A I g e m e e n Nieuws- en Adverteiitietilacl voor Zeeuwscfi-Vlaaideren. VAN HOUTEN'S 5911. Zaterdag 3 Mei 1913. 53e Jaargang. Aankondiging. Gemeogde berichten. OUDERDOM en ciEUGD EEBSTE -RT.An wegen en voetpaden met de kunstwerken. Landbouwberichten. DRINKEN ABONNKMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Ruitenland 2,Men abonneert zich by alle Boekhande- saars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENT I SNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Vcor elken regel meer 0,10. By directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt if prps sleehts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6ojl' 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethoudersvan ZAAMSLAG brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Dinsdag 6 Mei 1913, vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 28 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd JOHS. DE FE1JTER, Voorzitter. J. STOLK Lz., Secretaris. TER NEUZEN, 2 Mei 1913. Axel. Aan de Rijksnormaallessen alhier zijn bevorderd Tot de vierde klasse J. A. Breepoel, J. C. J. Olijslager, A. J. Schieman te Axel, C. F. Notschaele te Westdorpe, B. J. S. Goor te Hoek, F. S. Lansen te Ter Neuzen en J. J. P. Stoffels te Sas van Gent. Tot de derde klasse A. A. A. Minjon, A. J. Platteeuw te Axel, P. P. de Blok te Stoppel- dijk, J. C. Eijke te Zaamslag, C. P. Feijen, A. E. M. Pladet te Westdorpe, B. Ivens te Hontenisse, M. Jurrij te Hoek, P. Kerckhaert te Hengstdijk, E. J.F. Lansu, H. L. M. Egger- ruont, B. H. Huber, J. E. Huber te Clinge, H. J. Pauw, G. D. van der Peijl te Ter Neuzen en A. H. d'Haens te Hulst. Tot de tweede klasse R. M. Bauwens, A. C. Pluijm te Westdorpe, J. V. Castenmiller, J. J. Serrarens te Stoppeldijk, A. Dhaeze, 0. P. Kolijn, A. de Vos, J. de Vries, P. de Zeeuw, R. B. Hellinga, C. E. van Luijk te Ter Neuzen, A. J. Waelput te Zuiddorpe, W. V. d'Haens te Hnlst, L. J. Nijssen te Sluiskil en C. J. A. de Smidt te Sas van Gent. Tot de voorbereidende klasse, 2e afdeeling J. H. Goslinga, C. 0. Bakker, G. T. Eek- man, F. M. Mangold te Axel, G. Lauret te Overslag, C. J. L. Wortman te Zaamslag en A. F. Reinhoud te Hulst. Kloosterzande. Dinsdagnamiddag reed de 17jarige De K., knecht bij den landbouwer H., door de Langemunt met een boerenwagen met steenenhij stond voor op de punt van het voertuig, op den zoogenaamden sneppenbek. Door het schokken viel de ongelukkige er af en het voorste wiel ging hem over borst en hoofd, zoodat hij terstond een lijk wasde hersenen zaten tegen het wiel. RIJKSPOSTSPAiftRBAWK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschry ving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, lcosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren gescbiedt tegen bewijs vaD ontvang. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen trekken de wiedkooien weer uit om het jonge vlas van onkruid te zuiveren, zooals gewoonlijk om dezen tijd van het jaar. Maar wel is het ODgewoon, dat er nog duizenden en duizeDden Kg. van dit gewas in de schuren zitten, bijna onverkoopbaar en zeer laag in prijsvoor het beste wordt 12 frcs. betaald, terwijl gewone kwaliteit dezer dagen nog is verkocht voor sleehts 6 frcs. Men vraagt zich dan ook af, waar het heen moet, als over een paar maanden het nieuwe vlas aan de markt komt. Is 1912 een slecht vlasjaar geweest, wat verkoop en prijzen aangaat, ook de ajuinplanters en koopers van dat jaar scheuren leelijk de broek, zooals men zegt. Van den rooden ajuin zijn nog enorme voorraden aanwezig, die zoo goed als niets waard zijn de beste soort kan niet meer dan 60 cent per 50 Kg. bedingen, en men is erg blij, daarvoor nog koopers te vinden. Wat de aardappels aangaat, hierin is wel stijging te bespeuren er wordt geleverd tegen f 2,40 tot f 2,70 per 100 Kg.groote massa's moeten nog worden opgeruimd. Dinsdagavond is te Poeldijk schipper W. de Lietde van Naaldwijk door de tram over- reden en gedood. De man zat in het koffie- huis, dat onmiddellijk aan de trarolijn ligt, en wilde een koetsier aanroepen, die in de richting naar Naaldwijk voorbijveed. Met spoed naar buitengaande, bemerkte de schipper de tram niet, die van Monster aankwam, hem greep en terstond doodde. Het ongeluk bad plaats in een ondeelbaar oogenblik, zoodat er niet tijdig geremd kon worden. (H. Crt.) Van een verdwenen meisje. Sedert eenigen tijd was een minderjarig meisje aan de ouderljjke wooing te Haarlem ontvlucbt, scbrijft de H. Crt. Zondag ondekte de vader dat zij vertoefde in een perceel aan den Zijlweg aldaar. Hij verzocht daarop de politie om assistentie bij bet terughalen van zijn dochter, waaraan gevolg werd gegeven. Wie men by het doorzoeken van het huis vond, bet meisje niet. Eindelijk daalde men in Sen kelder af en jawel, daar trof men bet meisje aan. In een hoek was het weggekropeu een zak had zij over het hoofd gedaau en boutwol over haar beenen en zoo vonden vader en politieman de weerspaunige dochter terug. Zij werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Zoo niet bedoeld. In een Fiiescbe dorpsschool had de onder- wijzer de leerlingen opgewekt, ten bate van tuberculoselijders, zilverpapier van cbocolade, capsules en oude metalen te verzamelen. Na eenige dagen overzag de meester met gemengde gevoelens alles, wat hem in den loop der week was aangebracht en achtte hij het noodig den verderen aanvoer voorloopig stop te zetten, daar vele huismoeders deze zeldzame gelegenbeid met beide handen hadden aangegrepen, om bij den jaarlijkschen schoonmaak finale opruiming te houden en hun kroost schoolwaarts zonden met oude, roestige kachelpijpen, gebroken kacbel- ringen enz. Een leerling kwam zelfs aanzetten met hoefijzers, die bij zooals later bleek, voor de goede zaak bad ontvreemd bij den dorpsmid. (H. Crt.) In het voorjaar 1912 bemerkte een be- woner van een villa te Oosterbeek, naar de H. Crt. meldt, dat men zijn huis met petroleum en teer had ingesmeerd en met kalk minder vleiende benamingen aan zijn adres op den muur bad gescbreven. Hij deed hiervan aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde, dat echter 'geen succes had. Twee maanden later werd zijn woniDg weer op dezelfde wijze bevuild en hij ontving gedurende dien tijd verschillende voor hem beleedigende brieven en briefkaarten, terwijl eenige familieleden dergelyke epistels ontvingen. De heer, die in Arnhetn een kan- toor beeft, kwam in den loop van 1912 tot de ontdekking, dat men ook daar de muren be- smeerde. In Februari 1913 (men had intusschen de Arnhemsche politie met bet gebeurde bij het kantoor in kennis gesteld) nam deze laatste ook kennis van de verzameling briefkaarten, waarop een rechercheur met een onderzoek werd belast, met het gevolg, dat deze een zekere vrouw J., wonende te Oosterbeek, als de vermoedelijke daderes verdacbt. Deze vrouw verklaarde in den aanvang niet te kunuen schrijven, doch de rechercheur wist haar band- schrift machtig te worden en dit vertoonde verrassende overeenkomst met de briefkaarten. Bijkomende omstandigheden deden de vermoe- dens versterken, waarom vrouw J. verleden week uitgenoodigd werd op het potitiebureau te verschijnen. Zij bekende tenslotte uit wraak te bebben gehandeld. Dinsdag 12 uur is het slachtoffer van den vreeselijken moord in de Van Merlenstraat te 's Gravenhage, mej. Willy Haus, onder groote belangstelling ter aarde besteld. In de v. Merlenstraat had zich reeds geruimen tijd, voor de stoet het sjerfhuis zou verlaten, een groote menigte opgesteld. Achter bijna alle ramen in de straat waren de gordijnen neergelaten. Even over twaalven reed de rouwkoets voor, nadat eerst een groot aantal bloemstukken in een speciaal vijtuig waren neergelegd. Toen de kist in de koets werd geplaatst, ontblootten de bonderden aanwezigen eerbiedig bet hoofd. Aan weerszijden van de kist werden bloem stukken van de naaste familieleden gehangen, terwijl een krans van levende witte rozen, als een laatste vaarwel aan bet onschuldige slachtoffer, van den zwaar beproefden vader van den moordenaar achter op den lijkwagen gehangen werd. Om het pas gedolven graf had zich een tairijke menigte geschaard. Ds. Heering, predikant bij de Remonstrantsche gemeente, sprak woorden van troost en innig medelyden tot de familieleden. //Innige deernie bebben wij," zoo sprak, hij met de moeder, maar zij kan nog haar kind betreuren. Hoe zwaar zij is beproefd, nog zwaarder is dat de vader, wiens zoon bet misdryf beging. Daarom vulle niet alleen afschuw ons hart, doch ook een diep medelijden oneindig beter is het tocb nog bet slachtoffer, dan de bedrijver van zoo'n misdaad te zijn." Een der familieleden dankte de aanwezigen voor de betoonde belangstelling, vooral Ds. Heering voor de treffende woorden, door hem besproken. Nadat nog enkele familieleden bloemen op de kist hadden gelegd, werd de groeve door den bloemenschat gesloten en was de droeve plechtigbeid geeindigd. (R- N.) Terwijl te Temsche (Oost-Vlaanderen) werklieden in een spinnerij bezig waren met bet herstellen van een opbaalbak, brak de ketting en viel de bak op den grond. Een der vijf daarin zittenden stierf spoedig. Een tweede werd de ruggegraat gebroken. Ook de drie anderen werden zwaar gekwetst. Te Mannheim beeft men, volgens de N. R. Ct., een reeks afschuwelijke misdrijven ont- dekt. In den kelder van een huis vond men twaalf tot mummies verschrompeldekinderJykjes, die in doeken gewikkeld en met ongebluscbte kalk behandeld waren. De moordenares is ver- moedelijk eene vrouw Wiihler, die inmiddels gestorven is, vermoedelijk tengevolge van een misdadige kunstbewerking. Of dekinderen van haar alleen of van anderen zijn geweest, heett men nog niet kunnen uitmaken. Haar man is in hechtenis genomen, boewel hij beweert dat bij van de zaak niet afweet. Terwijl twee zusjes te Bicester alleen tbuis waren, geraakten de kleederen van bet jongste kind in brand. Het oudste wist de vlammen te dooven en zoo het leven van haar zusje te redden, maar daarbij vatten haar eigen kleederen vlam en bekwam zij zoo hevige brandwonden, dat zij aan de gevolgen over- leden is. Geruimen tijd was de provincie Cbelm geterroriseerd door een bandietenbende, terwijl de politie niets deed om daaraan een einde te maken. Door de bevolking was daarover ge- klaagd, te Warschau en nadat de overheid de politie bad aangespoord tot wat meer werk- zaamheid, is het haar gelukt den hoofdman dier bende, Dzioenkowski genaamd, in handen te krijgen. De bandiet beroemt er zich op, dat bij persoonlijk 28 moorden beeft gepieegd, ongerekend de rooverijen, waaraan bij zich met zijn bende schuldig maakte. Maandagochtend hebben een tientalapaehen volgens de Tel. een aanval gedaan op bet station van Chaville, naby Versailles, teneindezicb meester te maken van het geld, dat zich", naar zij meenden, in bet stationsgebouw moest bevinden. De stationschef verdedigde zich dapper tegen de bandieten, die een aantal revolverschoten op hem losten. Hij kon echter niet verhinderen, dat zij het gebouw binnendrongen. Toen zij tot bun teleurstelling sleehts een klein bedrag in geld vonden, misbandelden zij den stations- chef en trokken vervolgens langs den spoorlijn naar Sevres, onderweg telegraafdaden door- snijdend, seinen verwisselend, etc. Te Sevres aangekomen beproefden. zij in het goederen- bureau in te breken, doch de deur bleet aan hun slagen tegenstand bieden, waarom zij uit woede de lampen en alles, wat zich binnen hun bereik bevond, verbrijzelden. In de gemeente Pomeys by Lyon is, naar het R. N. meldt, een lojarig meisje, Julia Scaron aangebouden, dat verdacht wordt drie brandsticbtingen in drie weken tijd te hebben gepieegd. Weldra bekende zij en vertelde, twee hoeven van boeren en die van haar ouders in brand te hebben gestoken. Toen men haar vroeg, waarom zy dat had gedaan, antwoordde zij Ik weet bet niet, 'tis macbtiger dan ik- zelf. Ik beb lust, overal brand te stichten en zoolang ik dat niet gedaan heb, ben ik ziek. Het meisje zal geneeskundig onderzocbt en wellicht in een gesticht opgesloten worden. SEEZESSCHE COERAST. fi Wit blad venehljnt Haandag', Woenndag- en Vvijdagavondl, aitgexoniteid op Feeitdagen 1»1J de Flrna P. J. DH MI11S, te Sea«ea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1