Laatste Berichten. BURGER UJKEN STAND. hij het naderen eenvoudig te hebben belet, door en niet malsch naar hun helmen te trappen. De brandweer is thans fgerequireerd, in de hoop dat men den man met behulp van de brandspuit tot dalen zal kunnen bewegen. t Merkwaardigste van het geval is, dat werk- lieden van de Telefoon vandaag in de bewuste stelling werkzaamheden hebben verricht en twee hunner tot bij de kooi zijn doorgedrongen, zonder dat zij er den inbreker hebben opgemerkt. De man moet zich bij die gelegenheid zoo hebben opgerold, dat men geen menschelijke gedaante in hem kon herkennen. Zes uur De brandweer is thans ter plaatse, en van af de omringende daken wordt //Joopie" met vijf stralen op de waterleiding aangetast tot nog toe zonder eenig resultaat. De autoriteiten staan, althans voor het oogenblik, machteloos tegenover dit geval. Behalve de hoogste politiedignitarissen, be- vindt, zich op het terrein een der ambtenaren van het parket. Een groote politiemacht handhaaft de orde. Er in geloopen Leelijk er ingeloopen bij de Amsterdamsche politie is een internationale gauwdief: Twee Duitschers kwamen zicb op een der politiebureaux beklagen, dat zij afgezet waren door een paar vrouwen. De zaak werd in den breede onderzocht en nu bleek, dat de vrouwen van de heeren twee bankbiljetten van 20 dollars 50) hadden ontvangen, waarvan haar ieder slechts 20 toekwam. De vrouwen werden op het bureau gedwongen 30 van ieder biljet terug te geven. De Duitsche heeren meenden, dat daarmee de zaak was atgedaan en wilden wel vertrekken. De inspecteur echter wilde van de beide mannen toch weleens weten, wat zij voorsnui- ters waren en vroeg naar hun papieren. Een van dit tweetal had er geen. Dit achtte hij verdachtde man werd gefouilleerd en men bevond op hem een partijtje juweelen. Hoe h« daaraan kwam werd hem gevraagd. 0, die waren van zijn metgezel en deze, die wei papieren had, bevestigde dit. Dochpolitieambte- naars zijn in den regel niet heel lichtgeloovig en de inspecteur meende huiszoeking bij den man zonder papieren te kunnen doen. Op zijn kamer kwam daarbij heel wat voor den dag aan kostbaarheden en bank-van-leening-briefjes. Deze werden ingewisseld en zoo kwam de politie in het bezit van een aardige hoeveelheid dia- manten en juweelen. Men nam er op het politiebureau kiekjes van en fotografeerde ook de beide mannen en de opnamen werden naar de verschillende hoofdsteden gezonden. Er kwam eerst geenerlei bescheid op en reeds was besloten de beide Duitschers over de grenzen te zetten ze waren zelfs reeds te Heerlen, toen opeens Scotland \ard, het Londensche politie bureau, iets van zich liet hooren. Men had daar en de diamanten herkend als gestolen en den eenen man als een bekenden internationalen diet. In allerijl werden nu de Duitschers per telegiaaf teruggeroepen en de eene wordt nu aan Engeland uitgeleverd, de andere over de Duitsche grenzen gezet. (Nieuwsbl. v. Ned.) Men heeft 't dezer dagen weer druk over het gevaar der onbeschermde hoedenspelden. Juist vonden wij, aldus schrijft de »Msbd.", in een oude reisbeschrijving uit de 18e eeuw het gevaar der hoedenspeld gesignaleerd, maar onder een nog geheel ander opzicht, waaraan men ook nu zijn aandacht nog wel eens mag wijden. Wij lezen dan in dat oude boek deze niet onverdienstelijke beschouwing: //Hoe weinig denken onze dames, wanneer zij hare hoofden met koperdraad, het sterkst van alle geleiders, omringen, en terzelfder tjjd, kousen, schoenen en rokken van zijd,e eene der krachtigste weerstuitende stoffen, dragen, dat zij bare lichamen op dezelfde wijze en naar dezellde beginselen, bereiden als de electriseer- ders hunne conductors klaar maken, om het vuur van den bliksem te trekken Bij al dien zij niet kunnen goedvinden om hare karkassen en hairspelden te laaten vaaren, zouden zij dan niet besluiten kunnen, om eenig behoudmiddel van dien aart te gebruiken, als het welk men voor weinige jaaren, ter behoudenis van voorwerpen van veel minder waarde heeft begon'nen te werk to stellen. Ondersteld, dat iedere dame haar zelve voor- zage van een kleine metaalen keeten, dien zij gedurende donderbujen, naar welgevallen konde aanhangendeze keeten zal van haar muts nedergaan over het dikste gedeelte van haar hair, t welk het vuur beletten zal van haar hoofd aan te doen, en dus zal dezelve tot op den grond afdaalen. Het is klaar, dat deeze keeten op dezelfde wijze zal werken, als de conductors op de toppen der kerktorens, die niettegenstaande de metaalen roeden, die daar gemeenljjk op ge- plaatst worden, van den zelfden aart als de spelden en karkassen op de hoofden der vrouwen, aan zo weinige toevallen onderhevig zijn. Gij moogt om dit alles laachen zo veel gij wilt, maar ik verzeker u, dat ik van mijn leven niet ernstiger gesproken heb. Eene zeer beminlijke dame van mijne kennis, Mevrouw Duglas, van Kels, hadt bijna haar leeven door een deezer kapsels met metaaldraad verlooren. Zij stondt geduurende een donderbui voor een open venster, de bliksem wierdt door het metaal aangetrokken en de muts verbrandde tot asch gelukkig was .haar hair in zijn na- tuurlijken staat, zonder poeder, zonder pomade, of spelden en belette het vuur haar hoofd aan te doen want dewijl zij geheel geen schok voelde, is het waarscbijnlijk dat het van de karkassen van de m,uts tot de muur daar zij digt bij stond, overging. Zo het een geleider had gevonden, om het tot haar hoofd of lichaam te brengen, zou zij naar alle waarschijnlijkheid, gedood zijn geweest. En zwaar wel voorzien hoofd met hair, zo het volmaakt droog en zuiver gehouden wordt, is waarschijnlijk een van de beste behoedmid- delen tegen het vuur van den bliksem. Maar zoodra het met pomade besmeerd, met poeder bestrooid en met spelden saamgebonden wordt, gaat zijn afstuitende kracht verloren en het* wordt een geleider." De Amerikaansche financier, Pierpont Morgan, die een bankiermaatschappij wist te ontwikkelen, die, mag men sommige beschou- wingen der laatste jaren gelooven, haar invloed de geheele wereld door deed gelden, is te Rome overleden. In de laatste weken was reeds meermalen den dood van dezen geweldigen financier bericht, die, op den ouderdom van 78 jaar ernstig ongesteld was. Thans wordt het doodsbericht bevestigd. Uit de verschillende beschouwingen blijkt dat Morgan niet is een dergenen die zich van niets tot een groote hoogte hebben opgewerkt. Hij erfde bij het overlijden van zijn vader reeds een groot kapi- taal. Hij heeft echter blijk gegeven van een bijzondere gave om een reusachtig kapitaal te verwerven en dat niet alleen, maar om aan de door hem gestichte bank een invloed te ver- zekereu over de geheele wereld. De zoo dik- werf aangevochten stichting van trust, op ver- schillend gebied, zijn aan zijne ideeen ontsproten. Uit zijne afwezigheid van de directe leiding der zaken en zijne langdurige ongesteldheid valt af te leiden, dat de teugels van het groot bedrijf zijner bank reeds sedert lang niet meer door hem zelf werden gevoerd. Hij had een staf van medewerkers gekweekt, die in alle deelen op de hoogte zijn van hetgeen er op financieele gebied omgaat. Dit doet verotider- stellen dat de zaak op denzelfden voet zal worden voortgezet, al zal niet zonder invtoafl blijven de wetenschap dat deze Napo leon in financieel gebied tot het verledene behoort. En bij het vormen van nieuwe plannen zal zijn scheppende en raadgevende geest voorzeker worden gemist. - - Omtrent een zeeroovers-afscheid vertelt het //Soer. Hbl." het volgende Ze hadden met z'n vijven het misdrjjf ge- pleegd met z'n vijven werden ze gearresteerd, haddern ze maandenlang in preventieve heehtenis doorgebracht, waren ze voor den rechter ver- schenen en hadden ze ieder tien jaren dwang- arbeid in den ketting met wegzending naar een oord van ballingschap wegens zeeroof tegen zich hooren eischen. Gedurende al dien tijd en onder al die bedrijven door waren ze uiterlijk kalm gebleven. Toen deed de raad justitie te Soerabaja uitspraak en veroordeelde Pak Kerdjani, Djer- midin, Mandor, Pak Kartam en Pak Sampoor ieder tot acht jaren dwangarbeid in den ketting. Van deze gelegenheid hadden de talrijke familie- leden gebruik gemaakt om de veroordeelden voor 't laatst te zieu te spreken en te onthalen op allerlei lekkernijen. Een zestigtal Madoereezen, mannen, vrouwen en kinderen beladen met inlandsch gebak, ketan trekpotjes met koffie en thee, groote hoeveel- heden shagtabak, strootjes, dikke een cents sigaren, etc. etc. hadden zich voor de getuigen- kamer neergezet in afwachting van de komst der vijf misdadigers. Wel verre van ze te ver- stooten, zooals bij Europeanen maar al te vaak het geval is waren de familieleden gekomen om ze voor het laatst extra teeder te liefkoozen en buitengewoon veel te laten eten. Daar kwamen ze eindelijk met vroolijke ge- zichten uit de rechtzaai en zetten zich neer te midden van hunne vrouwen, dochters, zonen moeders, vaders, breeders en zusters. De vrou wen huilden en jammerden, de kinderen snikten, de mannen keken bedrukt en zwegen. Toen werden de versnaperingen ontpakt en begon de groote smulpartij. De tranen waren spoedig gedroogdhet ver- driet maakte plaats voor groote vreugde en 'n Half uur lang werd er gegeten, gedronken en gerookt onder aangenaam gekeuvel. Het leek wel een klein feestje. Europeanen, Chineezen en vooral inlanders kwamen aanloopen om dit tooneeltje te aanschouwen. Een half uur later reed de gevangenwagen weer voor. Het oogenblik van scheiden wa? daar. Toen begon 't lawaai weer. Gehuil, gesnik, tandengeknars, gelukwenschen en verwenschin- gen, de bevelende stem van den gevangeuis- mandoer, kettinggerammel, dat alles mengde zich chaotisch dooreen. De vrouwen maakteii een geweldig misbaar, ze hadden de armen om de veroordeelden ge stagen en wilden niet losiaten. De mandoer had handen vol werk en liet er menigen zweet- droppel. Nog even op de valreep, d. w. z. voor dat de deur van den gevangeniswagen met een harden slag werd dichtgeslagen, stopten de familieleden de zakken der gevangenen vol met tabak. Het gejammer bereikte nu zijn hoogte- punt, de leden van den raad, de heeren van 't parket en de griffier, denkende dat er iets vreeselijks gebeurde, snelden naar buiten. De wagen reed weg, achterblijvenden ver- spreidden zichin het paleis van justitie heerschte weer een rustige kalmte. Een ontzettend voorval gebeurde bij een te Toulouse gehouden stierengevecht. Een stierenvechter werd door een woedenden stier op de horens genomen en in de lucht geworpen. Onder het publiek ontstond een paniek, doch men slaagde er in de menigte te bedaren, zonder dat er ernstiger ongelukken plaats hadden. De ongelukkige stierenvechter werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. (R. N.) Met de overstroomingen staat het er in Amerika nog treurig bij. In den staat Illinois is thans alle verkeer afgesloten. Een gulzige snoek. De correspondent te Boedapest van de //N. R. Ct." schrijft Uit de Hongaarsche stad Fiinfkirchen wordt bericht, dat aldaar op de vischmarkt een snoek van 14 pond is verkocht, die bij opening in zijn maag bleek te hebben een reeds half ver- teerde beurs, waarin zich 6 goudstukken van 20, 3 goudstukken van 10 kronen, voorts 11 kronen in zilver en 14 nikkelstukken van 20 en 10 heller bevonden. De visch was voor kr. 24,80 verkocht, en de kooper, eigenaar van een volkskeuken was de gelukkige vinder van de beurs, die het vraatzuchtige dier in den Donau moet hebben opgeslokt. Uit Malang werd gemeld, dat zich in de gevangenis aldaar een vreemde ziekte had voorgedaan. Men wist niet wat het* was. De N. Soer. Court, beeft de oplossing van 't raadsel gebracht, Op raad van den dokter was aan een der gevangenen drie uur per dag verlof gegeven, om in de buitenlucht rond te wandelen. Een dergeliike vrijheid wenschten de andere gevangenen ook voor zich. Hoe die te verkrijgen Wel, zij worden ook ziek en dan zal de dokter voor hen ook wel een dergelijken kuur voor- schrijven, zoo redeneerden de geniale koppen. En de daad bij het woord voegende, namen alien een dosis loodwit, met wat pruimsap ge- mengd, in, maar met het noodlottig gevolg, dat eenigen deze grap met den dood moesten bekoopen*. Aan het gebouw van het provinciaal be- stuur te Middelburg werd heden aanbesteed a. Het vervullen van baggerwerk in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de west- en oost buitenhaven te Ter Neuzen gedurende de jaren 1913, 1914 en 1915. Ingeschreven werd doornaamlooze ven- nootschap i/Nederland", maatschappij tot het uitvoeren van werken, voor het kanaal 60 cent, voor de havens 17VS cent, A. Hofman te Soest 51 cent en 157/10 cent, J. Kraaijeveld en E. van Nordenne te Sliedrecht 50 cent en 15'/10 cent, Th. Volkert Azu. te Sliedrecht 50 cent en 15 cent. b. Het opruimen en vervoeren van de jukken en de remmingwerken ter weerszijden van de draaipijlers aan de Postbrug behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. Minste inschrijver de heer H. Koster Cz., Wemeldinge voor f 17.829verder was o.a. ingeschreven door A. Kaan Cz. te Ter Neuzen voor 18.910. (Raming f 18,000.) 's Gravenliage. Tweede Kamer. De bebau- deling der Ziektewet wordt aangevangen. Bij artikel 1 trok de heer Roodhujzen de destijds door hem overgenomen amendementen-reeks van den heer Lohman in, vooral doordat door de aangebrachte principieele wijzigingen de bijzondere ziektekassen meer vrijheid hebben verkregen. Bij het verder debat constateerde de heer Tydeman dat door de regeeringswijziging van 20 Maart, de positie van de raden van arbeid en van den verzekezingsraad geheel is veranderd. Laatstgenoemde is vrijwel overbodig geworden door de Ziekteverzekering, en zou dit ook leiden tot vereenvoudiging, De heer Dujjs protesteerde er tegen dat de Minister door die nota van wjjziging bij plotse- linge overrompeling, onder den drang van de meest reactionnaire rechtsche groep en van leden der linksche concentratie, het ontwerp op tal van punten heeft verslechterd. Onder dien drang is aan de raden van arbeid de ver- ordenings-bevoegdheid ontnomen. De heer Schaper critiseerde eveneens's Minis ters zwakke houding. De Minister verdedigde zijn houding en ver- klaarde dat hij het verordeningsrecht voor de raden van arbeid niet gehandhaaft heeft, omdat hij het ontwerp niet in gevaar wilde brengen. Aan dit standpunt zal de Minister toetsen de eventueele amendementen om de oorspronke- lijke lezing van het ontwerp te herstellen. De heer Nolens acht de houding van den Minister alleszins verdedigbaar. Amsterdam. Naar wij vernemen is een accoord tot stand gekomen tusschen de besturen der drie partijen der rechterzijde, en is men tot de meest volledige overeenstemming geraakt betreffende in meeningsversehillen omtrent Ede en Ommen. Door den directeur en commandant der Marine alhier, werd heden aanbesteed de levering van everdoek. Laagste inschrijver was de Firma F. Elias Wittouck te Hulst, voor f 28.168.50. Luili. Luitenant Spandau is hedenmorgen naar Genck teruggekeerd, om aldaar een tweede biplan in ontvangst te nemen die bestemd is voor het N.-l. leger. Met deze biplan zal hij een tocht op 1000 M. hoogte van Genck naar Den Haag, zonder tusschenlanding, ondernemen. Brussel. Het Hof van Appel deed heden uitspraak in zake de nalatenschappen van Koning Leopold II en werd de eisch der Priucessen oritzegd waardoor de bezittingen aan de Bel- gische Staat komen. Axel. Huwelijks-aangiften. 28 Maart. Cyrillus Henri Raes (van Koewacht), oud 23 j., jm. en Margarietha van Rumste. oud 19 j.. jd. Geboorten. 17 Maart. Krina, d. van Andries den Beer en van Catharina Scheele. Aaltje, d. van Arie de Putter en van Cornelia Catharina van Alten. 20 Maart. Leo Petrus, z. van I 'elms Gerardus Johannes Claessens en van Maria Louisa Schelleman. 21 Maart. Magdalena Uebora Krina, d. van Adriaan van Es en van Leuntje Maria l'laddet. Willem, z. van Jan Penne en van Tanneke de Kraker. 24 Maart. Rosalia Maria, d. van Petrus A nthorii us de Kerf en van ClementiaSautberghen. 28 Maart. Pieternella Krina, d. van Pieter Jansen en van Magdalena Maria Verberk- inoes. 30 Maart. Jacob llendrik, z. van Jacob Overdulve en van Anna Scheele. Johannes Jan, z. van tlendrik Adriaan Kotvis en van Elizabeth Pieternella Ruben. 31 Maart- Jacobus, z. van Francois Wolfert en van Maria \erpoorte. Jacobus Levmus, z. van Francois David Dieleman en van Pieternella de Feijter. Overlijden. 17 Maart. Matthijs van der Welle, oud 93 j., weduwn. van Janneke Cornelia Deij. Iloacliknpelle. Geboorten. 7 Maart. Jacobus Fran- ciscus, z. van Gilles Jacobus Michielsen en van Marie Louise Cornelia d'tlondt. 8 Maart. Emanuel Judocus, i. van Alphonsus Wijnacker en van Maria Catharina Yer- durinen. *14 Maart. Alplionsina Gerarda Apolonia, d. van Constantinus Lambert en van Octavia Florentina Fermont. 23 Maart. Alphonsus, z. van Petrus Cornelis Augustinus Verdurrnen en van Francisca Catharina de Loos. 30 Maart. Petrus Jacobus Leonardus Constantinus Emilius, z. van Constantinus Lambert en van Rosalia Maria van der Veen. Overlijden. 8 Maart. Jacobus Franciscus Michielsen, oud 1 d., z. van Gilles Jacobus en van Maaie Louise Cornelia d'llondt. 11 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van het niann. geslacht van Jan Francies Schuren en van Suzanna Merk. 18 Maart. Apolonia de Kort, oud 77 j., wed. van Fidelis Amandus Piessens. Iloek. Huwelijks-aangiften. 27 Maart. Cornelis Zegers, oud 20 j., jm. en Cornelia Bakker, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Maart. Pieter Openneer, oud 24 j., jm. en Maria Leenhouts, oud 23 j., jd. Jan de Kraker, oud 19 j., jm. en Maatje de Groote, oud 23 j., jd. Cornells de Pooter, oud 22 j.. jm. en Pieternella de Bree, oud 22 j., jd. 27 Maart. Hermanus Pladdet, oud 43 j., jm. en Adriana van Alteu, oud 43 j., jd. Geboorten. 16 Maart. Joost Abraham, z. van Jacob van t Hoff en van Bonna Leunis. 20 Maart. Sara, d. van Jozias Abraham Leenhouts en van Maria Wilhelmina Tollenaar. 21 Maart. Jan, z. van Jan de Fouw en van Neeltje Geertruida Kervink. 23 Maart. Gelein Jacobus, z. van Jacobus Jacob Buijze en van Adriana van Wijck. Cornelia en Jacomina, dochters van Levinus de Blaeij en van Adriana de Feijter. Gilles, z. van Pieter van Wijck en van Levina Cornelia Drabbe. 27 Maart. Catharina Neeltje, d. van Cornelis Vermeulen en van Geertruij de Bree. llenKatiliJk. Geboorten. 21 Maart. Josephus Alphon sus, z. van Petrus van Houdt en van Louisa Catharina de Roos. Overlijden. 31 Maart. Appolonia Johanna Hamelink, oud 70 j., echtg. van Adriaan van Gijsel. MlocwhcIi#. Huwelijks-aangiften. 7 Maart. hngel- bertus De Bruijne, ond 26 j., jm. en Emma Pharajlda de Vliegher, oud 24 j., jd. Alpbonse Marie van derBtlt, oud 26 j., jm. en Florentia Maria Martens, oud 25 j., jd. 12 Maart. Camillus Joseph van Puijvelde, oud 25 j., jm. en Coralia Scholastica David, oud 26 j., jd. 14 Maart. Petrus Joannes Sinack, oud 35 j., jm. en Maria Joanna Temmerman, oud 23 j., jd. 19 Maart. Edmond L. I*, de Roover, oud 30 j., jm. en Leontina M. d Hooghe, oud 22 j., jd. 20 Maart. Ingenatius Aloysius Scholter, oud 34 j., jm. en Emerentia Maria van Overloop, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 31 Maart. Cammillus J. van Puyvelde, oud 25 j., jm. en Coralia Seh.'M. David, oud 26 j., jd. Geboorten. 3 Maart. Maria I.udovica, d. van Ilonore van Regenmortel en van Emilie De Meester. 19 Maart. Joseph Leonardus, z. van Adolf J. Verstraeten en van Maria L. Annaert. 20 Maart. Petrus Aloysius, z. van Dominions F. Cerpentier en vail Emelia R. de Letter. 24 Maart. Alicia Emilia, d. van Aloysius Inghels en van Paulina De Witte. 25 Maart. Renatus Joseph, z. van Alphonsus van Megroot en van Josephina M. Lippens. 27 Maart. Catharina Jannetje Lena, d. van Izaak van 't Hof en van Neeltje J. Begthel. 28 Maart. Cyrillus Emilius Seraphihus, z. van Petrus Wauters en van Marie J. van Santberghe. Overlijden. 11 Maart. Magdalena Maria Naessens, oud 1 j., d. van Dominicus en van Coleta Cappaert. 19 Maart. Yirgenie Andries, oud 69 j., echtg. van Josephus Coone.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2