Tsr Hguisnschs Courant Donderdag 27 Maart 1913, No. 5895. T"WEIIE3.TDZH} 33XjA.jP- Buitenland. Gemengde berichten. Laatste Berichten. BURGEBLilKEN StTnTd. Het Paasch-congres der Belgische arbeiders- partij heeft besloten de algemeene werkstaking, in verband met de kiesrecht-kwestie tegen 14 April a. s. toch uit te schrijven. En de vergadering werd mededeeling gedaan van een schrijven van versehillende liberale raadsleden van Gent, waarin werd verzocbt de algemeene werkstaking niet uit te roepen, of deze, in het belang der wereldtentoonstelling te Gent voor eenigen tijd te verdagen. Door een der Gentsche wethouders, den heer Anseele, werd in opdracht van het comite voor het algemeen stemrecbt het besluit van het comite voor algemeen stemrecht om op 14 April de algemeene werkstaking af te kondigen, verdedigd. Gesteund door groote cijfers werd aangetoond dat er een groot aantal stakers zijn zou. De afgevaardigden"Van der elde en Huysmans wezen echter op den ernst en de beteekenis van het te nemen besluit. Ten slotte werd de motie, zich uitsprekende voor de algemeene werkstaking, met bijna algemeene stemmen aangenomen. TER NEUZEN, 26 Maart 1913. Voor de tijdelijke waarneming van het kantoor van den ontvanger der directe belastingen alhier, is aangewezen de surnumerair H. W. J. Scbeepstra te Groningen. Gedurende de Paaschdagen bood voor de liefhebbers ook de cinema in het //Hotel Cen- traal" blijkbaar een welkom amusement. Er bleek voor de vertooningen op jl. Zondag en Maandag veel animo. Het programma was ook ■itlokkend. Behalve de afbeeldingen van ge- beurtenissen uit de jongste tijden werden versehillende belangwekkende dramatische en eomische films vertoond, die met genoegen werden aanschouwd. Wij meenen echter te hebben •pgemerkt dat, wanneer aan het comisch element een grootere plaats werd ingeruimd, dit zeker de belangstelling voor die voorstellingen zpu aanwakkeren. Vrijdagnamiddag kreeg bij het doorvaren van de Axelsche brug door toeval de 74jarige schippor W. Westdorp van Borssele een slag van de roerpen, waardoor hij overboord viel, en een wond aan het hootd bekwam. Hij kon ge- Iukkig spoedig binnen boord worden gehaald, terwij 1 dokter Buijze kort daarop ter plaatse kwam om geneeskundigen bijstand te verleenen. Bij de heden te Middelburg gehouden aanbesteding van het voortzetten van de her- stelling der boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland, waarvan de raming 9000 bedroeg, was laagste inschrijver, de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor 825"?. Op 23 dezer is aan den marechaussee te ▼•et, den heer L. Rottier te Aardenburg, de bronzen medaille voor 12jarigen trouwen dienst aitgereikt. Van bevriende zijde schrijft men ons Vroeger dan de inwoners dachten en dan bij zelf voornemens was, diende het hootd der openbare school te Othene, de heer A. Kok zjjn ontslag als zoodanig in. Wegens den wankelenden toestand zijner gezondheid moest hij eene betrekking opgeven, door hem van de stichting der school af vervuld, eene betrekking, die hem lief was geworden en ondanks veel leed lief was ge- bleven. De heer Kok mocht de algemeene achting verwerven voor zijn persoon en zijn werk. leder, die hem kent, weet, dat hij hart had voor zij'ne school eh hart voor zijne leerlingen. Veel, zeer veel heeft hij gedaan. Niet ge- ■Mtkkelijk is zijne taak geweest, vooral niet, toen hij' zonder hulp een groot aantal kinderen had te onderwijzen. Maar steeds heeft hij met liefde en opge- wektheid zijn werk verricht. En onder vaak moeilijke omstandigbeden kon hij op goede resultaten bogen. Ook als onderwijzer aan de Rijks Normaal- lessen vond zijn arbeid veel waardeering. Woensdag 19 Maart was hi) daar het laatst aanwezig. "Een hartelijk afscheid werd genomen van collega's en leerlingen. De laatsten ver- eerden hem een prachtig inktstel. Onder de toespraken namens onderwijzers en leerlingen was de vertrekkende zeer ontioeid, geen wonder bij het vaarwel zeggen van een werkkring, waarin hjj zooveel jaren had door- gebracht. Als aandenken werd bij het afscheid aan ieder de beeltenis van den scheidende ter hand gesteld. Vrijdagavond kwamen in de openbare school te Othene een flink getal personen op, om van hunne trouw en aanhankelijkbeid aan den ouden leermeester te getuigen. Men kon zien, hoe moeilijk het afscheid den heer Kok viel. Ook de aanwezigen waren bewogen, daar ieder voelde, dat dit het einde was van een heel stuk leven. Zaterdagmorgen bad het afscheid van de leerlingen plaats. Het was de laatste school- morgen, dien de geachte leermeester zou mede- maken. Versehillende ouders, waaronder vele moeders van schoolgaande kinderen, waren opgekomen, om door hunne aanwezigheid te getuigen, dat het afscheid hen niet minder trof dan de oude vriend zelf. En zoo was het einde daar. Het einde van een mooie, steeds met grooten ijver vervulde taak. Moge de heer Kok nog jaren lang in ge zondheid van zijne welverdiende rust genieten. Othene zal lang, zeer lang den heer Kok in dankbare herinnering bouden. Axel, 25 Maart. Zekere J. van E., oud 20 jaar, sloeg gisteravond omstreeks half acht bij den goudsmid P. B. in de Noordstraat alhier uit baldadigheid de groote winkelruit aan stukken. Door de politie werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De schade wordt door verzekering gedekt. Axel. Gedurende de Paaschdagen werd alhier in een der lokalen van de openbare school eene tentoonstelling gehouden van teekeningen ver- vaardigd door de leerlingen der avondvakteeken- school alhier. Die tentoonstelling werd door vele belang- stellenden, waaronder in de eerste plaats de ouders der leerlingen, bezocht. Uit hetgeen tentoon werd gesteld bleek, dat de leerlingen profiteeren van het onderricbt dat hen door de leeraren wordt verschaft. Er waren vele fraaie teekeningen. Ter aanmoe- diging waren versehillende prijzen uitgeloofd. Deze werden toegekend als volgt Handteekenen. le leerjaar, C. J. Jansen van Rosendaal, le prijs, J. C. van Driel 2e pr. en J. VVielis eervolle vermelding. Lijnteekenen. le leerjaar, A. de Klerk 2e pr. Projectie teekenen. 2e leeijaar, le pr. P. Es&elbrugge, 2e pr. C. J. Janssen van Rosen daal, eervolle vermelding. Vakteekenen. 2e leerjaar. le pr. C. J. Jansen van Rosendaal, 2e pr. J. W'ielis. 4e leerjaar. C. van den Berge le pr., W.J. van Doeselaar eervolle vermelding. 5e leerjaar. R. J. de Kraker een diploma en eervolle vermelding. Meetkunde. le pr. P. Esselbrugge, 2e pr. W. J. van Doeselaar, eervolle vermelding M. C. Lansen. Rekenkunde. le pr. J. C. van Driel, 2epr. R. J. de Kraker, eervolle vermelding P. Essel brugge. Taal en stikl. le pr. R. J. de Kraker, 2e pr. G. Vlaander, eervolle vermelding M. C. Lansen. Schrijven. 0. J. Jansen van Rosendaal le pr., Joh. Boer eervolle vermelding. Algebra, le pr. G. Vlaander, 2e pr. M. C. Lansen. Sas vail Gent. De vronw van den melk- venter H. de B., die wegens ziekte van haren man de melk thans bij de klanten bezorgt, had Paaschmorgen een ongeluk dat erge gevolgen had kunnen hebben. Op de Oostkade geraakte haar paard en kar, door een verkeerde wending met de leidsels, achteruit in het kanaal. De vrouw die op de kar zat, liet zich juist op het laatste oogenblik daaruit vallen. Hulpvaardige handen waren spoedig met booten aanwezig om het paardje uit het natte element te bevrijden, waarna ook de kar op het droge werd gehaald. Met eenige materieele schade en den schrik kwam de vrouw er vanaf. Dinsdagnamiddag passeerde de zoon van de wed. P. Wauters wonende wijk Stuiver alhier met paard en driewielskar de overweg waar de spoorlijn GentTer Neuzen de Poelstraat kruist. Op dat oogenblik kwam een goederen- trein bestaande uit machine en een viertal wagens uit de richting Sas van Gent. Toen de trein, die op die hoogte het sein geeft voor station Selzaete, begon te fluiten, schrok het paard dat reeds de overweg gepasseerd was en kwam door te steigeren terug op de lijn. Een hevige botsing had plaats. Het paard werd door de machine gegrepen en een 25tal meters verder als het ware in stukken nedergeworpen, het voorste gedeelte der kar werd tot splinters geslagen. De voerman die den trein niet had zien aankomen, kwam met den schrik vrij, daar hij bij het schrikken van zijn paard van de kar was gesprongen. Daar de overweg niet ge- sloten was, zal de baanwachteres hiervoor een kwade verantwoording hebben. De brigadier-commandant der Kon. mare chaussee P. Goossens alhier, om gezondheids- redenen voor den militairen dienst afgekeurd, zal den dienst met pensioen verlaten. De Paaschdagen brachten voor de Neder- landsche voetballers een ongekende weelde. Men kan thans boekstaven een overwinning van de Nederlanders fegen het Engelsche elftal. Het is wel maar een 2I, maar er is dan toch eindelijk eens een overwinning te boekstaven. Daaruit valt af te leiden dat de kunst van het voetballen in ons land is vooruit gegaan. Het is te begrijpen. dat de menigte die te's Graven- hage op Houtrust dezen belangrijken wedstrijd bijwoonde, uitermate enthousiast was. Vooral was het een belangrijke dag voor den heer De Korver, die dien dag voor de dertigste maal in een officieel Nederlandsch elftal speelde. Hem werd door deze eerste overwinning op een Engelsch elftal den dag tot een waren feestdag gemaakt. Postdiefstal Donderdagavond is uit de postkar van Bergen op Zoom naar Stavenisse een postzak vermist, die of wel uit de kar gevallen was dan wel er uit gestolen. Het was een verzegelde geldzak, inhoudende 138. De politie stelde een onderzoek in en arres- teerde zekeren L., verdacht dezen diefstal te hebben bedreven, daar hij omstreeks dien tijd op de plaats was gezien, waar de zak later is teruggevonden en een aanzienlijk bedrag aan geld op hem werd bevonden. Dat dergelijke diefstallen niet vaker plaats vinden, is te verwonderen, daar de inrichting van deze postkar ondoelmatig is, terwiji de sluiting zeer primitief mag genoemd worden. Wellicht dat thans hierin verbetering wordt gebracht. (Tel.) De uitvinding van den fonograaf. Een assistent van den beroemden Edison vertelt, volgens de H. Crt., de volgende episode van de uitvinding van den fonograafIk herinner me, hoe Edison eens een heelen dag 't was in 1877, achter zijn werktafel zat. Geen woord kwam er over zijn lippen en bij keek niet op of om. Kort tevoren had hij gewerkt aan de verbetering van de telefoon en daarvoor had hij een uitvinding verbeterd, die de her- haling van de telegrafische berichten mogelijk maakte. Eensklaps sprong Edison op en ik boorde Jiem met opgewonden stem uitroepen z/Hemel, ik kan een spreekmachine maken Toen ging hij weer aan het werk en teekende op een stukje geel papier een ontwerp na 10 minuten was dit klaar en binnen 36 uur was het eerste primitieve apparaat klaar, dat 20 kostte. De uitvinder nam dadelijk de proef, hij draaide de plaat en sprak de eerste regel van een kinderliedje uit: //Mary had a little lamb". Toen draaide hij weer terug en zette den cylinder weer in beweging. Tot groote verbazing, ja tot verbluffing van alle aanweaigen, klonk toen uit de machine, weliswaar een barde metaalklank, maar toch duidelijk: //Marv had a little lamb". Wat een zeeman alzoo overkomen Jean Den 7en Februari j.I. diende voor de Kings Bench te Londen een eisch tot schadevergoeding tegen de //Service Maritime de Treport", wegens het verlies van een partij mineraalwater. De volgende van een onbegrijpelijke zorgeloosheid getuigende bijzonderheden omtrent de zeerarap die het verlies veroorzaakte, kwamen daarbij aan het licbt. Het stoomschip //Hardy" verliet Treport met een groote lading mineraalwater, gecon- signeerd aan de klagers messrs. Ingrain Royal, te Londen. Onder de lading bevond zich ook twee ton metallisch natrium (het hoofdbestanddeel van chloornatrium of keuken- zout), dat de eigensehap heeft om bij gewone temperatuur water te ontleden onder vorming van waterstofgas. Bij deze werking ontstaat warmte, waardoor het waterstofgas onder ont- ploffing vuur kan vattefl. De verzenders scbijnen den kapitein niet met den aard van de stof, of van de eigensehap er van, bekend re hebben gemaakt, ja, zelfs niet te hebben toegezien op de wijze van berging en verpakking. lmmers toen eenige kisten, waarin het na trium verpakt was, levendig raakten, kwam een er van al gauw met water in aanraking en vloog in brand, waarop de kapitein lustig de brandspuit er op richtte, met het gevolg, dat, onder een reeks outploffingen, meerdere kisten vuur vatten. Snel besloten, beval de kapitein, al dat gevaarlijkegoedje maar in zee te werpen, maar, als betooverd, sprongen verscheidene kisten, bij aanraking van het zee- water, binnen boord terug, en veroorzaakten brand. Er volgde een ontploffingen, die het schip in het midden deed scheuren en tot zin- ken bracht. De stuurman verdronk. De ka pitein en de manschappen warden meer of minder ernstig gewond. De eisch was toewijzing van 5.480 p. st. aan de klagers, met de kosten. (Het Nederl. Zeewezen). Het //Hbl. van Antw." deelt mee, dat Nestor Wilmart blijkbaar geen enkele schrift- vervalsching gepleegd heeft. Hij heeft zich n.l. bij de uitgifte van valsche obligaties van hetstempel der maatschappij bediend. Als het niet in vollen ernst vermeld werd, zou men aan een grap kupnen denken. De obligaties zijn in schijn uitgegeven door de spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen: Tevens vermeldt het blad, dat de zorgen en de betrekkelijke armoede der laatste maanden, Nestor aanmerkelijk hebben doen vermageren. Maar aan zijn goede luim heeft dat geen af- breuk gedaan. Voor de raadskamer vroeg hij voorloopigin vrij heid te worden gesteld De heeren achtten dit echter minder raadzaam 's Gravenhage. Bij Kon. besluit zijn her- benoemd tot burgemeester van St. Jausteen, de heer C. IJsebaerttot burgemeester van Oostburg, de heer H. S. Gratama tot arrondissements-schoolopziener in het arrondissement Ter Neuzen, de heer H. S. Gra tama te Oostburg, en in het arrondissement Hulst, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse. Sofia. Volgens hier binnengekomen berichten is Adrianopel gevallen. Bulgaarsche troepen hebben de stad heden bpzet. De Turken hebben alle depots, het arsenaal en de kazerntfs in brand gestoken. De bevolking vlucht in waanzinnige opwinding. ZEETUDUVGEN. Van 21 tot en met 25 Maart. a Van 21 tot en met 25 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 71 binnenvaartuigen op- en 63 afgeschut; door de Westsl. 33 op- en 34 afgeschut. Posit ie der Stoomschepen. TAN Ter kVn/en. Huwelijks-aangiften. 20 Maart. Jan Jacobus Dieleman. oud 18 j., jm. en Janna Maria Scheele, oud 20 j., ,jd. Jacob van Es, oud 22 j., jm. en Francina Oppeneer. oud 23 j., jd. Ludovicus Franciscus Berkman, oud 27 j., jm. en Janna Dieleman, oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Maart. Jan Marinus An- driessen. oud 18 j., jm. en Magdalena de Feijter, oud 19 j., jd. Jan de Putter, oud 20 j., jm. en Maria Ollebek, oud 20 j., jd. I.eendert van den Berg, oud 22 j., jm. en Catharina Anthonia de Smidt, oud 20 j., jd. Geboorten. 16 Maart. Coruelis Andries, z. van Anthonie I'ieter Frederiksen en van Christina Ruster. 18 Maart. Suzanna, d. van Ferdinandus de Kraker en van Neeltje den Hamer. Elisa Johanna, d. van Theodoras Neve en Aan Alma Johanna Louisa de Meijer. 20 Maart. Jt/zias, z. van Arie den Exter en van Catharina Pladdet. 22 Maart. Jacobus, z. van Johannes Anthonie Leunis en van Johanna Sara de Smidt. IInnteiii«<e Huwelijks-aangiften. 14 Maart. Jo sephus Cornelis Johannes van Remortel, oud 29 j., jm. en Anna Maria Bun, oud 27 j., wed. Geboorten. 2 Maart. Leonard Rene, z. van Leonard us Duvivier en van Paulina Rosalia van Goethem. Maria Cornelia, d. van Joseph van der Poel en van Philomena Mathilda Hoefeijzers. 4 Maart. Cornelia Maria, d. van Cornelis Johannes Boon. 6 Maart. Joseph, z. van Eduard de Wilde en van Angelina Paulina van Leuven. 7 Maart. Johannes, z. van Petrus Francies de Roos en van Maria Louisa Hiel. 10 Maart. Josephus Aloiiisius, z. van Josephus Hoefeijzers en van Philomena Steijns. Josephus Eduardus, z. van Eduard Theodoor de Waal en van Louisa Anna van Remortel. 11 Maart. Suzanna Aaltje en Janna, dochters van Adriaan den Hamer en van Janna de Visser. 15 Maart. Maria Louisa Catharina, d. van Johannes van den Branden en van Mathilde Maas. a "3 Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. r'Ji tii'ir fe r Weazen 2L Eng. 8.8, Cambrian 3302 Leith gemengd idem River Thames 2242 Londen stukg. 24 idem River Scheldt 2199 idemj idem Noor. s.s. Dana 2133 Brugge erts Van Ter Weazen i 22 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. 24 Noor. s.s. Dana 2133 jrangem. erts 25 Eng. s.s. River Thames 2242 Londen stukg. Voor Gent l 21 Eng. s.s. Edie 2930 Goole tolen idem Sea Hoitnd 3085 Londen stukg. idem Otto 2367 Hull idem Belg. s.s. Adour 3111 Rotterdam edig Noor. 8.8. Tholma 5368 Windau uout Ross. 8.8. Balva 3301 Riga gemengd Eng s.s. Grenadier 2842 New-Castle stukg. 23 idem Blocktor 8?42 Bremen phosph. idem Greystoke Castle 10839 Galveston gemengd Duitsch s.s. Stadt Schleswig 3126 Pomaron erts idem Moskaa 1750 Stettin graan Deen. s.s. Honeborg 3971 Windau vlaa Belg. s.s. Belgica 2773 Stettin iedig Noor. s.s. Start 1984 Rotterdam idem "4 Eng. s.s. Sea Serpent 2554 Londen stukg. idem Truro 2367 Hull idem idem Hebble 2559 Goole idsBt Eng. sch. Sarah Lightfort 459 Par pijpaarde Zweeds 8.8. Klippan 1503 Danzig graau idem Taunua 2181 Lysekil steenen RuSS. 8.3. Gen. Skobelew 5647 Riga gemengd 25 Duitsch 8.8. Marianne 2430 Londen ledig Frans a.8. Deux Freres 130.' L. Hourdel steenen Zweeds s.s. R. F. Berg 4379 Windau hout Deen. s.s. Jomsborg 5344 idem vlas Eng. s.s. Norfolk Coast 2213 Shoreham ledig idem Gleno 531 Exeter idem tan Gent i 22 Eng. s.s. Ousel 3633 Liverpool stukg. idem Egret 3945 Belfast idem idem Sea Gull 2763 Londen idem idem Blacktoft 3138 Goole ledig RllSS. 8.8. Gen. Suwarow 5351 Blyth idem 23 Zweeds s.s Vinga 2090 Esbjerg phosph j idem Gunborg 6447 Stettin idem Noor. s.a. Baldwin 3198 Newport ledig idem Credo 2061 Methil idem ;Eng. s.s. Edie 2930 Goole idem 24 idem Grenadier 2842 N ew-Castle stukg. idem Otto 2376 Hull idem idem Cambrian 3302 Leith idem idem Sea Hound 3085 1Londen idem 25 Eng. sch. Abeja 492 Plymouth phosph. idem Imogene I 536 idem idem idem Julia 1 522 Dublin Icem.-gla 8.8. RICHARD in lading te Tunis voor Gent. 8.9. ELISABETH van Hull naar Genua passeerde 23 dezer Gibraltar. 8.8. HELENA wordt heden te Selzaete verwacht. s.s. MAGDALENA in lading te Newcastle on Tyne voor Livorno.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5