No. 5882. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag Februari 1913. 53° Jaargang. Gemengde berichten, kostelooze vaccinatie, en revaccinatie, Binnentand. Predikbeurten. Nederlandsch Tooneel te Gent. Nieuwe Circus van Gent. TWBEDll -RT.AT-) T W E E D E KAMER. TER NEUZEN, 21 Februari 1913. Er was een batig saldo van raim 25 gld., welk bedrag onder een aantal hulpbehoevende gezinnen zal worden verdeeld. Zondag 2.3 Februari 1913. Groote Schouwburg te Gent. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend dat op Woensdag 5 en op Donderdag 13 Maart a. s,, telkens des namiddags te 2 uren, de gelegenheid zal zgn opengesteld tot ▼an de ingezetenen die zich daartoe ten gemeentehuize kunuen aanmeldeu. Zaamslag, 20 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJ TER, Burgemeester. J. STQLK Lz., Secretaris. D. M. de Koningin zal, in verband met de kuur die Z. K. H. Prins Hendrik in den Taunus ondergaat, tot genezing zijner rbeumatische pijnen, met Prinses Juliana gedurende langeren tijd in de omgeving vertoeven. A.s. Woensdag zal Zij daarheen vertrekken. Vergadering van Donderdag. Invaliditeitswet. De behandeling wordt hervat bij artikel 194 (afhouding door de werkgevers van de premie van het loon der arbeiders). De heer Aalberse verdedigde, volgens het ver- slag der H. Crt., hierop een amendement, •trekkende om, naar mate de loonen het laagste zgn, den werkgever meer te laten bijdragen in de premie, welke de arbeider te betalen zal hebben. Door de aanneming van dit amendement zal de wet beter kunnen inleven in de arbeiderswereld. De heer Duys verdedigt een amendement, beoogende vrijstelling van de lage loonen. Het bedoelt dat van een loon van 400 en minder in geen geval premie mag worden geeischt. Hetzelfde wil spreker laten gelden voor plaatsen met een getal inwoners van meer dan 5000 zielen voor loonen van 400 tot 600. Spreker acbt zijn amendement juister dan dat van den heer Aalberse, hetwelk echter, bij verwerping van het sociaal-democratische amen dement, voor spreker niet onaannemelijk is en voor 't welk hij dus eventueel zal kunnen stemmen. Verder zet spreker uiteen dat het stelsel des Ministers de armoede kweekt, in plaats haar te voorkomen, wat dan toch het doel moet zijn eener sociale verzekering, en geeft daarmede in ▼erband versehillende staaltjes van zoo lage loonen, dat men er ternauwernood of met geen mogelijkheid van kan rondkomen, laat staan premie van kan betalen voor verzekering. Spreker bestrgdt verder dat 't bedeeling zou zgn den arbeiders, die lage loonen verdienen, vrij te stellen van premiebetaling en het tekort door den btaat te laten betalen. Dat argument zou dan even goed kunnen gelden tegen het amendement- Aalberse, dat dit tekort door de werkgevers wil laten betalen. Na de pauze komt het incident-Duys-Anker- man, j.l. V rijdag voorgevallen, opnieuw aan de orde, doordien de heer Ankerman, het woord krijgend voor een persoonlijk feit, bestrgdt dat hij in t riesland ooit over de lovalidite'itswet- Talma had gesproken, om de eenvoudige reden elj. i" nog geen wet-Talma bestond, zoodat hij bij die gelegenheid niet kon hebben gezegd dat hij wel zou zorgen dat, als er arbeiders buiten de wet vielen. dat ze er onder vielen. De heer Duys geeft toe dat over de wet- Talma toen geen sprake kon zijn, maar deed nader uitkomen dat de heer Ankerman in ieder geval en daartoe leest hij het briefje voor van het schoolhoot'd De Vries in 1909 over invaliditeits- en ouderdomsverzekering in het algemeen sprekend, gezegd had dat als een categorie van arbeiders buiten de wet zou vallen, hij wel zou medewerken daarin verandering te brengen. De heer Ankerman, dit in h midden latend, meent dat de heer Duys in elk geval op een dusdanige of dergelijke uitlating niet moeht baseeren, een liehtvaardige beschuldigiug van een zijner medeleden dat deze de arbeiders in b riesland met beloften paait, maar hier in de Kamer zwijgt. Het incident wordt na verdere re- en duplieken gesloten, waarna hervat wordt de discussie over artikel 194 der Invaliditeitswet, met de amen- dementen-Aalberse en Duys. De heer Teenstra bestrgdt het amendement- Aalberse, omdat het niet aangaat op den werk gever thans den last van bgbetaling van het tekort op de premie te leggen. Het amendement- Duys, hoewel hem veel sympathieker, gaat hem intusschen te ver. De heer Treub spreekt in gelyken geest ten aanzien van het amendement-Duys en kritiseert verder zeer uitvoerig het amendement-AalbeVse. richtte spreker zich tegen de wgze waarop de heer Aalberse onderscheid wil maken voor de groote steden en het plattelaud, welke naar niets lijkt, doordien de heer Aalberse tot grondslag heeft genomen de tabellen van de personeele belasting. De heer Snoeck Benkemans bestrgdt het amendement-Duys, omdat daardoor de prikkel in de richting van loonsverhooging, welke in het Regeeringsontwerp ligt, verloren zal gaan. Het amendement-Aalberse verdedigt spreker, omdat het in het overgangstgdperk de laagste loonen wil tegemoet komen. De heer De Wijckerslooth, mede-onderteeke- naar van het amendement-Aalberse, verdedigt dit amendement tegenover den heer Teenstra, betoogend dat het op de werkgevers en den boerenstand slechtszeer geringe lasten zal leggen. De heer Lohman bestrijdt het amendement- Aalberse, als geheel ingaande tegen het stelsel van het Regeeringsontwerp. Spreker hoopt dat de Minister het niet zal overnemen, doch de Kamer uitspraak zal lateu doen, gezien het gebleken verschil van govoelen. Minister Talma bestrijdt het amendement- Duys, omdat 't geheel tegen 's Ministers opvat- ting ingaat, om een deel der premie ten laste van den Staat te brengen. De Minister verdedigt het Regeeringsartikel. Het is steeds zijn overtuiging geweest en nog, dat het er op den langen duur niets toe doet of de werkgever alles mag afhouden, of de helft, of niets. llij is tot de slotsom gekomen, dat 't het meest praktisch was om de last der premiebetaling te halveeren, nl. de helft door de werkgevers, de wederhelft door de arbeiders. Een andere vraag is echter of de regeling, zooals de heer Aalberse die voorstelt, goed is. Het onderscheid tusschen minder- en meerder- jarigen, daarin gemaakt, keurt de Minister goed, maar wat het onderscheid betreft dat de heer Aalberse maakt tusschen steden en platteland, heeft de kritiek van den heer Treub daarop wel indruk op spreker gemaakt. De Minister behoudt zich dan ook voorloopig nog zijn eindoordeel over het amendement voor. Overigens acht hij het niet goed, bij beide amendementen te spreken over vrijstelling der lage loonen, want dat geldt 't hier eigenlijk niet, maar van een andere regeling van de premiebetaling. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag a.s. Ilet weerbericht vaD het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.7 Seydisfjord. Laagste 744.5 Haparanda. Verwachting tot den avond vau 22 Februari Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noorde- lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Bij het gisteren te's Gravenhage gehouden examen voor de nuttige handwerken zijn o. m. geslaagd de dames J. J. Meulenberg en M. J. Rijnberg, van Ter Neuzen. Tot kantoorbediende bij de posterijen en telegrafie op het kantoor te Breskens is benoemd J. A. van de Sande aldaar. In de week van 12 tot en met 18 Fe bruari zijn in Zeeland blijkens opgave van den Gentralen Gezondheidsraad geconstateerd 8 ge- vallen van besmettelijke ziekte, nl. te Ter Neuzen 1 geval van febris typhoidea, en te Goes 5 gevallen van diphtheritis, te St. Jansteen 1 geval en te Zoutelande 1 geval. De heer an der Hammen,ingenieur van het electro-techniscb bureau der firma Gebr. Folak te Vlissingen-Middelburg hield Woens- dagavond te IJzendgke een voordracht in de zaal van den heer J. Bron over: ffDe toe- passing der electriciteit als verlichtings- en beweegkracht". Deze voordracht, door een talrijk publiek gevolgd, werd gehouden in ver- band met het door den raad in beginsel ge nomen besluit tot stichting van een electrisch bedrijf voor de gemeente. De vergadering werd geopend door den burgemeester, die het doel r'er bijeenkomst uiteen zette, daarbij mede- deelende, dat het hem verheugde van de 350 in de gemeente verspreide circulaires reeds 127 ingevuld terug te hebben ontvangen. Na de pauze werden de electromotoren en hunne toepassing behandeld, waarna de inleider zijne rede eindigde met een krachtige opwekking tot deelneming. an de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenigen gebruik gemaakt. Velen bleven nog de gedemonstreerde appa- raten, lampen enz. bezichtigen in het achter- gedeelte der zaal, dat tijdens de voordracht door eenige electrische lampen keurig verlicht was. N og eenigen meldden zich voor aansluiting aan. Er zijn er nu 140. (Midd. (It.) Axel, 21 bebr. Woensdagavond werd alhier door de vereeniging „Zoekt uw voordeel" aanbesteed het leveren van 2250 Kg. gehakte boonen a /9,55 300 Kg. schepmeel a 8,50925 Kg. rogge- meel a 8,65gegund aan den heer Meger van Zaamslag. 900 Kg. dubbel gezeefd katoenmeel a 10,25; 350 Kg. lijnkoeken a 12,65 350 Kg. tarwe- grind a 6,90 gegund aan den heer M. de Bruijne te Axel. 3200 Kg. mais a 7,40800 Kg. bloem a 12,50; 850 Kg. wit cornelmeel a f 8,80; 750 Kg. grindmeel a 6,40 gegund aan den heer D. J. Oggel te Axel. Alles per 100' Kg. franco te leveren aan het magazijn. Door den heer M. L. van Vessem is met ingang van 1 April a.s. om gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd als boekhouder der gemeentelijke gasfabriek. Voor plaatsing op de kiezerslijst zijn alhier aangegeven 95 kiezers, daaronder waren 54 loon- kiezers, 28 inwonende zoons, 6 belastingkiezers, 3 woningkiezers, 2 examenkiezers, 1 grootboek- kiezer en 1 spaarbankkiezer. Op de kiezerslijst van de Kamer van Arbeid komen voor 78 patroons en 180 werklieden- kiezers. Bosclikapelle. De afdeeliDg yBosehkapelle" van den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. hield hare jaarvergadering in het cafe van mej. wed. v. d. Veeken. Uit het voorgelezen jaarverslag stippen we het volgende aan Het aautal leden klona in 1912 van 79 tot 89 met uitzondering van een paar waren alle leden-werkgevers aangesloten bij de Ongevallen- en ziekteverzekering van den Bond eene onder- linge Paardenverzekering werd opgericht, waar- aan reeds door 11 leden wordt deelgenomen. Door bemiddeling der aankoop-commissie van den Bond werd in 1912 aangekocht voor 1120,34 voederstoff'en, voor f 1446,59 zaai- Ijjnzaad, zaaigranen en plantaardappelen, en voor 13879,53 meststoffen, samen voor 16446,46; in 1911 werd aangekocht voor f 12791,92, dus eene vermeerdering van f 3654,54. Het aftredend Bestuur werd bij acclamatie herkozen. Hierna werd de vergadering op de gebruike- lijke wijze gesloten. Dadelijk hierop werd de jaarvergadering ge houden der Boerenleenbank. Dit het jaarverslag bleek, dat in 1912 werden uitgegeven 32 nieuwe spaarboekjes21 voor- schotten werden verleend en 9 geheel afgelost, zoodat op 31 Dec. nog 43 voorschotten loopende ■iaren; het aantal loopende rekeningen klorn van 15 tot 16. De cijfers der Rekening en Balans" over 1912 waren belangrijk hooger dan die over 1911, zoowel voor spaargelden als loopende rekening en voorschotten. De heeren J. Heijens en P. de Maat werden bij acclamatie herkozen als Lid van Bestuur en Lid van den Raad van Toezicht. Tot slot nam de Z.Eerw. Heer adviseur het woord om er zijne voldoening over uit te spreken, dat Bond en Leenbank in zulken bloeienden toestand verkeereu, spoorde er toe aan om steeds eensgezind te btijven, en gaf eindelijk een paar zaken aan, waardoor men speciaal kon toonen, dat de Bond Roomsch-Katholiek is. De Feestcommissie van het vijftigjarig huwelijksfeest van het echtpaar Van Hoove Ottjes, hield Woensdagavond hare eindrekening. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9J u., leeskerk en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil9$ u.. Ds. A. Timmerman, voorbereiding v. k. H. Avondmaal. Axel. 9£ u. eri 2 u., Ds. J. B. T. Hugeniioltz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Haams Jr. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gerefortneerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. i il. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u., Ds. H. v. d. Wal. Gerefortneerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 5* u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., Ds. Van de Garde, van Ophensden. Chr. Gerefortneerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. D. Hekkert, van Nieuwendam. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2} u., Ds. H. v. d. Wal, van Hoek. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5( u., Jobannis Vijvenberg, van Zierikzee. Lokaal „Eben-Haezer" Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5j u., Evangelisatie. Een jonge man uit Havelte, werkzaam in Dnitschland, had zich, naar het R. N. meldt, ten einde bij de begrafenis van zgn moeder tegenwoordig te zijn, Zaterdag op reis naar Havelte begeven. In een cafe te Meppel verwisselde hij van kleeren en stak zich in een voor een begrafenis passend pak. Daarna ging hg op stap naar het ongeveer 2 uur verder gelegen sterfhuis. In een cafe aan den Rijksweg, waar hij even ging opsteken trof hij 3 personen aan, die hem al vrg spoedig op alle manieren begonnen te plagen en te sarren. Hg hield zich echter kalm, betaalde zijn vertering en stapte spoedig weer op. Ongeveer een kwartier verder, tusschen het paradjjsschut ende spoorbrug, achterhaalden hem de drie per fiets. In het voorbijrijden ontving hij van een hunner dwars over de geheele borst een suede van aanmerkelijke lengte. Thane greep ook hij zgn mes en gaf er een der drie een steek mee, zoodat de man van de fiets viel en liggen bleef. De twee anderen sprongen af, grepen den jongen man aan en wierpen hem is de diepe Drentsche hoofdvaart. Geluk- kig is hij een goed zwemmer. De vreeselijkste bedreigingen troffen zijn oor daarom koos hij van twee kwaden een goede en zwom over het breede vaarwater naar den overkant. Op eenigen afstand vond hij een onderkomen. Zijn broeder werd gehaald en samen konden ze toen hun weg vervolgen. De kassier-boekhouder van de Cinema de la Monnaie te Amsterdam, is, naar de Tel. meldt, Woensdagochtend gevlucht met medeneming van 800 aan contanten. Hieromtrent verneemt het Hbl. nader het volgende Maandagavond stelde de directeur van de Cinema de la Monnaie in de Kalverstraat aan een 42jarigen kantoorbediende een bedrag van f 865 ter hand om daarmede den volgenden dag een rekening te betalen. Woensdag ver- scbeen de man echter niet op zijn post. In den loop van den morgen kwam een meisje zeggen, dat meneer ziek was. De directeur vertrouwde de zaak toen echter niet meer, vooral niet toen bleek, dat de rekening waar- voor het geld was verstrekt, niet betaald was geworden. De boekhouder ging eens naar het kosthuis van den kantoorbediende en daar bleek, dat de bediende, die zich ziek had Jaten melden, jnist een kwartier geleden was vertrokken. Tot heden heeft hij zich niet weder laten zien, zoodat bij de politie aangifte is gedaan. Volgens een bericht in het Hbl. heeft de burgemeester van het plaatsje Piedicroce op Corsika Maandagavond een eigenaardig onder- houd gehad met eenige van zijn gemeentenaren. Een gedeelte van de bevolking is heftig gebeten op den raad. Toen nu eergisteravond eenige kiezers in het stadhuis verschenen met het verzoek de kiezerslijsten te mogen inzien, ont ving de burgervader, bijgestaan door vier ge- trouwen, hen met reyolverscboten en dolkstooten. Met het gevolg, dat drie personen ernstig gewond werden, o. w. de burgemeester zelf, die in het handgemeen getroffen werd door een van zijn helpers. De gendarmerie maakte een einde aan het tumult en nam vijf lieden in hechtenis. In een hoeve te Remuee (Frankrijk,) woonden de echtgenooten Bobee met hun 9- jarigen zoon. Zondagavond was vrouw Bobee de koeien aan het melken in den stal. Zij hoorde geweerschoten, doch meende dat er stroopers bezig waren. Opeens kwam een kerel den stal binnen en loste twee geweerschoten op haar. Hij laadde zijn geweer nog eens en vuurde het nog op de vrouw af, die weldra overleed. In de hoeve vond men de verminkte lijken van den landbouwer Bobee en van zijn zoon. Er was niets gestolen in de hoeve, zoodat men denkt met een wraakneming te doen te hebben. Bestuurder ARTHUR HENDR1KX. Zondag 23 Februari a.s., om 2ure, dag- vertooning, opvoering van „Evahet fa- brieksmei&je?', nieuw beroemd zangspel in 3 bedrijven van D<\ A. M. Willner en Robert Bodanzky. Vertaliug van Arie van den Heuvel. Muziek van Franz Lehar. Zondag 23 Febr. a.s. om 21/4 ure dagvoor- stelling aan verminderde prgzen opvoering van f,Le Chetnineau", lyrisch drama in 4 bedrijven van Jean Richepin, muziek van Xavier Leroux. Zondag 23, Maandag 24 en Donderdag 27 Februari a. s., dagvoorstellingen opvoering van „Een Vieze Kerweie", groot kluchtig Gentsch stuk, met alle de stichters en knappe artisten van het stuk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5