Ter Neuzensche Oourant Dinsdag 20 Mei 1913. No. 5917. Bionenland. Ciemeogde berichten. FEUXLLETGN. TWBHDiO jBHijAJD. Minister Talma, die zooals wij meldden wegens eene lichte ongesteldheid gedurende eenige dagen moest thuis blijven, heeft thans zijne werkzaamheden aan het departement weer hervat De bij het leger met Argentijnsch vleesch genomen proet schijnt goed te zijn uitgevallen. Vanaf 1 Juli zal dat vleesch voor de soldaten- menage van het geheele leger worden verstrekt. Daartoe is met een leverancier een contract ge- sloten voor een halt jaar. De Z.-Bevelandsche ivaterleiding Nadat 15 Mei 1912 de installatie der ge- bouwen en de machine-inrichting van de prise d'ean op het prachtige terrein, dat zich ter grootte van ruim 14 llect. nabij Ossendrecht uitstrekt, in zooverre was gevorderd, dat op 1 Juni d. a. v. kon worden proefgedraaid, werd kort daarop door verschillende autoriteiten een bezoek gebracht aan de gebouwen en werken aldaar, die thans geheel kiaar, gereed zijn het geheele buizennet te voorzien en Zuid- Beveland te helpen aan het voor onze samenleving zoo onontbeerlijk elementzuiver drinkwater. Op 21 Mei zal te Goes de Zuid-Bevelandsche waterleiding worden geopend. Vanaf de prise d'eau bij Ossendrecht loopt thans de hoofdleiding naar den watertoren tusschen Goes en Kloetinge en tusschen dezen en den toren tusschen Driewegen en Oudelande is thans een geheele ringleiding gereed, waar- door zoo goed als alle gemeenten door Zuid- Beveland zijn aangesloten. Alleen was het de gemeente Borselen die tot uu toe niet aan de exploitatie mededeed, iets, wat overigens door de afgezonderde ligging dier gemeente niet ten nadeele der onderneming kan worden gerekend. Ongeveer 40000 deelnemers aan de water leiding kuunen thans worden bereikt, terwijl dit getal hoogstwaarschijnlijk binnen niet al te langen tijd tot 46000 zal stijgen. Uit vijf putten, die elk per uur een voorraad van 27 M3 water ieveren wordt thans het ruwe water naar de filtreermachines gevoerd en na daar de ontijzerings en zuiveringsprocessen te hebben doorgemaakt, naar de verschillende af- nemers geleid. Tot in de kleinste bijzonderheden wordt daar in de ruime, keurig ingerichte en van alle hygiene maatregelen voorziene gebouwen, het geheele bedrijf geregeldtelefonisch is men verbonden door een eigen kabel met Goes en als reserve ook op het rijkstelefoonnet. Keurig is alles verzorgd: een dubbel stel Diesel- motoren elk van 65 P.K. is er thans om beurten in voile werking verlichting, verwarming, enz. is er tot in de puntjes geregeld en als Woensdag 21 dezer de officieele opening heeft plaats gehad zal Zuid-Beveland eene stichtiug van onbereken- baar nut voor zijne inwoners rijker zijn geworden. (VI. Ort.) Voor de feestviering 1813 1913 wil het Rotterd. gemeentebestuur 50000 besteden. Een deel moet bestemd worden voor een blijvende herinnering. 3) EERSTE HOOEDSTUK. De Eifel is de Duitsche streek der uitge- brande vulkanen weelderige plantengroei moet men in het woeste bergterrein niet zoeken. Ruim een eeuw geleden trokken in dat land- schap twee ruiters den straatweg langs. Zij droegen scharlaken roode jassen met blauwe opslagen, hun geheele kleeding deed hen kennen als Fransche dragonders. Zij hadden in den Oostenrijkschen Successieoorlog gediend en trokken nu langzaam naar 't stadje Gerolstein aan de Kyli. Na den val van Maastricht in Mei 1748 was de genoemde oorlog feitelijk geeindigd. Al werd te Aken nog over den vrede onderhandeld, zoo trokken deze twee mannen toch nu reeds naar hun geboortegrond. Beide krijgers zijn krachtig gebouwdaan hun versleten bestoven kleeding is bijna geen onderscheid van rang meer te herkennen. Hoort men hen echter spreken, dan bemerkt men dat de een van hoogeren rang is dan de ander. De een heeft ook een voorname houding, de andere met zijn loerende oogen heeft daarentegen iets knechtsachtigs. Op een heuvel aangekomen hielden zij de paarden een oogenblik in en na de landstreek rond gezien te hebben, vroeg de een: //Hoe ver is het nog van hier naar de Moezel Wenz Treurig ongeluk. In de Paul Kruger- straat tej Feijenoord (Rotterdam) waren eenige jongens aan het voetballen. De bal kwam terecht op de rails en juist toen de 13jarige J. d. H. den bal wilde oprapen, werd bij verrast door den electrischen tram. Zwaar verminkt werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. De heer Bichon v. lJsselmonde, het Kamer- lid van Ommen, was volgens de Nederlander in de Kamer 1.1. moeilijk verstaanbaar. Thans heeft hij zijn rede als advertentie geplaatst. Dat Kamerlid heeft er wel wat voor over om gehoord of gelezen te worden. De viervoudige moordaanslag van een krankzinnige Van de vier verwonden bij den moordaanslag ruim een maand geleden door een krankzinnige te Velzen gepleegd, worden nog steeds Dr. Bolten, de politieagent De Ruyter en de spoorwegarbeider Hamer, in het Diaconessenhuis te Haarlem ver- pleegd. Hun toestaud gaat goed vooruit. Dr. Bolten zal het gezicht behouden breeder Biuten is als hersteld ontslagen. (Tel.) In het gebouw Beurs voor den Diamant- handel, op het Weesperplein te Amsterdam heerschte Donderdagnamiddag heel wat conster- natie. Een van de bezoekers, de handelaar E., had aan de schrijftafel gezeten en vermiste eenigen tijd later, een negental partijtjes diamant. Verschillende crediteuren van O. waren in het gebouw aanwezig en kwamen op het gerucht toesnellen. Een hunner vertrouwde het zaak- je niet en verzocht E. mede te gaan naar zijn op de bovenverdieping gelegen kantoor. Aldaar hebben de gezamelijke crediteuren den man opgesloten gehouden tot des nachts halftwee, toen hij eindelijk door de mand viel en be- cende, dat zijn zaken in de war waren en hij een tekort had van 120,000. Hij bood 60 pet. aan en na zich verge wist te'hebben, dat dit bedrag zou worden voldaan, is de arrestant weer vrijgdlateu. Men begrijpt, dat het geval in de diamantkringen druk besproken wordt. (N. v. d. D.) Don kergekleurde cent en Men schrijft uit Den Haag aan het Hbl. Het valt niet te ontkennen, dat er eeu zeker bezwaar voor de munt-circulatie is gelegen in de ove reenstemmende kleur van onze gouden munten en die van nieuwe bronzen stukken. 3r bestaat daardoor eenige kans op verwarring, wanneer bij de uitgifte minder nauwkeurig wordt toegezien. Dezelfde moeilijkheid heeft zich in Engeland voorgedaan bij den bronzen farthing ten opzichte van het halvepondstuk. Men heeft daar het bezwaar volledig ondervangen door de farthing's bij de fabricatie een donker- bruine kleur te geven. Geleidelijk slijt deze in den omloop afde dan aan het licht komende tint is niet die van het op goud gelijkende nieuwe brons, maar die van brons, dat reeds in de circulatie is geweest, waarvan de kleur veel minder gelijkenis vertoont met die van goud. Dit denkbeeld zal ook bij de Nederlandsche bronzen munten in toepassing worden gebracht en in het vervolg zal de nieuwe bronzen specie in bovengenoemde kleur worden "uitgegeven. [ntusschen is het ter bevordering van de cir culatie der vijfjes gewenscht, dat de reeds in het begin van 1913 vervaardigde 1-centstukken, die nog slechts ten deele in circulatie zijn, voor het overige (grootere) gedeelte aan het kleur-proces worden onderworpen, hetgeen dan ook op dit oogenblik aan's Rijks Munt geschiedt. Deze bewerking op reeds gereed gekomen munstukken heeft echter een schaduwzijde De ander antwoordde //Wel, kapitein, als we eenmaal de Kyll achter den rug hebben zal het nog tien a twaalf uur rijden zijn. We kunnen wel vroeger aan de Moezel komeu, maar dan moeten we den weg naar Uersig inslaan. Er is daar geen veerhuis en te Traben wel daar kunnen we dus onze rijdieren ge- makkelijk overgezet krijgen tenminste als de toestaud nog is als voor den oorlog." i/O ja, je bent van Traben afkomstig." z/Neen, een uurtje daar vandaan. Ik hoor thuis in Kevenig, aan den Mont Royal. Daar staat ons huis, dat mijn vader bouwde van de puinhoopen der oude Fransche vesting. Mijn oudere breeder woont er nog in. Ik zou hem graag wederzien, als hij tenminste nog leeft." ,/Dat kunnen we dan wel doen, Wenz. Van- daag kunnen we Traben toch niet meer bereiken, ik heb ook nog het een en ander te regelen voor mijn intocht in het kasteel Beurenhof. Daarom zullen we onzen intrek nemen in de eerste herberg, die we langs den weg aantreffen. Wij kunnen dan morgenochtend in de vroegte onze reis voortzetten en ik denk dat we dan tegen den avond het slot van mijn overleden vader bereiken." Scbijnbaar onverschillig antwoordde Wenz z/Onze paarden zullen die rust wel noodig hebben, als ze ons morgen naar Beurenhof moeten brengen. Het is maar te hopen, dat we haver genoeg vinden om onze paarden flink te voederen." z/Hoe heet de plaats waar we aankomen //Gerolstein. Op den kalen bergtop daar voor ons ziet u reeds het kasteel der graven de kleuring daarvan toch veroorzaakt, hoewel tijdelijk, een minder fraai uiterlijk, dan wanneer hetzelfde proces wordt toegepast op de munt- platen, voor den eigenlijken muntslag. Men heeft zich hierdoor echter niet laten weerhouden om reeds aanstonds de nog voorradige centen een kleuring te doen ondergaan en deze van nu af in omloop te brengeri. De donkere kleur van nieuwe 1-centstukken behoeft derhalve niemand te weerhouden om ze als goede munt aan te nemen. Aangezien echter reeds nieuwe 1-centstukken van 1913 in den omloop verkeeren, behoort het publiek, althans voorloopig, evenals tot dusver, te waken tegen mogelijke verwarring van nieuwe bronzen munten met gouden munten De meening van New- York's burge meester over de suffragettes. De burgemeester van New-York, Gaynor, heeft, in antwoord op een vraag, die hem door dagbladreporters was gesteld, in een paar dui- delijke zinnen zijn meening uiteengezet aan- gaande de Engelsche-suffragettes, /'Ik voor mij geloof niet, dat Amerikaansche vrouwen ooit haar toevlucht zouden nemen tot de geweldenarijen der Engelsche suffragettes", meende de burgervader der millioenenstad. z/In Eogeland is daar reden te over voor Zij zijn daar met anderhalf millioen vrouwen die geen man hebben en»'t is geen wonder, dat zij daar desperaat en recalcitrant onder worden. In zoo'n toestand bevinden wij ons hier niet. Zoodra iedere vrouw maar een man heeft, worden de dames zoo mak als lammeren en eten zij uit de hand. „A1 geeft men haar het kiesrecht, dan zal het kiezen haar nog geen man bezorgen. In dat opzicht zullen zij even slecht af zijn als ooit te voren. Als er hier eens Engelsche militanten met bommen en zoo kwamen wel, ik zou ze niet in de gevangenis hebben opgesloten, maar ik geloof, dat ik zou probeeren, voor ieder van haar een mannetje op te duikelen. Dat zou ze zoo week als boter maken. U vraagt- me wat naar mijn oordeel het zwakke punt is in de Engelsche manier om met bommen- en petroleumdames om te gaan. Och, als 't tusschen mannen en. vrouwen gaat, dan is dat zwakke punt vrijwel overal't zelfde een man houdt er niet van om een vrouw'zeer te doen, dat is de heele geschiedenis. z/lk ben er voor, dat men de vrouwen laat kiezen, als ze daar plezier in hebben, maar ik ben er zeker van, dat maar zeer weinigen het kiesrecht verlangen. Ze houden zooveel van man en kinderen, dat ze niet met andere zaken willen worden lastig gevallen. Zij zouden zeggen r ,/Laat pa dat maar opknappen, ik wil die rompslomp niet aan mijn hoofd hebben Aldus de burgemeester van New-York over, (Tel.) vrouwenkiesrecht-vraagstuk. Ongeluk op de tentoonstelling te Gent. Donderdagavond is op de tentoonstelling een ernstig ongeluk voorgekomen met de bekende Russische sledevaart. De /Nieuwe Gazet" meldt daarover het volgende De Scenic-Railway of //Montagne russe" is zeer hoog. De wagonnetjes zijn aan elkaar gekoppeld en moeten zes of zeven toeren afleg- gen eer zij het toppunt bereiken. Naeensteile daling in duizelingwekkende snelheid, klimmen de wagonnetjes een lange helling op en, op het hoogste punt gekomen worden zij automatisch aan een kabel vast gemaakt, die het optrekt tot dertig meter hoogte. Donderdagmorgen eerst was de oprichting dier halsbrekerij voltooid. van Manderscheid, die daar vroeger heerschappij voerden. Tegenwoordig is het zeker wel niets anders dan een verblijfplaats van uilen en land- loopers. Het is wel te zien dat de oorlog ook hier zijn sporen heeft achtergelaten." De ander zweeg en de ruiters reden weer voort. Na een poos vroeg de kapitein plotse- Jing //Zeg, Wenz, hoe ben je toch aan dien brief van mijn vader gekomen die je me te Maastricht gebrachjt hebt Wenz antwoordde dat de oude graaf Yon Beuren een vertrouwde bode naar zijn zoon had gezonden met een verzegelden brief. Die bode was bij vergissing als spion doodgeschoten en daarom was aan hem opgedragen dien brief te bezorgen. z/Het was een brief van mijn doodzieken vader hij veroorloofde mij weer het ouderlijke huis te betreden." z/Juist," zei Wenz, //dat zei u al vroeger." z/Ik wil nu een ander leven beginnen. Van het woeste krijgsmansleven heb ik genoeg. Voortaan wil ik me geheel wijden aan mijn vrouw en kind." Deze mededeeling maakte op Wenz stellig een buitengewonen indruk, want hij verbleekte en zijn gelaat toonde de grootste verbazing. Eindelijk bracht hij met moeite uit. //Wat Bestaat er een mevrouw Von Beuren z/Ja, Wenz, daar kijk je verwonderd van op, he Het slot Beurenhof zal niet alleen een nieuwen heer, maar ook een meesteres en een toekomstigen heer krijgen, want mijn jongen is al vier jaar en moet een mooie knaap ge- worden zijn Dat hoop ik", vervolgde hij langzaam en ernstig, ,/want het is al lang In den namiddag werden de hellingen en glooi- ingen beproefd en scheen goed in orde te zijn. Om 8 uur Donderdagavond had de opening van den Railway plaats. Uit hoofde van het prachtig weder was er veel volk in het park en de Scenic maakte goede zaken. Rond 9J/2 uur hadden zes personen in een der wagonnetjes plaats genomen. Toen het rijtuig boven aan den aanhakingskabel gekomen was, sprong het uit de riggels en de zes personen werden met ongehoord geweld tegen het houten baanvak geslingerd. Twee waren doodelijk ge- kwetst, de vier anderen waren minder erg ge- wond. Een der gekwetsten werd naar het gast- huis overgebracht, doch overleed onderweg. De ongelukkige heet Georges Miller, is 50 jaar oud en uit Engeland herkomstig. De man was bediende in den Scenic Railway. Hem werden de lenden ge broken en hij bekwam wonden over gansch het lichaam. De tweede doodelijke gewonde werd naar een inrichting der Coupure overgebracht. Zijn toe- stand was zeer onrustwekkend. Vrijdagmorgen vreesde men het ergsle. De vier andere ge kwetsten werden ter plaatse verzorgd door toe- gesnelde geneesheeren. Zooals men begrjjpen kan, heeft dit ongeluk op de tentoonstelling en in de stad Gent een groote opschudding verwekt. Gemeenteraad van Hoek. geleden, dat ik hem en zijn moeder gezien heb En daarbij is mijn vrouw nog jong en schoon Sedert mijn huwelijk zijn reeds zes jaar ver- vlogen en zij telde toen negentien jaar. Zij was bijzonder mooi en ik beminde haar barts- tochtelijk, anders had ik niet om een burger- meisje een nieuwe dwaasheid begaan mijn adelijken n&am afgelegd en haar getrouwd Nu deed Wenz een langgerekt ,/Ah" hooren, het zijn paard wat dichter bij dat van den kapitein loopen en zeide zacht;/Maar na het huwelijk zal de jonge vrouw wel te weten gekomen zijn met welk een voornaam heer zij getrouwd is." De heer Von Beuren loosde een zucht en sprak toen//Neen, Wenz, ik bezat niet de middelen om volgen smijn stand met mijn vrouw te leven. Ik had mijn vader boos gemaakt, ja, ik had hem diep beleedigd en na dit huwelijk kon ik heelemaal niet op zijn hulp lekenen. Waarom zou ik dan mijn waren naam en stand bekend maken Nadat ik twee jaar getrouwd was, begon mijn liefde te ver- koelen. De geboorte van mijn zoon deed ze weei wat opvlammen, maarvoor korte oogenblikken." In gedachten verzonken hield de kapitein even op. ^ijn makker brandde van nieuws- gierigheid, maar hij bedwong zich en vroeg niet verder. Na een poosje ging de heer Von Beuren voort (Wordt vervolgd). 1 H - VAN Vergadering van Vrijdag 16 Mei 1913. Voorzitter de heer A. Wolfert, burgemeester. Aanwezig de heeren Geelhoedt, Kaan, Jurrii. Platteeuw, Ue Feijter, Van Drongelen en Dekker. Na opening der vergadering worden de notulen der voorgaande gelezen en goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedep. Staten waarbij de goed- keuring wordt berieht van het raadsbesluit tot het in onderhoud nemen van den weg over den Binnendiik. Aangenomen voor kennisgeving. i». Een Kon. besluit van 25 April 1913, no. 30, houdende goedkeunng van het raadsbesluit waarbij het maximum van den hoofdelijken omslag werd verhoogd. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van M. J. Riemens waarin deze te kennen geeft dat hij gaarne den gang gelegen tusschen zijn huis en het magazijn van de Gebr. Kaan, ter grootte van 15 c.A -zou willen koopen. Later heeft Riemens volgens mededeeling van den Voorzitter zijn verzoek aldus ge- wijzigd, dat hij dien gang wil koopen samen met de Gebr. Kaan. - Burg, en Weth. hebben ingevolge het ver zoek gepubliceerd dat het voornemen bestaat den ^ang aan den publieken dienst te onttrekken. Op den be- paalden datum, 9 Mei 1.1., waren daartegen geen be- zwaren ingekomen. Wel zijn door eenige ingezetenen mondeling aan Burg, en Weth. bezwaren ter kennis ge bracht, maar zij gaven te kennen dat zij die schriftelijk iever met inzonden. Het zijn echter nog dezelfde be zwaren van vroeger, dat het afsluiten van den gang voor \erschillende in de achtergelegen straat wonendenmoeite en voor een wmkel ook nadeel zou berokkenen De beer Kaan geeft te kennen dat hij er nog nader met den heer Riemens over gesproken heeft. zij zouden wel is waar den gang gaarne afgesloten zien, daar zij van het open houden last ondervinden, van spelende jongens maar m verband met de bij sommigen bestaande bezwaren willen zij van het aankoopen maar afzien, en afwachteii welke plaatsehjke wijziging door het leggen van den tram zal ontstaan, He heer Riemens neemt er dus genoegen a) °P zijn verzoek niet verder wordt ingegaan. Met algemeene stemmen wordt alsnu het verzoek van de hand gewezen. 3. Sluiten geldleening. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor over te gaan tot het sluiten eener geldleening groot /4600 rentende ten hoogste 4 pCt., tot dekking der kosten van het verharden van den weg over den Binnendijk en het verbouwen der openbare school. De aflossing zal aanvangen in lJJd en dan in hoogstens 10 jaar geschieden. In dat jaar zal van de tegenwoordig in omloop zijnde leeningen zooveel zijn afgelost, dat zonder te groote bezwaring van de begrootmg jaarlijks 460 kan worden afgelost. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen 3. Vaststellen reglement voor het Burgerlijk Arm- oorlezing wordt gedaan van een reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, door Burg, en Weth. in concept

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5