Ter Nea2ens:he Coura-t De Zoon van den Bankier. Zaterdag 22 Februari 1 13, No. 5882. JDm~EZjJD~E3 IBTL^UD. Buitenland. FEU ILL ETOK. Genie' gde berichten. ENGELAMB. MEXICO. RECHTSZAKEN. Arrondissenaents-Rechtbank te Middelburg. VAN Uit de berichten is nog niet op te maken of kiesrechtvrouwen dan wel mannen, die voor- standers zjjn van vrouwenkiesreebt, de bom in bet landhuis van den Eogelschen Minister Lloyd Georgte hebben gelegd. Er is ook nog een bom gevonden die niet ontploft is. Zij bestond uit een blikken bus. gevuld met zwart kruit, vanwaar een kruitloop was aangelegd naar een rijk met petroleum gedrenkte licht brandende massa. Daarin was een brandende kaars neergezet, die, wanneer ze laag genoeg was afgebraud, den brand in het kruit inoest steken. Door de ontploffing van de eerste bom schjjut ecbter de kaars van ae t.weede te zijn uitgedoofd. Aan bet huis is groote scbade. Deze wordt op pl.m. 70t) pond sterling geschat. Mevrouw Paukhurst heeft in een vergadering op Woensdugavond beweerd dat de aanslag het werk is van kiesrechtvrou wen. Zij nam de verautwoordelijkheid op zich en wilde er de gevolgen wel voor aanvairden. Zij beweerde dat men tocb niets kon doen dan haar in de gevangenis zetten en daaruit zou zij zich door een hongerkuur wel weten te bevnjden. Onder- tusschen riepen de toehoorders dat dit schandelijk was. Eeo paar jaar geleden is door kiesrecht- vrouwen ook reeds een aanslag gepleegd op een Ministerswoning, dat van den heer Harcourt. Toen werden zij ontdekt en twee hunner hebben voor dat feit terechtgestaan. Het afzetten van den Mexicaansehen president Madero is nog onverwacht geschied en ook op een ongedachte wijze, namelijk door den bevel- hebber der Regeeringstroepen Huerta. De laatste heeft gebruik gemaakt van de omstandigheden die door dmi door Diaz geleidden opstand zijn ontstaan Ook scbijnt hij de be- velen die Madero gaf met langer te hebben willen of kunnen uitvoeren. Deze had aan hem en aan Blanquet opgedragen Diaz en zijn aan- bangers te verdrijven uit het tuigbuis, waar zij zich geneste'd bidden, het mocbt d»n ook kosten wat het wilde. Dit laatste sclnjnen de generaals te kras te hebben gevonden, tmsschien ook te gevaarijjk, althans zij weigerden Zij hebben omdat Madero geen gevolg gaf aan hun raad om dan maar liever /.elf af te treden, hem en zijn Mo isters gevangen ge- nomen, terwijl Huerta zicb voorloopig tot Presi- sident liet uit roepen. Hij heeft de Earner reeds bijeengeroepen, Na de gevangenneming frok een menigte door de straten juiehende voor Diaz en Huerta. Eenige ieiders der opstandelingen in bet Noorden hebben te kennei gegeven dat zij zich met bet optreden van Humta als President niet kunnen vereeoigen en dat zij daarom den strijd zullen voortzetten Een rechte kant is er daar in de Zuid-Amerikaansche Staten, waar de man nen van de sabel regeeren en elkaar gewoonlijk in het haar zitten, niet gemakkelijk aau te krijgen. Zwaar viel hij in een stoel neer. wDat is de vloek, die op rijken neerdaalt God weet, dat ik liever ailes verloren zou hebben, dan dat dit over ons hoofd moest konienLiever zou ik gestorven zijn, je moeder en jij zelf met mij. Je moeder zou daar ook de voorkeur aan gegeven hebben. Weer kreunde hij. Toen trachtte hij op te staan en hield zich aan de leuning van den stoel vast alsof hij vreesde neer te slaan onder den diuk van het gebeurde. z/lk ben nog niet besloten, wat ik met je doen zal. Ik moet er met moeder over spreken en dan een besluit nemen. Jk had gehoopt, dat ik haar dit alles had kunnen be- sparen, maar ik voel. dat ik daartoe niet het recht heb. Eene moeder heeft recht alles van haar kind te weten het slechte zoowel als het goede. Ten opzichte van Evert Hartman is alles anders geworden." Een diepe zucht ontsnapte hem. ,/Mijn plicht jegens hem springt duideljjk in het oog. Ik moet handelen. Ik heb hem grooc, zwaar ourecht aaegedaan cd dat moet ik herstellen, als het nog mogeiijk is. Ik heb hem diep gewond. Ik zal naar hem toe gaan en hem zeggen, dat hij van alle smet vrjj De val van, Madero is naar het sehijnt voar- nameljjk te wjj'en aan baodelirigen van zijn breeder, van wien wordt gezegd dat gij macb- tiger was dan de president zelf en die steeds eigenmachtig optrad. De broeder Gustavo, is ook in hecbtenis geuomen en reeds kort daarua doodgescboten. Ook het leven van Madero zou z"lf in gevaar verkeeren, omdat onder zijne papieren eene lijst werd gevonden, bevattende de naraen van een aantal personen die hij voornemens was te laten terechtstellen. Uit verschillende telegram men valt af te leiden dat deze opstand gepaard is gegaan met veel bloedvergieten. Volgens een telegram uit New-York aan. de Eoln. Ztg., is het onmogelijk te Mexico vast te stellen, hoevele dooden en gewonden in de sedert eenige dageti ontoegankeiijke woonhuizen van de stad liggen. Overal dringt lijkenlucht naar buiteu. Elkeu dag worden groote stapels die op puin oopen gelijkeu, met petroleum negoten en aaugestoken. De reuk van brandeud menschenvleesch ver- raadt dat die hoopen nit lijken bestaan. De nood en de tafreeleD van .erschiikking onder de arme bevolking zijn niet te heschrjjven. De vrede in het land schijnt nog veraftezijn. De revolutionnaire partijgangers in het Noorden verklaren, dat de benoeming van den generaal der regeeringstroepen Huerta tot waarnemend president voor lieu onaanneinelijk is. Marco Hernandez, een broer van den Minister van Binnenlandscbe Zaken, is op straat. door soldaten gedood, omdat hj geweigerd had ,/leve Huertate roepen, doch bij een uacntelijke betooging op uitdagenden toon //leve Madero!" had geroepen. De Rechtbank heeft in hare zitting van 21 Februari de volgende vonnissen uitgesproken L. v. C., oud 16 j., arbeider te St. Jansteen is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maarid tuchtschool (eisch idem). 0. A. A. W., oud 32 j werkman te Sas van Gent, beklaagd van mishandeling is vrij- gesproken (eisch f 20 of 20 dageii hecbtenis.) Voor bovengenoerade rechtbank stond heden terecht de 28jarige A A. B., uit St. •lansteen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal met braak en inklimming te Clinge Hij wordt beschuldigd die daad te hebben verricht, in vereeniging met zekeren Thierens. Deze laatste, een B 'lgisch deserteur, heeft hot feit btkend en is deswege in Belgie reeds ver oordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. De eerste getuige, C. L. van Dorsselaer, ver- klaarde op 1 October te bebbeu ontdekt, Cat twee staven van een raam in zijne woning verwijderd waren en er een ruitje uitgebrokeri was. In bet vertrek was de lade eener kast opengebroken en getuige vermiste daaruit een groote geldsoin, benevens meer ,ere gouden en zilveren voorwerpen. Den getuige werd een vijftvntimesstukje uit de Congo \ertoond. Hij verklaarde dit beslist als het zijne te herkennen, door een er op aau- gebrachten ingeslagen letter. De beklaagde, op wien dit geldstukje bevonden was, zeide het aan het station van jeuiand gekregen te hebben. De president wees er hem op. dat zijn kameraad Thierens gezegd heeft, met hem, be klaagde samen te hebben ingebroken. is en hem vergiffenis vrager. voor mijn wan- trouwen. Als een loopend vuurlje heeft zijne schaude zich over de Beurs verspreid open- lijk zal ik hem in zijn eer herstellen. Hij zal hier weer terugkomen en een eervoller betrek- king nog bekleeden dan vroeger." z/Dat zal hij niet!" riep Robert met een vloek. //Het zou mij vernederen. Dat zult u niet doen „Je -vernederen? Je vernederen? En wat verdien jij anders? Welk recht heb jij om nog eenige verschooning van onzen kant te verwachten Ik zal genoeg voor je doen en meer dan genoeg, wanneer ik je schulden betaal. Hier is de schuld, die jij met Kolker te vereffeuen kebt. Vijf-en-vijftig-duizend gulden z/Eolker? Eon de lafaard niet wachten stamelde hij geheel ontsteld. z/Alles is mij bekend", bernam deoudeman. ,Eu nu, ga ait miju oogen. En wanneer je bier terugkomt, kun je verwachten, dat Evert Hartman hier weer is de man, dien je zoo schandelijk laaghartig benadeeld hebt, dat je het nooit meer zult wagen je gelaat naar hem op te heffen." Hij drukte op den schelknop. z/Jansen", sprak hij tot den binnenfredenden klerk, /,Jansen", wil je mijn hoed en jas geven Robert van Bronseveld stond, met het gelaat naar den muur gekeerd, schpnbaar aandaehtig een landkaart te bekijken. Toen de kleill*' vertrokken was en zijn vader gekleed, zich naar de deur wendde keerde Robert zich weer tot hem De tweede getuige, de vrouw van den eersten, was niet in staat de reis te maken, haar man zeide dat zij over een week of drie wel zal kunnen komen. De denle getuige, H. Vriens, rijksveldwachter, kwam, toen hjj een onderzoek instelde, be klaagde en Thierens tegen, die van hem schrok- ken. Dit was op Belgisch grondgebied en daardoor kon getuige hen niet direct aanhouden, later op den dag bevond hij op B. een zakdoek met geld en bij een ten huize van dezen inge- steld onderzoek vond hij een beitel, die precies in het in de kast aangebrachte gat paste. Getuige M. de Blok, gemeente-veldwachter, verklaarde in ongeveer geUjken geest. De if rde politieman die als getuige optrad, de brigadier der marechaussee A. de Toom. stelde rnede bet onderzoek in en verklaarde ook in gelijken geest. Luatste get. was S. deVos. Deze vrouw Hep met Vriens, toen hij de beide mannen tegen kwam en boudt ook vol, dat zij voor den politie man schrokken. De verdere behandeling dezer zaak werd uitgesteld tot 14 Maart a. s., om alsdan nog v:ouw an Dorsselaer te hooreu. De volgende beklaagde was de 31jarige timmerman C. 0. N., te Ter Neuzen. die terecht stond wegens overtreding van art. 279 van het wetooek van strafrechthet zich onrechtmatig toeeigenen van zijn eigen kind. Er bleek dat door den President der Recht- bauk tijdens een echtscheidingsprocedure de kindereu waren toegekend aan de vrouw. Toen im de getuige Jongepier op 12 Januari jl. met een der kiuderen, een jongetje van 4 jaar, naar Ter Neuzen kwam, om dit bij de moeder te brengen, nam beklaagde hem dit kind bij de aankomst met de atoomboot af. Getuige zeide ;,ik heb papieren bij me", waarop beklaagde hem toevoegde ,/als het maar goede papieren zijn". Getuige Jongepier wendde zich toen tot den t.gent Daause en liet hem de stukken lezen, waarop deze zich naar beklaagde begaf en hem in keunis braeht met het bestaan van het stuk, vaarop beklaagde zeide //dat kan mij niets acheien, het is mijn kind." Getuige Daanse heeft toen toegesfaan, dat het kind door getuige Donze mede in huis werd geuomen. De nu volgende getuige Donze heeft gezien i n gehoord, dat Daanse trachtte beklaagde over te haleri het kind af te geven, waarop beklaagde zeide //last mij de papieren zien, daii kan je Let kind krijgen". Het kind bleef tot half drie bjj getuige en werd toen door deo burge- wfOoter CDcrJe genouifii, De laatste getuige, de inspecteur van politie C. Elaassen, las de stukken, toen getuige Jong, pier zijn tusschenkomst ltiriep, en giug naar den heer Donze om het kind. Het kostte echter zeer veel overredmgskracht aan getuige en den burgemeester, om beklaagde, die zich aanvankeljjk verzette, over te halen en het kind af te geven. Beklaagde zeide door den inspecteur mis- haudeld en tegen een deurpost geduwd te zijn, niettegenstaande hij zich niet verzette. Het 0. M. laakte het, dat beklaagde geen geloof sloeg aan de woorden van den inspecteur, en eischte, wegens het zich niet onderwerpen aan de uilspraak van het bevoegd gezag, ver- oordeeliug tot eene gevangenisstraf van eene week. De verdediger, Mr. Groot, wees er op, dat beklaagde aanvankelijk niet wist, dat er stukken bestouden en het is te begrijpen, dat hij, de //Gij gaat toch niet naar Evert Hartman vroeg hij, bijna stikkend van wanboop. n Dat is mijn zaak", zei jonker Eoert van Bronseveld koel. Daarop deed hij een paar sfappen naar de deur, maar Robert voorkwam hem haastig. z/Gij zult niet gaan!" Dreigend klonken zijne woorden, bijna tartend. "Gij zult niet gaan Ik zag u liever dood aan raijne voeten, dan dat ik wist Jonker Eoert hief ten tweeden male zijn band op en sliugerde zijn zoon op zij. Maar Robert plaatste zich vlak voor hem. Er ont- stond een kleine worsteliug tusschen vader en zoon. Een tik op de deur bracht Robert weer tot beziuning. Hij liet zijn vader los, die hijgend en bevend bij de deur stond. Hetwasdeoude heer Karels, die met een onbelaugiijke bood- scbap zijn patroon kwam lastig valleu. Hij wist niet, dat hij juist bijtijds gekomen was ora vader en zoon te scheiden. Met onzekere tred verliet de oude heer van Bronseveld het kantoor en ging met knikkende knieen de straat over EEN EN TWINT1GSTE HQOFDSTUE. z/Wat heeft de dokter gezegd, zuster Hoe lang zal het nog duren, voor ik mag gaan yNog wel drie weken." Een bleeke, donkere vrouw, wier stem ver- ried, dat zij eene dame was, niettegenstaande de armoedige kleeren, waarin zij gekomen was en haar vervallen uiterlijk, richtte zich op in haar bed en sprak de pleegzuster, die haar uist voorbijging, aan. vader, die veel van de kinderen hield, zijn recht bleef verdedigen. Al is een politieman nog zoo betrouwbaar, zoo behoeft men toch op de woorden //ik heb het stuk in mijn zak," hem nog niet te ge- hoorzamen. Pleiter vroeg vrjjspraak. De uitspraak is bepaald op 7 Maart a.s. Volgens de N. R. Crt. is tegen de twe# mannen uit Nieuwebrug (Fr.) die op 30 Januari jl. geen pogingen hebben gedaan om twee jongetjes die door het ijs gezakt waren, te redden (een van de twee jongens is verdronken), tbans rechtsingaug verleend. Een trampassagier in Den Haag liet in de tram een boekje liggen, waarin 60 aan bankbiljetten en een 5-guldenstuk. Een con- ducteur vond het boekje, maarhet geld was er uit verdwenen Voor, eenigen tijd werd te Arnhem een commissie opgericht, welke zich voorstelde toezicht te houden op de middagvoorstellingen bij de bioskooptheaters, opdat daar geen der zinnen der jeugd prikkelende films zouden worden vertoond. Deze commissie heeft, naar de H. Crt. rneldt, haar taak thans reeds neer- gelegd. Gedurende 1912 zpn 264 man uit het leger verwpderd, die niet meer voor den krijgs- dienst mogen worden aangenomen, of aan wie voor een bepaalden tijd het recht is ontzegd om bij de gewapende macht te dienen. Van deze 264 man hebben er gediend bij het leger hier te lande 154, marine 95, mariniers 62, koloniale reserve 18, leger in Oost-lndie 34 en West-Indie 1. (H. Crt.) Volgens het Hbl. had Donderdagmorgen te Oldelamer een droevig ongeluk plaats. Een knaapje bevond zich op het ijs van' het polderwater, doch dit was nog lang niet sterk genoeg om iernand te dragen. Plotseling brak dan ook het ijs en schoot de omstreebs 7jarige Douma er onder. Zijn zuster, die zich in de nabijheid be'vond, snelde ter hulp en begaf zich te water, doch zii geraakte eveneens onder het ijs. Toen de moeder dit bemerkte, bedacht zij zich geen oogenblik en poogde dadelijk haar zoon en dochter te redden. Hoewel het water op de plaats des onbeils iiiet diep is, kon zij er niet in slagen haar kinderen te redden en moest zij eveneens haar reddingspogingen met den dood bekoopen. Humor uit de sigarenmakersstaking. Bij denrma Majoor, sigarenfabnkanten teBeverwijk, is het personeel uitgesioten en er wordt gepost. oensdag stonden twee van de posters in de telle kou op de stoep, toen de heer Majoor buiten kwam en hun vroeg of ze niet een warme kop koffie zouden lusten. Wat graag, was het antwoord, maar we kunnen niet weg, want we moeten posten. 0, zei de heer Majoor, dat is geen bezwaar, gaan jullui maar naar binnen, dan zal ik wel zoolang jullui ambt waarnemen. En aldus geschiedde. (N. R. Ct.) In een woonwagen onder Terborg trof de Rijkspolitie in een woonwagen eeu paar ouders aan, die in het „PoIitieblad" gesignaleerd stonden als te zijn veroordeeld tot een geldboete van f 3,— of 3 weken tuchtschool. Gelubkig, dat zij de boeten konden betalen, daar zij anders volgens de kinderwetten, naar de tuchtschool hadden moeten worden gebracht. Aardige tuchtschool-,/kinderen (H. Crt.) De zieke was niemand anders dan mevrouw Marie Hardenberg, die ziek geworden was van verdriet en uitputting, naar het Ziekenhuis in Amsterdam was vervoerd. waar zij thans liefde- rijk werd verpleegd. Een paar weken had zij tusschen leven en dood gezweefd en nu was er de laatste dagen eenige beterschap te bespeuren geweest. °En met de beterschap was ook de belangstelling in haar leven weergekeerd. //Drie weken", mompelde ze. //Drie weken Dat is een lange tijd om te wachten een heel lange tijd." Zij zuchtte diep en verborg het gelaat in de knssens. Zij scheen niet meer te willen praten, maar de zuster boog zich over haar heen en vroeg vriendelijk //Gaat ge naar uw huis, wanneer c/e weer beter zijt z/Neen ik heb geen tehnis meer", antwoordde de zieke". ,/En ge zijt toch getrouwd Waar is uw echtgenoot Marie Hardenberg schudde mistroostig het loofd. ffJa, ik ben getrouwd; maar ik heb geen echtgenoot meer." De zuster keek haar verlegen aan. Zij moest dus weduwe zijn en zij vroeg er niet verder naar. Weinig kon zij vermoeden, dat de echtge noot van deze vrouw niet alleen leefde, maar schatiljk was en tbans ailes in het werk stelde, om zijne verongelijkte vrouw terug te winnen^ nadat hg haar jarenlang ten onrechte had verdacht. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 9