A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderei. No. 5900. Dinsdag 8 April 1913 53 »laarp*n£ SBMEIKTBBAAD. Binnenland. feuilleton. Uit de geschiedenis der Enschedesche Schutterij. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor e hi and 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor °^n5®. Buitenland 4,—Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, rostdirecteuren en Brievenbnshoaders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIJBNi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. BERSTB BLAD. Zegelrecht op sollicitatiestukken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een brief gericht aan de Gedeputeerde Staten, waarin bij ter kennis brengt, dat de Minister van 1 inancien hem als zijn meening heeft meegedeeld, dat de verklaring, dat men zich als sollicitant naar een vacante betrekking aanmeldt, te beschouwen is als een verzoek, om tot die betrekking benoemd te worden, zoodat deze op zegel behoort te worden gesteld, doch dat dit niet het geval is met een schriftelijke mede- deeling, dat men zich voor een betrekking beschikbaar stelt, aangezien deze niet als sollicitatie kan worden beschouwd. De Minister van Binnenlandsche Zaken kan zich met deze opvattingen vereenigen en heeft daarom de aandacht der districts-schoolopzieners er op gevestigd, dat degene, die laatstbedoelde mededeeling doet, niet als sollicitant op de in art. 219 ter Kon. besluit van 17 Dec. 1870 (Stbl. no. 84) bedoelde lijst kan worden geplaatst. De Minister verzoekt Ged. Staten van het boven- staande mededeeling te doen aan de besturen der gemeenten in de provincie, opdat daarmede rekening zal worden gehouden bij de voor- bereiding van de benoeming van personeel aan de openbare lagere scholen. (N. R. Crt.) TER NEUZEN, 7 April 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 779,8 Vestmanoer Laagste 744,7 Breslau. Verwachting tot den avond van 8 April: Krachtige tot matige Noordoostelijke wind, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen regen, dagtemperatuur iets hooger. (Medegedeeld door J. J. van Deinse). Dezer dagen kwam mij toevallig in handen een boekje, een zoogenaamd stuiversboekje, waarin zijn opgeteekend de wederwaardigbeden ondervonden door de Enschedesche scbntters die van 4 Nov. 1830 tot 25 Aug. 1834 aan de Zuidelijke grenzen van ons land hebben vertoefd tijdens den Belgischen opstand. Zij zjjn beschreven door den heer Jacob ter Meulen, die als korporaal mede uittrok en als sergeant- xnajoor terugkeerde. Hoewel uit dit verhaal wel eens een uittreksel is gepubliceerd, is het in zyn geheel nimmer gedrukt en toch bevat het zooveel aardige bijzonderheden dat dit m. i. wel de moeite waard is, waarom ik het hier- onder laat volgen. Enkele verklaringen en toevoegingen zullen cursief gedrukt tusschen haakjes in het verhaal worden geplaatst. De offieieren die mede ten stride trokken waren Jan Matthjjs Greve, kapitein, Marten Udink en Cate, kapitein der rustende schutfcery te Lonneker, benevens de offieieren HeDdrik Blenken In de op Donderdag a.s. des voormiddags te 10 lire te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. lngekomen stukken. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Speetjens. Ter benoeming worden aanbevolen de heeren Ds. J. F. van Hulstejjn en A. J. M. Nolet. (De aanbevelingen zijn alphabetisch opge- maakt). Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Speetjens. J er benoeming worden aanbevolen de heeren Ds. J. F. van Hulstejjn en A. J. M. Nolet. (De aanbevelingen zijn alphabetisch opge- maakt). Voorstel tot goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestnur over 1912. Voorstel tot goedkeuring van een stratenplan. Voorstel tot toekenning van een gratiheatie aan de telegrambestelster mej. M. Goossen. Voorstel tot vermindering van den omvang van het onderwijs aan school B. V oorstel inzake het oprichten van een muziektent. oorstel tot wjjziging van de verordening op de heffing van schodlgelden voor middelbaar onderwijs. V oorstel tot wjjzigiDg van de verordening op de heffing van schoolgelden voor meer uit- gebreid lager onderwijs. oorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst en tot verkoop van een strookje ge- meentegrond. Door Ds. J. Fraanje, predikant bij de Geref. kerk (Vlooswijkstraat) alhier, is voor het beroep naar Rotterdam bedankt. Gedurende de drie eerste maanden van dit jaar zijn alhier binnengekomen met bestem- ming voor onze haven 105 zeeschepen (waarvan 22 tevens bestemd voor Gent) met een bruto- inhoud van 274.262 M8., terwjjl van hier uit- voeren 80 zeeschepen, metende 199.226 M3. In denzelfden tijd van het vorig jaar kwamen binnen 97 zeeschepen (waarvan 18 tevens be stemd voor Gent) metende 228.133 M8., terwijl van hier uitvoeren 78 schepen, metende 170.799 M3. en Arend Kosters. De uittocht uit onze stad had plaats onder muziek en gezang. Op ver zoek van den luitenaut Kosters was door Mevr. Fenna Arnolda LedeboerVerbeek een gelegen- heidsgedicht gemaakt, dat door de schutters met opgewektbeid werd gezongen. Door een yriendelijke hand daartoe in staat gesteld ben ik in de gelegenheid dit gedicht hier te laten volgen October 1830. Lied voor de Mobile Schutterij van Enschede. Met bestemming voor Gent kwamen gedurende het eerste kwartaal binnen 381 zeeschepen met een bruto inhoud van 1.173.119 M8., terwijl van daar komende naar zee vertrokken 358 schepen, metende 1.175.632 M8. In denzelfden tjjd van het vorig jaar kwamen voor Gent binnen 334 schepen metende 1.054.833 M8. en vertrokken van daar 343 schepen metende 1.048.108 M8. Volgens „De Belastingambtenaar" za) de overgave van het ontvangerskantoor te Ter Neu zen plaats hebben op 30 April a.s. Met 1 April is verplaatst de commies J. F. Amelunxen van Koewacht naar Hontenisse en met 1 Mei de commies J. Viseer van Axel naar Wormerveer en P. H. Rother van Terheijden naar Hulst. De verplaatsingen van L. Boot naar Honte nisse en van M. van Dam naar Koewacht zijn ingetrokken. De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 14 dezer de gemeenten feas van Gent, Philippine en Hoek en Dinsdag daaropvolgend Westdorpe, Overslag en Zuiddorpe. De St. Crt. bevat de statuten (no. 518^ van de N. V. Eerste Hollandsche Belgische pleziervaart-Maatschappij te Vlissingen. Oprichters zijn de heeren Em. Achille Gust, de Badts, scheepsreeder te Antwerpen, D. H. van Zujjen, burgem. van Breskens en Mr. Petrus Dieleman te Middelburg. De vennootschap heeft ten doel het exploi teeren van een of meer schepen voor het muken van excursies en het vervoeren van vrachten, redden, sleepen en bergen en alles wat daar mede in verband staat, in den ruimsten zin genomen. Zij wordt aangegaan voor den tijd van vijftig jaren. Het kapitaal bedraagt 100.000 in 200 aan- deelen van f 500, waarvan 70.000 volgestort. Voor den eersten keer wordt als directeur aangesteld de heer Hendrik Maters, particulier wonende te Vlissingen, op een salaris van een duizend gulden per jaar. Tot leden van een raad van bestuur worden benoemd de heeren comparanten. Naar de Midd. Crt. meidt zal de salonboot van die maatschappjj op den tweeden Pinksterdag haar eerste reis maken van Antwerpen naar Vlissingen. Reeds nu is alle beschikbare plaatsruimte d. w. z. 1200 plaatsen, besproken door feest- gangers, die deel komen nernen aan het festival te Middelburg. Het meergemelde verhaal dat ik in de oor- spronkelijke spelling heb gelaten, luidt als volgt -VI ijn Schutter* Avonturen door Jabob ter Meulen Sergeant Majoor le Afdeeling. le Bataillon 3e Kompagnie. Mobile Schutterij van Overijssel. In de laatste dagen van Wijnmaand 1830, ontvingen wij order om ons gereed te honden, opdat wij, bij de aankomst van linnen raneel- zakken, dienstig voor berging van hetgeen wij wenschten mede te nemen, marschvaardig moes- ten zijn. Op den 3 Nov. des avonds om 5 uur kreeg ik order om dadelijk bjj onzen kapitein, de heer J. M. Greeve te komen. Op straat gekomen zijnde, hoorde ik aanstonds, dat de bedoelde zakken aangekomen waren. De kapitein gaf mjj een gedeelte van de zelve, met last om ze aanstonds aan de mij op een briefje gestelde manschappen, rond te deelen, en hun aan te zeggen, dat wij den anderen morgen om 7 uur moesten vertrekken, en ons tedien- einde voor het huis van onzen kapitein moesten bevinden. Door /Middelburg Vooruit" wordt getracht een extra-boot te huren, wat echter heel be- zwaarlijk gaat daar deze dag door geheel Nederland als een feestdag wordt gevierd en geen reederjj een harer booten kan missen. Ook de prov. dienst heeft geen boot ter be- schikking, doordat het s.s. Zuid-Beveland ver- lengd wordt en de dienst altijd een reserveboot gereed moet hebben voor onvoorziene omstan- digheden. Zaamslag. Kinderspelen kunnen dikwerf ernstige gevolgen hebben. Vrijdag ondervond dit alhier weer een 7jarig knaapje, dat over een heining sprong en daarbij een been brak. Bjj de Chr. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer Ds. H. Visser te Veenendaal. De Vrijdagavond alhier in het lokaal van de Wed. Platteeuw gehouden openbare vergade ring van de vereeniging Volksonderwijs, waarin als spreker optrad de heer Kl. de Yries, met hetzelfde onderwerp als te Ter Neuzen, was druk bezocht. Debat had niet plaats. Axel. Bi) de Zaterdag door het bestuur der maatschappij Axel station in het hotel van den heer Gilijamse gehouden aanbesteding van de levering van chili-salpeter, waarvan een deel tusschen 1015 April en een deel tusschen 1525 Mei, werd ingeschreven als volgt: De Meurichy te Clinge voor f 13,60 en f 13,04, D. Scheele te Ter Neuzen voor 13,59 en f 13,17, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 13,57 en f 13,16, Firma Oggel te Axel voor f 13,57 en 13,05 en W. Bedet te Ter Neuzen voor 13,49 en 13,20. Alles per 100 K.G., de eerste som voor de eerste de tweede voor de tweede levering. De eerste levering is gegund aan den heer Bedet de tweede aan den heer De Meurichy. Axel. Zaterdag werd alhier een vergadering gehouden van handelaren en verbouwers van vlas. De vergadering werd geopend door den heer F. Dekker Pz., die na een inleidend woord tevens in korte trekken het doel der bijeen- komst uiteenzette. Op deze inleiding volgde eene geanimeerde discussie, waarbij verschillende wantoestanden werden besproken, die zich vooral in dit seizoen bij de levering van vlas voordoen. De vergadering was algemeen van opinie, dat aan deze onhoudbare toestanden op de een of andere wjjze een eind behoort te worden gemaakt, waarom met algemeene stemmen besloteu werd tot slichting eener vereeniging lk had het dien avond zeer druk, voor eerst met het rond brengen der bovenstaande orders, het in order brengen van nog eenige zaken, mijne affaire betreffende, het afscheid nemen van Vrienden en Vriendinnen, het inpakken van mijn goed enz. Mijne Moeder was bezig mij het een en ander te helpen in order brengen en ons beider gemoed was te vol van de op handen zijnde scbeiding, dan dat wij veel met elkander zouden hebben kunnen spreken. Stil en bijna sprakeloos zat ik voor het laatst met mijn huisgenooten aan het avondeten, en nadat het reeds laat was, begaf ik mij te bed. Na nog eens regt hartelijk gebeden en mij aan de Goddelijke leiding en bescherming aanbevolen te hebben, sliep ik dien nacht buiten verwagting zeer wel. Des morgens om 5 our maakte mijn Vader mij wakker. Ik klede mij in mijn schutters- gewaad, onder het aankleden denkende, »wie weet wanneer ik het weder zal afleggen Want dat dit, zooals sommigen dachten, zoo leel spoedig zoude gaan, kon ik niet gelooven). Hijne moeder en de overige huisgenooten waren ook reeds het bed uit. Spoedig had het uur der scheiding geslagen, ik vatte mijn ransel en geweer aan, rukte my los uit de armen van de mi) om den hals hangende moeder en verliet let ouderlijk huis onder aandoeningen welke nimmer door mij vergeten zullen worden. Op straat was reeds alles in beweging en het Vaarwelhoud moedklonk door vrienden en buren herhaald, onophoudeljjk u tegen. (Wordt vervolgd). 1, [r re ril dezer TER IEIIZEJSCHE COCRAIT. Rtlt hi art »eTithlJnt W».ndi>g., Woenmlay. en VriJd»*Avond, ■Itgezonderd op Feeitdagea hlj de l'lrm> P. J. VIM DR liXDR, te War Weazen. De Burgemeeeter der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op U«incleft*cla|g den Ml April lfll;j9 des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 7 April 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Van bevriende zijde zond men ons dit verhaal, een overdmk uit sTubantia" ter opname in ons blad. liaar het verhaal 00k voorvallen betreft uit deze omgevins, meenen wy onzen lezers een genoegen te doen, door het als remlleton te plaatsen. Komt makkersgordt de wapens aan U roept het Vaderland. Leert voor Uw reehten pal te staan, Beschermt Uw dierbaarst pand. Kom zweren wij der muitzucht wraak. Eerbiedigen het recht, Verdelgen we ieder onverlaat, Die 't Vaderland bevecht. Ja wat 00k immer van ons word' Pal staan wij tot den dood. En vreezen, zijn wij eens in 't veld, Geen muiters, vuur of lood. Dit is geen ijdele pochers taal Maar los daarheen gevoerd, Neen juicherid zullen wij henengaan Wordt eens de trom geroerd, Die ons het »marsch" vermelden zal Uit onze vaderstad. En t scheiden van der vrienden tal En wat men er 't dierbaarst had. Ons hart zal dan, ja dit kan zijn, Gevoelvol in ons slaan, Maar zullen toch met tieren moed Steeds juichend voorwaarts gaan. O ja voor Koning, have en goed En 't dierbaar Vaderland, Dit zweren wij, is ja ons bloed Van nu af aan verpand. Spitsbroeders komt dan nu vereend Volbrengen we onzen plicht, En eerder staan wij daar versteend Eer iemand onzer zwicht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1