V ergadering Openbare Vergadering Zie Opruimings-Etalages Gias-, PorceleiB-, Aarflewerk: 11! It 250 paar Pantoffels ii Gemengde herichtenu Advertentien. Liberale Kiesvereeniging Ter Neazen. Laatste Berichtsn. BURGERLIJKEN STAND. Handelsberichten. Waterzucht. Jhr. R. DE MURALT, IS UITGESTELD van den Goedkoopen Winkel, Noordstr.70, Ter Neuzen, H.VERHOEVEN. Huishoudelijke Artikeien. Galanterien, Klokgarnituren, enz. Uit de hand te koop ■LAAT OWZEEP SmOTM' De besliste zuiverSieid, van Sunlight maakt ze voor - jfijne kant en jfijn linnen de/'| luitsluitend^f^ betrouw- Donderdag den 13den Februari van het jaar 13 is te lerseke van hetzelfde echtpaar het 13de kind geboren. Alle kinderen zijn nog in leven. (Midd. Crt.) Men schrijft ait Westkapelle aan de VI. Urt. Zoo nu en dan hebben ondeugende jongens de gewoonte het duinhelm in brand te steken om zoodoende een goedkoop vuurwerk te krijgen. Begrijpelijk, dat ze daarvoor plaatsen opzoeken, die wat afgelegen zijn. Zoo ook Vrijdagavond na -schooltgd. De gemeenteveldwachter er op af, maar nauw hadden de bengels den politieman opgemerkt of aan den haal gingen ze en geen taal of teeken was er van ben te zien, toen de veld- wachter op het brandende duin verscheen. Evenwel, de politieman wist raad. Een weg- geworpen leeg lucifersdoosje zou dienst doen. Bedoeld voorwerp werd den politiehond voor- gehouden, deze nam lucht en't opsporen begon. En jawel, een 500 M. verder, verseholen onder een boschje, vond het schrandere beest vier brandstiehters, sidderend en bevend voor het grommende dier. Namen werdeD opgesehreven en de ouders der ,/boefjes" met het geval in kennis gebracht. Of de Westkapelsche jeugd veel eerbied voor't gemeentehondje zal krijgen De oplicbters, die te Amsterdam met valsche postwissels bij goudsmeden ,/werkten", hebben toch nog twee firma's, een in de Regu- liersbreestraat en een in de Leidschestraat, elk voor een driehonderd gulden opgelicht. Andere goudsmeden ontdekten het bedrog bijtijds, doch de gevaarlijke individuen heeft men niet te pakken gekregen. Er wordt dikwijls gestoeid. Dat men daarmede voorzichtig moet zijn, bleek weer op het abattoir te Amsterdam, waar een slager die met een ander stoeide door deze per ongeluk zoo met een mes in de borst werdgestoken, dat hij in vrij ernstigen toestand in het 0. L. Vr. gasthuis moest worden opgenomen. j rijdagavond is in de Elandstraat te 's Gravenhage, een 7jarig knaapje door de elec- trische tram overreden en onmiddellijk gedood. Het ongeluk was aan eigen schuld te wijten. De jongen was op het voorbaleon van den aanhangwagen gesprongen en bij het afspringen onder de wielen geraakt. Voor hengelaars. Voor de Bossche Rechtbank werd Donderdag de quaestie be- handeld wat een z. g. sleephengel of wel een optrekbengel is. De zaak droeg zich aldus toe Een metselaar te s Bosch zat in een bootje te visschen in een water, verpacht aan H. van Dalen te Hedel. Beklaagde, die noch een visch- akte, nog een vergunning bezat, liet den dobber met den stroom meedrijven en voer met zijn bootje verder, zoodra de dobber bij het vaartuig was gedreven, waarop het vischspel dan weer op dezelfde manier werd voortgezet. Getuige Tegelaars verklaart, dat beklaagde den hengel in geen geval sleepte, doch den dobber steeds door den stroom liet bijdrijven. Volgens het boek met instructies, uitgegeven door de visscherij-inspectie, is, naar de presi dent meedeelt, een sleephengel, een vischtuig, waaraan de visch zich zelf hecht, terwijl een gewone of optrekhengel een tuig is, waarmee de visscher de visch zelf moet aanslaan. De heer A. Brouwer, inspecteur der visscherij te 's Gravenhage, als deskundige gehoord, ver klaart dat, zooals hier de vischvangst van be- klaagde wordt verhaald en door getuigen gestaatd, geen sprake is van een sleephengel, doch slechts van een gewonen hengel, die men liet drijven. De ambtenaar van het 0. M. ejschte daarop vrijspraak, waarover de rechtbank over 8 dagen zal al of niet beschikken. (Hbl.) Men schrijft aan de Zw. Ct. In de gemeente Weerselo staat een oud kerkje. Dit is het eenige gebouw, dat over- gebleven is van het oude Juflferstift-Weerselo. Dit stiff werd waarschijnlijk in het begin van de 13de eeuw gesticht en veranderde in de 15de eeuw van een geestelijk in een wereldlijk stiff. an de talrjjke gebouwen, die er ongetwpfeld geweest zijn, is niets over dan de kerk. In deze kerk bevinden zich 10 grafzerken, datee- rende uit de 15de en 16de eeuw. Aangezien deze grafzerken deel uitmaakten van den vloer der kerk, werden zij door het daarover gaan van de kerkgangers in verloop van tijden zeer afgesleten, waardoor het gevaar ontstond dat ook de opschriften langzamerhand zouden worden afgeloopen. Meermalen werd daarom door den heer FA. Hoefer aan de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente den raad gegeven, de zerken te doen opnemen en tegen de muren te doen plaatsen. Langen tijd bleven zij dit weigeren, totdat ze in het einde van het vorige jaar toestem- ming gaven, mits zij geholpen werden in de bestrijding van de onkosten. Hun werd toen een rijkssubsidie verleend. Zij hebben nu het werk laten uitvoeren. Negen zerken zijn nu opgenomen en tegen de muren geplaatstde tiende was reeds te veel afgesleten. Onder 4 zerken bleken gemetselde kelders te zijn, bevattende 12 geraamten. Onder de overige zerken waren gewone graven. Nu de grafzerken tegen de muren geplaatst zijn, is de kerk daar zeer door verfraaid. Vooral de zes grafsteenen van adelijke stift- juffers zijn bijzonder fraai bewerkt. Veel namen van adelijke families komen daarop voor, waaronder ook nu nog bekende, als Vos van Steenwijk, Hovel, Hackfordt, Ripperda, Raesveld, Gladebecke, Ruyteuborg, Steenber- gen, enz. Verder zijn er twee zerken van Priestergraven en een van een predikantsgraf. Een eigen- aardigheid is zeker, dat de laatste pastoor en de eerste predikant naast elkander in de kerk begraven lagen. In deze kerk is ook een zeer mooi doopvont bewaard gebleven, gehouwen uit Bentheiuier- steen, dateerend omstreeks uit het jaar 1200. Een bezoek aan dit oude stiftskerkje is zeker de moeite loonend. De verloren dochter 1 Vijf jaren geleden verdween te Zwoile spoor- loos een lGjarig meisje. AUe onderzoek bleef zonder gevolg. Thans is de nu 21jarige onver- wacht in de ouderlijke woning teruggekeerd. Ze deelde als de natuurlijkste zaak der wereld mee, dat ze indertijd met een jongman er van door was gegaan, dat ze met hem te Berlijn had saamgewoond, maar dat ze er nu genoeg van had. (fl. Crt.) Tegen onvoorzichtigheid met vuurwapenen kan maar niet te veel worden gewaarschuwd. Hoe dikwijls kwam niet een noodlottige kogel uit een wapen waarvan men zeker ineende te weten dat het ongeladen was. Zoo is weer te Oud-Alblas een 14jarige jongen getroffen door een schot uit een ge- weer waarmede hij speelde. Hij is naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Naar de //Dordt. Ct." verneemt heeft de justitie te Dordrecht een belangrijke vangst gedaan door de arrestatie van een landver- huizingsagenc. Wie zich bij hem aan wiltle melden om als landbouwer naar Brazilie te verhuizen kon onder zijn leiding op 2 April a. s. gratis per s.s. der Kon. HollandscheLloyd uit Amsterdam naar zijn bestemmingin Brazife vervoerd worden. Men stelde hun die alzi»o mede wilde gaan de schitterendste vooruitzichtep, eigen land, eigen vee en zoo voorts in Caram- behy. Er zjjn dan ook menschen hierop ingegaan. De aangehoudene, die thans wegens poging tot oplichting gearresteerd is, noemde zich Dr. Joao Molboro B. Hij stond gesignaleerd als moetende nog ondergaan een gevangenisstraf van twee jaar, hem opgelegd bij verstek vonnis der Arr. Rechtbank te Zutphen van December 1910. Bovendien heeft hij destijds van den Krijgsraad te Aruhem 4 vonnissen gehad. Daarvan waren twee wegens desertie, 4 en 8 maanden straf, en twee wegens diefstal onder verzwarende omstandigbeden, straffen van 3 jaar en 2 jaar. Hij oefende ook nog de praktijk uit van Evangelist en Catechiseermeester te Bath- men doch week na het Zutphensche vonnis naar Brazilie uit. Hij praktiseerde daar als homoeopatisch ge- neesheer. Hij geeft op dat hij er vijf maanden voor gestudeerd heeft en bevoegd is de praktijk uit te oefenen. Hij is van plan in verzet te komen tegen het Zutphensche vonnis. Uit Taloe (afdeeling Loeboek Sikaping) verneemt de /,Sum. Bode", dat daar in den kampong Sikapah een inlandsche vrouw, toen zij zich in den vroegeu ochtend uit haar woning begaf om water te koken, door een grooten tijger werd besprongen, die haar een geheel been afscheurde, waarmede het vraatzuchtigs monster verdween. De arme vrouw bleef na- tuurlijk op de plaats dood. In de onderafdeeling Ajer Bangis had een soortgelijk ongeluk in kampong Tandjoen plaats. Daar werd 's avonds een inlandsche vrouw, die juist de trap harer woning wilde beklimmen, door een tijger besprongen, weggesleurd en op pl.m. vijftien meter afstand verscheurd. Een zestal met lansen en kapmessen gewapende mannen, die het gevaarlijke roofdier wilden verjagen, zijn uit angst gevlucht, toen die menschenvreter, onder gedurig gebrul en gebrom in een kring om hen bleef heensluipen. Organisatie van bevolkingsjachten en het plaatsen van vallen tot verdelging dezer ge vaarlijke woudkoningen achten wij wel een aanbeveling waard, merkt het blad op. Aan het station voor draadlooze telegrafie te Washington is het gelukt het tijdsein van ret station Eiffeltoren op te vangen. De tele- grafist, trachtte dadelijk het sein naar Parijs terug te zenden. Ofschoon echter de door het Amerikaansche station ontwikkelde energie grooter is dan die van het Fransche, kwam het sein van Washington te Parijs niet aan, werd althans niet geconstateerd. (N. R. C.) Volgens een bericht uit Londen aan de N. R. Crt. is het Engelsche departement van handel met de voornaamste stoomvaartmaat- schappijen overeengekomen den walvischvaarder Scotia te stationeeren bij de Oostkust van Noord- Amerika, ten Noorden van de route der stoom- schepen, ten einde deze te waarschuwen voor de aanwezigheid van ijsbergen en de beweging van het ijs uit de poolstreken. De Scotia is uitgerust met een toestel voor draadlooze telegrafie en kan daardoor in ver- binding blijven met de stations New Foundland en Labrador. Men verwacht dat de Scotia tegen'teind dezer maand zal vertrekken. '8 Gravenhage, 17 Febr. Eerste Kamer. Voortgezet werden de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1913. De heer Van den Berg bestreed de door den heer Van Deventer bij het Indische begrootingsdebat ge- leverde critiek op de door de regeering voor- gestane schoolpolitiek in Indie. De heer Van Deventer handhaafde zijn stand- punt. Hij betoogde dat vaak bijzondere scbolen in Indie worden opgericht om aan de zende- lingen de gelegenbeid te geven de bevolking te evangeliseerendoor dergelijke scholen te steunen, gaat de overheid hare bevoegdheid te buiten. Het zendingsonderwijs moet zich z. i.' beperken tot de heidensche streken. Ylissingen. Voor plaatsing op de kiezerslijst hebben zich het buitengewoon groot aantal van 638 personen aangemeld. Het aantal nieuwe belastingkiezers bedraagt 406. St. Kruis. Zaterdagavond is door een on- bekende oorzaak de groote schuur van den landbouwer C. Blondeel door brand geheel vernield. Een koe, die op stal stond, kon gered worden, terwijl de brandweer er eveneens in slaagde den brand tot de schuur te beperken. Ver- zekering dekt de schade. Hulst, 17 Febr. 1913. De nieren filtreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zij door verzwakking ot ziekte hiertoe niet in staat zijn, blijft bet water in het licbaam achter, hetgeen ook dikwijls merkbaar is aan de ge- ringere hoeveelheid urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten gevolge, dat de afscheiaing van andere schadelijke stoffen wordt tegengegaan en deze schadelijke stoffen oefenen een dusda- nigen invloed uit op de wanden der bloedvaten, dat deze het water doorlaten. liet zal zich dan by voorkenr daar verzamelen, waar het den minsten tegenstand ondervindt, dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, enkels. voeten, enz., waar zwel lingen gevormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft die in- druk eenigen tjjd zichtbaar en de zwellingen voelen week en papperig aan. Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nieraandoening. Bij veronachtzaming ervan kan het water zich verder ophoopen in de beenderen, de buikholte, de borstholte, en het hart bereiken met nood lottige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden, maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar ge- zondheid en stellen haar in staat om het over tollige water volkomen af te voeren. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over- beeke— Leunis, Westkolkstraat. Toezending ge- schiedt franco na ontv. v. postwissel a 1,75 voor een, of 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- raAst ausjv merk. voor de leden van den Beetenbond te Zaam slag, op Vrijdag 21 Fcbruari, bij de Wed. J. Platteeuw te Zaamslag, om 2 uur. HET BESTUUR. te HOEK op Zaterdag 22 Febru- ari 1913, 's avonds vi/jf ure, bij den heer A. de Keuning, en te A-A-M{SJLiAXjt op Zaterdag 1 IVSaart 1313, 's avonds zes ure, bij Mej. wed. J. Platteeuw. Sprekes* s van Zierikzee. Tosgang vrij. Debat. HET BESTUUR. De tegen 7 Maart 1913 ge- jjarNK* adverteerde verkooping van de Hof- stede te Camperland met 69.23.90 H.ft. Bouw- en Weiland, tot einde RAei aansftaarode en zal tegen dien tijd nader worden geadverteerd. Notaris HI00LEN. en verdere Tevens opruimini; van eene partij ZIE PKiJZKN, een zoo goed als nieuw, hecht en sterk voor alle doeleinden geschikt. Ook zeer ge- schikt voor rentenier, met eigen gronden op prachtigen stand. Te bevragen bij J. DE BREE, Commis- sionair te Ter Neuzen. zal ik deze week opruimen voor eigen geld. Profiteer daarvan. Aanbevelend, LUGAS VAN DER MOLEN. Djjkstraat No. 1, Ter Neuzen. TANDARTS, Brouwerijstraat (hoek Havenstr.) TerNeuzen, is dagelijks te consulteeren van 912 en van 24 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. \~}p. 570'0^, - J. D. K., werkman te Hoek, ter zake van Leerplichtwet- overtrediug, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P- Y- d. P., koopman te Westdorpe A. H., arbeider te Axel en J. v. E., arbeider te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. In de zaken van: J. H., koewachter te Zaamslag P. D., veedrijver te Axel; J. d. K., landbouwerszoon te Axel, teruggave bevolen aan de ouders zonder toepassing van straf. Ter leuzrn. Huwelijks-aangiften. 14 Febr Jaco bus de Ruyter, oud 23 j., jm. en Tona Kaijser, oud 23j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Febr. Jan Jansen, oud 21 i., jm. en Wilhelmina Pieternella de Doelder, oud 23 j., jd. Geboorten. 10 Febr. Antonia Jacoba, d. van Willem Verduin en van Maria Dooms. 12 Febr. Sara, d. van Willem de Jonge en van Franfoise de Bokx. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 9,50, Rogge f 8,40, Wintergerst' 10,20, Zomergerst 9,75, Haver 10,— Erwten /ll,—, Witle boonen 14,—Bruine boonen 12,Duivenboonen 11,—Paardenboonen 10,60, Boekweit Lijnzaad 13,Koolzaad Aardappels 2,50. Boter per kilo 1,45. Eieren per 26 stuks 0,95. Ter weekmarkt waren aangevoerd 10 stuks rundvee, 25 varkens, waarvan verkocbt 0 stuks rundvee, 18 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2