Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 17 Mei 1913. No. 5916. 53e Jaargang. feuilleton. Predikbeurten. TWJEQlilXDB BLAD. 2) Zondag S3 Wiei 1913. E C kTFzTk E U. Arroudissements-Rechtbank te Middelburg, TEE NEUZEN, 16 Mei 191:1. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.0 florta. Laagste 751,2 Perpignan. Verwachting tot den avond van 17 Mei. Meest matige Noordelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Zuiden, in het Noorden waarschijnlijk enkele regenbuien, iets koeler. Met ingang van 16 Mei is aan het post- en telegraafkantoor alhier geplaatst de commies der posterijen en telegrafie Th. Huberts, thans tijdelijk alhier werkzaam. Gisterenavond hield het muziekgezelschap »De Vereenigde Werklieden" alhier de aange- kondigde muzikale wandeling bij fakkeliicat, op een schild de te Middelburg verworven eere- metalen meevoerende. Dit trok overgroote belangsteliing. Op de Markt werd de concours- marsch ,/Iu Dulci Jubilo" uitgevoerd, terwiji het gezelschap tal van straten doortrok. Dan'k zij de genomen maatregelen en medewerking dei politie had de tocht in goede orde plaats Wij vestigen hierbij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende den muziekcursus van genoemd gezelschap. Aan de oproeping tot het bij wonen eener vergadering in het //Hotel Centraal" om zoo mogehjk te geraken tot het oprichten eener boerenleenbank, werd j.l. Woensdag door een 20tal belangstellenden voldaan. Door den heer Joh. de Fey ter werd het doel en de strekkiug van zoodanige leenbank uifeengezet, en het nuc dat zij voor den laudbouwersstand kan ople- veien, aangetoond. Dat alle aanwezigen met hem instemden blijkt wel daaruit, dat zij alien ver- klaai den aan de oprichting te wiilen medewerken. Aan het voorloopig comite, bestaande uitde heeren Joh. de 1 eijter te Zaamslag, C. le Nobel te Ter Neuzen, M. de Jonge te Hoek en L. C. Wabeke te TerNeuzen werd het ontwerpenvan statuten en een huishoudelijk reglement opgedragen, die in de eerstvolgende vergadering aan de goedkeuring der leden zullen worden onderworpen. Daar de voormiddag wegens den markttijd voor het beleg- gen der vergaderingen minder geschikt wordt geacht, zullen de verdere vergaderingen in den namiddag plaats hebben. Aan de Maandag te Axel gehouden schieting van de handboogmaatschappij „Ons v ermaak' nam en deel 95 schutters'. De hoog- vogel werd geschoten door den heer E. Everaert te St. Jansteende zijvogels door de heeren A. Lockefeer te St. Jansteen en P. La Heyne te Overslag en de beide kallen door den heer B. Timmerman te Stekene. Dinsdag waren er 19 schutters. De hoog- vogel weid geschoten door den heer P. van Miegtem te Kloosterzande de zijvogels door de heeren H. Verhelst te Axel en P. Audenaerd te Axel en de kallen door de heeren J. v. d. V\iele te Boschkapelle en H. Verhelst te Axel. Aan de koningschietir.g van Donderdag namen 39 schutters deel. De hoogvogel werd geschoten door den heer E. IJsebaert, zoodat deze voor dit jaar koning is; de zijvogels door de heeren b. Dieleman en E. v d. Casteel en de kallen door de heeren H. Verhelst en ft, Blankert, alien te Axel. Sluiskil. Alhier overleed plotseling na een kortstondige ziekte de Zeer Eerw. Pater Fran- l VViJ waren juist bij een hoofdweg aange komen, en kondeu hier duidelijk bespeuren hoe er gewerkt werd om den tuin op te knappen. e lagen geveide boomen, een groote vijver was van struiken, riet en lisschen gezuiverd, de brokstukken van een marmeren Neptunus waren er uit weggenomen, terwiji een nieuwe prachtige fontein van gegoten zink gereed stond om de plaats van den gebroken zee<rod in te nemen. Ook zagen wij nu het kasteel, een niet groot maar schilderachtig gebouw in den besten rococostijl. Tusschen twee groote vens ters was de hoofdingang voor welken een breed bordes lag. Dat bordes verlatende kon men naar verkiezing links of rechts een fraaie trap atgaan om den tuin te bereiken. Front en zijgevels waren boven deuren en vensters versierd met kroonlijsten van kunstig, doch nu vervallen steenhouwwerk, dat men thans bezig was te herstellen. De vensters waren .Is wiyd geopend, deels uitgenomen om door nieuwe te worden vervangen. Slechts die aan den zijvleugel waren met zware luiken o-e- sloten. De oude geestelijke zuchtte. en op bet huis wyzende zei hij „flier worden alle herinne- nngen aan het verleden weggevaagd, alles woi ingericht naar de eischen van den ciscus Xaverius Sas, een Pater Capucijn in geheel Nederland bekend om zijne redenaarstalenten. Westdorpe. In de heden gehouden raads- vergadering waren tegenwoordig de heer voor- zitter, alle leden en de secretaris. Na opening legt de heer H. Govaert, nieuw benoemd lid in handen van den voorzitter de vereischte eeden af en wordt geluk gewenscht. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld werden a. Kennisgevingen van de heeren F. van Acker en A. Puvlaert dat zij hunne benoeming tot lid van het Burg. Armbest. aannemen. b. Van Ged. St. goedgekeurd terugontvangen raadbesluiten tot af- en overschrijving der ge- meentebegrooting voor 1912 en tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1913. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De begrooting der gezoDdheids-commissie voor 191-4 wordt goedgekeurd. Het verslag van den toestand der gemeenteover 1912 wordt de vergadering voorgelezen en verder ter inzage gelegd. De rekening van het Burg. Armbest. over 1912 wordt ter onderzoek in handen gesteld eener commissie bestaande uit de heeren Van Acker, Dellaert en De Beleir. Benoemd worden tot leden van het stembureau voor de Prov. Staten de heeren Van Haelst en Van Waes en tot vierde lid de heer Govaert. Voor de Tweede Earner de heeren Van Acker en Govaert. Voor den gemeenteraad de heeren Dellaert en De Beleir en tot vierde lid de heer Van Acker. De overige leden teilen voor hunne plaatsvervangers. Wegens hoofdelijken omslag over 1912 wordt oninbaar verklaard een niet te verhalen bedrag van J 5,25 en wegens hondenbelasting door atschaffing van honden euz. een bedrag vau f 4, Op een overeenkomstig art. 19 der wet be- trekkelijk het begraven van lijken en de begraaf- piaatseu van het R. K. Par. kerkbestuur ont- vangen verzoek tot aanwijzing van het gedeelte der algemeene begraafplaats dat uitsluitend kan worden gebruikt tot het begraven van leden zijner parochie wordt het gedeelte op het terrein niet voor algemeene begraafplaats gereserveerd, daar- toe aangewezen. Ten einde het aandeel dezer gemeente in de kosten van het onderwijs te Sluiskil over 1912 te kunnen voldoen heeft eene af— en over schrijving der begrooting van dat jaar plaats. Van de Z. VI. Tramweg Mij. is bericht ont- vangen dat op de door den Raad uifgesproken wenschen met alien ernst zal worden gelet. De verharding der overwegen zal een vol- doende breedte krijgen en aan eene deugdelijke af watering van de ten Noord Westen Graaf- jansdijk gelegen perceelen zal zij hare voile aandacht wijden. De Maatschappij kan echter de meening van den Kaad niet deelen dat het verkeer aan J. Heijman door de tramlijn gevaarlijker zal worden. De tramweg blijfc geheel aan de Noordzijde van de straat zoodat deze den tramweg dan ook niet kruist. Het verkeer blijfc over de geheele lengte dezelfde richting volgen als thans, alleen zal, nu het vervoer per tram kan plaats hebben, het vervoer per as ter plaatse ailicht verminderen. Bovendien wordt door het afbreken van het percee! 2282 en bet vevplaatsen van het brand- spuithuisje perceel 2283 de toestand aanmerke- modernen tijd. God geve, dat hier nu ook betere tijden aanbreken". Daar kwam uit een zijpad een bejaard man te voorschijn en naderde ons met een beleefden groetdat was de nieuwe rentmeester van het landgoed. Nadat de geestelijke eenige woorden met hem haa gewisseld, bracht hij ons iangs de steenen trap in het kasteel. Wij betraden het hoofdv-rtrek, dat ons nog geheel zijn ver- bieekte rococopracht vertoonde. De geestelijke wees mij op twee portretten, die in breede ve>. guide lijsten aan de bestoven wanden hingen. Het, eerste was de beeltenis van een jong meisje met bleeke maar buitengewoon lieflijke trekken en groote sprekende oogen het tweede ver toonde een edelman, uit wiens oogen levenslust en moed straalden. Beiden droegen gepoederd haar en de rijke kleederdracht van de achttiende eeuw. Op verzoek van mijn geleider bracbt de rentmeester ons nu naar het zij vertrek, waarvan wil de gesloten luiken reeds hadden opgemerkt. Met veel moeite gelukte het onzen gids een van de luiken te openen. Terwiji hjj daarmee bezig was, zei de geestelijke zacht tot mij //Vele jaren wel een eeuw lang was deze kamer gesloten en vroeger onder den vorigen eigenaar, zou niemand het gewaagd hebben, dit veitrek binnen te dringeu. Toen ik veertig jaai geleden mijn loopbaan hier begon en met het verleden van 't kasteel en de lotgevallen van zijn bewoners eenigszins bekend werd, begreep ik niet waarom deze kamer zoo ge- schuwd werd. Mijn nieuwsgierigheid was ge- prikkeld. Ik wilde dit vertrek wat meer van lijk beter. Wanneer wij, zoo schrijft de M'j nu u verder mededeelen dat wij bij den eigenaar van perceel 1112 zeer weinig medewerking zullen otidervinden, getuige zijn vraagprijs van f 500, P^us de kosten van verplaatsing van het kolen- hergplaatsje enz. en dat voor een strookje van slechts enkele vierkante meters grootte, dan zult gij onze meening wel deelen^ dat eene dpolfering van een bedrag van circa f 700,— voor het geringe resultaat, dat er mede te bereiken zou zijn, niet kan worden gevergd. Wat ten slotte uw verzoek betreft tot het r$aken van een zijspoor aan het zijkanaal te Passluis, diene, dat ons bij ernstig onderzoek liet nut van hefr zijspoor niet is kunnen blijken. Wij kunnen U de verzekering geven, dat cweral waar eenig belangrijk vervoer kan worden rwacht, door ons de noodige gelegenheid voor laden en lossen zal worden gegeven. De n het maken van het door u verlangde laad- oor verbonden kosten blijken ons echter met het oog op bet daarvan te verwachten nut niet gbrechtvaardigd. Naar aanleiding van dit schrijven wordt be- sloten niet verder te ageeren voor een zijspoor t>; Passluis. De vergadering blijft ecbter van meening dat tengevolge van den tramaanleg aan Heijman de toestand voor het verkeer zeer gevaarlijk zal worden en zal dit nogmaals aan de Mij mededeelen. Nog deelt de Voorzitter mede dat de onder- handelingen met den eigenaar van het huisje, bewoond geweest door P. Martens, thans zijn gee'indigd en dat dit nu spoedig zal worden afgebroken. De vergadering wordt hierop na de gebruikelijke rondvraag gesloten. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaanaslag. Hoek. Sas van Gent, Huist. Ter Neuzen. Axel A. U. Hoek. Hervormde ICerk. 9 u. en 2 u., Ds. A. Tiinmerman. 2 u., Ds. De Boer, van Hulst. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 9| u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. 9 n. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u.. Ds. J. H. Lamtnertsma. 9 u., en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5§ u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerlc. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Mei de volgende vonnissen uitgesproken W. D., oud 34 j., en M. D., oud 30 j., land- bouwers te Zaamslag, zijn wegens veruieling .veroordeeld ieder tot een boete van 10 of 10 dagen hecht. (Eisch idem). 1. L. 'P., oud 22 j., klompenmaker te Clinge, 2. E. d. V., oud 20 j., werkman te St. Jan steen en 3 L. G., oud 22 j., klompenmaker te nabij leeren kennen. Ik vroeg den sleutel en daar ik geen slotbewouer kon bewegen mij te vergezellen, betrad ik alleen het vertrek, opende een van de vensters en keek eens rond. Ik vond er meer in dan ik vermoedde, zooals ge spoedig zult vernemen. Ik deed nog de grootste moeite om de menschen aan te toonen, dat de kamer niets ongewoons bevatte het hielp uiets Vensters en deuren werden weer gesloten en het vertrek bleef verdacht en gemeden als vroeger. Thans gaat ieder binnen, onver- schillig en zonder vrees en over eenige weken zal het wel de toiletkamer voor mevrouw zijn. Het was een tamelijk groote kamer met ge- wone meubelen, die er bestoft uitzagen en van veeljarigen dienst getuigden. De kleur van het gebloemde en op verscheidene plaatsen gebarsten overtrek van de groote sofa was nauwelijks meer te herkennen. Met den hoogen leunstoel en de andere zetels stond het niet beter ge- schapen het stof lag er dik op. De ouder- wetsche schrijftafel getuigde van veelvuldig gebruik, evenals het ruw gewerkte kleed op de tafel. Hier moest het woonvertrek van een der vroegere bezitters van het kasteel geweest zijn. Vergeefs zag ik rond naar het een of ander ongewone, dat het lange, zorgvuldig afsluiten van deze kamer zou hebben kunnen recht- vaardigen. tk vond uiets. Toen wees de geestelijke naar den wand, naar n vierhoekige, houten lijst van binnen met grof linnen bespannen. Het was een schilderij, die men had omgekeerd om de beel tenis aan de blikken van de toeschouwers te Het direct ge- Clinge, zijn wegens mishandeling veroordeeld tot lo 14 dagen gevang. (Eisch 6 weken ge- vang.)2° 1 week gevang. (Eisch 1 maand gevang.) en 3<> 14 dagen gevang. (Eisch 6 weken gevang.) I. Th. v. D., oud 41 j., zonder beroep te Hulst, is wegens overtreding der Drankwet veroordeeld tot 30 boete of 20 dagen hechl. (bevestiging van het vonnis van den kanton- rechter te Hulst.) E. F. A. A., oud 26 j., schipper te Philip pine, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch f 25 of 25 dagen hecht.) L. H. v. d. A., oud 37 j., koopman te Axel, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 15 of 15 dagen hecht.) F. D., oud 26 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 15 of 15 dagen hecht.) Als eerste beklaagde nam heden de 68jarige J. F, V., uit St. Jansteen plaats op het be klaagde bankje, hem werd landlooperij ten laste gelegd, gepleegd op 23 April te Ter Neuzen. De eisch luidde 2 dagen hechtenis enopzen- ding voor den tijd van 3 jaar. wezen vonnis luidde conform den eisch. Yervolgens stond terecht de 22jarige A. V. Jzn. uit Koewacht, beklaagd van mis handeling van J. Steenaert, in den avond van 13 April te Koewacht in een herberg. Getuige J. Steenaert zeide in de herberg wel even met zijn been tegen beklaagde te zijn aangekomen, doch hem niet gesckopt te hebben. Buiten maakte beklaagde ruzie over bier, dat getuige hem over de jas had gegooid. Be klaagde had toen een mes in de hand getuige wierp hem daarna op den grondbeklaagde stond op en stak hem met een mes, of er na dien tijd nog gevochten is weet getuige niet meer, vroeger wist hij dit wel. Beklaagde zeide werkelijk een trap te hebben gehad, met een mes stak hij niet, wel trapte en sloeg hij. De tweede getuige B. deu Grundel, was buiten de herberg en zag daar beklaagde met een mes steken, van hetgeen voorafging weet hij niets. De derde getuige C. Steenaert was ook buiten, en zag duidelijk het steken met een mes, hij zag niet het raken. Beklaagde blijft ontkennen een mes te hebben gehad. De brigadier der marechanssee H.J. van Ree, kreeg het eerst een klacht van beklaagde over mishandeling, toen hij ging kijken zag hij dat J. Steenaert gestoken was. Beklaagde had toen geen mes bij hem, het gevonden mes was vau Audenaarde. De getuige a decharge Naaisen, heeft alleen het gooien met bier gezien. De eisch luidde twee maanden gevangeuisstraf. De verdediger, Mr. H. C. J. Groot, meende dat vast staat dat er ook in de herberg reeds iets voorviel en dat Steenaert aanviel en niet beklaagde, ook het steken met het mes is volgens pleiter niet bewezeu en hij vroeg vrpspraak. Nogmaals moest dezelfde beklaagde terecht staan ditmaal in gezelschap van den 20jarigen A. A. De beide beklaagden stonden terecht. wegens mishandeling van C. Steenaert en wel in dezelf- onttrekken. De geestelijke verzocht nu den rentmeester het oude ding eens van deu wand te nemen en dicht bij het venster in het licht te brengen. De man voldeed aan dit verzoek en weidra stond het portret op een stoel bij het venster in het voile licht. Wij zagen nu het borstbeeld van een bejaard man in slordige kleedij het gelaat had zulk een sombere afstootende uitdrukking, dat ik ontsteld terugdeinsde. Plotseling kwam bij mij de overtuiging op, dat achter dit gelaat een geheirn verborgen was. Ik sprak dit vermoeden uit, waarop de geestelijke antwoordde;/Ja, hier was een geheirn verborgen, maar ik heb het gevonden. Het is een lange geschiedenis, die op Mont Royal is afgespeeld en ziehier het einde alles is tot stof en asch overgegaan." Voortdurend beken de diepliggende oogen uit dat hoekige gelaat mij dreigend aan. alsof zij mi] wilden verbieden den sluier op te lichten van het geheim dat hij tijdens zijn leven zoo zorgvuldig had bewaard. frHang het portret nu maar weer op zijn plaats," sprak de geestelijke tot den rentmeester, maar deze antwoordde onverschilligDat is niet noodig, eerwaardeMijn heer heeft me gelast alles uit deze kamer weg te doen. Morgen maak ik daarmee een begin en dit portret gaat het eerst weg in een paar dagen moet deze vuile st-offige kamer verauderd worden in een lief boudoirde nieuwe meubelen zijn reeds aangekomen." De oude geestelijke loosde een diepen zucht en mompelde //Voorbij voorbij Dien avond zat ik in het studeervertrek van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5