A I g e m e e n fiieuws- en Advertentieblad o o r Zeeewselt-Vlsasfderets. No. 5898. Gemengde berichten. Donderdag 3 April 1913. 53e *'aargarig. G B 0 NDBELAST I N G. ABONNEMENT: er drie maanden binnen ,Ter Neuzen f 1,Franco per post r Aederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 r.et overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp alle Boekhande- aars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Voor en voor ADVEETENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 2 April 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 777,3 Horta. Laagste 752,1 Valentia. Verwachting tot den avond van 3 April Matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk tot zwaar bewolkt, mogelijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. De korfbalvereeniging Astra" heeft in dit seizoen blijk gegeven niet alleen te willen zorgen voor amusement der werkende leden, maar ook den steun van hare donateurs te verdienen, door aan dezen meerdere genoeghjke avonden te verschaffen. Het moet gezegd, dat haar dit vrijwel is gelukt en het bewijs daarvan is zeker wel het stijgend aantal dier donateurs. Het was laatstleden Maandag gezellig bezet in het //Hotel des Pays-Bas" toeu de presidente de soiree opende met een woord van dank voor den ondervonden steun en de vereenigtng in ruimeren kring daarvoor aanbeval. Het programma werd geopend door muzikale verrichtingen van een door de leden gevormd Wiener Streich Orchest", waaraan een aardig denkbeeld ten grondslag lag en dat bewees, dat de vereeniging leden telt die meer kunnen dan korfballen. Vervolgens werden op verdienstelijke wijze opgevoerd twee leuke blijspelen, terwijl op loffelijke wijze een imitatie gegeven werd van SpeeDhoff en onbedaarlijk werd gelachen om den kamerverhuurder Hannes, die zijn weder- varen kwam vertellen. Na afloop van het programma volgde het bal dat zeer geanimeerd was. Bij de Maandag door den architect L. de Bruijne in het hotel r/De Zwaan" te Sas van Gent gehouden aanbesteding voor het bouwen van een dokterswoning aan de Oostkade aldaar, werd ingeschreven als volgt voor het metselwerk door de heeren Cam. Gijsel te Westdorpe voor 7900, en H. J. Everaert te Sas van Gent voor 7777. Voor het timmer-, ijzer- en loodgieterswerk door de heeren II. v. d. Calseijde te Westdorpe voor f 9300. A. Visser te Sas van Gent voor 9165, 1. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor 8364 en A. Vernaeve te Sas van Gent voor 8285. V oor het glas- en verfwerk, door de heeren Aug. Acke te Sas van Gent voor 1097 en F. van Oppen, aldaar voor 998. Voor de massa door de heeren C. Wisse te Zaamslag en A. Voet te Kloosterzande voor 21060, Jan Brugghemena te Assenede voor J 20180, J. en P. J. Rijnberg te Ter Neuzen voor 19875, C. C. Nobels te Ter Neuzen voor 18700, L P. Oasteleijn en W. P. Nieuwe- Unk te Ter Neuzen voor 18666, A. Visser te Sas van Gent voor 18665, Cam. Giisel te Westdorpe voor 18300 en H. v. d. Calseijde te Westdorpe voor 16850. Zatei dagnamiddag had in een der zalen van de ambachtsschool te Hulst, naar Zel. meldt, de uitreiking plaats van diploma's en pryzen aan de leerlingen, die na volbrachten cursus de inrichting gingen verlaten. De voorzitter van het bestuur, de heer F. v. Waesberghe, deelde mede dat de leerlingen in het afgeloopen jaar met vrucht de lessen hebben gevolgd. Spreker wijst er op dat de leerlingen, die thans de school verlaten, nog niet zijn vol- ledige werklieden. De groud is gelegd, waamp voortgewerkt moet worden. Spreker spoort de leerlingen aan op den ingeslagen weg voort te gaan, dan zal bet hen in het vervolg welgaan, omdat bekwame werklieden steeds meer en meer gezocht worden.' De directeur deelt daarna mede de door de leerlingen verkregen punten en de namen van die naar een hoogere klasse zijn overgeplaatst. Vervolgens werden door den voorzitter de diploma's uitgereikt aan de volgende leerlingen. Van de ambachtsschool TimmerliedenA. J. v. Hoeve, Axel, L. Koevoets, Ter Neuzen, J. Lansu, Clinge, M. v. d. Plasse, Koewaeht, J. Verhaege, Ter Neuzen, C. v. d. Walle, Hulst. Machine-bankwerkersF. de Boy, Hulst, H. de Breuck, Hulst, F. Harms, Ter Neuzen, 11. Harms, Ter Neuzen, J. de Smidt, Sluiskil, P. Staal, St. Jansteen, Th. v. d. Velde, Schelt- houtshoek. Schilders C. Smies, Sluiskil. Van de avond-vakteekenschool P. v. Gjjsel, Hulst, A. J. van Hoeve, Axel, L. Koevoets, Ter Neuzen, D. v. d. Walle, Hulst, F. de Boy, Hulst, F. Harms, Ter Neuzen, R. Harms, Ter Neuzen, G. Kindt, Zandberg, A. Roelands, Terhole, J. de Smidt, Sluiskil, P. Staal, St. Jansteen, C. Smies, Sluiskil. De voorzitter wenschte de ouders en leerlingen geluk met het verkregen succes en hoopt dat het de ontslagen leerlingen in hun verder leven wel moge gaan. De directeur wenscht eveneens de leerlingen met behaalde succes geluk maar meer nog met het welslagen van de studie. Spreker hoopt dat de leerlingen in hun volgend leven zich het verkregen diploma zullen waardig worden door werklust en ijver. Spreker wijst er op, dat zy nog vele moeilijkheden zullen moeten overwinnen Gaarne zullen de directeur en de leeraren ten alien tijde bereid worden bevonden de ontslagen leerlingen met raad en daad ter zijde staan. Spreker waarschuwt tegen het brntaal optreden van sommige werklieden. Dit voorbeeld moet men niet navolgen. De werklieden moeten met bescheidenheid optreden en achting hebben voor den pairoon. Spreker geeft de'leerlingen nut- tige en practische wenken welke zij op hun verder levenspad hebben in acht te nemen om vooruit te komen. Als de leerlingen de richting blijven volgen, welke op de ambachtsschool is aangegeveu, dan zal het den leerlingen wel gaan. Met de beste wenschen voor het volgend leven sluit spreker zyne toespraak. De leerling v. d. Walle zegt het bestuur, den directeur en de leeraren namens alle leer- liDgen dank voor Ret ontvangen onderwijs en zegt dat alien voornemens zijn zieh waardig te gedragen en toonen dat zij leerlingen zijn der ambachtsschool. De voorzitter zegt v. d. Walle dank over het gesprokene en brengt een woord van hulde aan den secretaris voor diens veelvuldig verrichte fterkzaam heden. Alle ontslagen leerlingen ontvangen als prijzen verschillende gereedschappen, aan do school vervaardigd, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot met een woord van dank voor de belangstelling. Spreker hoopte dat de leerlingen de school zullen aanbevelen. De school werkt geheei in het belang van het ambacht. Men schrijft uit Koewaeht aan ,/Zel." Als een bewijs, welke ellendige woning- toestanden er voorkomen, dient dat door de Gezondheidscommissie aan onzen gemeenteraad is verzocht een perceel onbewoonbaar te ver- klaren, dat werkelijk geen aanspraak meer kan maken op den naam van woning. Het huis, als het bedoelde perceel nog zoo gerioemd mag worden, is gedekt met een dak van stroo, maar het stroo is op de meeste plaatsen van het dak verdwenen, zoodat als het regent, het hemelwater vrij naar binnen kan dringen. De muren zijn op vele plaatsen gescheurd en geheei uit het lood gezakt en hier en daar geschoord om het krot voor in- vallen te bewaren. Het eenige raam, waardoor het daglicht naar binnen moet dringen, is gedeeltelijk met planken dichtgetimmerd, omdat de ruiten ge- broken zijn. In de woning bevindt zich een bedstede, die j tot slaapplaats zou moeten dienen, maar omdat het dak boven de bedstede geheei weg is, is die niet te gebruiken. Men slaapt op den grond bij de kachel, zoodat het gevaar voor brand groot is. Het bed, waarop geslapen wordt, is een stroozak en wat lompen en oude zakken moeten dienen tot dekking. De deur is zoo versleten dat die geen sluiting meer geeft. Onnoodig te zeggen, dat er in deze woning geen spoor van reinheid te ontdekken is. Ongetwijfeld zal de gemeenteraad, overeen- komstig het advies der Gezondheidscommissie wel overgaan dit //paleis" onbewoonbaar te verklaren. Axel, 1 April. Hedenavond was het 25 jaar geleden, dat de heer C. P. Minjon in dienst trad als directeur van het fanfarengezelschap, //Concordia" alhier. 's Avonds werd den jubi- laris een serenade gebrachtde heer A. E. C. Kruijsse, voorzitter van het muziekgezelschap, sprak den directeur op hartelijke wijze toe. Hij bood hem, ook namens het bestuur van //Concordia", een vulpenhouder met goud in- gelegd aan. In welgekozen woorden dankte de heer ilinjon voor de hartelijke toespraak en voor de hulde, hem door de werkende leden van //Concordia" gebracht. Westdorpe, 1 April. Bij de heden alhier door het Gemeentebestuur gehouden aanbesteding voor bet bouwen van een rijksveldwachterswoning, werd ingeschreven als volgt Voor het metselwerk door de heerenCI. Gijsel te Westdorpe voor 1680 en Cam. Gijsel te Westdorpe voor 1345. Gegund aan laatstgenoemde. Voor het timmer-, ijzer-, loodgieters- en verfwerk door de heerenA. D. Kaijser te Zaamslag voor f 1265, P. van de Voorde te Sas van Gent voor 1181, H. v. d. Calseijde te Westdorpe voor 1075, L. en CI. Remerij te Westdorpe voor f 991 en G. 1. Kamoen te Westdorpe voor f 929. Gegund aan laatst genoemde. RiJXSPOSTSPMARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omsiagen met gedrukt adres, Jcosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Aan het postkantoor te Ter Neuzen en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1913, ingelegd 20295,34. Terugbetaald 21375,39. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9405. In het gasthuis te Maastricht is overleden een bejaarde weduwe die zich dezer dagen bij het aanmaken van de kachel ernstig brandde. Zondagmorgen voer de Rijnaak //Jacoba" achter een sleep den Rijn af. Ter hoogte van de suikerfabriek bij Oosterbeek hoorde, naar het Hbl. meldt, de gezagvoerder plotseling een gil, en een oogenblik later vermiste hij zijn 15jarig nichtje Wilhelmina van Krieken uit Nieuwerkerk a/d lJsel. Vermoedelijk is het meisje al spelende over het gangboord gestagen en verdronken. Een 17jarig jongeling, Schuurmans ge- naamd, was ter plaatse /-De Elzenburg", onder Oss, met een geladen geweer. Waarschijnlijk door het haken van den haan aan een hegge- takje, ging plotseling het schot at en kreeg de jongen de voile lading in de zijde, met het gevolg, dat hij na weinige minuten den geest gaf. ('s H. Ct.) De heer G. van Nimwegen, hoold van de R. K. school in de Isaac Hubertstraat te Rotterdam, ontdekte Zondagavond, toen hij met vrouw en kinderen thuis kwam in zijn woning aan den Boezemsingel, dat er tijdens zijn af- wezigheid inbrekers in zijn huis geweest waren. Waarschijnlijk hebben zij zich met een valschen sleutel toegang verschaft. In een aehterkamer hebben zij een linnenkast geopend, waarin een ijzer en geldkistje geborgen was en uit dit kistje aan bankpapier, gouden tientjes en gouden vijfjes een bedrag van ongeveer f 2000 ge- stolen. De daders hebben geen spoor achter- gelaten en zijn tot dusverre onbekend gebleven. De heer Van Nimwegen is tegen inbraak ver- zekerd. ^)N. R. Ct.") In de Voorstraat te Dordrecht kwam Dinsdagmorgen een 17jarige jongen per rijwiel in botsing met een fietsende dame, waardoor hij kwam te vallen. Hij gevoelde zich onwel en werd daarom bij een bewoner der straat binnengebracht, waar hij overleed, nog voordat zijn ouders, die telefonisch gewaarschuwd waren, ter plaatse waren gekomen. Terwijl Zondagmiddag omstreeks 12 uur de wed. Scherpenzeel, wonende buurtschap Hees, gemeente Soest, met paard en wagen de Steen- hofstraat aldaar passeerde, schrok, naar de Midd. Crt. meldt, het voor den wagen gespannen paard en sloeg plotseling op hoi. De reeds bejaarde vrouw werd van den wagen geslingerd en hangende aan de teugels, die zij krampachtig vasthield, een eind over den weg gesleurd. Alvorens men haar te hulp komen kon, was zij met het hoofd krachtdadig in aanraking gekomen met verschillende langs den weg staande boomen en telegraafpalen. Deerlijk verwond en met een totaal verminkt gelaat werd zij opgenomen en bij den gemeente-ge- neesheer, Dr. Ruppert, ingedragen, die haar voorloopig verbond, haar een pijnstillende inspuiting toediende en hare onmiddellijke over- brenging naar de Rijkskliniek te Utrecht noodzakelijk achtte, waarheen zij onverwijld per auto van den heer Van Hengstuin werd vervoerd. Hoewel zij nog levend te Utrecht is aangekomen* vreest men zeer voor haar leven. Haar schoon- dochter, die eveneens op den wagen zat, kwam met den schrik vrij. Een beleg. De Haagsche Courant schrijft Bij het ter perse gaan van ons blad bereikt ons het bericht, dat in de Kettingstraat en aangrenzende straten een groote menigte ge- tuige is van een waar beleg. Een goede be- kende der justitie, ,/Ueidsche Joopie", houdt er zich in een telefoonstelling op. De politie doet vergeefsche moeite hem in handen te krijgen. De man schijnt, ongemerkt, den geheelen dag in den paal te hebben doorgebracht. z/Leidsche Joopie", een berucht inbreker, werd Maandagnacht te Leiden bij een inbraak op heeterdaad betrapt. Hij wist te ontkomen in de richting van Den Haag, en slaagde er in zich daar ter stede aan de nasporingen van de politie te onttrekken, door voor dag en dauw in de groote telefoonstelling aan de Kettingstraat, naast het gebouw der Residentie- Bioskoop", te klimmeri, en zich in de soort open »kooi", die zich boven in zoo'n stelling bevindt, te verbergen. De man heeft er zich den ganschen dag weten schuil te houden. Eerst tegen het vallen van den avond is hij door eenige kinderen, die in de buurt aan het spelen waren, opge- merkt. Zij waarschuwden voorbijgangers, dezen de politie, en thans is een volledig beleg be- gonnen, daar de inbreker pertinent weigert naar beneden te komen. Een paar agenten, die //Joopie" boven Wilden inrekenen, schijnt TER SEHZEUSCHE COERAST. fSH bind Tenehljnt BSantodag., Waensdag. en lrljda««vond, t«Kez»n<£enl op feeitdngeu fcij de firms I*. JT. ViH 19K IARDI. te Var Weazen. Dp Burgemeestrr van TER NEUZEN, Gelpt op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) tot regeling der Grondbelasting Brengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en schatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, gedureride 30 dagen, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aan ieder, vviens eigendommen in die staten vermeld zijn, eene kennisgeving zal worden gezonden. Ter Neuzen, den 2 April 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1