AI g e m e e n Hieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaaideren. A ANBESTEDIN G. No. 5901. DEAN K WET. Donderdag 10 April 1913. 53 Jaargang. aan te besteden: De onderhoudswerkeii, her- stellingen, en vernieuwingen, aan de gemeentegebouwen gedurende het jaar 1913. Binnenland. ~^FE UILL E T 0 H. Uit de geschiedenis der Enschedesche Schutterij. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en yoor het overige Boitenland 2,Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. ADVBBTENTI B Ni Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. By directe opgaal' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Te 1 efooa No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, zullen op Dintsdag den22sten April 1913, des voormiddags f>'/» lire, ten Raadhuize dier gemeente trachten Plaatselijke aanwyzing op Zaterdag 19 April 1913, des namiddags ten 2 ure te beginnen te Othene. Bestek en voorwaarden liggen bi] den gemeente-architect en ter secretarie ter inzage. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Jn plaats van den heer Pop, die naar Indie vertrok, is bij Kon. besluit benoemd tot directeur- generaal der posterijen en telegrafie de heer Jhr. G. A. A. Alting von Geusau, luitenant- kolonel van den generalen staf, hoofd der tweede afdeeling aan het Departement van Oorlog. (Medegedeeld door J. J. van Deinse). 2) Voor het huis van onzen kapitein kapitein Jan Matthijs Greve woonde in het huis waar nu de heer Gerhd. Jannink icoont) heerschte eene in Enschede nimmer geziene beweging en met moeite gelukte het ons, op de Markt de ons de handen drukkende menigte door te komen tot het kringformeren en den afscheids- groet van onzen Burgemeester te ontvangen, (Burgemeester Hendrik ter Kuilewelke met een herhaald, Leve de KoningLeve de Ensche desche Schutters besloten werd. Zoo trokken wy dan op den 4 Nov. des morgens om 8 uur de poort van het geliefde Enschede uit, vooraf- gegaan van heeren Muzikanten, welke ons onder het spelen van Wilhelmus van Nassouwen, geleiden tot aan de herberg Het Fortuin, alwaar de wagens in gereedheid stonden, welke ons tot Deventer moesten brengen. Groot was ook hier de menigte van stadgenooten, welke ons nog eenmaal het Vaarwel toeriepen, nog eens ons de handen booden onder het beklimmen der wagens op de beide eerste wagens plaatsten zich de Heeren Muzikanten, welke ons tot Goor zouden geleiden, ik begaf mij op dien van mijn Yader, welke door hem zelf gereden werd. Toen nu alien opgezeten waren, ging de trein TWEEDE K A Ba E R. Vergadering van Dinsdag. In behandeling komt de suppletoire begroo- ting van Binnenlandsche Zaken voor 1913, betreffende oprichting van een Rijks-krank- zinnigengesticht te Woensel in Noord-Brabant. De heer Oosterbaan oppert bezwaren tegen het ontwerp meenende dat door dezen bouw aan het krankzinnigengesticht te Medemblik de doodsteek zal worden gegeven. Hy vraagt den Minister de verzekering, dat Medemblik in elk geval zal blijven wat het is, nl. een gesticht voor misdadige krankzinnigen. De heer Scheurer becijfert dat den bouw van dat gesticht 8 ton te veel zou kosten, in vergelijking met den bouw van particuliere gestichten. De heer Tydeman acht met het oog op de gezinsverpleging, welke hij zeer voorstaat, en die zich dan ook uitbreidt, de plaats, welke voor de vestiging van het nieuwe krankzinnigen gesticht gekozen is, verkeerd. Maar als de Minister de verzekering geeft, dat de plannen omtrent de wijze van verpleging nog niet geheel vaststaan, en -dat nog naar een andere oplossing kan worden gezocht, zou spreker misschien voor het ontwerp kunnen stemmen. Zoo zou, naar spreker uiteenzet, door aankoop van meerder terrein om het reeds verkregene heen, de beschik- king verkregen kunnen worden over grond ter onteigening, en kan door het in't leven roepen van kleine boerderijen, de streek langzamerhand toch nog een landbou wcentrum worden. De heer Vliegen keurt den bouw van een nieuw krankzinnigengesticht goed, maar acht ook de gekozen plaats verkeerd, daar zulk een gesticht meer moet gelegen zijn in een centraal punt van het land, waardoor familiebezoek aan de patienten vergemakkeljjkt wordt. De heer Van Bylandt verdedigt 't ontwerp. De heer Yan Best verdedigt tegenover den heer Tydeman de gekozen plaats van vestiging van het gesticht als zeer geschikt, juist met het oog op de gezinsverpleging, waarvan ook spreker groot voorstander is. De heer Roodhuijzen heeft als hoofdbezwaar tegen het ontwerp, dat het nieuwe krankzinnigen gesticht krankzinnig duur zal zijn De heer Pollema bepleit ook herziening van het ontwerp, wegens de hooge kosten. De Minister van Binnenlandsche Zaken ont- kent, dat de autoriteiten binnen een kosten- grens zouden te houden zijn geweest. Ook kan voorwaarts, gevolgd door eene menigte rijtuigen van stadgenooten die ods alsmede tot Goor wenschten te vergezellen. Veelen waren reeds te voet voorop gegaan, om het afscheid ten minste nog tot aan Hengelo uit te stellen toen wij daar aankwamen stond reeds de straat aan weerszijden vol met nieuwsgierigen, die ons onder het voortrijden de handen reikten. Hier werd op de markt stilgehouden en wij stapten van de wagens at om onzen tot hiertoe treurigen geest een weinig te vervroolijken, en door een goede borrel de rimpels van ons voorhoofd weg te vagen die de smart van het seheiden er aangebracht hadden. De weg tusschen Hengelo en Delden wierd dan ook reeds met meer vroo- lijkheid afgelegd en het stilzwijgen door het zingen van Vaderlandsche zangen afgewisseld. In Delden zou geen halt gebouden worden en er mocht geen mensch van de wagens at, dan de muziek klonk van onze wagens vroolijk door de straten en hoe kon het anders of er moest ook gedronken worden. Men liet zich dus onder het voortrijden inschenken, of nam een flesch in den wagen en dat ging zelfs bij eenigen zoo goed, dat toen wij op halfweg Goor kwamen, er reeds een naar beneden tuimelde, een ander zijn schako, een derde de bajonet verloor. Tegen den middag kwamen wij te Goor aan. Hier werd halt gehouden en afgestapt en wij marcheerden naar het Loge- ment den Engel, alwaar voor ons brood, kaas en koffie was klaar gemaakt. Ik vervoegde mii by de officieren en anderen van onze stad genooten die ons tot hiertoe vergezeld hadden. In het Logement bij Van Delden werd in haast niet worden aanvaard den wensch om Medem blik uitsluitend te bestemmen voor misdadige krankzinnigen. Daarom is men wel genood- zaakt dergelijke gevaarlijke krankzinnigen te verdeelen over Medemblik en het nieuwe ge sticht. Tegen een nader onderzoek van het bouwplan door een particuliere commissie heeft de Minister bezwaar, aangezien men zoodoende wel weet waar men begint, maar niet waar men eindigt. Wel wil de Minister door zijn eigen deskundigen het plan nog eens laten toetsen aan de heden geopperde bezwaren, al stelt de Minister er zich niet veel van voor dat dit tot bezuiniging zal kunnen leiden. De Minister verzekerde, dat het geenszins in de bedoeling ligt Medemblik op te heffen. Ten aanzien der gezinsverpleging zal de Minister zich geen party stellen, maar wel komt hij er tegen op, dat uitgesloten zou moeten worden verpleging in het gezin van verplegers. Spreker verdedigde in verband hiermee Woensel als vestigingsplaats, tot de zijne makende de door den heer Tydeman geuite meening, dat het terrein aldaar geschikt kan worden gemaakt voor landontginning. De Minister zal overwegen of zulks nog beter in de hand kan worden gewerkt door aankoop van meer terrein. Tegen over den heer Yliegen betoogt de Minister, dat vestiging van een krakzinnigengesticht op een centraal punt tot de onmogelijkheden behoort, daar de ondervinding afdoende geleerd heef't. Hierna werd gerepliceerd, waarbij de heer Roodhuijzen een motie voorstelde, bedoelende bezuiniging in het ontwerp te doen aanbrengen. Tenslotte trekt de heer Roodhuijzen die motie weer in nadat de Minister nogmaals verklaard had, dat hij een nader onderzoek zal laten instellen. Hierna komt het wetsontwerp in stemming en wordt het aangenomen met 46 tegen 8 stemmen Hierna worden na eenig debat nog eenige kleinere ontwerpen en naturalisatie-wetjes aan genomen, waarna in behandeling komt de sup pletoire Waterstaatsbegrooting voor 1912 over- neming dof»r het Rijk van de lokale telefoonnetten der Nederlandsche Bell-Telefoonmaatschappij. De heer Rutgers vraagt eenige inlichtingen omtrent de kans op verhooging der telefoon- tarieven, hopend dat de Minister daartoe niet te spoedig zal overgaan. De heer Tydeman vroeg den Minister o. m. of er nu ook voortgewerkt zal worden in de richting van overbrenging van andere particu- eten klaar gemaakt en aan tafel werd onder gezang en muzijk en onder het instellen van onderscheidene toast, lustig gedronken. De Burgemeester van Goor liet onzen kapitein verzoeken, dat wij met slaande trom de stad zouden uittrekken, hetwelk werd toegestaan en nadat onze wagens vooruitgereden waren tot aan het tolhek, gingen wij ten 2 uren weder op marseh. Aan het tolhek gekomen zijnde gingen wy weder opzitten en namen de ons vergezeld hebbende muzikanten en verdere stadgenooten van ons afscheid, hetwelk weder een aandoenlijk tafereel opleverde. Na Markelo doorgereden te hebben, ververschten wij ons weder te Holten en kwamen des avonds om- streeks 7 uur te Deventer aan. Hier werden ons op het stadhuis biijetten uitgereikt, bet mijne moest mij kwartier bezorgen bij een Groenvrouw in de Noordenbergstraat, dan daar mijn Yader gelogeerd was bij Lipman, verkoos ik ook daar te gaan. Den anderen morgen zijnde den 5den Novb. keerde mijn Vader huiswaarts, hetwelk voor mij weder een smartelijk oogenblik was. De plaats onzer bestemming was Breda wij moesten ons te Deventer met de Schutterij van Zwolle, Kampen en Steenwijk vereenigen. Dezelven waren nog niet aangekomen, maar wierden tegen elf uur verwagt. Om negen uur stonden reeds 130 wagens over de langebrug gerded, om ons tot Voorthuizen te brengen dan eerst des namiddaags om 3 uur kwamen onze reis- en lotgenooten aan en nadat zy eerst iu de kazerne met brood, kaas en bier ververscht waaren, gingen wy ten 41/,, uur weder opzitten. liere telefoonnetten in handen van den Staat. De Minister van Waterstaat verdedigt de som tegen welke het net wordt overgenomen, nl. 1,342,000, als niet te hoog, en niet on- billijk tegenover de vBell". Waar dus die prys niet te hoog is, is uit hoofde van duurdere exploitatiekosten geen verhooging van de tarieven te verwachten, maar wel is het niet uitgesloten dat door de gewijzigde omstandigheden de tarieven verhooging zullen moeten ondergaan. Bij 't overnemen van lokale netten zal de Minister onderscheid maken tusschen groote en kleine gemeenten. Dit wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. (H. Crt.) TER NEUZEN, 9 April 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770,1 Valentia, Laagste u 754,6 Nice. Verwachting tot den avond van 10 April: Meest matige Noordelijke tot Noordwestelijke wind, zwaar bewolkt waarschrjnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. In de Dinsdag te Ter Neuzen gehouden vergadering van vertegenwoordigers van ver- sehillende gemeenten in het voormalige vierde en vyfde district, met het doel om te komen tot het stichten van eene Electrische Centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen, werd door de voor- zitter medegedeeld, dat van de 34 gemeenten van 19 gemeentebesturei bericht was ontvangen, dat deze bij gebleken mogelijkheid, deze aan- slniting ernstig zouden overwegen. Er werd eene commissie van vijf leden be noemd, welke in opdracht heeft plannen te doen ontwerpen, waaruit zou kunnen blijken dat eene Electrische Centrale kan worden gesticht. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, A. Wolfert, L. J. den Hollander, P. L. de Wael en J. Huizinga. Naar wij vernemen is thans tot stand ge komen eene centrale organisatie der Christelijk Historische party in het district Oostburg. Yerschillende maatregelen moeten dienaangaande nog worden getroffen. In eene alhier gehouden vergadering werd besloten ditmaal voor de Kamerverkiezing te steunen de candidatuur van Mr. P. Dieleman, ofschoon deze beslissing niet inhoudt, dat steeds de candidaten der anti-revolu- tionaire party zullen worden gesteund. De Voerlieden waren ongeduldig overhunlang vertoeven. Het weder was windrig en guur en tusschen beiden een regen buitje, zoo dat die geenen die slegts de scbuttersrok over hun hemd hadden (zoo als er veelen waren) doornat wierden. Ook ging de togt zeer langzaam voort, want dan eens viel van deneenen de schako, van den anderen de handschoen, van een derde den zakdoek. Om dit weder opterapen moest stil gehouden worden. Stond een der voorste wagens stil, zoo moesten natuurlijk de anderen ook halt houden, zoodat wij slegts langzaam vorderden. Na dat wij te Apeldoorn een weinig vertoefd en in Voorthuizen andere wagens ge- kreegen hadden, kwamen wij den 6den des morgens te 7 uur te Amersfoort aan. Hier was voor onze verversching niets in gereedheid gebracht. Wij werden op de plaats voor de Kazerne geleid. Na een weinig deliberate besloot onze Overste, ons de drie dagen trakte- ment uit te deelen en ons eenige uuren rust tegeeven, op dat een ieder voor eigen geld zich wat te eeten en te drinken kon aanschaffen. Tegen elf uur zaten wij weder op de wagens en na een half uur oponthoud, veroorzaakt door een trein binnenkomende artillerie, reeden wij weer vroolyk op Utrecht aan, in de hoop van daar den nacht in goede kwartieren door te brengen. Het weeder was ons gunstiger dan in den afgelopen nacht, de geledene koude en het sobere onthaal door de Amersfoorters was spoedig vergeten en onder een onafgebroken vrolijk zingen kwamen wij spoedig voor Utrecht aan, stegen van de wagens af en schaarden ons in pelotons. (Wordt vervolgd). TER SEEZEKSCHE COERMT. Hit bind ver.tkljat JlaBudn^', Woensdai;. en VrijdagBTond, ■itgezanderd op FeeitdA^en bij de Firm. B*. Jl. 1 AW I1MD1, Kemzen. Burgemeester en Wethomiers van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek- schrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop, van MARIA KOLIJN, wednwe van ABRA HAM ELIAS BLiEK, wonende te Ter Neuzen, voor het linker voorlokaal (winkel) van het -perceel plaatselijk gemerkt 28 en gelegen aan de Westkolkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van de vergunning scbriftelyk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 7 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. IH Ml BIT—1—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1