Ter Neuzen sche our ant - Zaterdag* 29 Maart 1913. 53e Jaargang. M ILITI E~ Binnenland. Genien^de berichten. No. 5896. BLAD. Predikfaeurten. BURGER LIJKEN STAND! Nederlandsch Tooneel te Gent. Zwakke of zieke nieren. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. Naar de //Haagsche Crt." verneemt, is nog in deze week de memorie van antwoord be- treffende het wetsontwerp op de pensionneering van de gemeente-ambcenaren bij de Kamer te verwachten. Om gewicbtige redenen van admini- stratieven aard moet de regeering aan behande- ling in de eerste dagen van April bijzonder hechten. Ingrijpende wijzigingen zijn in het wefsont- werp niet aangebracht. De voornaamste veran- dering is, dat de termijn der storting voor vroegere diensten, aanvankelijk op tien jaren bepaald, thans is uitgebreid tot veertig jaren. De invoering van de wet zal, indien de behande- ling nu zoo. geschiedt als de Minister wenscht, bepaald worden op 1 October 1913. Daarna zullen de gemeenten, die eigen regelingen hebben, deze met de algeineene Rijksregeling in overeen- steinming hebben gebracht. Is het blad goed ingelicht, dan neemt het Rijk een paar millioen voor de kosten vaD byzondere omstandigheden voor zijn rekening. TER NEUZEN, 28 Maart 1913. Het weerbericht van het meteorologisch institnut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 776,7 Haparanda. Laagste 734,6 Valencia. Verwachting tot den avond van 29 Maart Meest matige tijdelijk krachtige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen regen, kouder. Op de door Burg, en Weth. alhier vast- gestelde kiezerslyst komen voor 1543 kiezers voor de Tweede Kamer, 1534 voor de Provin ciate Staten en 1465 voor den gemeenteraad. Het vorig jaar waren deze cijfers resp. 1491, 1488 en 1457. Bij het gisteren te'sGravenhage gehouden examen nuttige handwerken zijn o. m. geslaagd de dames M. S. van der Peijl van Ter Neuzen en J. J. P. Stoffels van Sas van Gent. Woensdag werd alhier in het Hotel Centraal" door den notaris Van der Moer, voor de gerechtigden tot de nalatenschap van den heer D. Scheele Sr., herveild een woonhuis met toebehooren, verdere opstal en tuin, aan de Zandstraat te Ter Neuzen, groot 2 aren 96 centiaren. Bij de eerste veiling was het hoogste bod 4400, voor welke som het perceel thans werd toegewezen aan den heer P. Dees, landbouwer te Boschkapelle. In de week van 19 tot en met 25 Maart kwamen geen gevallen van besmettelijke ziekten nit Zeeland ter kennis van den centralen ge- zondheidsraad. Gisteren vergaderden te Hoek in het logement voor den heer Keuning de ingelan den van den nieuwen polder in het Axelsche Gat die onlangs den naam ontving Van Wuyck- huijsepolder. Op de voordracht voor het bestuur worden geplaatst de heeren P. van Gadsand te Ter Neuzen als dijkgraaf en de heeren P. van Hecke te Hoek en PPerdaan te Ter Neuzen als gezworenen. De jaarwedde van den djjkgraaf werd bepaald op 40 en die der gezworene op 20 elk. Het salaris voor den ontvanger-griffier (waar- voor eene oproeping zal geschieden) werd be paald op 75, terwijl een geldelijke borgtocht van 1000 zal moeten worden gesteld. Nog werd besloten dat de eerstvolgende ver- gadering van ingelanden te Philippine zal worden gehouden. Door Ds. A. Scheele, predikant bij de Geref. kerk te Veere, is voor het beroep naar Nyverdal bedankt. Othene. In het bericht omtrent het afscheid dat de heer A. Kok, hoofd der openbare school alhier, nam van de leerlingen en oud-leerlingen is verzuimd te vermelden, dat hem Vrijdag- avond is aangeboden een wandelstok met zil— veren knop en inscriptie: A. Kok, 1913. Ter herinnering. Door zijne dankbare leerlingen aan den geliefden meester. Koewacht. Nu de poottijd der aardappelen aanbreekt en onze landbouwers soms ook wel plantgoed in den vreemde aankoopen, is het niet ondienstig te waarschuwen tegen den aan- koop van plantgoed uit Engeland, West-Duitsch- land, Silezie en Oostenryk-Hongarije. Daar heerscht sinds eenige jaren eene ziekte onder de aardappelen, welke bekend is onder den naam van kanker (in Duitschland Krebs) en veroorzaakt wordt door eene woekerplant genaamd chryso- phlyttis en dobiotica. De aardappel, door de ziekte aangetast, blijft klein en draagt wratten van verschillende grootte en kleur. Wordt hij vroeg aangetast, dan ontwikkelen de knollen zich niet en worden zwartachtig. De Stengels kunnen eveneens aangetast worden, de bladeren krimpen dan samen en worden wratachtig. De kiernen dezer woekerplant kunnen jarenlang in den grond leven. Plant men gedurende dezen tijd aardappelen op het bemeste veld, dan wordt de nieuwe plant daardoor aangetast. Ookbeet- wortelen kunnen aangetast worden. Graange- wassen, wortelen en rapen schijnen echter tegen de woekerplant bestaud te zijn. Wijl ons land tot heden vrij bleef van de kanker, kan de ziekte slechts ontstaan door het invoeren van zieke aardappelen of zelfs van gezonde knollen, die uitwendig kiemen van de woekerplant dragen. Aangeraden wordt aardappelen uit besmette streken met zwavel te bestrooien en ze eenigen tijd te laten liggen. Sas van Gent. Diosdagavond werd uit de kreek in den Canisvlietpolder aan de wijk het Visschershuisje alhier, een lijk opgehaald en naar het lijkenhuis te Westdorpe overgebracht. Bij schouwing bleek het te zijn van een onge- veer 30jarig manspersoon, dat hoogstens een paar dagen in het water gelegen had. Daar in de omgeving niemand vermist werd, bleef het lijk onbekend, en werd Donderdagnamiddag te Westdorpe begraven. Thans vermeent men dit geval in verband te kunnen brengen met een dezer dagen in de Belgische dagbladen vermelde broedermoord, Vrijdag te Yeperen (Belgie) gepleegd, waarvan de dader blootshoofds, blootsvoets, met een blauwe linnenbroek aan, voortvluchtig was. Daar het lijk in genoemden staat gevonden werd, is een onderzoek in deze richting in- gesteld. Sas van Gent. De emigratie-koorts schijnt thans ook ons stadje te hebben aangetast. In een kort tijdsverloop trokken een tiental per- sonen naar Canada. Den 9 April a. s. zullen zich weder een 15tal te Antwerpen inschepen, meestal huisvaders, wier gezinnen later o#ok de reis zullen ondernemen. Westdorpe, 26 Maart. Bij de heden gehouden stemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 194 stemmen waarvan er 4 van onwaarde werden verklaard. Gekozen werd de heer H. Govaert, met 101 stemmen, terwijl op den heer G. I. Kamoen 89 stemmen waren uitgebracht. Op de nieuwe kiezerslijst dezer gemeente komen voor 316 kiezers voor Tweede Kamer en Prov. Staten en 296 voor den Gemeenteraad. Op de tegenwoordige lijst bedragen deze cijfers respectievelijk 297, 297, 290. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zondag 30 Maart 1913. een drijfjacht, en geschoten heeft naar een haas zonder voorzien te zijn van een jachtakte, con sent of bnitengewone machtiging. Een ander gemeente-veldwachter, tevens on- bezoldigd rijksveldwachter, die steeds eene buitengewone machtiging had tot het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte, profiteerde daarvan zoodanig, dat een vodden- koopman van hem 40 konijnenvellen en 6 hazen- vellen koopen kon. De man hield zich maar weinig met surveillance bezig, daar hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat van zijne buitengewone machtiging gebruik maakte en zijn overigen tijd besteedde om boodschappen te doen voor de gemeente en den burgemeester, alsook om wildstrikken te herstellen, die door een particulier onbezoldigd Rijksveldwachter onbruikbaar waren gemaakt en bewaakt werden. Hij moet den 1 April voor een anderen kanton- rechter in het arrondissement Maastricht terecht staan als zijnde op bovengemeld feit op heeter- daad betrapt. In de kerk te Gemert is dezer dagen een Christusbeeld gestolen. Den juisten datum van den diefstal weet men niet. Eerst Zondag- morgen was de diefstal bekend. Het betreft een °antiek en zeer fijn afgewerkt crucifix van omtrent 2 decimeter lengte. ('s-H. Ct.) Dinsdagraorgen werd te 's-Hertogenbosch by den Muntelwai aan den rand van het water het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Het had een steen met een koord aan den hals bevestigd. Blijkbaar heeft men het wicht van den hoogen muur af te water willen gooien, doch door de duisternis niet gezien, dat het op den kant bleef liggen. De politie stelt een onderzoek in. (Dbl. v. N.) Te Koog aan de Zaan is, naar de Tel. meldt, Woensdagavond even na 10 uur, door het omvallen van een petroleumkachel op de slaapkatner, ten huize van den heer Ph. Beer- nink, gemeente-secretaris, brand ontstaan. De bewoners bevonden zich in de slaapkamer, ge legen op de eerste verdieping. Aangezien de kachel juist voor de deur omviel, kwamen zy voor de keuze te verbranden, of door het raam naar buiten te gaan. Op hun angstgeroep snelden omwonenden toe, die er in slaagden, het kind van 4 weken van den heer B., behouden op te vangen. De heer en mevrouw B. zelf, moesten zich, door zich gedeeltelijk laugs zinken pijpen te laten glijden, gedeeltelijk door te springen, redden. De heer Beernink echter liep deerlijke brand- wonden op aan hoofd en handen, zoodat heel- kundige hulp ingeroepen moest worden. De brandweer wist den brand tot de boven verdieping te beperken, welke echter geheel uitbrandde. Volgens de //Limb. Koerier" moesten deze week voor verschillende kantongerechten te Maastricht zich 2 zonderlinge veldwachters ver- antwoorden. De eene, een onbezoldigd rijksveldwachter, tevens gemeenteveldwachter, is beklaagd dat hij als jager mede heeft gejaagd, ter gelegenheid van Bestuurder ARTHUR HENDRIKX. Zondag 30 Maart a. s. om 21/* ure laatste dagvoorstellingopvoering van het overgroot wereldsucces „Rva het Fabrieksmeisje", nieuw zangspel in 3 bedrijven van Dr. A. M. Willner en Robert Bodanzky. Muziek van Frans Lebar. Groote Schouwburg te Gent. Zondag 30 Maart a.s., te 21/* ure> dagvoor stelling aan verminderde prijzenopvoering van „La petite Manon", eomische opera in 5 bedrijven, van Maurice Ordonneau. Muziek van Henri Hirchmann. Door haar te verwaarloozen begunstigen wij de voortwoekering van ziekten. Het verwaar loozen van verzwakking of ziekte der nieren en urinewegen kan de ernstigste gevolgen met zich sleepen. Men kan een betrekkelijk uitstekende gezond- heid schijnen te genieten en toch een nieraan- doening hebben, welke, in het begin van weinig hinder! veroorzaakt werd door een kleinigheid (een gevatte koude, vermoeienis, buitensporig- heden van allerlei aard). De uitvloeisels van deze aandoening treden bij tusschenpoozen op, verdwijnen tijdelijk en doen zich daarna krach- tiger gevoelen. hugpijn, hoofdpyn, waterzuchtige zwellingen onder de oogen en in de enkels, rheumatische pynen, urinestoornissen kunnen de verschijnselen zijn, die aanduiden, dat de nieren en blaas aan- gedaan zijn en somtijds reeds veel erger dan vermoed wordt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas en doen de bovenstaande verschijnselen verdwijnen, de voor- loopers van gevaarlijke ziekten als waterzucht, niersteen, nier- en blaasontsteking, uremie (urinezuurvergiftiging). Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over- beekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel a 1,75 voor een, of 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug- pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat het INSCHRIJVINGSREGISTER voor de lich- ting 1914, met het daaruit opgemaakt ALPHABETISCH REGISTER, gedwrende no lit d»ejen, van den 25 Maart tot en met den 1 April a.s., ter Gemeentesecretarie roor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op 1°. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de Provincie 2°. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op ongezcgeld papier kan worden gesteld 3°. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onder- teekend, doeh dat onderteekening door een ander persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift eene hehoorlijke volmacht wordt overgelegd 4°. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst by den Burgemeester ter Gemeentesecretarie moet worden ingeleverd 5°. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen hierboven genoemd, of niet wordt inge leverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hier boven vermeld, geen gevolg kan hebben 6°. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, die het bezwaarschrift indiende, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Ter Neuzen, den 22 Maart 1913. De Burgemeester, J. HUIZINGA. Zitting van 21 Maart 1913. Veroortlerlil zijn J. v. d. W., werkvrouw te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Leerplichtwet, tot eene boete van /3, subsidiair 3 dagen hechtenis. A. K. en W. M. J. P., bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van nachtrumoer, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. E. F., visscherte Philippine, ter zake van straatschenderij, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. G. H., electricien F. J. I)., smidD. K., meubel- makerA. C. A. E., photograaf, alien te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij, ieder tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. C. F., visscher te Philippine, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. D., schippersknecht te Ter Neuzen P. v. d. V., arbeider en E. M., arbeider, beiden te Assenede, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. I. K., bootvverker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. U. d. B., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. d. K.. arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. M. J. A., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van over treding der Drankwet, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. U. G., bierhuishoudster te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernietiging van het in beslag genomene. J. K., vischkoopman te Ter Neuzen, ter zake van over treding der Trekhondenwet, tot 2 boeten elk van f 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. P. M., melkboer te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Trekhondenwet, tot 2 boeten van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. F. B., winkelier te Posthoren, ter zake van IJkwet- overtreding, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverkl. der in beslag genomen maat. H. M. v. I., winkelierster te Axel, ter zake van over treding der wet op de artsenijkunde, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. M., schipper te Gent, ter zake van overtreding Kanaal- reglement, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. F. D., landbouwer en P. H., veldarbeider, beiden te Axel, ter zake van overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. B., winkelier aldaar, ter zake als voren, tweemaal gepleegd, tot 2 boeten elk van J 0,50, subs. 1 dag hecht, voor elke boete. J. H. M., ter zake van varblijven in een herberg na de luiting, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. W. F. D., verlofhouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten op tijd van zijn herberg, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. E. A. J. v. d. B., herbergier te Axel en J. F. v. O., herbergier te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. F. v. H., landbouwer te Axel, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van f 2, sobs. 2 dagen hecht. K. P. d. K., werkman en J. F. H., winkelbediende, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. D. v. D., werkman te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. D., landbouwer te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. J. B., zonder beroep te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. W. K., knecht en J. C. II., metselaar, beiden te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. J. v. E., landbouwer te Stoppeldijk, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. v. E., landbouwer te Stoppeldijk, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. VrSJgesprokeuC. D. L., partic. kanaalloods te Ter NeuzenJ. d. P., knechtJ. P. P., hoorn- blazer te Ter Neuzen. Teruggave uan de ouders bevoleit in de zaak van C. D., zonder beroep te Hoek. Jf ervormtle Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Gebedsure voor 't gewas en Doopsbediening. kbiiakil. 2 u„ d,Ur. H, J. v. d. Ouden. Axel. u., en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 u., Ds. G. van Dis, van Zaamslag en 2 u., geen dienst. Sas van Gent. 9j u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereforrneerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. II. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereforrneerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Chr. Gereforrneerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., dhr. D. J. van Brummen, van Dordrecht. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5$ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezcr" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5i u., Evangelisatie. Clinge. Huwelijks-aangiften. 5 Maart. Rene De Rijbel (van Kemseke), oud 25 J., jm. en Maria Melanie van Koeverden, oud 19 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Alphonsus BernardUs, z. van Augustus Matheus Plasschaert en van Celina Meerschaert. Joseph us Ludovicus, z. van Ludovicus Franciscus Bogaart en van Johanna Rijk. 2 Maart. Josephus Gustaaf, z. van Josephus Valckx en van Anna Maria de Moor. Josephus Aloijsius, z. van Honore Ferdinand Vercauteren en van Idalie Marie de Letter. 4 Maart Aloijsius, z. van Fran ciscus Reunis en van Celestina Maria de Cock. 10 MaarL Albert Julien, z. van Leo Leopold Heijndrickx en van Joanna Maria Mingeroet. 14 Maart. Leon Jacobus, z. van Petrus Theodorus Kindt en van Maria Broekaart. Overlijden. 6 Maart. Jozeph Callens, oud 70 j., echtg. van Judoca de Komng. 11 Maart. Irma Stephania Goos- sens, oud 7 j., d. van Eduardus en van Maria Eugenia Lockefeer. 13 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van het marin: gesiacht van Josephus Emericus Arthur Cleiren en van Octavia Maria Clementina Weemaes.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5