Ter Meuzensche Courant Gemengde berichten. Ds Zoon van den Eankier. Donderdag 20 Februari 1913, No. 5881. TWSBDB BLAD. F E TJIL L E r 0 a. TEIt NEUZEN, 19 Februari 1913 Door Gedeputeerde Staten is aan J. Gort te Ter Neuzen, lid van den raad van beroep (Qngevallenverzekering) te Middelburg, op zijn verzoek ontslag verleend. Door Z. D. H. Mgr. Lejten, Bisscbop van Breda, is benoemd tot pastoor te Schoon- dyke de WelEerw. heer C. J. van den Muijsen- bergh, tot kapelaan te Bergen op Zoom de WelEerw. heer A. van Jole, tot kapelaan te Halsteren de WelEerw. heer A. van de Riet, priester van het seminarie. De St. Ct. van 13 Februari bevat de statuten van de N. V. Rubbermaatschappij Tjibantjet te Hulst. De vennootschap heeft den doelhet ont- ginnen van gronden, het aanleggen van kweeke- rgen en het doen van aanplautingen van aileriei aard, speciaal van eaoutchouc in de Nederlandsche kojonien en in het bijzonder op Java op het concessiegebied van Tjibantjet, de bereiding van en den handel in de productie van de kweekerijen de aanplantingen, het verkrjjgen van terreinen in erfpacht of in vollen vrijen eigendom, de exploitatie, den wederverkoop of de verhuring van die terreinen. Boveudien zal zij kunnen deelnemen in gelijk soortige ondernemingen bij wyze van inbreng, aankoop van aandeelen of anderszins en door de opriehting van filialen. Het maat.schappelijk kapitaal is bepaald op 500,000 gulden, verdeeld in 5000 aandeelen van 100 gulden. Bovendien worden er uitgegeven 60 oprichters aandeelen. De opriehtersaandeelen worden afgegeven aan de firina Van Waesberghe-Jaussens te Hulst ea aan den heer Beauthier, die ze zullen ver deelen zooals zij dit zullen vermeenen te be hoorenzij luiden ook aan toonder en zullen genumtnerd zijn van 1 tot en met 60 Van de aandeelen zijn er 1200 geplaatst. Het beheer der vennootschap wordt opge* dragen aan een directeur, onder toezicbt van een college van commissarissen, samengesteld uit minstens 3 leden. In afwijking hiervan worden voor de eerste maal benoemd tot directeur de beer J. F. A.M. van Waesberghe en tot lid van het college van commissarissen en terzelfder tijd als gedelegeerd cemmissaris Ed. Beauthier. Het Haudelsblad meldt dat aan den Put- sefaen weg nabij Bergen op Zoom zal worden gebouwd een gesticht voor zwakke vrouwen en kinderen in Zeeland. Tot directrice is benoemd mevr. van Fraaij- enJhoven, terwyl als commissarissen zullen *>1 red^n de heeren Del Oampo, notaris te Re- Btfsse, Jhr. de Muralt te Zierikzee, Mr. M. Hartogs, advocaat te Bergen op Zoom, Dr. v. d. Let te Osseadrecht en verder mej. de Orane. Plan 1913. Als data voor de feestviering ter herdenking vstn het lOOjarig bestaan van Neerlandsch Ou- afliankelykheid zyn te Vlissingen thans defiui- tiet Dinsdag 12 en Woensdag 13 Augustus aangewezeu. Volgens Zelandia bestaan ernstige plaunen voor het stichten eener gasfabriek te Hontenisse. Het zou gansch niet onmogelijk zijn dat deze het volgend jaar reeds in exploitatie kwam. Kruispolder wordt, als gelegen in het midden der gemeente, de gewenschte plaats voor het oprichten der fabriek geacht. Kijkuit. Bij de alhier van wege de maat- schappij //Voorwaarts" gehouden aanbesteding van de levering van meststoffen, werd de levering gegund als volgtde superphosphaat aan den heer P. de Bruijne te Axel voor 2,13, de kunstmest aan den heer A. Hamelink te Ter Neuzen, voor f 7,55, de chilisalpeter aan den heer D. J. Oggel te Axel, voor f 14,05% het zwavelzuur aan den heer W. Bedet te Ter Neuzen, voor 17,44, alles per 100 Kg. St. Jansteen. In de vergadering van stem- bevoegde ingelanden van den polder St. Jansteen op 17 dezer gehouden in het //Bonte Hert" te Hulst is met algemeene stemmen besloteu het bestuur van dien polder te machtigen in plaats van f 620 thans f 11000 te leenen tot dekking der kosten vallende op de verharding van a. de Ellestraatb. de Vinkebroeksehe straat c. het onverharde derde gedeelte van den dijk van den Sint-Jansteenpolder d. de voortzetting der keibaan in de Heerstraate. de voortzetting der keibaan in de Sint-Janstraat, en f. de voort zetting der keibaan van den Geslechtendijk. Verbindingsweg Noord,-Brabant en Zeeland. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland wordt aan de Provinciale Staten voorgesteld de helft van den aanleg en het geheele jaarlijksch onderhoud van een weg, welke Noord-Brabant en Zeeland zal verbinden voor rekening der provincie te nemen althans van het deel van den weg dat op Zeeuwsch gebied zal komen te leggen. De kosten van aanleg van den weg, die met klinkers bestraat zal worden, worden geraamd op 64,000, waarvan het Rijk de helft betaaltde jaarlijksche onder- houdskosten worden geraamd op 2110. Gedep. Staten wyzen er op, dat reeds tal van jaren door belanghebbenden pogingen in het werk zyn gesteld tot aanleg van een ver- harden verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland over den spoorwegdam door de Ooster-Schelde, waarbij verschillende belangen betrrkken zyn. Een kunstweg over dien dam is van groote beteekenis voor het tot de gemeente Rilland- Bath behoorende deel van Zeeland, hetwelk aan Noord-Brabant grenst en van het overige ge deelte van Zeeland gescheiden is door de Ooster- Schelde. De bewoners van dat gedeelte van Zeeland zullen in gunstiger toestand dan thans komen voor wat betreft schoolplicht, godsdienstplicht, aaugifte van geboorte en overlijden, verkiezingen, geneeskundige hulp, enz., het deelnemen der landbouwers uit bedoelde streek aan Rijks- en Provinciale keuriugen van vee en paarden wordt makkeljjker gemaakt, de handel zal worden bevorderd. Bovendien zijn meer algemeene belangen bij den aanleg van den weg betrokken, o. a. het vreemdelingenverkeer zou worden bevorderd, daar automobilisten en wielryders de provincie Zeeland zullen komen bezoeken en Amerikaansche en Engelsche automobilisten het vasteland kunnen bereiken via Queensborough of Folke stoneVlissingen. De regeering en Gedep. Staten van Noord- Brabant hebben het algeraeen belang van den weg reeds erkend, daar de Minister van Water- staat een Ry'ksbijdrage van de helft der kosten van aanleg van den weg in uitzicht heeft gesteld en Gedep. Staten van Noord-Brabant zich bereid verklaarden den aanleg en het onderhoud van den weg op Noord-Brabantsch grondgebied te bevorderen. Om den weg tot stand te kunnen brengen, bestaat volgens Gedep. Staten geene andere mogelij kheid, dan dat beide provineien die taak op zich nemen. De regeering is niet bereid den wpg voor Rijks-rekening te maken en te onderhouden en de naast-belanghebbende ge meente, Rilland-Bath, is geheel buiten machte de zaak financieel te steunen, terwyl ook andere gemeenten en belanghebbenden haar wel in be- ginsel voorstaan, maar niet genegen, of in staat zijn, om eenigszins belangrijke geldsommen bij te dragen. Gedep. Staten willeu aan het besluit toe- voegen, de volgende voorwaarde a. dat door het Rijk eene bijdrage worde verleend van de helft der kosten van aanleg van den weg b. dat ten genoegen van Gedep. Staten zekerheid worde gegeven omtrent den aanleg en het onderhoud van den weg op Noord-Bra- bantsch gebied In verband met bovengenoerad voorstel, stellen Gedep. Staten voor eene wijziging in de Pro vinciale begrooting, waarop de posten van den aanleg van den weg alsdan zullen voorkomen. Een voorstel tot het aangaan van een daarbij genoemde leening wordt nog niet aangeboden. daar het in de bedoeling van Gedep. Staten ligt de thans vastgestelde uitgaaf te voegen by die van eenige andere werken, waarvan zij nader voorstellen zullen doen, en alsdan een vereenigd bedrag eener geldleening in overweging zullen geven. De man, die vele jaren geleden Den Haag in rep en roer bracht als Klompenschutter", is bij den ingang van de algemeene begraaf- plaats dood gevonden met een schotwond in het hoofd. Hij exploiteerde sedert eeuigejaren een geheelonthouders-koflGhuis en leed den laatsten tyd aan zwaarmoedigheid. (Tel.) Het had sedert eenigen tijd de aandacht van het personeel der mailtreinen naar Duitsch- laud getrokken, zoo meldt de „N. R. Ct.", dat eenige reizigers met bizondere belangstelling informeerden naar den loop van bepaalde rij- tuigen, inzonderheid die, welke naar Oostenrijk gingen. Van Vlissingen af loopen \directe rijtuigen naar Weenen en Triest. Het staat thans vast, dat in deze rijtuigen groote hoe- veelhedeu saccharine naar Oostenrijk werden gesmokkeld. In de retirades van de wagens, die naar Oostenrijk loopen (een speciaal soort, met het oog op een speciaal rem werk, waar van de voor Oostenrijk bestemde wagens voorzien moeten zyn), heeft men geheime bergplaatsen voor saccharine gevonden Men schijnt paneelen te hebben losgemaakt, die dan later weer werden aangebracht. Achter deze paneelen werd de smokkelwaar verstopt. De smokkelaars zijn hierbjj zeer uitgeslapen te werk gegaan. Er zijn tot nu toe geen arrestaties gedaan. Gevolgen van een praatje. Het is van algemeene bekendheid dat Rotterdamsche visch- vrouwen nogal het hoogste woord kunnen voeren. Zoo ook gepasseerden Dinsdag tijdens de markt op den Goudschen Singel. Een beschonken kleermaker was bezig aan haar wagen visch te| koopen, maar deed zoo raar dat het de aandacht' trok en de passage belemmerd werd. Eenl politieagent bemoeide zich met het geval en I vond verzet onder het publiek. Meerdere agenten' kwamen er aan te pas. de sabel moest worden] getrokken, om ruim baau te maken voor den] airestant. Zooals gewoonlijk kwamen meerdere] nieuwsgierigen aanhollen de vischvrouw deed uitlegging en had gezien dat de agent zijn sabel in den buik van den arrestant had gestoken,f zoodat het bloed uit zijn broekspijpen was] geloopen. /ulk een euveldaad mocht niet ongestraft blijven. De politie werd met steenen geworpen f en de post in de Sint lansstraat gebombardeerd. Eerst in den laten avond, toen men wat o-e— n kalmeerd was en het publiek besefte dat del moordgeschiedenis onwaar was, was de orde hersteld. De kleermaker was, nadat bii zyn roes had uitgeslapen, den volgenden dag weder een normaal mensch. lets zeldzaams. In den circus Bagenbeck te Rotterdam wordt thans vertoond een k.dossale stier, de eenigste der wereld in hoogeschool1 bereden als een rijpaard. Miss Marte heeft een prachtige groep van tien leeuwen en tijgers. Ln dan zijn er nog meer wonderen deri dresseerkunst. Een rare kostganger. Een Rotterdamsche kamerverhuurster heeft aangifte gedaan, dat by haar eenigen tyd geleden een persoon heeft gelogeerd, die zonder betalen is rertrokken en bovendien nog eenige snuisterijen heeft mede- genomen. Na onderzoek is gebleken dat deze persoon was zekere J. P., die reeds naar het: Huis van Bewaring is overgebracht, omdat zijn aanhouding was verzocht door de politie te Middelburg en Zierikzee. Groote Schouwburg te Gent. Zondag 2.> febr. a.s. om 2% ure dagvoor- stelling aan verminderde prijzen opvoering van ,,Le Chemineau", lyrisch drama in 4 bedrij ven van Jean Richepin, muziek van Xavier Ler'oux. ZEETIJ DING E N Van 17 tot en met 18 Febr. 44) tt I)ftt hoop ik zeer, jonker Koert", zei hij schynbaar oprecht en Kolker vervolgde #lk heb pob afspraak aan de Nederlandsche Bank, bier tien minuten vandaan en moet dus groeten. Morgenochtend zal ik zoo vry zyn terug te komentegen dien tijd zult u waarschijnlijk wel klaar zijn met uw •nderzoek. Wjj kunnen dan onze geldzaken regelen. Ik ben volkomen bereid u alle ge wenschte inlichtingen te verscbaffen." Oaama ging bij been. Toen hij vertrokken was, sloot Jonker Koert zich met de boeken van de firma op en gaf last, dat men hem niet mocht storen, nergeus rnee. Nadat hij een paar uur ge- werkt had, schelde hij en beval, dat men zijn zoon zou verzoeken by hem te komen. Toen Robert binnentrad, ontmoette hij ver- wonderd den blik van zijn vader. De oude man was nauwelijks te herkennen, zoo ver- anderd was zjjn gelaat door de zooeven gedane bittere ontdekking. Hij stond by zijn lessenaar en ging zijn zoon een paar passen tegemoet. Robert's blik gleed over de stapels boeken op den lessenaar van zyn vaderdie boeken Ugen daar anders nooit. Hjj begon iets te begrijpen en scbrikte by de ontdekking. hRobert", zei zyn vader op veranderden toon, diep bewogen, ^Robert, men heeft mij vandaag eene mededeeling gedaan, die mij er toe gebracht heeft nauwkeurig de boeken na te gaan van den dag af, dat Evert, Hartman ons heeft verlaten, en ik heb de belang- wekkende ontdekking gedaan, dat de verval- schingen niet opgehouden zijn, integendeel zij zijn zelfs vermeerderd. Zoover als ik nu reeds gekomen ben, beloopt het een bedrag van verscheidene tien duizenden guldens. En wat mij het meest opvalt, is dat dezelfde melhode van vervalschen gebruikt is." Hij zweeg en zijn zoon Robert wendde de grootste verslagenheid voor. »Maar vader, het is haast onmogelijk Gij moet u vergist hebben (,1k ben er zeker van, dat ik mij niet vergist heb." Jonker Koert van Bronseveld sprak op 011- natuurlijken toon. Zijne handvn beefden. Robert liep schijnbaar geroerd het kantoor op en neer. „Dat is om er moedeloos onder te worden," zei hij heftig. //Ik had zoo gehoopt, dat wij met geen moeilijkheden meer te kampen zouden hebben, nu hij weg is. Dan moet er nog een bedrieger onder het personeel zyn. Wie ver- denkt u Zijn vader keek hem nu doordringend aan. yfiet is niemand van het personeel", zei hij langzaam, maar beslist. Niemand, die ik heb aangesteld. Gij zijt het, Robert mijn zoon, die geboren en opgevoed zijt als een gentleman, als een man van eer. Gij zyt de schuldige gjj en niemand anders." Hij hief zijn arm op, alsof hij hem een slag wilde geven. Voor het eerst van zyn leven had hij de hand opgeheven tegen zijn zoon den zoon, op wien, hij zoo trotsch geweest was en in wien hij zoo groot vertrouwen had gehad, dat hij zelfs de treurige mededeeling van Evert Hartman, die hem tot waarschuwing had kunnen strekken, niet had geloofd Doodelijk bleek, met een harden trek om den mond en bitteren blik. trad hij op Robert toe. Maar de slag, die hij geven wilde, werd niet toegebracht, want Robert, die tot aan den muur was teruggegaan en niet verder kon uitwyken, had met een vloek den opge heven arm omlaag getrokken. zrZijt gjj krankzinnig, vader? Weet gij, wat gij daar hebt willen doen Wees kalm en luister naar reden. Om te beginnen, zeg ik u, dat ge u vergist hebt met mij te ver- denken. Het kan nu natuurlijk niet Evert Hartman zijn, daar hy niet meer bij ons werkt, maar hoe weet u, of het niet een medeplichtige van hem is, iemand, die nog iu zijn naam bandelt Dit is de verklaring, die het meest voor de band ligt, zoover ik zien kan." z/Leugenaar, die gij zijt! LeugenaarGij maakt met elk woord, dat gij spreekt u zelf nog maar zwarter. Ik heb je niet beschuldigd zonder bewijs. Er was een sprekend bewijs noodig om mij te overtuigen, want ik ver- trouwde je maar thans zijn mij de schelten van de oogen gevallen en ken ik je. Ik ken l'e nu, mijniieerIk weet, wie mijn zoon is! Ik heb ontdekt, dat je je gedurende jaren met dat allerlaagste soort van dobbelspel, het wedden op paarden, hebt beziggehoudenJe hebt gewed, duizenden verloren jij, die geen Van 17 tot en met 18 Febr. werden langs de Oostsluizen albier 40 binnenvaartuigen op-en 12 afgeschut; door de Westsl. 21 op- en 8 afgeschut. Positle der Stoomschepeti. duizend t6 verliezen lindt. Br h&ncfcn j^roofc© scbulden boven je hoofd Bookmakers zijn je scbuldeischers. Namen en datums zijn vaiidaag te mijner beschikking gesteld. En dit alles heeft een nieuw licht geworpen op zekere ge-j beurtenissen van de laatste maandeu bijroor- beeld het wedden op naam van Evert Hartman Je hebt hem in een slecht daglicbt gesteld, om mij te overtuigen, dat hjj voor zjjne wedden- schappen groote geldsommen behoefde Robert lachte spottend en wilde zijn vader in de rede vallen, maar de oude man legde hem het zwijgen op. "Je stak je zelf in moeielijkheid en schulden. en ten laatste, #toen de crisis kwam, had je niet eens den moed je straf, je schande zelf te dragen, maar schoof je schuld op de schou- ders van een stervende, den man, wiens zuster je gebuwd had. Je liet je niet alleen als een bedrieger en een boekenvervalsc er kennen, maar ook nog als een eerste misdadiger Mijn God, dat ik dit alles tot mijn zoon moet zeggen Iemand, die eens mijn titel dragen zal Robert van Bronseveld sloeg de handen ineen. //Natuurlijk, wanneer u anderen meer gelooft, dan uw eigen zoon, is het nutteloos voor mij, t nog iets te zeggen." z/Het is geheel nutteloos", verzekerde zijn vader hem bitter. //Ik heb ondervonden, wieje bent en dat is voor mij genoeg. De Hemel sta mij bij Niets, niets, kan het meer ongedaan maken (Wordt vervolgd.) VAN VLAG NAAM M3 Van en naar. Lading 17 Eng. s.s. 17 Eng. a.s. Noor. a.s. Rusa. a.s. Balva Deen.Smscfc Gola 18 Eng. s.s. Ej ret Zweeds s.s. Gnusbridge Uuitsch s.s. Elberfcld an Ter 1'eaiea i River Thames I 2248 ILonden Voor <>enl i Archbank Taormina itukg. 11O6R0 Liverpool phospb. I .1808 Bona idem 8801 Riga geoiengd 684 Kopenhaven hunt. 3'>45 Glasgow stnkg. 533S Windan geinengd 2338 Reval idem Van hrot 1 17 Eng s.s. Sei Hound 3085 Londea idem Gleno 53, Exeler 18 idem Ronan 3391 Leith idem Calder i 2004 Goole stukg. aardapp. stuk^. lrdig s.s. RICHARD in lossing te Gent. S'8' £y.S£»?BTH vertrok 18 dezer van Sfax naar Gent. 8.8. HELENA vertrok 12 dezer van Immingham naar Genua. s.s. MAGDALEN A vertrok 4 dezer van St. Joe naar i Bordeaux.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5