Buitenland. (iemengde berichten. Laatste Berichten. De heer Joh. de Feijter wijst ook nog op den post van ruim 500 voor onvoorziene uitgaven, die beschikbaar blijft, waarna de heer J. de Putter opmerkt dat dit bedrag niet veel beteekent, als men tentoonstelling gaat houden. Bij de nu volgende bespreking van de agenda voor de hoofdbestuursvergadering deelt de voor- zitter mede dat hp voornemens is als onder- werp van bespreking voor de algemeene ver- gadering te Zierikzee op te gevende regeling van het pachtwezen. De heer A. de Feijter vraagt of het ook geen aanbeveling zou verdienen eene bespreking uit te lokken over de wet op de paardenfokkerij. De Voorzitter stemt toe, dat dit ook nuttig zou zijn. Aau den heer Joh. Dekker antwoordt hij op diens opmerking dat bet gewenscht zou zijn ook te Ter Neuzen eene premiekeuring voor tnerrie's te houden, dat reeds is bepaald, dat dit zal geschieden. Eene meer uitvoerige bespreking volgde over de mededeeling van de afdeeling Tholea, dat, niettegenstaande de opgemaakte overeenkomst voor het verkoopen van aardappelen een lid dier afdeeling moeilijkheden ondervindt. De verkooper werd door bet in de overeenkomst bedoelde scheidsgerecht in het gelijk gesteld, maar de kooper wil zich aan die uitspraak niet onderwerpen. De verkooper heeft onkosten gemaakt en kan niet aan derden verkoopen. Gevraagd wordt hoe in dezen moet gehandeld worden en of deze ondervinding eene wijziging in de gesloten goedgekeurde overeenkomst noodig maakt. De Voorzitter merkte op, dat ook hier weer blijkt, dat de beste Bvereenkomst niets beteekent, wanneer men met onwillige mensehen te doen heeft. Daartegen helpt ook geen wijziging der overeenkomst. De heer Joh. de Feijter zou willen dat de Landbouwmaatsehappij een lid dat dnsdanige ervaring opdoet zou bijstaan, door voor hem te procedeeren. De heer J. de Putter acht dat denkbeeld niet zoo kwaad, maar wijst er op, dat .daarvan zeer groote uitgaven het gevolg zouden kunnen zijn, wat de Voorzitter toestemt, al gevoelt hij ook veel voor het denkbeeld om elkanders lasten te dragen. De heer J. de Feijter Lz. meent dat men zich zooveel mogelijk moet vergewissen of men met solide handelaars te doen heeft, en zou de namen der onbetrouwbare kooplieden willen pnbliceeren, zooals dit ook in Groningen gedaan wordt. Dit zou aan de solide kooplieden ten goede komen. De heer F. Dekker zou ert bezwaar in zien dat maar iedereen die in moeilijkheden komt voor rekening der maatschappij zou kunnen procedeeren. Degenen die dan het onderste uit de kan wil hebben, zouden dan wel aan den eersten den besten charlatan kunnen ver koopen en alser voor hen onaangename gevolgen uit voortkwamen, daarvoor de maatschappij laten opkomen. Men behoort te onderzoeken of men met solide kooplieden te doen heeft. De heer Joh. de Feijter is van meening dat de kooplieden zich niet zoo licht aan de door hen aangegane verplichting zullen onttrekken, wanneer ze weten dat de geheele maatschappij achter den verkooper staat en men hen door middel der rechtbank tot hun plicht kan brengen. Voor elk landbouwer afzonderlijk is dusdanig optreden niet zoo gemakkelijk. In verband daarmede wordt instemming be- tuigt met een volgend punt der agenda, van de afdeeling Zierikzee, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd, om vanwege de maatschappij een rechtskundig adviseur aan te stellen, aan wie door de leden advies zou kunnen gevraagd in geschillen ontstaan ingevolge de wet op het arbeidscontract. De vergadering zou het wel gewenscht achten dat een adviseur werd aangesteld tot wien de leden zich omtrent alle zaken, hun bedrijf be- treffende, kunnen wenden. De benoeming van twee afgevaardigden naar de hoofdbestuurs-vergadering wordt overgelaten aan het bestuur. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van een bestuurslid, wegens het overlijden van den heer K. de Koeijer Lz. en van een lid in de aankoop-commissie zaailijnzaad benevens een lid voor de commissie voor de keuring van zaaigranen op stam. De Voorzitter meent bij deze gelegenheid een woord van waardeering te moeten wijden aan het afgestorven lid, den heer K. de Koeijer, die helaas in de voile kracht zijns levens aan de zijnen is ontrukt. Ook voor de maatschappij is zijn vroeg af- sterven een groot verlies, daar hij zich met alle kracht aan de behartiging der belangen van den landbouw wijdde, en van hem verwacht kon worden, dat nog veel ten nutte van dat bedrijf door hem zou kunnen worden verricht. Hij wenscht hem een //rust in vrede" toe. De vergadering geeft blijk met deze woorden in te stemmen. Bij de nu volgende stemming verkrijgen de heeren Abr. de Koeijer Lz. 80, A. de- Bruijne 22, A. de Feijter *7, H. de Regt 3 en P. J. Scheele 2 stemmen. Bij de tweede vrije stemming wordt gekozen de heer Abr. de Koeijer met 37 stemmen. Op den heer A. de Bruijne zijn 24 stemmen uitgebracht. Na twee stemmingen wordt daarop benoemd tot lid der aankoopcommissie de heer A. de Bruijne en tot lid der commissie voor keuring van zaaigranen op stam de heer S. van Hoeve Jacz. Alle benoemde heeren nemen de functie aan. Bij de omvraag vestigt de heer Abr. de Koeijer de aandacht op de ouveiligheid van het verkeer met rij- en voertuigen op den weg nabij Sluiskil, van de brug naar de Blikstraat, sedert daar spoorrails zijn gelegd en daar waggons op worden gebraeht ten behoeve van het vervoer van uit het buitenland aangevoerd hout. Als die waggons er staan wordt de rij weg zeer smal en er ligt een diepe watergang naast. Hem dunkt dat tengevolge van dezen toestand onge- vallen niet kunnen uitblijven. Hij wijst er ook op, dat het als het ware een verkeersweg is tusschen het vierde en vijfde district en meent dat men niet had mogeu toestaau dat zoodanigen toestand geschapen werd, zonder dat eene voor- ziening daartegen werd genomen. Er was een goede weg en zonder dat belanghebbenden in de gelegenheid zijn geweest bezwaren daartegen in te brengen, is de vergunning tot het leggen van die rails gegeven. Daartegen zal niets meer te doen zijn, maar er zijn wel middelen om de landbouwers te helpen, namelijk door het dempen van den watergang en hen daarvoor een rij weg te geven. De vergadering blijkt het over bet algemeen met spreker eens, dat de toestand die vroeger goed was, thans gevaarlijk is geworden. Men heeft er geen bezwaar tegen dat de handel geholpen werd, maar meent dat de belangen van de landbouwers daardoor niet mogen worden benadeeld. Nog wordt tijdena de discussie er op gewezen, dat nabij Sluiskil bij een overweg een wissel is geplaatst, ten behoeve van het manoeuvreeren met waggons voor de cokesovens. Dit geschiedt, niettegenstaande de ervaring die men te dien opzichte aan het station te Axel opdeed, dat het verkeer over den weg op sommigen tijden door dat manoeuvreeren langdurig gestaakt is. Er blijkt verschil van meening te bestaan omtrent de wijze van optreden in deze. Eener- zijds gaan stemmen op dat de afdeeling zich deze zaak zal aantrekken, terwijl de Voorzitter betoogt, dit met voorbeelden stavende, dat het beter is dat belanghebbenden zich er voor spannen en zij dan door de afdeeling en andere betrokken college's gesteund worden. De heer A. de Koeijer geeft nog te kennen dat er verschillende aauwijzingen zijn die doen vermoeden dat pogingen om verandering te krijgen goede kans hebben op inwilliging. Hij zegt ten slotte toe bij het polderbestuur de zaak aanhangig te zullen maken. Als dit de eerste stappen gedaan heett, kan van wege de afdeeling steun verleend worden. Van wege het ge- meentebestuur van Ter Neuzen is die steun be- reids toegezegd. De heer J. de Putter vraagt nog of er nog niets bekend is ten aanzien van nadere pogingen voor het verkrijgen van een betere uitwatering. Het verzoek is wel door den Minister afgewezen, maar de polders staan toch nog steeds onder water. De Voorzitter antwoordt, dat opnieuw door eene commissie in het belang dezer zaak wordt gewerkt. Hierna sluit hij, onder dankzegging voor de opkomst, de vergadering. De //Lokal-Anzeiger" verneemt uit Rome, dat, daar de geruchten omtrent den steeds slechter wordenden gezondheidstoestand van den Paus niet van de lucht zijn, in het Vaticaan besloten werd dat de Paus een openbare audientie zou verleenen. Er waren slechts weinig per- sonen bijeen, toen de Paus laugzaam door de verschillende audientiezalen schreed en met een geforceerde, luide stem alle aanwezigen zegende. Men kan den indruk, dat de Paus zwaar ziek is, niet van zich afzetten. Zijne Heiligheid ziet er buitengewoon vervallen en bleek uit. De oogen waren dot en het hoofd hing lusteloo3 op den linkerschouder. Een Vaticaansche persoon zei De Paus maakt op mij denzelfden meelijwek- kenden indruk als paus Leo XIII bij zijn laat- ste audientie, toen hij er uitzag als een doode. De dienstweigeraar V., uit Breda, in garni- zoen te Geertruidenberg, is Donderdag uit de gevangenis te 's Hertogenbosch ontslagen. Hij is tot inkeer gekomen en is nu trotsch op zijn uniform. (N. R. Crt.) Een goedgeslaagde Aprilgrap. De eene Aprilgrap slaagt wel eens beter dan dan de andere, schrijft de Telegr., maar de uitvinder van de grap, die zich in de ^Scala" te Milaan afspeelde, heeft wel verbazend veel genoegen van zijn initiatief beleefd. Tegen het midden van Maart verscheen in de Milaneesche bladen de volgende advertentie z/Rijke, sympathieke, alleenstaande jongeman zoekt kennismakiug met schoone, vriendelijke, deugdzame jonge dame, ook zonder bruidschat, teneinde een gelukkig huwelijk aan te gaan." Daar er steeds schoone, vriendelijke, deugd zame jongedames bestaan vooral zonder bruidschat kreeg de jongeman tallooze hu- welijksaanbiedingen en portretten. Veertien dagen laug onderhield hij een han- dige en teedere correspondence met de concur rences, en op 31 Maart zond hij aan ieder zijner //aanstaatiden" - hij was zeer rijk en kon zich de weelde permitteeren twee en trees voor de voorstelling in het //Scala"-thea- ter, op 1 April. In een bijgevoegd schrijven verzocht hij de jongedames, in het wit gekleed, met een rood lint op de borst en zoo zwart mogelijk gekleede mama te verschijnen, opdat hij haar dadelijk zou kunnen herkennen. Hij zelf zou in een nader aangeduide bovenloge in rok en met een mooie gerapium in het knoops- gat verschijnen. Natuurlijk werd de uitnoodiging vol geest- drift aaugenomen en op den avond van den len April namen op de tweede rij van het parket een in 't wit gekleede, met een breed rood lint v'ersierde jonge dame en een zwartzijden mama plaats. Een paar minuten later verscheen in diezelfde rij een tweede witte jonge dame, met een tweede rood lint en een tweede zwarte chaperonne. De zwarten en de witten keken elkaar een beetje verbluft aan, maar ze hadden Diet lang tijd, om elkaar met de blikken te doorboren, want haar opmerkzaamheid werd spoedig getrokken door een derde witte japon, een derde rood lint en een derde zwarte dame. En er kwam een vierde, een vijfde, een zesde zwart-wit paar. En na verloop van een kwartier zaten op de tweede en derde parketrij vijftien in 't wit gekleede jonkvrouwen met roode linten en vijftien min of meer authentieke zwarte mama's. Het publiek, dat iets begon te bevroeden, bekeek met steeds groeiende belangstelling de beide rijen, die er als het toetsenbord van een piano uitzagen. Maar de witte en de zwarte dames keken ongeduldig naar de bovenloge, waar nu wel spoedig de verwachte bruigom moest verschijnen. Die loge echter behoorde aan een rimpeligen, foeileelijken theater-lief hebber. En de grappenmaker, die de Aprilgrap bedacht had, ving den ouden heer, dien hij goed kende, in de gang op en stak hem, met een joviale opmerking, een vuurroode geranium in het knoopsgat. De grijsaard, die van de gansche grap niet het flauwste vermoeden had, glimlachte gevleid, bedankte, betrad zijn loge en zag plotseling de blikken van vijftien witte jonkvrouwen en van vijftien zwarte matrones op zijn frommelige figuur gericht. Van de jonge dames echter, vielen er vrij wat flauw zoo oud en leelijk hadden zij zich haar aanstaande niet voorge- steld. Maar de gansche zaal lachte zilte tranen van pret. Als een bijzonderheid wordt aan de N. R. Crt gemeld, dat den llden Maart 1891 uit Lobith een briefkaart naar Rotterdam werd verzonden, welke aldaar door den gepdresseerde werd geweigerd. Thans, na ruim twee-en-twintig jaar, is ze aan den afzender terugbezord. Het is nog niet kunnen gelukken de daders van den misdadigen aanslag op een automobiel door een over den weg gespannen stalen tros te Henningsdorf, op te sporen. Van de ver- dachten die het langdurigst in hechtenis werden gehouden heeft men alleen kunnen bewpzen dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan strooperijen. Volgens een Reuter-bericht aan de bladen zijn 7 personen van de Fransche onderzeeer „Turquoise" door een golf weggeslagen. Twee man konden door de Goliath" worden gered, doch de overige 5 verdronken. Daaronder waren een oflicier en een adelborst. Verder seint Reuter dat tijdens een storm te Kosta, op de kust der Azorische eilanden een visschersboot is vergaan, en 6 personen daarbij verdronken zijn. Omtrent de andere visscher- booten was men nog zonder bericht. Heden werd alhier door het bestuur van den Serlippenspolder in het //Hotel Centraal" aanbesteedhet verhoogen en verzwaren van den zeedijk met bijbehoorende werken. Hiervoor werd ingeschreveu door de heeren J. Jansen te Ter Neuzen voor f 3050, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 2890, D. de Doelder te Ter Neuzen voor 2820, H. Jansen te Middelburg voor 2700, H. Keulemans te Middelburg voor 2690, H. Keulemans te Middelburg voor f 2670, R. Verschelling te Ter Neuzen voor 2625 en Job Wolfert te Hoek voor 2550. Middelburg. De heer J. F. A. M. van Waesberghe te Hulst werd heden herbenoemd als commissaris van de algemeene maatschappij tot beleenen en aankoopen van met vruchtge-- bruik of periodieke uitkeeringen belaste waarden, gevestigd alhier. 'sGravenliage, 4 April. Tweede^ Kamer. Bij de voortgezette behandeling der ziektewet werd na een uitvoerig debat aangenomen artikel 31, bepalende ten le dat het ziekengeld bedraagt 70 procent van het gemiddelde loon 2e dat het wordt uitgekeerd over iederen dag dat de ongeschiktheid tot werken dnurt, te beginnen met den derden dag waarop zij aanving, ge- durende ten hoogste 6 maanden3e dat bij zwangerschap van een verzekerde ziekengeld wordt uitgekeerd van at den eersten dag der ongeschihtheid tot werken 4e dat bij bevalling het voile loon als ziekengeld wordt uitgekeerd, zoolang de ongeschiktheid tot werken uit die oorzaak duurt. Bij bet voorafgaand debat werden verworpen vertchillende sociaal-democratische amendemen- ten, o. a. strekkende om van af den eersten dag het voile loon als ziekeDgeld uit te keeren en wel niet gedurende hoogstens 6 doch ge- durende 12 maanden. Vervolgens kwam in behandeling art. 32,. dat het mogelijk maakt dat de Kroon op voordracht van een Raad van Arbeid in bepaalde gevallen het ziektegeld verlaagt tot 50 of verhoogt tot 90 procent van het loon. De heer Patijn lichtte een amendement toe, ter voorkoming van lagere ziekengeld uitkeering dan 70 procent van het loon en de heer Duys lichtte amendementen toe hoofdzakelijk strek kende de Raden van Arbeid bevoegd te verklaren het ziekengeld te verhoogeu, tot het voile loon. De Minister verklaarde de amendementen niet te kunnen aanvaarden. Rotterdam. Bij een storm zijn tweedekhuizen en drie sloepen van het s.s. Sommelsdijk weg geslagen. Twee man der equipage zijn daarbij verdronken. Homburg. H. M. de Koningin zal tot den 26 April te Hohenmark vertoeven en daarna naar Nederland terugkeeren. Z. K. H. de Prins, die bijna geheel hersteld is, zal na het vertrek van de Koningin nog eenige weken aldaar ver- blijven. Weenen. Uit Cettinje wordt geseind dat bij den eersten algemeenen aanval op Skoetarie, welke geheel mislukte, de Montenegrijnen en Serviers 2000 dooden en 2000 gewonden lieten. De Turken verdedigden Skoetarie met wan- hoop en zijn op den laatsten stormaanval voorbereid. CORRESPONDENT! E. Wij ontvingen nit Ter Neuzen van iemand wiens handteekening wij niet kunnen ontcijferen een verzoek tot opname van een bericht aan- gaande een aanstaand jubile. Wjj maken er den onbekendep inzender langs dezen weg op attent, dat wij aankondigingen van gevallen als deze niet als bericht kunnen opnemen. Als er op dien dag een of ander voorvalt en de betrokkene gehuldigd wordt, zullen wjj dat gaarne ver- melden. Wegens plaatsgebrek moeten wij het raads- verslag der gemeente Westdorpe benevens het feuilleton tot het volgend nummer uitstellen. Red. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47.70 a f 47.72° Engelsch per 12.a 12. ZEET1JD1IV GJ- J£ IV. Van 2 tot en met 3 April. a Van 2 tot en met 3 April werden langs de Oostsluizen alhier 32 binnenvaartuigen op- en 40 afgeschutdoor de Westsl. 11 op- en 17 afgeschut. Positie der Stoomschepen. a a. RICHARD --van Tunis naar Gent passeerde 1 dezer Gibraltar. s.s. ELISABETH vertrekt heden van Genua naar Sfax. s.s. HELENA vertrok 4 dezer van Selzaete naar Hull, s s. MAGDALEN A vertrok 4 dezer van Newcastle on Tyne naar Livorno. a aS Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar Lading. Voor Ter IVe nzen 3 Eng. s.s. River Lagan 227 2 Londen stnkg. A idem Astrologer 2580 Leith gemengd Van Ter Weazen 3 Eng. s.s. River Scheldt 2199 lLonden stukg. Voor Kent t 3 Belg. s.s. Ibis V 555 Ostende ledig idem La Flandre 1980 Goole kolen Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen stukg. Zweeds s.s. Emile R. Boman 3460 San Juan erts 4 Russ. s.s. Gen. Schuwalow 4995 [Riga gemengd Eng s.s. Otto 2367 Hull stukg. idem Onsel 3633 Manchester idem Eng. sch. Michael Kelly 391 Par pijpaarde Van Kent i 3 Noor. s.s. Reinanja 3247 Antwerpen ledig Deen. s.s. Antwerpen 2902 idem idem Belg. s.s. Narval 597 Ostende idem Eng. s.s. Truro 2367 Hail stukg. idem Sea Serpent 2554 Londen idem idem Lindale 1350 idem phosph. Zweeds s.s. R. P. Berg 4379 Pilau idem Eng. s.s. Alt. 2840 Goole stukg. 4 idem Electra 14O0 Swansea aardapp. idem Norseman 997 Londen scorries Noor. s.s. Ulstein 2167 Liverpool ijzer Voor Melzaete k 8 Eng. sch. Coal tar 621 Havre koolteer Eng. barge Byou 277 Louden soda

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 10