No. mm J A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - I a a i.d e r e h. AANBESTEDINGr. Dinsdag 22 April 1913. 53e »Iaargang. Jachfc en VIsscherlj. Sedrijfs- m aactars i&komstea. Binnenland. FEUILLSTOI. Het verbouwen der open- bare school in deze gemeente. Uit de gesehiedenis der Enschedesche Schutterij. ABONKEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Noderland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor net overige Buitenland 2,Men abonneert zich by aile Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders, ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel roeer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie worut de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Telefoon Ne.- 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK zullen op Zaterdcsg 3 SiJSei 1023, des namiddags vijf are, ten raadhuize aaubestedeD Aamvijzing ter plaatse op den dag der be- steding, des namiddags drie ure. Het bestek is ter gemeente-secretarie ver krijgbaar a /0,50 (fr. p. p. 0,52). Hoek, 21 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREG MANS, Secretaris. (Medegedeeld door J. J. van Deinse). In den loop dezer maand begonnen de Zeeuwsche Najaars Ivoortsen zich bij onze Kompi, te ver toonen en wij kregen hoe langs zoo meer zieken. Op den 25sten verlieten wij eindelijk den post aan de Axelsche Sassing, en wierden verlegd naar het naburige stadje Axel, waar ik en mijn Serg. Majoor een best kwartier kreegen, bij den Zilversmid P. Meertens. (Te Axel ontmoette ik eens een manuciens vader, een Overijsselsch schutter, terwille eener Zeeuwsche schoone na den Belgischen Opstand het land van de heide met dat der zee had verwisseld Ook de maand September was ons wat de koortsen aanbetreft, niet gunstiger, die geheele maand door badden wij niet meer dan 10 a 20 manschappen, die den dienst verrichten konden bij onze Kompi. Gemeentepensioenen. De regeering deelt in een nota naar aanleiding van bet ver- slag over de wetsontwerpen betreffende pen- sionneering van gemeente-ambtenaren en van hunne weauwen en weezen mede, dat bet door Op den 17e Sept. taste mij ook de koorts aan, ik had die 5 dagen achtereen in eenen ergen graad, docb met behulp van den Stads Dokter kwam ik er spoedig af. Den 30 Sept. was voor ons en Axelscb in- woners een feestdag, daar Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk ons met een bezoek vereerde en zich over het voorkomen en de bonding onzer Schntters zeer voldaan betoondede burgerij vau Axel wedijverde met elkander in het versieren hunner huizen en straten en ieder deed zijn best om den Held van Hasselt en Leuven, eerbied te bewijzen. Op den 2en Oc tober deden wij met ons zessen een uitstapje over Zuiddorpe, naar de herberg bet Sterretje, op Belgisch grondgebied geleegen, na aldaar een glas bier gedronken te hebben, keerden wij terug zonder een belgisch Militair gezien te hebben, behalve twee deserteurs van hun, die zich kwamen aandienen om bij de Hollanders dienst te nemen. De maanden Oct., Nov. en Dec. liepen rustig af, maar nog altijd hielden wij veele koorts zieken, die ecbter in het laatst van Dec. merkelijk begonnen te herstellen. den Rotterd. Raad ingediend adres aan een nauwkeurig onderzoek is onderworpen. In den overgangstijd moeten eenige offers worden gebracbt, maar dat deze zoo bezwarend zouden zijn als bet gemeentebestuur vreest, kan allerminst worden toegegeven. Binnen een kort tijdsverloop wordt de jaarlijksche meerdere uitgaven van 8 a 9 ton met bijna 4 ton verminderd, terwijl ook nog verlaging te wachten staat voor den post voor weduwen- en weezenpensioenen. Met dit antwoord is Rotterdam niet tevreden. B. en W. blijven van oordeel, dat wanneer Rotterdam en andere groote gemeenten buiten de regeling blijven, het aantal ambtenaren groot genoeg is om een fonds te kunnen vormen, zonder dat de lasten der. pensionneering daar- door in he't minst verzwaard zullen worden. Zij verzoeken de Tweede Kamer bij de behande- ling der ontwerpen rekening te bouden met hunne bezwaren. Amsterdam, Den Haag, Leiden, enz. hebben eveneens geprotesteerd tegen de ontworpen regeling. TER NEUZEN, 21 April 1913. Het weerbericbt van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 774,4 Horta. Laagste u 744,7 Seydistjord. Verwachting tot den avond vau 22 April: Meest matige Zuidoostelijke tot Zuidwestelpke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, zachter. Naar we vernemeu is alhier gisteren in eene vergadering die alleen voor de Katholieke kiezers toegankelijk was als spreker opgetreden de Zeereerw. pater Ermann S. J. De vergadering, die gehouden werd in het lokaal van den beer Galle, was goed bezocht. De vorige week was een 8jarige jongen aan bet spelen aan het windwerk van een der deuren van de Oostbinnensluis alhier. Dat dit ook voor een jeugdigen waaghals een gevaar- lijke speelplaats is bleek alras, toen bij de leuning loslatende naar beneden in bet kanaal stortte. Gelukkig voot hem kwam daar juist de brieven- en telegrambesteller Mannaert over de sluis, die, den benarden toestand van het ventje be- merkende, zich langs een der sluisdeuren liet afzakken en nog juist het boven water stekende bandje kon grijpen. Met bebulp van inmiddels toegeloopen personen konden geredde en redder op het droge worden gehaald. Hedenvoormiddag kwam bij bet stellen van de groote kraan voor de kolen-silo van de cocesovens te Sluiskil weer een ongeval voor. De monteur Cyrillus van Laere, wonende te Gent (Rabot) Kerkstraat 371, ongebuwd, rekte te ver en verloor daardoor bet evenwicbt. Hij stond ruim 20 meters boven den begauen Den eersten dag van bet jaar 1832 bragten wij volgens Overijssels gebruik vroolijk door, bet was juist Zondag en Axel's burgers bragten dien in stilte door, maar toen zij op den volgenden dag Nieuwjaar's feest hielden, waren wij ook weder goede helpers en brachten dien dag en avond in gezelschap van Axel's schoonen, ge- noeglijk door. Den 20en January kreeg ik benevens nog 11 man onzer kompi, voor 14 d. verlof, om ons naar onze familie te begeven, reeds des namid- daags van den 19e" gingen wij op marsch naar Neuzen, gingen den volgenden morgen scbeep en kwamen spoedig te Vlissingen aan, ons voornemen was om te ter Veere op de stoom- boot naar Rotterdam te varen, dan te Middel- burg komende, kregen wij bet zekere berigt, dat die stoomb. wegens mist en ijsgang niet had kunnen aankomen, dit was voor ons geene aangename tijding, daar wij ons nu genoodzaakt zagen om de geheele reis te lande over te maken en bet was als of ik tegen een bogen berg op moest, toen ik berekende, dat wij nog 70/u. van Enschede verwijderd waren, dan wij namen grond, docb bleef op de circa 7 meters lagere stelling liggen. In zijn val is hij enkele malen omgedraaid- Hij is aan borst en ook aan den rug gewond en klaagt over pijn. Oogenscbijn- lijk is er niets gebroken. Dr. Buijze, die hem ter plaatse de eerste ljulp verleende, acbtte opneming in het ziekenhuis noodig, waarheen Van Laere bedennamiddag per gemeente bran card is overge'oracht. Uit bet ons toegezonden jaarverslag der vereeniging tot oprichting en instandbouding van eene Ambachtssehool te Hulst, over 1912, blijkt, dat bet aantal leerlingen op 31 Dec. 1911 bedroeg 55, nl. 25 timmerlieden, 20 smedeu en machinebankwerkers, 8 scbilders en 2 meubelmakers. Hiervan behaalden 11 bet einddiploma. De uitreiking had plaats op 30 Maart 11., en elk der leerlingen ontving eene collectie gereedscbappen ten geschenke, dat door hen zelf zooveel mogelijk gedurende den leer- tijd word t vervaardigd. Bij de inschrijving in Februari en Maart werden 34 nieuwe leerlingen aangegeveu, terwijl er zich later nog 4 aanmeldden, die alien tot de lessen werden toegelaten. Van deze hadden zich 15 opgegeven voor het timmeren, 17 voor smeden en bankwerken, 5 voor scbilderen en 1 voor bet meubelmakersvak. l3e nieuwe cursus ving toen aan le klas 16 timmeren, 18 smeden en bank werken, 5 schilderen, 1 meubelvak. 2e- klasse 12 timmeren, 7 smeden en bank werken, 5 schilderen, 1 menbelinaken. 3e klasse 7 timmeren, 8 smeden en bank werken, 1 schilderen, 1 meubelmaken. De leeftijd der leerlingen liep van 12 tot 18 jaar. I Van de 82 leerlingen waren er 22 uit Ter Neuzen en 3 uit Sluiskil, en voorts 14 uit Axel, Boscbkapelle 3, Clinge 5, Graauw 1, Hoek 1, St. Jansteen 5, Kloosterz'ande 1, Hulst 15, Koewacht 2, Lamswaarde 3, Nieuw-Namen 1, Ossenisse 1, Schelfhoutshoek (Graauw) 1, Sas van Gent 1, Stoppeldjjk 2 en Westdorpe 1. De informatien die van de ontslagen leer lingen inkomen, zijn over bet algemeen zeer gunstig In den loop van bet jaar werd de school be zocht door tal van beiangstellenden en ouders van leerlingen, die meer van nabij met de inrichting van de school en den gang van bet onderwijs wenschten kennis te maken. Op Zondag 6 en Maandag 7 October werd eene tentoonstelling gehouden van werkstukken en teekeningen, welke, gedurende den afgeloopen driejarigen cursus, door de leerlingen waren vervaardigd. Tevens waren op die dagen tentoongesteld de prijzen van de verloting, welke gehouden werd in het openbaar op 9 December d. a. v. 's namiddags 71/2 ure, in een der zalen van bet scboolgebouw. Genoemde tentoonstelling werd zeer druk bezocht en kan als goed geslaagd worden beschouwd. ,/Een ruimere belangstelling van de zijde der vaklieden was ons echter, schrijft het be stuur, zeer aangenaam geweest enfhad o. i. zeer zeker nog bijgedrageu tot meerder succes niet alleen, maar ook tot opheffing van nog bestaande, oude vooroordeelen van sommige vaklieden. kort en goed het besiuit. <>m ila.ivlijk maar onze reis tevervorderen en marcheerden op bet Sloe aan, van waar wij overgezet wierden op bet eiland ter Goes en kwamen nog dien avond in de stad van dien naam aan, den volgenden morgen namen wij twee wagens aan die ons aan bet veer van den lersekendam bragten, aldaar wierden wij in een schuitje- overgezet en na twee uur roeijens kwamen wij gelukkig (door den zeer dikken mist genoodzaakt zij tide bet kompas mede te nemen) aan Gorisboek op bet eiland Tholen aan, gingen door de stad Tiiolen, wierden overgezet over het Thoolschegat, en kwamen langs Bergen op Zoom's wallen gaande, des avonds om 8/u te Rozendaal. (Wordt vervolgd.) :il COFRAIT. »J< *e»sehJjn< Haandaf, WueoHday. en f rijiiaeavond, .9<geziii)<!er<l op Feestdntgen toij de ftrma VAJf BB I1WP1. te 9mr >'«»ien. BaeaKNunBKnnGaHRsaMaawKBNBBSMESSKiaiMBnaBaiiaMHMsaMBijmMMUBnaBNHnHB t oMoniBUanHauBBEMBBUBBWiHi Dp Burgemeester van TEli, NEUZEN, brengt door deze ter kermis van de belan'ghebbenden in deze gemeente dat op de werkdagen in Mei 1913 behalve des Zaterdags van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure, op de gernoente-secretarie alhier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteid bianco Verzoekschriften, ter bekoraing van Jacht,- Visch- en Hengelakten voor hetaanstaandeseizoen 1913/1914. Ter Neuzen, 21 April 1913. De Burgemeester voornoemd, J. I1UIZINGA. Artikel 47. De burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN; Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 8 April 1913 A no. 233/1 le afdeeling; dat de aanvang van het beschrijvingswerk voor de belasting op bedryfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 1913/14 door den Commissaris der Koningin is bepaald op Vrijdag 2 Mei 1913, en dat het werk der commission van aanslag behoort te zijn afgeloopen op 26 September daaraanvolgende dat omdat er bezwaar zou kunnen rijzen tegen regeling, na den krachtens art. 19 7 der wet op de bedrijfsbelasting bepaalden termijn, van aanslagen welke niet uit de beschrijving voortvloeien of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden is be paald, dat die regeling moet zijn afgeloopen b(nnen eene maand, nadat de commissie van aanslag of het college van zetters door den voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen en dat de vooruaamste verplichtingen welke het publiek heeft te vervullen, zijn voorgeschreven bij de navolgende artikelen der wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149) die luiden Artikel 15. 2. Ieder die optreedt als bestuurdor of bebeerend vennoot van een bier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekering-maatschappij, cooperatieve ver eeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan sehrifte- lijk binnen eene maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar bij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennisgeving op de wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Artikel 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Neder- landsche vennootschappen en maatschappen, als bedoeld in art. 6 2, en van in art. 16 bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuarders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, cooperatieve en andere vereenigingen, en onderlinge verzekering- maatschappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uit- deelingen of uitkeeringen waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is. overgegaan, alsvoren daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uittleelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover ver schuldigde belasting is voldaan. Artikel 4-5. Bestuurders van de bij art. 16 en c bedoelde naamlooze vennootschappen, cooperatieve vereenigingen, andere ver eenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uit- oefenen, onderlinge verzekering-maatschappijen en socie- teiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van bier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanlg uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 16 of 2. die den aanslag moet regelen. 5. Hij, die daartoe gehoudeb, nalaat de verplichtingen na te komen bedoeld bij art. 15 1 eerste lid„ en art. 15 2. eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 400. Artikel 34. Handelsreizigers, kramers 'en aile verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. 1 a, h en k, zijn gehouden onverminderd hunne verplichtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst be- vinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te inelden, met opgaaf van hun naam hunne woonplaats en hun be drijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directa belastingen te vertoonen. Artikel 47. 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te .vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valsche naam, woonptaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Eindelijk vgstigen zij nog de aandacht op de in art. 12 2, 2e lid lo daan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid om zich bij de aanstaande be schrijving de uitreiking van een beschrijvings-biljet B8 te verzekeren, door voor of op 13 Mei a. s. het verzoek daartoe te richten tot den ontvanger der directe belas tingen over hunne woonplaats. Ter Neuzen, 21 April 1913. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. :^::sxiaiaiSJcfeg:sK>aaaat i wnm I'll O I ir ■e

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1