BURGER LIJKEN STAND. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. In het dorp Ferthofen gebeurde een ern- stig ongeval, dat waarschijnlijk aau kwaad- willigheid te wijten is. Een eg werd met de punten naar boven in de dorpsstraat gelegd. De landeigenaar Mendler had des avonds het ongeluk daarover, tengevolge van de heerschende duisternis, te struikelen. De ongelukkige kwam met het oog op een der punten terecht, die hem door het oog zoodanig in het hoofd drong, dat ze er aan het achterhoofd weer uitkwam. Zoo werd de man 's morgens dood, als het ware aan de eg genageld, gevonden. Eigenaardige gebruiken. Bij vele volken bestaan eigenaardige gebruiken bij het begraven der dooden. De Japanners Ieggen een zakje met theeblaren onder het hoofd van het lijk. De Peruanen begraven hun kinderen zoodanig dat een hand buiten het graf opsteekt, om daar van tijd tot tijd wat voedsel in te leggen. De Andomannen zetten hun kinderen een sehaal met melk op het graf. De Maleiers geven den dooden een teerpenning mee in het graf. Ook pleegt men er een laddertje in het graf te leggen, terwijl op zij openingen worden aangebracht, waaruit de ziel van den overledene zoo noodig kan ontglippen. In Korea worden de dooden in reiscostuum begraven. A1 deze bijzondere gebruiken wijzen op een geloof van die volken aan een voortbestaan der ziel. (R. N.) Een radieaal middel. In Brazilie leeft een een wilde lndianenstam, de Botohuden, welks omschreven wetboek een zeer voortreffelijk artikel bevat,,Lange redevoeringen in de raadsvergaderingen worden niet geduld." Als n.l. een lid zich voor een toespraak aanmeldt, roept de hoofdman //Been omhoog Gehoor- zaam voldoet de redenaar hier aan. Eerst dan mag hij zijn rede beginnen, en moet onraiddellijk afbreken, wanneer hij niet langer op een been staan kan. Is dit middel in sommige gemeenteraden ook i niet aan te bevelen (G. Crt.) De voorspellingen van een slaapster. Door de voorspellingen van een slaapster is, volgens het R. N., te Saint-Remy (bij Bordeaux) een geheel gezin gek geworden. De familie Gauthier bewoont een hoeve in dit dorp. Onlangs stierf er een varken. Men raadpleegde een slaapster, die verklaarde, dat het noodlot de boerderij getroffen had en dat alle dieren weldra zouden sterven. De geestelijke werd geroepen om de booze geesten te verdrijven, hetgeen hij weigerde. Een dezer dagen kreeg een van de dochters Gauthier een aanval van waanzin, die weldra op de geheele familie oversloeg. De geestelijke werd met geweld naar de hoeve gevoerd, waar men hem opsloot, terwijl de leden van het ge- zin met toortsen en stokken de denkbeeldige geesten vervolgden. Daarna regende het ten slotte slagen op den ongelukkigen priester, die, dank zij de korast van eenige buren, bevrijd werd. De 31jarige dochter werd naar een krank- zinnigengestieht gebracht, terwijl .de andere familieleden in observatie gehouden worden. Hun woede schijnt overigens wel watte bedaren. Een anecdote van Balzac. VandenFran- schen dichter Balzac wordt de volgende anec dote verhaaid. Balzac hoorde eens in een j slapeloozen nacht een geruisch en bemerkte, dat een dief bezig was zijn schrijftafel open te breken. Plotseling begon Balzac luidkeels'te lachen, waarna de dief bemerkende, dat hij be- trapt was, met zijn inbraak ophield. Balzac begon echter hoe langer hoe harder te lachen, zoo- dat de inbreker ten slotte vroeg, waarom hij zoo uitgelachen werd. Balzac antwoordde daarop ,.Omdat gij ondanks het risico naar de galeien gezonden te worden, hier in 't nachtelijk uur komt inbreken en met behulp van een valschen sleutel geld komt zoeken in een meubelstuk, waarin ikzelf met den goeden sleutel nog nooit geld heb kunnen vinden." (R. N.) Bedlington, in het Engelsche graafschap Northumberland was dezer dagen het tooneel van een schietpartij, waarbij drie personen het leven verloren. John Amos, waard van de herberg //de Zon" was, volgens het R. N., door de eigenaars van dit huis de huur opgezegd. Toen de nieuwe huurders zich aanmelden om j de woning op te eischen, weigerde Amos deze j te verlaten. Weldra ontstond hierover een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat men de politie waarschuwde. Eenige agenten gingen daarop de herberg binnen. Kort daarna hoorde j men schoten vallen en zag men Amos die ieder- een, die hem in den weg trad met een geweer j dreigde, naar buiten Snellen. Hij vluchtte't veld in, door een aantal politieagenten achtervolgd. Bij een onderzoek in de herberg vond men twee politieagenten en de vrouw van den nieuwen huurder dood op den grotid liggen. I Amos werd tegen den avond gearresteerd. Een moord voorkomen. Eenige politie- agenten, die door het park der Buttes-Chaumont gingen, bemerkten, naar het R. N. meldt, op i een bank twee mannen, waarvan een een revolver in zijn hand hield. Dat kwam den politie agenten wel eenigszins verdacht voor en werkelijk hoorden zij, nadat zij zich verborgen hadden, hoe de booswichten het over een voorgenomen inbraak bij een oude rentenierster hadden. De agenten besloten een oogje in 't zeil te houden en de twee schelmen te volgen. Spoedig ver- lieten deze ook het park om zich naar de afgesproken plaats te begeven. Hier aangekomen verwijderden de twee mannen zich even, van welke gelegenheid de politieagenten gebruik maakten, het huis van het slachtoffer binnen te gaan en haar van de zaak op de hoogte te stellen. De agenten verborgen zich in een naburig vertrek, terwijl de vrouw met haar gewone bezigheden doorging. Weldra werd gebeld en de twee booswichten, waarvan de een zich als agent van een levensverzekering uitgaf, en de vrouw een polis overhandigde traden binnen. Plotseling haalde een van de schurken een revolver te voorschijn, die hij op de verschrikte vrouw afvuurde en trachte haar vervolgens een prop watten, die met chloroform gedrenkt was, in den mond te stoppen. Op haar geschreeuw kwamen de politieagenten toesnellen, die een verwoed gevecht met de bandieten begonnen. Na veel moeite slaagden zij er in de schelmen te knevelen en ze achter slot en grendel te brengen. Bij onderzoek bleken nog een meisje en een 35jarige handelsbediende tot deze bende te behooren. Qetneenieraad wan Zaamsfag. s Gravenhage, 23 April. Tweede Katner. Vrijdagochtend zal de eindstemming plaats hebben over de Ziektewet. Aan de orde was heden het wetsontwerp tot instelling van een kustverdedigingsfonds, aan- vankelijk geraamd op 40 millioen, doch later door uitlichting van de kosten der maritime aangelegenheden door de Regeering beperkt tot 12 millioen, en wel ten le voor het maken van een fort bij Vlissingen circa 5'^ millioen en 2e voor verbetering van het fort te Kijkduin bijna 5 millioen en ten 3e voor vermeerdering van de vuur-uitwerking van de forten aan den Hoek van Holland en te IJmuiden en op de Harssens ruim 7 ton. Het algemeen debat werd geopend door den heer Hugenholtz, die betoogde dat de millioenen welke het ontwerp van de schatkist vordert, niet alleen nutteloos zullen worden besteed, maar dat het ontwerp bovendien zeer gevaarlijk is voor onze eigen zelfstandigheid, aangezien Engeland dat fortgebouw bij Vlissingen als eene vijaudige daad beschouwende, ons niet te hulp zal komen om onze neutraliteit tegenover Duitsch- land te beschermen. De heer Eland achtte het ontwerp te duur, behalve dat spreker geen tortbouw bij Vlissin gen wenschte, waarvoor hij een amendement indiende, wenschte spreker ook wijziging in de plaatsing en aanschaffing van het voorgestelde geschut. De heer Van den Berg van Heemstede be- streed den "fortenbouw bij Vlissingen als een groote politieke fout. De heer Van Vlijmen verdedigde het ontwerp hij verklaarde zelfs voor 2 forten aan de Wester- Schelde te zijn. De heer De Beaufort achtte fortenbouw te Vlissingen onnoodig en ongewenscht. De heer Van Karnebeek daarentegen was voor fortenbouw te Vlissingen. Arnliem. Gisteravond werd brand ontdekt op de brug over den Rijn bij Oosterbeek. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het door de gloeiende bolen uit de locomotief in brand raken der geteerde dwarsliggers. Van deZui- delijke boog van de brug is al het houtwerk afgebrand. 50 arbeiders hebben den geheelen nacht doorgewerkt om de lijn vrij te krijgen. Brussel. 2000 stakers in Verviers, onvol- daan over het Kamervotum van gister, hebben besloten de staking voort te zetten. Men vreest dat andere cooperatien het voorbeeld zullen volgen. Hedeumorgen heeft het comite der stakers in het //Maison du peuple" vergaderd, waarin besloten werd het congres van afgevaardigden der stakers op morgen bijeen te roepen. Cettinje. De Montenegrijnen trokken zege- vierend Skoetarie binnen. Bijzonderheden ontbreken. ZEETIJDINGEN. Van 21 tot en met 22 April. s Van 21 tot en met 22 April werden langs de Oostsluizen alhier 59 binnenvaartuigen op en 28 afgeschntdoor de Westsluizen 22 op-en 15 afgeschut.. Positie der Stoomschepen. D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 24 April 3.38 3.56 Vrijdag 25 4.17 4.37 Zaterdag 26 4.59 5.22 Zondag 27 5.47 6.17 Maandag 28 n 6.50 7.30 Dinsdag 29 u 8.16 9.3 Woensdag 30 9.47 10.25 Vergadering van Dinsdag 22 April 1913. Voorzitter de heer Job. de Feijter, burgemeester- raadslid. Aanwezig de heeren De Ruijter, De Mul, De Jonge, De Putter, Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Faas en Wiese. Afwezig de heer Dieleman. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde 5Notulen. De notulen der voorgaande vergadering worden ge- lezen en goedgekeurd. 3. Ingekomen stukken. a. Een sehrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 28 Maart 1913, waarbij de ontvangst wordt bericht van de wijziging in de politieverordening, Aangenomen voor kennisgeving. b. De begrooting der Gezondheidscommissie te Ter Neuzen voor bet jaar 1914. Het aandeel door de gemeente Zaamslag bij te dragen is uitgetrokken op 128,36. Deze begrooting zal worden behandeld bij de vast- stelling der gemeentebegrooting. c. Een sehrijven van den ingenieur der telegralie, waarin deze te kennen geeft dat voor het vestigen van eene spreekcel in het hulptelegraafkantoor, de nit- voering van plan A hem het meest gewenscht voorkomt, en eene inrichting volgens plan B ondoelmatig zijn zou. Burg, en Weth. stellen voor overeenkomstig dit advies tot de uitvoering van plan A over te gaan. Naar aanleiding eener vraag van den heer Scheele deelt de Voorzitter mede, dat de uitvoering van het eerste plan ongeveer /300 zal kosten, die volgens het tweede plan maar 80. De heer Scheele vestigt er de aandacht op, dat de ingenieur aan het eerste plan de voorkeur geeft, maar er niet bepaald op blijkt te staan dat dit wordt uit- gevoerd en het scheelt nog al aanmerkelijk in de kosten. Daar Burg, en Weth. ook het tweede plan aan het oordeel van den Raad en den ingenieur hebben onder- worpen, meent hij dat daaruit blijkt, dat zij van meening waren daarmede te kunnen volstaan. De Voorzitter geeft te kennen dat alleen de betrek- kelijk groote kosten Burg, en Weth. naar een andere oplossing hebben doen zoeken en een ander plan voor- steilen, hoewel zij eigenlijk overtnigd waren, dat dan geen doelmatige inrichting verkregen werd. De heer De Ruijter deelt mede dat de ingenieur dat tweede plan geheel afkeurde, daar de plaats dan te bekrompen zou zijn, zoowel voor de eel, als voor het geen als woonkamer voor den telefoonhouder overblijft. De heer De Mul bevestigt dit. De heer Wisse gelooft ook dat het wenschelijk is het duurste plan maar terstond uit te voeren, als men het nu op een koopje wilde doen, beliep men de kans later toch eene verandering te moeten maken. Een eel, ge- bouwd volgens het goedkoope plan, zou voor het publiek niet gemakkelijk zijn. De heer De Jonge verklaart zich, na inzage der plannen, geheel in den zelfden geest. De heer De Ruijter wijst er ook nog op dat het de vraag is, als de Raad tot uitvoering van het tweede plan besloot, of de ingenieur dat zou goedkeuren. Met algemeene stemmen wordt besloten de eel in te richten volgens plan A. 3. Benoeming van hoofd der openbare school te Othene. De Voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot de benoeming van een hoofd voor de openbare school te Othene. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren G. F. H. Luwema te Hansweert, J. C. P. Jansen Verplanke te Middelburg en P. Franke, onderwijzer te Utrecht. Omtrent alle voorgedragenen zijn gunstige berichten ingekomen. De indiensttreding wenschen Burg.en Weth. te bepalen op 1 Mei a.s. Met 9 stemmen wordt benoemd de heer Luwema; op den heer Jansen Verplanke is 1 stem uitgebracht. 4. Benoemen leden stembureaux. De Voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot de benoeming van leden voor de stembureaux voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, voor leden van de Provinciate Staten en voor den gemeenteraad. Na verschillende stemmingen, tweede vrije stemmingen, herstemmingen, tusschenstemmingen en lotingen, worden de leden benoemd als volgt voor de Tweede Kamer de heeren Scheele en De Putter en tot plaatsvervangers de heeren Wisse en De Ruijter voor de Provinciale Staten de heeren De Jonge en A. de Feijter en tot plaatsvervangers de heeren De Ruijter en Faas; tot vierde lid de heer De Klerk en tot zijn plaatsvervanger de heer Dieleman; voor den gemeenteraad tot leden de heeren De Mul en De Klerktot plaatsvervangers de heeren Faas en De Jonge; tot vierde lid de heer De Feijter en tot zijn plaatsvervanger de heer Dieleman. De Burgemeester isambtsbalve Voorzitter der bureaux. 5. Omvraag. n. De heer Scheele zegt te'hebben gezien dat er op den weg onder den dijk aan den Reuzenhoek zulke grove macadam is gestrobid. Hij betwijfelt of dat wel is ten genoege van hen die daar wonen. De Voorzitter deelt mede dat de fijne macadam die daar eerst is gestrooid terstond tot pap was gereden. Met het oog daarop is grove gestrooid. Nu zou er ook nog fijnere bij gebruikt kunnen zijn, maar die was voor het oogenblik niet voorhaaden. Hij deakt ook, dat men er niet lang last van hebben zalbinnen enkele dagen is die ook in den weg gereden. De heer Scheele keurt het strooien van die grove macadam niet af, maar betoogt dat, als die gebruikt wordt, er ook fijnere moet worden aangewend, die zich dan met de grove kan verbinden en den weg vult. De heer De Ruijter verklaart ook, dat de fijne, die eerst gestrooid is, terstond tot moes was gereden. Er is daar te veel gerij, om het met macadam te houden, waarom spreker voornemens is voor te stellen, daar het volgend jaar bestrating aan te brengen. De heer Scheele vindt dat uitstekend," maar acht dat men het tot dien tijd toch niet kan laten liggen zooals het nu iigt. De Voorzitter zegt toe, dat gedaan zal worden wat noodig is. Er zal inmiddels ook weer wel fijne maca dam worden aangesehaft, ofschoon hij er bij blijft, dat de grove die er nu ligt, ook spoedig met gr'ond zal zijn vermengd, om een gladde oppervlakte te vormen. ?c. De heer Scheele vraagt of er, in navolging van andere plaatsen, door den Voorzitter nog niet over ge- dpcht is, om ook alhier pogingen aan te wenden voor het organiseeren van een feest ter viering van de onaf- hankelijkheid van Nederland. Is daarover in het Dag. Bestuur nog niet gesproken De Voorzitter antwoordt dat daarover in het Dag. Bestuur nog niet gesproken is. Spreker is echter wel daarop bedacht geweest en heeft met het oog daarop, met verschillende der voornaamste ingezetenen er over gesproken. Daarbij bleek hem echter, dat er weinig liefhebberij voor bestond, waarom hij er niet verder op ingegaan was. Wanneer er bij de hem gepolste per sonen geen genegenheid voor was, achtte hij het onbe- gonnen werk verder te gaan, temeer ookj daar eene feestviering ook voor de gemeente op kosten zou komen. De heer Scheele zou het wel gewenscht achten, dat in deze van wege het gemeentebestuur een wenk werd gegeven. Hij zou gaarne zien dat de Raad zich wilde uitspreken, dat hij met belangstelling de vorming van een Restcomiie tegemoet ziet. De Voorzitter acht een uitspraak van instemming met een feestviering van wege den Raad moeilijk, zoolang er geen comite is, dat zich met het organiseeren van een feest bezig houdt. Hij acht hetgeen de heer Scheele wil niet den goeden weg. lets anders zou het zijn, als er een comite was. De heer Scheele zou toch gaarne zien dat in de door hem aangegeven richting wat gedaan werd. Hetbetreft de herdenliing van een zeer gewichtige gebeurtenis in de geschiedenis van ons land. In naburige gemeenten hebben de burgemeesters een oproeping gedaan en dan is de vorming eener commissie gevolgd. De Voorzitter herhaalt, dat hij dit ook had willen doen. Toen zijne collega's in aangrenzende gemeenten dat deden, waren zij echter vooraf reeds van medewer- king verzekerd. Hij heeft die hier ook gezocht, maar niet kunnen vinden. De heer Scheele meent dat vele personen, als hun zoo iets gevraagd wordt, nog niet terstond hun medewer- king toezeggen, maar als er later een vergadering ge houden wordt, komen ze toch wel. De Voorzitter is ook van meaning dat zoo'n oproeping voor de vorming van een feestcommissie niet precies van den burgemeester behoeft uit te gaan; particulieren kunnen dat ook doen'. De heer De Ruijter wijst op Middelburg, daar "is het ook niet van den burgemeester uitgegaan. De Voorzitter stemt den heer Scheele toe, dat bet wel eene gelegenheid is, die aanleiding geeft tot eene feeste- lijke herdenking, maar wijst er op dat men er toch ook rekening mede moet houden, dat men hier in eene plattelanjlsgemeente woont, waar zeker drie vierden van de inwofiers in het geheel niet snappen waar het om gaat. Die leven met de geschiedenis zoo niet mee. Het is nu iets geheel anders dan met een verjaardag vaD de Koningin of van het Prinsesje, daar voelen de in- woners in het algemeen meer voor. De heer Scheele zou het den Voorzitter in het geheel niet willen nazeggen, dat de inwoners niet weten waar het dit jaar om gaat, men is hier niet bij de Indiers of onder de Hindoestammen De Voorzitter houdt vol, dat de meesten er niets van snappen. De heer Scheele meent dat, wat de feestvieringen betreft ter viering van jaardagen van het Iioninklijk huis, het toch ook meer betreft het hebben van een ontspanningsdag, dat is toch eigenlijk voor velen de hoofdzaak. De Voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op, dat het bekend is, dat hij veel gevoelt voor het organiseeren van een algemeen voiksfeest, maar dan zou de kermis moeten worden afgeschaft. Als dit geschiedde, zou hij zich wel willen inspannen voor het organiseeren van een voiksfeest, maar om kermis te houden en dan boven- dien nog een feest, dat strijdt met zijn principe. De heer Faas meent dat de Raad zich hier niet in moet mengen. Als men dit doel,is men ook gedwongen zich er offers voor te getroosten en als wordt afgewacht of een anddr het doet, kan men altijd zien en staat men vrij. Het is voor den Raad een gevaarlijk terreiD. Als deze er zich voorspant beloopt hij de kans er voor te worden geroemd, maar ook dat hij er voor wordt aan- gevallen. Laat men wachten tot een aandrang van buiten komt. De heer De Mill meent ook, dat er nu geen adres is, waar de Raad zich bij kan aansluiten. De heer Wisse herinnert dat bij vroeger feesten zich altijd eene commissie heeft gevormd buiten den Raad. Hij gelooft ook niet, dat het op den weg van den Raad ligt, om voor te gaan. Dikwijls is gebieken dat men hier flink feest weet te vieren. Dat men er nu nog niets van hoort is wel een bew/js, dat er werkelijk weinig voor gevoeld wordt. Hij zou het gewaagd vinden, om nu van wege den Raad een feest te orga niseeren. De heer Scheele zegt dat ook niet te willen, maar alleen laten blijken dat er bij den Raad sympathie voor bestaat. De Voorzitter meent dat het 't best is, maar eens af te wachten; het is nog tijd genoeg en de ingezetenen zullen de gehouden bespreking wel lezen, waardoor ze dan het gevoelen van den Raad kennen. De heer Scheele ueemt daarmede genoegen. De Voorzitter sluit hierna de vergadering. BEontenisse. Huwelijks-aangiften. 8 April. Dirk Marinus Broer, oud 28 j. jm., en Cornelia Maria Neete- son, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 April. Ludovicus Johannes Schelfaut, oud 32 j., jm. en Maria Dorothea van Kerk- hoven, oud 20 j., jd. Francies Pieters, oud 38 j.,.jm. en Maria Louisa van Laar, oud 28 j., jd. 12 April. Adrianua Petrus van Deift, oud 34 j., jm. en Apolonia Mathilda Wullems, oud 31 j., jd. Emilius Dominicus Cornells, oud 24 j., jm. en Louisa Maria Vermorken, oud 23 j., jd. Leonardus Jacobus de Kort, oud 24 j.,jm. eu Amelia Pieters, oud 21 j., jd. Geboorten. 4 April. Josephus Gijsbertus, z. van Desir6 Hiel en van Maria Seraphina Adriaenssens. Joseph Emile, z. Jan Francies de Kraker en van Prudentia Clemencia de Cock, trma, d. van Josephus Johannes Freijser en van Maria Catharina Baart. 5 April. Fran- ciscus Ludovicus, z. van August Jozef Schelfaut en van Rosalia D Hooghe. 13 April. Leonard Arthur Louisa, d. van Ludovicus Francissus de Theije en van Cornelia Judoca d« Waal. 14 April. Petras Franciscus, z. van Andries de Kever en van Pkilnmena den Tenter. Overlijden. 10 April. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Josephus Kints en van Louisa Catharina Wilhelm. 11 April. Johannes Ludovicus Maria Joossen, oud 1 j., z. van Johannes Franciscus Alphonsus en van Maria Isabella Fassaert. rtverslag. Huwelijks-aangiften. 18 April. Petrus de Rechter, oud 37 j., jm. en Coralia Maria Herman, oud 29 j. jd. o 3 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Q Eng s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. idem Belg. s.s. Eng. sch. Voor Te* Weateo Fulmar 3593 [Liverpool Jern j 2541 Bergen Van Ter Weazen Cattersty 1390 Skinning. River Thames 2242 Londen Gent 2264 Antwerpen Van (Sent t Michael Keliy 391 Ipswich Sea Hound 3(J85 iLoDden gemengd erts ledig stukg. ledig phosph. stukg. 22 Eng. s.s. s.s. RICHARD vertrekt heden van Hull naar Kroonstadt. s.s. ELISABETH van Sfax naar Gent passeerde 23 dezer Corcubion. s.s. HELENA in lossing te Genua, s.s. MaGDALENA wordt heden te Tunis verwacht. V n H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 6