Ter Neuzsnsohs Go a rant Donderdag 6 Maart 1913, No. 5887. tiemeogde berichten. Laatste Berichten. TWBBDB BL.A.ID. Gemeenteraad van Tep Neuzen, 1. Notulen. 4. Behandeling kohier hoofdelijken omslag voor het jaar 1913. Een landgoed voor verplegings-doeleinden in oorlogstijd I Gedreveu door hetgeen hij had gelezen om trent de geleden ellende door de zieken en ge- wonden in den Balkan-oorlog en, beseffende dat dezeltde noodtoestanden bij een oorlog in Nederland zich eveneens zouden kunnen voor- doen, heeft naar het R. N. meldt de eigenaar van een buitengoed een groot gedeelte zijner gebouwen en terreinen aan het „Ned. Roode Kruis" toegezegd, om ze in oorlogstijd te laten benutten tot het onderbrengen van zieken en gewonden. Zeilende langs de Noordzeekust nabjj Noordwijk, viel, naar het Hbl. meldt, van den hotter U.K. 100 een der opvarenden, de 53jarige Teunis Ras, overboord, doordat bij het ophalen van het zwaard het touw brak. Voor de schipper die nu alleen aan boord wag, den hotter over den wind en de plaats des onbeils bereikt had, was het ongeluk reeds bemerkt op de schuit van den Urker G. Hoefnagel, die alles bijzette om ter hulp te komen. Een toegeworpen touw bereikte den drenkeling niet, doch toen de inmiddels voortgezeilde en teruggekeerde schuit weer dicht genoeg was bekomen om een tweede poging te doen, viel het goed gemikt touw in de nog boven water stekende handen van den reeds zinkenden man, die het zoo stevig vast- hield, dat hij na veel inspanning tegen en in het vaartuig getrokken kon worden, waar na goede verzorging zijn bewustzijn terugkeerde. Een dappere nacbtwaker Ten huize van de alleenwonende wed. v. d. V., op Schouwbroek te Strijp, gaat naar de Tel. vertelt voor de veiligheid des nachts een zekere v. d. E. slapen. Om 3 uur ongeveer in den naeht, werd mej. v. d. V. wakker, wegens geraas in haar slaap- vertrekzij bemerkte, dat een inbreker bezig was zjjn werk te doen. Zij ging onmiddellijk den inwonenden v. d. E., wekken en men ontwaarde den brutalen gast onder de tafel verborgen. In plaats hem te iijf te gaan, achten mej. v. d. V. en v. d. E. uit vrees, dat de ander zou schieten, het nu echter veiliger zelf het veld te ruimen, den ander het terrein overlatende of althans den reiligen aftocht Ze trokken de achterdeur uit en de ander heel logisch de voordeur! Toen werd de politie gealarmeerd, maar natuurlijk had de vrijpostige sinjeur de plaat gepoetst, nadere kennismaking liever niet atwachtend. In den vroegen morgen heeft intusschen eea onderzoek plaats gehad door den Rijksveld- wachter Peels en zijn politiehond. De hond liep 2 maal denzelfden wegvan het huis der inbraak tot een bepaald huis in een bepaalde buurt. Maar daar v. d. E. zich door zijn overhaaste vlucht niets, absoluut niets kan herinneren, is een verder onderzoek op deze gegevens ondoenljjk. Een paar knapen te Winterswijk waren aan het stoeien. Een van hen gaf. naar de Tel. meldt, den lOjarigen Weijenborg met de klomp aan de voeten een zoodanige schop tegen den buik dat de kleine ineenzakte. Men vreest voor buikvliesontsteking. Hij is terstond naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Men vreest echter voor bet behoud van zijn leven. Een afschuwelijke misdaad. Op eer, afschuwelijke wijze hebben een Ber- lijnsch juwelier en zijn vrouw, die van een auto-tochtje huiswaarts keerden, Zondagavond den dood gevonden. Iwee staaldraden, door misdadigers dwars over den weg gespannen, grepen hen in den hals, waardoor ze onmiddellijk gedood werden. Hun 19jarige dochter werd levensgevaarlijk gewond. Een tweede auto die vrienden en de tweede dochter des juweliers vervoerde, kon nog juist bjjtijds remmen. De misdadigers zijn on bekend maar worden ge- zocht. Omtrent de afgrijselijke en verfoeilijke mis daad en haar gevolgen vermeldt de »Lokal Anzeiger" verder, dat de bedoelde dikke draad twee maal dwars over den weg gespannen en aan de daar staande boomen bevestigd was op die wijze, dat hij zich een maal ter hoogte van de wielen, de tweede maal ongeveer 2 M. boven den grond bevond. Uit het onderzoek der Ijjken is gebleken, dat de draad den juwelier, zijn vrouw en een dochter eerst boven de borst heeft geraakt, waarna de draad naar boven schokte, tegen de kin botste en daar als een mes man en vrouw eenvoudig onthoofde. Daar de tuf een lang stuk rechten weg voor zich had, had de bestuurder den wagen in suizende vaart gezet. Het onderste deel van den draad deed de tuf plotseling stil houden. Deze verhief zich daar- door in de hoogte, sloeg terag en kantelde om. Dit bemerkten de inzittenden van de volg-auto- mobiel. Tegelijk hoorden ze een hartverscheurenden kreet, waarna terstond een ijzige stilte intrad. De leden van het andere gezelschap haastten zich naar de plaats des onheils, om zich te vergewissen, wat daar was voorgevallen. De auto-lantarens deden daarbij dienst. Toen zag men, hoe het juwelierspaar letterlijk onthoofd was. Zijn hoofd lag ongeveer 10 M. van het lijk verwijderd. De oudste dochter was door den draad ernstig aan het gezicht gewond. Ze was geheel bebloed. Een andere dochter is door een toeval aan dit lot ontsnapt. Op het beslissende oogenblik bukte zij zich, om wat op te rapen. Nader lezen we, dat een fabrikant te Mar- witz verklaard heeft, dat bedoelde staaldraad 19 Februari uit zijn fabriek gestolen is door een thans ontslagen pakknecht. Men vermoedt dat de dader of daders het plan hadden, de inzittenden uit te schudden, maar daarin door de komst van de tweede tuf verhinderd werden. *8 Gravenliage, 6 Maart. Tweede Earner. Goedgekeurd werd het wetsontwerp houdende nadere regeling van de grootboeken dernationale schuld nadat de Minister Kolkman in den geest van een door den heer Treub voorgesteld amen- dement had bepaald dat een bewind kan duren zoolang een erfgenaam of legataris leeft. Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot wijziging der personeele belasting en bepalende dat de huurwaarde van perceelen en gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende tot uitoefening van een bedrijf van logementhouder, tot uit oefening van het bedrijf van verhuurder van gemeubelde woningen, tot winkel of lokaal tot uitstalling, slechts voor een derde als belastbare huurwaarde wordt aangemerkt. Met gemeubelde woningen worden bedoeld inrichtingen op bad- plaatsen, lustoorden enz., welke doorgaans slechts voor korten tijd van het jaar verhuurd worden. De heer Treub lichtte een door verschillende fracties onderteekend amendement toe, om deze gunstige belastingbepaling uit te breiden tot koffiehuishouders en restaurateurs. De heeren De Jong, (Hoorn), Ter Laan en De Klerk ondersteunden dit voorstel en de twee laatstgenoemden vroegen ook een hillijke regeling voor de stalfaouders. De heer Koolen bestreed het amendement van den heer Treub en de Minister Kolkman ver- klaarde het op financieele gronden onaannemelijk, zoodat hij bij aanneming van het amendement het ontwerp zou moeten intrekken. Het amendement is daarop verworpen met 38 tegen 28 stemmen en het geheele ontwerp j daarop aangenomen. Bij de regeling der werkzaamheden is op voorstel van den Voorzitter besloten den 2 April een aanvang te maken met de behandeling van de ziektewet. De heer Patyn had liever gezien, dat de I inkomstenbelasting werd behandeld, maar kon I daartoe geen voorstel doen, omdat over dat I wetsontwerp nog geen eindverslag is uitgebracht. I Daar de Tweede Kamer besloot na het Paasch-reces de Ziektewet in behandeling te nemen, zal voor de verkiezingen de Tariefwet niet meer worden behandeld. H. M. zal in de 2e helft der maand Mei uit de hoofdstad naar het Loo vertrekken. Wegens het heerschen der pokken teEnschede is door den burgemeester een besluit uitge- I vaardigd dat kinderen die na 1909 niet meer I zijn ingeeut of heringeent de openbare school I niet meer mogen bezoeken. Deze maatregel wordt ook voor de bijzondere j scholen met aandrang aanbevolen. Een zelfde besluit als voor de schoolkinderen I is ook genomen voor de personen welke de J markten komen bezoeken. Omtrent een vermiste auto te Haarlem j deelt men mede dat deze in het water was I geraakt. Toen zij daaruit werd opgehaald j vond men daarin twee lijken. Helgoland. De torpedo S 178 is na den terugkeer van eene nacbteiijke oefeningen door I het pantserschip York op 10 mijlen van Helgo- land verwjjderd overvaren. De torpedo zonk in weinige minuteu, zoodat men vreest dat van I de 82 opvarenden slechts enkele gered zijn. I Bij het torpedo-ongeluk zijn 60 personen verdronken en 15 gered. Van de overige bemanning is niets bekend. Groote Sohouwburg te Gent. Zondag 9 Maart a. s., om 2 uur dagvoor- stelling aan verminderde prijzen, opvoering van J „Carmen", opera in 4 bedrijven, door Prosper j Merimee, Woorden van H Meilhac en L. Halevy. Muziek van Georges Bizet. ZEETIJDINGKN. Van 3 tot en met 4 Maart. a a ■zen Van 3 tot en met 4 Maart werden langs del Oostsluizen alhier 39 binnenvaartuigen op- en 35 afgeschutdoor de Westsl. 13 op- en 8 r afgeschut. Posit ie der Stoomschepen. VAN Vergadering van Dinsdag 4 Maart. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggre, Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, Donze, Eijke en Van Borssum Waalkes. Afwezig de heeren Wieland, De Jager en De Bruijne. De Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde De notulen der voorgaande vergadering worden onver- anderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer De Jager, waarin deze ber^ht wegens ongesteldheid de vergadering van heden niet te kunnen bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. to. Een adres van L. de Bruijne te Ter Neuzen, die verzoekt aan hem te willen verkoopen of in erfpacht uit te geven een stuk bouwgrond, gelegen in deze gemeente, aan de Markt, ten Noorden van het woonhuis van W. Bedet, ter breedte van ongeveer 6,50 M. en ter diepte van ongeveer 17 M. of, zooals door het verlengde der rooilijnen aan de voor- en achterzijde zal worden aangegeven. Adressant wenscht dien grond te koopen voor tien gulden per M-. of voor een nader te bepalen aantal jaren in erf pacht te nemen voor 35 cent per M-. per jaar. Bovengenoemde 6,50 M. breedte is bedoeld over de geheele diepte van het perceel, derhalve zonder het schuine gedeelte, gelegen achter het perceel van W. Bedet, hetgeen kdgrijpelijk minder waarde heeft voor een aldaar te bouwen woning. Moet dit gedeelte evenwel noodzakelijk worden bijgekocht, dan wenscht hij daarvoor te betalen 5 per M-. Uit een gesprek met W. Bedet is echter gebleken, dst deze niet ongenegen is, bedoeld schuin gedeelte grond, metinbegrip van den ter plaatse staanden waterkeerings- muur voor - een aannemelijken prijs van de gemeente te koopen. De Voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen van Burg, en Weth. om ad vies. Aldus wordt besloten. c. Een missive van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij wordt toegezonden het besluit van dat college van 7 Februari 1913, tot defmitieve vaststelling der gemeente- rekening over het jaar 1911. Aangenomen voor kennisgeving. •1. Beslissingen van Gedep. Staten van Zeeland omtrent iagediende reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken owislag over 1912. Gehandhaafd is de aanslag van K. Dees Az. Teruggebracht zijnG. de Vriendt van de 53e naar de U3e klasse, C. van der Hooft van de 33e naar de 32e, P. de Feijter Johz. van de 32e naar de 30e, J. D. Thielman van de 33e naar de 31e, A. Nolet van de 29e naarde28e en L. Hamelink van de 26e naar de 22e klasse. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het verslag der Gezcyidheidscommissie, wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, over het jaar 1912. Aangenomen voor kennisgeving. f. Kennisgevingen van J. Th. van Aerde, P. M. Geel- hoedt, F. Elve, L. J. de Vries, D. van den Ouden en S. van Rees, dat zij hunne herbenoeming tot lid der Com- missie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. gf. Kennisgevingen van N. J. Imandt en J. Risseeuw, dat zij hunne herbenoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, aan nemen. Aangenomen voor kennisgeving. to. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 14 Febr. 1913, waarbij dit college bericht geen termen te vinden art. 13, laatste lid, van het reglement van orde voor de vergaderingen voor den gemeenteraad ter ver- nietiging voor te dragen, daar hun inziens geen strijd •let de wet of algemeen belang aanwezig is. Evenwel wijzen zij er nogmaals op, dat het voorschrift geen dwin- gende kracht heeft. daar overtreding geenerlei gevolgen met zich brengt en het onmogelijk is, een lid van den Raad via facti tot stemmen te nopen. Aangenomen voor kennisgeving. i. Naar aanleiding van de vraag door den heer De Jager in vorige vergaderingen gesteld, deelt de Voorzitter mede, dat de kosten voor demping van de gemeentehaven hebben bedragen f 9978,19. Aangenomen voor kennisgeving. j Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 21 Februari 1913, waarbij zij naar aanleiding van de aan hun college ter goedkeuring ingezonden verordening tot regeling der jaarwedde van het hoofd van de school voor meer uit^ebreid lager onderwijs, te kennen geven, dat het hun wenschelijk voorkomt, ook omdat, zooals het artikel is geredigeerd, er niet uit blijkt, van wie het initiatief moet uitgaan in art. 3, waarbij wordt bepaald dat de periodieke verhooging van het salaris kan worden uitgesteld of inge- houden, voor »den Gemeenteraad" te lezen Burgemeester en Wethouders". Zij verzoeken te bevorderen, dat het raadsbesluit in dien zin worde gewijzigd. De Voorzitter stelt voor aan dat verzoek te voldoen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 3. Vaststelling kohier hondmbelasting voor het jaar 1913. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor het kohier der hondenbelasting voor het jaar 1913 vast te stellen op een bedrag van f 850,50. Aldus Mordt besloten met algemeene stemmen. De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1913 De heer Moggre wenscht, alvorens met de werkzaam- heden aan te vangen een woord van protest te doen hooren, daar hij de stukken pas Vrijdag ontvangen heeft, waardoor er geen tijd was deze in te zienhij stelt daarom voor, de behandeling een 8 a 10 dagen uit te stellen. Erzullen een massa aanslagen zijn waarover de raad te beslissen heeft en het is te ingrijpend om er zoo spoedig overheen te stappen. De Voorzitter wil, wat het eerste betreft, dit verdedigen, hoewel hij begint met te erkennen, dat het van Vrijdag tot nu niet lang is om het kohier te bestudeeren, en persoon voor persoon na te gaan. Onvoorziene omstandigheden zijn oorzaak geweest, dat het kohier niet eerder is verzonden kunnen worden. Zooals men wel zal weten is de heer Tolhoek een drie weken ziek geweest en daar hij deambtenaar is, die over de laatste klassen der belasting inlichtingen verstrekt kon daarmede geen voortgang gemaakt worden. Burgemeester en Wethouders waren reeds 3 Februari met het kohier gerecd, doch de laagste klassen moesten nog worden opgemaakt. De Raad zou, naar hij meent, de behandeling kunnen aanvangen en mocht het blijken, dat de verdere afwerking moeilijkheden oplevert, dan zouden deze kunnen worden opgeschort. Spreker gelooft echter niet, dat inderdaad de moeilijkheden zoo groot zullen zijn. De heer Moggre is er ook voor om de zaken te bespoe- digen, doch op deze wijze gaat het te vlug. De heer Lensen steunt het voorstel van den heer Moggre. Op de vraag van den Voorzitter of nog een der heeren het voorstel steunt, antwoordt de heer Waalkes bevestigend. De heer Dees meent, als hij den heer Moggre goed be- grijpt, dat diens bezwaar voornamelijk de laagste klassen geldt. De heer Moggre: Neen, overall De heer Dees is van gevoelen dat men toch zou kunnen beginnen en, zoo het blijkt, dat men heusch niet verder kan, de zaak opschorten. De leden zijn er nu voor ge- komen en om nu zoo maar weer naar huis te gaan is niet aangenaam. De heer Moggre wijst er op, dat Burgemeester en Wet houders .er natuurlijk wel tijd genoeg voor gehad hebben, doch de raadsleden ontvingen het kohier eerst Vrijdag. De heer Lensen acht het het beste, de behandeling een week uit te stellen. De Voorzitter wil, met het oog op den heer Eijke, die alsdan verhinderd is, een ander voorstel doen en wel om de ^behandeling op 14 Maart te doen plaats hebben, als dan de heer Scheele er echter geen bezwaar tegen heeft. De heer Scheele verklaart, dat hij op dien datum ver hinderd is tegenwoordig te zijn. De heer Drost vraagt of men nu niet zou kunnen be ginnen. De heer Lensen wijst er op, dat men bij vorige gelegen- heden ook steeds 3 a 4 weken het kohier ter bestudeering had en de vlugge behandeling zal naar zijne meening van grooten invloed zijn op het aantal der reclames, dat kan niet anders. De heer Eijke is voor het voorstel van den heer Dees om af te doen wat behandeld kan worden. De heer Visser merkt op, dat de aanslagen toch nog niet definitief worden vastgesteld. De heer Donze gelooft, dat het, na de bijzondere rege ling en het werk, dat er het vorige jaar van gemaakt is, dit jaar veel gemakkelijker zal zijn om het kohier vast te stellen en er niet zooveel wijzigingen zullen worden aan- gebracht. De heer Waalkes wijst er op, dat, als de behandeling wordt uitgesteld, de heeren lie Jager en De Bruijne er misschien ook bij tegenwoordig kunnen zijn. Als van de verste strekking brengt de Voorzitter het voorstel van de heeren Moggre en Lensen in stemming. Er werden 5 stemmen voor en 5 tegen uitgebracht. Voor het voorstel stemmen de heeren De Feijter, Waal kes, Moggre Scheele en Lensen. Tegen stemmen de heeren Drost, Donze, Eijke, Visser en Dees. 3. Omvraag. De heer Drost vraagt den Voorzitter of hem iets bekend is van een feestelijke opening van het kanaal Gent Ter Neuzen en van een bezoek van Hare Majesteit de Koningin bij die gelegenheid. De Voorzitter antwoordt, dat het plan bestaat, het kanaal van Gent naar Ter Neuzen ter gelegenheid van de wereld- tentoonstelling te Gent feestelijk te openen. De Koning van Belgie zal alsdan de buitenlandsche vorsten, w. o. den Koning van Engeland, ontvangen. Op de vraag of de Koningin er bij tegenwoordig zal zijn in verband met het zenden van een oorlogsschip, de Heemskerk, kan spreker rnededeelen. dat hierover corres- pondentie wordt gevoerd, doch dat vooralsnog hiervan niets met zekerheid te zeggen is. Vrij zeker is het, dat de Koning van Belgie den Koning van Engeland te Sas van Gent of alliier verwelkomen zal. De heer DrostU zegt, dat U hierover in correspon dent zijt, maar vindt U het zulk een feestelijke gele genheid, de opening van een kanaal, dat zeker niet in het belang van Ter Neuzen is De Voorzitter Wat mij persoonlijk betreft, sta ik er geheel buiten, doch bijaldien het zoo zal zijn, dienen wij er toch op voorbereid te zijn. De heer DrostWij moeten er toch zeker geen stappen voor doen. Vroeger was ook ik van meening, dat het kanaal heilzaam voorTerNeuzen zou zijn, maarik ben helaas tot een ander inzicht gekomen en ik geloof, dat er velen het met mij eens zijn. Ik zou het treurig vinden, dat wij feestelijk zouden gestemd zijn voor iets, dat ons van hoogerhand werd opgedrongen en dat den nekslag voor Ter Neuzen is. De Voorzitter: Ik ben van gevoelen, dat het slechts een kwestie is van portierde bodems zullen hier schutten en een Nederlandsch oorlogsschip zal ter begeleiding van een vreemde mogendheid tegenwoordig zijn. De heer DrostDat is geheel iets anders, dan kunnen wij eens naar die doorvaart gaan zien, doch behoeven we dit niet feestelijk te vieren. Het is of wij al blij mogen zijn, dat wij aan de boorden van het kanaal mogen wonen. Het kanaal is voor Belgie en wij zullen mogen toekijken. De heer Moggre vraagt of de heer Drost van hetzelfde idee zou zijn als wij de nieuwe havens hier hadden. De heer DrostMijn opinie hierover is geen geheime zaak. Ik heb die haventjes wel eens kikkerbakken ge- noemd en waren ze eenmaal hier, dan zou nog sterker op den voorgrond treden: Jullie de kikkerbakken en wij het kanaal Ik zou het dan ook een paskwil vinden als wij aan de feestelijke opening van het kanaal zouden rpedewerken. De Voorzitter: Ik heb alleen objectief gestaan. Als de Koningin komt, dan kunnen wij dit toch niet onopge- merkt laten. De heer DrostU zoudt kunnen doen weten, dat wij het liever niet hadden. De VoorzitterEen beslissing hieromtrent kunnen wij thans toch niet nemen, doch ik hoop in de volgende ver gadering wel in de gelegenheid te zijn u mede te deelen wat er gebeuren zal, ja dan neen. Na het laatste koninklijk bezoek, geloof ik niet dat H. M. hier een bezoek zal brengen. De heer Drost: Ik neern acte van Uwe toezegging om in de volgende vergadering hierop terug te komen. Ik zou het droevig vinden, als wij bij die gelegenheid ge- noodzaakt werden kunstmatig feestelijk gestemd te zijn. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. a 3 VLAG. NAAM. ML Van en naar. Lading. Voor r We 3 Eng. 8.s. Larchwood 1949 New-Castle kolen 4 Duitsch i.s. F. H. Stinnes 5 4212 idem idem Van 'H"er Veuzen t S Eng. s.s. River Thames 2242 Londen stukg. idem Larchwood 1949 New-Castle ledig 1 Voor Bent I 3 Noor. s.s. Ellida 3182 San Juan erts Eng. 8.8. Stateford 1003 Goole kolen idem Doonass 2514 Cardiff idem idem Ousel 3633 Manchester stukg. 4 Z weeds s.s. Blenda 2878 Windau bout Russ. 8.9. Graf Schuwalow 4995 Riga gemengd Eng. s.s. Egret 3945 Glasgow stukg. Von Bent i 3 Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen stukg. 4 idem Antigua 8139 Sunderland ledig Duitsch. s.s. Diana 1461 Bremen idem Voor 8<*lz tete 3 Eng. 8ch. Coaltar 621 lHavre koolteer 8.8. RICHARD vertrok 27 Februari van Hull naar Genua nl 8.8. ELISABETH in lossing te Gent 8 8. HELENA vertrekt heden van Genua naar St. Raphael, as. MAGDALEN A in lossing te Bordeaux.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5