Binnenland. No. 5908. TWBBDBBLAD. FEUILLETOH. Uit de geschiedenis der Enschedesche Schutterij. Predikbeurten. Donderdag 1 Mei (Hemelvaartsdag). EEKSTE K A 9! E R. Vergadering van Donderdag. Behandeld wordt o. a. wijziging der Land- weerwet. De heer Van Voorst tot Voorst betoogde, volgens het verslag der H. Crt., dat het wets ontwerp moet worden aangemerkt als een ver- zwakking van de uit militair oogpunt toch reeds zwakke Landweerwet, en zulks in d'e eerste plaats door het terugbrengen van den diensttijd van 7 tot 5 jaar. De diensttijd had op 6 jaar moeten vastgesteld worden. Voorts acht hij zeer nadeelig, dat de herhalingsoefeningen zijn teruggebracht van 2 gedurende 6 dagen op 1 gedurende 6 dagen. En dat, terwijl door des- kundigen als o. a. generaal Snijders, de toestand van de landweer wordt geschetst als bedroevende tekortkomingen vertoonende, en dus elke ver- korting van oefentijd dien slechten toestand nog slechter zal maken. Intusscben zal spreker, omdat hij in tegen- stelling met generaal JSnijders, verwaeht''dat, indien de thans getroffen maatregelen nadeelig blijken, de Regeering er op terug zal komen, zijn stem aan het wetsontwerp niet onthouden. De heer btaal betoogc eveneens dat de beide thans verkorte landweeroefeningen hadden moeten behouden worden. Spreker heeftgeen vertrouwen in het terugkomen van den Minister op de thans voorgestelde maatregelen. Echter gaat ten-slotte °°k deze spreker met het ontwerp mee, omdat de landweerregeling, die op het oogenblik geldt, ook niet beter is. De heer Laan drong er bij den Minister op aan te bespoedigen de zorg voor de doode weermiddelen. De Minister van Oorlog verdedigd het ont werp. Als toekomstbeeld schetste hij het vormen van 72 landweer-bataljons, terwijl hij ook hoopte dat zoo spoedigmogelijk gebroken zou kunnen worden met het ook z. i. verkeerde stelsel van loterij voor de militie. De kritiek van den heer Van Voorst tot Voorst op de landweer achtte de Minister ongerecht- vaardigd. Het ontwerp wordt zonder stemming goed- gekeurd. Hierna kwam in behandeling het wetsontwerp tot regeling van de verplichtingen ten aanzien van den Jandstorm. De heer Staal ontwikkelt enkele bezwaren. Na verdediging door den Minister wordt het wetsontwerp goedgekeurd, evenals eenige andere ontwerpen, waarondersubsidies aan vereeni- gingen enz., ingevolge de Kinderwetten, de wijziging der Tandartsenwet," de opricbting van een nieuw Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel en overneming door het Rijk van de lokale telefoonnetten der Ned. Bell-Telefoonmaatschap- pp, waarna de Kamer uiteenging tot vermoedelijk Dinsdagavond 6 Mei. TER NEUZEN, 25 April 1913. Het weerbericht van het meteoroIo<nsch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771,2 Horta. Ifagste 742,8 Vestmanoer. Verwachtmg tot den avond van 26 April: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, meest zwaar bewolkt, met tijdelijke op- klaring, waarschijnlijk regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. Voor de betrekking van directeur der Hoogere Burgerschool alhier, hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. (Medegedeeld door J. J. van Deinse). 9) in Den 1 December werden wij weer naar Axel verlegd op dezen dag kreeg ik mijn aanstelling als Sergt. Majoor in plaats van mijnen tot 2e Luitenant oenoemden Sergt. Majoor W W bmitt. Gedurende deze maand dreunde dag en nacht de grond van het geweldige bombarde- ment der Citadel, en rammelden de glasruiten te Axel en in den omtrek, door het vuur der schepen op en forten langs de Schelde. Wij waren reeds zoodanig aan dit onophoudelijk schieten gewoon, dat toen onze dappere ver- dedigers der Citadel en onderhoorige forten ten laatste door de groote overmacht der Franschen moesten capituleren, het ons voorkwam als ware de wereld uitgestorven. Misschien dachten de Belgen dat met den val der Citadel den Hol- landschen moed geheel gezonken was, want op den 5 Januari 1833 hadden zij zich bij de Ouburgsche sluis op ons grondgebied in de bosschen verscholen en overvielen van daar een patrouille van ons, welke voor de overmacht Naar wij vernemen is door den heer Ds. J. h..van Hulsteijn bedankt voor de benoeming il der commissie van toezicht op het middelba.ar onderwijs, en voor die tot lid der eommissie van toezicht op het lager onderwijs, In de commissie van advies over spoor- wegdienstregelingen is door den Minister van Waterstaat voor 't tijdvak van 1 Mei 1913 tot 30 April 1914 o.a. benoemd de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland te Tei Neuzen en tot plaatsvervangend lid de heer jhr. Mr. E. A. 0. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland te Middelburg. De alhier op verzoek der marec'nausse'es te Hulst aangehouden twee Rotterdamsc'he koop- lieden, die naar het huis van bewaring te Mid delburg waren overgebracht, zijn op°last van den officier van justitie op vnje voeten gesteld. Sch ietoefeningen tot vevhooging van 's Landsweerkracht. Aan de jongelieden, die zich voor deelneming aan bovengenoemde schietoefeningen hebben op- gegeven, wordt bekend gemaakt, dat die oefe- ningen dit jaar zullen aanvangen op 3 Mei a.s. Zij zullen plaats hebben des Zaterdags, te Zaamslag van 5—7 uur en te Axel van 4,15 —6,15 uur n. m. Ron. besluit zijn voor de provincie Zeeland benoemd tot leden van den militieraad voor de lichting der militie in 1914, tot voor- zitterMr. J. YV. Zijlstra, rechter in de arron- dissements-rechtbank te Middelburg; tot zijn plaatsvervangerMr. D. van-der Vliet, burge- meester van Zierikzeetot ledenMr. J. J. Heijse, advocaat en procureur te Middelburg, en E. A. Umland, luitenant-kolonel, provinciale adjudant in Zeeland tot hun plaatsvervangers mr. F. B. Evers, advocaat en procureur te Middelburg, en A. H. Gouwe, kapitein bij het 14de regiment infanterie. In de week van 16 tot en met 22 April kwamen de volgende gevallen van besmettelijke ziekten uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad van roodvonk 1 geval te Sluis, van diphteritis 2 gevallen te Vlissingen en te Kattendijke, 1 geval te Goes, Zierikzee en Axel. Bij onderhandsche aanbest.eding is voor de som van f 27000 aan den heer C. Klaassen te Zaamslag, aannemer van de onderhoudswerken aan het calamiteuze waterschap Walsoorden, opgedragen het maken der voorloopige voor- ziening aan den oever van den Perkpolder, in verband met den door ons vermelden dijkval op jl. Zondag. In eene vergadering van de vrijzinnige kies vereeniging te Oostburg zijn voorloopig candidaat gesteld voor het lidmaatschap der 1 iov. Staten van Zeeland in de vacature J. Erasmus, de heeren P. Erasmus Jz. te Cadzand, D. H. van Zuijen te Breskens en P. A. Zijlstra te IJzendijke in de vacature H. G. Hammacher, de heeren J. B. Been Sr. te Groede, M. A. Bleiker en W. C. de Smidt, beiden te Schoon- dijke, en in de vacature G. A. Vorsterman van Ojen, de heeren D. H. van Zuijen te Breskens, M. A. Bleiker en W. C. de Smidt voornoemd. - V oor het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer in het district Middelburg heeft de vrijzinnig-democratische kiesvereeni ging te Vlissingen besloten aan te wijzen den heer Dr. A. van Raalte te Dordrecht, met 17 stem- men, tegen 13 op Mr. E. E. van Raalte, oud- Minister van Justitie te Js Gravenhage. Door de vrijz. dem. vereeniging te Middelburg is na 2 vrije stemmingen en herstemming met Dr. A. van Raalte aangewezen de heer Mr. E. E. van Raalte, en door het vrijzinnig comite te Westkapelle is besloten in de vergadering des vijands niet bestand, in goede orde terug trok, zijnde bij deze gelegenheid een schutter door een geweerschot in den arm gewond den volgenden morgen ten 61/2 uur gingen wij, versterkt door de mobiele reserve Kolonne weer op den ijand los en zagen denzelven met het aanbreken van den dag, ver buiten het bereik van ons geweervuur, al weder in eene laan, onder en achter de boomen op hun grondgebied geposteerd onze Kolonel zond er een parlementair na toe en nu verzochten de briganten op het nederigst verschooning voor het op gisteren gebeurde als zijnde naar hun voor^even ontstaan tengevolge van verkeerde orders, door een jong Officier met de grenslijn onbekend, gegeeven. Wij hadden dus onze taak volbragt, onze eer was hersteld en om hun dit te toonen liet onze Chef de geheele Kolonne met ontbloote vaandels over den grens- dijk trekken, waar over anders volgens een oud recht, slechts een man elke patrouille mag voorgaan, doch de Belgen zagen het geduldigaan. Den le Febr. 1833 moest onze en de 2e Komp. weer de Positie aan de Hofstede du Bosch betrekken en kwam ik andermaal bij Groot- moeder de Wed. H. v. d. Boer in kwartier tot dat wij de volgende maand weder Axel binnen rukten vanwaar ik mij den 4e d° op marsch oegaf om met een erlof van 24 dagen mijne van het vrijz. propaganda comite te stem men op Mr. J. Adriaanse te Middelburg Het comite tot regeling van de Onaf- hankelijkheidsfeesten te Vlissingen heeft besloten, hoewel de gemeenteraad op zijn verzoek tot toekenning van een subsidie van f 500 afwijzenc beschikt, besloten toch te trachten het feest op den oorspronkelijk vastgestelde wijze te doen doorgaan. Men schrijft ons: Deze week is verschenen het verslag over het 14e boekjaar van de Cooperatieve Centrale Railfeisen Bank te Utrecht, waarbij 14 Boeren- leenbanken uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aan- gesloten. Daaruit blijkt, dat in het vorige jaar bij de Centrale door de aangesloten Banken is iugebracht ruim 25 millioen gulden, terwijl eveneens ruim 25 millioen gulden door de Centrale aan de aangesloten Banken is uitgeleend. Ge durende het geheele jaar waren de ingebrachte g-elden voldoende om aan alle aanvragen van voorschotten te voldoen. Er werd eene winst gemaakt van 14460 tegen 10815 in 1912. Dp 1 Januari waren aangesloten 385 Banken, in den loop van het jaar traden toe 58 nieuwe Banken en hielden op lid te zijn 4 zoodat op 1 Januari 1913 waren aangesloten 439 ver- eenigingen. Uit Zeeland traden twee nieuwe Banken toe nl. Kapelle en Elkerzee. Van de Banken in Zeeuwsch-Vlaanderen had Lamswaarde 5 aandeelen, Koewacht, Boschkapelle, St. Jan- steen, Kloosterzande en Ossenisse 2 aandeelen, de andere hadden slechts een aandeel. Op 1 Januari 1913 hadden Boschkapelle, Hulst en Ossenisse schuld aan de Centrale, de andere hadden er gelden uitstaan. Het meeste had Oostburg nl. f 58095, dan volgen Zuiddorpe, Kloosterzande en Nieuw-Namen. Het minste had St. Jansteen nl. 2339. Op 1 Januari 912 hadden de 14 aangesloten Banken uit Zeeuwsch-Vlaanderen 1317 leden. Het meeste had Lamswaarde 190, dan volgen Kloosterzande met 136 en Koewacht met 123. Zij hadden uitgegeven 1908 spaarbankboekjes. Het meeste spaargeld had Lamswaarde nl. 203157, dan Kloosterzande met 100556, Oostburg met 94566 en Koewacht met 86087. Het aautal gegeven voorschotten bedroeg 695. Daarvan had er Lamswaarde 114, Koewacht 103, Oostburg slechts 12. Lamswaarde had aan voorschotten verstrekt 115698, St. Jansteen f 60374, Kloosterzande 59006. Lamswaarde had met 34 leden loopende rekening, Nieuw- Namen met 23 en Stoppeldijk met 20 leden. i>o meeste winst had gemaakt Koewacht, de minste Clinge. De gezamenlijke winst der Zeeuw- sche Banken bedroeg f 4459waardoor de reserve steeg tot* 11788. Axel. Woensdagavond werd door de ver eeniging #Zoekt uw Voordeel" te Axel aanbe- steed het leveren van 775 K.G. roggemeel a 8,50 500 K.G. tarwegrind a 6,501600 K.G. gehakte boonen a 9,75 150 K.G. dubbel ge- zeefd katoenmeel a 10,30 300 K.G. schep- meel a 8,50 450 K.G. wit cornelmeel a 8,80 alles aan M. de Bruijoe te Axel. 1500 K.G. mais a' 7,70 1000 K.G. grind- meel a 6,30 aan de firma D. J. Oggel te Axel800 K.G. bloem a 12,50 aan L. G. Lockefeer te St. Jansteen, alles per 100 K.G., franco te leveren aan het magazijn. Koewacht. Woensdag werd hier eene buiten- gewone vergadering van den gemeenteraad gehouden ter nadere bespreking van het adres van de bewoners der Kerkstraat. B. en W. deelen mede, dat zij met den bouwkundige, den heer J. van Groenendael te Breda de zaak in het breede hebben besproken en dat deze niet ongenegen was namens het Moederhuis eene overeenkomst aan te gaan omtrent het afstaan van grond ter verbreeding van de straat, Familie voor de tweede keer sedert onzen uit- marsch op te zoeken, te dien eiude mijne reis vervorderde met de stoomboot van Middelburg (de juist voor de tweede keer varende nieuwe Princes Marianne) tot Dortregt en van daar, met de stoomboot Willem de Eerste, op Nij- megen en vervolgens landwaarts over naar het mjj dierbare Enschede waar ik in den kring raijner Familie Veertien zalige dagen doorbragt, die voor mij gelijk een genoeglijke droom al te spoedig plaats maakten voor de met de burgerlijke vrijheid niet tevergelijken militairen stand, aan den welken ik, na mijne terugreis over Amsterdam genomen te hebben, mij den 25 d° weer moest geheel en al aansluiten, niet wetende, wanneer de lieve Vredeson ons zoude bestralen en tot onze vorige betrekking terug- voeren. Hartelijker heb ik nimmer gewenscht dat zulks spoedig mogte gebeuren dan nu, na dat ik, na 25 dagen Heer en Meester over mij zelven tezijn geweest, mij op eenmaal aan al de strenge wetten en stipte dienstverrigtingen, aan mijne post in 't bijzonder eigen, zag terug gegeven. De maand Mei brachten wij ten derden maal op du Bosch door, nu en dan het eentonige bedrijf door een aangenaam uitstapje afwisse- lende, onder andereu eens naar het dorp de Koewacht en eens naar het gehugt het Zand als de gemeente van haar kant ook een strookje afstond. Daardoor zou een rechte straat ont staan. De gemeenteraad vond dit goed, mits Ged. Staten daartegen geen bezwaar hadden. B. en W. en de secretaris zullen naar Middel- burg gaan om bij Ged. Staten de zaak monde- ling toe te lichten. Sas van Gent. In de alhier onder voor- zitterschap van den heer A. Stouthamer, ten huize van mej. de wed. Ysebaert gehouden jaarvergadering van het ziekenfonds //Helpt Elkander", die door ongeveer 50 leden werd bijgewoond, bleek uit het rapport der commissie van toezicht, dat de ontvaugsten in het afge- loopen jaar hebben bedragen 644,88 en de uitgaven 629,86, dus een batig slot van 15,02. Op 31 Dec. 1912 was in kas f 972,54. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren P. Ysebaert, H. de Betue, E. Geir- naerdt en P. J. Hamelynck en gekozen de heer A. O. Acke. Tot leden der commissie van toezicht werden herkozen de heeren P. A. Neeteson, A. G. Stubbe, Edm. Buijsse en Aloijs Lammens. Wegens het bedanken van den heer Aug. Maes als bode werd in diens- plaats be noemd de heer C. van der Klooster. Op 31 December 1912 telde de vereeniging 106 leden, 22 eereleden, 7 donateurs en 2 buitengewone begunstigers. In het afgeloopen jaar traden drie leden toe, terwijl een lid overleed. Hontenisse, 24 April. Gisteren werd alhier door de landbouwersvereeniging //Eigen Hulp" aanbesteed de levering van 113500 K.G. chili- salpeter. Hiervoor werd ingesebreven door de heeren J. F. Adriaansens Polfliet te Groenendijk voor 13,05 W. Adriaansens—van Gassen te Groenendijk voor 12,99; P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 12,95 en G. Dees te Ter Neuzen voor 12,90. Zondag 27 April 1313. rijdende, op welke laatste plaats ik mij in gezelschap van onzen Kapitein met het, door de Vlamingen geliefkoosde, schieten naar de Gaai, vermaakteik moet echter bekennen dat de Vlamingen dit spel beter verstonden dan wij, daar mijne eerste Pijl nauwelijks de helft der hooge stang bereikte en hoewel mijn Kapitein beter schoot dan ik gelukte het hem niet een der onderscheidene op de stang staande kleine Gaaitjes naar beneden te doen tuimelen. Den le Junij werden wij verlegd naar het dorp Zaamslag, waar ik kwartier kreeg bij J. de Groot, Mr. Wagenmaker en ofschoon hij in geleerdheid met zijnen beroemden naamgenoot Hugo, in geen de minste vergelijking kon treeden, heb ik over hem niets te klagen gehad en hem leeren kennen als een zorgdragend Man en Vaader voor zijn talrijk huisgezin. Op den 4e Julij vertrok x/s onzer Kompagnie als mede even zooveel van de andere Kompips van ons Bat" met onbepaald Verlof naar kunne haard- steden en marscheerden wij den anderen dag naar Axel, waar ik voor de tweede keer kwartier kreeg bij H. Sluimer, Mr. timmerman wiens echtgenofe eene zuster was van den Heer Meertens bij wien ik vroeger 16 maanden inge- kwartierd ben geweest en zoodoende als het ware een ingewijde in die Familie. (Wordt vervolgd.) g er re ril Hervormde KerJc. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Stuiskil. 9 u., Ds. E. Raams Jr., van Hoek. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. X. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereforineerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 2 u.. Ds. J. H. Lammertsma. Axel H. 9 u.. Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Baas, van Apeidoorn. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams Jr. en 2| u., Ds. E. Raams Jr. Zanguitvoering van de christe- lijke zangvereeniging uit Ter Neuzen. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. .1. F. van Hulsteijn Jr. Axel IC 9 u., Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. Fraanje.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5