Tgr HsuzGnschG Courant Gemengde berichten. Zaterdag 22 Maart 1913. No. 5894. 5d5Er/D-EI BI-jAID. Laatste Serichtsn. TER NEUZEN, 21 Maart 1913. Wij voldoen hierbij aan het verzoek om de aandacht te vestigen op de advertentie betrefifende de samenkomst die morgenavond zal worden gehouden in het lokaal van het Leger des Heils alhier, waar zal gesproken worden door luit.- kolonel Cunningham, van Zuid-Afrika, die jaren lang onder onbeschaafde volksstammen aldaar werkzaam was en interessante veihalen van zijne ervaringen belooft. Dinsdag werd door Men notaris Dregmans, ten verzoeke van den heer L- W. de Jonge en de erven zijner overleden echtgenoote J. Diele- man en krachtens verleend rechterlijk bevel, in het logement van A. de Keuning te Hoek verkocht Koop 1. Eene hofstede bestaande uit woon- huis, schuren, verdere aanhoorigheden, boom- gaard en eif, bouw- en weiiand, in de geineente Hoek, (Koudenpolder), samen groot 16,41,17 H.A. of 36 gemeten 249 roeden. Hiervan werden koopers \V. G., Adr. en J. C. de Jonge L.Wz. te Hoek voor 1120 per 44 A. 56 c.A. ol voor de massa 41.250,22. Koop 2. 2,41,52 H.A. of 5 gemeten 126 roeden bouwland en zijkantweg. Kooper werd de heer L. W. de Jonge te Hoek voor 1105 per 44,56 A. of 5691,11 in massa. Koop 3. 2,06,53 H.A,. ot 4 gemeten 191 roeden bouwland en zijkantweg. Hiervan weid kooper de heer J. Meertens te Ritthem voor 1040 per 44,56 A. of 4820,26 in massa. Koop 4. 1,82,96 H.A. of 4 gemeten 32 roeden bouwland en zijkantweg. Hiervan werd kooper de heer Abr. Tollenaar Az. te Hoek voor 1100 per 44,56 A. of 4516,52 in massa. Koop 5. 2,57,02 H.A. of 5 gemeten 230 roeden bouwland en zijkantweg. Kooper werd de beer L. W. de Jonge te Hoek voor 1105 per 44,56 A. of 6373,59 in massa. Koop 6. 2,57,40 H.A. of 5 gemeten 233 roeden bouwland en zijkantweg. Kooper hier van werd de heer Dan. Tolleuaar te Hoek voor f 1275 per 44,56 A. of 7365 in massa. Koop 7. 6,90,60 H.A. of 15 gemeten 149 roeden bouwland, weiland en zijkantweg. Hiei- van werd kooper de heer J. van Hoeve Benj.z. te Hoek voor 1050 per 44,56 A., of 16,273,11 in massa. Koop 8. Het recht van erfpacht op 1,43,70 H.A. dijk, eigendom van den Koudenpolder, jaarlijksche erfspachtscanon 6. Kooper hier van 'werd de heer L. W. de Jonge voornoemd voor 750 per 44,56 A. of in massa 2418,65. Aan den Geotschen gemeenteraad zijn door den Haudels- en Njjverheidskriug twee verslagen gezonden betreftende de zeevaartbe- weging op het kanaal van Ter Neuzen in 1912, met de bedoeling daarvan gebruik te maken, bij de pogingen om te komen tot een tweede groote schutsluis te Ter Neuzen. Men meldt uit lJzendijke aan de Midd. Crt. Een viertal werklieden keerden Woensdag- morgen huiswaarts, omdat zij door het slechte weer toch niets konden uitvoeren. De hevige wind maakte dat zij een hen achterop komenden automobiel ondanks het getoeter niet hoorden. Vlak bij gekomen stoven de verschrikte voet- gangers op zij. Hoe hard de chaufieur ook remde, bij kon niet verhinderen dat de zij waarts glijdende machine vader en zoon Neijssen aan- raakte en op de steenen deed terecht komen. Bij onderzoek bleek, dat de vader ongekwetst er afkwam, terwijl de zoon behalve een gebroken klomp een onbeduidende wond aaD den voet opliep. In den automobiel zat de ingenieur van de Z. V. T. Mi). Heereuveen. Eenzekere P. Popma, uit Korte Zwaag loste 2 revolverschoten op een vrouw uit zijn dorp. Daarna richtte hij het wapen op zichzelf en verwondde zich daarbij aan het hoofd. De verwondingen van beiden zijn niet levensgevaarlijk. De reden van dezen aau- slag rnoet gezocht worden in eene door de vrouw tegen den dader ingestelde rechtsvoi de- ring om van zjjnentwege eene bijdrage te ver- krijgen tot onderhoud van haar kind. Heden zou deze civiele zaak door den rechter be- handeld worden. Luik. De staking kan zoo goed als geeindigd worden beschouwd. Gent. Heden morgen half 10 zijn 4 spoorweg- arbeiders te Quatrecht door een personentrein, komende van Gent, overreden en gedood. Parijs. Berthou heeft besloten de opdracht tot het vormen van een nieuw Ministerie te aanvaarden. H. Ribbens, bij het binnenkomen der haven van Bergen op Zoom op het Noordland geworpen, waardoor de vaargeul versperd is. Onmiddellijk werd hulp verleend en getracht't schip, 't welk gevaar liep te breken, door middel van 'n lichter te lichten, ten einde het bij vloed vlot te krijgen, wat, zoo de storm bedaart, zal gelukken. Het schip was geladen met steenkolen voor de spiritusfabriek aldaar Het schip is op beuis- polis verzekerd. DE STORM. Van W.-Terschelling wordt aan de Tel. gemeld Het had Maandag reeds den geheelen dag hard gewaaid, maar tegen den middag nam de wind steeds in hevigheid toe, tot ongeveer 6 a 7 uur een volledige orkaan woei. Verschnkke- Jijk waren de rukwinden. Ouden van dagen hadden het nimmer zoo beleefd. Het gezicht over zee, die een kokende massa was, weid geheel belemmerd door het stuivende water, dat over het dorp woei en waarvan de sporen den volgenden dag in den vorm van een zout- laagje aan boomen, huizen en vensters was waar te nemen. Vreeseljjk hadden de vaaitui- gen op zee het te verautwoorden. De kust- wacht merkte hier en daar noodseinen, flam bouwen op. De reddingboot Brandaris ging daarop de kokende zee in en kwam het eerst bij de tjalk ,/Dankbaarheid" van Harlingen, schipper C. Molenaar. Deze moedige schipper wilde zijn bodem niet verlaten. Daarop weid er verderop geflambouwd. Het was de tjalk „Vriendschap" van Makkum, schipper Heerens. Deze was reeds in zinkenden toestand. De drie man equipage werd gered. De Harlinger tjalk //Deo Juvante", schipper Posthuma, sloeg voor de ankers weg en geraakte bij Midsland tegen den dijk. Zoo hevig was de wind, dat de sloep, door hulpvaardige mannen tegen den dijk gehaald, over den dijk heenwoei. De tjalk ,/Vrouw Sietske" van Makkum, schipper Bakker, beraand met twee bejaarde menschen, lag met schelpen geladen niet ver van den schelpenzuiger //Trio" van Terschelling, met de noodvlag in top. Alle pogingen, die de moedige bemanning van de //Trio" aanwendde tot redding, waren vruchteloos, vooral omdat de//Trio een schroef had verloren en niet tegen de Zee kon opstoomen. Den volgenden morgen bleek, dat de tjalk ge- zonken was, de sloep verdwenen en van de bemanning niets was te bespeuren. Zonder twijfel hebben de oudjes huu graf in de golven gevonden. Het mocht de //Trio' echter gelukken de Dankbaarheid", die reeds de ankers, kettingen en sloep had verspeeld en zwaar lek was. op te pikken en in de haven te brengeu. Het schip heeft zware Vverij aan den boeg. De tuigage van de gezonken //Vriendschap is door den heer G. Doeksen binnengebracht. Op het land waren verscheiden telefoonpalen omg;ewaaid. Een woord van hulde mag den verschillenden redders niet worden onthouden. Ook deBran daris" heeft weder getoond, dat zij een uitstekende reddingboot is. Te Culemborg is, vermoedeli)k door den storm, het dak van een bewoond huis in de Binnen Molenstraat, ingestort. Twee kinderen kregen eenige lichte ver won dingeu aan het hoofd.- De moeder, die niet in het perceel, maar er buiten, in de nabijheid was, verloor het bewustzijn. De bewoners zijn elders onder dak gebracht. Gelukkig dat het ongeval zich niet in den nacht heeft voorgedaan, want dan zoudeu er zeker grootere ongelukken niet uitgebleven zijn. Uit Workum wordt aan de Leeuw. Ct. bericht, dat Dinsdagnamiddag aldaar het eerste kievitsei is gevonden door Arj en Elzinga. Het is aan H. M. de Koningin als lentebode ten geschenke aangeboden. Verleden jaar was het 9 dagen vroeger, dat het eerste kievitsei onder Makkum werd gevonden. Van beleefde traders. We lezen in het //Huisgezin" Ouderwijzers kunnen soms van ouders van leerlingen, die om de een of andere reden de school verzuimen, humoristische verontschul- digingen ontvangen. Een hoofd der school te Groningen kreeg b.v. de volgende vermakelijke epistels toege- zonden ,/Weledele Heer! De ondergeteekende verklaard door deze als dat we van wege een vuif ons verslapen heb ben. Van ogtend natuurlijk haarpijn gelijk U wel weet toene we op de klok keeken en denke, dat het seven uur is, is het natuurlijk agt, want hij het stil gestaan. Dus was mijn Friendelijk verzoek, dat U mijn zoon Karel niet te straffen, bij aldien ik eigenlijk het slaag verdiend heb, die zich noemt U fader, J. K.' Woensdag werd, zoo meldt de lei., bij hevigen storm de sleepkaan Maria II, schipper z/Hooggeboren Heer Directeur. Tot mijn groote droefenis neem ik de pen op om uw Hooggeboren da^rdoor in kennis te stellen, Dat ik mijn Guussie wegens ziekte van hem persoonlijk gedurende drie dagen aan de school onttrokken heb. De dokter houdt het voor een hevige darmguitarre terwijl ik rnij aau inwendige klierstof houd. Met onderdanigste hoogachting, Moeder van Guussie.' vGeachte heer Hoofdonderwijzer Mijn geliefde wederhelft is er van door. Nu staan ik alleen en ben yrouw, knecht, meid, vee en alles wat er wezen moet. Daarom komt Hansie vandaag te laat. Wees U maar niet boos mijnheer, die vrouw het nooit gedeugd. Dit verklaart met hoogachtings, P. R., Voorloopig weewenaar met 4 kinderen." Gedurende vyf day en levend begraven. Donderdag 13 Maart 1.1. werden, zoo meldt de Tel. door een plotselinge overstrooming in de ijzer- evtsmijn te Egremont in Cumberland drie mijn- werkers van de bovenwereld afgesneden. Alhoe- wel onmiddellijk het reddingwerk een aanvang nam en men dag en nacht doorwerkte, slaagde men er niet in voor Dinsdag van de daarop- volgende week, des namidd'ags om vier uur, twee der mijnwerkers uit hun benarde positie te bevrijden. Zes dagen en vijf nachten hadden zij op 227 voet diepte in de aarde doorgebracht. Zjj waren beiden ongedeerd en zeer vroolijk. Een hunner, Cavins geheeten, verklaarde, dat zii proviaud in overvloed en nog wel voor 14 dagen voorraad overgelaten hadden, zoodat zij ir hun gevangensehap geen honger behoefden te lijden. Wij hadden niet veel anders te doen, dan te eten, wij waren niet ongerust, want wij wist.en, dat men ons te hulp zou komen en wij bevonden ons op een veilige plaats. Als wij koud waren, liepen wij wat rond om ons te verwarmen. Veel geslapen hebben wij niet. Nu en dan probeerden we het, maar ons bed was niet zeer zacht. De tweede mijnwer- ker, Ward gehfeeten, verklaarde, nu en dan wel wat angstig geweest te zijn, maar voegde hij er bij met Cavins bij zich, behoeft niemand bang te zijn. De derde mijnwerker is omgekomen. Wel scl.ijnt bij in staat geweest te zijn, zich in vei- ligheid te brengen, maar in zijn haast heeft hij blijkbaar een verkeerde ladder genomen, die hetn in plaats naar de oppervlakte, naar de machinekamer voerde, waar het water hem achter- haalde. Deze vergissing kostte hem het leven. Het weder in het buitenland. Ernstige stormberichten komen, volgens het R. N., van de Duitsche Noord- en Oostzeekusten, vergezeld van sneeuw en hagelbuien. In den mond van de Elbe is een groote tjalk uit Grosz-Vogelsand gezonken. Met veel moeite konden de opva- renden door een sleepboot worden gered. De baggermachine, die zooals een telegram giste- reu reeds gemeld heeft bij Brunsbuttelhoog omsloeg en waarbij 5 menschen verdronken, was de Godhard 11. In het Kaiser-Wilhelm- kaiual zonk de sleep boot ,,-Valki.a",- vtbmw.'u- de bemanning werd gered. Het aantal binnen- schepen en lichters, dat in de haven van Ham burg is gezonken, wordt op 60 a 80 geschat. Bij Geestemiinde zijn 2 sc'nepen gezonken, 2 gestrand en 6 van het strand weggeslagen en in zee gedreven. Te Bremerhaven is het Duitsche schip //Gebruder", uit Hamburg, dat op zee drijvend werd gevonden, biuuengesleept. Omtrent het lot der bemanning is niets bekend. Ook is bij Bremen het zeilschip //Johanna", met steenen geladen en bestemd voor Norderney, gestrand. Van de bemanning zijn er 2 gered, In de Rijnstreek stormt het ook nog voortdu- rend, terwijl in de hooger gelegen plaatsen veel sneeuw valt, evenals in het Zwarte Woud en in Thuringen. Te Ulm waren de telefoondraden door den storm afgebroken en bij de Lowenbrouwerij in aanraking gekomen met een sterkstroom-gelei- ding. De afgebroken draden hingen tot aan den grond en eenige arbeiders der fabriek, die er mee in aanraking kwamen, kregen zware schokken, zoodat zij geruimen tijd bewusteloos lagen. In de Vogezen, Dauphine, Drome en Auvergne is veel sneeuw gevallen en ook uit Engeland komen sneeuwberichten. Volgens het Alg. Hbl. beschouwen de meeste bladen de uitspraak van het nationaal comite' voor het A. K. en de A. W. als beslissend er valt niet meer aan te twijfelen, schrijft de //Indepeudance", het gaat in Belgie op de alge- meene werkstaking aan. De motie met een zeer groote meerderheid aangenomen, laat niet de miuste illusie daaromtrent. In deze motie wordt geconstateerd, dat men zich na de ver- klaringen van den premier in den toestand bevindt van voor 6 Maart, d. w. z. voor de terug- nemiug van de bedreiging met staking. Tevens wordt verklaard, dat de zaak van de grondwets- herziening groote vorderingen heeft gemaakt, daar de heer De Broqueviile zelf moest toegeven, dat verschillende leden der rechterzijde er voor waren, maar dat men toch in de gegeven om- standigheden geen anderen uitweg zag dan de algemeene werkstaking. De //Independance" acht het uitgesloten, dat het Paaschcougres zich zou verzetten tegen de uitgesproken meening van de groote meerderheid van het socialistisch nationale comite. Zelfs pogingen om dan tenminste de algemeene staking nog beperkt te krijgen tot een staking van 48 uur of tenminste van 8 dagen, mislukten. De liberale bladen geven uiting aan hu vrees, dat het besluit tot staking ten nadeele van de revisie zal blijken. Het katholieke Antwerpsche //Handelsblad" spreekt van //de laatste flater" de Brusselsche correspondent van den liberalen Antwerpschen //Matin" noemt de staking de zwaarste van alle politieke fouten, terwijl ook de //Independance" als haar innige overtui'ging uitspreekt, dat het overgaan tot de algemeene werkstaking de grootste fout is, welke de socialisten kunnen begaan, omdat hierdoor gedurende lange jaren de oplossing van het kiesrechtvraagstuk kan worden verschoven. Een Russin van voornamen huize heeft aan de politie te Berlijn de volgende avontuur- lijke geschiedenis verteld Zij maakte Maandagavond in een kofliehuis met een meisje van ongeveer 19 jaar kennis, bij wie zich spoedig een heer voegde, die zich als Arthur v. Wettersheim voorstelde. Men zocht daarna een ander kofliehuis op. Daar sloot zich nog een heer de gepensioneerde luitenant v. Stierstett, bij het gezelschap aan. Te zamen bezocht men ten slotte een bioscoop Onder de Linden. Daar haalde v. Stierstett de Russische dame over, haar handtasch met haar kostbaren inhoud in de kleeren'oewaarplaats af te geven en hield het nummer bij zich. Na enkele minuten verdween hij met het meisje en daarna ook v. Wettersheim. Toen de Russin na eenigen tijd argwaan begon te koesteren, vroeg zij aan de kleerenbewaarplaats haar tasch, maar vernam, dat die al afgehaald was. Zij begreep nu, dat zij het slachtoffer van bedriegers geworden was. De tasch bevatte juweelen ter waarde van 125,000 mk. Onder de kleinoodien zijn o. m. een lang- werpig rond medaljon dat met briljanten bezet is en het midden een groenen smaragd zoo groot als een noot draagt, een familie-erfstuk, dat 30,000 mk. waard istwee oorringen elk met een briljant van twintig karaat ter waarde van 40,000 mk.twee oorringen met vijf of zes onder elkaar hangende briljanten ter waarde van 8000 mk. enz. Voor het vinden van de gauwdieven is een belooning van 500 mk. uitgeloofd. (N. R. Crt.) Nestor Wilmart, de frauduleuze directeur der spoOrwegmaatschappij GentTer Neuzen, is in tegenwoordigheid van zijn advocaat Mori- char, voor't eerst door den rechter van instructie verhoord. Wilmart, die er zeer teneergeslagen uitzag, verklaarde, dat hij niet voor 30 tot 40 tnillioen valsche obligatien had uitgegeven, zooals beweerd werd, doch //slechts" voor 7 frank op zak had, toen hij er van door ging en dat hij z/alles had kunnen ophelderen", wanneer hij in Brussel was gebleven. Waarom hij dat dan maar liever niet heeft gedaan, werd door hem niet uitgelegd. De vlucht van een zwaluw. Den zesden Mei 1911 werden, zoo schrijft de H. Crt., twee zwaluwen, die in Strafford- shire nestelden in een overhuifden huisingang, met ringen toegerust en vrijgelaten, nadat fle dieren van een strook met een cijfer voorzien waren. Den volgenden zomer ving dezelfde persoon de zwaluwen, die in die portiek haar nest hadden gemaakt en bevond, dat slechts een van hen een ring droeg. Uit het cijfer op het strookje bleek, dat die een van de vogels was, die daar den vorigen zomer genesteld hadden. Merkwaardiger is echter nog wat de West minster Gazette" meedeelt, dat nl. op een boer- derij, 18 Engelsche mijlen van het dorp Utrecht in Natal verwijderd, 23 December een zwaluw is gevangen, die aan haar poot 'n metalen plaatje droeg, waarop stond aangeteekend behalve een cijfer, dat deze vogel in Londen was vrijgelaten. De inzender in het Engelsche blad wijst op het buitengewone, dat deze zwaluw, die in het verre westen van Europa broeide, een zoo ver punt in het Zuid-Oosten van Afrika heeft be- reikt. Ongelukkiger wijze geven de weinige inlichtingen, waarover de deskundigen beschik- ken, niet voldoende zekerheid, om de wegen te bepalen, langs welke de vogels door het luchtruim warmer streken opzoeken. Het scbijnt den schrijver echter onaannemelijk, dat onze vogels Zuidwaarts de Oostzijde van Afrika houden, zooals uit dit bericht van Natal zou kunnen worden afgeleid. De inzender vraagt den lezers, voor 't geval ze met een dergelijk plaatje toege- ruste vogels vinden, daarvan te bestemder plaatse kennis te willen geven, met vermelding .van deD naam en het nummer op het plaatje even als van datum en plaats, waar de vogel werd gevonden. De Meermaker van den Czaar. Met speciale toestemming van het Russische Hof, publiceert het Petersburgsche tijdschrift Argus", volgens de Tel., het volgende, niet onaardige verhaaltje Ongeveer een jaar geleden vervaardigde een Joodsch kleermaker, zekere Khaim Kurichkesz een uniform voor den commandant der Krim- dragonders. Toen nu de keizerlijke familie op haar zomerverblijf te Livadia in den Krim was aangekomen, deelde de Czaar den commandant in kwestie mede, dat de Czarina had goedge- vonden tot chef van het dragonder-regiment te worden benoemd waaraan de Czaar nog toe- voegde, dat hij er bij tegenwoordig wilde zija, als de commandant aan de Czarina werd voor- gesteld. z/lk heb nog wel niet de uniform van het regiment", verklaarde de Czaar nog, //maar er 1 VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 9