A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw8ch-Vlaaideren. No. 589ft Beiastiag op het houden van hondeo. Gemengde berichten. Zaterdag 29 Maart 1913 53e daargang. Binnenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp aile Boekhande- aura, Postdirecteuren en Brievenbushonders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel me8r 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt dt prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. E3E3K.STE3 BL.AJD. Op den 2den Paaschdag kwamen in hetMili- tair Tehuis te Utrecht uit verschillende deelen des lands een 36tal oud-weezen van Neerbosch bijeen, teneinde maatregelen te bespreken, om, wanneer in de maand Juni a. s. de weesinrichting haar 50jarig bestaan hoopt te vieren, dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan van den kant van hen, die thans in de maatschappij op Neerbosch hun opvoeding hebben ontvangen. De vergadering werd geopend en geleid door den heer Fillet uit Amsterdam. Na ruime bespreking werd met algemeene stemmen besloten de weesinrichting op haar gouden feest een huldeblijk te overhandigen, waarbij tevens de stichter, de heer Joh. van 't Lindenhout, gehuldigd wordt. Ten einde dit plan nader uit te werken en inzamelingen onder de honderden oud-weezen in ons vaderland en daar buiten te doen, werd het navolgende comite van uitvoering gekozen welke onderling hunne functien hebben verdeeld als volgtde heeren L. Joh. Fillet, Amsterdam, voorzitterG. Schager, Utrecht, le secretaris; M. Houtman te's Gravenhage, penningmeester; D. C. Lankhoorn, Amsterdam (toegevoegd), 2e secretaris, le Atjehstraat 136 (alg. corres- pondentie-adres)M. v. d. Hoeven, Rotterdam en J. C. A. Krijlen te Nijmegen, commissarissen. Aan dit comite werd een sub-comite vanplaats- ▼ervanging toegevoegd, zijnde de heeren L. J. Lievegoed, Den HaagW. van Overhagen, UtrechtChr. Wessels te Gouda D. C. Lank hoorn, Amsterdam. (Tel.) In verschillende dagbladen werd bericht, dat aan het Departement van Landbouw in voorbereiding zou zijn een regeling in zake het onderzoek van alcoholvrije dranken en dat die met 1 April a. s. in werking zou treden. Er werd ook gesproken van een rijkscontrole. Het Centraal Bureau van den Volksbond te Utrecht vernam naar het te kennen geeft van vertrouwbare zijde, dat die berichten in dien vorm niet juist waren. Er is wel een controle- dienst in wording, die zou uitgaan van een bond van limonade-fabrikanten. Voor zoover die dienst zou betreffen het onderzoek van dranken, is daarvoor vanwege de regeering steun toegezegd. TER NEUZEN, 28 Maart 1913. Bij Kon. besluit is met ingang van I April a. s. bevorderd tot opzichter van den Rijks- waterstaat tweede klasse de heer C. F. J. Bloem- kolk, thans opzichter der derde klasse, vroeger te Sas van Gent. In 1877 werd, zoo schrijft de Midd. Crt., door den heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg opgericht de eerste vereeniging in Nederland tot aankoop van door den verkooper gewaarborgde meststoffen en zaden, later ook voedermiddelen. De vereeniging begon met 8 leden, thans telt zij er 255 en naast haar zijn in geheel Nederland soortgelijke vereenigingen opgericht. Den 8en Januari 1912 was het 35 jaar ge- leden, dat de eerste aanbesteding werd gehouden. Daarop werden aanbesteed 3400 K.G. super- phosphaat a 14 °/0 tegen 7.752050 K.G. Chilisalpeter tegen 21 en 9000 K.G. zoogen. verbeterde Peru-guano tegen 16,50 alles per 100 K.G. In den loop van die 35 jaren werden door de vereeniging gekocht 23.421.800 K.G. kunst- meststoffen, vertegenwoordigende eene waarde van 1.083.664.44. Aangezien de zaadcontrole herhaaldelijk aan- leiding gaf tot teleurstellingen werd de aankoop van zaden gestaakt en vervangen door den aankoop van voedermiddelen. Gedurende de laatste 10 jaar zijn daarvan gekocht 255.890 K.G. voor een bedrag van 29.423.04. Wel zijn de laatste cijfers niet zeer aan- zienlijk, maar men moet bedenken dat »Wel- begrepen Eigenbelang" werkzaam is in eene kleistreek, waar de landbouwer gewoonlijk zelf voedsel genoeg verbouwt voor zijn vee. De stichter dezer eerste vereeniging tot aan koop van gecontroleerde meststoffen enz. zoo in Nederland als Belgie is nog steeds haar secretaris. Tijdens het zware onweer van Zaterdag- avond sloeg de bliksem in de schuur op de hofstede. bewoond door de wed. Ph. J. v. d. Waeter te Cadzand. In minder dan geen tijd stond het sterke gebouw in voile vlam. De burgemeester en de brandweer waren weldra ter plaatse. Daar aan de schuur niets meer te redden viel, bepaalde men er zich toe de andere gebouwen te behouden. Dit werk was niet gemakkelijk, omdat een kleinere schuur, die aan het huis is vastgebouwd, vlak bjj het brandend perceel stond. Een paar mannen klommen op het dak om zooveel mogelijk panneu er af te gooien. Daarbij hadden ze zooveel last van de ondraaglijke hitte, dat ze nu en dan werden natgespoten. Toch gelukte het de brandweer, die inmiddels versterking uit Zuidzande had gekregen, den brand tot de eene schuur te beperken. Maar den heelen nacht en den volgenden dag had men nog druk werk met blusschen. De brandweer uit Zuidzande, die onder geleide van den burge meester dier gemeente gekomen was, kon oin- streeks middernacht vertrekken. A1 het vee, dat in de schuur stond, n.l. 19 paarden en 7 runderen, is omgekomen. Boven- dien verbrandde veel koren, hooi en stroo. De koeien uit de andere schuur waren in veiligheid gebracht. Hoewel verzekering de schade grootendeels dekt, is het toch een groot verlies voor de bewoonster, die over een paar maanden zal ophouden boerin te zijn. De ver- kooping is al geannonceerd. De afgebrande schuur is afkomstig van een boerderij uit den gevloeiden Hoofdplaatpolder vanwaar zij waarschijnlijk een eeuw geleden met wagens hierheen is vervoerd. Het ge- raamte van het gebouw was geheel van eiken- hout. Maandag zijn de verbrande beesten begraven. (Midd. Crt.) St. Jansteen, 26 Maart. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van keiwegen in den polder St. Jansteen werd ingeschreven voor het le perceel door R. Verschelling, Ter Neuzen, voor 6100 het 2e perceel door E. de Wael Lamswaarde, voor 9970. Beide perceelen zijn aan de inschrijvers gegund. Voor het derde perceel was geen inschrijving ingekomen. De polder St. Jansteen zal zoodra mogelijk de overige te verharden perceelen in de Beer- straat, Geslechten dijk en St. Janstraat, trachten aan te besteden. Aan de Provinciale Staten zal renteloos voorschot aangevraagd worden voor het bedrag dat boven de raming was ingeschreven. Boschkapelle. Het tweejarig zoontje van den ffetshandelaar de L. wist een fleschje met benzine in handen te krijgen en dronk er uit. De terstond ontboden geneesheer heeft hoop, dat er geen blijvende ernstige gevolgen zullen zijn, ofschoon mond en maag van het kind zeer zijn aangedaan. Hengstdijk. Het hek voor onze kerk heeft dunne en dikke spjjlen. Nu zijn de bewerkte koppen van talrijke dikke spijlen krom geslagen, een werk, dat niet door kinderen kan zjjn geschied, maar waaraan oudere belhamels schuldig zijn. Bet ware te wenschen, dat de politie zulke deugnieten eens kon betrappen. Graauw. Woensdagmiddag geraakte het 12jarig zoontje van J. Sch. onder een zwaar geladen wagen, waarvan een der raderen hem over de beenen ging, het eene is ernstig gebroken, het andere erg gekwetst. Biervliet. Zaterdag jl. werd te Uzendijke publiek aanbesteed de levering van een millioen driehonderd vijftig duizend kilo macadam, ten behoeve van eenige polders in Biervliet en lJzendjjke. De laagste inschrijver ad 2,75 per duizend kilo, de heer Nolson van Ter Neuzen, werd aannemer. De Gazette van Gent meldt dat van af 1 April a. s. het tolkantoor te De Clinge (dorp) zal geopend zijn voor den invoer van koeien en kalveren uit Nederland, benevens op bepaalde dagen voor dien van eenhoevige dieren, kippen en geslacht vee. Volgens de Haagsche Crt. gaat er onder de landbouwers te Everdingen een adres aan de Koningin rond, waarin verzocht wordt het door mond- en klauwzeer aangetaste vee met te doen afmaken, maar het te laten uitzieken. Blijkens een opgave in de St. Crt. van de directie van den landbouw aangaande den stand van het mond- en klauwzeer in Nederland in de week van 16 tot en met 22 Maart, werd in dat tgdvak slechts een nieuw geval geconsta- teerd en wel te Arnhem op het abattoir bij een geslacht rund, dat afkomstig was van een hoeve onder Ede. Bet vee van die hoeve is den volgenden dag afgemaakt. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de Commissarissen der Koningin verzocht, bij het verleenen van ontheffing van het verbod om mollen te vangen de volgende gedragslijn te willen volgenBij algemeene beschikkiDg moet, telkens voor een jaar, ont heffing van het verbod om mollen te vangen en te dooden worden verleend aan de gebruikers van gronden en hun schriftelyke lasthebbers. Een ontheffing van het verbod om mollen te vervoeren, te koop te bieden, te verkoopen of af te leveren, ten verkoop of ter aflevering in voorraad te hebben, moet schriftelijk worden afgegeven aan te goeder naam en faam bekend staande personen. Bij het verleenen van ont heffing kunnen verder de door de Commissarissen noodig geachte voorwaarden worden gesteld. (Bbl.) Onder de gemeente Bruinisse is Maandag een driejarig jongetje op de hofstede zijner ouders in eeu watergang geraakt en verdronken. Aan verschillende bladen wordt uit Duitsch- land gemeld dat de Pruissische Minister van Landbouw aan de verschillende steden in de Rijnprovincie telegrafisch heeft kennis gegeven, dat wegens het uitbreken van het mond- en klauwzeer in Nederland en het gevaar dat de ziekte van daar uit zou worden overgebracht, de invoer van levend slachtvee uit Nederland naar de slachthuizen in Duitschland niet meer geoorloofd is. Te Valkenburg kwam Zaterdag een onge- val voor door aanrijding van een auto. Het bejaarde echtpaar Megs werd er door getroffen. Beide werden ernstig door de auto gewond en de man is inmiddels tengevolge van de bekomen verwondingen overleden. Een droevige zaak kwam Maandag te Maastricht voor. Daar heeft een 29jarig ge- huwd man, vader van kinderen, zich zelf na een huiselijken twist een mes in het hart ge- stooten, waardoor hij onmiddellijk gedood was. Te Vortum, gem. Vierlingsbeek is, naar de Gelderlander meldt, Dinsdag de 36jarige R. H. onder een geladen kar geraakt, doordat de paarden schrikte. Hij werd overreden en is spoedig daarop gestorven. Te Dinxperlo is, naar de N. R. Ct. meldt, Dinsdagavond, ten huize van de wed. Maurik, een ernstig gevecht tusschen eenige bezoekers ontstaan. De oude vrouw, die de vechtenden wilde scheiden, werd met een mes in het hoofd gestoken haar toestand is ernstig. De dader ging op de vlucht. Woensdagvoormiddag half twaalf loste een aan de Parkkade te Rotterdam met zijn schuit liggende visscher, volgens de Tel., met het doel om eenige baldadigheid plegende jongens schrik aan te jagen, een schot uit een met hagel geladen jachtgeweer, tengevolge waarvan twee knapen, de 12jarige M. Polderman en de lljarige F. B. J. van Klaveren, in de beenen werden getroffen. In het ziekenhuis werd hun heel- kundige bulp verleend, terwijl het geweer door de politie in beslag werd genomen. Merkwaardige Paschen Op 23 Maart 1845 dus 68 jaar geleden, schrijft de Haagsche Crt. was het ook Paaschfeest. In een Amsterdamsche courant stond een paar dagen te voren de volgende advertentie #Den 23" Maart 1845 verkoopt C. Wijs Beste eijeren Op het ijs. Bij goed droog weder zal er gedurende de aanstaande Paaschdageo een fraaije Tent, van buiten met vlaggen en wimpels, van binnen met kostbare draperies gedecoreerd en goed ver- warmd, op den Buiten-Amstel geplaatst worden, waarin beste eijeren (hard of zacht naar verkiezing) zullen verkocht worden. Ter herinnering aan dezen zoo merkwaardigen winter zal men daar tevens kunnen bekomen Geschilderde I'aasch- eijeren, waarop zal geteekend staanGekocht op het ijs den 23" Maart 1845." Woensdagvoormiddag was, naar de »N. A. Ct." meldt, de voermansknecht A. E., wonende aan den Rozendaalschenweg te Arnhem, bezig een wagen, geladen met terrazzo-materiaal, te lossen in een der loodsen op het spoorweg- emplacement aldaar. E. wilde een der onderste zakken lostrekken, doch het gelukte hem niet den zak los te krijgen, hij viel achterover op een in den vloer der goederenloods aange- brachte ijzeren band, waar hij bewusteloos bleef liggen. E. werd door andere arbeiders opge- nomen, men waarschuwde onmiddellijk een dokter, doch deze kon slechts den dood consta- teeren. Het lijk is naar het St. Elisabeth- Gasthuis overgebracht. Zaterdagnacht 12 uur werd de rgtuig- verhuurder T. Heibroek, komende met paard en rijtuig van Zuidwending, te Nieuwe-Pekela, naar de Tel. meldt, het slachtofler van een aan- val van 3 personen die hem plotseling wilden aangrijpen. Met de zweep wist hij de aanvallers echter op een afstand te houden. Bij zijn huis gekomen, werd H., een forsche kerel, opeens door het 3tal besprongen. Men wierp hem over een hekje en een van het drietal maakte toen van de gelegenheid gebruik om H. met een mes te bewerken. Twee ernstige wonden werden hem over hoofd en aangezicht toegebracht, wonden ter lengte van 11 en 17 c.M. De politie werd met dit misdrijf in kennis gesteld. De gemeente-veldwachter, J. Hansma, geassisteerd door de marechaussee, trok er op uit, om de daders op te sporen, wat nogal vlug gelukte. Alle drie werden, na eenigen tegenstand, waarbij de gemeente-veldwachter aan de hand werd verwond, uit het bed gelicht en opgesloten. Een van hen, de 23jarige arbeider A. M. te Nieuwe-Pekela, werd van deze snij- partij beschuldigd, hetgeen hjj den volgenden dag ook bekende. •e ■il SRUZEISIIHE ril RAIT. mt blad Tenchljat HaaailKg., Wuenrnlai;. en Vrijdttiravond, aitgexnc lerd op ^eentdageo !»y de Flrma P. S. VIS O® llSBBi te Mensen. Burgemeester en Wethouders ran TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het kohier van de belasting op het houden van Honden No. in deze gemeente voor 1913 in afschrift gedurende vijf maanden op de secre- tarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. Ter Neuzen, 27 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEK.E, Secretaris. 'I ir

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1