A I g e m e e n Nieuws- sit Advertentieblad voor 2eenwsefs-¥iaa^dereii. No. 5918. Doriderdag 22 Mei 1913. iSSITIBAAB. BE Landimiwberiohten. Gemengde berichten. 53e Jaargang:. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland f 2,Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laurs, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regei meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweenaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van acLvertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 21 Mei 1013. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste bavometerstand 769.9 Horta. Laagste 751.1 Malinhead. Verwachting tot den avond van 22 Mei. Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuid- westelijke wind, licht tot zwaar bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, aanvankelijk warmer. Door Burg, en Weth. is het bouwen van een muziektent alhier, gegund aan den laagsten inschrijver voor de massa, den heer H. Kaijser. Op de aanbeveling voor de benoeming van een directeur der gemeentelijke hoogere burger- school albiev zijn geplaatst de heereti Dr. E. 0. Godee Molsbergen, leeraar aan de H. B. S. te Zaandam en Cb. J. S. Tetterode, leeraar aan de H. B. S. te Apeldoorn. Zondag hield de handboog-maatschappij vDe Vredo" albier bij den heer Joz. de Feijter hare jaarlijksche koning- en prijsschieting onder bare leden. De uitslag waskoning, levens le prijs J. v. d. Velden, 2e prijs J. 't Gilde, 3e prijs W. 't Gilde, 4e prijs C. T. Vermast, 5e prijs C. N. van Dijke, 6e prijs Joz. de Fester, 7e prijs K. Hamelink. Aan het gebouw van bet prov. bestuur van Zeeland te Middelburg, werd heden aan- besteed lo. het vernieuwen van palen in de hoofden van de zeewering te Vlissingen, beboorende tot de zee- en oeverwerken in de provincie Zeeland en in de hoofden van de havens van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. Raming 15950. Minste inschrijver de heer J. Warrens te Vlissingen voor f 15544, verder werd o.a. ingeschreven door den beer A. Kaan te Ter Neuzen voor f 16245. 2o. de herstelling van de boeken der hoofden van de kleine schutsluis te Hansweert, beboo rende tot de werken van het kanaal door Zuid- Beveland. Raming f 16700. Minste inschrijver de heer H. Foster Cz. te Wemeldinge voor f 16294, verder werd o. a. ingeschreven door den heer W. F. Staal te Amsterdam, vroeger te Ter Neuzen, voor 17690. 3o. het makeu van een houten deur, een paar loopbruggen en een paar kleine wind- werken voor de kleine schutsluizen van het kanaal door Zuid-Beveland met bjjbehoorende werkzaamheden. Raming 4800. Minste inschrijver de heer A., van der Straaten Jr. te Hansweert voor 5000. Door den Minister van Waterstaat is met ingang van 19 Mei benoemd tot buitengewoon opzichter bij 't maken van een beschoeiing van gewapend beton in de haven te Breskens H. J. Barentsen te Serooskerke (Schouwen). In het district Sluis is nu door de R.-K. kiesvereeniging voor de Statenverkiezing candi- daat gesteld de heer A. Hendrikse, burgemeester van Waterlandkerkje, terwijl zal gesteund wor den de antirev. candidaat Mr. P. J. van Bortel en de Christ.-hist. candidaat de heer L. Basting. Zaamslag. Door de vereeniging //Ons Voor- deel" werd Maandag 11. aanbesteed de levering van verschillende voederartikelen waarvoor.het laagst werd ingeschreven als volgt: voor mais door J. C. Meijer voor 7,49 voor tarwegries door D. de Rubber te Ter Neuzen voor f 7,60 voor grindmeel door C. de Bokx voor f 5,90 voor tarwemeel door Joz. Haak voor 11,29; voor bloem dubbele nul voor 12,75 door Meijer voormeld en voor roggemeel door M. de Bruiino 'a Ter Neuzen voor f 8,50, alles per 100 E.G. De inschrij vers achter wier namen geen Woon- plaats vermeld is, wonen te Zaamslag. Het centraal comite van antir. kiesvereeni- gingen beeft in opdracbt van de Deputaten- vergadering een adres gericht tot den Minister van landbouw, bandel en nijverheid, waarin mededeeling wordt gedaan van de vele en zeer ernstige klacbten die uit tal van kringen vooral in het midden des lands gerezen zijn tegen de afmaking van gezond vee ter inperking van de epizootische verschijnselen van bet mond- en klauwzeer. Maandagavond tusscben 11 en 12uurwoedde, naar de VI. Crt. meldt, boven Wolphaartsdijk een kort, docb zeer hevig onweder, vergezeld van stortbuien, van hagel- en sneeuwvlagen, waardoor in korten tijd een decimeter dikke witte laag de aarde bedekte. Te kwart over 11 was het onweer zeer zwaar; toen werd de hoeve van den heer Van Weele, gelegen in den Broeder- en Zusterpolder, behoorende tot de gemeente Wolphaartsdijk, door den bliksem getroffen. Oogenblikkelijk stonden buisen schuur in licbtelaaie en kondigde de vuurroode lucht uren en uren ver in den omtrek, dat bet hemel- vuur weer verwoestend werkzaam geweest. Ondanks den stortregen en het ijverige blusscbingswerk met de 2 brandspuiten der gemeente, duurde het uren, voor de vlammen althans eenigszins bedwongen waren en toen was al wat brandbaar was, verwoest. Op de kaasmarkt te Rotterdam werd een 3jarig kind door een sleeperswagen overreden. Het hoofdje was verpletterd, zoodat het kind onmiddellijk dood was. Te Wognum viel een 2jarig jongetje, terwijl het achter een kip liep, in een put en is daarin omgekomen. Te Voorburg beeft de politie Zaterdag- avond een naaktlooper aangebouden. Den man, iemand uit Den Haag, is duidelijk gemaakt dat, al moge de temperatuur bij tijden veroor- loven aldus in het openbaar te loopen, de wet dat daarom nog niet gedoogt. Het Hbl. wijst er met het oog op den bloeitijd van den //Gouden Regen" op, dat die bloemen, zelfs de bladeren en de bast, vergiltig zijn. Dezer dagen moest den dood worden betreurd van een meisje dat van de peulvormige vruchten dier bloemen gegeten bad. Dat men voorzicbtig moet zijn met bet gebruiken van geneesmiddelen, zonder voor- scbriften van een geneesheer, bleek dezer dagen te Berlijn waar, volgens de H. Crt. een meisje een aantal sapirine-tabletten tegen hoofdpijn innam. Des ochtends werd zij dood te bed gevonden. Naar de Telegr. meldt wordt door de justitie een ernstig onderzoek ingesteld omtrent den doodslag te Dokkum, naar aanleiding van een gezegde van de moeder van den 12jarigen moordenaar. Zij zou n.l. tot baar zoontje hebben gezegd //Siaen him maar dea, dv fyne blwaarop de jongen zijn klomp uittrok en den doodelijken slag toebracht. Indien dit bewezen kan worden is de moeder ook strafbaar. De sectie op den 12jarigen verslagene beeft uitgemaakt, dat bij aan hersenschudding is overleden. Maandagnamiddag is te Dordrecht een 9jarige jongen verdronken. De knaap was met een vriendje aan het visschen geweest naar boutjes, die in het Mallegat dreven, en was daarbij voorover gevallen. Nog wisten een paar kameraadjes hem te grijpen, maar slechts een oogenblik konden zij hem houdentoen vnoesten zij hem loslaten. Zij zagen hem voor bun oogen verdrinken, voordat sterker hulp aanwezig was. Het lijk is naar de ouderlijke woning gebracht. (D. Crt.) - Een zoon van den beer W. Slager te Eindhoven werd Maandagavond met een scbot ;n bet hoofd onder Tongeire gevonden en zwaar gewond naar bet gasthuis te Eindhoven ver- voerd. De oorzaak schuilt in een ongeluk, veroorzaakt door bet spelen met vuurwapenen. (Hbl.) Ten noorden van Terschelling beeft weer een Urker visscher, van den hotter UK 71, in levensgevaar verkeerd. Terwijl daar bij noordelijken wind zijn kornet was uitgeworpen en de knecbt zich ter ruste begeven had, was scbipper H. Bakker bij het verrichten van eenig werk aan den voorsteven overboord gevallen, zonder eenig geroep om hulp te uiten. Gelukkig bemerkte de jongen spoedig wat er gebeurd was schielijk wierp bij den dvenkeling een touw toe. 't Viel op de borst van den op den rng drijvenden drenkeling, die als bewuste- loos was, en geen poging deed om het weg- zinkend touw te grijpen, hoe de jongen hem ook toeschreeuwde //Grijp dan nou Eerst toen de haastig gewekte knecht den man een langen boomstok toewierp en bun geroep hem uit zijn verdooving deed geraken, begreep Bakker wat hij doen moest. Toen was de man, vader van een talrijk gezin, spoedig gered. (Hold.) Een 12jarig loopknechtje heeft, naar de N. R. Crt. meldt, in bet Wilhelminapark te Haarlem uit een jas, die in het portaal hing van de woning van den beer J. J. G., een portefeuille gestolen, waarin vier biljetten van f 10, eenige tramboekjes en verschillende pa- pieren van waarde. Twee biljetten en de tram boekjes gaf hij aan een vriendje, dat er een colbertpak, een paar scboenen, een dasje en een entree voor bet paardenspel van kocbt. Uit angst gooide de dief de portefeuille met de papieren in de Leidsche Vaart, een biljet van 10 verbrandde hij en het andere verborg bij in een muurspleet, waar het gevonden is. Diefje en heler zijn aangebouden. Maandagmorgen is aan de spoorbaan Almelo Borne bewusteloos gevonden de 29jarige fabrieksarbeidster Aaltje Huisman, die vermoe- delijk Zaterdagavoud uit den trein was gevallen. Zij werd naar het Ziekenbuis te Almelo vervoerd, alwaar baar een voet, die gebroken was, werd afgezet. Zij is daar, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Zij was in dienst- betrekking te Amsterdam en wilde hare moeder, een weduwe te Gronau bezoeken. Inzake den moord te Princenhage meldt de Bredasche Ct., dat de 8jarige A. v. d. B. Zondagmiddag om 12 uur de ouderlijke woning had verlaten. De vader en een oom gingen hem 's avonds zoeken, toen bij niet was teruggekeerd, maar zij vonden niets. Midden in den nacbt werden zij gewaarschuwd, dat het knaapje dood gevonden was. Toen de justitie ter plaatse een onderzcek instelde kwam een landbouwer vertellen, dat hij, toen hij 's morgens daar in de buurt fietste, een boepel op den weg bad zien liggeu. Hij had hier verder geen aandacbt aan ge- scbonken, doch langs hetzelfde pad terugkeerend, zag hij van achter een heg een man komen, die voorover gebukt den hoepel oppakte en er mee op den loop ging. Hij kon niet anders zeggen, dan dat die man in het zwart gekleed was en blond baar bad. In de nabijheid vail de plaats, waar de ver- miste werd gevonden, trof men vele voetsporen aan. De veldwachter vond later in het koren boepel en stok en in een sloot bij het lijk een zakdoek, die, zooals de vader verklaarde, on- mogelijk van zijn zoontje kon zijn. De zakdoek van het knaapje zat trouwens nog in zijn zak. De gevonden zakdoek was klaarblijkelijk kort geleden gebruikt en op de plaats, waar hij gevonden is, was ook de grond veel beloopen. In verband met deze zaak is gisteren een zekere M. v. H. gehoord. Deze man woont dicht bij de ouderlijke woning van den vermoorden knaap. Hij is niet geheel en al toerekenbaar. Maandagmiddag moesten vier werklieden van het rioleeringstelsel een reparatie verrichten in het riool aan de Knie te Charlottenburg. Om half drie daalde, naar de Tel. meldt, de eerste arbeider in bet riool af, weldra gevolgd door den tweeden. Het viel den beiden nog boven toevenden werklieden op, dat zij van hun kame- raden in bet geheel niets meer boorden, zoodat de derde besloot eveneens in bet riool af te dalen. Maar ook bij keerde niet terug, waar- na de vierde arbeider, aannemend, dat zijn collega's beneden iets ernstigs overkomen was, zich tenslotte ook naar beneden begaf. Toen de laatste werkman na ongeveer 10 minuten niet aan de oppervlakte teruggekomen was, trok dit de aandacht van een in de nabijheid gestationneerden politieagent. Hij riep den arbei- ders iets toe, maar hij ontvinggeenerlei antwoord. Een luitenant, die toevallig voorbijkwam, liet zich langs een touw in de diepte afzakkeu, nadat hij den politieagent bad opgedragen de brandweer te alarmeeren. De officier bereikte spoedig den bodem van het riool, waar een diepe duisternis beerscbte. In bet water vond hij de reeds verstijfde lichamen van de vier werklieden. Alleen was hij niet in staat de lijken naar boven te brengen, maar weldra kwam de brandweer hem te hulp. Alle pogingen, in het werk gesteld om de levensgeesten van de arbciders weer op te wekken, bleven vergeefsch. Zij waren blijkbaar door gas verstikt, in het water gevallen en verdronken. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de werklieden verzuimd hadden bet voorschrift op te volgen om met een brandende lamp te onder- zoeken of zich in bet riool ook gevaarlijke gassen bevonden. Naar de Scient. Amer. 108, p. 71, mede- mededeelt, laat een vereeniging van kippen- en eendenhouders, die elke week aan de Lon- densche markt tweebonderd duizend eieren levert, deze onderzoeken met Rontgenstralen. Versche eieren vertoonen zich op het fluores- ceerende scherm volkomen belder oudere laten kleine vlekjes zien, des temeer, naarmate ze ouder zijn. Bij gewoon licht blijven die vlekken onzichtbaar. De eieren, die op deze wijze onder- zocbt zijn, worden met een bijzonderen stempel- afdruk voorzien en zijn te Londen zeer ge- zocht. Amerika heeft, naar de H. Crt. meldt, de primeur van een scholiersstaking op groote schaal. In Boston bebben een lOOOtal school- jongens en -meisjes geweigerd naar school te gaan ze wilden //minder scbooluren" hebben. Naar het voorbeeld van /groote" stakers werden alle scholen ,/gepost", en leerlingen, die zoet naar binnen wilden gaan, overgehaald zich bij de stakers aan te sluiten. Een gecombineerde actie van politie, onderwijzers en ouders was noodig om de posters" te verdrjjven. Alle straten van Boston waren bedekt met papiertjes, waarop stond//Wij eiseben onze rechten." Een optocht van meer dan 1000 kinderen trok door de stad, naar de manier der suffragettes manifesteerend door een menigte vensterruiten stuk te slaan. Te Berlijn is een vrouw gestorven, die 42 jaar op haar verloofde beeft staan wachten. In regen en zonneschijn, dag aan dag, was zij te vinden op een vaste plaats //Unter den Linden Zij was bekend onder den naam //Linden Julie", en de eenige, wie de Berlijnsche politie toestond op den drukken verkeersweg te blijven staan. Men vertelt dat zg aan verstandsverbijstering was gaan lijden, toen baar verloofde niet terug- kwam uit den Franscb-Duitschen oorlog. Vol gens anderen zou deze, een kapitein van het leger, naar Amerika zijn gedeserteerd en wachtte zij eindeloos op zijn terugkomst. (H. Crt.) Frankrijk is in de laatste dagen door heftige onweders geteisterd, meldt deN. R. Ct. In het departement Tarn heeft bet nu al sedert acht dagen achtereen geregend en Zaterdag is ISit bind verachljnt Haandaic, Woenad.y. Vr:jda«avond, aligeinnde.d op Feeatdagen hij de UlraiB P. J. WMSf BB MIDI, te 9mw De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maalst bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op !ffnait(t»sf den SO Jflei des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 21 Mei 1913. De Bnrgemeester voornoemd, J. HUI21NGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1