AI g e m e e n ei Advertentieblad leeuwsch-Vfaa.iderei, No. 5903. w Binnenland. Dinsdag 15 April 1913. FEU fLLE"T0¥."' Uit de geschiedenis der Enschedesche Schutterlj. ABONNEMENT: binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Yoor Beigie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bjj alle Boekhande- 'sars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Per drie maanden Nederland 1,10. ADVERT ENTlENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde advertentie word, prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend Telefoon No. 25. Inzendinq van advertentien v6or 1 uur op den dag aer uitgave. EBPuSTS BLAB. De meerderheid van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de wets- ontwerpen betreffende de pensionneering van gemeente-ambtenaren en hun weduwen en wee- zen, acht thans de openbare behandeling van de wetsontwerpen genoegzaam voorbereidde minderheid meent blijkens het eindverslag echter, dat, alvorens die openbare behandeling zal kunnen plaats vinden, de Kamer behoort te beschikken over nadere gegevens omtrent den invloed van de voorgestelde regeling op de financien der gemeenten. Zij zou gaarne zien dat de regeering de Kamer aisnog zulke ge gevens verstrekte, over verschillende typen van gemeenten. TER NEUZEN, 14 April 1913. Het weerbericht van bet meteorologiscb instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770,5 Horta. Laagste n 737,5 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 15 April: Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk enkele regenbuien, hoogere nacbttemperatuur. Bij het ontwaken werden weZaterdagmorgen verrast met de ervaring dat alles in onze stad onder een dik sneeuwkleed bedolven was, zooals we dat in den afgeloopen winter nog niet bebben ondervonden. Al spoedig bleek dat de sneeuw en vorst, gevolgd door een sterken wind, de ver- keersmiddelen danig in de war badden gebracht. Van bet plaatselijk telefoonnet waren ver schillende draden verbroken en met de ver- bindingen naar elders was bet zoowel met telefoon als telegraaf, treurig gesteld. Langs de spoorbaan tusschen Ter Neuzen en Sluiskil waren tal van palen even boven den grond gebeel afgeknapt. Ook bet spoorwegverkeer ondervond door over de baan liggende palen vertraging, daar deze eerst moesten worden opgeruimd. Blijkens de berichten moet de sneeuwval in onze omgeving en in Beigie zwaarder geweest zijn dan in het noorden van ons land. Van alle streken wordt melding gemaakt van dit gure weder en vooral de vruchtboomen, die in vollen bloei staan, bebben van de vorst veel te lijden gehad, daar de knoppen zijn bevroren. In Beigie heeft het treinverkeer ook aan- merkelijke vertraging ondervonden. Een over (Medegedeeld door J. J. van Deinse). Toen wij vervolgens naar Rozendaal gingen, kwamen onze kameraden uit alle buurtschappen te zamen en badden het druk met het verbalen, hoe zij den afgelopen nacht hadden doorge- bracht. Wij verwelkomden elkander, even of wij ons in jaren niet ontmoet badden. Wij gingen vervolgens op de plaats onzer bestem- ming Bergen op Zoom aan en na Wouwdoor- getrokken te zijn, kwamen wij op den 10den Novb. op den middag aldaar. Wij kregen met ons tween kwartier bij de Wed. Bremers in de Boerenstraat. Ons billet was zonder voeding. Wij maakten accoord met onze hospita, om met haar te eeten, waarvoor wij dagelijks 30 Cent en onze campagne vivres moesten geeven. Dezelven bestonden in 2ljt ons vleesch, 7ys ons brood, een weinigje rijst, zout en bout per dag. Mijn traktement als korporaal, 25 cents zijnde, zoo moest ik buiten hetgeen ik voor het ovrige nodig had, aan haar dagelijks 5 cent den weg gevallen paal heeft nog eene. botsing veroorzaakt tusschen twee treinen. Te lJzendijke is het dak der schouwburg- tent van de familie Bakker door den zwaren druk der sneeuwlaag ingestort, waardoor aan het houtwerk veel schade is toegebracht. Zaterdag werd alhier in de voormalige opzichterswoning door den kapitein eerstaan- wezend-ingenieur der genie te Bergen op Zoom, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog aanbesteed het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk (raming 3983). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. Versehelling voor f 4500, H. Kaijser voor 4488, J. P. de Vos voor f 4440 en F. C. Herrebout voor 4368. De uitslag der aanbesteding van de leve ring van grindmeel, bloem, schepmeel en mais door de vereeniging //Algemeen belangte Drie- wegen, gehouden op jl. Zaterdag, was dat het minst werd ingeschreven als volgt Voor grindmeel, J. van der Welle te Othene (Zaamslag) voor 6,29. Voor bloem, de zelfde voor 12,75. Voor mais, D. de Kubber Fz. te Ter Neuzen voor 7,75. Voor schepmeel, J. C. Meijer te Zaamslag voor 8,85. Alles per 100 K.G., inclusief zakken. De levering werd gegund. Zaterdag werd te Sluiskil in het cafe van den heer Brakman eene openbare vergadering gehouden van de liberale kiesvereeniging, waarin als sprekers optraden de heeren Jac. Welleman en R. de Muralt. De vergadering was druk bezocht. De heer Welleman besprak in hoofd- zaak de tariefwet en den invloed daarvan op het landbouwbedrijf, terwijl de heer De Muralt het staatspensioen besprak. Debat had niet plaats. In het vereenigingslokaal te Axel trad Zaterdag in eene openbare vergadering der antirevolutionnaire kiesvereeniging op de heer Mr. P. Dieleman. In zijne rede gat de heer Dieleman te kennen dat hij er veel voor ge- voelde om als geboren Zpeuwsch-Vlaming zitting te nemen in de Tweede Kamer voor het district Oostburg, doch de behartiging zijner eigen zaken maakte overweging noodzakelijk, of dit kon gepaard gaan met de waarneming van het lidmaatschap der Kamer. Daarom is hij nog niet over het aannemen der candidatuur besloten. Hij stelde evenwel in het vooruitzicht binnen weinige dagen eene beslissing te zullen kunnen nemen en vermoedde dat het hem wel mogelijk zal zijn een gunstig antwoord aan de kiesvereeniging te zenden. Op de voordracht voor waterbouwkuiidig ambtenaar bij het waterschap de watering Oad- toegeeve, zoodat ik in die maand dat ik bij haar geweest ben, mijn spaarpot dikwijls moest aanspreken. Over het algemeen heb ik onder vonden dat de Bergenaars de kunst meesterlijk ver- stonden, om ons alien ten duurstentedoen betalen. Op den 14den hadden wij inspectie voor den Generaal, Baron v. d. Capelle, en op den 17den voor Z. K. H. Prins Frederik, zijnde als toen 6000 man op de vlakte van //Kijk in den Zand zijn" alfabetisch geplaatst de heeren J. Becu te Groede, M. R. Tazelaar te Groede en P. J. Visser te Walsoorden. Bij het Zaterdag te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeres zijn o. m. geslaagd de dames M. M. Boone, E. M. Risseeuw, G. P. de Die, alien te Oostburg, C. Versprille te Aardenburg, J. C. de Klerk te Cadzand en S. S. Salome te Zuidzande. In een Zondagmorgen te Vlissingen ge houden vergadering van het personeel van den Provincialen Stoorabootdienst op de Wester - Sehelde werd eene bespreking gehouden over de extra-diensten, die ter gelegenheid van de Gentsehe tentoonstelling zijn aangekondigd. Besloten werd een request te zenden aan Gede- puteerde Staten en een aan de Provinciale Staten van Zeeland, waarin er op gewezen wordt, dat de dienst thans reeds zwaar genoeg is van des morgens 4 tot des avonds 8 uur en dat als de extra diensten er bij gevoegd worden, het personeel niet voldoende rust krijgt. Het zal alsdan dienst doen van 4 uur 's morgens tot 11 uur 'savonds of wel 19 uur aan een stuk door, wat volgens adressanten niet is uit te houden. Zooals men zich herinneren zal werd in December j.l. het lichtschip West-Hinder aan- gevaren door den zeelichter Minnie' waarbij het lichtschip met man en muis verging en laatstgenoemd schip ernstig beschadigd. De „Miunie" werd naar Vlissingen gesleept om aldaar gerepareerd te worden. Deze repavatie is thans geheel gereed en kan het schip de lading weder innemen, en vervolgens de afgebroken reis naar Perzie voortzetten, waarheen het door een sleepboot van de firma L. Smit Co. zal worden gesleept. Door Ged. Staten zijn in den Raad van Beroep voor de vermogensbelasting in Zeeland herbenoemd als lid de heer J. H. C. lleijse te Middelburg en als plaatsvervangende leden de heeren J. W. Waghto te Iholen en A. Moerdijk te Zuiddorpe. Men deelt aan de VI. Crt. mede, dat de heer J. Erasmus, lid der Provinciale Staten voor het district Sluis heeft te kennen gegeven, dat hij bij zijn aftreding niet meer voor een her- benoeming in aanmerking wenscht te komen. In het kiesdistrict Sluis komen, daar de heer G. A. Vorsterman van Oyen ook bedankt heeft, alzoo twee vacatures. Koewaeht. Zondag werd ten huize van den heer A. van Hove de negende algemeene ver gadering gehouden van de cooperatieve boeren- leenbank. De kassier bracht een uitvoerig ver- slag uit van de werkzaamheden der bank in het afgeloopen boekjaar. Daaruit bleek, dat de circa Pot", even buiten de vesting bij elkaar. Op den 18den deed ik mijn eerste piket en op den 20sten de eers*te wacht en wel aan het Arsenaal. Tot een staaltje van de onbedrevenheid der meeste schutters in het militaire vak, zal ik hier melding maken van hetgeen mij bij de eerst gedane patrouille over de Bergsche vesten gebeurde. De sergeant namelijk gaf. mij het contresigne zijnde //bolwerk" en zeide mij, dat ik op het roepen van //werda" moest antwoorden z/rond korporaal". Aan de eerste wacht waar ik aankwam, liep alles goed af. Misschien wist de aldaar wachthebbenden schutterofficier de militaire wetten zoo min als ik en mijnen sergeant. Dan aan de tweede poort gaf men mij ten antwoord //terug, ik ken geen rond korporaal". Op mijne vraag, of ik dan ook niet met het contresigne mocht avanceren ant- was, regt woorde men//terug of ik zal U in arrest nemen". Ik nam nu het besluit om met mijne man- sdhappen de walien te verlaten en door de stad heen naar onzen post terug te keeren, niet twijfeleude of ik zoude in het een of ander, wel de gebruikelijke ceremonies overschreden hebben. Wij kwamen nu ongehinderd weer aan het wachthuis en vertelden wat ons overkomen De Sergeant hield staande dat ik het gedaan had zooals het behoorde en wilde er rapport van maken, dat men ons aan de Bospoort niet had willen doorlaten, doch toen hij er zich nader over informeerde, bleek het dat de schuld aan ons lag, omdat wij „ronde" in plaats van ^patrouille" geroepen hadden! Op den 9 Dec. wierden wij gekazerneerd in een houten loods buiten de waterpoort. Het voor mij en veelen ongewone kazerne leeven viel mij in de eerste paar dagen geweldig lastig. Ook was het gebouw slecht voor eene menschelijke woniDg ingerigt. Overal kon men de vingers door de reten der planken heen steken. Er was noch kachgel, noch vuur in, zoodat op de daarin zijnde steenen vloer onze voeten altoos nat en koud waren. De hut, die tot keuken diende, was van vier palen opgerigt en slegts van boven hier en daar met pannen bank steeds meer en meer in bloei toeneemt. Op 1 Januari 1913 bedroegen de spaargelden f 94288,17, aan voorschotten was verstrekt 69677. Bij de centrale bank in Utrecht was geplaatst i0215,12. In loopende rekening met de leden 15153. Daarna werd de rekening en balans onder- zocht. De rekening, welke sloot in inkomsten en uitgaven op 127,543,75 werd met meene stemmen goedgekeurd. De jaarwedde van den kassier werd nader geregeld. Besloten werd een nieuwe brandkast aan te schaffen, daar de tegenwoordige te klein wordt. De tegen- woordige zal men trachten te verkoopen minstens tegen de boekwaarde. Tot lid van het Bestuur werd herkozen de heer J. Kips en tot lid van den raad van toezicht de heer J. de Blieck. De winst, groot f 588,18 zal op de reserve ge bracht worden, die daardoor stijgt tot 1930,73. Kantongepecht te Tei* Neuzen. voorzien. De weg die ons naar de loods geleide was zoo slecht, dat men altoos, wanneer het niet gevroreu had, tot over de schoeneu^ door de slik moest heen stappen, zoodat wij niet weinig verheugd waren, toen wij op den laatsten Januarij 1831 order ontvingen, dat onze Kom- pagnie den volgenden morgen naar het Cantonne- ment te Rozendaal moest vertrekken. Ik was in de laatste tien dagen Menagemeester ge weest en was dus temeer blijde over ons ver- trek, daar ik dezen post zonder eenige ver- schooning van het audere dienstwerk moest waarnemen. Wij kwamen dan op den middag van den Isten Febr. te Rozendaal aan, en kregen met ons vieren kwartier te Kalsdonk, een gehugt een half uur van Rozendaal, bij een welgestelde boer Jan Jansen Bartelen geheeten. Wij hadden hier wel een goed logies, dan daar wij elken morgen te 6 uur te Rozend. op het appel moesten zijn, was ons het heen en weer loopen, in den donkeren bij slegte weg wat lastig. Daarom verzochten en verkreegen wij een billet, bij De Heer P. Dirks in de Kroon op de markt te Rozendaal, alwaar ons verblijl bijzonder aangenaam was. (Wordt vervolgd). r e il l ile jfr'irsnta 1». Jf. IJUCKBi ISii iiiad Terackijnt' fflaandag., Woensdag. en VrijdBfavond, »Etj(e*.«>ntteriI op eesisi»s<2i» ie Weazen. ■HHBEMBnnHflNHBE S 4) 'Wlii ZittiDg van 11 April 1913. Veroordeeld zijn J. K., koopman, zwervende, ter zake van aan het 'bevoegd gezag een valschen naam opgeven, tot eene' boetet van 10, subsidiair dagen hechtenis. P. d. W., arbeider te Axel, ter zake van straatschen- derii, tot eene boete van 3, subs. 1 week tucktschool. I. H., schipper op de Karl Schroers te Rotteidam, ter zake van overtreding van het Kanaalreglement, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. J. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van schelp- dieren rapen, tot eene boete van 1, subs. 1 dag becbt. J. C. I,., timmerman te Sluiskil, ter zake van over treding der Wapenwet, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernieling van den boksbeugel. M. P., leurster te Philippine, ter zake van overtreding der Trekhondenwet, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. B., voermansknecht te Philippine, ter zake van het verkoopen van ongekeurde visch, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 week tuchtschool. A. J. S., schoenmaker te Ter Neuzen, ter zake van loopen over een anders grond, zonder recht, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. C. D. en J. D. te Ter Neuzen, J. C. D. te Hoek, voer- maiisknechten, ter zake van het rijden met een voer- tuig zonder licht, ieder tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. M., zwervende, zonder beroep, ter zake van open bare dronkenscbap, tot eene boete van f 10, subs. 3 dagen hecht. H. v. d. A., leurder te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. J. C. L., timmerman te Sluiskil, ter zake^ van open- bare dronkenscbap, tot eene boete van f 5, subs. dagen hecht. J. C. V., werkman te Axel; H. W., koopman te Selzaete en P. d. K., schippersknecht te Ossemsse, ter zake als voren, ieder tot eene boete van J subs. 2 dagen heeht. C. d. K„ kneeht te Zaamslag, ter zake van het tietsen zonder licht, tot eene boete van 1, subs. 1 week tucht school. A. d. K commissionnair3. O., werkman J. d. B., kneeht te Driewegen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 1. subs. 1 dag hecht. G. G., winkelier te Axel; 1- L., monteur te has van Gent; J. K., slager te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. '2 dagen hecht. J. A. d. K., arbeidster te Axel, ter zake van Leer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1