Ter Heuzsnachs Courant Gemengde berichten. Donderdag 24 April 1913. No. 5907. TWBBDB BLAD. Buitenland. FEUILLETON. Uit de geschiedenis der Enschedesche Schutterij. Amsterdam de Natsspaarbank. Spreker begon I met een kort historisch overzicht. In 1817 ging de eerste stoot uit van het departement Bergum, in 1818 waren er al 15, in 1834 niet minder dan 71 spaarbauken, nu 140 van het Nut. In 1880 word de Rijkspostspaarbank op- gericht, en toen zag men opheffing van 7 van die instellingen, omdat men meende, dat ze nu TER NEUZEN, 23 April 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 777,5 Horta. Laagste 754,3 Seydisfjord. Verwachtir.g tot den avond van 24 April: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noordelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. By het de vorige week te 's Gravenhage gehouden examen voor derde stuurman op de groote vaart, is o. m. geslaagd de heer G. Leunis, van Ter Neuzen. By het gisteren te Middelburg gehouden onderwijzers-examen zijn geslaagd de heeren 0. de Vries van Sluiskil, J. C. van der Werff, C. W. Catsman, J. F. van Leeuwen, A. D. E. Lauret, alien van Oostburg en M. J. Lucieer te Groede. Door den heer Mr. P. Dieleman is thans aan de centrale antirev. kiesvereeniging bericht gezonden, dat hij de kandidatuur voor de Tweede Kamer in het district Oostburg aan- neemt. Eerst Maandagavond, na het afdrukken van ons vorig nutnmer kwam ons de mare ter oore van een aan den Perckpolder voorgekomen oever- en dijkval, die zich ernstig liet aanzien. Zooals dikwijls voorkomt, werden ook hier de geruchten zeer overdreven. De dykval was volgens de zegslieden doorgedrongen tot bijna in de kruin van den dijk en de landbouwers in den polder waren met hun hebben en houden gevlucht. Gelukkig was de toestand, al geeft de afsehuiving ernstige reden tot bezorgdheid, niet zoo zorgwekkend. Het ongeval heeft zich ZoDdag, by hoog water voorgedaan. Enkele kinderen, die aan den zeedijk nabij Walsoorden vertoefden, hebben het gezien. Zij zagen een deel der basaltglooiing en ook nog een deel van den onderberm, in het water verdwijnen. By onderzoek door de waterbouwkundigen is gebleken dat de val een grootste breedte had van 80 M. en dat zij tot ongeveer 4 a 5 meter in het buitenbeloop van den dijk was doorge drongen. Waar vroeger de basaltglooiing was, werd nu bij laag water 5 a(6 meter diepte gepeild. De oever schijnt daar by eb zwaar te worden aangevallen en het is er zeer diep. Wanneer men zich bepaalt tot hetgeen zicht- baar is, baart de toestand niet zoozeer zorg, vooral daar het nu stil weer is en er zijn door het bestuur van het calamiteuse waterschap Walsoorden aanstonds maatregeleu beraamd, om tijdelijk versterking aan te brengen, terwijl verdere plannen ter voorziening in bewerking zyn. Een roode vlag ter plaatse van de bres in den dijk is een sein voor de stoomschepen om ter plaatse de vaart te matigen. Nutsspaarbank Ter Neuzen. Voor een niet groot, maar voldoend gehoor behandelde op 22 April de heer Hamelberg van niet meer noodig waren. Men is evenwel spoedig van dezemeeningteruggekomenimmers zijn hier te lande nu al 270 spaarbanken, waar- van de grootste helft (140) van het Nut. Bij de Rijkspostspaarbank zijn nu 1.600.000 in leggers met 174 millioen te goed, bij parti- culiere banken pl.m. 2.000.000 inleggers met 110 millioen. Nog kwamen hier de z.g. Boeren- leenbanken. De particuliere spaarbanken nemen in bloei toe. Als redenen komen de rente, welke bij de Rijkspostspaarbank maar 2,64 pet. bedraagt. bij de meeste andere, ook bij het Nut, doorgaans 3 pet. verder de formaliteiten bij terugbetaling, dan de geheimhouding, welke bij de loketten van de post niet zoo volkomen is als bij het Nut, waar de inleggers een voor een uit de wachtkamer worden toegelaten. De aanraking met de inleggers is bij 't Nut ook intiemer dan bij de post. Het Nut kan plaatse- lijke belangen bevorderen, den kleinen man helpen bij hypotheekjes't kan voorschotten geveu aan veehouders bij plotselinge verliezen, of ook aan gepensionneerden het kan behulp- zaain zijn bij tuingrondverhuring, enz. Steeds beter is de controle op de nutsspaar- banken geworden, zoodat rampen als het ware niet meer kunnen voorkomen. Door samen- werking van het hoofdbestuur en de departe- menten is eene bijna volmaakte regeling ge- troffen. Er bestaat een solied waarborgfonds er is een accountantsdienst ingesteld in 1912 waren er 22 spaarbanken aangesloten, een half jaar later al 32. Sinds de benoeming van den eersten accountant, den heer Hamelberg zelf, werd door dezen advies gegeven bij de oprichting van 6. nieuwe banken, Ter Neuzen is de zevende. Spreker behandelde vervolgens de eischen aan de stichting verbonden, de inrichting van het gebouw, met het oog op de geheimhouding, de keuze der bestuurders, de statuten en regle- menten, de administrate, het toezicht en de inspectie. Er moet zijn een stichtingskapitaal er zal ook wezen een zeker aandeelenkapitaal als waarborg. Binnen enkele dagen zal rechtspersoonlijk heid worden aangevraagd en wordt de stichtings- akte opgemaakt. In den breede worden de werkzaamheden ge scbetst van de commissarissen, uitstekende praktische modellen zijn aanwezig van nurmner boekjes, ka3boeken,fondseuboeken, balansboeken, nummerkaarten, controlelysten enz. Tusschen de verklaringen door komen er uit de vergadering voortdurend vragen, welke op bevattelijke wijze door den inleider beantwoord worden. Alle mogelijke voorbereiding is geschied om reeds spoedig tot opening der spaarbank te komen. De voorzitter Dr. Buijee, bedankte den inleider voor het geleverde werk een der aanwezigen gaf er zijne tevredenheid over te kennen, dat het uit den aard droge onderwerp op zoo aange- name en onderhoudende wijze was behandeld. W ij hopen in staat te zijn spoedig op goede uitkomsten van de gehouden vergadering te kunnen wijzen. Hoek, 22 April. Bij de door het Jrestuur der vereeniging ^Doelmatige Samenwerking" alhier gehouden aanbesteding van de levering van 54,600 Kg. chilisalpeter aan het Mauritsfort en 39,900 Kg. aan het kanaal van Ter Neuzen, samen 94,500 Kg., werd ingeschreven als volgt Aardenne te Dordrecht voor 13,48 en 13,48, Eversdijk te Biezelinge voor 13,15 en 13,15, Bedet te Ter Neuzen voor 12,94 en f 12,99, Oggel te Axel voor f 12,80 en 12,80, D. Scheele te Ter Neuzen voor 12,83 en 12,83 en G. Dees te TerNeuzen voor 12,73 en 12,73, aan wien de levering is gegund. (Het eerste cijfer betreft Mauritsfort, het tweede levering aan het kanaal van TerNeuzen). (Medegedeeld door J. J. van Deinse). De volgenden morgen gingen wij door Breda hier namen 9 onzer reisgenoten die naar Steeu wijk moesten van ons afscheid, en zoo gingen wij met on3 vieren op Tilburg aan, den volgenden morgen reden wij met een wagentje tot 's Hertogen- bosch, gingen vervolgens door de Graaf tot aan de herberg de Zwaan een uur van en den volgenden morgen door Nijmegen, naar Arnhem, van waar wij met een wagentje naar Zutphen reden, en nog dien avond door gingen tot aan het dorp Laren, den volgenden morgen gingen wij weer op marsch en kwamen des avonds circa 7 uren te Enschede aan de blijdschap die ik gevoelde, van na een afzijn van 6/4 jaars inyne ouders en verdere familie en betrekking in welstand te ontmoeten, laat zich beter ge- voelen dan beschrijven jammer maar dat mijn bezoek van zoo korten duur was, want na 9 dagen tehuis vertoeft te hebben, wierd het hoogtijd om weer de terug reis aan te nemen, want den 2 Febr. was reeds de tijd van mijn verlof verstreken, en op den 4en nam ik eerst de terugreis aan naar ik vertrouwde dat men ook met mij zooals vroeger met anderen ge- beurd was schikkelijk zoude handelen, en de verte der reis in aanmerking zoude nemen welgemoed nam ik afscheid, vertoefde nog een dag in Amsterdam, alwaar ik alsmede mijne zuster en de overige familie in welstand ont- inoette, nam vervolgens mijnen weg over Rotterdam en van daar met de stoomboot naar Middelburg en kwam den 9e» Febr. in ons Garnizoen te Axel aan dan wat ik en zelfs de Officieren onzer Kompi niet verwagt hadden gebeurde, de Bataillons Komm. strafte ons met ons zessen, voor ieder dag dien wij over den tijd van ons verlof uitgebleven waren, met zooveel dagen politiekamer maar door goede voorspraak wierd deze straf tot op vier dagen verminderd, en zoo geraakte ik dan, voor het eerst, ofschoon nog altijd voor mij tevroeg, in de kast I, Den 16 Febr. moest ons Garnizoen uitrukken 11 naar den Overslag een dorp l]/g uur van Axel en half op Hollands en half op Belgisch grond- gebied geleegen. Wij kreegen een stuk veld- geschut mede, en dagten dat wij zeker aan het kloppen zouden gerakende oorzaak van deze beweging was, dat de Belgen op Hollands terri- toir geweest en vijf koeijen van een bekende smokkelaar in beslag hadden genomen, dan daar zij op aanvrage van onzen Chef dezelve be- loofden terug te geeven, en zeer nedrig en handelbaar waren, viel er verder niets voor, en des avonds te zes uren rukten wij weder te Axel binnen. Den hden April 1832 ontving de heer ter Meulen te Axel het certificaat tot het dragen van het hewijs van aandenken, waar- van hij echter in zijn boekje geen melding maakt.) (Veel van de schoonheid van het land van Hulst hebbende hooren verhalen, ondernam ik in gezelschap van Vijf makkers, op den 22e Julij een togtje door het zelve, onzen weg nemende Blijkens een door ons ontvangen telegram kwam gisteren in de zitting der Belgische kamer aan de orde de ingediende motie van den liberaal Masson. De katholiek Libaert stelde als amendement op de motie van Masson voor „De kamer akte nemende van de vevklaringen van de Regeering en van de dagorde van Masson, veroordeelt de algemeene werkstaking en gaat over tot de orde van den dag." De Minister-President sloot zich hierbij aan, terwijl Masson het amendement Libaert overnam. De leiders der socialisten vereenigden zich met het eerste gedeelte der aldus geformuleerde dagorde, doch niet met het tweede gedeelte. De motie werd hierop in tweeen in stemming gebracbt. Het eerste gedeelte luideudeDe kamer akte nemende van de verklaringen van de Regeering op 12 Maart, 16 en 17 April, werd aangenomen met 175 stemmen, en een onthouding van den Minister-President. Na deze stemming kwam het tweede gedeelte, zich uitsprekende tegen de algemeene werk staking, dat werd aangenomen met 124 stemmen voor, 39 tegen en 12 onthoudingen. Ten slotte werd de geheele motie aangenomen. De katholieken en liberalen stemden voor, de socialisten tegen. Na afloop drukten de Minister-President en de heer Vandervelden, de leider der socialisten elkaar de hand. De staking zal dus vermoedelijk binnen enkele dagen zijn beeindigd. Blijkens de telegrammen in de N. R. Crt., heeft de heer Vandervelde verklaard, dat de arbeidersklasse, die de algemeene staking heeft uitgeioepen, van niemand de goedkeuring vraagt. Welke ook den uitslag der stemming over de motie zijn zou, verklaarde de heer Vander- velde, wij kunnen slechts een congres bijeen roepen, dat alleen bevoegd is, te beslissen. Hij had echter de overtuiging, dat aanneming der motie een stap voorwaarts is naar rechtvaardicre regeling van het kiesrecht. De Derniere Heure heeft verschillende socia- listische leiders ondervraagd en dezen verklaarden, na de aaneming der motie, al het mogelijke te zullen doen, om de arbeiders te bewegen den arbeid te hervatten, met dit voorbehoud dat zij dadelijk weer in staking zullen gaan, als geen voldoening wordt gegeven. Na het einde der Kamerzitting vormde zich een stoet, waarin ook meerdere socialistische afgevaardigden ineeliepen naar het volksgebouw. Daar spraken verschillende afgevaardigden de volksmenigte toe. Vandervelde drukte de stakers op het hart, stand te houden tot het congres, dat binnen twee of drie dagen plaats zal hebben. Het lijdt geen twijfel zeide hij dat gy niet geestdriftig gestemd zijt over bet be- sluit der Kamer. Gij hadt verwacht dat wij u het algemeen kiesrecht en grondwetsherziening op een zilveren schotel zouden brengen. Gy zijt boos, dat wij daartoe niet in staat zijn, maar er zyn menschen, die nog veel boozer zijn dan gij, dat is de fanatieke bende die de verklaringen van De Broqueville heeft moeten slikken. De Minister heeft zich tijdens de staking genoodzaakt gezien, duidelijker te spreken dan hij tot nu toe had willen doen. De meer- derheid in de Kamer heeft voor een liberate motie van orde moeten stemmen, die grond wetsherziening tengevolge zal hebben. Gij hebt ten halve de overwinning behaald, er zijn noch overwinnaars, noch overwonnenen, maar er is toch een ding dat zal triomfeeren en dat is de grondwetsherziening en de rechtvaardigheid." De particuliere corresp. van de N. R. Crt. seint aan dat blad verder Het blyft trouwens nog aityd te bezien of de beslissing der Kamer tot bet schorsen der staking leidt. Donderdag zal het stakingscomite hierover te beslissen hebben en, zooals ik u seinde, kunnen van aalsche zijde stokken in de wielen worden gestoken. Men kan dan ook niet zeggen, dat voor het oogenblik meer werd bereikt dan alle kentering in de denkbeelden der rechterzyde verder onmogelijk te maken. En uit Antwerpen wordt o. m. het volgende geseind De tijding der aanvaarding van de motie- Masson, ofschoon aangevuld door een amendement van Libaert, heeft hier den indruk gemaakt alsof ei in de lentelucht klokken begonnen te luiden. De 1 arlementsleden, die uit Brussel het nieuws medebrachten, ondervonden nooit zooveel be- langstellingde namiddagbladen, hoe onvolledig de berichten waren, gingen er in als koek. Een groote teleurstelling voor duizenden reik- halzenden was het niet aankomen van Brus- selsche avondkranten. De stad is trouwens uiterst kalm. Algemeen is de indruk, dat het ergste nu voorbij is en weldra de zaken weder normaal zullen zijn. De burgemeester verklaarde hoe het hem speet, dat in buitenlandsche bladen de Ant- werpsche toestanden zoo overdreven donker waren afgeschilderd. Er is hier nooit een arm te kort geweest, de veiligheid geenszins bedreigd. V roolijk trok een optocht van stakers gisteren met muziek voorop door de straten. Nooit heeft men vreedzamer betoon vanwege de ar beiders bygewoond. over Luntershoek, Rapenburg en Hengstdijke, in welk laatste dorp, wjj eenige verversching gebruikten en vervolgens op het dorp Honte- nisse of Kloosterzande onzen togt vervolgende, hier bestelden wij het middag eten en reden dadelijk verder door het dorp Groenendyk naar het veer te "Walsoorden, hier ontbeten wij, in eene kamer waar wij een verrukkend schoon uitzicht over de Schelde hadden, tegen over ons lag het Land van ter Goes met zijne veele toorntjes en in 't verschiet zagen wij het Fort Bath, met het daarvoor liggende Linieschip de Zeeuw. Bij helder weer kan men van hier de torens van Antwerpen duidelijk zien, maar het was een donkere lugt en wij konden dus dit niet doen. Wij namen nu onzen weg weer naar Hontenisse, bezagen aldaar de Kerk thans aan de Gereform., doch vroeger tot het Klooster Zande behoord hebbende, de wandeling is hier door de oude kloostertuinen en lauen zeer aan- genaam wij werden door Ds. Meijer, Predikant dezer gemeente, uitgenodigd tot het bezigtigen van zijnen tuin en pastorij, welk aanbod wij volgaarne aannamen, na bij Z.Ed, een borreltje gebruikt te hebben, gingen wij heen uiterst void aan over het gastvrije aanbod om dien middag bij Z.Ed, te eeten, dan wij bedankten hier voor, om dat wij zulks besteld hadden in het Logement de groene linden, alwaar wij het ons goed lieten smaken en vervolgens onzen tour op Hulst vervorderden, alwaar wij omstreeks Vier uur des namiddags aank wamen en eene wande ling door deze vesting gedaan hebbende, reden wij over St. Andriesfort terug naar Axel wel voldaan over het uitstapje van dezen dagimmers zulk een uitstapje vergoede weer voor veele dagen Een ,/muizenjaar" Uit Ruinerwold wordt aan de H. Crt gemeld Had men hier verieden zomer en herfst reeds veel last van de veldmuizen, door 't zachte winter- en voorjaarsweer is het er nu nog niet beter op geworden. Vooral de rogge-akkers ten noorden van den straatweg Meppel—Ruiner wold, die een min of meer veenachtige bodem bezitten, hebben geducht van de kleine vernielers te lijden, zoo zelfs, dat, komt er geen veran- dering, dezefl zomer aan oogsten niet gedacht behoeft te worden. Ook in de .groenlanden houden de kleine knagers ergerlijk huis. 1913 belooft een echt //muizenjaar" te worden. - Naar aanleiding van het overrijden van den 85jarigen A. Oldenbroek te Arnhem, deelt de Arnh. Ct. verder mede, dat de man absoluut geen geleide mede wilde hebben, daar hy zich heel wel gevoelde. Eerst later bleek, dat zijn arm en schouder gekneusd waren. Ook moet de aanrijding aan eigen schuld te wijten zijn. het eentonige leeven van een Kantonnement, zooals dat van Axel. Op den 28e October reeden wij weer met ons zessen op een speelwagen zittende door Hulst naar het verdronken land van Waas en wel naar dat gedeelte waar eertijds het Dorp Namen stond. Wij roeiden van de Paalmeteen bootje naar dit in het jaar 1717 verdronken dorp, er was in geruimen tijd niets van te zien geweest, maar door het veranderen van den stroom op de Schelde was het weer bloot gespoeld. Onze schippei verhaalde ons veel van den rijkdom en weelde die er op dit dorp moet geheerscht hebben, dan wij zagen er niets anders dan eene groote massa puin en steenhoopen en eene menigte doodkisten en geraamten van menschen, waarvan wij twee doodshoofden medenamen, vonden verder niets dan eenige tinnen lepels, oude hoefijzers en eene menigte steelen en doppen van steenen pijpjes, waaruit wij konden opmaken dat deze geraamten nu een spel der golven, eertijds liefhebbers van een vaderlandsch pijpje geweest waren. Den 1 Novemb. werd onze Komp. benevens de 5e van ons Bat. gedetacheerd op de hofstede du Bosch 1 uur van Axel geleegenook werd in deze maand de dienst uiterst zwaar, doordien de Franschen in Belgie rukten, het Kasteel van Antwerpen begonnen te belegeren en de divisie van Sebastianie den linker Scheldeoever bezettede en patrouileerde tot by onze voorposten en daar wij niet konden weten wat dit Fransche gespuis in last had, moest zich natuurlijk onze waak- zaamheid verdubbelen. (Wordt vervolgd). s r e il - VAN aESLUSE o - v,*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5