T A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad a. e o r sch-Vfaaiderei HIMDERWET. HINDERWET. No. 5887. Gemengde berichten. Donderdag B Maart 1913 53 Jaargmij* Binnerdand. ABONNEMENT: <'er drie maanden binnen Ter Neuzec 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor Men abonneert zich bp alle Boekhande- iiet overt ge Buitenland 2, 'aars, Postdirecteuren en Brievenbusliouders. Telefooa No. 25. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel ineer 0,10. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. JBSiR/STEi IBL-AJD. Door de Prov. Staten van Zuid-Holland is gisteren gekozen tot lid der Eerste Earner de beer Jbr. Mr. N. G. de Gijselaar, burgemeester van Leiden. PER NEUZEN, 5 Maart 1913. Het weerbericht van het meteorolocrisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometeratand 774.5 Clermont Laagste 712,9 Seydisfjord. Verwachtmg tot den avond van 6 Maart Meest stormachtige tot krachtige Zuidweste- hjke wind, zwaar bewolkt, waarschijnliik regen- buien, zelfde temperatuur. In den laten avond van gisteren werden een tweetal wandelaars, die aan twee schippers- gezellen die hun koers wel eenigszins kwiit schenen te zijn, een goeden raad hadden o-egeve'n een oogenblik later door het tweetal onverhoeds aangevallen en een h'unner tegen de straat geworpen. De politie kwam kort daarop ter plaatse en maakte aan het handgemeen een ema door een der aanvallers te arresteeren, terwijl de ander het hazenpad koos. Ook de laatste is bekend geworden en tegen het tweetal, behoorende te Ossenis.se, is proces-verbaal opgemaakt. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school te Westkapelle bestaat jut de heeren: W. Heyt, onderwijzer te Zoute- T t ir ,..EiJke' onderwijzer te Ovezande en J. J. Kolgn, tijdelijk onderwijzer te Ter Neuzen- (Midd. Crt.) Door den architect L. de Bruijne alhjer werd Maandag jl. voor den heer Henri Govaert te Westdorpe aanbesteed het bouwen van een woonhuis op eene hofstede aan de Axelsche straat nabij Driekwart. Voor de massa werd ingeschreven door de heerenWisse Kaijser te Zaamslag voor 5886 en 01. Gijsel te Westdorpe voor 5026. Voor het metselwerk door de heeren H. J. Everaert te Sas van Gent voor 3433, ("am. Gijsel te Westdorpe voor 2950, Gebr. Kolijn te Ter Neuzen voor 2715, G. Wulffaert te Sas van Gent voor f 2600 en P. Kaas te Sas van Gent voor 2395. Vqor het timmerwerk enz. door de heeren P. v. d. Voorde te Sas van Gent voor f 2320, F. Romijnsen te Ter Neuzen voor f 2296, G. de Clerq te Westdorpe voor f 2253, A. D. Kaijser te Zaamslag voor f 2240, G. 1. Kamoen te Westdorpe voor f 2079, I. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor f 2067, H. v. d. Calseijde te Westdorpe voor f 2066 en A. Vernaeve te Sas van Gent voor f 2035. Gegund aan de minste inschrijvers der per- ceelen. Op de voordracht voor onderwijzer te Stavenisse komt als no. 1 voor de heer C. van Es, te Zaamslag, thans tijdelijk onderwijzer te Cliuge, Door Gedep. Staten van Zeeland is aan den nieuw bedijkten polder in het Axelsche Gat den naam gegeven Van Wuyckhuizepolder". Axel. De heer D. A. van floute, hoofd eener bijzondere school te Lobith, die ook elders is benoemd tot hootd eener openbare school, heefc de gisteren plaats gehad hebbende benoeming tot hootd der openbare school alhier aangenomen. Westdorpe. Wijl bij de op gisteren gehouden verkiezing voor den gemeenteraad geen enkele candidaat is gesteld heeft het dagelijksch bestuur overeenkomstig art. 15 der Gemeentewet, eene nieuwe verkiezing uitgeschreven op Donderdag 13 Maart, de stemming zal plaats hebben op Woensdag 26 Maart en de herstemming op Maandag 7 April. De heer D. B. van Acker diende heden zijn ontslag in als wethouder dezer gemeente. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Toen de landbouwer Witting te Erica (Dr.) in het begin van October jl. met de dorsch- machine aan het dorschen was, geraakte hjj een van zijn kippen kwijt. Er werd overal tevergeefs gezocht, totdat dezer dagen bij het opruimen van de stroopakken het dier levend voor den dag kwam. Het was, gelijk zich laat denken, geheel vermagerd en zeer zwak. W el een bewijs, dat een kip het lang zonder eten of drinken kan uithouden. Een vader met zi]n dochter in debat. De correspondent van de Tel. te Haarlem schrijft Dat een vader op een politieke vergadering in debat komt met zijn zoon is wel een zeld- zaamheid, ruaar dat de vader gaat debatteeren tegen zijn dochter, dat is zeker nog wel grooter teeken des tijds. t Gebeurde Maandagavoud op een vergadering van de Haarlemsche afd. van den Bo°nd voor Vrou wenkiesrecht, waar als spreekster optrad mevrouw Van Riel-Smeenge. Bij het debat maakte het Kamerlid Mr. Smeenge van de gelegenheid gebruib om zijn dochter de vraag te stellen ^Vreest de spreekster niet, dat de vrou wen door verkrijging van het kies- lecht uithuizig zullen worden en haar plichten verwaarloozen De spreekster geloofde dit natuurlijk niet. Zij voegde er fijntjes aan toe, dat vader nooit door het kiesrecht de belangen van het gezin had verwaarloosd. lemeeniepaad van Asel. WbiI ver.fhljnt IfKHndPi)-, tf uenitditK. en t rijda^avand, ■ttgezonderd op FeenMageo Mj de 4«srin« I". Jl. UK SKSUSi, te ti?mr Mncen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-eecretarie ter visie is gelegd een verzoek van JAN HARTE Nz., smid wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot bet oprichten eener grofsmederij, in een gedeelte van het pereeel piaatselijk gemerkt 78 en gelegen aan de Donze-Visserstraat, kada- straai, bekend sectie I. no. 979, en dat op Maandag 17 Maart 1913, des namiddags 3 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen bet maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of scbrifteliik toe te licbten. Ter Neuzen, 3 Maart 1913. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gememtebestuur sijnversch enen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe e lich ten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-eecretarie ter visie is gelegd een verzoek van de Naamlooze Vennuotsckap Zuid-Nederlandsche Olie-handelsvereeniging te Middel- burg, om vergunning tot bet oprichten eener bewaar- plaats voor petroleum en benzine in een gedeelte Van het pereeel piaatselijk gemerkt 1 en gelegen aan bet Kazerneplein, op het pereeel, kadastraal bekend sectie C no. 2678, en dat op Maandag 17 Maart 1913, des namiddags o uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of scbrifteliik toe te lichten. J Ter Neuzen, 3 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gememtebestuur syn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondelhtn toe te lichten. Vergadering van Dinsdag 4 Maart 1913. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. Aanwezig de heeren I.amaitre, Ivruijsse, Van Driel, Dregmans, F. Uekker, Dieleman, P. Uekker, Smies, De Feijter en Wolfert. ifwezig de heer Oggel. Nu opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die daarna onveranderd worden vast- gesteld. De Voorzitter stelt aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van J. M. Oggel waarin deze berieht wegens ongesteldheid de raadsvergadering van heden niet te kunnen bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 21 Jan. 1913 tot wijziging der begrooting voor 1912, voorzien van het bewijs van goed- keuring door Gedep. Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 21 Jan. 1913 tot het aangaan eener geldleening groot f 5000 tegen eene rente van hoogstens 6 0/0 per jaar, ter voorziening in de behoefte aail kasgeld. Aangenomen voor kennisgeving. <1. Een missive van de voorloopige commissie tot sti,iliting eener electrische centrale voor Zeeuwsch- Vlaanderen, gevormd door de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury, P. W. Maarleveld, J. A. Neeteson, F. J. L. M. van Waesberghe en J. Huizinga, waarin wordt te kennen gegeven dat in de gehouden vergadering der voorloopige commissie besloten werd alvorens tot een defmitief besluit te komen, zich allereerst te wenden tot de colleges van Burg, en Weth. der betrokkengemeenten ten einde deze uit te noodigen de zaak aanhangig te maken bij den Raad. Immers, zal er iets van eene dergelijke stichting koinen dan dient vooraf vast te staan op welke gemeenten on- goifcer kan worden gerekend, of zich in elk gevalteover- tuigen van de gezindheid der Gemeentebesturen. Het is daarom dat wij Uw College beleefd verzoeken, om Uwen Raad uit te noodigen een vertegenwoordiger aan te wijzen hetzij de voorzitter of een der leden om zitting te nemen in eene Commissie welke tot taak heeft een onderzoek in de stellen naar de mogelijkheid van het stichten eener Electr. Centrale voor Zeeuwseh-Vlaanderen. Ook al heeft Uwe Gemeente eenige lichtvoorziening, dan nog zou het gewenscht zijn deel te nemen aan de samenstelling eener Commissie, wijl eene algemeene mede- werking niet anders dan zeer bevorderlijk kan zijn voor het welslagen van dit plan. llier is algemeene samenwerking noodig, wijl van Regeeringswege wordt gewacht op den uitslag oiuer be- moeiingen. Wij wekken Uw College op, den Raad Uwer Gemeente er op te wijzen, welk belang hier aan de orde is. Mocht later uit de kostenberekening blijken dat het plan niet voor uitvoering vatbaar is, en dus op eene andere wijze voorziening moet getrolfen worden, of wel dat het voor Uwe gemeente te groote offers vraagt, welnu, dan is er nog tijd genoeg om U aan de medewerking te onttrekken. Met het oog op eene eventueele totstandkoming van dit plan en de wetensehap dat enkele gemeenten belang hebben bij eene spoedige beslissing, dringt onze commissie er bij uw college op aan, voor of op 1 April a. s. eenig ant- woord te zenden. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. hierom- trent geen voorstel hebben en de beslissing hierover aan den Raad laten. De heer Smies is van meening dat Axel de electrische centrale voor verlichting niet noodig heeft- en dat deze gemeente zich er dus best van tusschen kan houden. Er is hier een gasfabriek, in Hulst ook, hij gelooft dat dit deel van Zeeuwseh-Vlaanderen zoo geen behoefte heeft aan eene electrische centrale. De Voorzitter zou het daarmede eens zijn, wanneer er alleen sprake was van het laveren van stroom voor ver lichting, maar er moet ook gedacht worden aan het leveren van stroom voor beweegkracht. Hij voor zich kan dat niet beoordeelen, maar, waar de landbouwers tegenwoordig veel machines in hun bedrijf aanwenden, zouden die mis- schien van de electriciteit een nuttig gebruik kunnen maken voor linn krachtwerktuigen, terwijl misschien ook de bewoners der buitenwijken er mede gebaat zouden zijn. Er zijn leden van den Raad die dat beter dan spreker kunnen beoordeelen. Overigens herhaalt hij ook dat, was er alleen sprake van verlichting voor de gemeente, dat er dan ook volgens hem geen termen zouden zijn om hieraan mede te werken, daar de gasfabriek der gemeente daarin goed voorziet. Er moet echter ook in aanmerking genomen worden, dat men op de krachtsvoortbrenging en op de buitenwijken der gemeente moet rekenen. De heer Smies wijst op Ter Neuzen; daar is toch ook eene electrische centrale, maar voor zoover hem bekend is, is geen enkele landbouwer daar bij voor zijn bedrijf aangesloten, de behoefte blijkt dus zoo groot niet. De Voorzitter ineent dat dit ook zijn oorzaak kan vinden in de duurte. Zooals de zaak van die groote centrale wordt voorgesteld, zou de bediening goedkoop worden, daar dit zou geschieden in verband met de cokesovens te Sluiskil, die voor goedkoope bedrijfskracht kan zorgen. De heer Kruijsse is ook van meening dat die centrale voor de kom der gemeente Axel niet noodig is, in ver band met de gemeentelijke gasfabriek. Voor de buiten wijken echter, zou het een mooie gelegenheid zijn en van practise!) belang, als de bewoners zich bij eene electrische centrale konden aansluiten. Stel itu voor, dat die centrale er komt, dan kan de Raad toch niet beletten dat door de gemeente de draden worden gespannen. Komt er niets van, dan is het al zeer gemakkehjk, dan behoeft men er zich verder niets om te bekommeren, maar als de zaak tot stand komt zou hij het beter vinden dat ook Axel daarin medezeggenschap had en zijne belangen kon be- hartigen, dan dat er zou worden gehandeld en beschikt over die gemeente, zonder dat men er iets inzeggenkon. Spreker zou er toe willen overgaan om een afgevaardigde te benoemen, doch zou een som willen vaststellen die de gemeente ten hoogste wil bijdragen in de kosten van dat voorloopig onderzoek, b.v. 25. Wanneer hieraan de gemeenten van Zeeuwseh-Vlaanderen op dezefde wijze deelnemen ineent hij dat de kosten van een voorloopig onderzoek gemakkelijk worden gedekt daar er wel een dertig gemeenten zijn. De Voorzitter merkt op dat het maar moeilijk gaat om van hier uit een begrooting te maken van de kosten die een voorloopig onderzoek zullen vergen. Dat onderzoek zal heel wat omvatten en als er een ingenieur bij te pas moet komen om voorlichting te geven, zouden die kosten nogal eens hoog kunnen loopen, daar die heeren niet goedkoop werken. De heer Smies zou er toch ook voor zijn om, wanneer een afgevaardigde wordt benoemd, een vftste som te be- palen die de gemeente er hoogstens voor over heeft. De heer Lamaitre zou> in het geheel geen bedrag willen noemen, hij zou zich heelemaal buiten het betalen in de kosten willen houden, ook al wordt er een afgevaardigde benoemd. Axel heeft geen electrische centrale noodig. de gemeente heeft gas, dat goed is, hij heeft er dus niets voor over om in de kosten van het onderzoek voor een electrische centrale mee te betalen. De heer Dieleman zou er wel voor zijn om een afge vaardigde te zenden, teneinde te kunnen hooren hoe die zaak in elkaar zit en hoe men denkt die tot stand te brengen. Kon men daartoe geraken, dan zou dat on- twijfelbaar voor velen in de buitenwijken van groot nut zijn. Die hebben nu niets aan de gasfabriek, daar aan- sluiting met groote kosten en inoeite voor hen gepaard gaan, maar aansluiting aan een electrisch net is gemakke- lijker. Spreker wijst op het Noorden van Nederland, waar men midden in het land centrales sticht, om het aan de landlieden gemakkelijk 'te maken daarbij aan te sluiten. Op den duur gaat het volgens spreker toch allemaal den weg naar de electriciteit uit. De Voorzitter is het er mede eens dat het voor verlich ting van de buitenwijken gemak zou kunnen opleveren, maar het dient niet alleen voor verlichting, doch ook voor de levering van stroom voor kracht. Hij deelt mede reeds een voorloopige vergadering over deze zaak te hebben bijgewoond. Daartoe waren alle burgerneesters uit Zeeuwseh- Vlaanderen uitgenoodigd. Spreker heeft er toen echter op gewezen dat hij daar kwam zonder eenig mandaat van Burg, en Weth. of den Raad en dat hij dus in geen enkel opzicht aan een bindende beslissing kon mcdewerken. In verband daarmede is dan ook besloten tot het verzenden van de nu ontvangen missive aan de verschillende ge meentebesturen. De heer Dieleman meent dat het voor deze gemeente niet gaan zal om er zich buiten te houden, al heeft men ook een gasfabriek. De Voorzitter merkt op, dat de eene gemeente er na tuurlijk meer belang bij heeft dan de andere, voor Zaam slag is het b.v. een heel andere zaak dan voor Axel, dat eene inrichting voor verlichting heeft. De heer Kruijsse betoogt, dat het bezitten van een gasfabriek door de gemeente geen reden mag zijn om deze zaak tegen te werken, noch uit overweging dat men voor de gemeente die centrale niet noodig heeft, noch omdat men vreest dat door die centrale coneurrentie zou geboren worden tegen de gasfabriek. Wanneer men er zoo over dacht, zou er niets tot stand kunnen komenuit het raadsbesluit tot stichting eener gasfabriek vloeide voor verschillende ingezetenen ook coneurrentie voort, maar dit weerhield toch niet om het besluit te nemen. Nu moet de Raad consequent zijn en deze zaak ook geheel als zaak beschouwen. Als het algemeen belang het eischt, is de Raad verplicht hieraan mede te werken. De Voorzitter merkt nog op, dat men het ook niet moet beschouwen alsof het al of niet totstandkomen der cen trale zal afhangen van het al of niet medewerken der gemeente Axel, men moet het, met het oog op de gas fabriek, in elk geval van andere gemeenten in de eerste plaats hebben. De heer De Feijter vraagt of het Rijk ook in de kosten ten goede komt. De Voorzitter antwoordt dat daarvan niets bekend is. De Regeering streeft er naar, door het geheele land de oprichting van groote centrales te bevorderen en het tegen te gaan dat allerwege kleine gesticht worden. Met het oog daarop is een Staatscommissie voor lichtvoorziening gevormd. Met den Voorzitter daarvan is de heer Huizinga in onderhandeling geweest. Die Rijkscommissie wachtnu den uitslag dezer pogingen af, eer van regeeringswege de hahd aan het werk geslagen wordt er is bij de regeering een streven om, ter wille der eenvormigheid, de lichtvoor ziening in eigen beheer te nemen. De heer De Feijter kan zich met het benoemen van een afgevaardigde wel vereenigen, als de kosten niet hooger komen dan 25. De heer Lamaitre is er ook niet tegen dat er een elec trische centrale komt, maar hij wenscht dat, als men begint er aan mee te doen, dat men dan vooruit zal weten wat het kosten zal, want men heeft ondervonden, bij de boringen naar drinkwater, dat men heel wat te betalen kreeg. Als men bepaalt hoeveel men er hoogstens voor over heeft, dan weet men ook waarmee men er van af is. De heer Kruijsse meent dat een bedrag van f-25 hoog genoeg gaat voor de voorloopige kosten. Naar zijn idee omtrent eeh voorloopig onderzoek, zal men daarvoor niet terstond ingenieurs noodig hebbenals men die noodig heeft, is, meent hij, de zaak al zoover gevorderd. dat men zeggen kan dat de centrale tot stand komt. En om een afgevaardigde te benoemen en zich heelemaal terug te trekken van het betalen der kosten, dat gaat toch niet. Als men mee wil spreken, dan moet men er ook in willen betalen. Ten slotte stelt spreker voor een afgevaardigde te be noemen, te bepalen daarvoor aan te wijzen den burge meester en als bijdrage in de gezamenlijke kosten van het voorloopig onderzoek van wege deze gemeente een bedrag toe te staan van hoogstens f 25. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 2 stem men. Voor stemmen de heeren Dieleman, Kruijsse, Van Driel, De Feijter, Dregmans, Wolfert, P. Dekker en F. Dekker tegen stemmen de heeren Lamaitre en Smies.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1