Buitenland. tiemengde berichten. Laatste Berichten. Midde len van vervoer. Volgens de verschillende berichten uit Belgie van gisteren, valt het volgende in het kort te vermelden Te Brussel wordt men van de staking weinig gewaar. De vermeerdering van het aantal stakers is gering. In den Senaat heeft de Minister-President in antwoord op eene interpellate te kennen gegeven dat het allerminst in de bedoeling der Regeering ligt thans, of in een nadere toekomst, toe te geven. De tusschenkomst van den Koning wordt aangekondigd, die de parlementaire werk- zaamheden zou opschorten. Volgens de Independence zal men pas over een paar dagen kunnen zeggen of de staking al of niet mislukt is. Van eene algemeene staking kan volgens het blad geen sprake zijn, daar de socialisten zich er toe hebben bepaald de groote bedrijven stil te leggen. De diensten die voor het leven in de groote steden onmisbaar zijn, zijn door hen niet verlamd. De berichten omtrent den toestand aan de haven te Antwerpen loopen uiteen. Eenerzijds wordt bericht dat alles zijn gewone aanzien heeft, dat op enkele plaatsen met onvolledige ploegen wdrdt gewerkt, op andere met werk- willigen. In de Walenstreken is de deelname aan de staking het talrijkst. In verschillende onder deelen van deze nijverheidscentra, vooral de mijnen, is de staking algemeen. Te Gent staken een achttal fabrieken, terwijl de andere gewoon doorwerken. Aan de N. R. Crt. werd vandaar gisteren ge- seind dat enkele ploegen voortgaan met het lossen van schepen. Daar enkele geregelde stoomvaartlijnen vreezen dat de staking eerlang algemeen zal worden, overwegen zij het vertrek hunner booten op te schorten. De reeders zenden hunne scbepen naar buitenlandschehavens. Te Amsterdam heeft de politie Vrijdag- avond een man aangehouden, die, toen hij met een valschen sleutel de deur van een huis aan de Stadhouderskade trachtte te openen, door den bewoner op heeterdaad werd betrapt. Bij fouilleering werden verschillende inbrekerswcrk- tuigen op hem bevonden. Een voetbalvereeniging deed bij een land- bouwer een aanvrage om een weiland te huren voor voetbalterrein, en ontving dit antwoord ,/Met deze berigt ik u, dat ik u brief ont- vangen heb maar daar niets van wil weten daar ik mijn land verhuur voor vee maar niet voor menschen zoo lang ik leef komt er niets anders op als er op hoort te wezen." (Alg. Hbl.) Hoe verzwaluwen vliegen. Kort geleden werd nabij de Zuid-Afrikaansche stad Natal een zwaluw gevangen die een ring om een der pooten droeg, waarop vermeld stond, dat het dier in Mei 1911 door iemand in het Midden- Engelsche plaatsje Posehill was afgezonden. Hieruit volgt, dat de zwaluw door heel Europa en Afrika gevlogen is, tot hij inZuid- Afrika halt hield om daar te overwinteren. Wanneer men bedenkt, dat dezelfde zwaluw in let voorjaar dien weg weder moest afleggen om naar zijn geboorteland terug te keeren, dan verbaast men zich over zulke vliegprestaties. (R. N.) Te New-York is, volgens de H. Ct., on- langs een paartje in den echt verbonden, wier huwelijksstoet zich kenmerkte door zeer buiten- gewone personen. De bruidegom was een Duit- scher, die langen tijd op de Zuidzee-eilanden was geweest, had zich daar op de meest kuust- volle wijze doen tatoeeeren en verdiende nu zijn brood met deze kunstprestaties in kijk- tenten te laten zien. De bruid is een Spaansche schoone, en in het gelukkig bezit van een langen zwarten baard, waarmee ze geld als water verdient. De gasten behoorden ook alle- maal tot het genre kermisartisten twee akro- baten, een vuurvreetster, een Deensche tweeling met twaalf vingers en twaalf teenen, een „dikke dame die niet minder dan 360 pond woog, een dwerg en een Russische reuzin. De voorstelling had zoo kunnen beginnen. Een sehuldenaar in een varkensstal. In de nabijheid van Heidelberg heeft, naar het R. N. meldt, een boerenvrouw zich op doel- treffende wijze gewroken op een messenslijper, die haarsedert langen tijd eensom gelds schuldig was. Toen de vrouw den man voor eenige dagen weer zag, lokte zij hem binnen een varkenstal en sloot vervolgens de deur van buiten af. Hoe de sehuldenaar ook bad en smeekte, de vrouw bleef onvermurwbaar, totdat hij tenslotte, geen lust gevoelend den nacht bij de zwijnen door te brengen, verklaarde de schuld te zullen betalen. Daarop werd de man in vrijheid gelaten. Het gevolg is echter, dat de boerin zich nu zal hebben te verantwoorden wegens vrijheidsberooviog. Zaterdagavond ontdekte, volgens N. R. Crt. een brandweerman in den Jeffersonschouwburg te New-York een bom met een lont die was aangestoken. De vlam had bijna reeds de ont- plofbare stof bereikt. De schouwburg was vol, er waren een 1500 menschen in. Zonder alarm te maken doofde de brandweerman het vuur, zoodat niemand iets van het gevaar merkte en een pauiek voor- komen werd. De politie heeft geen enkel spoor van de daders. Het lot der Indianen. Het aantal der in de Vereenigde Staten vau Noord-Amerika levende Indianen is in de laat ste jaren gestegen. Volgens een bericht uit bet //Journal of American Association", het officieele regeeringsorgaan, is het aantal 300.930. Niettegenstaande deze vermeerdering is het sterftecijfer onder de Indianen nog zeer groot en bedraagt 35 per duizend tegen 15 per dui zend der gezamenlijke bevolking. De meeste slachtoffers eischt de tuberculose. Van 42.645 Indianen, die onderzocht werden, stelde men bij 6870, dat is 16 °/0, tuberculose vast. Bij de Zwartvoet-Indianen is het zelfs 33 °/0. Sanatoria voor volwassen tuberculeuse Indianen bestaan er niet. Wel zijn drie schoolsanatoria voor tuberculeuse Indianen-kinderen opgericht. Tegen de eveneens zeer verbreide Egyptische oogziekte, het z. g. Trachom in een district werd bij 1 °/0 der schoolkinderen Trachom vastgesteld wordt krachtig opgetreden. In het jaar 1912 werden 8000 gevallen behandeld Ook is van staatswege een tandverpleging in- gesteld. In 1912 werd 1480 maal proces- verbaal opgemaakt wegens ongeoorleofde leve ring van alcohol aan Indianen. Voor 1913 werd door het Congres 240.000 dollar gevraagd voor hygienische maatregelen in de lndianendistricten. (Tel.) De verdwenen millionnair Martin. Wilberforce Martin, de schatrijke Amerikaan, wiens verdwijning dezer dagen bericht werd, is, naar de Tel. meldt, nog steeds niet terug- gevonden, ondanks de premie van 500 pond sterling, door zijn familie voor zijn opsporing uitgeloofd. De nasporingen van /Scotland Yard" hebben tot dusverre niet het minste succes gehad. De z/koning der detectives", J. W. J. Burns, is echter optimistisch gestemd. Hij gelooft niet dat Martin een noodlottig ongeval is overkomen die volgens hem, een dezer dagen wel weer gezond en wel zal opduiken, maar is eerder van oordeel, dat de verdwenen millionnair, evenals zooveel anderen, tijdelijk is ondergedoken om redenen, die het publiek meestal bespottelijk vindt, maar die voor den verdwijnende voldoende waren om zijn handelwijze te motiveeren. Het gebeurt ook wel eens, hoewel zelden, zoo vertelde Burns aan eenige journalisten, dat iemand geestelijk //ontspoort". Zoo vond hij 'njaar geleden een jeugdigen millionnair terug, die vergeten had, wie hij was en sedert verscheiden weken als winkelbediende werkte. Als hij, Burns, in opdracht had gekregen, zijn verdwenen landgenoot te zoeken, dan zou hij begonnen zijn met de huurauto uit te vinden, die de millionnair bij het verlaten van de Automobile Club besteeg. Daarna zou hij onder de Londensche kleermakers navraag doen of iemand, wiens uiterlijk beantwoordde aan de beschrijving van den verdweDene, zich bij hem soms van nieuwe kleeren heeft voorzien. En ten slotte zouden de banken, waar Martin kredietbrieven had, misschien nuttige inlichtingen kunnen verschaffen. s Gravenhiige, 16 April. Tweede Kamer. Ziektewet. Bij het verder debat is door den Minister overgenoipen het amendement van den heer Snoeck Uenckemans, bevoegdheid </evende aan bijzondere kassen om behalve het wettelijk vastgesteld ziekengeld extra uitkeeringen te doen. Bij artikel 77a aangevende de vereischten waaraan een bijzondere kas moet voldoen, om door den Raad van Arbeid erkend te worden, licht de heer Duijs drie amendementen toe, le vooi onbeperkte toelating van alien die zich voor toetreding tot een bijzondere kas aanmelden otn a"e aangeslotenen gelijke rechten te verzekeren zonder geloofsverschil3e om te voorkomen, uitstorting wegens wanbetaling door de toepassing van den true dat gedurende eenige weken^ geen contributie wordt betaald. De heer ijckerslooth verdedigde een amen dement om, voor geval dat de werkgevers de voile premie betalen, niet te vorderen dat in het bestuur van een bijzondere kas, de arbeiders de meerderheid moeten hebben. De Minister opperde bedenkingen tegen alle amendementen, speciaal tegen dat van den heer Wyckerslooth. Het eerste amendement van den heer Duijs werd verworpen. De overige amendementen werden ingetrokken. Ylissingen. De torpedobooten G 5, G 7, G 8 zullen hedenavond bij gunstig weer naar' Ter Neuzen vertrekken. Schoondijke. Eene vrouw alhier die de vorige week door het vlam vatten van een pan met spek ernstige brandwonden bekwam, is na een smartelijk lijden overleden. Brussel. Uit Brussel en voorsteden wordt gemeld dat het aantal stakers 29000 bedraagt. In Antwerpen werken de dokarbeiders ge- legeld door, terwijl ook in de fabrieken waar het werk was stil gelegd, weder gewerkt wordt. In Luik staken nog 10,000 arbeiders. In Gent breidt de staking zich steeds uit aan de tentooustelling wordt geregeld doorge werkt. Men schat het aantal stakenden 18000. Bij Cockerill is de toestand ernstig en is ver- sterking gevraagd aan de militaire overheid. Rome. Bij Z. H. den Paus is longontsteking geconstateerd. De bladen uit Rome maken ook melding van den slechteren toestand en meenen dat, indien er met spoedig verbetering intreedt, de toestand als hopeloos moet beschouwd worden. op ZKET1JDINGEN. Van 14 tot en met 15 April. Van 14 tot en met 15 April werden langs de Oostsluizen alhier 52 binnenvaartuigen op en 48 afgeschutdoor de Westsluizen 13 op- en 24 afgeschut. Positie der Stoomschepen. Spoorweg Ter Neuzen—Mechelen. wordt aangenomen, het plan d'er commissie tocli nog eenige vereenvoudiging moet ondergaan. De heer Oggel weet niet, of de feestcommissie met dat voorstel wel zal instemmen, daar door hem in de ver- gadering der commissie een ongeveer gelijk voorstel is gedaan, om n.l. aan de gemeente subsidie te vragen. Men gaf er echter de voorkeur aan, dat de gemeente die versiering op zich zou nemen. Nu stellen Burg, en Weth. toch weer voor om dat naar de commissie terug te brengen, en de werklieden beschikbaar te stellen. Met het eerste deel van het voorstel, eene subsidie te verleenen, kan spreker zich wel vereenigen, maar hij maakt bezwaar om de gemeentewerklieden ten dienste der commissie te stellen. De gemeente moet over de werklieden ten alien tijde zelf kunnen beschikken, en liever zou hij dan nog de subsidie met 50 verhoogen Er is voor de gemeentewerklieden in de gemeente zelf werk genoeg, zoodat het niet aangaat om hen voor een maand of misschien nog langer af te staan om aan die versieringen te werken. De heer Dieleman meent dat ze zouden kunnen worden afgestaan onder voorwaarde dat de gemeente er over moet kunnen beschikken als het noodig is. De heer Lamaitre geeft te kennen dat het alleen de bedoeling is om IJsebaart beschikbaar te stellen, voor zoover daartoe gelegenheid is, maar Ottenga en Freeken- horst kunnen niet gemist worden. De heer Oggel had uit het voorstel van Burg, en We afgeleid dat men de werklieden van de gemeente voor geruimen tijd wilde afstaan, omdat zij voorstellen 200 subsidie te geven en dan volgens de begrooting nog 75 voor werkloon resthij dacht dat men dat wilde onder vangen door het beschikbaar stellen der werklieden Maar zoo lang kunnen ze naar zijn meening niet worden gemist. De Voorzitter meent dat er bij Burg, en Weth. ook wel geen bezwaar zal bestaan om de subsidie wat te verhoogen, als de commissie zelf voor den arbeid zorgt. Die wijze van handelen heeft wel iets voor. Als de ge meente de versiering voor hare rekening nam, was zij geheel gebonden, maar als zij voor het geheele werk subsidie geeft, behoudt zij ook de beschikking over hare werklieden. De heer Kruijsse merkt op, dat het voorstel luidt, dat over de arbeiders zou kunnen worden beschikt, in overleg met den gemeente-opzichter. Als die ze dus voor de gemeente zelf noodig had, zou de commissie niet over hen kunnen beschikken. Er komen bovendien ook al eens dagen voor, dat ze wegens regen buiten niet kunnen werken. Het is nog een heelen tijd eer de dag van het feest daar is, op die dagen dat buiten niet gewerkt kan worden, zouden ze dan latjes enz. gereed kunnen zagen. Dan leed het werk der gemeente er in het geheel niet onder. De heer Oggel weet niet of dat toch wel zou gaan, want de commissie zal, wanneer zij de versiering moet uitvoeren met subsidie van de gemeente, het werk toch aanbesteden. zij kan toch de aankoopen van hout enz. niet zelf gaan doen. Besteden zal dan voor haar de voordeeligste weg zijn. De "Voorzitter acht ook, dat een vast bedrag geven, misschien maar het beste zal zijn. De heer Smies kan zich daar ook wel mee vereenigen. De heer De Feijter acht het als subsidie voorgestelde bedrag nogal hoog. Door de ingezetenen is bij de gehouden collecte royaal gegeven, er is een duizend gulden bijeen gebracht en met het oog daarop heeft hij er bezwaar tegen, dat ze nu als belasting betalend burger ook nog eens een tweehonderd of driehonderd gulden voor het feest moeten betalen, dat loopt een beetje te veel in de gaten. Hij zou meenen dat een subsidie van honderd gulden voldoende was, en dat de commissie om het plan voor de versiering te kunnen uitvoeren, dan maar op andere onderdeelen van haar programma zou moeten bezuinigen De Voorzitter wijst er op, dat het hier een nationaal feest geldtgemeenten, kleiner dan Axel, hebben daarvoor subsidies van 700 tot 800 toegekend. Nu weet hij wel dat men daar niet naar zien kan, dat de Raad vrij blijft -in hetgeen hij doen wil, maar naar zijne meening kan in dit geval eene subsidie van /200 tot f 300 toch niet te hoog genoemd worden voor Axel. Bezuinigen op de onderdeelen van het feest, zal moeilijk gaan, waar op verschillende wijzen reeds bezuinigd is moeten worden en, zooals spreker aangaf, ook met de voorgestelde sub sidie, zal het versieringsplan toch reeds vereenvoudigd moeten worden. De heer Oggel geeft te kennen dat hij oorspronkelijk ook van meening was, dat de subsidie die werd voorge- steld nog al hoog was, maar nadat hij kennis genomen heeft van de plannen der commissie en heeft kunnen nagaan hoe de financieele zijde van het programma is geregeld moeten worden, en de commissie nog voor een tekort staat, kan hij zich met het voorstel van Burg, en Weth. wel vereenigen, daar de gemeente toch ook iets dient te doen, en het dan aanbeveling verdient bij te dragen voor de versiering van het stadhuis en de Markt. Het gemeentebestuur dient toch ook mede te werken, dat Axel op waardige wijze kan feestvieren. De Voorzitter wijst er op, dat de ingezetenen zullen verzocht worden ook straatversiering aan te brengen, dan behoort toch naar zijne meening ook de gemeente niet achter te blijven. Er is nu door een bekwame hand een plan gemaakt voor eene versiering, een plan dat getuigt van grooten smaak, het ziet er keurig uit en men kan er zeker van zijn dat eene versiering zal worden aange- hracht, zooals die hier nog nimmer te zien was. De heer Van Driel merkt op, dat uit de teekening blijkt, dat nu voor de versiering nogal enkele palen en verder houtwerk zal worden gebruikt. Voor wie is dat, als het afgeloopen is Dat zal toch ook nog waarde behouden De Voorzitter antwoordt dat het voornemen is, de poorten zoodanig te maken, dat die kunnen worden uiteengenomen en bewaard voor latere gelegenheden. Zoo zou het ook kunnen gaan met de ornamenten voor de gasverlichting van het stadhuis. Wanneer zal worden overgegaan tot het aankoopen van die ornamenten, zouden die voortaan steeds kunnen dienen, als er iets te doen was. Het ligt in de bedoeling die aan te koopen, wanneer ze niet te duur komen, in dat geval zou de commissie willen trachten die te huren. Het zou wel gewenscht zijn dat, jals de gemeente subsidie geeft voor die versiering, de commissie later ten behoeve van de gemeente afstand deed van de verschillende ornamenten. De heer Oggel meent dat dit in de voorwaarden waar- op de subsidie verleend wordt zou kunnen worden op- genomen. De Voorzitter stemt daarmede in, er zou kunnen worden bepaald, dat de verschillende voorwerpen die voor ver siering gebruikt worden, na atloop van het feest ten stadhuize moeten worden gedeponeerd, om bij latere gelegenheden te kunnen worden gebruikt. De heer Kruijsse maakt de opmerking dat de discussie wel eeniger mate in een verkeerde richting gaat. Er is zooeven goedgevonden, om geen werklieden der gemeente beschikbaar te stellen. Op die stemming was zeker van invloed het denkbeeld van den heer Oggel om een hooger bedrag dan door Burg, en Weth. werd voorgesteld. als subsidie toe te kennen. Over dat bedrag moet dus thans worden gesproken. De Voorzitter is het met dit laatste eens, maar ontkent dat de besprekingen verkeerd loopen, men komt nujuist in de goede richting. De heer Oggel verkjaart er zich mede te kunnen ver eenigen, dat de voorgestelde subsidie met 50 wordt verhoogd. Na overleg met de Wethouders verklaart de Voorzitter dat Burg, en Weth. dan voorstellen eene subsidie te geven van /'250, zonder gebruik van de gemeente-arbeiders. Hij moet daarbij echter onder de aandacht van den Raad brengen, dat er, wanneer maar 250 wordt ge geven. nog eene wijziging in het plan zal moeten worden gemaakt. Het is nu al vereenvoudigd, maar dan zal het niet mogelijk zijn het uit te voeren zooals het is ont- worpen. De raming was oorspronkelijk 400 en is tot /300 teruggebracht. Ivrijgen ze maar 250 dan zal er nog 50 af moeten. Wordt 300 toegestaan, dan kan het plan worden uitgevoerd, zooals het hier ligt. Dat is nu wel geen zaak van den Raad, doch spreker zegt dit alleen, omdat anders later misschien de opmerking zou worden gemaaktnu is het niet uitgevoerd volgens de teekening die zij gezien hebben, want hij weet niet of de commissie in staat zal zijn door vermindering van andere uitgaven, nog 50 te vinden. De heer Lamaitre wijst er op, dat een mooi bedrag bij de ingezetenen is opgehaald, hij heeft ook meermalen aan het organiseeren van feesten geholpen, maar dan kon men het nooit verder brengen dan een f 400, nu heeft men er 1000, dat is een mooi bedrag. De heer OggelMen wil gewoonlijk verder springen dan de stok reikt. De Voorzitter wil naar aanleiding dezer opmerkingen verklaren, dat er dan ditmaal ook een programma zal worden geboden, zooals dat hier nog nimmer het geval was, het is een rijk en prachtig programma. De heer Smies meent dat, wanneer het programma voor het feest dan zoo prachtig beloofd te worden, men het ook wel af kan met een wat minder kostbare ver siering van de Markt. De heer Dieleman: Dan zetten ze maar een boompje minder. Het gewijzigd voorstel van Burg, en Weth. om aan de feestcommissie eene subsidie van 250 toe te kennen voor versiering van het stadhuis en het Marktplein met de muziektent, wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, Dieleman en Wolferttegen stemmen de heeren F. Dekker, Smies en De Feijter. 6. Vaststellinq primitief kohier van den hoofdeliiken omslag. De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag, waarvoor hij de openbare vergadering schorst, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. i Dai urn VLAG. 14 Belg. s.s Eng. s.s. idem Noor. s.s. 15 Eng. sch. 14 Eng. s.s. 15 Belg. s.s. 15 Noor. s.s. 14 Eng. s.s. idem 15 idem Eng. sch. idem Eng. barge NAAM. Mil. Van en naar. Ladi n g Voor Ter Neezen Gent 2264 Middlesbro Factor 3338 New-Castle Randion 3619 Liverpool Knut Skaaluren 1945 Arendal Imogene J 536 Charleston Vnn Ter KemeD i River Thames j 2242 London Gent 2264 ,Middelsbro Voor fient I Kis I 2421 IDrontheim V an Ment i Cambrian Lord Londonder. Ibus Sarah Lighttort Mary ann Byou 3302 Leith 1588 Goole 3378 Londen 459 Southampt. 463 Sunderland 277 (Ipswich ijzer koleD gemengd papierp. pijpaarde stukg. ledig erts stukg. ledig idem phosph. idem idem s.s. RICHARD in het droogdok te Hull, s.s. ELISABETH vertrok 12 dezer van Sfax naar Gent, s.s. HELENA van Hull naar Genua passeerde 12 dezer Quessant. s.s. MAGDALENA in lossing te Livorno. Amste'rdamsche tpd. 6.58 10,00 1,48 7.05 10,08 1,56 7,12 10,17 2,04 7.19 10,26 2,13 7,27 10,38 2,22 Greenwichtijd. 7.20 10,36 2,18 7,29 10,45 2,26 7,38 10,54 2,35 8,22 10,57 3,00 9,17 11,55 3,57 reenwichtijd. 6,38 10,32 1,29 7,48 11,43 3,05 7,57 11,55 3,16 8.06 12,07 3,26 Amsterdamsche tijd. 8,38 12,58 3,58 8,45 1,05 4,06 8,52 1,12 4,14 8.59 1,19 4,22 9.07 1,26 4,28 v. Ter Neuzen Sluiskil Axel Rijkuit Hu 1st Clinge St. Gillis Aank. te St. Nicolaas Vertr. Aank. te Mechelen G v. Mech. n. St. Nic. St. Nic. n. T. N. St. Gillis Clinge Hulst a Kijkuit Axel a Sluiskil Aank. te Ter Neuzen 6,12 6,20 6,29 6,37 6,46 6,42 6,51 7,02 7,14 8,14 6,01 7,16 7,25 7,35 8,08 8,18 8,20 8,27 8,34

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 6