Tqp Ksuzsnschs Qouraflt Zaterdag 29 Maart 1913. No. 5896. DERDS jBX.iA.ID. Buitenland. Geiuengde berichten. Zooals uit de nadere berichten blijkt, beeft de Turksche bevelhebber Sjoekri pasja Woens- dagnamiddag om 2 uur de vesting Adrianopei aan den Boelgaarschen generaal Iwanof over- gegeven, na een verdediging van 5 maanden. De vermeestering van deze stad is wel het be- langrijkste wapenfeit van den geheelen oorlog. In Bulgarije heerscht natuurlijk over dezen uitslag groote vreugde al is bet ook dat er vrees bestaat voor zeer aanzienlijke verliezen, daar door het Ministerie van Oorlog daarom- trent geen cijfers zijn bekend geraaakt. Uit berichten van andere zijde wordt melding gemaakt van die aanzienlijke verliezen. Ge- heele regimenten werden door bet vuur van de Turken weggemaaid. Men had't er nu echter op gezet om het voorgenomen doel te bereiken. Duitsche bladen berichten dat de lurken voor de overgave alles wat voor de Boelgaren maar eenige waarde kon hebben, vernielden. Alle voorraadschuren.kazernes en munitiebergplaatsen werden aan het vuur prijsgegeven. Geweldig waren de ontploffingen der kruitmagazijnen. De stad leek spoedig een vlammenzee, waaruit de bewoners in waanzinnigen angst trachtten te vluchten. In de laatste dagen van het beleg was de hongersnood ten toppunt gestegen. Brood was niet meer te krijgen. Volgens de berichten hebben ook de Servische troepen bij de inneming goede diensten bewezen. Natuurlijk zal dit wapenfeit van grooten invloed zijn op het verder verloop van den oorlog. De verbondenen krijgen nu weer troepen vrij om tegen de Tsataldsja-linie te ageeren. Om te beginnen zullen de troepen aldaar met 40.000 man worden versterkt. Ook de vredes-voorwaarden zullen, na de inneming van Adrianopei, voor de Turken niet gunstiger worden. Volgens latere berichten zijn te Adrianopei 38,000 man, waaronder 68 Duitsche en 18 Roemeensche officieren, gevangen genomen. Ook werden 640 kanonnen buitgemaakt. De Koning van Spanje bekwam bij het polo-spel een ougeval, doordat zijn paard struikelde en viel, waarbij bij er zelf onder kwam te liggen. De kneuzingen die bij bekwam zijn van lichten aard. TER NEUZEN, 28 Maart 1913. Bij de politie alhier is aangifte gedaan dat in het //Hotel de Commerce" alhier in den nacht van jl. Maandag op Dinsdag uit de lade der toonbank in het cafe een bedrag aan kleingeld voor ongeveer 25 is ontvreemd. Het deswege ingesteld onderzoek leidde nog tot geen resul- taat. Hoek, 27 Maart. Heden werd alhier aan- besteed door den Koudepolder de levering van 200 M®. grind. Eenig in- schrijver was de heer Rijk Meeusen voor f 3, per M3. aan wien de levering werd gegund. 100,000 K.G. macadam. Jnschrijvers waren de heeren Fr. J. J. Kieboom te Sas van Gent, voor 3,75, Jac. Jansen te Ter Neuzen, voor 3,75, N. V. //De Hoop" te Ter Neuzen, voor 3,74, C. van den Hoek te Ter Neuzen, voor 3,65, L. Nolson te Ter Neuzen, voor 3,53. Gegund aan den heer Nolson. Door het waterschap Loven en Willems- kerke werd aanbesteed de levering van 350 M3. grind. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Rijk Meeusen voor /2,84 en J. A. H. Aar- noudse voor 2,64, aan wien de levering werd toegewezen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Recktbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. A. B., oud 28 j., werkman te St. Jansteen, thans gedetineerd te Middelburg is wegens dief- stal met braak veroordeeld tot 2 jaar gevange- nisstraf, met mindering der preveutieve hech- tenis, (eisch 5 jaar gev. met mindering.) Th. P., oud 15 j., en M. M., oud 13 j., beiden zonder beroep te Hoek, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot eene boete van 3,50 of 1 week tuchtschool, (eisch ieder 1 maand tuchtschool.) V. L. G., oud 19 j., en S. V., oud 20 j., arbeiders te Sluis, zijn wegens huisvredebreuk veroordeeld ieder tot eene boete van 10 of 10 dagen hecht. (eisch idem.) P. v. T., oud 20 j., werkman te Westdorpe, is wegens mishar.deling van een ambtenaar ver oordeeld tot 14 dagen gevang. (eisch 1 maand gevang.) Th. D., 19 j., landbouwersknecht te IJzen- djjke, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hecht. (eisch f 15 boete of 15 dagen hecht.) A. B. B., oud 36 j., landbouwersknecht te Koewacht, is wegens alsvoren veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. (eisch 10 boete of 10 dagen hecht.) E. L., oud 48 j., huisvr. van L. C. v. fe., zonder beroep te Vlissingen, lhans gedetineeid te Middelburg, beklaagd van overtreding van art. 295 van het wetboek van strafrecht, is vrjjgesproken, en tevens werd hare invrijheid- stelling bevolen, (eisch 9 maanden gevang.) Ph. F. P., oud 56 j., wed. van J. B. S., te Hontenisse, beklaagd van mishandeling is vrij- gesproken. De eerste zaak die heden voor de recht bank behandeld werd, was die tegen J. P., oud 42 j., commissionnair te Hoek, thans in het huis van bewaring te Middelburg. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij op 28 November 1912 te Vlissingen, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen en Jacobus van Hoeve te Zaamslag, benevens het personeel van het telegr^afkautoor te Vlissingen te bewegen am aan hem beklaagde onversebuldigd J 80 af te geven, listiglijk een telegram heeft ver- zonden, valschelijk onderteekend A. van Hoeve en gericht aan diens vader J. van Hoeve voor- noemd. inhoudende het verzoek om f 80 per telegrafischen postwissel te zenden, naar het koffiehuis van Verbraecke te Vlissingen en ver- volgens in dat koffiehuis aan J. D. Halfmau heeft overhandigd een valschelijk door hem opgemaakt briefje geteekend A. van Hoeve, inhoudende het verzoek om het geld van den postwissel aan den brenger van dat briefje af te geven, daarbij genoemde Hallman verzoekende dat geld voor hem beklaagde, te doen at halen terwijl de verdere uitvoering niet is voltooid omdat men aan het postkaptoor, dat belast was met de uitbetaling, de zaak niet vertrouwde en weigerde het geld af te geven. De eerste getuige mejutfrouw M. A. Jasperse hu'lptelegraphiste te Vlissingen nam op 28 November een telegram aan, waarin aan een persoon in Zaamslag om 80 werd verzocht, de onderteekening was A. van Hoeve. De hulp- telegraphist G. Bujjze maakte de opmerking dat de brenger beklaagde was en dit teekende getuige daarom op het formulier aan. Beklaagde erkende de bedoeling te hebben gehad zich het geld toe te eigenen. De tweede getuige G. Buijze, verklaarde in gelijken geest; hij kende beklaagde, daar hy ook uit Hoek kwam. 's Middags kwam de telegraphische postwissel en werd deze aan het postkantoor overgegeven. De derde getuige J. van Hoeve, landbouwer te Zaamslag ontving het bewuste telegram, en hij geloofde werkelijk dat zijn zoon om geld vroeg en zond het hem. Had beklaagde het met zijn eigen naam gevraagd, getuige had het beslist niet geznnden. De vierde getuige A. van Hoeve te Ter Neuzen, is op 28 November in het geheel niet in Vlissingen geweest, en kon dus geen tele gram verzenden. De volgende getuige J. D. Halfman, bier- huishoudster te Vlissingen, beeft op 28 No vember beklaagde in haar cafe gehad en deze vroeg haar het geld, en gaf toen een briefje, onderteekend A. van Hoeve. Het geld werd echter niet afgegeven, doch ook beklaagde kwam niet meer naar het geld vragen. De commies der posterijen en telegrafie G. J. Sind te Vlissingen, weigerde het geld aan het dochtertje van de vorige getuige af te geven. Het openbaar ministerie eischte veroordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf, met mindering van het voorarrest. Valsche reispas. Advocaat-Generaal bij den Hoogeu Raad Mr. Ort, nam, volgens het R. N., conclusie in de bekende zaak van Jhr. Mr. Elias, burgemeester van Zaandam, ver oordeeld tot 1 dag gevangenisstrai ter zake van het doen plegen van het strafbaar feit van het valschelijk opmaken van een reispas ten behoeve van zijn zoon. Aangevoerd was onder meer dat nu artikel 231 Strafwetboek een speciale regeling ten aan- zien van het doen afgeven van een pas bevat, een veroordeeling ter zake van het valschelijk doen opmaken van een pas hier was uitgesloten. Dit cassatiemiddel achtte Advocaat-Generaal gegrond. Artikel 231 houdt de regeling in van twee zelfstandige ouafhankelijk van elkaar zijnde misdrijven. Dit blijkt uit de woorden en de geschiedenis van het artikel. Alleen het valsche lijk doen opmaken van een reispas met een valschen naam, voornaam of hoedanigheid is strafbaar. Op dien grond concludeerde hij tot ver- nietiging van het arrest en ontslag van den requirant van alle rechtsvervolging. Uitspraak 5 Mei. Voor de Bossche rechtbank werd Dinsdag volgens de H. Crt. 21/i jaar gevangenisstraf geeischt tegen een vader, die in wanhoop zijn zoon een weggejaagden koloniaal, die zijn familie en de geheele buurt terroriseerde, met een bijl heeft gedood. De verdediger bepleitte zelfverdediging (de ontaarde zoon zou den vader in dronkenschap met een mes gedreigd hebben) verzocht ontslag van rechtsvervolging of veroordeeling tot de mini- mum-straf, het tijdvak van voorarrest. De rechtbank begat zich in raadkamer. Na hervatting der openbare zitting gelaste de presi dent aanvulling der gevoerde instructie en nn- middellijke invrijheidstelling van beklaagde, aangezien de rechtbank geen termen aanwezig achtte om beklaagde nog langer in voorarrest te houden. Woensdagmorgen is door de rijkspolitie te Zaandam gearresteerd een aldaar wonend persoon, onder verdenking dat deze den dag te voren zou gepoogd hebben te Wormerveer aan een kantoorlooper een tasch met 8000 gld. afhandig te maken. Het Hbl. meldt dat de aangehoudene reeds eerder, in een vermomming, zoowel te Wormer veer als elders was gezien. Hij droeg een pruik, ralschen baard en een groote regenjas. In die .vermomming ontmoette hij op Plein 1913 te Wormerveer den kassiersbediende van de firma Schaap aldaar, wien hij een brief in drukletters geschreven voorhield. De bediende, die van deze geheele wijze van doen schrok, sproug direct op de fiets en reed weg. Ook de aange houdene, die eveneeus op de fiets was, reed daarop weg in de richting van Zaandijk, waar hij in een urinoir zich van zijn vermomming ontdeed. Dit was door eenige jongens gezien die daarvan bij de politie mededeeling deden. In de jas, die eveneens achtergelaten was, vond men nog het briefje, wat tot de arrestatie leidde. Men veronderstelt, dat de aangehoudene, die het vertrouwen van twee, banken genoot, ge- handeld heeft in overspannen toestaud ten ge- volge van financieele moeilijkheden. De aangehoudene is op last van de justitie naar Haarlem overgebracht. Het Rott. Nwsbl. schryft het volgende omtrent een merkwaardig geval. Een jonge vrouw, moeder van een kindje, had zich in den loop van den tijd schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen van geld bij eene familie N. te 's Hertogenbosch, waar zij van jongs af in huis kwam. Na op heeterdaad betrapt te zijn, werd zij veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Zij was nu in hooger beroep gegaan om haar straf veranderd te zien in eene geldboete. De patroon van haar man had N. N. het van lieverlee geheel vermiste bedrag van f 80 aangeboden als de gevangenisstraf veranderd zou worden in een geldboete. Een quitantie in dien zin werd N. N. aangeboden, doch deze weigerde die te teekenen. Wel was hij elk oogenblik bereid het geld in ontvangst te nemen, doch voor de daaraan verbonden voorwaarde kou hij niet instaan, daar de beslissing over al of niet gevangenisstraf of geldboete in handen lag van den strafrechter. De patroon zou elke week van het weekgeld van den man der beklaagde een gulden inhouden. Zoo stond de zaak toen de vrouw ter jongste zitting van het Bossche Hof verscheen. De advocaat-generaal, Mr. Tak bewogen door de berouwvolle houding der vrouw en door de droeve omstandigheid dat een klein kind van 9 maanden de moederlijke zorg zou moeten missen, was aanvankelijk van plan om 'n geld boete te eischen, doch, nadat hij gehoord had dat de vrouw van N. haar nood had geklaagd over haar achteruitgang tegen beklaagde, en dat be klaagde ondanks die wetenschap toch was door- gegaan met stelen, vroeg hij bevestiging van het Bredasche vonnis en opnieuw veroordee ling tot 3 maanden gevangenisstraf. Maar nu kwam de verdediger, Mr. G. v. Heijst aan het woord. Hij gaf een omstandig ver- haal, hoe de vrouw tot haar misslagen was gekomen. Als jong meisje was ze verloofd met haar tegenwoordigen man. Deze gaf haar een spaarduit van 40, om wat te koopen voor de aanstaande huishouding. Maar de ouders van het meisje waren behoeftig en haar moeder was te weten gekomen, dat ze die f 40 in bewaring had. In groote geldverlegenheid zittend, vroeg de moeder haar dochter geld te leen. Deze gaf er 30 van, nadat de moeder haar dochter had beloofd, dat ze dit bedrag voor haar trouwen zou teruggeven. Intusschen kocht de aanstaande man de meubeltjes voor het huishouden en de f 40, die hij zijn bruid in bewaring had gegeven, hoefden niet te worden aangesproken. Hij gaf zijn bruid dan ook den raad om deze 40 op te bergen, totdat het gezin zou worden ver- meerderd, want in zulke dagen is er heel wat noodig. Maar toen die blijde gebeurtenis weldra in vervulling zou gaan, zie, toeu had de moeder der jonge vrouw het geld niet om terug te geven, en de jonge vrouw durfde haar man niet meedeelen, dat ze die 40 die nu goed dienst zouden kunnen doen, had uitgeleend. Pleiter zeide, dat zijn clieute graag bereid was het door haar gestolen bedrag aan N. N. te overhandigen. Wat beklaagde had gedaan, was zeer slecht, zeide hij, maar waar ze zoo berouwvol zich toonde, meende hij met ver trouwen een beroep te mogen doen op de clementie van het Hof. De advocaat-generaal repliceerde. Hij had wel graag bewijzen gezien van dat berouw, en deze hadden het best kunnen geleverd worden, indien de beklaagde vast begonnen was met het door haar gestolen bedrag onvoorwaardelijk aan N. N. te overhandigen. De verdediger hief daarop een enveloppe in de hoogte en zei, dat het bedrag elk oogen blik disponibel was. Weinu, zei de advocaat-generaal, laat beklaag de dan beginnen met aan het Hof te bewijzen, dat zij wil restitueeren wat zij wegnam. Wel- licht dat het Hof bierdoor clement wordt gestemd. De verdediger overhandigde onmiddellijk het geld aan N. N. ter zitting. Deze, die op de getuigenbank zat toe te luisteren nam de bank- billetten in ontvangst, telde ze secuur na en deelde aan het Hof mee, dat alles in orde was. Toen stond de advocaat-generaal andermaal op. Nu hij zulke teekenen van berouw en goeden wil had gezien, wilde hy zijn requisitoir wijzigen en vroeg hij de 3 maanden gevange nisstraf te veranderen in een geldboete van f 40. Maandagavond werd te Nunspeet de 24jarige ongehuwde H. M. Pzn. wegens dronken schap door de politie in het arrestantenlokaal onder den toren opgesloten om aldaar zijn roes te kunnen uitslapen. Dinsdagmorgen, bij het openmaken van het arrestantenlokaal, kwam den politiebeambte een zware rook tegemoet. Het bleek verder, dat M. dood waszijn lichaam was bedekt met ernstige brandwonden. Hoewel de rijks- en gemeente-politie beweert, den arrestant eerst terdege gefouilleerd te hebben veronderstelt men, dat M. nog een brandende sigaar in zijn zak geborgen heeft gehad, waar- door het ongeval zou hebben plaatsgevonden. De zaak is in onderzoek. (N. R. Crt.) Dinsdagnacht had bij de Silezische brug te Berlijn een ernstige botsing plaats tusschen een electriscbe tram en een auto. De laatste werd geheel verbrijzeld. Twee der inzittenden werden op den slag gedood, 2 werden doode- lijk gewond, terwijl de overige 2 er met minder ernstige kwetsuren van af kwamen. Een bewustelooze bruid. Ongeveer een week geleden trad een Suzanne Coe te Chelms ford in het Engelsche graafschap Essex in het huwelijk. Nadat zij 's avonds met de familie gesoupeerd had, voelde zij zich niet wel en ver- loor het bewustzijn. Nu is de bruid zonder het bewustzijn te hebben herkregen, dezer dagen gestorven. Negen millioen gulden vergeten. Een wagenpoetser aan het Noorderstation te Parijs vond in een coupe eerste klasse een reistaschje, dat blijkbaar door een reiziger was vergeten. Hij deponeerde het op het politiebureau in het station waar men het opende. Er waren verscheidene papieren in, o. a. een paspoort, afgegeven door het Duitsche gezantschap te Rome aan Harrigo Rosai en ten slotte een wissel van vijf- tien millioen Mark, afgegeven door de Handel- en Nijverheidsbank te Berlijn en betaalbaar aan de Italiaansche Bank te Rome. Reeds Maandag werd het taschje gevonden en nog heeft zich de rechthebbende niet aan- gemeld. Vermoedelijk heeft men hier met een grappenmaker te doen en zijn de papieren en de wissel valsch. De sollicitatie-plaag in de Vereenigde Staten. Nu de republikeinen de teugels van het bewind aan de democraten hebben moeten overgeven, komen er, zoo schrijft deTel.,inde Vereenigde Staten tal van staatsbetrekkingen vacant, naar juiste berekening 10,384. Is even- wel het aantal opengekomen baantjes groot, niet minder groot is het aantal liefhebbers daarvoor. Bij de verschillende personen, die de betrekkingen te //vergeven" hebben, zijn n.l. reeds 131,530 sollicitaties, natuurlijk alleen van democraten, ingekomen. Zoo ontving de post al eester-generaal voor de 8414 vacante betrek kingen van postdirecteur, ruim 80,000 sollicitatie- brieven en Mr. McAdoo, staatssecretaris van Financien, 5000 voor den geheimen veiligheids- dienst, waarbij echter alleen de post van chef open is. Aan 't departement van Financien zijn verder nog 441 andere posten vacant, waarvoor zich' 27,000 liefhebbers hebben aan- gemeld. Een gelukkig man is in dit opzicht Mr. Houston, de staatssecretaris van Landbouw. Aan diens departement zijn slechts twee vaca- tures, waarvoor vijftig candidaten zijn komen opdagen. Hij heeft dan ook het minst van de sollicitatie-plaag te lijden. Naar Russische bladen mededeelen is dezer dagen te St. Petersburg een arm keuken- meisje plotseling de erfgename geworden van een vermogen van 150,000 roebel, haar door een onbekende nagelaten, Bij naspeuringen bleek, dat de erflater een bedelaar was, die jaren lang in een nauwe steeg zeer armoedig leefde en huis aan huis bedelde. Het keuken- meisje had den armen bedelaar vaak warme soep gegeven. Uit dankbaarheid maakte hij haar tot universeel erfgename. VAN ir re ■il

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 9