Ter Keuzsnsche Courant Gemeogde berichten. Dinsdag 27 Mei 1913. No. 0920. TWBBDB BLAD. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 3. Benoeming van een Directeur van de gemeente hoogere burgerschool. 5. Voorstel tot wijziging van de begrooting voor 191&.I {Wordt vervolgd.)\ De vergiftigde bankier is overleden. Juist een week nadat hij bij vergissing een tablet kwik-bichloride in p'laats van een hoofd- pijnpastille bad ingenomen, is de bankier San ders Walker te Macon (Georgia), volgens de VAN Vergadering van Maandag 26 Mei 1913. Voorzitter de heer J. Iluizinga, burgerneester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggre, De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, Donze, Eijke en Van Borssuin Waalkes, later ook de heer De Bruijne. Afwezig de heer Wieland. De voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde 1. Notulen. De notulen der voorgaande vergadering worden onver- anderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een kennisgeving van Abr. de Koeijer dat hij de benoeming tot plaatsvervangend lid van het stembureau in het tweede stemdistrict aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een kennisgeving van J. J. van Leeuwen. dat hij de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs gaarne aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een kennisgeving van J. J. van Leeuwen, dat hij de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs gaarne aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van C. A. de Looze, directeur der H. B. S. te Brielle, waarin deze mededeelt, dat hij zijne sollieitatie naar de betrekking van directeur der op te richten H. B. S. intrekt, in verband met de door hem verkregen zekerheid dat de H. B. S., waar hij thans werkzaam is, zal worden uitgebreid tot eene met vijf- jarigen cursus. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een kennisgeving van Th. Fermont, dat hij de be noeming tot plaatsvervangend lid van het stembureau in het tweede stemdistrict aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van het Comite tot bevordering van de stichting eener muziektent, waaruit blijkt dat de door haar bij.de ingezetenen gehouden inzameling van gelden, met inbegrip van de gift der Wielrijdersclub »Ter Neuzen" ad 125, heeft opgebracht f 797,53, en wegens onver- mijdelijke administratiekosten is uitgegeven 15,61, zoodat aan burgerneester en wethouders kon worden ter hand gesteld een saldo van f 781,92. Voorts meldt het schrijven dat onder instemming der vergadering van dat comite door den voorzitter een woord van dank werd uitgesproken aan bovengenoemde wiel rijdersclub, die door hare gift aanstonds de pogingen van het comite krachtig in de hand werkte en verder aan de talrijke ingezetenen, die door hunne grootere en kleinere bijdragen het comite te hebben in staat gesteld boven- genoemd bedrag als blijk van belangstelling der burgerij voor de stichting eener muziektent aan burgerneester en wethouders te kunnen ter hand atellen. Doch vooral werd die dank gericht aan genoemd col lege voor de van haar ter bereiking van het doel onder- vonden medewerking, door het aan den gemeenteraad gedane voorstel, terwijl ook verzocht wordt dien dank te willen overbrengen aan den gemeenteraad, voor het nemen van zijn besluit, waardoor op loyale wijze uitvoering zal worden gegeven aan hetgeen door het comite werd be- oogdn.l. der stichting eener muziektent, der gemeente waardig. Het comite spreekt de hoop uit, dat deze stichting zal mogen strekken tot verfraaiing van onze Markt en dat zij jaren lang een inrichting zal zijn die gebruikt wordt tot het verstchaffen van genot aan de ingezetenen. Aangenomen voor kennisgeving. Sj. Naar aanleiding van het schrijven der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, omtrent het zakkeo van leerlingen op school B voor de zevende klasse en den wenk der commissie om deze leerlingen in de eerstvolgende maanden eenig speciaal onderwijs te laten genieten in de vakken waarin zij te zwak zijn, hetgeen zou kunnen ge- beuren in de uren die nu, geheel overbodig aan het Fransch worden opgeofferd, opdat vele van hen zouden kunnen worden toegelaten op de met 1 September te openen nieuwe school voor meer uitgebreid lager onder wijs, en voor de betrokken leerlingen niet bijna anderhalf jaar verloren ga, deelt de voorzitter mede dat burge rneester en wethouders met het hoofd der school een onderhoud hebben gehad. In die conferentie werden twee vragen gesteld. In de eerste plaats werd gevraagd of een oorzaak kon worden opgegeven, waarotn zoovele leerlingen uit de zesde klasse niet zijn overgegaan naar de zevende. Daarop werd door het hoofd der school te kennen ge geven dat hiervan eenerzijds de oorzaak was ziekte van betrokken leerlingen en schoolverzuim om andere redenen, en dat anderen niet voldoende k.ennis hadden om tot de hoogere klasse te worden toegelaten. Daaraan voegde hij toe dat dit ook vroeger voorkwam, doch dan werden die kinderen in eene hoogere klasse onder zijne leiding gesteld en trachtte hij hen te doen inhalen wat zetekort kwamen. Do'or het intreden van een nieuwen toestand zal hij daar- voor in de toekomst niet meer in de gelegenheid zijn, waarom hij het raadzaam vond die leerlingen niet in een hoogere klasse te laten overgaan. Ten tweede werd gevraagd of het hoofd der school be- reid zou zijn te trachten de kinderen te helpen zich te bekwamen in de vakken waarvoor ze tekort schieten, over- eenkomstig het denkbeeld aangegeven door de commissie van toezicht. Het hoofd der school heeft daarop geantwoord dat hij bereid was aan dat verzoek te voldoen, in zooverre het leer- plan dit gedoogde en er geen buitengewone moeite voor vereischt werd. Spreker vraagt of een der leden hierover nader het woord verlangt, dan wel of de vergadering er genoegen mede neemt, deze zaak verder te laten rusten. Niemand vraagt het woord. Ii. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering om bericht en raad in handen van burgerneester en wethouders gestelde adres van A. C. de Pauw e. a., be- trelfende het neerwerpen van straatvuil in de nabijheid van den Sationsweg deelt de Voorzitter mede dat door burgerneester en wethouders aan G. F. P. van der Peijl vergunning is verleend een door hem van het Domein in gebruik verkregen terrein op te hoogen met straatvuil, o. m. onder voorwaarde dat het vuil steeds door een laag aarde moet worden bedekt. Aan die voorwaarde schijnt niet steeds te zijn voldaan en Van der Peijl is er op ge- wezen dat hij daarvoor moet zorgen, of dat anders de vergunning zal worden ingetrokken. Aangenomen voor kennisgeving. i. Ingekomen is een schrijven van den hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat in de llde directie, naar aanleiding van een brief van durgemeester en wet houders van 1 April 1913, betreffende de afscheiding van het terrein achter school C, in verband met' het dempen der tusschen het erf der school en het aangrenzend terrein van den rijkswaterstaat gelegen sloot, waartoe aan de gemeente vergunning is verleend, op voorwaarde dat voor rekening der gemeente eene afscheiding zou worden gemaakt. De hoofdingenieur-directeur geeft te kennen dat, wanneer overeenkomstig zijn schrijven van 17 Maart jl. de daarin bedoelde perceel scheiding wordt geplaatst, hetgeen dan over eene lengte van ongeveer 40 M. -zou moeten ge- schieden, de kosten, volgens raming voor eene sehutting lioog 2,20 M. met palen op afstanden van 2 M., ongeveer f 5 per ML of in totaal f 200 zullen bedragen. Indien een sehutting, lioog 1,75 M., met prikkeldraad tot de hoogte van 2,20 M. wordt geplaatst, dan zou het totaal bedrag nog met ongeveer 20 kunnen worden verminderd. Het vanwege de gemeente geraamd bedrag van f 670 a 785 moet derhalve op een misverstand berusten. Het plaatsen van een doornenhaag als scheiding, zooals door burgerneester en wethouders wordt voorgesteld, wordt niet voldoende geacht. Mocht het beraamde bedrag van 200 te hoog zijn om dit uit de gemeentebegrooting van dit jaar te kwijten, dan wordt door den hoofdingenieur-directeur uitstel voor de plaatsing van de sehutting tusschen de perceelen sectie C no. 3527 en 3134 verleend, met dien verstande echter, dat uiterlijk 1 Maart 1914 die scheiding zal moeten zijn aangebracht. Voor het plaatsen van de sehutting op een der voorge- stelde wijzen tusschen de perceelen sectie C no. 3817 en 4496 kan evenwel geen uitstel worden verleend. In verband daarinede wordt het gemeentebestuur ver zocht onverwijld daartoe het noodige te doen verrichtcn overeenkomstig de aanwijzingen van den arrondissements- ingenieur J. P. Walland te Ter Neuzen. In zijne mondelinge toelichting op dit voorstel geeft de voorzitter te kennen dat hij zich overeenkomstig het ver- langen van den Raad over deze zaak persoonlijk heeft gewend tot den hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat en naar aanleiding van dat onderhoud is dit schrijven ingekomen. Men kon geen genoegen nemen met het dezerzijds gedaan voorstel om voor afscheiding een doornenhaag te planten tusschen het terrein der woning van het hoofd der school De Groot en den ingenieur Walland en de sluiswachterswoning van Van Kerkvoort. Daarvoor wOrdt de eisch gesteld van een houten sehutting ter hoogte van 2,20 M. Ook zou genoegen worden genomen met een houten sehutting van 1,75 M. en de verdere hoogte met prikkeldraad. Voor de afscheiding achter de andere erven zou met een goedkoopere afscheiding, b. v. eene doornenhaag met prikkeldraad. genoegen worden genomen. Burgerneester en wethouders stellen voor hun college te machtigen tot het doen der uitgaaf noodig voor het maken der geeischte afschutting. Op de voordeeligste wijze ge maakt, wordt de uitgaaf dan op f 170 geraamd. De heeren van den waterstaat zijn voor wat de kwaliteit van het materiaal betreft niet veeleischend, het gebruik van duur hout wordt niet noodig geacht, als de sehutting zelf maar voldoet. De heer Drost heeft er iets van gehoord dat de waterstaat in verbapd met een in de dertiger jaren met de gemeente gesloten contract, waarbij deze laatste de vrije beschikking over de sloot kreeg, niet het recht zou hebben om van de gemeente te vergen, dat een afscheiding moet worden gemaakt zooals zij dat wenscht. Is dit zoo, dan zou hij niet willen toegeven. De voorzitter kan daarover geen inlichtingen geven. Hij wijst er op dat het voorstel van burgerneester en wethouders een uitvloeisel is van een voor enkele jaren met waterstaat gesloten contract, waarbij de gemeente vergunning kreeg de sloot te dempen, onder voorwaarde dat zij voor het maken eener afscheiding, ten genoege van 's Rijkswaterstaat zou zorgen. De heer Drost weet dit, maar voert hier tegen aan dat dit contract gesloten is op die voorwaarde in de meening dat het rijk het recht had die voorwaarde te stellen. Mocht nu blijken dat zulks niet het geval was, dan is dit laatste contract niet geldig. De voorzitter geeft in overweging, naar aanleiding der woorden van den heer Drost, de behandeling dezer zaak uit te stellen, tot het instellen van een nader onderzoek. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. j. Een schrijven van den waarnemend ontvanger der registratie en domeinen te Hulst, waarbij deze ter teeke- ning doet toekomen een akte van vergunning tot het afgraven van de wal van bastion IV, aan de Steenkamp- laan. Bij deze akte wordt aan de gemeente vergund van den wal af te graven en te vervoeren hoogstens 500 M3. zand, tegen den prijs van 5 cent per M3. De voorzitter deelt mede dat het de bedo'eling is dit zand te gebruiken voor uit te voeren bestratingswerken. Namens burgerneester en wethouders vraagt hij machtiging dit contract te sluiten. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde machtiging verleend. Ii Een adres van J. W. Lensen, wonende Markt no. 11 alhier. die de vrijheid neemt zich nogmaals tot den raad te weriden, in verband met het bouwen van een muziektent op het Marktplein. Adressant geeft te kennen dat het voor hem eene teleur- stelling was uit het vorige raadsverslag te vernemen dat er aan zijn bezwaar, dat hij reeds vroeger mondeling heeft ingebracht, niet kon worden tegemoet gekomen. Zooals de tent nu zal worden gezet zal deze geheel het vrije uitzicht "belemtneren, hetwelk adressant thans heeft door de Bakkerijstraat in de Noordstraat. Wordt. detent echter eenige meters opgeschoven, dan zou dit volgens hem geen bezwaar opleveren voor andere woonhuizen aan de Markt, daar huh uitzicht niet tot de Noordstraat strekt, en zijn woonhuis het eenigste huis is, hetwelk door de Bakkerijstraat in de Noordstraat uitzicht heeft, en door het thans genomen raadsbesluit dat uitzicht zal moeten missen. Het is z. i. geen onoverkomelijk bezwaar de paal te ver- plaatsen. Aangezien met de uitvoering nog niet is begonnen, kan zijn verzoek van geen invloed zijn op de kosten. Hij vertrouwt dat de Raad alsnog op zijn besluit zal willen terugkomen en het daarheen zal leiden, dat zijn uitzicht in de Noordstraat onbelemmerd blijft. De voorzitter deelt mede dat, toen oorspronkelijk het verzoek van den heer Lensen in de vergadering van burgerneester en wethouders en der Commissie van bijstand besproken werd, de meeningen verdeeld bleken, waarom werd goedgevonden den raad te laten beslissen. Dat prijs gesteld werd op het behoud van de eerst aangewezen plaats sproot ook daaruit voort, dat men meende dat het minder gemakkelijk zou regelen met de verlichting. Nu«chter nader door dengene die daarover te adviseeren heeft is te kennen gegeven dat eene verplaatsing, meer zuidelijk, integendgel voor de verlichting gemakkelijker zal uitkomen en de paal toch moet worden weggenomen, bestaat er bij burgerneester en wethouders geen bezwaar om op het genomen besluit terug te komen. Spreker vraagt daarom of de raad geneigd is op zijn besluit van de vorige vergadering terug te komen en of hij burgerneester en wethouders wil machtigen nader de plaats voor het bouwen der muziektent aan te wijzen, zooals dat in verband met de plaatselijke gesteldheid het meest gewenscht zal voorkomen. De heer Drost heeft geen bezwaar om aan het verzoek van adressant tegemoet te komen, wanneer daarvan geen misstand op de Markt het gevolg is. De voorzitter meent dat dit niet het geval zal zijn. Als de tent een beetje zuidelijker komt, ontstaat daardoor ook het voordeel, dat men aan de zijde van de'H. B. S. een groot terrein behoudt en een kleiner aan de zuidzijde der Markt. Dit is ook gemakkelijker bij de kermis. Op het. kleinste deel kunnen dan kleine inrichtingen geplaatst worden en aan de noordzijde is er goede gelegenheid voor de groote inrichtingen. De heer Drost geeft te kennen dat dit laatste voor hem geen motief zou zijn om een misstand te scheppen, daar de tent er voortdurend zal staan en de kermis maar ge- durende een week. Hij wil er daarom alleen in toe- stemmen wanneer het geen aanleiding zal geven tot ontsiering. De voorzitter gelooft niet dat dit het geval zal zijn. Burgerneester en wethouders kunnen zich plaatselijk over- tuigfin hoe het zal worden. Nog kan hieraan toegevoegd worden dat oorspronkelijk ook wel eenig bezwaar geop- perd is tegen het plaatsen van de tent juist op het kruis- punt van 4 straten, met het oog op tocht. De raad zal dit maar moelijk kunnen uitmaken, daar de leden erniet op zullen gaan staan blazen. De heer .Moggre had al verwacht dat burgerneester en wethouders toch met een voorstel zouden gekomen zijn om op het genomen besluit terug te komen. Nudemuur op de Markt is weggebroken, waardoor deze veel grooter is geworden, meent hij dat er alle aanleiding is, de tent noordelijker te plaatsen, zoodat ze ongeveer zou komen te staan in het midden van het terrein tusschen de zuidelijke huizenrij en de hoogere burgerschool. Hij meent, dat zoo'n tent in het midden van het terrein thuis hoort. Wordt de tent zuidelijker geplaatst, dan komt ze heele- maal niet in het midden. De paal van het licht zou nu toch naar het midden moeten verplaatst worden. De voorzitter merkt op dat over verplaatsing noordelijk nog niet is gedacht, dat is een nieuw punt in het debat. De' heer Dees acht het niet raadzaam. Nu zal er op de Markt een terrein van groote lengte overblijven, wat niet het geval zou zijn, als de tent juist in het midden woijt gezet. Nu is het terrein voor verschillende doel- eintien bruikbaar. De commissie voor de paardenkeuring betuigde het vorig jaar hare tevredenheid over dat uit- stekende terrein, binnenkort moet alhier weer eene keuring plaats hebben. Zet men de tent juist in het midden, dan zullen de dan verkregen twee gelijke lielften der Markt niet meer voor die keuringen geschikt zijn. Ook bij ge legenheid der jaarmarkt zou men daarvan moeilijkheden ondervinden. De heer Moggre bepleit nogmaals plaatsing der tent in het midden der Markt. De heer Waalkes vraagt of de electrische paal op de Markt niet kan worden opgeruimd, deze dient eigenlijk toch nergens toe. De voorzitter deelt mede dat het de bedoeling is die paal op te ruimen en lantaarns voor de verlichting aan te brengen aan de palen van de muziektent. Hij meent dat het 't best is de plaatsbepaling nader aan burgerneester en wethouders over te laten, dit college kan dan de verschillende aangevoerde motieven, ook die van den heer Moggre, overwegen en daarmede rekening houden bij het nemen van een besluit. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het in de vorige vergadering genomen besluit, waarbij eene plaats werd vastgesteld, ingetrokken en verder met algemeene stemmen burgerneester en wethouders gemachtigd die plaats nader aan te wijzen. I. De voorzitter vraagt voor burgerneester en wethouders machtiging over te gaan tot den verkoop van 60,000 oude straatkeien uit te breken in het Nieuwediep en andere straten, die volgens de begrooting voor vernieuwing der bestrating in aanmerking komen. De heer De Jager vraagt of die keien niet meer door de gemeente kunnen gebruikt worden. De heer Drost vraagt of men denkt dat die verkoop nog wat zal opleveren. De voorzitter deelt mejle, dat die oude keien voor straten van de gemeente niet meer kunnen worden gebruikt, ze zijn echter wel geschikt voor landwegen met weinig ver- keer en b. v. voor een weg naar een hofstede. Aan den heer Drost kan hij mededeelen dat er reeds bevredigende aanbiedingen voor zijn ingekomen. Met algemeene stemmen worden burgerneester en wet houders gemachtigd die keien te verkoopen. Nadat de voorzitter den heer De Jager, naar aanleiding van diens vraag in de vorige vergadering heeft medege- deeld dat het puin van de afgebroken muren aan de Markt en den Smidswal niet kan gebruikt worden voor verbetering van de haven overeenkomstig het voorgenomen plan, daar dan alleen basaltsteen kan worden gebruikt, en de glooiing in den tegenwooordigen toestand geen ver betering behoeft, wordt eveneens met algemeene stemmen goedgevonden ook dat puin te verkoopen, nadat de ge meente daarvan dat deel heeft afgenomen dat zij zelf voor verbetering van den weg op de Molen- en Koedijken noodig heeft. in. De voorzitter legt namens burgerneester en wet houders aan den raad over een rapport betrelfende de lichtvoorziening. Hij vraagt machtiging dit rapport te laten drukken om hgt aan de leden uit te reiken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten n. De voorzitter deelt mede dat de stukjsen betreffende de erfpachten gereed zijn en binnen een dag of drie aan de commissie zullen kunnen worden toegezonden, om haar advies daarover uit te brengen. Er is nog eene kaart in bewerking, die bij den drukker is, om over de noodige exemplaren te kunnen beschikken. De heer Drost heeft onlangs aan het geval met den heer Waalkes bemerkt dat een lid van den raad niet het recht heeft om voor eene commissie te bedanken. Hij wil daarom den raad verzoeken hem te willen ontslaan van zijne opdracht, om zitting te hebben in de Commissie in zake het uitbrengen van advies over de erfpachten. Hij acht dit gewenscht omdat hij zelf erfpaehter, en dus belanghebbende is. Er wordt toch al eens een en ander op zijne handelingen aangemerkt en te vborkoming van verkeerde gevolgtrekkingen acht hij het beter dat een ander zijne plaats inneemt, die geen erfpaehter is en dus onpartijdiger over de zaak zal kunnen oordeelen. De voorzitter is er over het algemeen niet voor ontijdig ontslag te verleenen voor verplichtingen die men op zich genomen heeft, maar hij meent ook, dat er in dit geval werkelijk wel termen zijn om aan den heer Drost tege moet te komen. Hij geeft dus in overweging aan diens verzoek te voldoen en over te gaan tot de benoeming van een nieuw lid. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Bij de nu volgende stemming worden op de heeren Moggre en Waalkes ieder 4, op den heer Visser 2 en op de heeren De Bruijne en Eijke ieder 1 stem uitgebracht. Daar niemand de volstrekte meerderheid verkrijgt, heeft eene tweede vrije stemming plaats. De heer Moggre verzoekt niet in aanmerking te komen. Gekozen wordt de heer Waalkes met 7 stemmenop den heer Moggre zijn 3 en op den heer De Bruijne 2 stemmen uitgebracht. De heer Waalkes neemt de benoeming aan. Op zijne desbetreffende vraag deelt de voorzitter den heer De Jager mede dat de termijn van 3 maanden, de commissie voor het uitbrengen van haar advies toegestaan, ingaat op den dag dat de stukken in hare handen worden gesteld. De voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van een directeur van de gemeente hoogere burgerschool. Op de door burgerneester en wethouders in overleg met den inspecteur voor het middelbaar onder wijs opgemaakte aanbeveling zijn geplaatst de heeren E. C. Godee Molsbergen, leera^r aan eene H. B. S. te Zaandam en Ch. J. S. Tetterode, leeraar aan de K. II. B. S. te Apeldoorn. De heer Eijke verlaat de vergadering. Met 10 stemmen wordt benoemd de heer Godee Mols bergen1 briefje is bianco. Bepaald wordt dat de benoeming geschiedt op eene nader vast te stellen instructie en zal ingaan met 1 Augustus, De voorzitter voegt hieraan toe dat de benoemde voor- nemens is hier reeds op 15 Augustus aanwezig te zijn. om de regeling van een en ander voor te bereiden. De heer Eijke komt ter vergadering. De heer Lensen deelt mede dat hij wegens een dringende zaak de vergadering moet verlaten. 4. Voorstel tot wijziging van de verordming tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren. In de vergadering van 10 April werd in handen van burgerneester en wethouders gesteld om bericht en raad, of zoo mogelijk ter afdoening, een adres van Aug. Aude- - naerd en 4 anderen, alien bewoners van de Kerhollaan waarin gewezen wordt op een ongewenschten toestand, een gevolg van de omstandigheid dat de sloot, waarin de steenen goot voor de woningen aan de Kerkhoflaan, ter afvoering van hemel- en spoelwater moet uitwateren, nimmer wordt schoongemaakt en zoodanig is vervuild, dat de bodem er van hooger ligt dan de bodem van de goot, waarvan het gevolg is, dat de goot herhaalde malen geheel vol vuil en stinkend water staat en bij regen het water over het erf van den eerstondergeteekende stroomt. Uit het rapport van den gemeentebouwmeester blijkt, dat de eigenaren van de sloot aan de Kerkhoflaan (welke thans gebruikt wordt als bergplaats van vuil) reeds meer- malen, ook op verzoek van de Gezondheidscommissie te Ter Neuzen, verzocht zijn om voor eene behoorlijke af- watering van het terrein te zorgen, omdat het niet op den weg der gemeente lag, om op particulier terrein deze sloot behoorlijk op diepte houden, en dat het hem wensche- lijk voorkomt om de aangrenzende eigenaren P. J. Scheele en consorten te Ter Neuzen voor de helft en P. de Feijter Jacz. voor de andere helft te verzoeken om de afwatering van het terrein te onderhouden en de sloot op behoorlijke diepte te houden, zoodanig, dat de waterafvoer naar de sloot niet wordt belemmerd. Burgerneester en wethouders berichten, dat zij thans vrijwel machteloos staan om in den onhoudbaren toestand in het adres aangegeven in te grijpen. Geen enkel rijks-, provinciaal- of gemeentelijk voorschrift komt hen ter hulpe. Zij zijn er van overtuigd, dat de openbare gezond- heid eischt, de openbare macht moet kunnen ingrijpen wanneer slooten, gelegen in de kom der gemeente, door de eigenaars van aangrenzende perceelen niet naar be- hooren worden schoon gehouden. Zij stellen op grond daarvan voor de verordening tot handhaving van de orde en veiligheid op de openbare wegen en wateren te wijzigen. De gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten, wier zetel in deze gemeente is gevestigd, is omtrent die voorgestelde wijzi ging gehoord en heeft te kennen gegeven dat daartegen bij haar geen bezwaar bestaat. Het voorstel van burgerneester en wethouders strekt om in de verordening tot handhaving van de orde en veiligheid op openbare wegen en wateren, tusschen de artikelen 5 en 7 in te lasschen Art ike 1 6. Onverminderd het bepaalde bij de artikelen 69 en 0 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, moeten de slooten binnen een der komraen van de gemeente gelegen, welke tot af- of doorvoer van water of andere vloeibare stoffen dienen, een inwendige bovenbreedte van minstens 1 Meter, een diepte van minstens 0,75 Meter en een bodembreedte van minstens 0,30 Meter hebben. Als dit voor een behoorlijke afwatering noodig is, kunnen burgerneester en wethouders voor bepaalde slooten of voor bepaalde gedeelten van slooten, door hen aan te wijzen, grootere afmetingen vorderen. Deze bepaling geldt ook voor de verlenging of voort- zetting van deze slooten, buiten een der kommen van de gemeente gelegen, totdat zij een sloot of andere water- loozing ontmoeten, waarop het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland Loepasselijk is. De eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders van zoo- danige slooten, welke een mindere bovenbreedte, diepte of bodembreedte hebben, dan in het eerste en tweede lid van dit artikel is bepaald, zijn verplicht deze slooten zoo danig te verbreeden en uit te diepen, dat zij aan het eerste en tweede lid van dit artikel voldoen, zoo dikwijls en voor zoover burgerneester en wethouders dit bevelen en voor het in dat bevel genoemde tijdstip. Artikel 6 bis. Mochten de eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders, die het in het vorig artikel genoemd bevel tot het verbreeden of verdiepen ontvangen hebben. hun slooten willen rioleeren, dan zijn zij daartoe alsnog bevoegd, mits zij le. Voor het verstrijken van den termijn voor de ver- breeding en verdieping in het bevel toegestaan, daarvan schriftehjk kennis geven aan burgerneester en wethouders. 2e. Voor de rioleering buizen of kokers gebruiken, welke inwendig een wijdte hebben van ten minste 10 c.M. Burgerneester en wethouders zullen voor elk bijzonder geval met in achtneming van deze bepaling de minimum- wijdte vaststellen, doch daarbij niet meer dan eene inwendige wijdte van 30 c.M. vorderen. 3e. De buizen ten genoegen van burgerneester en wethouders zoodanig leggen, dat de af- en doorvoer van water- en andere vloeibare stoffen behoorlijk kan ge- schieden, en 4e. de rioleering in orde gemaakt hebben binnen 14 dagen na het verstrijken van den termijn voor de ver- breeding en verdieping bepaald. Artikel 6ter. In de in artikel 6 bedoelde slooten mogen geen dammen of andere beletselen worden gelegd, zonder vergunning van burgerneester en wethouders. Wordt die vergunning verkregen, dan moeten de dammen of beletselen worden voorzien van buizen, duikers of derge- lijke voor waterloozing dienende voorwerpen van voldoende bij de vergunning te bepalen afmetingen. Over slooten mag ook zonder vergunning van buro-e- meester en wethouders geen hout, stroo of dergelitke gelegd of opgestapeld worden. Artikel 6quater. De eigenaars, vruchtgebruikers of be heerders van gronden, gelegen binnen een der kommen van de gemeente, zijn verplicht de daarop of daarin aan- wezige goten, greppels, slooten, wateren of riolen steeds zuiver te houden en zoo noodig te delven, uit te baggeren of schoon te maken. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. De oorzitter stelt namens burgerneester en wethouders voor de begrooting voor 1912 te wijzigen door verschillende posten van uitgaaf die niet toereikend bleken te verhoogen en ingevolge genoemd raadsbesluit een nieuwe post daarin op te nemen, samen tot een bedrag van f 590,76 en met dit bedrag den post onder hoofdstuk 15. art. 1 onvoor- ziene uitgaven waarover alleen met goedkeuring van gedep. staten kan worden beschikt te verminderen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5