A I g e hi e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Van Houten's RON A Cacao No. 5891. Zaterdag 15 Maart 1913 53* *aarg«n£. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Hoogere Biirgerschool en School voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Openbaar Lager Onderwijs. Openbaar Lager Onderwijs. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushonders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elk en regei meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d< prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. BBRSTU IBXjJLXD. TER NEUZEN, 14 Maart 1913. Bij v. ijo. 365 tot de St. Ct. bevat de statuten van de vereeniging //De Vrienden- kring" te Hulst. Eaar doel is op wettige wijze invloed uit te oefenen op het stellen, steunen en" gekozen krijgen van candidaten voor het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen, om de leden in te lichten over verschijnselen en daden van maatschappelijken of anderen algemeenen of wetenschappelijken aard, om door verzoeken of vertoogen aan de overheid datgene van kaar trachtea te verkrijgen wat in het algemeen of voor leden recht en billrjk is en om noodlijdende leden door liefdadigheid met raad en daad bij te staan, de kosten dezer liefdadigheid tevinden uit vrijwillige bijdragen der leden en door vrijwillige stortingen ook door ieder ander in voor dit doel bij leden geplaatste busjes. Zij wil haar doel door wettige middelen be- reiken, als door vergaderingen, lezingen en verdere wettige middelen tot propaganda, en leering en samenwerking met tot geljjk doel strevenden. Leden die hunne militieplichten moeten ver- vullen, houden op lid te zijn gedurende dien tijd, doch kunnen bij hunne terugkomst weder on middellijk in hunne rechten en verplichiingen worden bevestigd. De pogingen, door de Centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen gedaan, om de kiesvereenigingen in Oostburg er toe te krijgen om Jhr. de Muralt te Zierik- zee vergunning tfc verleenen bij eventueele ver- kiezing in de beide districten het zwakste te aanvaarden, zijn mislukt. De heer de Muralt heeft in verband hiermede thans definitief voor de canditatuur in het district Enkhuizen bedankt. (Midd. Crt.) Er zal wel geen geneeskundige gevonden worden, die uit hygienisch oogpunt aan goede cacao de voorkeur ontzegt boven koffie, thee of alcoholische dranken. is een krachtig fabrikaat, afkomstig uit de Koninklijke van Houten's Cacaofabriek. De algemeene waardeering doet verwachten dat RONA Cacao steeds meer zal worden de volk«- drank bij uitnemendheid. Aan het slot van het verslag van de centrale keuring van dekhengsten te Goes in het //Z. Land- bouwbl." wordt meegedeeld dat de Regelings- commissie aan de Rationale en Internationale Tentoonstelling te 's Gravenbage zal deelnemen met een collectieve inzending van 5 hengsten en 10 merrien. Nu heeft de Regelings-commissie aan de keuringscommissie gevraagd, haar de tien beste hengsten in Zeeland, die aan bovengestelde voorwaarden voldoen, op te geven en zulks na de Junikeuringen ook te doen met een 20 a 25-tal merries. De eigenaars van die paarden zullen dan een uitnoodiging ontvangen in Augustus weder deel te nemen aan een centrale keuring om op dien dag het 15-tal paarden en eenige plaatsver- vangers aan te wijzen. Te Stadskanaal (Gr.) wordt sedert eenige dagen de 19jarige dienstbode Grietje M. vermist. Men denkt dat haar een ongeluk is overkomen. Men schrijft aan de Geld, uit Cuijk De opgravingen naar oude Romeinsehe urnen en ander aardewerk worden op steeds grooter schaal en met succes voort gezet. Dezer dagen werden weder een tiental aarden kruiken en scho- tels alsmede eenige glazen voorwerpen, meestal onbeschadigd, opgedolven. In enkele urnen werden gouden en andere muntstukken gevonden. Het gevondene dateert vefmoedelijk uit den tijd van Christus' geboorte. De Burgemeester zonder stoel. Gelijk onzen lezers bekend is, heett het gerechtshof te Amsterdam eenige weken geleden aan den heer S,, die indertijd door een hevigen schok bij plotseling remmen van een tramwagen ge- vallen was, zijn eisch om schadevergoeding tegen de gemeente toegewezen. De schade moet nog nader worden opgemaakt. De ge meente heeft een termiju van drie maanden om in cassatie te gaan. De tegenpartij heeft nu, om de gemeente tot het nemen van een snel besluit te dwingen het arrest van het hof geexecuteerd voor de kosten. Daartoe is* Dinsdag door den deurwaarder van eischer in beslag genomen a. als onroerend goed het hoofdgebouw van de gemeente-tram aan de Stadhouderskade bij den Overtoom b. als roerend goed de stoel van den bur gemeester. (De Amsterdammer). In aansluiting met bovenstaande verneemt het flbl. nog dat de oudste bode van den bur gemeester aangesteld werd tot bewaarder van den in beslag genomen stoel. De deurwaarder verscheen Dinsdag met zijn twee getuigen ten stadhuize juist toen er ver- gadering was van het college van burgemeester en wethouders. De mannen der wet brachten even wat consternalie in de bodenkamer toen zij het ongewone doel van hun bezoek aankon- digden. Het was niet bepaald op den zetel van het hoofd der gemeente gemunt, maar op een eigendom der gemeente. En in het college van Burgemeester en Wethouders schijnt toeu de stoel van den burgemeester te zijn aangewezen. Naar de Tel. meldt is de politie er in geslaagd, een internationalen oplichter te arres- teeren, die te Amsterdam eenige slachtoffers heeft gemaakt. Bij een goudsmid, in de Utrechtschestraat, ging hij als volgt te werkDaKr vervoegde zich Zondagmiddag een 25jarig jongmensch, keurig gekleed, die zieh op een onberispelijke wijze in het Fransch, Duitsch en Engelsch ver- staanbaar wist te maken. Hij gaf een juweelen ring ter reparatie, terwijl eenige andere voor werpen door hem gekocht en onmiddellijk be- taald werden. Maandag kwam de klant terug. Hij haalde den juweelen ring en betaalde de reparatiekosten. Hij was vergezeld van een juffrouw en plotseling bracht hij het gesprek er op, dat hij bier op de Succursale van 't Credit Lyonnais geld had. Voorts toonde hij eenige cheques met een bewijs van 5000 francs op bet Credit Lyonnais. Eenige artikelen werden wederom door hem gekocht, doch hij nam ze niet mee. Den volgenden dag kwam hij terug, om de goederen te halen, na afgifte van een cheque van 925 francs. De .goederen werden daarop afgegeven en de winkelier begaf zich naar de Amsterdam- sche Bank, om zijn cheque te innen. Het was half vier, toen bij de cheque presenteerde. Onmiddellijk gaf men hem te kennen, dat de cheque niet in orde was. De winkelier spoorde toeu zelf den oplichter op. Inderdaad vond hij hem in het cafe Louis XV, Bakkerstraat, waar bij goeden sier maakte en in gezelschap van eenige vrouwen champagne dronk. Op zijn verzoek gaf hij den winkelier de goederen vreer terug op een klein gedeelte na. Hij zeide, even naar het Amstel-Hotel te willen gaan, om daarna naar Parijs te vertrekken. De juwelier kon dan zelf meegaan naar Parijs, om het geld te halen voor de voorwerpen, die in het bezit van den oplichter waren gebleven. Doch toen de juwelier te 4 uur 55 aan het station kwam, zag hij juist den trein naar Keulen wegstoomen met den oplichter er in De man had een goede reden om weg te gaan uit Amsterdam. Want niet alleen, dat hij den juwelier trachtte op te lichten, ook de Oud-flollandsche Voorschotbank, Prinsen- gracht no. 838, had hij bezocht. Daar had hij Maandag een cheque, groot 950 francs afge geven, voorgevende, dat de bank reeds gesloten was en hij geld noodig had. Het chequeboek was volkomen in orde en stond op naam van baron Oscar von Wagner. De oplichter had een gelijknamige visitekaart, waarop een kroon voorkwam. Aan de bank werd het geld inderdaad uit- betaald, op risico der Oud-Holl. Voorschot bank. Na telegraiische inlichting bij 't Credit Lyonnais te Parijs bleek echter het tegoed van baron Oscar von Wagner slechts 50 francs te zjjn Het verlies der 950 francs wordt nu van het deposito der Oud-Holl. Voorschotbank afge- trokken, zoodat deze bank de schade lijdt. Met die 950 francs en de gouden voorwerpen had de man naar Keulen willen vertrekken. Doch terstond nadat de winkelier den trein zag weg- rijden, waarschuwde hij de politie, die er in slaagde, den eleganten baron bp Arnhem reeds uit den spoorwagen te halen. Hij is heden naar Amsterdam gebracht en voorloopig onder- gebracht in het bureau istadhouderskade, alwaar hij geconfronteerd is met den directeur der Oud-Holl. Voorschotbank en den juwelier. Voor eenige dagen werd, volgens de H. Crt., onder Ottersum (Limburg) een familie verblijd met de geboorte van een nieuwen wereldburger. Men was zoo verneugd, dat men's daags daarna een groot feest organiseerde, waarbij gedanst en menige liter //snaps" opgedronken werd. Door de moeder werd ook hiervan goed ge- profiteerd. Zij heeft echter haar onvoorzichtigheid met den dood moeten bekoopen, een man met 7 jonge kinderen achterlatend. Nestor Wilmart heeft bij zijn verhoor verklaard dat hp, in October van 't vorig jaar uit Belgie vlucbtend, vijf millioen franken heeft meegenomen. Bij zijn aanhoudin» had hp maar 300 franken op zak. Op de Fransche onderzeeboot Foucault is bij Cherbourg een ontploffing in de machineka- mer ontstaan waarbij 8 man gekwetst zijn. De autoriteiten hebben een onderzoek bevolen. omdat reeds eerder een dergelpk ongeval cp de Foucault heeft plaats gehad. De Eagelsche kiesrechtvrouwen zijn aar- dig op weg om zich in 't geheele land gehaat te maken. Zij hebben nu tal van menschen op kosten gejaagd door bun ongefrankeerde brieven te zenden, waarin een gedrukt pleidooi voor vrouwenkiesrecht was gesloten. Degeadresseerden hadden voor die brieven 30 cent strafport te betalen. Te Nottingham heeft een verbitterde menigte een lokaal waar kiesrechtvrouwen spraken be- stormden de spreeksters en hun aanhang afgerost. (N. R. Crt.) In het dynamietmagazijn van een steen- kolenmijn te Grace-Berleur is, naar de Tel. meldt, Maandag een inbraak gepleegd, waarbij een vrp groote hoeveelheid dynamiet gestolen is. Het magazpn heeft het aanzien van een klein fort het is omgeven door een aarden wal en een hooge houten palissade en wordt dag en nacht door een opzichter bewaakt. Maandag bemerkte de bewaker, dat een der twee stevige deuren, die tot het magazijn toe- gang geven, opengebroken was. Bp het onder zoek bieek, dat ook de brandkast, waarin de dynamietpatronen bewaard worden, geforceerd was en dat een pak, waarin 20 Kg. dynamiet, verdwenen was. Deze diefstal heeft in de om- geving van Grace-Berleur heel wat onrust verwekt. Zondagavond heeft, zoo meldt de Tel., te Monceau-le-Neuf,tijdenseenbioscoopvoorstelling, die daar op de eerste verdieping van een cafe door zekeren Duparcq gegeven werd, een vreese- lijk ongeluk plaats gehad. In het kleine, be- nauwde zaaltje, dat nauwelijks vijf-en-twintig vierkante meters groot was, waren meer dan honderd personen, onder wie tal van kinderen, opgehoopt. Plotseling, zonder dat men de oorzaak heeft kufinen nagaan, sprong een vonk van het toestel op een rol film, die ontplofte. Duizenden brandende stukjes werden overal heen TER IEII2E COllRAUT. Dlt bind veraehljnt If.Hnilrtsr., W«enii(l»g. en Vrlfdaaavonil, altgesnn<t3rd op Vee.tdi.ifen blj de Pinna IP 1. BK BttDK, ta Wee llcaten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maanden naari, April en Jlei, ter gemeente- secretarie, gelegenheid zal bestaan voor het bezoeken van bovengenoeinde scholen, te worden ingeschreven. Nadere inlichtingen kunnen ter gemeente-secretarie worden verkregen. Ter Neuzen, den 11 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ouders, die hunne kinderen aan onderstaande lessen tot 1 Sept. 1913 willen doen deelnemen viit, daarvan aangifte te doen ter gemeente-secretarie voor 1 April 1913. a meer uitgebreid lager onderwijs aan school B 1». onderwijs in de vreemde talen en wiskunde aan de avondschool van school B. Ter Neuzen, 11 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voolnoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Aanvragen tot toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan voor I April 1913 voor wat de scholen A, B en C betreft ter gemeente-secretarie en voor wat school D te SLUISKIL betreft bij het hoofd dier school. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen minstens 6 jaar oud zijnde of althans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzenf 11 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1