A I g e m e e n ftieuws- en Advertentiebiad voor Zeeifwscfi-Vlaaideren. ROBS No 5881. VACCI1TATIE. VACCINATIE. IN IE VAN HEEL HET Gf ZIN CACAO - rjv Donderdag 20 Februari 1913. 53e Jaargang. Kbinenlanri TiOna fekker ftkker cnjjoedkoo/i cnyoedkoo/i. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor NedcrlaDd f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bjj a'lle Boekhande- 'sars, Postdirecteuren en Brievenbnsliouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. rordt de Te 1 efoon No. 25. Inzentiing van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. "KlXilE^SJTIEI 2L.AZD. De zoogenaamde trouwboekjes raoeten worden ■edegebracht. Burgemeester en Wethouders van HOEE maken bekend, dat gelegenheid tot kostelooze vaccinatie zal worden gegeven op Woens- dag 26 Februari 1913, tusschen een en twee ure des namiddags voor hen, die wonen in de kom, Hasjesstraat, Mauritsfort en omstreken. Op Donderdag 27 Februari 1913, op denzelfden tijd voor hen, die wonen in het Paradijs, Boeregat en de Knol en omstreken, beide dagen ten huize van den gemeente-arts. Hoek, 19 Februari 1913. burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heer Reekers houdt, blpkens het verslag der H. Crt., vol, dat het aanbljjven van dit Kabinet wenschelijk is. De heer Franssen herinnert er aan, dat in de andere Earner de heer Bogaardt de mafonnerie in Indie heeft aangewezen als de parti], die tegen de zendingschool doet ageeren. Spreker ontkent, dat de rechterzgde splitsing in de aatie brengt. De heer Van der Feltz verdedigt de vrijzin- nige concentratie, en betoogt o. m. dat de Regeering de eeds- en Zondagsrust-kwesties had moeten oplossen. De heer Van Deventer is ook vreugdevol gestemd voor de concentratie. In Mohammedaansche streken wil spreker niet anders dan Mohammedaansche of neutrale scholen. Spreker ontkent het bestaan eener parti] in Indie, die de Mohammedaansche ge- voelens prikkelt, en acht dus de beschuldiging, dat hi] die parti] steunde, waardeloos, waarna de Indische pers verdedigt tegen de op haar geoefende kritiek. De heer Van Pallandt vraagt wat het systeem der Regeering is inzake de toelating van vreemd kapitaal. Den Minister van Kolonien is dit kapitaal welkom, Minister Talma wil het niet in de Maasvelden. De Minister van Binnelandsche Zaken dupli- eeerde. V an de actie der linkerzijde, die bp herstemming moet leiden tot coaliseering van vrijzinnigen en sociaal-demokraten, verwacht spreker als resultaat 'n verwarden politieken toestand. De beslissing omtrent de toelating van vreemd kapitaal hier en in Indie, moet van de omstandigheden afhangen. han de toelating van christelijke scholen in Mohammedaansche streken verwacht de Minister geen moeilijkheden. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat) wordt daarna zonder debat aangeuomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, a. i. Minister van Justitie, zal zich dit in antwoord aan onderscheidene sprekers over de voeding der gevangenen doen inlichten. Tot verbetering van de positie der gevangenisonderwijzers kan de Minister geen toezeggiug doen. Die der VAN HOUTEN S MP Rjjksveldwacht-lnspecteurs zullen bij de vol- gende begrooting worden geregeld. Naar de exameneischen voor het klerkenexamen voor griffie of parket wordt een onderzoek ingesteld. Omtrent de vervulling der vacature van Minister van Justitie kan de Minister thans niets zeggen, noch in het geheim, noch in het openbaar. Nadat de heer Van Nierop nog gezegd heeft, dat de premier genoeg vertrouwen moest hebben om tot de benoeming van een definitieven Minister van Justitie te doen overgaan, en de Minister zijn standpunt handhaafde, er op wijzende dat, met het oog op de aanstaande verkieziDgen, het ministerscbap tijdelijk zon zijn, althans in relatieven zin, wordt de Justitiebegrooting aangenomen. De Financien-begrooting, zoomede die voor het Staatsmuntbedrijf en van het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven, werd aangenomen. Morgen 11 uur voortzetting dan komt de Waterstaats-begrooting weer aan de orde. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Te 11 uur 10 blijkt, volgens de H. Crt., het vereischte aantal leden niet aanwezig, en wordt de vergadering verdaagd tot half 12. Bij ner- opening op dat uur blijkt de vergadering nog onvoltallig, zoodat zij wederom verdaagd wordt, thans tot een uur. Hervat wordt, ten 1 uur, de behandeling van het ontwerp-Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering, en wel bij art. 62, regelende het be- drag der rente. Dit Regeeringsartikel wil het jaarlijksch bedrag van de invaliditeitsrente en van de ouderdomsrente vinden door samenstelling van den grondslag en verhooging. De grond- slag is het bedrag dat wordt gevonden als men het 325-voud van het gezamenlijk bedrag der betaalde premies deelt door het aantal weken dat de verzekering geduurd heeft. De verhoo ging bedraagt 10 pCt. van het totaal bedrag der betaalde premies, echter niet minder dan 1/l van den grondslag. Op dit artikel verdedigt de beer Patjjn een amendement, strekkende om ten aanzien der ouderdomsrente een eenigzins hoogere maatstaf aan te nemen dan voor invaliditeitsrente. De bedoeling is den arbeider te prikkelen uit eigen vrije beweging zoolang mogelijk te blijven arbeiden en zoo laat mogelijk invaliditeitsrente te nemen. Op voorstel des Voorzitters komt tegelijker- tijd in behandeling art. 62a. Dit artikel be- doelt de rente van een arbeider, die op zijn 70e jaar pensioen krijgt, aldus te berekenen, dat hem als minimum-pensioen wordt uitgekeerd een bedrag, geljjk aan de rente, welke hem op zijn 60e jaar zou zijn uitgekeerd. Hierop zijn twee amendementeneen van den heer Patijn, elders in dit no. vermeld en een van den heer Treub, strekkende om buiten twijfel te stellen dat de ouderdomsrente ingaat bij het bereiken van den 70jarigen leeftijd. De heer Goeman Borgesius ontwikkelt be- zwaren tegen artikel 62, dat, als het ongewijzigd blijft, den arbeider benadeelen zal bij het over gaan van de eene loonklasse naar de andere, en ook den arbeider te veel zal lacen betalen. Daarom had spreker reeds vroeger een ander stelsel ontwikkeld, en den Minister doen toekomen, doch daarvan had deze geen gebruik gemaakt, wegens gecompliceerdheid, welke de Minister er yan vreesde. Spreker zou graag de verdere behandeling van het artikel zien geschorst, opdat de Minister er zijn gedachte nog eens over kan laten gaan. Minister Talma bestrijdt het amendement- Patijn tot verhooging van den maatstaf voor ouderdomspensioen. Dan zou er nog veel meer uit een oogpunt van practisch belang voor den workman te zeggen zijn voor het omgekeerde verhooging van den maatstaf voor invaliditeits rente, omdat deze rente den man gegeven wordt op een tijdstip dat hij minder kans heeft alleen in de wereld te staan, raaar nog allicht te zorgen heeft voor een gezin. Intusschen is de Minister voor verhooging van de ouderdoms rente in geen geval te vinden. Tegen het tweede amendement-Patijn bestaat geen principieel bezwaar, maar op het oogenblik is het nog onnoodig. Het amendement-Treub bestrijdt de Minister omdat daardoor te niet worden gedaan de voor- deelen van een der andere artikelen van het ontwerp, volgens hetwelk de verzekerde, die invaliditeitsrenten geniet, op zijn verzoek, in de plaats daarvan ouderdomsrente kan worden toe- gekend, wanneer deze hooger is, en omgekeerd. Ten slotte verdedigde de Minister het Regee- ringsstelsel van artikel 62 tegenover het door den heer Borgesius voorgestane systeem. Bij repliek trok de heer Patijn zijn amendement op art. 62a, dat door den Minister niet prin cipieel bestreden was, in, den minister toegevende dat het iuderdaad beter is eerst de werking van de wet nog eens af te wachten. De heer Duys bestrijdt het amendement- Patijn tot verhooging van de ouderdomsrente. Na dupliek van den Minister, trok de heer Treub zijn amendement in, omdat hem voldoende gebleken was dat zijn denkbeeld, om met premie- betaling na den 70jarigen leeftijd te eindigen, geen instemming vindt. Het eeoig overgebleven amendement-Patijn (tot. verhooging van den maatstaf der ouderdoms rente) wordt hierop verworpen met 59 tegen 13 stemmen. Het Regeeringsartikel en eenige verdere artikelen worden goedgekeurd. Artikel 65 wordt goedgekeurd. De verdere behandeling van het volgend artikel wordt aangehouden, opdat de Minister zich nader kan beraden over een amendement- Duys, en de vergadering verdaagd tot morgen 11 uur. Naar de Tel. verneemt, heeft Dr. J. Th. de Visser te kennen gegeven, dat hij bij de aan staande periodieke verkiezingen geen candiadtuur voor het lidmaatschap der Tweede Earner meer wenscht te aanvaarden. De VI. Crt. meldt dat het door de ,/Avond- post" verspreide bericht omtrent het verchvijnen van den korporaalsrang aanleidiDg heeft ge geven tot onjuiste opvattingen en moet dan ook worden aangevuld in dien zin, dat de rang van reserve-korporaal en milicien-korporaal blijft bestaan. Door de gecentraliseerde opleiding gaat de vrywilliger ineens als sergeant naar den troep, zoodat alleen de vrijwillige korporaal mettertijd uit het leger verdwijnen zal. TER NEUZEN, 19 Februari 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.4 Stornoway. Laagste 748.8 Horta. Verwachting tot den avond vau 20 Februari In het Zuiden matige Oostelijke, in het Noorden zwakke tot matige Oostelijke tot Noordelijke wind, toenemende bewolkiug, kans op sneeuwbuien vooral in het Noorden, tempe- ratuur om het vriespunt. De kapitein der vesting-artillerie H. J. Verhulst alhier, die met 1 April a. s. wordt overgeplaatst bij de bereden artillerie, is bestemd voor het 4e regiment veld-artillerie te 's Her- togenbosch. Zondagavond trad in de Geref. Eerk alhier op de WelEerw. Heer Ds. E. Raams van Hoek, ten einde een opwekkend woord te spreken in het belang van de stichting Vrederust te Bergen op Zoom. Z.Eerw. sprak naar aanleiding van Mattheus 14 vers 14. Hij noemde de stichting een sieraad voor het protestantsche Zeeland. Voor een zaak als de Chr. barmharcigheid moet men niet opgewarmd worden doch hierin ge- leidelijk toenemen. Wij moeten onzeontferming toonen aan ellendigen, zooals Jezus zulks ook gedaan heeft. En wij zijn die kranken waar- over Jezus zich ontfermt. Jezus zocht de ongelukkigen op, dat is ook ontferming. Wij moeten ontferming hebben voordekrankzinnigen. En nu is Vrederust wel een bewijs van de oifervaardigheid in Zeeland. Voorts wees spreker er op dat er over 't algemeen in dergelijke in- richtingen gebrek aan helpers is en spoort aan om in dezen geest ookte helpen waar men in staat is zulks te doen. Doet gij wat gedaan moet worden voor Vrederust V Er zijn ongeveer 300 krankziunigen in deze stichting. Hebt gij een zoon of docbter die er als helper of helpster TEB IEUZEISGHE COIRAST. IIMt OCad Temehtjnt Maanilag., en l'riJJaganond, atlgeinDden] op Veeitdagea toy de Ktni r P. M. V4H UK I1IDB, ic We* Iciien, wtt>xm!m!mNswM&-&xa&TiBxn*zz*B8S33Ssaz& Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie ea revaccinatie door den heer D. BUIJZE, gemeente- geneesheer, zal bestaari in de kom der gemeente op Donderdag 27 Februari 1913, in het iokaal bij school C cp Java 'n namiddags ten half twee are, en te Sluiskil •p Zaterdag 1 Maart 1913, in een der lokalen van de openbare school, 's namiddags ten drie nre. Ter Neuzen, 18 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Miimij)iiFiii!liiijilljll|ii,: 2UIVLR 0P10SBAAS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1