i g e m e e n AdvertentiebSad Zeeuwsch-VlaaRdere Aankondiging. Dinsdag 6 Mei 1913. 53e Jaargang. 18WW8- 8 Binnenland. SZESSSTIH] ©LAJD. wegen en voetpaden met de kunstwerken. FETJILLETOBT. Uit de geschiedenis der Enschedesche Schutterij. ABONNEMENT: Per drie xnaanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederiand f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buiteniand 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. AOVEBTJNTIIRi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regei meer /0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend Te 1 efoon No. 2 5. Inzending van advertexitien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG brengen ter algemeene kenuis, dat te beginnen op Dinsdag 6 Mei 1913, vaowege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gebouden van de Zaamslag, 28 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHS. DE FE1JTER, Voorzitter. J. STOLK Lz., Secretaris. De voorloopige verslagen der Eerste Kamer betretfende de Invaliditeitswet en de Radenwel zijn reeds verschenen. Over het algemeen is de toon, die er uit- klinkt, niet zeer welwillend. Tegen de invaliditeitswet werden tal van grieven uitgesproken en ook de voorstanders van het beginsel keurden de overneming van het amendement-Duys sterk af en terwijl de noodzakelijkheid van de Radenwet werd in twijfel getrokken werd als algemeen gevoelen geuit, dat de kosten dier wet zeer hoog zullen zijn. TER NEUZEN, 5 Mei 1913. Het weerbericht van bet meteorologiscb instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.0 Horta. Laagste 747.1 Breslau en Nice. Yerwachting tot den avond van 3 Mei. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, waarscbijnlijk nog regen, later tijdelijk opklarend en iets zachter. Door den Commissaris der Koningin is aan het comite voor de alhier te houden ten- toonstelling voor huisvlijt, floralia, antiquiteiten enz. een zilveren medaiile beschikbaar gesteld. (Medegedeeld door J. J. van Deinse). De schutter Geerdink uit Usselo was gqyangen genomen door vier Brabanders, nadat zij hem alles hadden afgenomen, wilde men hem mede- nemen, maar hij nam zijne boerenhandjes, smeet er twee van de beenen, de anderen liep hij omver en redde zich door de vlugt." Deze schutter Geerdink was Abraham Geer dink uit Usselo, meer bekend onder den naam van Toet-Oabram, daar hij in dienst hoornblazer was geweest. De herinnering aan de gebeurtenissen door den heer Udink te Gate beschreven is hier in de buurt nog niet uitgestorven. Zoo redde zich naar men vertelt Stieneboers Geit Jaan (Gerrit Jan Geerdink) uit Usselo door zich in een roggeveld te verschuilen. Hij hoorde zjjn vervolgers langs zich heen loopen, doch men bemerkte hem niet. Doornat lag hij den ge- heelen nacht in den regen in de rogge doch sliep van vermoeidheid als een roos. Den Ds. J. Fraanje, predikant bij de Geref. gemeente alhier heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Goes. Bij bet Zaterdag te Middelburg gebouden examen voor onderwijzeres zijn geslaagd de dames J. J. Meulenberg, J. J. Bol en J. Jansen, alien van Ter Neuzen, E. van Wijck en J. van Wijck van Sluiskil en S. M. E. Earners te Oostburg. Vrijdagavond verloor een 12jarigejoDgen, die over een der balken liep, welke over bet buitensluishoofd der gerepareerd wordende tnid- densluis liggen, het evenwicht en stortte van een hoogte van ongeveer 10 M. naar beneden. Tot alter verwondering kwam hij er betrekkelijk goed van af. Hij beliep alleen een verwouding aan bet achterhoofd. Yerder kon de te bulp geroepen geneesheer geen letsel constateereu. Het schijnt dat de schoorbalken van den water- keerenden dam zijn val gebroken bebben. Naar wii vernemen maakt de jongen het naar om- standigheden goed. Misschien strekt het gebeurde ter waarschu- wing van meerderen die dezen niet voor publiek verkeer bestemden weg over de sluis nemen. Ten vervolge op bet bericht in ons vorig nnmmer, omtrent de aanschrijving van de visscherij-inspectie aan de politie, betretfende het verbod van het visschen met den hengel, kan thans worden medegedeeld dat dit verbod berust, op een Koninkl. besluit van 25 April 1.1., houdende een wijziging in art. 10 van het Binnenvisscherij-reglement, welke ten doel heeft te doen uitkomen, dat het van 23 April tot en met 31 Mei verboden is te visschen met den hengel. Hieronder is niet begrepen de loop of sleep- hengel, en de hengel geaasd met de kunstvlieg. Het visschen met de twee laatstgenoemde vischtuigen is verboden resp. van 16 Maart tot en met 30 April en van 16 October tot en met 14 Februari. Met de tijdelijke waarneming vanhetkan- toor van 's rijks belastingen te Axel is belast de surnumerair N. J. T. Stubbe, uit de directie Amsterdam. Volgens wDe Belastingambtenaaris inge- trokken de verplaatsing van den kommies-ont- vanger J. Huber te Clinge (gr. kr.) naar Strijbeek. Naar //Zelandia" verneemt heeft het besluit van den gemeenteraad van Hontemsse, waarbij den heer J. Adriaanse met ingang van 1 April eervol ontslag is verleend als hoofd der school te Lamswaarde, de goedkeuring van Gedeputeerde Staten niet mogen verwerven. Men meldt ons dat er vanwege den Zeeuw- schen-Bakkerspatroonsbond pogingen worden volgenden dag kwam hij voorzichtig uit zijn scbuilhoek te voorschijn en bereikte door een Belgischen boer geholpen, gelukkig en veillig de Hollandsche grens. De schutter Hendrik Lammers uit Zuid- Eschmarke vertelde hoe hij beboorde tot eene afdeeling welke bevel had ontvangen om een troep Belgen, die zich in een molen hadden verscholen, daar uittejagen. Maar dat vechten tegen een onzichtbaren vijand waren ze in Lonneker niet gewoon en scneen hen minder gewenscht, waarom de aanvoerder der afdeeling van meening was loat dee Belzen der is eerst oetkommen, eer goa w' der nich hen De vjjf belhamels waarvan in den brief sprake is hebben zware stratfen ontvangen. Het waren de schutters J. S. Youwie, A. Ros, Johannes Graveman, Johannes Yelthuis en Jan Hendrik Lank heet. Ze kregen 2 tot 5 jaren krui- wagenstraf met vervallenverklaring van den militairen stand, ,/wegens poging tot desertie door uiterlijk daden aan den dag gelegd, doch waarvan de uitvoering is verhinderd". Opmerkelijk is het hoe gedurig in de stukken opgaven van vermiste schutters worden gedaan. Ik vond een lijst van 13 Maart 1831, dustoen het bataillon nog te Deventer was, die niet minder dan 33 vermiste schutters vermeldt, velen met namen hier uit de buurt. Daar men aangewend om in den loop van het volgend jaar te Middelburg eene bakkerij-tentoonstelling te bouden. Een indrukwekkende plechtigheid bad op Hemelvaartsdag plaats in de Herv. kerk te Oostburg waar door Dr. J. de Hullu, Rijks- archivaris te 's Gravenhage ter herinnering aan de naar Westelijk Staatsvlaanderen uitgeweken Hugenoten, een gedachteniswoord werd uitge sproken. Door een commissie, bestaande uit de beeren G. W. Kobus, J. W. C. Ort, J. N. Pattist, J. W. van Petegem en H. F. de Puij respeetievelijk predikanten te Oostburg, Aarden- burg, IJzendijke, Groede en Oadzand was hiertoe bet initiatief genomen. Het mime kerkgebouw was gebeel gevuld tot in de gangen met nakomelingen van de uitgewekenen en andere belangstellendende rede van Dr. de Hullu, waarin op treffende wijze de strijd en bet lijden en eindelijk de vestiging in ons land der Hugenoten, geschilderd werd, werd onder de grootste aandacht en de diepste stilte door sommigen met groote ontroering aan- gehoord. De rede werd afgewisseld door gemeenschap- pelijk en door koorgezang. Met talrijke andere andere genoodigden was o.a. aanwezig een af- vaardiging der Waalscbe Commissie, bestaande uit de beeren professor Pijper en de Waalscbe predikant Ds. Cler uit Leiden, van wie de eerst- genoemde met een korte, gloedvoile rede een gfcdenksteen onthulde, die door den kerkeraad der Hervormde Gemeente van Oostburg ter herinnering aan de geloofstrouw der vaderen, met toestemming van het gemeentebestuur was geplaatst in den voorgevel van de tegenwoordige graanbeurs, die in 1688 tot tempel voor de Waalsche gemeente werd gebouwd en als zoo- danig in gebruik is gebleven tot 1803. Op den steen zijn de volgende woorden ge- beiteld in 't Hollandscb en Franscb z/Ter gedachtenis aan de gevluchte Hugenoten, die in dit gebouw van 1689 1803 hunne gods- dienstoefeningen hebben gehouden. A la memoire des refugies huguenots, qui dans ce batiment-meme celebraient leur culte, 1689—1803." Circa 1893 stierf te Oostburg het laatst over- gebleven bij de Waalscbe gemeente aangenooien lid, n. 1. een zekere Elizabeth van Houte, zij was armlastig en woonde tot baar dood in een der kamers van de voormalige Waalsche pastorie, in de Laugestraat die sinds eenige jaren is afgebroken en door een nieuw woonhuis ver- vangeu. (Midd. Ct.) Zaamslag. Door bet bestuur van de land- bouwvereeniging //In't belang der landbouwers" werd Vrijdag 1.1. aanbesteed de levering van 10 April 1831, uit Deventer naar de grenzen is vertrokken hebben zich waarscbijnlijk velen een paar dagen van te voren uit voorzichtigheid vefwijderd. Dat de Lonneker boeren zich goed hebben gehouden, blijkt ook wel hieruit, dat Hendrik Scbouwink (Mosbenaadsboer) uit Usselo, Willem Leppink uit Broekheurne, Jan ter Weele (Weelenjaan) uit Boekelo, A. Schukkink (Wil- genkamps Oarend) en Morsman, de oude tol- gaarder te Lonneker, dragers waren van het metalen kruis. Ter Weele en Scbouwink hebben als krijgsgevangenen in St. Omer in Frankrijk gezeten. Ook H. J. Jasink uit Lon neker trok als schutter mede uit, hij had te Antwerpen Jan van Speyk in de lucht zien vliegen. De vlucht der Oldenzaalscbe en Dene- kamper schutters, waarvan in den brief sprake is, zal voor een deel ook wel uit onwilligheid zijn voortgesproten, want gedurende den oorlog werden te Enschede acbtergebleven schutters een paar keer naar de omstreken van Olden- zaal gezonden om onwillige schutters tot reden te brengen. Zou bij bovengenoemde onge- regelde vlucht soms aan onze schutters den merkwaardigen raad zijn gegeven van: Jongs loop de icereld is rond waarvan de overleve- ring gewaagt Van den schutter Strootman uit Boekelo ongeveer 100.000 E.G. chilisalpeter. Door den beer Oggel te Axel werd bet laagst ingeschreven voor 12.245 per 100 K.G. De levering werd gegund. Lamswaarde, 4 Mei. Heden vierden het echtpaar J. F. StaesM. de Vree zijn diamanteu huwelijksfeest. Van ieders woning wapperde de driekleur en scboone versieringen waren zoowel aan zijne woning als op verschillende plaatsen aange- bracht. Zoowel des morgens als des middags werden de jubilarissen in een pracbtigen stoet, be staande uit gardes d'honneur, bruidjes, de fan fare, schoolkinderen, verschillende gezelschappen enz., naar de kerk en weder huiswaarts gebracht. Er was circa 140 door de feestcommissie gecollecteerd, een klein gedeelte had zij hiervan slechts gebruikt, de rest werd de oudjes in klinkende munt ter hand gesteld. Het echtpaar, respeetievelijk 89 en 87 jaar oud, weet nog zeer weinig van de gebreken van den ouden dag. Staes gaat des Zondags nog ge- regeld in de herberg een kaartje leggen. Hun huwelijk werd niet met kinderen gezegend. Boschkapelle. Omtrent den zwaren brand bij den landbouwer Westerbeeke vernemen we nog nader, dat ook alle hoenders circa 150 in bet vuur omkwamen, terwijl de nieuwe fiets van bet knechtje, pas enkele weken geleden gekocbt, verbrandde. Eveneens werd een groote party chilisalpeter een prooi der vlammen het moet een allerprachtigst gezicbt zijn geweest, toen deze meststof door bet vuur werd aangetast. Toen de bliksem in de schuur sloeg, fietste juist een meisje uit Zaamslag voorbij, dat zoo verschrok, dat zij bewusteloos van baar rijwiel vielmen droeg baar een woning binnen, waar men haar wat opfrischte, zoodat zij na korten tijd bijkwam en naar huis kon rijden. Tbuis gekomen werd ze opnieuw bewusteloos en daarbij zicbtbaar zeer ODgesteld. De ontboden geneesheer vreesde het ergste, als zij niet spoedig kon schreien, en gelukkig brak zij, nadat men zich steeds met haar had bezig gebouden, in bevig weenen los. Als eene bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat ruim 30 jaar geleden terzelfde plaatse de schuur afbrandde, ook ter oorzake van het inslaan van den bliksem dat het drie jaren is geleden, dat de brandspuit van Bosch- kapelle bet laatste uittrok en wel, omdat. op dezelfde hofstede een groote stroomijt in vlam stond, en bet zeven jaar is geleden, dat bij den beer Westerbeeke ook de landbouwschuur door het hemelvuur afbrandde, toen hij nog land bouwer was te Hoek. wordt nog verteld, dat men hem vergifdgd water bad te drinken gegeven, waarvan hij zoo benauwd was geworden dat hem de knoopen van zijn jas waren gesprongenHij heeft Boekelo nimmer terng gezien. Het gevolg van de minder goede houdiDg der schutters, speciaal der 4de kompagnie, bij Calmpthout, is geweest, dat de Luitenant-kolonel Gotte met zijn bataillon werd verplaatst naar den Briel. Hij beklaagde zich hierover bij den koning en later zouden de gezamenlijke officieren van het bataillon andermaal een adres aan den koning. Zij gaven daarin volmondig toe, dat het gedrag van sommige manschappen alleszins laakbaar en strafbaar was geweest, maar voerden voor anderen tevens verzacbtende omstandig- heden aan. Zij schreven over deze laatsten ^Steeds afgezonderd en op zich zelf heeft deze kompagnie tengevolge van de gegeven orders en contra-orders been en weder moeten trekken, zonder dat de gelegenheid werd ge- gegeven den manschappen voedsel of eenige rust te kunnen verschaffen, hunne marscben waren steeds veel grooter dan die der andere kompagnien van de marschcolonnemen ver- zuimde zelfs om hem behoorlijk op hunne posten af te lossen en liet voor hen mondelinge order aan eenen vjjandelijken burgemeester achter. (Slot volgt.) Hit blad vefsehijRt ]Vf»i»ndHer«, Woensdag- en VriJda^Aiond, «itgessoin(ferd[ op FeeitdRgeD IpIJ de Firma P« VIM BAMDMi tm M««iien» De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Honderdag den 8 Mei 1913, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 5 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1