens het N. v. d. D. is de 70jarige Durgerdammer visscher Jacob Schouwen in het vischruim van zijn hotter gevallen en daarin verdronken. Blijkbaar had de oude man na zijn val niet meer de kracht gehad zich overeind te werken. Op een brutale wijze hebben Maandag- avond in Watergraafsmeer inbrekers hun slag geslagen. Terwijl de heer Boas, wonende Linnaeusparkweg 15, met zijn familie tusschen half tien en half elf een wandeling maakte, zijn inbrekers in zijn woning binnengedrongen met een huissleutel, die reeds geruimen tijd door de familie werd gemist. Zij namen mee een groot aantal diamanten, gouden en zilveren voorwerpen, tot een waarde van 800, o. a. een diamanten broche van f 500. De dieven lieten achter een stuk van een haarkam en een koperen collier, blijkbaar is dus een vrouw in het spel geweest. Tot dusver heeft men de daders nog niet kunnen opsporen. De bestolene was tegen inbraak verzekerd. (FIdbl.) TER AEPZEIfSCHE COERAAT. Mart vemehljat MaanJag., Wuepudag. en Friydagavond, aitgntzoutf r<S op Weeatdagesi MJ de rirma J*. JT. VAM tSK SASDV, its fat leaceo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1