Tqt HeuzsnschQ Courant Laatsts Berichfen. Dinsdag 29 April 1913. No. 5909. TWIBEiJDS ~BTjJLID. Gemengde beriehtea Handeisberichten. TEE NEUZEN, 28 April 1913. Naar wij vernemen heeft de verkoop van het Emtnabloempje, ten voordeele van behoeftige tubercnlose-lijders, alhier opgebraeht 37,10. Vrijdagavond tvad alhier in een van wege de centrale liberale kiesvereeniging belegde openbare vergadering als spreker op de heer Jbr. R. de Muralt, candidaat in dit district voor de a. s. Kamerverkiezing. De bovenzaal van het Hotel de Commerce" was druk bezocht. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer J. de Feijter, die een woord van hulde bracht aan den aftredenden afgevaardigde, den heer Vorsterman van Oyen, voor de wijze waarop hij zijn mandaat heeft vervuld, gaf hij het woord aan den heer De Muralt. Deze begon met te wijzen op de vergade- ringen van de partijen der rechterzijde, die besloten hebben de coalitie weder voort te zetten. Hij meende dat het echter een ver- blijdend teeken mag genoemd worden dat er althans bij een der bondgenooten eene minder- heid bleek te zijn, die het er niet mede eens is om de politiek die ons volk verdeeld nog verder voort te zetten. Hij behandelde vervolgens de onderwijskwestie en de op dat punt voorgenomen voorstellen tot herziening van art. 192 der grondwet, wat tengevolge zou hebben dat de bijzondere school regel en de openbare aanvullend werd. Spreker is van meening dat, wanneer deze regeling, die hij eene ramp zou achten voor het ouder- wijs, werd ingevoerd, gevolgen zou hebben, die ook de rechterzijde later zou doen betreuren dat ze was ingevoerd, omdat dan alle gezindten, zoowel kerkelijke als politieke, voor zoover ze geen directe ondermijning van het staatsgezag beoogen, recht zouden hebben op bekostiging van het door hen gewenschte onderwijs, ook al was het eene school der sociaal-democraten of eene waar de kinderen als vrijdenkers werden opgevoed. Spreker achtte de openbare school de eenige die door alien kan bezocht worden, zonder krenken van gevoelens. Hij gaf toe, dat die school niet kan bieden wat sommigen wenschen, naaar op dat punt gaan de wenschen van de calvinisten niet gelijk met die der Katholieken. Voor dezen is het bepaald een bezwaar door hunne kinderen de scholen van de coalitiege- nooten te laten bezoeken. De openbare school alleen kan de school zijn voor alien en tot haar moet de staatszorg zich dan ook uitstrekken. Hij kan zich indenken, dat men ook van vrijzinnige zijde heeft gestemd voor subsidie ten behoeve van de bijzondere scholen, omdat velen die wenscheD, maar hij is van meening dat meer waarborgen zouden moeten gegeven worden dat de subsidie ook werkelijk het onder wijs ten goede komt. Aan de eenmaal ver- kregen subsidies zou hij niet willen raken, maar hij meent dat dan voor het oogenblik ook het uiterste is gedaan, wat van staatswege voor de bijzondere scholen kan gedaan worden. Verder zou hij niet willen gaan. Ook in art. 171 der Grondwet schuilt bij de rechterzijde een gevaar. De Regeering heeft op dat punt de voorstellen van de Grondwets- commissie, bij aanneming waarvan de Ned. Herv. kerk de bevoorrechte plaats die haar op grond der historie toekomt wel niet overgenomen, maar het gevaar blijft toch bestaan, dat de rechterzijde die wijziging ondanks de Regeering later toch zou aanbrengen. Yolgens hem is het zaak om ditmaal in Juni te stemmen op een linkschen candidaat, teneinde de aanvallen op de openbare school en de Nederlandsche kerk af te weren. Na de pauze besprak de heer De Muralt de beginseleu der rechter- en der linkerzijde. Hij verdedigde de vrijzinnigen tegen het verwijt dat ze ongodisten zijn en de grondvesten van een christelijken staat ondermijnen. Als bewijs hieryoor haalde spreker verschil- lende wetten en maatregelen aan, genomen tijdens het liberale kabinet Borgesius, dat ge- vallen is ten gevolge verschillende wetten die werden ingevoerd, en waardoor personen in verschillende lagen der bevolking zich getroffen gevoelden, b.v. door de ongevallenwet het groot bedrijf en door de leerplichtwet de plattelands- bewoners, al is het dat men thans ook van de rechterzijde de goede werking dier wetten niet meer ontkent. Van het Ministerie Ruyper zijn geen bepaald christelijke wetten uitgegaan, evenmin als van het Ministerie Heemskerk, terwijl in deze sterke rechtsche kamermeerderheid uitkomt, dat juist in gevallen waar het christelijk beginsel te pas komt, de meeningen der koofdmannen zeer uiteenloopend verdeeld zijn. Uit een en ander betoogt spreker dat we leven onder een regiem van politiek Christendom. De kleine luiden zijn wel religieus en leiden een godsdienstig leven, maar hij meent dat bij de leiders van den ernst van het door hen ver- kondigde uit hun daden weinig blijkt. Ook leidt de bevoorrechting bij benoemingen van menschen die tot een zekere kerk behooren tot huichelarij, om het beoogde voordeel te behalen. Spreker eindigde zijn uitvoerig, meermalen door applaus onderbroken betoog, met aan de middenstof aan te radenstemt, al was het maar voor dezen keer, in Juni a.s. Links. Vrijdag werd te Hoek in het hotel De Keuning door het bestuur van den Nieuw Westenrijkpolder aanbesteed het verharden van een rijweg in bovengenoemden polder ter lengte van 610 M. Dit werk is gegund aan den heer J. Wolfert te Hoek, die ljad ingeschreven voor 1398 voor verharding met macadam en voor 1300 met grind. Ter zelfder plaats werd door den heer V. Cortvriendt besteed het maken van 3 opritten en het verharden daarvan, benevens het ver harden van een dreef, lang 300 M. in den Nieuw Westenrijkpolder. Dit werk is gegund aan den heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, die had ingeschreven voor /1084. Voorts werd door Burg, en Weth. ten ge- meentehnize aanbesteed het aanleggen van een grindweg ter lengte van 1838 M. op den Binnen- dijk in de gemeente Hoek. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 4185. In de vergadering der R. K. kiesvereeni ging afdeeling Ter Neuzen van Zondag 1.1. is tot candidaat voor lid der Tweede Kamer gesteld de heer Mr. P. Dieleman. Tevens werd door haar als candidaten voor vier leden van de Provinciate Staten van Zeeland gesteld de keeren P. F. Fruytier, C. lJsebaert, F. Hombach en Mr. P, Dieleman. Dezer dagen werd Sluiskil vereerd met een bezoek van eenige keeren, dames en kinde ren, gezeten in twee rijtuigen. Lang hebben ze hier niet getoefd, daar zij spoedig inzagen, dat hunne praktijken mislukten. Bij den een haalden zij voor een paar cent graan, bij een ander voor enkele centen kolen, bij dezen een klein brood, bij genen schoenen en gaven overal geld ter wisseling met het verzoek dubbeltjes terug te ontvangen. Bij 't wisselen wilden zij den winkelier hun diensten bewijzen met het helpen zoeken van dubbeltjes. Evenwel waren de winkeliers daarvoor niet over te halen en na heel wat herrie zagen de heeren en dames, dat hun vlieger niet opging en 't best was maar zoo spoedig mogelijk Sluiskil te verlaten. Vrijdagavond is in de Van Merlenstraat te 's Gravenhage een 19jarige jonge dame, door haar verloofde, een student uit Leiden, ver- moord. De jonge man, die bekend heeft de daad te hebben gepleegd, weigert vooralsnog de beweegreden voor zijn daad op te geven. Het paar was anderhalf jaar verloofd. On- eenigheden waren tusschen hen volgens alge- meene verklaringen, niet voorgekomen. Uit de omstandigheid dat hij reeds voor eenige dagen een revolver had gekocbt, leidt men af dat hij reeds eerder de daad heeft willen plegen, n.l. Vrijdag- middag, toen hij met het meisje een fietstocht maakte naar Derjl. Er was echter steeds veel volk op den Leidschen weg. Het meisje was welgemoed thuis gekomen en ook de student was naar de woning van zijn vader te Leiden teruggekeerd. Hij vertrok te 7 ure weer per spoor naar Den Haag en begaf zich onmiddellijk naar de woning van zijn meisje, waar hij aanbelde. Het meisje was juist terug van een boodschap, keek eerst door het raam van de bovenverdieping en was zeer verrast, dat haar verloofde daar weer al stond. Zij ging naar beneden en noodigde hem uit naar boven te komen. Dit moet hij volgens zijn verklaring kortaf hebben geweigerd en haar op hetzelfde oogenblik met een revolverschot doodelijk hebben getroffen. Haar oudere zuster hoorde den knal en het dichtvallen der straatdeur. Zij snelde naar be neden en vond daar haar zuster liggen, waarop zij den benedenbuur waarschuwde, meenende dat haar zuster een ongeluk was overkomen. Deze zag toen het bloed uit het hoofd vloeien. Geneesheeren werden geroepen en deze konden niets anders dan het overlijden, tengevolge van een schotwond, constateeren. In den aanvang verkeerde men in onzeker- heid omtrent den dader, daar niemand den bezoeker gezien had, dan de vermoorde. Al leen wist een meisje uit de buurt een beschrijving te geven van den persoon die had aangebeld. Er werd getelegrafeerd naar Leiden, naar den student, met verzoek over te komen, daar zijn meisje ,/ernstig ongesteld" was. Hij was toen dat telegram arriveerde ongeveer een uur geleden thuis gekomen en had zich verkleed. Hij is toen met zijn vader per automobiel naar Den Haag vertrokken, naar de woning der vermoorde. Daar deed hij zeer vreemd en staarde voortdurend voor zich uit. Het bleek dat hij in den achterzak van zijn pantalon een revolver droeg, die nog van alle patronen voorzien was. Hij zou de ledige huls dus hebben verwijderd en door een nieuwen hebben vervangen. Op verzoek gaf hij den revolver af. In den beginne wierp hij eenige schuld verre van zich, maar is geeindigd met te bekennen, waarna hij naar het buis van bewaring is overgebracht. De //Visscherij-Courant" deelt mede dat vele veldwachters aanschrijving kregen om geen proces-verbaal op te maken tegen he'ngelaars welke van 23 April tot 31 Mei met den hengel in geoorloofd water op geoorloofde visch hengelen. Wat is het geval Bij uitspraak van den Hoogen Raad d.d. 13 Januari 1913, werden een paar Zwolsche heugelaars vrijgesproken welke in de Dedemsvaart hadden gevischt met den hengel en wel op grond dat die hengel niet behoort onder Art. 10 letter m. van het Binnenvisscherijreglement 't welk luidt Art. 10. Verboden is te visschen m van 28 April tot 31 Mei met alle overige vischtuigen met uitzondering van De hengel wordt bij die uitzondering niet genoemd en hoort ook niet onder de overige vischtuigen, omdat onder letter 1 is genoemd de hengel geaasd met den kunstvlieg. De Hooge Raad achtte den hengel dus genoemd en dus niet verboden, alleen dan de hengel geaasd met de kunstvlieg van 16 Oct. tot 14 Februari. Natuurlijk is zulks nimmer geweest de bedoe- ling van den wetgever, zegt de »Visscherij- Courant". Wel degelijk was bedoeld den hengel een zekeren tijd te verbieden. Echter deondeug- delijke styleering speelde hier nu eens den wetgever parten. Verwacht wordt, dat binnen- kort een herziening komt en in sport- en vak- kringen wenscht men deze dienstbaar te maken aan eene algeheele verbetering van het Binnen visscherijreglement. Een zeldzaam geval van slaapziekte is in het ziekenhuis te Cherbourg voorgekomen. Een schoenmaker, zekere Lion Jean, heeft niet minder dan 77 dagen achtereen geslapen. Donderdagmorgen is hij weder ontwaakt, zoo frisch als een hoentje. Hij was echter zeer verwonderd dat hij zich in een ziekenhuis be- vond en verkeerde in de meening, slechts en kele uren geslapen te hebben. De gezondheidstoestand van den slaperigen schoenmaker laat niets te wenschen over. Hulst, 28 April 1913. Rotterdam, 28 April. Binnenl. Granen. De graanhandel be- paalde zich hoofdzakelijk tot tarwe, welke in de goede soorten prijshoudend werd verkocht. Boonen en Erwten als. voren. Meel. Vorige week bleef de stemming zeer vast en prijzen liepen omhoog. Op late levering was er vraag naar enkele buitenl. merken. Men noteert: Goede Tarwe per hectoliter van 7,60 a f 8,75 mindere soorten 6,50 a 7,— Essex per 100 kilo van 10,50 a 11,75; Wilhelmina puike /10,50 a/10,75 tusschensoorten 9,— a 9,75 Rogge per hectol. 6,50 a 6,70 en per 100 kilo 8,25 a f 8,75 Gerst per hectol. f 5,50 a 6,25 Chevalier 6,75 a 7,— Gerst per 100 kilo 9,50 a 12,25 Chevalier 12,50 a 13,50 en extra zware daarboven. Goede Haver per hectol. lange 5,25 a f 5,50 dikke /6,a 6,50 en per 100 kilo 10, a 11,— afwijkende 7,a 7,75 Paardenboonen 8,— a /8,50 Witte Boonen 12)a f 16,Bruine Boonen goede 12,— a 14,— mindere 8,—a y 10,50 Kroonerwten 8,— a 12,— gewone groene 8,a /10,Voedererwten /6,50 Kanarie- zaad Friesch 14,— a 17,75 per hectol. en per 100 kilo 27,50. Buitenl. Granen. Tarwe zeer vast met groote inkoopen. Rogge weinig veranderd en stil. Mai's traag. Gerst flauwer,. stoomend lager. Grutten en Rijst als voren. Tarwe per 2400 kilo /210 a /230; Rogge per 2100 kilo; Helena f 180; Taganrog f 174; Gerst Zwarte Zee f 156 Ma'is Amerik. mixed 131, gele La Plata 143 per 2000 kilo Boekweit f 173 Canada 185 dito Grutten 290 per 2100 kilo. Haver Libau f 8,25 per 100 kilo. La Plata 7,45. Meel. Prima inl. en prima Belg. 13, 13,75le soort inl. en le soort Belg. 12,25 a 12,60 Zeeuwsch patent 13, Ongebtyld 12,— a 12,25 Duitsch patent 13,a 13,75; extra puik Hongaarsch 19,— a f 20,Middelsoorten 18, prima Amerik. patent 13,75 a 14,25 le soort f 13,a 13,502e soort Bakers /12,25 a 12,75; Roggebloem 9,50 a 11,— per 100 kilo. Runderprijzen 74 a 84; Ossen 72 a 82; Stieren 66 a 72; Kalveren 100 a 115; Schapen 60 a 68; Varkens 52 a 56; licht soort 55 cents per kilo. Melkkoeien 150 a 275 Kalfkoeien 160 a 200; Stieren 130 a 280 Vaarzeu 165 a /200 Pinken 85 a /120 vette kalveren 65 a f 100; fokkalveren /15 a 20 nuchtere 9 a 12 Biggen 10 a 18 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche /2,25 goede Eigenheimers en Bravo's 2,25 a 2 50 mindere soorten 1,50 a 1,75 per mud.' Maltha s blj2 a 7 cent per kilo. Boterprijzen in vaten 50 a 56 stukken van V2 kilo 70 a 75 cent. Zoetemelksche kaas f 24— a 33,— per 50 kilo. Leidsche kaas le soort f 22.— a 24, 2e 19,— a 21, Zeeuwsche eieren 3,50 a 3,85 Veilingseieren /3,30 a /4,50 Buitenl. 3,— per 100 stuks. V1 a s. Blauw Holl. 2,50 a 3,— Holl. geel 2,75Zeeuwsch Wit f 1,65 h 1,80 per steen. J Lijnzaad slot willig 11,— a 12,50. Koolzaad vast in prijs. Karwijzaad 14,— 4 14,25 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 13,50Antwerpeu 231/2 fr., per kan 81' a 972 cent. Java-koffie in balen gewone soorten 49 cents; Beste Santos 37:/4 cents per half kilo. Beet wortel-Suiker 117/ Geraffineerde f 15, Ter Neuzen, 28 April. Boter per lj2 K.G. 0,55. Eieren per 26 stuks 0,85. Antwerpeu, 26 April. Chili-Salpeter prijshoudend loco fr. 26 40 April fr. 26,40Mei fr. 26,30Febr./Maart 1914 fr. 26,30. VEEHANDEL IN BELGIE. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. 1,75 tot fr. 1,90, geslacht vleesch kalveren van ir. 2,20 tot fr. 2,60 per kilo, geslacht vleesch schapen van fr. 1,80 tot fr. 2,— per kilo, o-e- slacht vleeschvarkens van 70 tot 100 kiTos en daarboven, levend gewogen, golden van fr. 1,05 tot fr. 1,18, volgens kwaliteit. Groede. Terwijl Zondag de ouders naar de kerk waren, is een 3jarig meisje al spelende in den vijver geraakt en jammerlijk verdronken Toen men bet uit het water haalde, bleken de levensgeesten reeds geweken. Door de Zuid-Holl. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen is blijkens haar verslag over 1912 aan schipper Th. Vael te Ter Neuzen een schadeloosstelling toegekend van 30, voor de gedane moeite en het geleden tijd vet lies bij het redden van de opvarenden van het bij Rammekens gestrande schip op 6 Nov. 1911. r r 's Gravenhage, 28 April. Tweede Kamer. In de heden gehouden vergadering werd voort- gezet de behandeling van het kustverdedigino-s- ontwerp. De Minister van Oorlog ging de geschiedenis van het ontwerp na, en betoogde dat de Re geering geen verwijt verdient over vertraging van de behandeling en over de daarin aaSge brachte besnoeiing' Vervolgens betoogde de Minister de nood- zakelykheid van kustversterking, speciaal ook van fortenbouw bij Vlissingen. Bij ons tegen- woordig verdedigingsstelsel, waafbij het nit moet zijn met het begnp van geconcentreerde ver- dediging, is van het grootste belang onze havens welke toegankelijk zijn voor groote punten, dat zijn de Scheldemond, Hoek van Holland en IJmuiden, te beschermen. Daardoor versterkt men de geheele kust, want landing aan de open kust is een hopelooze a £19, a. De Minister verklaarde een voorstander te zijn van kustverdediging door klein materieel maar dat moet gesteund worden door krachtiae uitvalspoorten. Het fort te Vlissingen moet dmnen tot bescherming van de haven en de reede van Vlissingen. De werken te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk leveren daarvoor geen waarborg op. De Minister verdedigde ook het groot kaliber van 28 c.M. geschut en het stelsel van koepelforten en ver klaarde ten slotte de amendementen van de heeren Eland en Thomson niet te kunnen aavaarden. De Minster van Buitenlandsche zaken be toogde dat aan het ontwerp geen enkele politieke beteekenis te hechten is. J VAN Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 10,50, Rogge 8,25, Wintergerst 10,—Zomergerst 9,60, Haver 9,50, Erwten 10,50, Witle boonen /13,—Bruine boonen /10,75, Duivenboonen 10,50, Paardenboonen 10,— Boekweit Lijnzaad /ll,—, Koolzaad f— Aardappels 2,25. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks f 0,75. Ter weekmarkt waren aangevoerd 23 stuks rundvee, 36 varkens, waarvan verkocht 12 stuks rundvee, 30 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5