Ter Neuzsnaohe Courant De Zoon van den Bankier. Donderdag 20 Maart 1913. No. 5893. IrWJDIEljDIE] BLAD. FEUILLE'f ON. Gemengde berichfen. Scheepsramp bij IJmuiden. BUITENLAND. Hedenmorgen bracht de telegraaf ons de vreeselijke tijding, dat de Koning Yan Grieken- land, te Saloniki, op wandeling zijnde, was doodgeschoten. Hij is dus gevallen in eene nog kort geleden door zijn leger veroverde stad, blijkens het be- richt uiet door de hand van een overwonnene, maar door iemand van zjjn eigen volk. Uit de verschillende telegram men, die aan de bladen gezonden zijn, kan men o. m. lezen, dat de dader, zekere Alexander Schiras ontoe- rekenbaar zou zijn. De Koning werd langs achteren getroffen door een revolverkogel. Hij werd dadeljjk naar het hospitaal gebracht en is daar na enkele oogenblikken gestorven. Volgens een ander berieht wandelde de Koning, vergezeld van zijn adjudant, toen de kogel hem trof, die dwars door het lichaam heen ging. De Koning zonk neer, in de armen van zijn adjudant. De generaals, de overheden en officieren van alle rangen snelden op bet vernemen der droeve tijding naar het hospitaal, waar onder eerbiedig zwijgen van alien, Prins Nikolaas als militair gouverueur den dood des Konings officieel mede- deelde, en de aanwezige officieren trouw deed zweren aan den nieuwen Koning Konstantijn. TER NEUZEN, 15) Maart 1913. Bij de Geref. gemeente te Rotterdam, is, in de vacature Ds. Kessel tot predikant beroepen Ds. Fraanje, alhier. Gisteren werd alhier in het Hotel Cen- traal" door den Notaris Van der Moer, voor de gerechtigden tot de nalatenschap van den heer D. Scheele Sr., in het openbaar geveild een woonhuis met toebehooren, verdere opstal en tuin, aan de Zandstraat te Ter Neuzen, groot 2 aren 96 centiaren. Het perceel werd opgehouden op het hoogste bod 4400, terwijl VVoensdag 26 Maart a. s. eene herveiliDg zal plaats hebben. Heden werd alhier door den Notaris Dreg- mans te Axel, in het „Hotel des Pays-Bas" ten verzoeke van de erven wed. R. van de Ree- Weijns verkocht lo. een woonhuis enz. te Ter Neuzen, aan het Tuinpad, groot 1 are 54 centiaren. Hier- van werd kooper de heer P. Hinders voor f 1100. 2o. Een woonhuis en erf aan het Molen- zicht, groot 60 centiaren. Uiervan werd kooper de heer F. van de Ree voor 600. Tengevolge van den hevigen storm is hedeuvoormiddag op den Molendijk een voer stroo van den landbouwer Joz. de Jonge omge- waaid. ~N-- Gisteren werd voor de rechtbank te Middel- burg behandeld de reeds vroeger meermalen vermelde zaak tegen de 48jarige E. L., echt- genoote van L. v. S., te Vlissingen, beklaagd van pogingen tot het opwekken van abortus. Beklaagde kwam meermalen te Ter Neuzen, zij wekte bij de politie verdenking, die haar deed naspeuren en hetgeen ffaarbij ten slotte aan het licht kwam, leidde tot het opmaken van proces-verbaal. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Er werd tegen beklaagde 9 maanden gevange- nisstraf geeischt. Verdediger was Mr. Adriaanse, advocaat te Middelburg. wKoert", waagde zij te zeggen, terwijl zij hem aanstootte, „kom, man, je zit zoo niet gemakkeljjk. Koert, wordt tochO, miju God! De dokter, de dokter 1" gilde zij. De oude man had den mond geopend en trachtte nog iets te zeggen, doch het waren slechts onverstaanbare klanken, die hij uit- bracht. Ten laatste verstond mevrouw Van Bronse- veld iets. Hij had naar Sanders gevraagd, die reeds op haar geroep naar boven was gekomen. Sanders boog zich over zijn meester heen en mevrouw Van Bronseveld, die zich bewust was, dat er iets verhandeld moest worden, dat niet voor hare ooren geschikt was, trad naar achteren. Sanders schudde verscheidene malen hethoofd, drukte daarna zijn meester de hand en verliet het vertrek. Wat de zonderlinge boodschap geweest is, die de oude man aan Sanders gegeven had, Engelsch stoomschip vergaan. 75 man gered Zondagmorgen vroeg is, zooals reeds in ons vorig nummer in 't kort werd gemeld, door den hevigen storm het te IJmuiden binnen- komende Engelsche koopvaardijschip yEastwell", behoorende aan de reederij Tyzack en Brand- foot te New-Castle, komende van Bassein met een lading rijst, bestemd voor Zaandam, op den kop van de Noordpier te IJmuiden geloopen en gezonken. Slechts met de grootste moeite zijn de 75 opvarenden gered door de beman- ning van de sleepboot //IJmuiden". Omtrent deze ramp meldt de Haagsche Cou rant nader Zaterdagavond was van IJmuiden vertrokken de sleepboot //IJmuiden", kapitein Jan van der Wiele, onder varensgezellen meer bekend onder den naam Nannie van der Wiele, stuurman Theo de Put en als derde man aan boord de machinist M. Peters. Als runner of sleepboot- agent ging mee H. Kaptein en als vletterman G. Boonekamp. Doel van den tocht was een te verwachten stoomschip doch niet de //East- well", waarvan de komst nog niet bekend was, daar het schip oorspronkelijk voor Rotterdam beladen was en eerst te Algiers order voor Zaandam had gekregen tegemoet te stoomen om sleepdiensten aan te bieden. Tegen 10 uur des avonds kwam de „Eastweli" in zicht en besloot de kapitein van de sleepboot dit schip zijn hulp aan te bieden. Beide schepen bevonden zich toen ongeveer dwars voor Scheve- ningen. Ondanks den storm uit het west-zuid- westen, de hooggaande zeeen en het bui'ig weer gelukte het den kapitein van de sleepboot langs zij van de ,,Eastwell" te komen en sprongen de runner en de vletterman over op zich zelf reeds een proef van zeemanskunst en waag- halzerij, waarvan alleen zeer geroutineerde zee- lieden het geheim verstaan. De //Eastwell" en de sleepboot //IJmvuiden" stoomden toen op IJmuiden aan, waar ze te ongeveer half 1 voorgaats kwatnen en de //Eastwell" een halve inijl bezniden de gasboei voor anker ging om den dag af te wacbten, en de sleepboot, op het vernemen, dat de //Eastwell" te 5 uur in den morgen het anker zou licbten, binnen de pieren ten anker ging. Om des morgens bijtijds gereed te zijn de //Eastwell" te assisteeren, die accoord gemaakt had voor twee sleepbooten, werd ligplaats gekozen bij de uiterste ton. Tegen 6 uur in den morgen van Zondag stoomden de sleepbooten //IJmuiden" en//Visch- ploeg" de //Eastwell" tegemoet om bij het stoomen naar de sluizen te assisteeren. Er woei een vliegende storm uit het west-zuidwesten, die de zeeen zoo hoog opjoeg, dat ze aan beide zijden van het schip oversloegen. Bovendien liep een zware voorvloed. De //Eastwell", die met de lichten der beide vuurtorens in zicht de pieren naderde, werd door den storm, de zeeen en den vloed zoodanig uit den koers gedreven en naar de pier toegezet dat de kapitein van de sleepboot het ongeluk zag naderen toen blijkbaar door de zeeen het schip slecht bestuurbaar werd, was de //East well" in minder tijd dan noodig is om het te beschrijven de Noordpier genaderd. Uiterste pogingen om te voorkomen, dat het schip op de voor de pier liggende reuzenblokken zou stooten, mociten niet meer baten. Ze leden schipbreuk op de kracht der woedende elementen. De geheele equipage was aan het dek bijeen waarvan een vijf-en-twintig op het voorschip en de overigen op het middenschip. Een verbijsterend oogenblik, een hevige stoot, een angstwekkend gekraak en plots vliegt heeft nooit iemand geweten. Ongetwijfeld heeft zjj in verband gestaan met den geheimen vleugel, waarvan het raadsel nooit opgelost is en waar van wij onzen lezers niets naders kunnen ver- tellen. Het geheim is dus een geheim gebleven en wij zullen er ons niet in verdiepen, daasr dit nutteloos zou zijn. Toen de dokter na eenige minuten kwam, was de doodstrjjd ingetreden. Hij kon slechts constateeren, dat //het einde nabij" en een half uur later, ,/dat het voorbij was". Zijne vrouw, dochter en schoondochter treur- den bjj zijn sterfbed en Evert drukte zijn tweeden vader vol eerbied en liefde de oogen dicht Beneden zaten zij zwijgend met hun vieren bij elkander en wachtten Bij ieder geluid schrikte Evert op, omdat hij wist, wat er straks volgen zou. Waar is Robert?" vroeg mevrouw Van Bronseveld. //Hij is uitgegaan", antwoordde zijne vrouw. Daarop volgde weer een minuten lange stilte. Toen Evert Hartman nog eens naar de sterf- kamer ging, vond hjj de deur op een kier de stoom van het de machinekamer binnen- stroomende water den schoorsteen uit. Het .schip was dwars wegclrijvende, midscheeps op de blokken gestooten en alien zagen den dood voor oogen. Wat toen door den kapitein van de sleepboot is verricht grenst, volgens het oordeel van deskundigen, aan het bovenmenschelijke. Niet bedacht op eigen lijfsbehoud, zonder te bedenken dat zijn schip eenzelfde lot kon, ja bijna moest treffen, heeft hij de haast on'gelooflijke daad verricht met zijn schip tusschen de noord pier en de //Eastwell" zich te wagen en met de achterzijde van zijn schip de bakboordssteven van de yEastwell" te naderen. Niettegenstaande de sleepboot herhaalde malen werd terugge- slingerd, mocht het met behulp van den stuur man, den runner en den vletterman, welke beide laatsten over boord gesprongen waren en de sleepboot hadden bereikt, gelukken om de zich op het voorschip bevindende schipbreuke- lingen, waaronder het oudste dochtertje van den gezagvoerder, van het schip te halen of op te vatagen. Met de doodsverachting, zulken zeelieden eigen, heeft men zich met bovenmenschelijke inspan- ning met de sleepboot tusschen en naast de b' jkken moeten begeven om ook de overige opvarenden, die het voorschip niet meer konden bereiken, te trachtten te redden, waartoe men noodzakelijk het reeds zinkende schip midscheeps moest bereiken. Meer dan twintig maal werd de sleepboot, die geen verbinding kon krjjgen, met de //Eastwell" en waarvan het achterschip reeds in de golven verdwenen was, door de huizenhooge golven teruggeslagen, maar even zoovele malen werd de poging herhaald, soms zonder, doch dikwijls met succes bekroond en konden telkens twee, drie of vier schipbreuke- lingen opgenomen worden. lnmiddels was de in de piereu liggende sleep- boot //Cycloop" naar IJmuiden gestoomd om een reddingvlet te halen en te bemannen, waarin 8 mannen onmiddellijk plaats namen om aan het reddingswerk deel te nemen. Aan de plaats des onheils gekomen waren juist de laatste opvarenden gered, waarvan een door de beman- ning van de sleepboot //Vischploeg" uit de schuimende golven aap een wissen dood ont- rukt was. Bij de reddingspogingen heeft de kanaalloods K. Smit, die te Dungeness aan boord gekomen was, een been gebroken en werden drie der opvarenden van de equipage gewond, waarvan een ernstig. Deze gewonden behooren alien tot de Britsch-Indische bemanning, die ongeveer een vijftigtal van alle opvarenden uitmaakte. Behalve de kapitein van de sleepboot hebben z": :h tij dit wonderbare reddingswerk als helden gedragen de stuurman, de runner eD de vletter man, welke laatste zelf met veel moeite van een zekeren dood was gered. Ook van den machinist werd buitengewone krachtsinspanning geeischt, daar hij alleen de machine moest bedienen en alles er op gezet moest worden geen stoom te verliezen. Een der eerst geredde stokers, een zwartje, moest dan ook onmiddellijk na zijn redding als stoker dieust doen, wat hij bereid- wiliig deed. Door de sleepboot //IJmuiden" aangebracht aan den landiugssteiger te IJmuiden, werd den kapitein, zijn echtgenoote en drie kinderen, waarvan er een nog zeer jong was en de luiers nog niet ontgroeid, een vriendelijk tehuis aan- geboden door den heer S. C. L. Reijgersberg. vice-consul voor Engeland, die eok voor de terugzending der schepelingen naar Eugeland zorg droeg. Diens echtgenoote en andere dames en heeren van de reddingsbrigade verpleegden en laafden intusschen de gewonden en andere schipbreukelingen, waarvan het meerendeel werd opgenomen in het wijkgebouw voor het Witte Kruis, tevens reddingsstation voor schipbreuke lingen en dat zoodanig voor de eerste maal staan. Zacht duwde hij haar een eind open, maar trok zich terstond weer terug. Voor het bed gekni'eld, lag Robert van Bronseveld en bad. Een klein, mat olielichtje bescheen zijn bleek, verwrongen gelaat en Evert Hartman wist, dat hij met het afsch.eid van den doode, ook zijn afseheid van het leven nam. Het gerucht ging, dat in het park van z/Schoongelegen" Robert van Bronseveld, op den avond van zijn vaders dood werd dood geschoten. Een revolver werd op eenigen afstand gevondenzeker in doodsangst door den laaghartigen moordenaar achtergelaten Toen Evert Hartman behulpzaam was ge« weest bij het binnenbrengen en het neer- leggen van het stoffelijk overschot van Robert van Bronseveld, zonderde hij zich een oogen blik van de anderen af. Hij wilde den uitersten wil van den doode lezen. Hij nam den grijzen brief uit zijne portefeuille. En onder het lezen van de treurige bekentenis schoot zijn gemoed vol en drupten langzaam tranen neer op de be- schreven vellen papier. Tranen van innig medelijden met den zvsakkeling, die, door den speelduivel bezeten, geen middelen ontzien had om zijne eer nog te redden. sedert zijn oprichting voor dit doel in dienst gesteld is. Dr. van der Horst, van IJmuiden verleende daar den gewonden de noodige hulp. De overige opvarenden werden ondergebracht in het hotel Nieuwe Willem Barendz en in de twee zeemanshuizen. Geheel IJmuiden was den ganschen morgen diep onder den indruk van dit zeer ernstig ongeval, dat dank zij naastenliefde en mannen- moed geen Jevens heeft geeischt. De commissaris van politie was de eerste, die den dapperen kapitein van de sleepboot met ontbloot hoofd naderde en in treffende woorden warmen dank bracht voor dit groote liefdewerk. Schip en lading zullen zeer waarschijnlijk verloren zijn. De ligging van het schip nabij de pier in de richting Z. Z. O. naar N. N. W., levert groot gevaar voor de stoomvischvloot, en voor groote schepen zal het vooreerst geraden zijn, vooral des nachts, de grootste omzichtig- heid in acht te nemen of tot den dag buiten te blijven. Schuld, die iemand voor dit ongeval zou kunnen trefifen, is voor zoover we vernamen, niet aanwezig, doch dit zal een nader onderzoek uitwijzen. Gezagvoerder van het stoomschip is kapitein W. Scurr uit Sunderland, Mevrouw Scurr en de drie kinderen waren te Portland aan boord gekomen. De lading was, naar ons medegedeeld, in hoofdzaak bestemd voor de firma's Wessane en Laan, Bloemendaal en Laan en K. Blans. Het schip was voor eerste maal van New- Castle naar Indie gevaren en dit was de eerste reis met lading naar Holland. De verzekering van het schip had bij Lloyds plaats. Aan Prins Hendrik, die destijds den eersten steen legde voor het reddingsstation, dat door deze gebeurtenis voor de eerste maal aan zijn schoone roeping kon beantwoorden, werd het navolgende telegram gezonden, onderteekend door den voor^itter, en leden van het Witte Kruis en door den arts en leden van de redding- brigade //Prins Hendrik." z/Aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden. S.S. //Eastwell" gestrand en vergaan op Noordpier IJmuiden. Alle 75 opvarenden gered, 29 man, waardoor 3 gewonden, opgenomen en verzorgd in Witte Kruisgebouw. Alles wel. Andere opvarenden in verschillende zeemans huizen. Persoonlijk bezoek. Allen wel en opgewekt. Wonderbaarlijke redding. Kranige en buitengewone stoutmoedige hulpverleening door sleepboot yLJmuiden", kapitein J. van der Wiele, Eerbiedige groet van." Volgen onderteekeningen, Over de hartelijke ontvangst en de uitnemende verzorging en verpleging waren alle schepe lingen opgetogen, in het bijzonder de Indiers, wien het was aap te zien, dat zij zooveel zorg en hartelijkheid niet gewend waren. Ofschoon er onder de mindere schepelingen allerlei godsdienstige gezindten voorkwamen, werd daarbij met de middagmalen rekening gehouden. Den ganschen dag was ook detoe- loop van vreemdelingen enorm, doordien in de aangrenzende, gemeenten van het treurig feit per bulletin was kennis gegeven. Het stoomschip //Eastwell" had een inhoud van 3115 netto reg. ton 7400 ton lading in, waarvan 8000 ton rijst. Maandag zijn de redders van de schipbreuke lingen van de//Eastwell" te IJmuiden gehuldigd in tegenwoordigheid van den ganschen gemeen- teraad, den consul-generaal van Engeland en verscheideue consuls en vice-consuls van andere staten. Telegrammen waren o. m. ingekomen van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik, en van den Commissaris der Koningin in Noord- flolland, Mr. Dr. Van Leeuwen. De heer De Booij, vertegenwoordiger van de N. en Z. floll. reddingsmaatschappij bood den redders een gouden horloge met inscriptie en een getuigschrift aan. Arme ongelukkige Ook een moord had hij op het geweten, dien van Max Koning, den secretaris van zijn vader, die bekend was geweest met zijne lage handelingen. Hij legde eene volledige bekentenis af van zijn laster jegens Marie Hardenberg en smeekte Evert Hartman, alles in het werk te stellen Willem Hardenberg met zijne vrouw te verzoenen. Hij noemde tevens het adres vau Willem Harden berg, onder den naam van De Waard en deelde mede, dat hij Marie Hardenberg berieht bad gezonden, dat de kleiue Jan haar zou wachten bij het groote, zwarte hek. Daar zou de ontmoeting tusschen man, vrouw en kind dien middag hebben plaats gehad. Een laatste verzoek deed hij nog. Hij smeekte Evert zijne vrouw, zijne moeder en zijne zuster Paulina onkundig te la.ten van al zijne zonden. En Evert Hartman hield woord Men giste men raadde maar niemand vernam ooit de waarheid. Het feit, dat de firma Van Bronseveld Schoonegevel veranderde in //Hartman Har denberg, voorheen Van Bronseveld Schoone gevel", maakte aan alle verdenking een einde. EINDE. YAH

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5