A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. mi. 53e Dinsdasr 1 April 1913. Jaargang. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor Set overige Buitenland f 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- !aars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 31 Maart 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Biit van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 768,4 Riga. Laagste 741,4 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 1 April Eerst zwakke veranderlijke daarna meest Zuid- westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt, wellicht regen of onweer, zelfde temperatuur. Bij de Kon. Pakkelvaartmaatschappij is aangesteld als 3de machinist de heer F. Klaassen Cz., van Ter Neuzen. Bij Kon. besluit van 28 dezer is met in- gang van 1 April, bij den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten bevorderd tot hootd- commies, de heer J. A. de Lint c. i. Volgens mededeeling van het loodswezen zijn de zwarte lichtboei No. 4 en de stompe ton No. 5 van het pas van Ter Neuzen onder- ling van plaats en van nummer verwisseld. De laatste Nutsavond van het seizoen, Vrijdag 28 Maart, bracht aan de talrijke op- gekomen leden groot kunstgenot. De geestige schrijver Attie Nieboer van Eer- beek droeg enkele van zjjn Betuwsche schetsen voor, die van het begin tot het einde boeiden door inhoud zoowel als door vorm. Zijne per- sonen in zijne dorpsverhalen leven de wijze van voordragen is onverbeterlijk. Wat werd er in den Pensioenganger hartelijk gelacben om de grappige opmerkingen van ,Hanje van Mie", hoe typiscb worden de overige figuren weergegeven, niet het minst wel de oude vader Uiterst vermakelijk zijn Hanje's ervaringen op het gLetterkundig congres" in Amsterdam vooral het gesprek met den heer en mevrouw Heijermans is kostelijk. Ook „Frans Rossier" gaf ruimschoots stof tot lachen. Behalve dit humoristische werk gaf de begaafde letterkundige een dramatische schets //Het Pauweveerke" van Cremer. A1 ging dat mis- schien niet geheel en al zoo mooi als het weer- geven van het eigen werk, toch kwam weer ieder onder de bekoring van deze aandoenlijke schets. De voorzitter, de heer Buyze, bedankte den heer Nieboer op hartelijke wijze, en sprak de hoop uit, dat hij hier nog meermalen zal verschijnen. De aanwezigen gaven met warmte hunne in- stemming te kennen. Zaterdag werd alhier door het bestuur van den polder Nieuw Neuzen in het »Hotel Centraal" aanbesteedhet verhoogen en ver- zwaren van den zeedijk, tusschen de dijkpalen 17 en 21, over eene lengte van 334 M., en tusschen de djjkpalen 20 en 30 over eene lengte van 878 M., met daarbij behoorende werken en het onderhoud daarvan tot 30 April 1914. Bier voor werd ingeschreven door de heeren J. M. Dekker te Brouwershaven voor 36.450, L. van de Velde te Bruinisse voor f 36.150, J. Panny te Krabbendijke voor 36.138, Job Wolfert te Hoek voor 36.000, C. Klaassen te Zaamslag voor 35.998, R. Verschelling te Ter Neuzen voor 35.880, M. Jacobs te Goes voor f 35.870. J. P. de Vos te Ter Neuzen voor J 35.870, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 35.650 en J. van Drongelen te Hoek voor 35,550. Zaterdag werd door het bestuur van de landbouw vereeniging ,/Door eendracht sterk" in het //Hotel Centraal" alhier aanbesteed de levering van 60,000 Kg. chilisalpeter, levering tusschen 10 en 20 April, en 80,000 Kg. chili salpeter, levering tusschen 10 en 20 Mei a. s. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. Dees te Ter Neuzen voor 13,88 en 13,33, firmaD. J.Oggel te Axel voor/13,83en /13,37, W. Bedet te Ter Neuzen voor 13,82 en 13,37 en D. Scheele te Ter Neuzen voor 13,79 en 13,22, alles per 100 Kg. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. Heden werden alhier in het //Hotel de Commerce" door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van notaris Van der Linden te Selzaete q. q., geveildonroerende goederen, gelegen in den nieuw bedjjkten polder, gemeente Hoek en in den Van Remoorterepolder, ge meente Ter Neuzen. De uitslag was als volgt Kavel 1 tot en met 4, 11 H.A. 18 A. 13 c.A. bouwland in den nieuw bedijkten polder. Ver- kocht aan den heer Gerard Verhelst, koopman te Ter Neuzen, voor f 500 per gemet of voor f 12.546,30 in massa. Kavel 5 tot en met 8, 12 H.A. 63 A. 69 c.A. bouwland, gelegen als voren. Verkocht aan den heer V. Cortvriendt, landbouwer te Hoek, voor 450 per gemet of f 13.670,50 in massa. De overige kavels in den nieuw bedijkten polder en die in den Van Remoorterepolder werden niet verkocht. Tot kweekeling aan de Rjjkskweekschool te Middelburg is uit Zeeuwsch-Vlaanderen alleen benoemd A. A. Leenhouts te St. Kruis. Door het lid der Eerste Kamer van Zeeland, den heer W. Hovy, werd aan de vereeniging //Middelburg Vooruit" een bedrag geschonken voor het aankoopen eener verguld zilveren medaille voor haar festival op de a.s. Pinkster- dagen. Boschkapelle. Zaterdagmiddag had C. St., herbergier alhier, het ongeluk, dat hij, in voile vaart rijdende, op het gehucht »de Sluis" door zijn fiets viel en bewusteloos bleef liggen in dien toestand werd hij gevonden en in eene nabijstuande woning gedragen, vanwaar hij eenigen tijd later toch nog huiswaarts kon sukkelen. De geneesheer heer verscheidene wonden aan voorhoofd en slaap dicht moeten naaien. St. Jansteen. De commies bij's rijksbelas- tingen P. Roelse, alhier wordt met ingang van 1 Mei verplaatst naar IJsselmonde. Overslag. In de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag 1.1. werd het nieuw gekozen raads- lid, de heer H. Lammens, beeedigd, en werd tot wethouder benoemd de heer A. Herman. Koewacht. Vrijdag werd hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Be- handeld werden de volgende onderwerpen. 1. Ontslagaanvrage mej. L. Colpaert als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school Oude Molen. Dit ontslag werd met ingang van 1 April a. s. eervol verleend onder dankbetuiging voor de ruim 30 jaren bewezen dieusten aan de gemeente. 2. Adres van een drietal inwoners van de Kerkstraat met verzoek te willen zorgen, dat bij het bouwen van de zusterschool en klooster de straat niet te smal worde eq derhalve geen gemeentegrond te willen verkoopenmaar te laten bouwen volgens de rooilijn. Op advies van B. en W. wordt dit adres aangehouden tot de plannen van den bouw bekend zijn. Gemeentegrond zal echter niet verkocht worden. 3. De secretaris geeft lezing van het bekende adres van de commissie voor de centrale elec- trische verlichting. Na eenige discussie wordt besloten een afge- vaardigde te zenden onder beding dat de ge meente geen verplichting op zich neemt omtrent de te maken kosten en zich niet verbindt tot medebetaling daarvan. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer J. de Blieck. 4. Adres van P. v. d. Walle aangehouden in de vorige vergadering tot verhooging zijner jaarwedde als telefonist met 40 gulden wegens meerdere werkzaamheden door het plaatsen van een spreekcel. Na eenige discussie wordt het voorstel van den heer J. Kips aangenomen om met ingang van 1 Juli a. s. de jaarwedde met 10 gulden te verhoogen. 5. Benoeming leden stembureau. Tot leden van het stembureau voor verkiezing van leden van provinciale staten worden benoemd de heeren C. Dierick, Th. Persjjn, C. van Dorsselaer en J. Kips. Voor de 2e Kamer de heeren G. Dierick, E. L. Plasschaert en E. de Vleeschouwer. Voor den gemeenteraad de heeren C. Dierick, J. Kips, J. de Blieck en E. de Vleeschouwer. 6. Bij de rondvraag brengt de heer C. van Dorsselaer nogmaals ter sprake het aanstellen van een vasten arbeider voor het gemeentewerk. Enkele leden zien hiervan de noodzakelijkheid niet inwaarom tot geene aanstelling wordt overgegaan. Met de twee machines van den Decou- vilie-tram Vlake—Hansweert is reeds eenige malen een proefrit gemaakt, waarbij deze uit- stekend bleken te voldoen. Als nu ook de passagierswagens zijn aangekomen kan de dienst aanvangen. Een gehuwd werkman, vader van zeven kinderen, te Heemstede, reed per fiets naar zijn werk. Ongelukkiger wijze gleed zijn rijwiel uit, hij geraakte in de Marselusvaart en ver- dronk jammerlijk. De vorige week speelde te Zwolle een 3jarig knaapje met een kruiwagentje. Achter- uit loopende kwam het in een grooten emmer met kokend water terechc, waardoor het knaapje zoodanig gebrand werd dat het aan de gevolgen overleed. De stad der congressen. Op de Paasch- dagen was Utrecht als gelegen in het centrum van ons land, de uitgekozen stad van groote en kleine vergaderingen en congressen. Men kwam er groote zalen te kort en ook jour- nalisten om ze alien bij te wonen. Lucht-verversching. In de Politie-bode wordt gewag gemaakt dat de lucht in de Haagsche politie-bureaux en posthuizen rijkelijk bezwangerd is met gassen en dampen. Als een kachel gestookt wordt mag voortaan de temperatuur niet hooger zijn dan 60 a 65 graden Fahrenheit. Om dit na te gaan, wordt in die lokalen een thermometer geplaatst. Men schijnt daar nogal te kunnen stoken. De Watergeuzen-vereeniging te Rotterdam zal hedennacht 1 April weder een krans hechten om het Vrijheidsbeeld op de Nieuwe Markt, ter herinnering van 1 April 1572, de inneming van den Briel. De Rotterdamsche raad behandelde vorige week het voorstel van burg, en weth. tot stichting van gemeentelijke kweekscholen voor ouderwijzers en onderwijzeressen. Daarbij werd voorgesteld om onder de gewone leervakken ook op de nemen //onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis." Van anti-rev. zijde was daartegen bezwaar gemaakt. Na veel discussie werd bet voorstel aangenomen. Ook zal de bestrijding van het alcoholisme onder de leervakken worden opge- nomen en aan leerlingen met uitmuntende aan- leg, wier ouders onvermogend zijn, vrijstelling van schoolgeld worden verleend. Spoorweg-ongeluk voorkomen. Dinsdag- avond zijn nabij Harlingen de passagiers van den trein, die aldaar om half acht aankomt, ternauwernood aan een groot gevaar ontsnapt, zegt de „Leeuw. Ct." De machinist ontdekte een voorwerp op de rails, te laat evenwel, om den trein tot stilstand te brengen. Na overriding bleek dit een paal te zijn, waarvan de splinters tot zelfs op de lokomotief doordrongen. Men denkt aan misdaad, te meer, waar een half uur voor dien tijd een goederen- trein veilig was gepasseerd. De politie doet onderzoek. De landbouwer J. D. te Staphorst is, naar de Zw. Ct. meldt, Donderdag onder zjjn eigen beladen wagen geraakt en heeft de wielen over het hoofd gekregen. Hij is kort daarop ge- storven. Iemand te Groningen ontving, naar de H. Ct. meldt, een aangeteekenden brief met ongeveer f 1300. Onder het papiergeld was ook een biljet van 1000, en daar de man eerstdaags precies f 1000 te betalen had, liet hij dit biljet in de geopende enveloppe en legde die ter zijde. Doch wat laterwas hij vergeten wat de enveloppe borg, en wierp deze met ander papier in de kachel. De asch is verzameld, en naar het laboratorium gebracht, waar ze onderzocht zal worden. Doch het is natuurlijk zeer twijfelachtig of men zal kunnen vaststellen, dat de asch herkomstig is van een bankbiljet van 1000, en zoo al, welk nummer dit bankbiljet dan had. En naar 't schijnt, is slechts voor 't geval, dat dit uit- gemaakt kan worden, vergoeding mogelijk. Praktische vinding. Door een ambtenaar aan een Rijksinstelling, den heer B. te's Her- togenbosch, is een uitvinding gedaan, die voor bioskopen en dergelijke van zeer groot nut zal kunnen zijn. Het betreft n.l. de zitplaatsen. Deze zouden, meldt de H. Crt., volgens zijn systeem, zoo kunnen worden ingericht, dat alle toeschouwers een vrij uitzicht hebben op 't tooneel en dus het hinderlijke van degenen, die voor hen zitten, hetzij heeren of dames, ook al houden zij hun hoeden op, zou voor komen worden. Ook zou, wanneer zijn systeem werd toegepast, niemand meer met hetinnemen of verlaten van zijn plaats een ander behoeven te passeeren en zou men bovendien direct de plaatsen kunnen zien, die vrjj zijn. Ook bij eventueel brandgevaar zou men spoediger zijn plaats kunnen verlaten. Wanneer de vinding inderdaad aan al deze eischen voldoet, is zjj een groot voordeel voor nog op te richten of reeds bestaande bioskopen, die zonder veel kosten aaar dit systeem zouden kunnen worden ingericht of gewijzigd. Gemoedelijke bestrijding der kwakzalverij. De ambtelijke geneeskundige van Bazel deelt mede, dat de politie daar viermaal per jaar bij de bekende kwakzalvers visites maakt niet in uniform om de boeten op te halen, die zij door hun onwettige werkzaamheid beloopen. Deze boete, euphemistisch //patent" genoemd( bedraagt telkens 60 frs. en daarvan krijgt de diender er 20, zegge 80 frs. per kwakzalver en per jaar. Men leert hieruit, dat voor den kwakzalver geldstraffen, ook al worden zij niet, gelijk hier, als afkoop van straf beschouwd, geen andere beteekenis hebben dan bedrijfsonkosten, die ge- makkelijk en gaarne worden gedragen. (N. T. v. G.) De Rechtbank te Zwolle heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. H. Graafhorst, arts te Apeldoorn, tegen C. Oosterbaan, inspecteur van de volksgezondheid, thans wonende in Den Haag. Eerstgenoemde, uitvinder van een middel tegen de tuberculose, zooals hij althans zelf beweert, genaamd granuline, acht tezich be- leedigd door een artikel van den heer Ooster baan in de #Zw. Ct.", waarbij dit middel als een kwakzalversmiddel aan het publiek sterk werd afgeraden en de uitvinder van dat middel om de wijze van exploitatie en in den handel brengen daarvan nogal heftig werd aangevallen. De heer Graafhorst dagvaardde daarop den heer Oosterbaan, wegens laster, subsidiair be- leediging. De Rechtbank oordeelde de strekking van het artikel van den heer Oosterbaan beleedigend voor den heer Graafhorst, doch verwierp de gevraagde veroordeeling wegens laster. Zij nam aan, dat het oogmerk om te beleedigen bij den gedaagde, den heer Oosterbaan, bewezen is en vaststaat, terwijl die beleedigingen niet gerecht- vaardigd worden door een beroep zijnerzijds op het algemeen belang. De heer Oosterbaan moge het algemeen belang op het oog gehad hebben, hij behoefde daartoe niet dergelijkebeleedigende uitdrukkingen als //kwakzalver", //de beurs spekken" e. d. te gebruiken. Een zakeljjk gesteld artikel ware dan beter geweest. Door deze beleedigingen is materieele schade door den heer Graafhorst geleden, te meer waar het artikel door een inspecteur van de volks- TER lElIZEISCHE COERAST. Ml« veraehyat Maandag', Woenadag. en I'rljda^avond, allgeinnderil op Veeatdngen hlj tie Firms 1"3* VAW MB MBDB. 4® Wmw %'saieD.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1