Gemengde- berichten. Laatste Berschtan. BURGER LIJKEN STAND. H a o d e s b e r i c h t e n. Niettemin is het ons een voldoening te xunnen constateeren, dat het onderwijs onzer school tneer en meer gewaardeerd wordt bewijzen daarvan zijn de ons geschonken gelde- ljken steun en het steeds toenemend aantal leerlingen. Kenmerkend is het gering aantal leerlingen uit de onmiddellijke omgeving der schoolde buitengemeenten leveren het groocste contingent en wel voornamelijk de gemeenten Ter Neuzen en Axel, hetgeen blijkc uit de hiervoren ver- melde lijst. iiHne goede verklaring kunnen we hiervan moeielijk geven. Zou men misschien in die gemeenten meer doordrongpn zijn van het gioote nut van ons ambachtsonderwijs zou men daar meer ervan overtuigd zijn, dat bij de tegenwooidige vaktoestandqn, de opleiding aan eeue ambachtsschool vrqwel nog de eenige gelegenheid is, om de grondbeginselen van een of andei vak machtig te worden We kunnen het niet gis'sen, doch verwachten eene oplossing bij de volgende inschrijving. Mocht, wat wij intusschen hopen, het aantal leerlingen hiermede in gelijke mate toenemen a!s bij de vorige inschrijving, dan zullen wij genoodzaakt zijn, naar middelen om te zien, tenemde ouze inkomsten evenredig te maken aan onze uitgaven, die, tengevolge van nood- zakelijke uitbre.iding, alsdan belangrijk zullen toenemen. W ij vertrouwen echter dat men ons, even- tueel, krachtigen financieelen steun niet zal onthouden, waardoor de school wederom een schrede voorwaarts zal kunnen gaan op den ingeslagen weg meer en meer zal kunnen be- anlwoorden aan het doe] Den grondslag te leggen voor de zoo noodzakelijken practische en theoietische vakkennis, die tegenwoordig van ambachtslieden, voornamelijk die der bouw- ambachten, wordt gevorderd. W ij brengen ten slotte onzen dank aan alien, die op eenigerlei wijze van hunne belangstelling bliitv gaven, vooral aan hen, die onze vereenigino- geldelijk steunden. Wij vertrouwen, dat ook in de toekomstons dezen steun niet zal worden onthouden, niet alleen, maar naar behoefte ook zal vermeer- deren". De ontvangsten hebben bedragen/ 11554,29>/a, de uitgaven j 11938, <5, zoodat er een nadeelic slotis van 384,451/2. Uit het jaarverslag over 1912 van de Avond- vakteekenschool blijkt dat het aantal leerlingen ongeveer gelijk bleef. Op het einde van den cursus veriieten 21 leerlingen de school, waar van 10 gediplomeerd, de andere wegens ver- schillende omstandigheden, terwijl zich voor den nieuwen curstrs 37 nieuwe leerlingen aan- melden. Deze ving aan met 79 leerlingen. De resultaten van het onderwijs worden guns tig genoemd. Vertrouwd wordt dat men ook in de volgende jaren op den noodigen on- misbaren steun zal kunnen rekenen. De ontvangsten der school bedroegen 1892, de uitgaven f 1940,22, zoodat er een tekort is van f 48,22. Te Vliss'ngen heeft tijdens een voetbahved- strijd een speler het ongeluk gehad door een mtstrap zijn been te breken. Per rij wielbrancard werd de jongen naar zijne woning te Middelburg. overgebracht. Xoewacht. Vrijdag werd hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Op verzoek van den voorzitter geeft de secretaris voorlezing van de volgende ingekomen stukken Brief van Gedep. Staten meldende vefr- dagmg van hunne beslissing omtrent de ^re gent een tebegroo ting over 1913 tot 1 Juii a°s. W ordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Brief van de Gezondheidscommissie te Bulst mededeelende, dat de woning van J. de Kock in de Koestraat in zeer slechten toestand ver- keert en verzoekt den raad tot onbewoonbaar- verUanng, sluiting en afbraak over te gaan. Besmten wordt den eigenaar aan te sehrij ven, dat hp zijne woning in bewoonbaren staat moet brengen. B en W. leggen over proces-verbaal der op 2_, Maart jl. gedane opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger alles was in orde. Wordt voor kennisgeving aangeDomen. Alsnu wordt behandeld het adres van drie bewoners van de Kerkstraat, in de vorio-e ver gadering uitgesteld, omtrent verbreeding van de straat met het oog op het bouwen van de nieu we Zusterschool. Na langdurige bespreking wordt het voorstel van den voorzitter om de beslissing aan te houden tot a. s. Woensdao-, wij alsdan de plannen van den schoolbouw zullen bekend zijn, met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. A. s. Woensdag zal weer een vergadering van de raad gehouden worden; waarin de be slissing zal vallen. Koewacht. Door B. en W. is tot tijdelijke onder wij zeres in de handwerken aan de' school Oude Molen benoemd Mej. E. Ceelaert, onder wijzeres alhier. Voor de vacante betrekkino- zpn 8 sollicitanten, waaronder 2 met acte hand werken. RECHTSZAKEN. Door de Bechtbank te Utrecht werden de drie personen uit Soest, betrokken in den moord op den slager C. te Baarn op len Kerstdag, conform den eisch veroordeeld elk tot 2 jaar gevangenisstraf. Een persoon uit Utrecht, G. P., die met voorbedachten rade een revolver op zijn schoon- zuster had afgeschoten, waardoor zij eenig letsel bekwam, kreeg 4 jaar met aftrek der preven- tieve hechtenis. De Hooge Raad heeft heft beroep ver- worpen van de huisvronw van hi. K. te N.- Lekkerkerk, in zake valschheid in geschrifte in de bekende vergiftigingszaak. De Emma-bloem. Heden, Maandag, waren in de groote steden verscheidene dames in de weer om de Emma-bloem te verkoopen ad een dubbeltje per stuk ten bate van de tuberculose inrichtingen. Den Haag spande wel de kroon daar een 250tal dames voor difc liefdadig doel werkzaam waren. De ontvangst was heel groot. In Utrecht had men de attentie bij die gelegenheid des middags het carrillon te laten bespelen. Chauffeurs-geheelonthouders In De Auto bepleit de hoofdredacteur ge- heelontbouding voor den bestuurder van de automobiel. //Hij. Bie de hand aan het stuurrad heeft, mag absoluut geen alcohol gebruikt hebben zegt hij en aan het slot //Wij willen er alleen de aandacht op vestigen, dat, als de verklaringen van de >,deskundigen" waarheid bevatten, men er te Amsterdam wel aan denken mocht, dien taximeter-chauffeurs, die niet buiten eenige glaasjes jenever kunnen, een anderen werkkring te geven. Zij zijn een voortdurend gevaar voor de op den weg ver- keerenden en brengen het automobilisme bij het groote publiek in discrediet. -Op de Westkruiskade te Rotterdam is de metselaar W., die per fiets passeerde, juist voor een tramwagen geslipt en gevallen. Hij verdweeu onder het voorbalcon en had zich zoodanig aan de beenen en het hoofd verwond, dat hij 2 uur later is overleden. Te Rotterdam zijn twee Duitschers aan- gehouden, die verdacht worden de daders te zi]n van de in den laatsten tijd aldaar voorge- komen inbraken. Vrijdagmiddag werd de 85jarige A. Olden- broek, te Arnhem, voor het tramhuisje op het Velperplein aldaar aangereden door een auto. Binnengedragen in het tramhuisje, bleek die oude man den bovenarm gebroken te hebben en eenige onbeduidende wonden aan het hoofd en een ontwrichten schouder opgeloopen te hebben. Nadat de overredene eenigszins be- komen was heeft men hem zonder eenige be- geleiding naar huis laten gaan. De automobiiist was na het ongeval doorgereden (Arnb. Gt.) Door een trap van een paard gedood De ongeveer 40jarige boerenarbeider Jelte Wijbenga uit Sneek was (naar de L. Ct. meldt) Donderdag op het Koevorderhuis aan het hooi- persen geweest en had daarbij een paard gd- bruikt, dat verkocht zou worden op dien dag in het boelgoed van veehouder J. Bokma te Langweer. Wijbenga ging ook naar het boelgoed. Omdat het paard onverkocht bleef, zou bij het mee terugnemen. Onderweg heeft hij van het dier een zoo geweldigen slag met een der achter- pooten ter hoogte van de borst gekregen, dat hij een eind wegstoof en in een sloot terecht kwam. Hp had nog kracht daaruit naar den overkant te kruipen, maar kon toen niet verder. Nadat men hem bij veehouder J. Dijkstra had binnengebracht is geneeskundige hulp in- geroepen, doch het mocht niet baten. Spoedig stierf de getroffene. Duisternis hielp niet 't Gebeurde op een mode-atelier te Utrecht Donderdagavond Het was reeds lang over den gezetten wette- lijken arbeidstijd, dat verscheidene jonge dames nog ijverig ,/pikten". 't V oorjaar komt aan, en dan wil iedereen een nieuw costuumpje hebben... dus werkte men nu langer. Maar o wee, wanneer de politie het zag Daarom werd afgesproken//Zeg, als jelui wat hooren, draait dan onmiddellijk .het gas- licht uit, en niemand denkt of weet dat wij nocr werken". Aldus geschiedde. Een dienaar der wet, een agent van de Arbeidswet deed een inval, omdat hij ver- moedde, dat daar gewerkt werd. Hij trad binnen, liep door naar het atelier en vond volslagen duisternis. Wat nu Plotseling flikkerde een venijnig straaltje licht door het atelier en de agent kon de dames toch zien. Met zijn electrische zaklantaarn belichte hij ieder dej- aanwezigen en constateerde zoo het aantal dergenen, die er waren. Zelfs het uitdraaien van het licht is voor de ijverige politie geen beletsel meer om dergelijke overtredingen te constateeren. (Utr. Dagbl.) Een paar Londensche suffragettes hebben, naar de H. Crt. meldt, Vrijdag'n nieuwe//daad" verrieht en ditmaal was 't een grapje, niet on- aardig bedacht. Twee dames, de een 30, de andere 50 beklommen als gewone toeristen het monument dicht bij Londen Bridge. Boven gekomeu heschen zij de vlag van de suffragette- vereeniging en spanden een doek uit, waarop van de straat af, een 71/3 meters lager duidelijk te lezen was //Kiesrecht voor de vrouwen" en z/Dood of overwinning". Een half uur lang trokken de dames daar de aandacht, door vrouwenkiesrechtpapieren omlaag te slingeren. Een menigte van duizenden sloeg 't ongekende schouwspel lachend gade. ivlaar toen de vrouwen de trappen werden afgeleid gingen er kreten op„Gooit haar in de TheemsNa de verove(ing door de suffragettes werd het monu ment een paar uren voor het publiek gesloten. Een der ambtenareu ter gemeente-secre- tarie te 's Gravenhage had zich' op 20 Maart met zijn rijwiel naar zijn dienst begeven en meende de plaats ten raadhuize, vvaar het rijwiel door hem werd gezet een afgesloten ruimte, waarvan de sleutel berust bij den persoon, die aan den iugang van het raadhuis, aan de zijde van de Groenmarkt, portiersdiensten vervult terecht als een veilige bergplaats voor zijn rijwiel te mogen beschouweu. Het rijwiel werd echter gestolen en de bestolene verzoekt van gemeentewege eene vergoeding te mogen ont- vangen. Het komt B. en W. voor, dat aan- leiding bestaat, om aan ackessant's verzoek te voldoen zij stellen den raad voor, hun te machtigen om aan bedoelden aiubtenaar een vergoeding toe te kennen ten bedrage van 50. De Spaansche sehatgraver. Eenigen tijd geleden heeft de Spaansche politie de hand gelegd op een bende oplichters, die jaren achtereen door gansch Europa slachtoffers hadden gemaakt, d^or aan goedgeloovigen w-ijs te maken, dat zij hun schatten, kapitalen van honderdduizenden, konden verschaffen, wanneer zij zelf maar eerst begonnen met een paar honderd gulden te fourueeren voor een of ander verzonnen doel. We dacbten, dat „de Spaansche sehatgraver", onder welken collectieven naam men deze bende speculanten op de goedgeloovigheid der massa samenvatte, nu tot de geschiedenis behoorde. Maar jawel, hij komt weer om het hoekje kijken Een inwoner van Amsterdam ontving dezer dagen van zekeren meneer Rodolfo Ortiz te Madrid het aan bod om een derde deel van 800.000 francs in de wacht te slepen. Die 800.000 francs zijn geborgen in een koffer welke in depot is gegeven aan een station ergens in Frankrijk. Om dien koffer af te halen moet voor dien meneer Ortiz, die wegens faillissement in de gijzeling zit, de kosten van de opheffing van het beslag op zijn goederen betaald worden. Dan kan men de beschikking krijgen over een valies, waarin het refu voor den koffer is geborgen en kan de buit worden binnengehaald. (H. Crt.) Middelburg. In de heden gehouden zitting van den raad van beroep voor de Ongevallen- Verzekering, werd uitspraak gedaan in zake L. J. te Ter Neuzen, waarbij de beslissing van de Rijksverzekeringsbank werd bevestigd en de vordering ontzegd. Z wo lie. De gister alhier gespeelde voetbal- wedstrijd tusschen HollandBelgie, had tot uitslag een overwinning voor Belgie met 42. In de rust was de stand 41. Roernioiid. De heer Tb. Verheggen is defi- nitief candidaat gesteld in het district Roermond. Hij verkreeg 2054 stemmen, terwijl op den heer M. Bongaerts, ingenieur van den Rijks W aterstaat te Goes, 1988 stemmen werden uitgebracht. As Gravenhage. De Hooge Raad deed heden uitspraak inzake het beroep van Jhr. Elias, burgemeester van Zaandam, die door de recht- bank te Amsterdam tot I dag was veroordeeld, en ontsloeg beklaagde van rechtsvervolging daar het geen strafbaar feit was. H. M. de Koningin zal 28 dezer van Hohe Mark naar Nederland terugkeeren. Brussel. De staking in Luik en omgeving vermindert van omvang. Het gerucht gaat dat in Brussel de lantaarnopstekers en gasarbeiders morgen in staking zullen gaan, zoodat dan de soldaten den arbeid zullen moeten aanvangen. De socialistische afgevaardigden verklaarden te hopen dat Dinsdag de crisis zal zijn geeindigd, zoo de rechterzijde een verzoenende houding aanneemt, zullen de socialisten eveneens de wapens nederleggen. Alle afgevaardigden voor het congres zijn in het bezit van hun identiteits bewijzen en zullen DinsdagavoDd per telegram in kennis worden gesteld waar het congres gehouden zal worden. Indien het congres zich uitspreekt voor het beeindigen der staking, zal Donderdag reeds overal den arbeid worden hervat. Er loopen geruchten dat de Minister-President De Broqueville zal aftreden. Uit beste bron kunnen wij echter vermelden dat de heer De Broqueville niet zal aftreden, vooraleer de be- handeling der Militiewet zal ten einde zpn srebracht. Psirijs. Hedenmorgen om half vijf zqn de drie autobandieten Soudy, Callemin en Monnier terecht gesteld. De doodstraf van Dieudonne is veranderd in levenslangen dwangarbeid. Hnlst, 21 April 1913. Rotterdam, 21 April. B i n n e n 1. Granen. Puike soorten Tarwe gevraagd en iets hooger aangeboden. Rogge, Gfrst en Haver weinig ter markt. Boonen en Erwten onveranderd. Meel. De vaste-stemming bleef door ongunstige weerberichten gehandhaafd. Voor enkele soorten werden hoogere prijzen bedongen. Overigens is meel prijshoudend. Men noteert: Goede Tarwe per hectoliter van 7,50 a 8,75 mindere 6,a 7,— Essex per 100 kilo van f 10,50 a J 11,7o Wilhelmina puike van 10,a f 10,50 tusschensoorten 9,a /9,75; afwijkende 8,— a 8,25; Rogge per hectol. 6,25 a f 6,75 en per 100 kilo f 8,a f 8,50 Gerst per hectol. f 5,50 a f 6,25 Chevalier 6,75 a 7.— Gerst per 100 kilo 9,50 a f 12,Chevalier 12,25 a f 13,50 en extra zware daarboven. Goede Haver per hectol. lange f 5,25 a f 5,50 dikke 6,a f 6,50 en per 100 kilo 10,a 11,—afwijkende 7,a 7,50; Paardenboonen 8,— a 8,50; Witte Boonen 11,50 a 15, Bruine Boonen f 12,a f 14,mindere /7,-a/10,Kroouerwten /10,— a/12,— gewone groene 8,a f 10,V oedererwten f 6,25 a 6,50 Kanariezaad Friesch 14, a 17,per hectol. Buiteni. Granen. Tarwe was vorige week flauwer, doch sluit beter. Rogge met geringe attentie. Z.-Rusland onveranderd. Mai's kalm. Amerik. mixed iets lager. Ook Gerst lager. Rijst en Grutten onveranderd. i n Huwelijks-aangiften. 18 April. Bartel Nicolaas van Dijke, oud 31 j., jm. en Suzanna Leunis oud 30 j., jd. Huweiijks-voltrekkingen. 17 April. Ahraham Jozias Cornelis de Zeeuw, oud '23 en Cornelia Cathanna Meijer, oud 21 j., jd. Johannes Daniel de Doelder, oud 26 j., jm. en Johanna Reigel, oud 25 j.. jd. Jacobus Johannes Verlinde, oud 28 j., jm. en Anlje Arp, oud 27 j., jd. Gelioorten. 13 April. Johanna Maria, d. van Josephus de Nijs en van Euginia Muller. Charles Cornelis, z. van Ednmond Ludovicus van Hecke en van Maria Francisca Lippens. 14 April. Anton, z. van Adaui Jouwerts Slottje en van Dina Jakoba Bage. 15 April. Maaike Kuine, d. van Jan Baptiste Dooms en van Meckelina Jacqba Huijssen. 17 April. Cornelis I'ieter, z. van Aector Kuijk en van Maria Willemsen. Plisabeth Maria, d. van Aloisius Gillion Theophiel van ilecke en van Adriana Elisabeth van der Feijl. 18 April. Ernestine Clemence, d. van Eduardus Geers en van Maria Theresia Breijaert. Adriaau Jacobus, z. van Dirk van Aken en van Neeltje Reijerse. 19 April. Catbarina Levina, d. van Cornelis Jan Michielsen en van Lucia Emilia Van Gremberghen. Overlijden. 17 April. Adriaan Cornelis Hendrik Brakman, oud 3 nr., z. van Abraham en van Sara Maria Risseeuw. Cling*;. Huweiijks-voltrekkingen. 2 April. Rene Be Rijbel (van Kemseke), oud j., jm. en Maria Melanie van Koeverden, oud 19 j., jd. 9 April. Petrus Josephus de Moor (van de Clinge), oud 27 j jm. en Julia Jose- phina Stevens, oud 23 j., jd. tieboorten. 1 April. I le, man Petrus Eduardus, z. van Mathijs Franciscus De Rijke en van Seraphina Francisca Lockefeer. 8* April. Georgina Leonia Cornelia, d. van Edmondus Emilius Heeman en van MariaStepbania de Bock Rene, z. van Maria Francisca van Strijdonck. Arthur Joannes, z. van Josephus Johannes de Kever en van Maria Leonia De Kever. 10 April. Aloijsius Paulus en Eduardus Ludovicus, zonen van Alphonsius Judocus Beugels en van Mechtilde van den P>rande 11 April. Pbilomena Paulina, d. van Theodoor Hiel en van Maria Antonia Bogaert. Overlijden. 5 April. Franciscus Xaverius Seghers, oud 64 j., echtg. van Philomena Huygens. 13 April. Rene van Strijdonck, oud 5 d., z. van Maria Francisca van Strijdonck. 15 April. Jacobus Lockefeer, oud 79 j., eehtg. van Maria Seraphina Pieters. E'liilignpine. Hiiwelijks-aangiften. 8 Maart. Ed mondus Franciscus Bockstael, oud 24 j., jm en Elodia Geeregat, oud 20 j jd. 15 Maart. Victor Angelust Voerman, oud 25 j.. jm. en Leontina Maria Wijne, oud 23 j., jd. Petrus Bernard Wijne oud 26 j., jm. en Clara Elisa Johanna de Lessine, oud 23 j., jd. Geboorten. 12 Maart. Maurice, z. van Theophiel Boone en van Elodie Marie Martens. 18 Maart. Georgette Maria Louise, d. van Cammil Rammeloo en van Sidonie Marie v. d Bos. 30 Maart. Elisabeth Johanna, d. van Frans Adriaan Klaassen en van Maria Louisa de Wit. 31 Maart. Elisabeth Maria, d. van Petrus Jacobus Taalman en van Josephine Louisa de Vries. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 10,Rogge/8,10, Wintergerst' 10,-Zomergerst 9,50, Haver 9, Erwten 10,50, Witle boonen 14,—Bruine boonen j 10,50, Duivenboonen /ll,—, Paardenboonen 10,—, IBoekweit Lijnzaad 11,Koolzaad Aardappels 2,25. Boter per kilo f 1,05. Iiieien per 26 stuks /0,75. Ter weekmarkt waren aangevoerd 21 stuks rundvee, 37 varkens, waarvan verkocht 10 stuks rundvee, 32 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2