Ter Heuzensche Gourant Diasdag 4 Maart 1913. No. 5886. TWBHDB BTjAD. Gemeenteraad van Zaamslag. VAN Vergadering van Vnjdag 28 Februari "1913. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, burgerneester-raadslid. Aanwezig de heeren De Ruijter, De Mul, De Jonge, De Phtter, De Klerk, A. de Feijter, Faas, Wisse enDieleinan. Afwezig de heer Scheele. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht in de eerste zitting van dit jaar de hoop uit te spreken, dat alien dit jaar weer in gezondheid mogen eindigen en het werk voorspoedig moge zijn, terwijl hij alien Gods besten zegen toewenscht, zoo voor hun persoon als hunne fsinilie en in hun zaken en bedrijf. Het zal voor de leden ditmaal een druk jaar zijn, in verband met vele verkie- zingen, doch hij hoopt dat alles met dezelfde kracht en toewijding zal kunnen geschieden en alles, zooals dat tot hiertoe het geval was, in goede harmonie zal afloopen. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1Notulen. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en daarna onveranderd vastgesteld. 3. Mededeelingen. a. Eon schrijven van den heer Scheele, vvaarin deze bandit de zitting van heden niet te kunnen bijwonen. in varband met eene vergadering van de cooperatieve Beet- wortelsuikerfabriek. Aangenomen voor kennisgeving. Ii. Proces-verbaal van de door Burg, en VVeth. op 25 -Febr. 1.1. ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- laOuden kasopneming, waarbij is gebleken dat over de dienstjaren 1912 en 1913 is ontvangen 37.049,07* en aitgegeven f 35.647,09^, zoodat in kas moet zijn f 1401,98, welk bedrag ook aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. 3 Ingekomen stukken. een schrijven van de heeren P. C. de Moor, A. Hoste, J. P. Geelhoedt en E. J. de Klerk, waarin deze berichten dat zij de benoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van Gedep. Staten waarbij de goedkeuring wordt bericht van de begrooting voor 1913. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedep. Staten waarbij wordt ver- zacht de uitgaaf ad 20 voor vergoeding wegens verhuis- kdsten aan den bewoner van een onbewoonbaar verklaarde waning op een afzonderlijken post der begrooting te brengen. Dit zal geschieden. U. Bericht van Gedep. Staten houdende bericht van ban besluit tot defmitieve vaststelling der gemeenterekening ever het jaar 1911. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het verslag der Commissie tot wering van school- varzuim over het jaar 1912. Dit wordt ter inzage gelegd. 14 blijkt uit dat door de Commissie wegens verzuim van k&nne kinderen werden opgeroepen 14 personen. Deze gaven als reden van het verzuim op dat zij de verdiensten hunner kinderen niet konden missen. Van twee hunner kon de commissie dat aannemen, maar moest het van de auderen betwijfelen, waarom dezen ernstig vermaand werden. lliervan-werd ook mededeeling gedaan aan den arrondissementsschoolopziener. f. Een schrijven van de Commissie tot wering van sehoolverzuim, waarin wordt bericht dat tot Voorzitter is gekozen de heer P. C. de Moor en tot secretaris de heer J. P. Geelhoedt. Aangenomen voor kennisgeving. K. Het door Burg, en Weth. ingevolge art. 52 der woningwet opgemaakte beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in daze gemeente gedurende het jaar 1912 is verricht. Wordt ter inzage gelegd. Ii. Het verslag van de Gezondheidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen oyer het jaar 1912. Wordt ter lezing gelegd. j. Een missive van het voorloopig cornite voor het stichten eener elestrische centrale voor Zeeuwsch-Vlaan- deren, waarin wordt verzocht vanwege de gemeente een a^evaardigde te willen benoemen in het comite dat de mogehjkheid van de stichting eener centrale zal onder- zeeken. De bedoeling is dat met zoodanige benoeming de raad in heginsel instemming betuigt met het denkbeeld, doch de gemeente verbindt zich voor niets, voor het geval mocht blijken dat het plan niet uitroerbaar is of te groote offers van de gemeente zou vergen. De heer De Klerk dacht dat Zaamslag tegenwoordig nog al een goede verlichting had. De Voorzitter stemt dat toe, maar inerkt op dat het mogelijk toch nog verbeterd kan worden en mogelijk goedkooper zijn. Bovendien moet niet alleen op licht, maar ook op beweegkracht gerekend worden. Op eene bijeen- komst te Ter Neuzen is medegedeeld dat de heer Van IJsselsteijn, de vertegenwoordiger der ltegeering, een bezoek heeft gebracht aan de cocesovens te Sluiskil, en dat bij het daar ingesteld onderzoek gebleken is, dat aan die fabriek in de toekomst beweegkracht voorbanden komt om elec trische energie op te wekken niet alleen voldoende voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, doch wel voor geheel Zeelaud en niet alleen voor verlichting, maar ook voor beweegkracht tan behoeve van particulieren en ook van alle in Zeeland rijdende of ontworpen trams. 1 let zou ook gemakkelijk zijn voor de landbouwers die Aan voor beweegkracht electrisehestroom kunnengebruiken. Zeo'n draadje spannen is een kleinigheid, maar een leiding van buizen voor gas wordt veel duurder. Spreker meent dat er wel wat in ligt De heer Wisse ziet de directe noodzakelijkheid nog niet in om hieraan vanwege de gemeente Zaamslag mee te doen. Hij meent dat de landbouw voor beweegkracht daar ook zoo geen behoefte aan heeft. Het zou eventueel voor de gemeente ook weer heel wat kosten en hij meent daarom dat er niet op moet worden ingegaan. De Voorzitter betoogt dat overal rekening mede moet worden gehouden. Het is niet alleen voor motoren en voor verlichting van de gemeente, maar ook voor verlichting van particulieren, die er gebruik van willen maken. De petro- leutnverlichting is verouderd en wellicht is de electrische verlichting op de wijze zooals men nu denkt het te kunnen mrichten, ook goedkooper. Er moet ook rekening worden gehouden met den toestand waarin we leven. De geest van den tijd is vooruitgang. Het is nu ook nog niet te zeggen of de zaak zal tot stand koinen, maar het betreft nog slechts het instellen van een onderzoek, om na te gaan of het plan vanwege de kosten uitvoerbaar is. De heer De Ruijter meent dat het ook een verschilzou maken of de buizen vanwege de gemeente dan wel door de fabriek zouden worden gelegd. De heer Wisse merkt op dat, als de fabriek daarvoor zou zorgen, de gemeente dan toch de rente van het er in gestoken kapitaal zou moeten opbrengen. De heer De Ruijter zou dat ook liever doen, dan be- hoeft men maar de rente te betalen, maar heeft verder geen zorgen. Als men de buizen zelf legt, zit men voor het voile kapitaal, ook al gaat de zaak later niet op. Hij wil wel gelooven dat het met de cokens-ovens goed zal gaan, maar met de staalfabriek heeft men toch gezien dat die gebouwd is en ten slotte niet in exploitatie kwam. Men moet overal op bedacht zijn. De heer Wisse herhaalt de noodzakelijkheid om hieraan deel te nemen niet te kunnen inzien. Men heeft hier geen behoefte aan electriciteit. Dat de petroleumverlich- ting achterlijk is, is waar, maar die wordt toch met sucees vervangen door de gazoline verlichting. De Voorzitter erkent dat die verlichting goed is, maar wijst er op, dat de prijs van de gazoline voortdurend stijgt en die verlichting dus duur wordt. De heer Wisse wil dat niet tegenspreken, maar voert daartegen aan, dat het ook bekend is, dat electrische ver lichting evenmin goedkoop is. De Voorzitter betoogt, dat men juist van meening was dat het hier mogelijk zou zijn goedkoop stroom te leveren. Aan de cokes-ovens komt een enorme hoeveelheid gas disponibel, die men als waardeloos moetlaten wegvliegen. Als die in beweegkracht voor het ontwikkelen van elec triciteit zal kunnen omgezet, zal men daarvoor geen hoogen prijs vragen en omdat men dat product goedkoop krijgen kan, zal men ook goedkoop electrischen stroom kunnen leveren, daar nu de kosten van het ontwikkelen den stroom duur maken. De meer genoemde heer Van IJsselsteijn was van meening dat de stroom zou kunnen geleverd worden voor de helft van den prijs die er nu voor gerekend moet worden. Naar spreker meent, kan Sas van Gent met een Belgische maatsehappij eene overeenkomstsluiten voor het betrekken van stroom voor een halven franc per kilowattuur en als men dan nu daarvan de helft rekent, komt het zeer goedkoop. Sas van Gent zou gaarne op het haar gedaan aanbod ingaan, maar nu blijft het, met het oog op de aanhangige plannen aan deze zijde der grens, sleeper] d. Spreker raadt aan deel te nemen aan het instellen van het onderzoek, dat zal maar een bagatel kosten en bepaalt zich tot administrate. Wanneer de zaak tot stand komt en van de cokesfabriek zelf uitgaat, zijn er voor de ge meente geen kosten aan verbonden. De heer Wisse zou, als men ander licht wenscht, meer voordeel zien in het stichten eener gasfabriek men ziet overal, dat dit een bron van inkomsten wordt voor de gemeente. De Voorzitter meent dat men ook om de ingezetenen moet denken. Als de ingezetenen goedkoop aan licht of beweegkracht geholpen worden, is dat voor hen toch ook een voordeel. De heer Wisse merkt nog op, dat electriciteit wel dient voor verlichting en beweegkracht, maar niet voor ver- warming, wat met gas wel het geval is. De heer A. de Feijter meent dat er in elk geval geen bezwaar in kan zijn, dat de gemeente meedoet aan het in stellen van een onderzoek. Men verbindt zich verder tot niets en de kosten daarvan kunnen niet groot zijn. De heer De Ruijter stemt daarmede in. Het voorstel van Burg, en Weth. om een afgevaardigde te benoemen, wordt aangenomen met 7 tege-n 3 stemmen. Voor stemmen de heeren De Ruijter, De Mul, Faas, A. de Feijter, De Jonge, De Putter, en de Voorzittertegen stemmen de heeren Wisse, De Klerk en Dieleman. Daarna wordt overgegaan tot het benoemen van een afgevaardigde, waarvoor met 8 stemmen wordt aangewezen de Voorzitter. Op de heeren De Jonge en De Ruijter was elk 1 stem uitgebracht. De Voorzitter neemt de benoeming aan. j. Een schrijven van den heer A. Kok, waarin deze wegens gezondheidsredenen, eervol ontslag verzoekt als hoofd van de school te Othene, met ingang van 1 April a.s. De Voorzitter deelt mede dat zich na de oproeping nog geen sollicitanten hebben opgedaan. Hij stelt daarom voor, dit verzoek nog eens aan te houden tot een volgende ver gadering en inmiddels pogingen aan te wenden om in de tijdelijke waarneming van de functie te voorzien, daar de zaken toch moeten voortgaan. De heer Wisse wijst er op, dat de heer Kok reeds op gevorderden leeftijd is en bij het onderwijs in deze ge meente zijn lauweren heeft verdiend. Zou het deze nu met krenkend vinden dat zijn verzoek om ontslag, ge- grond op gezondheidsredenen, wordt aangehouden De Voorzitter gelooft niet dat de beer Kok er iets krenkends in zal zien, daar het de bedoeling van Burg, en Weth. is om met den zoon van den heer Kok, die thuis is, over de waarneming te onderhandelen. De heer Wisse acht dat een ander geval, maar deelt nog mede gehoord te hebben dat de gezondheid van den heer Kok verre van gunstig is. Het voorstel om de beslissing op het verzoek aan te houden wordt aangenomen z. h. s. It. Een adres van C. 't Gilde Jr., waarin deze te kennen geeft te hebben vernomen dat van gemeentewege eenige waggons sintels zijn aangekocht. Hij vermoedt dat de aanschaffing daarvan een uitgaaf van meer dan f 25 zal vorderen en wijst op het raadsbesluit dat leveringen enz. ten behoeve der gemeente van meer den f 25 moeten worden aanbesteed. Hij verzoekt alsnog in de gelegenheid te worden gesteld naar de levering van die sintels te kunnen meedingen en inaatregelen te willen nemen, dat het raadsbesluit in het vervolg beter worde nageleefd. De Voorzitter stelt voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer De Klerk meent dat er toch wel wat in ligt, want volgens een raadsbesluit moeten leveringen van boven de f 25 worden aanbesteed. De Voorzitter stemt dit toe. Hij deelt verder mede dat werden noodig geacht 40,000 K.G. sintels en aan den heer Kieboom werd geinformeerd, wat die zouden moeten kosten, waarop de mededeeling volgde dat dit aan de fabriek te Selzaete genomen, fr. 1,20 per 1000 K.G. zou zijn. Dater nu later 45,000 K.G. zijn geleverd, konden Burg, en Weth. niet lielpen, maar uit de mededeeling blijkt dus. dat het bedrag van den aankoop bleef beneden de f 25. Overigens was het niet bekend dat Gilde aan leveringen van sintels deed. Als het later voorkomt, zal ook aan hem prijsopgaaf worden gevraagd. De heer De Jonge vraagt of dat de prijs was voor levering franco Zaamslag. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Er is bijgekomen de spoorvracht van Selzaete naar Sluiskil en de kosten van het verder vervoer. De heer De Jonge merkt op dat de kosten dan ook boven de f 25 gekomen zijn. De Voorzitter wijst er op dat de aankoopsom er beneden is gebleven en dat dit de voordeeligste weg was om ze te ontvangen. Als we gevraagd hadden om per schip te leveren aan de losplaats zou de uitgaaf veel hooger ge- worden zijn. Het is ook steeds de gewoonte dat de ver- voerkosten voor rekening der gemeente komen. De levering van de producten wordt aanbesteed en die van het vervoer van de losplaats naar de besternmingsplaats wordt af- zoiulerlijk onder de voerlieden aanbesteed. Z. h. s. wordt besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. I. Een adres van C. 't Gilde Jr. en andere herbergiers, die daarin te kennen geven dat zij met leedwezen ver nomen hebben de telkens afwijzende beschikking op de requesten tegen de sluiting der cafe's gedurende degods- dienstoefeningendat er nu echter eene nieuwe reden is gekomen, waardoor het openhouden der cafe's gedurende dien tijd niet alleen billijk, maar noodzakelijk zal blijken, zooals in de memorie van toelichting nader wordt uiteen- gezet. Op grond daarvan wordt nogmaals verzocht de verordening alsnog buiten werking te stellen. In de memorie van toelichting geven adressanten te kennen dat zij geheel en al onderschrijven wat in vorige requesten, omtrent de sluiting van de cafe's in de ge meente gedurende kerktijd, tegen dat sluiten is aangevoerd. Het nieuwe punt dat hier door adressanten aangevoerd wordt, komt op het volgende neer Door de Directie van den eerstdaags hier in exploitatie komenden tram is in de kom der gemeente gevraagd naar een bestelhuis, tevens halte van de trameen plaats waar dus goederen kunnen worden gebracht en gehaald en waar de passagiers kunnen vertoeven, wachtende op de vertrekkende en aankomende trainmen. Met het oog op het sluiten der cafe's gedurende de godsdienstoefeningen kon voorloopig nog geen besluit ge nomen worden. Een station stichten en een daarbij behoorende halte- chef brengt enorme kosten mede. Tevens zou in een dergelijke halte of station een verlofzaak hunnen ge vestigd worden. hetgeen Burg, en Weth. volgens de Drankwet niet kunnen beletten of tegenhouden, welke verlofzaak ook niet gedwongen kan worden gedurende kerktijd, als trainmen vertrekken of aankomen, te sluiten. Men zie daarover reeds uitspraken van verschillende recht- banken. Een dergelijke verlofzaak zou derhalve een streepje voor hebben op andere voor het publiek toegankelijke lokalen. De Voorzitter stelt namens Burg en Weth. voor dit adres aan te houden, het zal toch wel 1914 zijn eer de tram rijdt en die van Ter Neuzen naar hier dat zal wel 1915 worden. Als dan eens mocht blijken dat verandering van de verordening of een anderen maatregel noodzakelijk was, kan dit nog altijd geschieden. Nu acht spreker het wel een beetje voorbarig. De heer De Jonge verklaart van begin af er tegen te zijn geweest dat de verordening werd ingevoerd. Hij stelt voor die in te trekken. De Voorzitter handhaaft het voorstel van Burg, en Weth. om het adres aan te houden. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Ruijter, De Mul, De Putter, De Klerk, Faas, Wisse, Dieleinan en de Voorzitter, tegen stemmen de heeren De Jonge en A. de Feijter. •a>De Voorzitter deelt mede dat de commandant der rijksveldwacht verzocht heeft om voor de diensten die hij ten bate der gemeente heeft gepresteerd, weder evenak vorige jaren eene gratificatie te mogen ontvangen en vraagt of een der leden bezwaar heeft weder f 30 daarvoor toe te staan. Met algemeene stemmen wordt besloten deze gratificatie weer te verleenen. 4. Wijziging begrooting van het Burgerlijk Armbe- stuur over 1912 en aanvraag om een suppletoir subsidie. De Voorzitter deelt mede dat van het Burgerlijk Arm- bestuur een schrijven is ingekomen, berichtende dat door verschillende omstandigheden over het jaar 1912 een be drag van 250 tekort komt en de Raad verzocht wordt de toegestane subsidie daarmede te verhoogen. Tevens wordt overgelegd eene omschrijving van de posten waar voor die verhooging noodig is, en ook van die posten waarop bedragen zijn overgehouden. De heer Wisse, Voorzitter van het armbestuur, verlaat de vergadering. De heer De Putter merkt op dat het nogal een groot tekort is en vraagt hoe Burg, en Weth. daarover denken. De Voorzitter geeft te kennen dat Burg, en Weth. van meening zijn dat er niets tegen te doen is. De armen, de ouden van dagen moeten geholpen worden, dat is een plicht die op de gemeente rust, en voegt hij er aan toe wij leven onder de gelukkige omstandigheden, dat wij dat kunnen doen. De heer Faas ziet er geen bezwaar in dat bedrag toe t« staan, hij acht dat nuttig besteed geld. De Voorzitter deelt nog mede dat het tekort voor een groot deel ontstaan is door de voortdurende verpleging eener vrouw in het ziekenhuis te Ter Neuzen, dat daar voor nog de voordeeligste plaats is gebleken. Dan zijn er menschen die, bij het ouder worden al eens wat meer ondersteuning krijgen enz. Met algemeene stemmen wordt besloten de suppletoire subsidie toe te staan en de gewijzigde begrooting goed- gekeurd. De heer Wisse komt weder ter vergadering en dankt de leden voor de genomen beslissing, nadat deze te zijner kenuis is gebracht. Si, Vaststelling van het kohier der schoolgelden voor 1913. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt het kohier der schoolgelden voor 1913 vastgesteld op 144,60. O. Vaststelling van het suppletoir kohier der school gelden voor 1912. Met algemeene stemmen wordt het suppletoir kohier der schoolgelden voor 1912 vastgesteld op /2,40. 7 Vaststelling van het kohier der belasting der honden. Op het voorstel van Burg, en Weth. wordt het kohier der belasting op de honden voor het jaar 1913 vastgesteld op f 208. 8. Af- en overschrijving in de begrooting voor 1912. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor in de grooting voor 1912 op verschillende posten af- en over te schrijven en de ontvangsten te verhoogen met f 500, benevens verschillende uitgaafposten tot een gezamenlijk bedrag van f 919,024, en verschillende uitgaafposten te vertninderen met f 419,024. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Vaststellen staten van oninbare posten over 1912. U|> voorstel van Burg, en Weth. worden met algemeene stemmen vastgesteld de volgende staten van oninbare postenwegens schoolgeld op een bedrag van 10,80, hondenbelasting 9,00 en hoofdelijken omslag 20,59. IO. Voorstellen tot onbewoonbaarverklaring van woningen. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. ingevolge advies der Gezondheidscommissie voorstellen de woning wijk B 79, die tlians onbewoond staat,. behoorende aan de erven Riekwel, onbewoonbaar te verklaren, daar deze in een staat is, dat die door herstelling niet meer in een bewoonbaren staat kan worden gebracht. De heer Wisse vraagt of de eigenaars al met dit voorstel in kennis zijn gebracht. Hij zou dit wel noodig oordeelen dan kunnen de menschen zelf eerst zien wat ze er mee doen willen. De Voorzitter merkt op, dat nu juist dat voorstel gedaan wordt, om hen er mede in kennis te stellen. De heer Wisse meent dat het dan al te laat is. De Secretaris merkt op dat, na de onbewoonbaar ver- klaring de eigenaars nog gelegenheid hebben om voor- zieningen te maken en daarna kunnen vragen de onbe woonbaarverklaring op te hetfen. Ilet voorstel van Burg, en Weth. wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. Daarna stellen Burg, en Weth. voor ingevolge het advies der gezondheidscommissie het huisje in de buurt Othene, bewoond door Abr. Kolijn, eu aan dezen behoorende, onbe woonbaar te verklaren. De stukken zijn gesteld in handen van den gemeente-architect en die heeft gerapporteerd dat het ook hem voorkomt, dat het huisje niet door herstelling in bewoonbaren staat is te brengen. De heer Wisse vindt het verschrikkelijk dat een arme werkman, die in het bezit van een huisje is weten te ge- raken en dat jaren lang heeft bewoond, genoodzaakt wordt het te ontruimen. De Voorzitter deelt mede dat in dit geval Burg, en Weth. voorstellen den termijn voor ontruiming te stellen op 6 maanden. Daarna kan desnoods nog uitstel verleend worden. Hij meent ook uit hetgeen hij daaromtrent ge hoord heeft, dat er wel mogelijkheid bestaat, om het huisje op te knappen, maar dat het schijnt dat er iemand achter zit die er nog wat uit halen wil. Wordt dit besluit genomen, dan is het een waarschu- wing dat het voor hen tijd is om er mede te beginnen. Nadat den heer Faas op zijne nadere vraag verzekerd is dat later nog uitstel kan worden verleend, stemt hij, evenals alle andere leden voor, onder opmerking dat de Raad door de wet ten slotte toch genoodzaakt wordt toe te geven. II. Aankoop van een sehrijfmachine. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. voorstellen over te gaan tot het aankoopen eener sehrijfmachine. In verschillende gemeenten is men reeds tot dien aankoop overgegaan en het zou hier voor den secretaris ook veel gemak opleveren, vooral daar het voor dezen tijdens de ziekte van den ambtenaar ter secretarie nogal druk is. Er kan met eene sehrijfmachine vlugger worden gewerkt en de gelegenheid voor het vermenigvuldigen der stukken bespaard eenerzijds tijd en kan ook voordeel afwerpen voor het schrijven van stukken die nu in enkele exem- plaren gedrukt worden aangeschaft. Op een vraag van den heer Wisse wat de kosten daar van zullen zijn antwoordt de Voorzitter dat geinformeerd is bij den heer N. J. Harte te Ter Neuzen. die te kennen gaf eene deugdelijke en solide machine te kunnen leveren voor f 140, merk Imperial. Nadat op verzoek van den Voorzitter aan de leden nog ©nkele mededeelingen omtrent genoemde machine zijn verstrekt, wordt met algemeene stemmen tot aankoop daarvan hesloten. 8 3. Benoemen leden van het Burgerlijk Armbestuur. Op verzoek van den Voorzitter wordt overgegaan tot het benoemen van 3 leden van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren .lacs, van Hoeve,'A. Kiaassen en S. Scheele. Genoemde heeren worden met algemeene stemmen lierbenoemd. 18. Veorstel wijziging polilieverordening De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor aa» ,.art. 1 van de algemeene politieverordening eene alinea toe te voegen waardoor verboden wordt nop straat luid- ruchtig te zingen, te schreeuwen of geraas te tnaken, te spelen of te slaan op instrumenten. trommels, ketels of andere voorwerpen met de blijkbare bedoeling om andere menschen lastig te vallen of volksoploop te verwekken". Dit wordt noodig geacht omdat de rijkswet geen vol doende bepalingen bevat tot beteugeling van het rumoer dat in den avond wel eens op het dorp heerscht. De heer Wisse merkt op dat ook nog wel zou moeten worden verboden het openwerpen van de deuren der inge zetenen. De Voorzitter zegt dat er ook nog over gesproken was om er in op te nemen het bevuilen van stoepen. De heer De Jonge acht de voorgestelde wijziging nuttig als er dan ook de hand aan zal gehouden wordendat is wel noodig. Na nog enkele opmerkingen, waarbij ook de (hoogstens j 1 boete) straf een onderwerp van bespreking maakt, wordt het voorstel aangenomen. Op een betoog dat de straf wel wat laag was werd niet ingegaan, omdat men eerst eens wil zien hoe het werkt. Helpt het niet, dan kan de straf later altijd nog verzwaard worden. Er werk ook aangevoerd dat het een bepaling is die voornamelijk tegen de jeugd is gericht, dat deoudersdus de boete zouden moeten betalen en dat de straf voor velea misschien al erg genoeg is, wanneer ze weten dat er proces-verbaal tegen hen is opgemaakt. 14. Omvraag. r». De heer De Jonge zou gaarne zien dat de hand gehouden werd aan de bepaling der politieverordening, waarbij het verboden wordt met tweewielige, met boome* geladen voertuigen, in de kom van het dorp stil te staan. De vorige week stonden er niet minder dan drie tegelijk op het dorpsplein. De Voorzitter zegt toe, dat hij de aandacht der politie hierop zal vestigen en hun verzoeken, daarop toe te zien. b. De heer De Jonge vraagt of Burg, en Weth. al werk gemaakt hebben van de verschillende veranderingen die in het dorp aan de wegen moeten gebeuren, b.v. de verbetering aan de Axelsche straat, de Stoofstraat en de goot aan de pomp. De Voorzitter antwoordt dat het de gewoonte is, dat de gemeente-architect jaarlijks nagaat wat er geschieden moet en dat hij dan met een voorstel daaromtrent bij Burg, en Weth. komt Dit is nog niet geschied, maar hij zal er eens naar informeeren. De heer De Jonge meent dat het aan beveling zou ver- dienen als de aanbesteding in deze dagen zou kunnen plaats hebben, daar men dan een tijd kan bepalen wanneer het klaar moet zijn, wat niet kan, als het werk eenmaal is uitgekomen, daar de ambachtslieden dan niet overal tegelijk kunnen zijn. Overigens is het ook het best dat dat toestanden die te wenschen overlaten, zoo spoedig mogelijk worden verbeterd. De Voorzitter zegt toe, dat er zoodra mogelijk werk van zal worden gemaakt. I>. De heer Wisse vestigt de aandacht op den weg aan de losplaats. Daaraan zal toch ook iets moeten worden gedaan. De Voorzitter erkent dit, daar zal dezer dagen eens naar gezien worden. In dit najaar heeft die weg veel geleden. it. De heer De Jonge vraagt of er aan Burg, en Weth' nog niets bekend is omtrent de tramplannenten op- zichte van den loop door deze gemeente. De Voorzitter antwoordt dat daarvan nog niets is inge komen. Hij weet er nog niets van. De heer De Jonge verklaart die vraag te stellen, om dat hij heeft gehoord dat er voor de tram een rij boomen op bet dorpsplein zou moeten worden opgeruimd. Hij zou dat zeer betreuren, en meent dat daartegen moet worden gewaakt. De Voorzitter zou dat ook jammer vinden, hoe minder boomen er weg moeten, hoe liever, daar het dorp er door ontsierd zou worden. De vraag is echter of het mogelijk zal zijn de door den heer De Jonge bedoelde rij boomen te behouden, daar de train dan een zeer korten draai zou moeten maken. De heer De Jonge meent dat dit geen bezwaar is, in Hulst maakt de tram ook een zeer korten draai. De heer Wisse merkt op dat het te Hulst daarom juist veranderd moet worden. De heer De Jonge meent dat dit daar nog zoo gauw niet gebeuren zal, want dan moeten huizen onteigend worden en dat is hier niet het geval. Wat daar kan, 1 kan echter hier ook. De Voorzitter merkt op dat men altijd kan zien hoc de maatsehappij wenscht te werken, als de plannen zullen f zijn ingekomen. De heer A. de Feijter informeert nog naar de losplaats.! Hij heeft gehoord dat die komt nabij de begraafplaats, I in elk geval beoosten het dorp. :'9 jL De Voorzitter en andere leden hebben daar ook vanf gehoord. De heer A. de Feijter meende dat eerst was bepaaldL dat de losplaats aan de zijde van Ter Neuzen zou komen. Hij had dat beter geacht, omdat nu de bieten in het na- jaar door het dorp zullen moeten worden gevoerd en dit! een vuilen toestand zal veroorzaken. De heer De Ruijter erkent dat, of de losplaats al aanf deze, of aan gene zijde van bet kerkhof komt, zal er weinigf af of toe doen, want men ziet het op andere plaatsen, b.vl te Axel, dat het in het najaar in de nabijheid van de loi r plaats op de wegen zeer vuil wordt. De Voorzitter deelt mede dat men van het oorspronkelijkel denkbeeld om de losplaats te maken aan de zijde va 6 Ter Neuzen is teruggekomen, omdat het niet te verwachter^P is dat de tram in de richting van Ter Neuzen rijdendelji bieten mee zal nemen. Na nog enkele opmerkingen hieromtrent sluit de Vooi -jl. zitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5