Tgr KsuEonsche Courant Zaterdag 5 April 1913. No. 5899. LandSwuwherichtfin. IDEIR/DIEl BXj-AJD. Spoorweg Gent—Ter Neuzen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Kechtbank te Middelburg. VAN TEH NEUZEN, 4 April 1913. Gisterenavond werd in het Hotel de Commerce" alhier de aangekondigde vergadering gehouden vanwege de afdeeling „Ter Neuzen" der vereeniging „Volksonderwijs". De vergadering was niet druk bezocht. De voorzitter, de beer De Groot, de vergadering openende, deelde mede dat de afdeeling, waai Volksonderwijs in het algemeen weer sterk in ledental toeneemt, meende ook niet te moeten achterblijven met propaganda, en dat het vooral met het oog op den komenden strijd, noodig geacht w«rd bij vernieuwiug de begin- selen der vereeniging en haren strijd voor de openbare school uiteen te zetten. Het deed het bestuur daarom genoegen dat de heer K. de Vries, uit Amsterdam bereid was bevonden, hier en in de omgeving spreekbeurten te ver- vullen. Aan deze toch is het behandelen van het onderwerp goed toevertrouwd. De heer De Vries, hierna het woord ver- krijgende, gat te kennen te willen spreken over „de school voor onze kinderen en de dreigende grondwetsherziening". Er is reeds een dreigende schaduw geworpen op de komende grondwetsherziening, voor wat betrett de commissie voorgestelde wijziging van artikel 192, dat ten doel heeft het bijzonder onderwijs regel en het openbaar onderwijs alleen aanvullend te makeu. Hoe het, bij aanneming van dnsdanige redactie gaan zou, heeft men reeds kunnen nagaan uit het voorstel van Burg, en VVeth. van Oost- dongeradeel, waar de burgemeester juist op grond van die nu nog maar voorgestelde wijziging der grondwet. de opheffing van eene openbare school in die gemeente verdedigde, omdat er twee bloeiende bijzondere scholen waren en hij die openbare school niet in het belang der ge meente en van het onderwijs achtte. Uit hetgeen daar gezegd is blijkt de toeleg van de voorstanders van het sectarisch onderwijs, om de openbare school zoo mogelijk geheel te doen verdwijnen. Toch mag niet uit het oog worden verloren dat nog 60 procent van het aantal schoolgaande kinderen de openbare school bezoeken en dus eene minderheid van 40 procent de bijzondere bezoekt. Spreker acbt het voortbestaan van scholen, ingericht door en vanwege de openbare besturen noodig voor een voldoeude geestelijke, zedelijke en lichamelijke opvoeding van het volk. Men mag die opvoeding niet overlaten aan het par- ticulier initiatief. Er moet onderwijs gegeven worden dat deugdelijk is en waarop van staats- wege controle kan worden uitgeoefend. Hij wijst er op dat de voorstanders van het kerkelijk onderwijs steeds verder zijn gegaan in hun eischen. In 1889 werd voor het eerst aan het bijzonder onderwijs subsidie verleend, bij de wet Mackay. Zoowel van, de zijde der voorstellende regeering als van verschillende sprekers van rechts werd toen te kennen gegeven dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs daarmede voldaan waren, dat de aanneming zou strekken tot beeindigen van den schoolstrijd, die vooral op het platteland tot zooveel onaan- gename ver'houdingen aanleiding gaf. Door verschillende vrijzinnige kamerleden is er toen aan meegewerkt om die oplossing te verkrijgen, daar men ook gaarne een einde aan den strijd wilde gemaakt zien. Maar hoe is het gegaan Steeds is men verder gegaan, steeds zijn de eischen hooger geworden en blijkens het Unie-rapport wil men de zaak thans omkeeren, en de bijzondere school regel maken, de openbare slechts aanvullen. Uitvoerig becritiseert spreker de regeliug die men zich van de dan in te richteu openbare scholen denkt, wanneer gebrek aan particulier initiatief de oprichting van zoodanige school noodig maakt. Hij meent dat deze dan niet kan voldoen aan de eischen die men aan een goede school moet stellen. Voor het kind kan toch niets te goed zijn. De stelling die spreker uit voile overtuiging reeds jaren verdedigd heeft is, dat alleen de openbare school in zijn tegenwoordigen vorm aan de ware ontwikkeling van het kind kan ten goede komen. Wei voldoet de inrichting van het onderwijs nog niet geheel aan het ideaal dat hij en zijne medestanders zich daarvan denken, maar er is toch al veel verbeterd, en er kaD nog meer verbeterd worden. Hij meent dat alleen de openbare school de kinderen kan opvoeden in alle christelyke en maatschappelijke deugden, zonder iemands gods- dienstig gevoelen te kwetsen, de kerkelijke richting van elk vrjjlateDde. De openbare school kweekt aan waardeering voor andere menschen, liefde voor de waarheid, voor al het goede en schoone en men onder- wijst dat op een wijze dat de kinderen het kunnen begrijpen, op een wijze dat er de kiem gelegd wordt voor godsdienstig onderwijs in de kerk waartoe men behoort. Spreker betoogt dat sectarisch onderwijs juist moet verdeelen ea geen waardeering voor den evenmensch en liefde tot den naaste kan aan- kweeken. Hij verklaarde den strijd tegen de openbare school eigenlijk nooit te hebben kunnen begrijpen. Er zal natuurlijk wel eens iets voorvallen op die scholen, dat verkeerd is, maar daarvoor mag geen geheele inrichting worden aange- vatlen. Het zal ook op de bijzondere scholen wel voorkomen dat er dingen gebeuren die niet in den haak zijn. Dat mag geen reden zijn voor den strijd tegen de bijzondere school. Aan de hand van leerboeken op de openbare school in gebruik, in tegenstelling met die van bijzondere, zoowel van Gereformeerde als van Katholieke scholen, meende hij te kunnen aan- toonen, dat eerstgenoemde zooveel beter geschikt waren voor de kinderziel, om in deze het goede aan te kweeken, daar zij op dien leeftijd het dogmatisch onderwijs nog niet kunnen bevatten. Ten slotte wekte de spreker alien op, om te strijden voor het behoud der openbare school, de eenige die hij voor het kind geschikt acht. Na de pauze, waarin niemand zich voor debat opgaf, verkreeg spreker nogmaals het woord. Na het schrijven der redactie van #Luctor et Emergo" had spreker niet verwacht dat men met hem van gedachten zou komen wisselen. Dit speet hem, daar hij gaarne met open vizier voor anderen komt en zoo mogelijk ook gaarne van tegenstanders wil leeren. Hij meende echter nader te moeten wijzen op de uitdrukking dier redactie, dat niemand de openbare school leed wil doen. Die1 uit drukking komt ook overeen met eene van Dr. Kuijper in het jaar 1905 //dat. zijn bedenkens geen onbehoorlijke woorden ten opzichte van de openbare school door de tegenstanders waren geuit." Hij noemde die uitlating naief, wan neer men nagaat de verschillende uitdrukkingeti in woord en geschrit't, waarmede de openbare school is gelasterd. Hij gaf te kennen in den loop der jaren te hebben bemerkt, dat men van de voorstanders der sectarische school voor zaken die zij tot elken prijs willen bestrijden, gaarne dikke woorden gebruikt, die indruk maken op de menigte. Hij protesteert daar- tegen ten sterkste. Wanneer men verkeerde toestanden kent en deze met naam en tijdstip weet aan te wijzen, zal hij zich een der eersten beijveren om tegen herhaling te waken. Meest bepaalt men zich echter tot algemeen- hedeu, een laster die niet te achterhalen is. Daaruit blijkt z. i. geen waardeering van auders- ^oidoendei?Er wordt ook wel eens beweerd dat de openbare school socialisten kweekt maar in verband daarmede noemde spreker het op- merkelijk dat voor eenigen tijd de meerdertieid van het partijbestuur der sociaal democratische partij in Nederland juist bestond uit leerlingeu van chr. scholen. Ook de afgevaardigde Duijs is een leerling dier scholen. Zijn er fouten dat men medewerke tot verbetering, maar, het is in den laatsten tijd overtuigend gebleken, dit wil men niet. Tegen het streven der tegenstanders moeten alle voorstanders der openbare school opkomen, om te waken voor hare bedreigde belangen, dit moet geschieden ter wille van het kind, want, zoo eindigde spreker, deze is alleenjj in staat het kind te geven wat des kinds is. Na de rede van spreker, die met applaus werd begroet, bracht de voorzitter hem dank voor zijne gloedvolle woorden, en hoopte, dat deze niet zonder vrucht zouden bli]ven. Ook hij noodigde alien die het met den spreker en de ver eeniging eens zijn uit, in Juni a. s. te helpen bevorderen dat het /openbaar" onderwijs zal blijven een voorwerp van aanhoudende zorg der regeering. obli'gaties bedraagt 12.124, een waarde van 6.062.000 frank vertegenwoordigend. Den eersten October 1912 was er voor 978.470 frank aan schuldvorderingen van leveranciers. Het passief bedraagt in totaal 7.282.470 frank. Naar men weet vluchtte Wilmart, de gede- legeerd commissaris, in October en barstte het schandaal los. Voor meer dan 14 millioen frank waren onregelmatige obligaties in omloop gebracht. Het bestuur der maatschappij wilde in die omstandigheden voor alles een faillisse- ment vermijden. Reeds gaven de maanden Januari en Februari van dit jaar een vermeer- dering met 34,000 frank op het voorgaande jaar. Mr. de Jonghe meende dat binuen enkele jaren de ptaat den spoorweg op voorwaarden, uiterst voordeelig voor den laatsten, zou kunnen overnemen. Toen is een akkoord voorgesteld. Omtrent de door de bestuurders genomen maat- regelen ontspon zich eenig debat. Toen over de bekrachtigiug daarvan zou worden gestemd, werd deze met 259 tegen 52 stemmen en een onthouding verworpen. Uit dit resultaat volgt, dat de beslissingen tijdens de vergadering, waar over het akkoord beraadslaagd werd, genomen, vernietigd worden, te weten de benoeming der toen aangeduide liquidateurs. Daarna werden 7 bestuursleden en 5 com- missarissen benoemd, ter vervanging van de overledenen of van hen, die ontslag namen. Tot bestuurder werd o. a. de heer VanRompu benoemd. Het akkoord is dus verworpen. Een advo- eaat uit Brussel betwistte de geldigheid der stemming echter. De Belgische staat die zelf voor 300,000 frank van de maatschappij te vorderen had heeft de failliet-verklaring geeischt, voor het geval dat de aandeelhouders zouden weigeren, het akkoord te bekrachtigen. Koewacht. Woensdag had alhier de gewone jaarlijksche markt plaats van paarden, koeien' en auder vee, Aangevoerd waren 32 paarden, 95 koeien, 44 varkens en 9 geiten. Naafloop der markt werden onder het spelen der fanfaren de volgende premien uitgereiktVoor het meest in waarde zijnde werkpaard Aug. Herman te Moerbeke, voor het schoonste veulen nog zijne melktanden hebber.de E. van Goethem te Stekenevoor het schoonste veulen geboren in 1912 Ph. v. d. Vijver alhiervoor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe le en 2e prijs, H. Kips alhiervoor de schoonste zes- of vol- tandsche kalfdragende vaars Th. de Block te St. Jansteen, voor de schoonste vier- of twee- .aiidsohe vaars FraDS D'Hooge te Uuist; vqov den vetsten os le prijs E. Dierick, 2e pr. wed. V. de Blieck, beiden alhiervoor de vetste vaars te pr. E. Dierick, 2e pr. wed. V. de Blieckvoor den schoonsten stier Th. v. d. Vijver alhier voor het grootste getal paarden ter markt gebracht Henri Suij alhier; voor het grootste getal hoornvee P. van Dorsselaer te St. Jansteen voor het grootste getal varkens Gh. Jansens te Moerbeke; voor het grootste getal hoornvee ter markt gekocht Jos. de Guch- tenaire alhiervoor de schoonste geit le pr. Pr. v. d. Walle, 2e pr. Fr. de Gucbtenaire, 3e pr. A. lnghels, alien alhier. Bij loting ver- wierven nog een prijs; Alph. Bernaert, Aug. Suy, H. Plass'chaert alhier, Th. Verketen Frans Duym beiden te Moerbeke. Er waren zeer vele schoone runderen aangevoerd. De handel was tamelijk levendig en de prijzen hoog. Dinsdag had te Gent weder een vevgadering plaats van de spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen. Bij het openeD der zitting werd naar de //Gazette van Gent" meldt, medegedeeld, dat 407 bevoorrechte aandeelen en 1414 gewone aandeelen vertegenwoordigd waren, d. w. z. tezamen 1821 aandeelen, recht gevende op 312 stemmen. Doordat beslag werd gelegd op de boeken enz. der maatschappij in verband met de zaak Wilmart, was het niet mogelijk, aan de ver- gaderden een balans over te leggen. Vervolgens bleek uit het uitgebracht verslag, dat de exploi- tatie van den spoorweg niet den minsten sr.il- stand ondervond. De advocaat de Jonghe, raadgever der maat schappij, heriunerde daarna aan de tweevoudige vergunning, aan de maatschappij door de Bel gische en Nederlandsche regeeringen toegestaan vergunningen, die voor Belgie nog over 44 jaar, voor Nederland over 53 jaar loopen. De concessie schrijft voor, dat de maatschappij van alle rechten vervallen zal worden verklaard, als de exploitatie onderbroken wordt. In 1911 beliep het cijfer der ontvangsten 710.000 frank. In October 1.1. bevatte het kapitaal 5000 gewone aandeelen. Bovendien zijn er 3171 bevoorrechte aandeelen. Het maatschappelijk kapitaal be- loopt 485.500 frank. Het aantal uitgegeven De Rechtbank heeft in hare zittiug van 4 April de volgende vonnissen uitgesproken C. V., oud 29 j., zonder beroep te St, Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. (eisch 5 boete of 5 dagen hecht.) M. C. V., oud 27 j., zonder beroep te St. Jansteen, is wegens mishandeling begaan tegen hare moeder veroordeeld tot 14 dagen gevang. (eisch idem.) v A. B. D., oud 39 j., slager te IJzendijke is wegens eenvoudige beleediging van eenambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (eisch idem.) J. P., oud 42 j., commissionnair te Hoek, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens poging tot oplichting veroordeeld tot 4 maanden gevang. met mindering der prev. hecht. (eisch idem.) Door het O.M. bij het gerechtshof te 'sGravenhage werd Woensdag zes weken ge- vangenisstraf geescht tegen S. G. P. V., kan- tonnierC. S. E. V., schippersknechtG. V., werkman, alien te Sluiskil en L. S., stoker te Puttershoek, beklaagd van mishandeling van zekeren Tollenaar in December 1.1. te Ter Neuzen, terwijl bekl. zich bij die gelegenheid ook zouden hebben schuldig gemaakt aan verzet tegen marechaussees. De rechtbank te Middelburg bad aan ieder der beklaagden 1 maand ge- vangenisstraf opgelegd. De verdediger Mr. J. Weyl voor twee der beklaagden optredende pleitte vrijspraak. Woensdag werd alhier in het //Hotel Gentraal" onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn eene vergadering gehouden van de afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouwmaat- scliappij, die door vele leden werd bijgewoond. Na opening dm vergadering, leziug en goed- keuriug der notuleu, werd mededeeling gedaan van de ingekomeu stukken. Daaronder was een verzoek van de vereeniging tot veredeling van het geitenras om subsidie. Het bestuur der afdeeling is voornemens aan het hoofdbestuur voor te stellen daaraau vanwege het hoofdbestuur subsidie te verleeuen. Dan dragen alle afdeelingen aan die subsidie bij. Vervolgens werd door den Voorzitter mede gedeeld dat door het bestuur advies is uitgebracht aan het hoofdbestuur over het voorontwerp Landbouw-arbeidswet, daar dit voor begin Maart moest worden ingezonden. Op verzoek van de vergadering wordt van dat advies lezing gegeven. Er blijkt uit dat bestuur, dat twee vergaderingen aanhetsamen- stellen van zijn advies wijdde de bepalingen der wet over het algemeen te< ingrijpend vond, terwijl meerdere bepalingen met het oog opde eischen van het bedrijf veel te bezwarend zijn. Daar op sommige tijdstippen veel handen te kort komen voor werk dat in een bepaald seizoen moet gebeuren, en men nu reeds met gebrek aan werkkrachten heeft te kampen, is een verbod van arbeid voor kinderen beneden de 13 jaren te ingrijpend de medewerking dier kinderen kan voor het bedrijf niet ontbeerd worden. Voor zoover het nog zou worden toegelaten hangt het af #van het inzicht van een inspecteur. Het bestuur acht het noodig dat de gevallen waarin uitzondering wordt toe gestaan in de wet zelve geregeld worden, daar men dan weet waaraan zich te houden, maar niet van een steeds voor wijziging vatbaar inzicht van een ambtenaar moet afhangen. Dat maatregelen voor de veiligheid moeten worden genomen is iets dat vanzelf spreekt, maar de yoorzitter meent dat het te ver gaat om nog van de werkgevers te eischen dat zij zullen instaan voor de gezoudheid van hunne werklieden. Een voorschrift tot het verschaffen van goed drinkwater is onnoodig, daar dit op elke hofstede in ruime mate te krijgen is. Ten slotte wordt geprotesteerd tegen het be- dreigen met zware gevangenisstraf van over- treding van de bepalingen. Eene boete laat men nog daar, maar ongewenscht wordt het geacht de landbouwers met gevangenisstraf te bedreigen. Daartegen kan, meent de voorzitter, j niet ernstig gt)<ioeg geprotesteerd worden. Verschillende leden geven te kennen mee te kunnen gaan met het door het bestuur uitge bracht advies. 4 De Voorzitter deelt mede dat van uit den boezem van het bestuur het ^denkbeeld wordt geopperd om alsnog aan den Minister te kennen te geven dat de geheele wet voor het landbouw- bedrijf onpoodig is. De oprichting der land- bouwonderlinge is een bewijs dat de landbouwers uit eigen beweging zorgen voor hunne werk- nemers, wanneer die door ongevallen of ziekte worden getroffen. Overeenkomstig dit denkbeeld wordt besloten. De heer J. de Putter meent dat, als de wet voor Juni niet meer klaar gemaakt wordt,//ze er mis- schien wel heelemaal mee kunnen ophoepelen." Van de vereeniging tot verzekering van varkens ,/Draagt elkanderS lasten" te Baandijk (Ter Neuzen) is een dankbetuiging ingekomen voor de subsidie van f 15 voor het inenten van varkens tegen de vlekziekte, onder mede deeling dat het inenten dit jaar weer op de gewone wijze zal geschieden. Alsnu is aan de* orde de vaststelliug der rekening over 1912. De heer J. de Feijter Lz. te Axel brengt namens de commissie van ouderzoek rapport uit en adviseert tot goedkeuring der rekening. De uitgaven hebben bedragen (met inbegrip van een nadeelig saldo over het jaar 1911 van 219,50173) 1392,651/s en de ontvangsten f 1525,50. Er is alzoo een goed slot van 132,84V,. Met algemeene stemmen wordt de rekening, onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer, goedgekeurd. Vervolgens wordt de begrooting voor 1913 vastgesteld op een eindcijfer van 1636,341/,, met een post voor onvoorziene uitgaven ad 539,04V,. i De heer J. de Putter gaf te kennen dat hg gaarne de bijdrage aan het hoofdbestuur ver- minderd zag. De afdeeling zou dan zelf meer geld beschikbaar houden en er kon meer ver- richt worden. De voorzitter, erkennende dat het gewenscht was dat de afdeeling over meer geld kon be- schikken, wijst er op, dat de contributie reeds verhoogd is juist om aan het hoofdbestuur meer te kunnen afdragen. Dit heeft ook met een gedurig gebrek aan geldmiddelen te kampen. Bovendien zou venninderiug der bijdrage, wanneer deze practisch mogelijk was, toch alleen kunnen geschieden door wijziging der J statuten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 9