Tor Neuzsnschs Courant e oTTl e'to n7 De Zoon. van den jBankier. Zaterdag 8 Maart 1913. No. 5888. Binnenland. tiemengde berichten. ZDEHRaTXKI bi_«ajd. T W E E O E tl A m E H. Vergadering van Donderdag. De vergadering moest, blijkens het verslag der H. Crteen half uur later dan het oproepings- uur geopend worden, wegens het ontbreken van het vereischt aantal leden. De heer Arts verdedigt een gewijzigde conclusie op een adres van enkele ex-onder- officieren, die overgingen in burgerlijken Rijks- dienst en gratificatie vroegen voor gedorven pensioen. De conclusie strekt thans tot het verzoeken aan den Minister de gratificatie te verieenen. De heer Ter Laan ondersteunt de conclusie en wijsr op eenige gevalleu, waarin officieren eerst een zeer hoog pensioen kregen en daarna nog bovendien een ruim bezoldigde betrekking. De heer De Aleester is eveneens voor de conclusie, maar vraagt definitieve regeling door wets wijziging. De Minister van Oorlog voert aan, dat de wet gei n gelegenheid geeft tot herstel, en dat hij tegen het geven van een gratificatie dit heeft, dat hij niet weet, hoevelen in dezelfde positie zijn als de adressanten. Hij kan dus vooralsnog geen voorstel doen, omdat hij de financieele gevolgeu niet kan overzien. De heer Arts hoopt dan, dat de Minister dit onderzoek zal instellen, en de Kamer inniiddels de conclusie aannemen. De heer Dolk waarschuwt er tegen, dat men zulk een besluit zal nemen vlak tegen den Minister in. Bij stemming blyken de stemmen met 28 tegen 28 te staken. ft! In de volgende vergadering zal weder worden gestemd. Toegestaan wordt het gevraagd krediet tot deelneming aan de tentoonstelling te San Francisco. Vervolgens is het ontwerp-Landweerwet aan de orde. Op verzoek van de commissie van rapporteurs neemt de Minister van Oorlog de voornaamste wijziging, welke pas 1 Maart werd ingediend, zoodat er geen tijd tot bestudeering was, voor- loopig terug. De heer Ter Laan klaagt over de verzwariug van diensten, die wederom wordt gevraagd alleen na advies van den Raad van Defensie en zonder dat de wijzigingen zelfs in de atdeelingen zijn onderzocht. De heer Duymaer van Twist acht de ver- zwaring met den oefenplicht op den dag der inspectie en verscherping van den kaderplicht, in strijd met hetgeen tusschen Kamer en Mi nister was overeengekomen, nl. verhooging van contingent tegenover vervallen van tweede her- halingsoefening. De heer Van Karnebeek kan die voorstelling van een compromis, van een soort Shylock-koop niet goedkeuren. De Minister geeft aan te vragen, wat hij noodig acht in het belang van 's Lands defeusie. Dat de wijziging is aange- bracht na het afdeelingsonderzoek is iets, wat zeer vaak gesehiedt. Onjuist is, dat het contingent is verboogd. De heer Verhey sluit zich hierbij aan. Hem 49) »ii //Ik heb u gevraagd bij mij te komen, om u te smeeken heen te gaan. Ik weet, om wie gii hier telkens terugkomt. Het is om mijne dochter Paulina, Ik heb u langen tijd gadegeslagen, en ik weet, dat gij nog steeds hoop koestert. Maar ik zeg u, dat het niet kan. Ik herhaal nog eens, dat Paulina nooit iets auders voor u kan zijn, dan eene vriendin, eeue zuster. Ik verzoek, ik smeek u als man van eer, van hier te gaan, en met terug te keeren, voordat gij uwe liefde tot haar over- wonnen hebt, of zij de vrouw geworden is van een an der. De uiooie oogen van majoor Groeneveld bleven met ingehouden toorn op de ongelukkige moeder rusten. z/Welke reden hebt u voor uw vreemd gedvag, mevrouw Van Bronseveld vroeg hij zacht, om niet te verraden, hoe boos hij was. ,/U zegt, dat u niets tegen mij hebt dat gij blij zijt mij te zien en verdrietig zoudt zijn, als ik heenging. Gij hebt mij gevraagd u als een tweede moeder „Dat vraag ik u nu weer", zeide ze, terwijl even een vluchtig rood hare wangen bedekte, „lk zal het altjjd wenschen. Ik ik kan het niet verdragen, de gedachte, dat eene moeder leeft en nog voor u verborgen blijft. Ik zou zoo dankbaar zijn, o, zoo gelukkig, wanneer gij is van een compromis niets bekend. De aan- gebrachte wijzigingen zijn in den geest van hetgeen in het afdeelingsonderzoek zelf is ge vraagd. De Minister bevestigt hetgeen de heeren Van Karnebeek en Verhey reeds zeiden. De wijzigingen, aangebraeht, zijn alle in de afdee- lingen zelve gevraagd. Het algemeen debat wordt gesloten. Bij de artikelsgewijze behandeling van't ont- werp komen allereerst in bespreking eenige amehdementen-Van Karnebeek, strekkende het eene om den duur van den dienstfijd bij de landwefer van 5 op 7 jaar te brengen, en bet andere om gedurende bovengemelden dieusttijd niet eenmaal doch tweemaal door de landweer oefeningen te laten houden, gedurende ten hoogste zes dagen. De heeren Duymaer en Marchant bestrijden de amendementen. TER NEUZEN, 7 Maart 1913. Gedurende de maand Februari kwamen in deze haven binnen met bestemming voor onze haven 40 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 117,565 M3. (hiervan vertrokken na geheele of gedeeltelijke lossing ter weder inlading naar Gent 7 ache-pen, metende 22.563 Ms.) De invoer was als volgt 12 schepen met 3352 Eng. ton stukgoederen, 13 met 9052 Eng. ton ijzer, 5 met 7312 Eng. ton steenkolen, 2 met 2900 Eng. ton hout en I met 250 ton pijpaarde. Van Ter Neuzen voeren uit 29 zeeschepen, metende 78,419 M3. IJitgevoerd werd door 12 schepen 8880 Eng. ton stukgoederen en 2 met 485 Eng. ton phosphaat, 12 vertrokken in ballast en 3 met restant van lading. Door de YVestsluis werden opgeschut 175 binnenvaartuigen met een bruto inboud van 84.067 Ms. en afgeschut 203, metende 94.563 M3. Langs de Oostsluis werden opgeschut 504 binnenvaartuigen, metende 80.333 Ms. en af geschut 431 metende 63.770 M1. Bestemd voor Gent werden opgeschut 111 zeeschepen met een bruto-inhoud van 308.466 M3., terwijl, komende van Gent uitvoeren 122 zeeschepen, metende 361.401 M3. Hoek. Bij de door het bestuur der vereeni- ging ,/Doelmatige Samenwerking" alhier ge- bouden aanbesteding van de levering van 44.400 Kg. kunstmest en 49.500 Kg. chili- salpeter aan het Mauritsfort en 22.900 Kg. super- phosphaat, 30,600 Kg. kunstmest en 44.3o0 Kg. chilisalpeter aan het kanaal van Ter Neuzen, werd ingeschreven als volgt: (Het eerste cijfer betreft Mauritsfort, het tweede levering aan het kanaal van Ter Neuzen). Voor de kunstmest: lman J. van der Have te Rotterdam voor f 7,85 en 7,85, P. J. van Aardenne te Dordrecnt voor 7,83, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,78 en 7,78, Internationale te Zwijndre'cht voor 7,77 en J 7,77, L. Eversdijk te Biezelinge voor f 7,75 en y 7,75, D. Scheele te Ter Neuzen voor 7,63 en f 7,63, G. Dees te Ter Neuzen voor 7,53 en f 7,53 en W. Bedet te Ter Neuzen voor 7,54 en j 7,54. Voor de superphosphaatlman van der Have voor 2,50 en f 2,50, Internationale te Zwijn- drecht voor 2,35 en 2,35, Eversdijk voor 2,20 en 2,20, G. Dees voor/2,18 en 2,18, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,173/10 en 2,173/]0, D. Scheele te Ter Neuzen voor 2,12 en f 2,12 en VV. Bedet te Ter Neuzen voor f 2,11 en f 2,11. mjj hare plaats zoudt willen laten innemen, totdat gy haar misschieu gevonden hebt. Ook al zoudt gy in jaren niet bier komen, dan zou dit toch geen verschil maken. Gij zoudt mij kunnen schrijven. Of ik zou te Amsterdam bij u kunnen komen. Maar heengaan moet gij en Paulina moet gij nooit weerzien." In pijulijke stilte keken zij elkander een tijdlang aan. Toen zeide hij heesch „Geef mij uwe redenen, mevrouw van Bronseveld Ik heb recht ze te kennen Zij antvvoordde niet. z/Geet mij uwe redenen", verzocht hij nog eens. Er was iets dreigends in zijn toon en houding. ,,Wanneer ik het kon, zou ik het doen", zeide zij ten laatste met bevende stem. /Vraag er mij niet meer naar. Waarom is het noodig Gij moet begrijpen, dat ik, die u liefheb als een moeder en zoo'n groote opoffering niet van u zou eischen, wanneer ik niet de sterkste beweegreden er voor had. Vraag my niet verder, maar ga heen. Laat jonker Koert deuken, dat gij uwe plannen omlrent Paulina hebt opg£- geven. Laat haar dat eveneens denken. Ik geef u de heilige verzekering, dat zij u niet liefheeft. Ik weet hetzij heeft het mij zelf gezegd. Het zal haar dus geen leed doen, dat gij weggaat. Den een of auderen tijd zult gij eene andere vrouw ontmoeten, misschien niet zoo goed en mooi als zjj, want er bestaat geen tweede Paulina in de wereld, maar toch ook lief en uwer waardig. Hoop dan, dat er zich geen oneffenheden op uw pad voordoen. Ga nog vandaag van hier. Het is het eenige, wat Voor de chilisalpeter: I. J. van der Have voor 14,30 en 14,30, W. Bedet voor 14,16 en f 14,16, D. Scheele voor f 13,90 en f 13,90, en G. Dees voor 13,85 en 13,85. De kunstmest is gegund aan den heer W. Bedet, evenals de superphosphaat, en de chili salpeter aan den heer G. Dees. Sas vau Gent. Dezer dagen had in de ge- raeente in de wijk Stuiver, op de Belgische grens, een zeldzaam verhoor plaats. Daarvoor bad de Nederlandscbe justitie een samenkomst met de Belgische, juist op de grens. Het onderzoek gold een zekeren Spiessens, die wegens versehillende misdrijven in Belgie gepleegd, straf ondergaat en die ook verdacht wordt schuldig te zijn aan eene mishandeling tegen een jonkman, thans in garnizoen te Vlis- singen, die te Clinge (Zeeland) zou zijn voor- gevallen. De mishandelde, zijn meisje en de rijksveld- wachter Triens van Clinge werden door den recbter-commissaris gehoord en daarna ook de verdachte, die door de Belgische politie juist aan de grens werd gebracht. De laatste teekende na het verhoor, zyne ver- klaring op eene tafel, die juist over de grens was geplaatst. Een en ander had vele nieuws- ierigen gelokt. RECH TSZflKE U. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Maart, de volgende volgende votinissen uitgesproken R. F. v. H., oud 39 j., landbouwer te St. Jan- steen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch idem.) F. L. v. P., oud 36 j., arbeider te Sluis, is w -gens als voren veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. (Eisch 20 boete of 20 dagen hecht.) A. V., oud 24 j., werkman, F. B. V., oud 23 j., landbouwersknecht, beiden te IJzendijke, zijn wegens mishandeling veroordeeld, i'eder tot j 10 boete of dagen hecht. (Eisch idem.) H. d. P., oud 17 j., landbou wersknecht te Eede, is wegens als voren veroordeeld tot j 3,50 boete of 1 week tuchtschool. (Eisch J 7 boete of 14 dagen tuchtschool.) (1 v. d. V., oud 21 j., landbouwersknecht te Breskens, is wegens diefstal veroordeeld tot J 12 boete of 12 dagen hecht. (Eisch idem.) J. H., oud 21 j., werkman te Schoondijke, is wegens als voren veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. (Eisch idem.) C. C. N., oud 31 j., timmerman te Ter Neuzen, beklaagd van overtreding van art. 279, Wetboek van .Strafrecht, is vrijgesproken. (^isch 7 dagen gevangenisstraf.) - Bij bevelschrift der arondissements-recht- bank te Middelburg is verwezen naar de terecht- zittiug met bevel tot gevangenhouding van beklaagde tegen J. P., oud 42 j., commission- nair, geboren en wonende te Hoek, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van poging tot oplichting. - Door de rechtbank te Middelburg is heden een melkslijter uit Vlissingen, die voile melk vermengde met afgeroomde melk, en deze voor voile melk verkocht, wegens melkvervalsching tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Te Geertruidenberg doet zich bij het aldaar in garnizoen liggend 3e regt. vest.-artillerie een geval van dienstweigering voor. De on- gij doen kunt. En ook al zou Paulina u bemind hebben, dan nog zou ik u bevolen hebben heen te gaan. Maar zij heeft u niet lief en daarmede houdt alle moeilijkheid op.- Ik zou geen vrees hebben, dat gij hier zoudt blij ven, wanneer ik niet bang was, dat Paulina uit gehoorzaamheid aan haar vader ten laatste zou toestemmen uwe vrouw te worden. Dat is het, wat me angstig maakt. Daarom moet gij gaan. Beloof het mij nu. Ik smeek het u, bij alles wat u heilig is op uw eerewoord als gentleman Zy bad hem bij den arm gegrepen. Tranen roiden haar over de wangen, smeekend zag zij naar hem op. Maar haar zoon werd niet ge- roerd door hare smeekbeden. vHet spijt mij, mevrouw van Bronseveld, dat ik uw zin niet kan doen. Ik heb uwe Paulina lief en wil haar tot vrouw hebben. En ik zal haar krijgen, niettegenstaande uw onverklaarbaren tegenstand. Ik heb nog nooit in raijn leven gefaald dat te winnen, waarop ik mjjn zinnen had gezet. Paulina mag mij dan al niet liefhebben zij bemint dien schurk Evert Hartman en ontmoet hem in het geheim 's avonds hier in den tuin maar dat alles doet er niets toe. Wanneer ik eerst haar zelf heb, komt hare liefde later wel. En ik zal haar krijgen. Het zal u niet baten, nog langer tegenstand te bieden. Beschouw het als een voldongen feit." z/Mijn jongen, mijn arme jongen I" kreet mevrouw van Bronseveld, terwijl zij den onthut- sten Hendrik Groeneveld aan haar hart drukte, //j e weet niet, wat je zegt. Je kunt haar niet lange daar ingedeelde milicien I., herkomstig uit Breda, weigert n.l. zijn uniform aan te trekken of andere militaire diensten te ver- richten. Hij wordt nu ter beschikking gesteld van den auditeur-militair bij den krijgsraad te s Bosch. (Xel Een Aprilgrap Dezer dagen verscheen, naar de Amster- damsche correspondent der ,,.Koln. Ztg." ver- telt, bij de Bank van Blijdenstein en Zoon, te I trecht, een Fransch journalist om op een kredietbrief geld te haien. Op de vraag, wat hem in dezen tijd van het jaar naar Nederland bracht, antwoordde hij, dat hij in opdracht van zijn blad den omtrek van Amersfoort in kaart moest brengen, omdat hoogstwaarschynlijk in April (dat zal wel op den lea zijn) in die streek een groote veldslag zou worden geleverd tusschen een Duitsch en een Engelsch leger. Uit zijn verdere mededeelingen bleek, dat in Fransche chauvinistische kringen deze //Bataille d'Amers- foort' sedert lang rondspookt zonder dat men weet hoe dat gerucht naar Frankrijk is over- gewaaid De Midd. Crt. schrijft volgens een te Jeruzalem verschijnend tijdscbrift moet in het diepst van de Arabische woestijn een stam leven, die een Nomadenbestaan leidt. Het tijd scbrift zond er een correspondent heen, om zich hieromtrent zekerheid te verschaffen. Deze constateerde, dat de stam zijn oorsprong vond bij de Rechobiten, die in het 35ste hoek van den profeet Jeremias genoemd worden. Het stamhoofd vertelde, dat zijn volkje uit 2500 families bestaat, en dat de profeet Jeremias zelf de stam daarheen gevoerd had. Bijna elke man heeft vijf of zes vrouwen. - Het heeft wel lang geduurd, schrijft de Londensche correspondent van de Tel., voordat het voorbeeld der suffragettes door andere ge- vangenen werd nagevolgd, maar nu heet het eiiidelijk te zijn gebeurd. De drie ontslagen Londensche politiemannen, die onlangs wegens mishandeling van een echtpaar buiten hun dienst tot enkele maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, heeten hier in de gevangenis van Wormwood Scrubs aan het vaslen te zijn ge- gaan. Anders gezegd, zij weigeren te eten. Er wordt nog niet gemeld, of zij, gelijk de suffragettes, kunstmatig worden gevoed en vloei- baar voedsel door hun neusgaten ingespoten krijgen. Maar het zal hen zeker zoo gemakkelijk niet als de militante dames gelukken, op die wijze hunne vrijheid spoedig terug te krijgen. De „hongerstaking" heeft hier ook in het armeuhuis van de gemeente Lambeth te worden toegepast, door een ouden man. Doch om een heel andere reden. Hij heet een slecht gebit, mist vele tanden en beweert het voedsel niet te kunnen kauwen. En nu weigert hij te eten, zoolang hem niet een kunstgebit wordt ver- strekt. Al bijna een week is hij aaD het vasten. - De HamburgAmerika-lyn zal weer een reuzenschip van 50,000 ton in de vaart brengen, een zusterschip van de //Jmperator", dat op 3 April te Hamburg zal te water worden gelaten. De ,/Imperator", die elf verdiepingen hoog is, zal 24 Mei de eerste reis maken. Hoewel dit schip 5000 ton grooter is dan de //Titanic", is er thans nog een grooter in aanbouw, nl. de /Gigantic" van de White Starlijn die 52,000 ton groot is. (H. Crt.) - Te Keulen had een dame 20,000 mark van een bank gehaald en het bankpapier in een taschje gedaan. loen zij buiten kwam, reed een wielrjjder langs haar en ontrukte haar het taschje. Hij maakte het, aldus vermeldt de N. R. Ct. in zijn vlucht open en door den sterken wind woei het bankpapier over de straat. Voorbijgangers schoten toe, maar de straatroover wist toch te vluchten. De dame kreeg haar geld op 40 mark na ecbter terug. Nabij Udem (bij Goch, Pruisen) werd, naar de N. R. Crt. meldt, onlangs een stukje giond verkocht. De nieuwe eigenaar ging dit huwen, het mag niet. Ik zal je zeggen Zij trok hem mee naar een sofa en legde hare hand op zijn knie. Een uur lang sprak zij tot hem en zij voelde, hoe ziine hand, die de hare in wanhoop gegrepen had, kouder en kalmer werd, naarmate hij begrijpen gin<?. I en laatste legde hij het hoofd tegen haar schouder aan en begon bitter te weeuen. z/Arme jongen zeide ze, terwijl zij hem liefkoozend over het haar streek. vArme moeder gaf hij ten antwoord. I oen namen zij afscheid van elkander. //Wanneer je sterk genoeg bent om haar weer te ontmoeten, zal ik je dan weerzien vroeg zij. z/lk weet het niet", antwoordde hij. Het zal zoo moeielyk zijn, zoo bitter, nu ik u een maal heb weergevonden, u toch in het openbaar als een vreemde te moeten beschouwen." Zij knikte zwijgend. Vaarwel dan, en geve God, dat we elkander eens weerzien." Een laatste omhelzing en hij was van haar gegaan. Zij behoefde nu niet meer te vreezen. (Wordt vervolgd.) VAST

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 9