A g e m e e n sn Advertenti No. 5920. Dinsdag 27 Mei 1913. 53e Jaargang^ Buitenland. EBRSTB 3LAD. FEUILLETOH. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1, Sederland 1,10. »Voor Belgie 1,40. Voor het overige Buitenland 2.Men ahnnnoor Men l&ars, Postdirecteuren en Brievenbushouders Telefooa Ko. 25. Franco per post: Yoor Amerika 1,65 en voor abonneert zieh bij alle Boekhande- T ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. .Het bericht omtrent het overlijden van den Keizer van Japan is later gebleken onjuist te zijn. Volgens een bij het gezantschap te s Gravenhage ontvangen bericht was de Keizer sedert Zondag der vorige week ongesteld. Donderdag werd eene diagnose vastgesteld en geconstateerd dat de Mikado aan longontsteking lijdende was. Zijn toestand was echter niet gevaarlijk. Het herstel heeft een normaal verloop. Reeds herhaaldelijk doken berichten op om trent oneenigheden tusschen de verbonden Balkanstaten, nadat zij gezamenlijk de over- winning op de Turken hebben bevochten en de oorzaak zou gelegen zijn in het verdeelen van den veroverden buit. Volgens verschiliend'e telegrammen is het nu zelfs tot een vrij ernstige botsing gekomen tusschen de Bulgaren en de Grieken. De Bulgaren maakten zich Zaterdag meester van een brug bij Veroesjista en drongen door in een door de Grieken bezet gebied. Volgens een lezing uit het Bulgaarsche hoofdkwartier hadden de Grieksche troepen, opgesteld rond het dorp Radolvo het vuur geopend op de Bulgaarsche troepen die gelegerd waren aan de andere zijde der Angista. Eerst werd het vuur niet beantwoord, maar toen het vuur der Grieken den spoorweg en de telegraaflijnen beschadigde, openden ook de Bulgaren bet vuur en drongen op over de brug, om de Grieken tot terugtrekken te noodzaken. In Athene ontveinst men zich den ernst van den toestand niet, maar veronderstelt dat de Bulgaarsche regeering voor het optreden der troepen met verantwoordelijk is. Men hoopt dat zp, zonder dat het tot eeD oorlog komt, een einde zal weten te maken aan de broeder- twisten, die de Grieksche regeering mogelijk poogt te vermijden. Een later bericht meldt dat de beide regee- ringen in onderhandeling zijn getreden om ter vermpding van verdere botsingen een onzijdige S r°j j6' breec^e van 6 K.M. aan te wijzen en dat de toestand verbeterd is. Ondertusschen wordt uit de Bulgaarsche hoofd- stad van belangnjke troepen be wegiugen militaire voorbereidingen gewag gemaakt. zooveel en Het is voor de vaart in de Egeische zee en de golf van Smyrna nog niet veilig,~voor de scheepvaart, wegens de drijvende mij! inen. 5) Venz had den mantelzak geopend op de tafel gelegd. Behalve eenig Jinnengoed, een tweede uniform en verscheidene papieren be- vatte deze zak ook geld, dat men bij de be- wegingen van den dragonder kon hooren'rinkelen. De heer Von Beuren gaf zijn dienaar een wenk om been te gaan en de kapitein was alleen. i\u nam hij langzaam den brief van de tafel en las Arme vrouw 1 Mijn innig geliefde Marie 1 Vol berouw over hetgeen ik tegenover u en ons kind heb misdreven, vat ik de pen op om vergiffenis te vragen voor al het leed dat door mijn schuld over ons huisgezin is gekomen. Ach, ik heb oprecht berouw 1 Vurig hoop ik. dat ,e me vergiffenis zult schenken en dat je voortaan met mij in geluk en voorspoed wilt leven. Oprecht wensch ik al het gebeurde weer goed te Het is waar, ik heb u en uwe dubbel bedrogen. Ten eerste toeh ik aanzoek deed om je hand, ten tweede male, toen ik heimelijk onze echtelijke woning verliet. ti u6 !anm Wiilbot' dien ik je gaf, was valsch. Ik beet Hans von Beuren, en op de heuvels in Reuter seint dat weder een ongeluk is ge- beurd met een boot van de Messageries Mari- times". Thans is de //Senegal" in de haven van Smyrna op een mijn gestooten, ofschoon de stoomboot volgens het bericht nog ruim 200 M. buiten de zone was die als gevaarlijk was aangeduid. Er wordt gemeld dat er 17 menschen zijn omgekomen. De /Senegal" is een oud schip, dat sinds 1872 in de vaart is. Eenigen tijd geleden kwam een onder A merikaansche vlag varend Fransch schip in de haven van Smyrna ook met een mijn in botsing en overkwam hetzelfde aan het zeilschip //Theodorus". En in een telegram uit Konstantinopel aan de N. R. Crt. word gemeld dat het stoom- schip //Nevada" van de maatschappij Hadzjidaoel, toen het de haven van Smyrna uitstoomde en wilde uitwijken voor een ander stoomschip dat de haven binnenvoer, buiten de vaargeul ge- raakte en op 3 mijnen liep. Deze ontploften en het schip zonk. Volgens het seheepvaart- kantoor waren 200 passagiers aan boord, waarvan er 70 zijn gered en op een Franschen kruiser Bruix zijn opgenomen. Een te Odessa aangekomen stoomboot heeft aldaar het bericht aangebracht dat de Turken, niettegenstaande den naderenden vrede voortgaan de haven van Smyrna door het leggen lijnen te beveiligen. van TER NEUZEN, 26 Mei 1013. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.1 Dresden. Laagste lhh.1 Thorshavn. Verwachting tot den avond van 27 Mei. Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidweste- lijke wind, meest licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. In de heden gehouden raadsvergadering is benoemd tot directeur van de gemeentelijke H. B. S. de heer Dr. C. E. Godee Mols- bergen, leeraar aan de H. B. S- te Zaandam en privaat-docent aan de gemeentelijke univer- siteit te Amsterdam. Voorheen was de benoemde vanaf de oprichting gedurende vijf jaren directeur van de bijzoiidere Christelijke H. B. S. te Rotterdam, daarna werd hij benoemd als docent in de geschiedenis aan de universiteit te Johannisburg (Zuid-Afrika). Indirect waren politieke toestanden aldaar oor zaak, dat zijue betrekking eindigde hij kwam het Moezelgebied ligt het slot Beurenhof, mijn stamslot, waarvan ik heer en meester ben ge- worden door den dood van mijn vader. Toe- gevende aan mijn lust naar een ongebonden leven, verliet ik het vaderlijk huis, trok naar Parijs en bekommerde mij niet om de ver- maningen en den rechtmatigen toorn van mijn vader. Eindelijk was het hem genoeghij trok de handen van mij af en toen moest ik zelf maar aan den kost zien te komen. Een poosje kon ik mijn oude levenswijs nog voortzetten, maar lang kon dat niet duren. Waar moest ik nu been? Ik wist het niet, want het ouderlijk huis was voor mij gesloten. Ik legde mijn adellijken naam af en noernde mij Walbot. Toen vond ik jou Door jouw liefde bloeide voor mij een nieuw leven, een nieuw geluk op! De knaap, dien je me schonk, scheen me de kracht te geven om door te zetten, wat ik me had voorgenomen. Maar het was alles schijn. Het eerste ongeluk, dat ons trof, deed al mijn goede voornemens vervliegen als kaf voor den wind. Ikwaszwak! Devreesvoor ontberingen was sterker dan de liefde voor mijn gezin. Zoo bezweek ik voor de eerste verzoeking. Een vriend uit vroegere tijden bood mij zijn bemiddeling aan om in Franschen krijgdienst te treden. Ik nam zijn aanbod aan en ver liet als een vluchteling mijn vrouw en mijn kind. Het is nu vier jaar geleden, dat ik onder een vreemd vaandel heb gestreden. Verleden jaar werd ik voor Maastricht zwaar gewond ik was den dood nabij. Toen eerst begqfc ik te beseffen, hoe zwaar ik misdaan beb en ik toen naar benoemd bekleedt. Nederland terug. Later werd hij in de betrekking, die hij thans nog Voor het beroep naar de Geref. gemeente te Goes is door Ds. Fraanje, predikant bij de Geref. gemeente alhier, bedankt. Gister werd er in de Katholieke gemeente een bijzonder feest gevierd. Eerwaarde Joh. Hamerlijnck, de eerste in onze gemeente geboren en getogen, die tot het priester- schap dezer dagen was opgegaan, droeg in de pastoriekerk alhier voor't eerst de H. Mis op. Klokgelui kondigde tegen 10 uur de plechtig- heid aan, terwijl naast familieleden van den jongen priesterde parochianen kerkwaarts stroom- den en 't kerkje, dat eerlang door een nieuw en waardiger zal vervangen worden, spoedig hadden gevuld. Het kerkje was in feestdosch. Het hoogaltaar baadde in een zee van kaars- lichten. Een pater van 't capucijnen-klooster te Sluis- kil hield de feestrede, waarin hij, zijn gehoor blijkbaar boeiende, de beteekenis van dit kerke- lijk feest voor deszelfs held, familie en mede- paroehianen verklaarde. Een om zijn mildheid bekend parochiaan had tot aandenken dezer gebeurtenis een vergulden ciboriekelk aan de kerk gescbonken, welke kelk bij deze gelegenheid 't eerst door Eerw. J. Hamerlijnck moest gebruikt worden. Door den ingenieur van de electriciteits- werken aan de coces-ovens te Sluiskil werd aan den inspecteur van politie alhier medegedeeld dat er op het werk naar zijne meening on- regelmatigheden voorkwamen en door werklieden koper, lood enz., materialen die hun niet toe- kwamen, werd meegenomen. Van die mededeeling was een onderzoek het gevolg, waaruit bleek dat in het kosthuis van de personen waarop de verdenking was ge- vallen werkelijk een partijtje der materialen aanwezig was, dat door hen was meegebracht. Verder kwam echter bij het onderzoek aan het licht, dat door anderen bij een opkooper reeds eene partij was verkocht. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Toen dezer dagen de vrouw van J.Tael- man, timmerman te Philippine, terug kwam van een boodschap in een winkel, vond zij, naar aan de Midd. Crt. wordt gemeld, haar tweejarig dochtertje op haar hoofd staand in een ketel gevuld met koud water. Waarschijnlijk besloot alles weer goed te maken, voor zoover dit nog mogelijk zou zijn. De eerste gelegeD- heid de beste greep ik aan, om mijn vader vergitfenis te vragen voor al het leed, dat ik hem berokkend had. Het was hoog tijd, want zijn dagen waren gesteld. Voor zjjn dood schonk hij me vergiffenis en herstelde me in mijn rechten als zoon. En nu kom ik tot u, beminde vrouw, om ook bij u vergiffenis te verwerven. Ach, laat uw hart verteederen, tracht alles te vergeten, wat ge door mijn schuld hebt geleden en wees weer mijn innig geliefde vrouw. Door trouwe aanhankelijkheid en toe- wijding zal ik u dit mijn leven lang vergelden Ik heb den Franschen krijgsdienst verlaten en ben nu op weg naar mijn geboorteplaats. In het dorpje Gerolstein schryf ik deze regelen, en morgen reis ik over Traben met mijn trouwen dienaar het slot Beurenhof, waar mijn tegen- woordigheid dringend noodig is. Neem alles wat je lief en dierbaar is mee en vaar met de eerstkomende gelegenheid den Rijn op naar Koblenz. Daar vindt je zeker wel een schipper die je de Moezel op naarTrarbach wil brengen. Daar wacht ik je met onzen kleinen Hubert, om je naar mijn stamslot Beurenhof te voeren. Daar kunnen wij voortaan gelukkig samen leven, als je mij vergiffenis wilt schenken. En daaraan twijfel ik nieteen stem in mijn bin- nenste zegt me, dat je met onzen zoon tot je man wilt terugkeeren. God geve het. HANS VON BEUREN, ook genaamd HANS WALBOT. met de handjes in het water willende plassen is het kind voorover gevallen. Bewusteloos haalde zij het kind er uit en riep onmiddellijk om hulp. Een buurvrouw, die haastig kwam toe- snellen mocht het nog gelukken delevensgeesten bij het kind weder op te wekken. Vrijdagavond te Axel op de bovenzaal van het hotel van den heer G. Gilijamse en Zaterdag- avond bij den heer C. Bakker te Hoek werd eene openbare vergadering gehouden waarin als spreker optrad de heer W. de Jonge te's Gra venhage, lid van de Tweede Kamer voor het district Hoorn, met het onderwerp de //Juni- verkiezingen." Hij bekritiseerde de regeering van de rechter- zijde, die zegt christelijk te zijn, terwijl dit in geen enkel opzicht uit hare wijze van wetgeving biijkt, terwijl daarentegen niet is aan te toonen, dat door liberate regeeringen maatregelen ge- nomen zijn die in strijd waren met de christe lijke begrippen. Hij waarschuwde tegen het gevaar van een overwinning van rechts, in verband hiermede, dat de coalitie wijzigiugen wenscht aan te brengen in de grondwet, voornamelijk de art. 192 en 171, die het bestaan der openbare school be- dreigen en Ned. Herv. Kerk financieel zou benadeelen. Scherp bekritiseerde hij het in de Tweede Kamer aangenomen invaliditeits- n ouderdoms- verzekeringsontwerp, hetgeen hij op verschillende punten onrechtvaardig achtte hij bepleitte de invoering van staatspensioen. Hij bestreed ook de voorgestelde tariefwet, die, naar hij betoogde, het zwaarst zou drukken op de volksklasse. Op grond van het aange- voerde wekte hij op om te stemmen op den candidaat der vrijzinnigen, Jhr. De Muralt. In beide plaatsen was de vergadering goed bezocht en werd de redenaar met aandacht gevolgd. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen voor den ambulanten dienst, de heer D. Voute, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hulst. Bij het van wege de Nederlandsche ver- eeniging voor gemeentebelangen gehouden examen, is de akte van bekwaamheid in de gemeente-administratie o.m. ook behaald door den heer J. J. Huijssen van Aardenburg. Naar men ons meldt, zal spoedig ver- schijnen een „Vrijheids-Cantate voor Sopraan-, Alt- en Bariton-Solo, Gemengd- en Kinderkoor. Halfiuid had de kapitein den brief gelezen. Hoe ernstig hij meende, wat hij geschreven had, bewezen een paar tranen, die op het papier druppelden. Nu nam hij nog eens de pen op en schreef onder zijn naam langzaam Den 25 Mei van het jaar 1748. Daarop vouwde hij den brief dicht, verzegelde hem en schreef als adres Aan mevrouw MARIA WALBOT te Keulen aan den Rijn. Nog eenige oogenblikken hield hij den brief in de hand, daarna deed hij hem in de mantel zak en sloot dezen. Bijna onhoorbaar werd de deur geopend en Wenz trad binnen. In de hand hield hij een blad van bontgekleurd aardewerk met een groot glas, tot aan den rand gevuld met wijn. Haastig wierp hij een blik op den kapitein, kwam toen langzaam nader en zette blad en glas op de tafel. Hij zag zijn heer bezig met den mantelzak en zei //Geef u geen moeite mijnheerik zal de riemen wel vastmaken." Daarbij trok hij den zak naar zich toe en gespte zorgvuldig de riemen vast. Zijn heer liet hem begaan en gaf zich over aan de herinneringen en verwachtingen, die op dit oogenblik zijn ziel vervulden. z/Dat is in orde", sprak Wenz, terwijl hij vergenoegd den mantelzak op zijn vroegere plaats terugbracht. //Nu kan ik op mijn ge- mak mijn avondeten gebruiken en den wijn uit de Rijkskroon eens proeven", en sneller dan hij gekomen was, verliet hij weer de kamer. (Wordt vervolgd). %v'A BW K -_rrirM|B| UM_K en mttgezos. derd op JPee.tdageu ItiJ de Finn. V. jr. VJX UA'DM, tag Sfetaxen. I I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1