Voorloopig Bericht. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 5 April 1913. H.H. Vlashanclelaren Wegens uitbreiding D okter ST AS, No. 5899. 53e Jaargang. Jicht. Advertentien. H. VERHOEVEN. - Ter Neuzen - Hoist. TWBBDB BLAD. Binnenland. Predikbeurten. TWEEDE KAMER. Zondag 6 April 1913. Ik dank U, Ik heb van al die namaak genoeg. Geef mij maar DE ECHTE SUNLIGHT, de eenige zeep, die altijd een ieder voldoet. b. Zaterdag 3 Mei 1913, ten verzoeke Donderdagochtend had op het departement van oorlog de conferentie plaats, die Minister Colijn by de behandeling van de marine-be- grooting toegezegd bad aan de leden der Kamer die toen de positie der loodsen wilden bespreken, maar toen om tjjd te winnen zulks nalieten. Aan de conferentie werd deel genomen door de heeren Passtoors, Roodhuijzen, Smeenge en Van der Voort van Zijp. De Minister deed den Kamerleden de toe- zegging, dat bij zich binnenkort in persoon van de positie bij het loQdsencorps op de boogte zal stellen en de loodsen gelegenheid zal geven mondeling hun grieven toe te lichten. Vergadering van Donderdag. Ziektewet. Voortgezet wordt de behandeling van de Ziek tewet en wel bij artikel 15 (voorwerp der ver- zekering) met de daarop voorgestelde amende- menten-Patijn (opneming in de wet van een recht op geneeskundige hulp) en Teenstra (niet uitsluitend de bedrijfsongevallen, maar alle on- gevallen buiten deze wet te houden). De beer Limburg zette, blijkens bet verslag der H Crt., zijn Woensdag afgebroken rede tot aaubeveling van bovenbedoeld amendement- Patijn voort, en weerlegde nader de argumenten des Ministers tegen 't opnemen van het recht op geneeskundige behandeling. Diezelfdeargumen ten tocb zijn even goed aan te voeren tegen de uitkeering van ziekengeld, hetgeen, spreker met verschillende voorbeelden aantoont. De heer Duys betreurt dat in deze Ziektewet geen plaats is gebleken voor een gezinsver- zekering, roch voor een regeling tot uitkeering van begralenisgeld, terwijl van de moederschaps- verzekering niets terecht zal komen. Ernstig protesteert hij er ook tegen dat de Minister ge- zwicbt is voor den aandrang om de kleine on- gevallen niet in de Ziektewet op te nemen, hoewel de Minister ze er aanvankelijk wel in had betrokken. Daardoor wordt het ware woord wie spoedig helpt, helpt dubbel, tot een fictie gemaakt. Wat betreft het opnemen van een recbt op geneeskundige hulp, deze zaak acht spreker thans, jammer genoeg, van de baan, en het baat niet er thans nog verder over te spreken. Minister Talma bestrijdt het amendement- Teenstra, omdat er dan drieerlei premierekening zou noodig zijneen voor verzekering tegen ongevallen, een voor bedrijfsongevallen en een voor de gevallen waarin geen ongevallenver- zekering bestaat. Opneming in de wet van een recht op ge neeskundige behandeling, wat het amendement- Patjjn wil, blijft de Minister bestrijden om de hoofdreden waarom hij dit principe nooit wilde, nl. dat de ziekteverzekering is voor alles een arbeidersverzekering en de kwestie van genees kundige hulp er meer een is voor de minder- gegoeden en voor de plattelandsbevolking. Ook moet niet vergeten worden dat door artikel 33 der Armenwet de positie omtrent hulpverleening de toestanden gewijzigd zijn. Na replieken wordt het amendement-Patijn (opneming van de geneeskundige behandeling) verworpen met 42 tegen 19 stemmen. Het amendement-Teenstra (niet uitsluitend de bedrijfsongevallen, maar alle ongevallen buiten de Ziektewet te Iaten) wordt hierna verworpen met 41 tegen 19 stemmen. Hierna komt in behandeling art. 16a (ver zekering van personen niet in dienst eener onderneming) op 't welk de heer Van Vuuren een amendement verdedigt, bedoelende een uitbreiding van de verplichte verzekering buiten de wet om alleen mogelijk te maken bij alge- meenen maatregel van bestuur. Zooals het artikel thans geredigeerd is zal er rechtsongelijk- heid en rechtsonzekerheid komen te heefschen, doordien op de eene plaats in de wet iemand wel verzekerd zal zijn, en op een andere plaats daarentegen niet. De beer Duys licht een amendement toe om de bevoegdheid te geven aan een verzekerings- raad, om meerdere groepen van personen onder de verplichte verzekering te brengen. De heer Schaper licht een tweede amendement- Duys toe, de bedoeling hebbende mogelijk te maken ook de dienstboden in de verplichte verzekering op te nemen. Spreker acht't onge- hoord de dienstboden er buiten te laten nadat er bij de tot stand brenging van bet het ar- beidscontract op gerekend was dat zij in de ziekteverzekering zouden worden opgenomen. Minister Talma bestrijdt opneming van de dienstboden als een onjuist denkbeel,<j. lmmers de dienstbode wordt in het overgroote deel van de kringen der burgerij nog steeds beschouwd als de huisgenoote, en niet als een werkneemster, en daarom behooren zij in de onderhavige arbei dersverzekering niet te huis. Het amendement-Van Vuuren bestrijdt spreker, daar dit wel verre van rechtsonzekerheid te voorkomen, deze in het leven zal roepen. Overigens waakt de wet voldoende tegen de door deze heer Van Vuuren gevreesde willekeur. Het amendement-Duys bestrijdt de Minister daar het de wet in gevaar van verwerping kan brengen en wegens de grondwettige bezwaren welke bet in 't leven terugroept. Na verder debat worden verworpen het amendement-Van Vuuren, met 47 tegen 12 stemmen, het amendement-Duys, met 41 tegen 18 stemmen, en het amendement-Schaper met 39 tegen 20 stemmen. TER NEUZEN, 4 April 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Gilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 777,0 Lerwick. Laagste u 749,4 Perpignan. Verwachtir.g tot den avond van 5 April Meest matige tijdelijk krachtige Noordooste- lijke tot Oostelijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, zelfde temperatuur, koele nacht. Tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is in de Woensdag te Middelburg gehouden vergadering o. a. benoemd de heer J. P. Walland, ingenieur van's Rijks waterstaat te Ter Neuzen. Gedurende de maand Maart kwamen alhier binnen met bestemming voor Ter Neuzen 32 zeeschepen, met een brulo-inhoud van 73.541 M3. (hiervan vertrokken na geheele of gedeeltelijke lossing ter wederinlading naar Gent 8 schepen, metende 20.904 Ms.) De invoer was als volgt13 schepen met 3777 Eng. ton stukgoederen, 11 met 7650 Eng. ton ijzer, 5 met 6514 Eng. ton steenkolen, 2 met 475 Eng. ton pijpaarde, terwijl 1 ge- deeltelijk gelaSen met erts kwam bijladen. Van Ter Neuzen voereD uit 23 zeeschepen, metende 50.288 M3. Uitgevoerd werd door 14 schepen 10.185 Eng. ton stukgoederen door 1 250 Eng. ton erts, terwijl 8 in ballast vertrokken. Door de Westsluis werden opgeschut221 binnen- vaartuigen, met een bruto-inhoud van 121.373 M3. en afgeschut 204 metende 110.008 M3. Langs de Oostsluis werden opgeschut 542 binnenschepen, metende 85.250 M3. en afgeschut 538, metende 82.269 M3. Bestemd voor Gent werden opgeschut 138 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 421.037 M3., terwijl komende van Gent uitvoeren 138 zeeschepen, metende 404.398 M3. Zooals in ons blad is geannonceerd, meerde deze week in het kanaal aan de Heerengracht de //Rona-boot," vroeger Alhambra-flottante." Het is ook alhier goed te bemerken, dat de voortdurende gelegenheid om cinema-voor- stellingen bij te wonen, de ambitie voor het bezoeken van tijdelijke gelegen heden veel heeft doen verflauweu. Het bezoek was altnans op den eersten avond niet groot, Woensdag was het op de kindervoorstelling en ook des avonds wat drukker, maar een vol schip zooals het vorig jaar zal men thans vermoedelpk wel niet bereiken, hoe uitlokkend het ook is, om nevens het genot van een serie welgekozen cinema- beelden, ook eens gratis te kunnen proeven van Van Houtens Rona-cacao, die men natuurlijk op de Rona-boot uitermate keurig weet te bereiden, en dank zij de goede inriehting ook op zeer korten tijd aan een groot aantal be- zoekers weet rond te dienen. De bezoekers laten zich dat kopje cacao alien goed smaken. Aardig gedacht zijn de films, speciaal opgenomen voor de firma Van Houten en "bedoeld als reclame voor hare Rona- cacao. Het zingende varken verwekte uitbundige hilariteit, maar ook de overige nummers, zoowel de komische als dramatische, boeien van begin tot eind. Naar aanleiding van de berichten dat'J door Mr. P. Dieleman te Middelburg bezwaar gemaakt wordt tegen het aanvaarden van eene eandidatuur der rechtsche partijen in het district Oostburg, schrijft „L. et E." o. m. //Die bezwaren gelden alleen de moeilijkheid voor Mr. Dieleman om zijn werk en zijn Zaken zoo te regelen, dat hij bij dat alles ook nog het lidmaatschap der Tweede Kamer zou kunnen aanvaarden. Een moeilijkheid, die natuurlijk ook reeds voor 4 jaar werd voorzien, doch die nu, waar er groote kans bestaat, dat onzecan- didaat gekozen wordt, toch zwaar gaat wegen. Elk die eenigszins op de hoogte is van den veelomvattenden arbeid, dien Mr. Dieleman nu reeds moet verrichten op zoo velerlei gebied, zal aanstonds begrijpen, dat hierin inderdaad de moeilijkheid schuilt." Het blad zegt echter gegronde hoop te heb- ben dat de moeilijkheden overwonnen zullen worden. Blijkens opgave in de „St. Ct." kwamen in het tijdvak van 26 Maart tot en met 1 Apil ter kennis van den centralen gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland van febris typhoidea 1 geval te Oud Vossemeer; van roodvonk 1 geval te Bors- selen en te Meliskerke en van diphteritis 4 gevallen te Goes en 1 geval te Middelburg en te Westkapelle. Volgens mededeeling van het Loodswezen zijn in het Pas van Ter Neuzen verlegd stompe ton No. 7 in 93 d.M. water op 51° 22' 17" N.b. en 1*7'38" W.l. stompe ton No. 8 in 90 d.M. water op 51° 21'59" N.b. en 1" 7' 2" W.l.; stompe ton No. 11 in 94 d.M. water op: 51° 21' 15" N.b. en 1°4'47" W.l. Aan de Rijksnormaallessen te Axel zijn benoemd tot tijdelijk onderwijzer in de vader- landsche geschiedenis de heer J. Michielsen, hoofd der school te Sas van Gent, en aan de voorbereidende klasse de heer A. J. Hoi, onder wijzer te Axel. Woensdag werd door den architect L. de Bruijne, namens den heer E. A. van Waes, te Westdorpe, in het cafe van den heer Fransen te Graauw (Zandbevg) aanbesteed het bouwen van een woo'u- en bierhuis te Graauw (Zandberg). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Jan Buijsse te Hulst voor f 2670, L. Colsen te Ter Hole voor 2634, P. Bal te Lams- waarde voor f 2600, A. van Driessche en C. Vleeskens te Lamswaarde voor 2560, A. S. van de Walle te Hulst voor f 2546, B. H. Reuling te Hulst voor f 2535 en A. J. Mille- naar te Hulst voor 2391. Bij de vanwege het bestuur van het waterschap Lamswaarde te Hulst gehouden aan- besteding van het maken van 1365 M. macadam- weg werd het minst ingeschreven door den heer J. F. Adriaanssens-Polfliet te Hontenisse voor 5990. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., Ds. A. Timmerman. Axel. 9J u., leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Ilugenholtz. Zaamslag. 9 u., en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, van Axel en 2 u., geen dienst. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Godsdienstoefening en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. H. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds.. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. J. W. Polman, van Hoogeveen Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 9 u., Ds. De Walle, van Zaamslag. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha£zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. Jicht, gewoonlijk beschouwd als het uitvloeisel van een zwaar leven, vindt dikwijls haar on- middellijke oorzaak in bet urinezuur, betwelk door de verzwakte nieren en blaas niet uit het lickaam wordt afgevoerd. Het kan zich als een onoplosbare stof in de gewrichten nestelen en wel dikwijls in die van den grooten teen. Ongelukkigerwijze gaan aan deze kwaal niet altijd waarschuwende verschijnselen vooraf, zooals rugpijn, slechte spijsvertering, roodge- fcleurde urine met een bezinksel gelijkend op stof van baksteen, geneigdheid tot buikloop of verstopping, hoofdpijn. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patient ondervindt dan een onhoudbare pijn in den grooten teen, pijn als van een hevigen beet, gloeiend. Deze crisis kan overslaan op het hart enz. en zeer gevaarlijk worden. Het is daarom noodzakelijk bij optreden van verschijnselen als de bovengenoemde om on- middellijk in te grijpen teneinde gevaarlijke gevolgen te vermijden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de gezondheid en kracht der nieren en blaas, zoodat het urinezuur geregeld wordt verwijderd en verhinderd wordt, dat het kristalliseert en onoplosbaar wordt. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over- beekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending ge- schiedt franco na ontv. v. postwissel a, f 1,75 voor een, of 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- ruat uihk. aierk. Heden overleed in denouderdom van ruim 84 jaar, de heer IZAAK VAN DUKE. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, C. N. VAN DUKE. Ter Neuzen, 3 April 1913. 1 J Voor de vele bewijzen van belang- stelling, bij gelegenheid van onze 25jarige Echtvereeniging op 29 Maart ontvangen, betuigen wij, ook namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, onzen liartelijken dank. D. VERSLUIJS. C. A. VERSLUIJS—Riemens. TerNAzen, 4 April 1913. UMLIIIIMI 1KU worden uitgenoodigd ter vergadering op ZateP- dag 5 April te half 2 unr, bij Gilijtamsk te Axel, ter bespreking der eventueele levering van verkocht vlas. EENIGE VLASHANDELAARS. Galanterien. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros. Winkeliers en kooplieden bezoekt onze magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende prijzen. is er gelegenheid voor iemand om zich met circa vijf duizend gulden tegen steer hooge rente te plaatsen als Compagnon, Vennoot of Hypotheekbouder, in eene flinke winstgevende zaak. Br. fr. letter B. M. bureau van dit blad. Tandarts, Statiestraat 8, GENT, is te raadplegen elken werkdag van 10 tot 4 unr, voor tand- en mondziekten, alsook voor het plaatsen van valsche gebitten. De Notaris Zylstra te IJzendijke9 is voornemens MEIKOOPDAG te houden a. Donderdag 24 April 1913, ten verzoeke van den heer ANTH. WEEDA, op de door hem bewoonde hofstede onder Hiervliet, Driewegen. van de kinderen SANDERS, op de door hen bewoonde hofstede onder IJzendijke

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5