A I g e m e e n i^ieuws- en Advertentieblad m voor leeowsch-Viaaideren. RONA Cacao A ANBESTEDIN G. No. 5892. MILITIE. Van Houten's Dinsdag 18 Maart 1913. 53' Jaarganft. het bouwen eener rijks- veldwachterswoning'. Nier- en Blaaskwalen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor ederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland f 2,Men abonneert zich bg alle Boekhande :aars, Postdirecteuren en Brievenbushoaders. ADVERTENT! S Ni Van I tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertenti^n v6or 1 uur op den dag der uitgave. EEBSTB BLAD. GEDEPUTEERDE 8TATEN VAN ZEELAND maken bekend I. dat eene aanvraag is ontvangen om vergun- ning tot het leggen van spoorstaven in verschil- lende wegen, ten dienste van den aanleg van een stoomtramweg IJzendijke-Philippine- Sas van Gent-JDrie-Schouwen (gemeente Axel) II. dat dagelijks op de werknren ter Provin cial Griffie inzage en tegen betaling der kosten afschrift of uittreksel der stukken kan worden bekomen door hen, die bij de aanvraag belang hebben III. dat binnen drie weken, te rekenen van 20 Maart 1913, schriftelijk bezwaren bg hun College kunnen worden ingebracht. Middelburg, 14 Maart 1913. DIJCKME ESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilligen dienst, broederdienst of aan wezigheid van In hetzelfde jaar ge- boren broeders of half broeders. Eigen vrijwilligen dienst. Broederdienst. Koffie en thee voeden niet, maar kunnen wel nadeelig op de zenuwen werken. Hoe meer deze dranken ver- vangen worden door hoe beter de volksvoeding bevorderd wordt. RONA cacao is een goedkoope en toch voedende drank, die eigenlijk in geen gezin mag ontbreken. Daarbij is de smaak ook aangenamer dan die van koffie of thee. Aanwezigheid van in hetzelfde jaar ge boren broeders of halfbroeders. Om vrijgesteld te worden wegens eigen vrij willigen dienst of wegens broederdienst, moet de reden van vrijstelling bestaan op 21 MAART van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrijstelling wordt gevraagd, door den Militie raad uitspraak moet worden gedaan. Om vrjjgesteld te worden wegens aanwezig heid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, moet de reden van vrijstelling bestaan op het oogenblik, waarop de Militie raad uitspraak doet. Burgemeester en Wethouders van WEST- DORPE, zullen op Dinsdag I April 1913, s namiddags 31/, wtivf op het Gemeentehuis in het openbaar aanbesteden Bestek en teekening liggen ter Secretarie ter inzage en zijn aldaar, benevens bij Architect L. de Bruijne te Ter Neuzen, verkrijgbaar tegen den prijs van 1,— per stel. De aanwijs zal plaats hebben op den dag der besteding, een uur te voren. Westdorpe, 14 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders, C. VAN WAES, Voorzitter. R. KIEBOOM, Secretaris. TER NEUZEN, 17 Maart 1913. Het weerbericht van het meteorologisch iastituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 775,8 Horta. Laagste 736,9 Yarmouth. Verwachting tot den avond van 18 Maart Stormachtig, later afnemende Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind, zwaar bewolkt, bui'ig weer. Kouder. Jl. Zaterdag werd in het gemeentelijk vergaderlokaal bij school C eene openbare les gehouden van den cursus in boekhouden en handelsrekenen die aldaar gedurende dezen winter is gegeven onder leiding van den heer J. Adriaanse, hoofd der school te Lamswaarde. Deze openbare les werd bijgewoond door den burgemeester en den secretaris dezer gemeente en een der wethouders. Verder waren ook uitgenoodigd de leden der commissie vaD toezicht op het middelbaar en het lager onderwijs. Er zijn 20 lessen gegeven, die door ongeveer 20 leerlingen uit deze en aangrenzendegemeenten werden gevolgd. Zij omvatte het uitgebreid enkelvoudig boekhouden, eenvoudig handels rekenen en de eerste beginselen van het han- delsrecht. Uit de les bleek, dat de leerlingen zich den besteden tijd hebben ten nuttegemaakt. Zoowel was dit af te leiden uit de antwoorden die gegeven werden op de verschillende vragen, alsook uit het gemaakte werk, en men kon er van overtuigd zijn dat deze jongelui de noodige kennis verwierven om voor eene zelfs uitge- breide zaak eene degelijke boekhouding te kunnen aanleggen en bijhouden, terwijl zij ook op de hoogte bleken van de verschillende wijzen waarop in den handel op financieel gebied wordt ge- handeld. Ook op het gebied van het inrichten van vennootschappen enz. bleken de leerlingen geen leek meer te zijn. Aan het slot van den cursus bracht de heer Adriaanse dank aan de aanwezigen voor de belangstelling en aan het gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking, door het gratis beschikbaar stellen van een verwarmd en ver- licht lokaal, wat door de cursisten zeer gewaar- deerd werd. Hierna vroeg een der leerlingen, de heer Jac. Haak Kz., uit Zaamslag, het woord, om, namens alle cursisten, een woord van dank te spreken tot den heer Adriaanse, voor de door hem alhier opengestelde gelegenheid, om hunne kennis te verrijken met verschillende zaken die hen in hun verder leven van groot nut kunnen zjjn. Op keurige wijze gaf hg een zaakrijk overzicht van de verschillende zaken die op het gebied van boekhouden, handelsrekenen, handels- recht enz. enz. waren behandeld en geleerd, en eindigende met de verklaring dat de cursisten het niet alleen bij woorden wilden laten, bood hg den heer Adriaanse als aandenken aan de hier doorgebraehte voor hen zoowel genoeglijke als leerrijke uren, een inktstel en een aschbak aan. Nadat de burgemeester, de heer Huizinga, zoowel den heer Adriaanse als de leerlingen geluk gewenscht had met de blijkbaar verkregen resultaten en de leerlingen bad toegewenscht dat zij daarvan in hun verder leven veel vruchten zullen mogen plukken, werd de openbare les gesloten. Door den architect L. de Bruijne alhier, werd Zaterdag j.l. voor den heer Joz. de Kraker te Hoek in het cafe van den heer A. de Keuning, aanbesteed, het verbouwen van een woonhuis nabij de kom der gemeente Hoek. Voor het metselwerk werd ingeschreven door de heeren P. J. Rijnberg te Neuzen voor 1423, Gebr. Kolijn voor f 1330 en M. W. en Gebr. Nieuwelink te Hoekj voor 1298,80gegund. Voor timmerwerk enz. werd ingeschreven door de heeren 1. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor f 1158, A. D. Kaijser te Zaamslag voor 1060, firma Gebr. van 't Boff te Hoek voor 1048 en Jan Robijn te Hoek voor 1035gegund. Volgens //De Belastingambtenaar" zijn met ingang van 13 dezer verplaatst de com- miezen bij 's Rijksbelastingen J. C. Beek van Sas van Gent naar Aardenburg, P. M. Bege van Sas van Gent (tijd.) naar Sas van Gent, J. Piek van Sas van Gent naar Kloosterhaar, H. Klapper van Sas van Gent naar Wellerlooi. Met ingang van 1 Mei de commiezen C. J. van Dinteren van Sas van Gent naar Siebengewald en W. A. Caljouw van Siebengewald naar Sas "an Gent. In de Staatscourant zijn opgenomen de statuten van de geitenfokkerij #St. Joseph" te Stoppeldijk. Bij Ron. besluit van 14 dezer zijn be- noemd tot substituut-griffier bg de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, de heer Jhr. Mr. Dr. L. A. van den Brandeler, thans substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg te Middelburg, Mr. J. G. Bergsma, advocaat en procureur te's Gravenhage, tevens werkzaam ten parkette van den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank aldaar. Velen hebben verschrikkelijke kwellingen doorstaan tengevolge van nier- en blaaskwalen, waarvan zij geen hinder zouden gehad hebben, wanneer zij de waarschuwende eerste verschijn- selen niet veronachtzaamd hadden. Hoofdpijn, pijn in den rug, pijnljjke ledemater, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid gevoel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen, rheumatische pijnen, urine- kwalen vftn velerlei aard, dit alles zijn waar- schnwingen, dat uw nieren haar werk niet behoorlijk verrichten. En van het werk der nieren hangt de gezondheid van het geheele lichaam af, want de nieren filtreeren de onzuiver- heden uit het bloed. En als deze vergiften want het zijn vergiften in het bloed achter- blijven, volgen ongetwijfeld ziekten van zeer pijnlijken en verwoestenden aard als niersteen, (nierkoliek), jicht, rheumatiek, waterzucht, ischias uremie (urinezuurvergiftiging). Het heeft geen doel om de plaatselijke ver- schijnselen te behandelen. Werkt onmiddellijk in op de oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, welke recbt9treeks op de nieren werken en haar opwekken, versterken en ge- nezen. Zij hergeven aan de nieren haar oude kracht en gezondheid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over- beeke— Leunis, Westkolkstraat. Toezending ge- schiedt franco na ontv. v. f jl postwissel a 1,75 voor een, '"3 ^1 of 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug- P9n ^eren P'l'eni weigert /fwfJelke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk. TEB JECZESSCHE COIIRAKT. 5 OK bind verschijnt llaandfig-! Woeindag- en Virljdttgavond, tcUgesonderd op Feestdagen by de Flrnm P. VIM OK lAIDIt te Stf MeaEen# De Burgemeester der Gemeente Ter Neuzen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van vrij ■telling van ilen ilien.t bij de inilitie om een der hierboven vermelde redenen het volgende geldt Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrij willigen dienst moet worden overgelegd een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek. Voor hen, die nog dienen of wier verbintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den militieraad inge- diend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belang hebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moet'het opgeven van de reden van vrijstelling, indien dit niet reeds bij de inschrijving heeft plaats gehad, door of van- wege hen geschieden ter secretarie dezer gemeente tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op V'rijdag, 28 Maart a s des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het opvragen en het indienen van de vereischte stukken. Medebrengen van zakboek je of paspoort is zeer gewenscht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of half broeders de helft en van een oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld, en voorts, dat een broeder die ter inlijving bestemd is ten deze wordt gehjkgesteld met een broeder, die dient. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broederdienst moet worden overgelegd 1°. een bewijs van besteinming ter inlijving, een be wijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van elken wettigen broeder of halfbroeder, die ter inlijving bestemd is, dient of gediend heeft, zoomede ten aanzien van elken wettigen broeder of halfbroeder, voor wien een plaatsvervanger is gesteld, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger; 2o. een getuigschrift betreffende de wettige broeders en halfbroeders van den ingeschrevene. De stukken, onder lo. bedoeld, worden, voor zoover de reden van vrijstelling reeds bij de inschrijving is of binnen den hierna te noemen tijd ter secretarie dezer gemeente alsnog wordt opgegeven, zonder verdere be moeienis van de zijde van den ingeschrevene opgevraagd en ingediend. Tot het opmaken van het getuigschrift, onder 2o. be doeld. moet door of vanwege den ingeschrevene aanvraag worden gedaan ter secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Vrijdag, 28 Maart a.s., des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Daarbij moet door of vanwege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerderjarige mannehjke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de inge schrevene behoort, voldoende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of van paspoorten is zeer gewenscht. Ilet getuigschrift wordt in den regel opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschreven, doch kan ook door een anderen burgemeester worden ogemaakt. Zijn er twee of meer broeders of halfbroeders in het zelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den militieraad door loting uitge- maakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met afwijking hiervan, bij onderlinge overeen- komst aanwijzen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den burgemeester of van een door dezen daartoe aangewezen gemeente-ambtenaar, bij voor keur op den hiervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in de zitting van den militieraad. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrij stelling geven, zonder dat er reden tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelijk onder zekere voorwaarden Indien twee of meer broeders, die geen recht op vrijstelling wegens broederdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit oneven is, de grootere helft vrijgesteld. Om voor vrijstelling om de hierbedoelde redenen in aan- merking te komen, moet door of vanwege den inge schrevene tusschen 10 en 18 Juli ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. Wie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een loting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als hiervoren om- schreven is onder oBroederdienst", doch voor dit geval moet het opmaken van een schriftelijke overeenkomst en het geven van een schriftelijke toestemming geschieden in de rnaand Juli, bij voorkeur tegelijk met het opmaken van het voor vrijstelling vereischt getuigschrift. Ter Neuzen, den 12 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1