Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 15 Eebruari 1913. 53° Jaargang. DRAKKWET. DRANKWET. No. S879. TWaHDB BLAB. Binneniand. Predikbeurten. (iemengde berichten. gesproken, haalde zijn portemonnaie vu„. dag om hem een kleinigheid te geven. Plotseling maakte de man zich daarop van de portemonnaie meester, ontrukte bem nog zijn horloge, waarvan de ketting afbrak en ging aan den baal. Alle pogingen om hem te vatten waren vrucbteloos. (R. N.) Men scbrijft aan de Gelderl. nit Angeren Het gebeurde dezer dagen, dat twee propa- gandisten, leden der Jonge Garde, die zich ten doel stelt het bestuur der locale kiesvereeniging behulpzaam te zijn, om kiezers op de kiezerslijst te doen plaatsen, die er als zoodanig ambtshalve niet op voorkomen, het gebeurde, zeg ik, dat zij bij iemand kwamen, die zich reeds als lid der kiesvereeniging had aangemeld. De gestelde vragen konden naar wensch wor- den beantwoord, zoodat hij tenslotte zijn naam moest plaatsen, om voor loonkiezer in aanmer- king te komen. Hem werd dus verzocht te teekenen. ffTeikenen," zei hij, „teikenen, worveur?" #Wel, anders kunt ge niet in aanmerking komen." ,/Kort geleden zei iemand tegen mien Nou Piet, nou buD je 25 jaor geworden, en nou bu'j kiezer. En da was een goeie mins, die da zei, en die geleuf ik." ,;Hebt ge dan niet gelezen, dat o. m. loon- kiezers aangifte moeten doen, om op de kiezers lijst geplaatst te kunnen worden En voor Angeren moet dat geschieden op de secretarie te Bemmel." fflen Bemmel kennen ze mien net zo goed as te Angeren en in de krant les ik alleen het neudigste, zo aste koop een prachtig verken, gevraagd een huusknecht en zoo meer." Op verschillende formulieren werden hem de handteekeningen ran aspirantkiezers getoond, doch hij hield voet bjj stuk, zoodat a. s. Juni Piet gaat stemmen, zonder biljet. Woensdag was het vijf jaar geleden, dat het kabinet-Beemskerk aan het bewind kwam. Hiermee heeft het ministerie, wat de zittings- duur betreft, al zijn voorgangers sinds 1848 geslagen. Tot heden stond het record op naam van het kabinet-Heemskerk vader. (Tel.) Dinsdagmiddag werd, naar de H. Crt. meldt, op het Achterklooster te Rotterdam een be- schonken kleermaker gearresteerd. Hetpubliek drong zoodanig op, dat de politie genoodzaakt was van de sabel gebruik te maken om zich ruim baan te verschaffen. De dronken man werd overgebracht naar het politiebureau in de St. Janstraat. Doch nu verspreidde zich het gerucht, dat een politieagent den arrestant, door hem met een sabel in den buik te steken, ge- dood had. Daar 'tjuist marktdag op den Goudschensingel was, was nu in een oogenblik een kolossale menschenmassa bijeen, die voor het politiebureau samenschoolde, en den agent opeischte, die den man gedood had. Om de menigte gerust te stellen, liet de politie den politiewagen voorkomen en den arrestant daarin plaats nemen, die toen werd overgebracht naar het politiebureau in de Lange Torenstraat. Het publiek bleef echter samenscholen en moest meermalen met de sabel uiteengejaagd worden. Ook werd onder die bedrij ven nog een agent eerste klas, die voor het bureau de wacht hield, door een bond zoodanig gebeten, dat de wond in het ziekenhuis moest worden uitge- brand. Het duurde inmiddels nog lang eer het pu bliek tot kalmte kwam en langzamerhand de orde hersteld was. Daar een baas en zijn knecht, werkzaam aan een in aanbouw zijnde villa te Wassenaar, volgens de H. Crt., niet gemakkelijk een kost- huis konden vinden, hadden zij hun intrek genomen in de garage. In den nacht van Zondag op Maandag kwamen zij thuis uit Den Haag, maakten de kachel aan en begaveu zich ter raste. Des morgens wiiden de werklieden hen wekken doch kregen geen gehoor. De deur der garage werd opengebroken en beiden lagen bewusteloos in hun ledikant, bedwelmd door kolendamp. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De jongste, een jongmensch van 25 jaren, afkomstig van Middelharuis, was spoedig overleden. De baas werd vervoei'd naar Leiden. Zijn toestand is bevredigend. Te Middelburg doet zich bij de aangifte van kiezers een eigenaardig geval voor. Het betreft een per'soon, die steeds als be- lastingkiezer op de lijst voorkwam, maar wien voor het laatste belastingjaar wegens achter- uitgang van zaken door den inspecteur vrijstelling van betaling der belasting werd verleend. Bedoelde persoon trachtte nu als woningkiezer op de lijst te worden geplaatst, doch zoowel ten stadhuize als ten kantore van den ontvanger meent men, dat deze persoon moet beschouwd worden als hebbende niet voldaan aan zjjn be- lastingplicht. Naar wjj vernemen bestaat er groote kans, dat ten deze een rechterlijke uit- spraak zal worden uitgelokt. (VI. Crt.) aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, van 1 Maart tot en met 31 October 1913. TWEEDE K a HI E R. Vergadering van Donderdag. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. Het debat wordt voortgezet over artikel 59 (in- validiteitsrente) en de daarop voorgestelde amen- dementen-Treub, strekkende om ip tegenstelling met de wijze, waarop de Regeering het bedrag der rente wil vaststellen, een eenheidsrente in te stellen. De heer Treub verdedigde, blijkens het ver- alag der H. Ct., bij repliek nader uitvoerig zgn amendementen. De heer Duys verklaarde bij zijn repliek voor de amendementen-Treub te zuilen stemmen, omdat men door deze meer tegemoet komt aan de algemeene klacht, dat de rente, welke het Regeeringsontwerp geeft, laag is. De heer Rutgers bleef bij zijn bestrijding van de eenheidsrente. De Minister verdedigde bij dupliek nader het Regeeringsstelsel. Het grootste bezwaar van den Minister blijft dat een eenheidsrente zich niet aansluit aan het peil van het inkomen. Het amendement-Treub, om de eenheidsrente in te voeren wordt daarna verworpen met 43 tegen 15 stemmen. Tegen rechts en van links de heeren Tyde- man en Patijn. Hierna komt aan de orde artikel 60, om- schrijvende wat invaliditeit is. Hierop werden door den heer Duys eenige amendementen verdedigt, strekkende o. m. om den graad van invaliditeit, waarvan de invali- diteitsrente afhankelijk wordt gesteld, eenigszins te wjjzigen voorts om onmogelijk te maken dat in validiteitsrente zou worden geweigerd op grond van geschiktverklaring voor een soort van arbeid, die ter plaatse, waar de invalide arbeid verriqht of het laatst verricht heeft, inderdaad niet voorkomt en eindelijk om vast te doen staan dat de ihvaliditeitsrente een minimum levensonderhoud waarborgt. Minister I alma deelt mee, dat hij bereid is de motie-Goeman Borgesius, die door een door den Minister te benoemen commissie een onder- zoek naar de werking der risico-overdracht wil doen in stellen, uit te voeren en zoo spoedig mogelijk daartoe voorbereidende stappen te doen. Na deze meedeeling trokken zoowel de beer Iroelstra als de heer Goeman Borgesius hun moties in. Voorts werd besloten Ynjdag 21 dezer, s morgens 11 uur, verschillende wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken. Hierna werd het debat over de invaliditeits- en ouderdo'mswet, voortgezet en lichtte de heer Duys verder zijn amendement toe. De heer De Klerk ondersteunt 's heeren Duys' amendement tot verruiming van het invaliditeitskenmerk tot halve loonsverdienste. De heer Teenstra verdedigt de amendementen- Duys, vooral in het belang van de arbeiders bij land- en tuinbouw. De Minister bestrijdt het amendement be- treffende de ouderdomsbepaling. Niet de leeftijd levert dem grondslag voor het begrip invalidi teit. Het zijn de ouderdomsverscbijnselen, die dit moeten doen. Spreker acht het inderdaad beter te spreken van »beroep", in plaats van ybezigheid". Het amendement om een derde te wijzigen in de helft kan spreker natuurlijk niet overnemen. Spreker acht het gelukkig dat invaliden zich zoo goed en zoo snel weten aan te passen, en niettegenstaande zij verminkt zijn, toch voor een goed deel in hun onderhoud kuDnen voorzien. Er is natuurlijk een grens bij de invalide- verklaring, alles watde heer Duys zei past ook op de helft. Bovendien is het niet de vraag of een invalide eens een korten tijd meer dan een derde van zijn loon kan verdienen het is de vraag of hij dat bij voortduring kan. Indien men dit als maatstaf neemt, ziet de zaak er heel anders uit. De invoeging van het woord ydergelijke" zooals het voigende amendement van den heer Duys bedoelt, acht spreker niet gewenscht, omdat de zaak daardoor er niet beter op wordt. Het opstellen van een tabel voor alle ge- meenten voor het minimum-loon acht spreker ondoenlijk. TER NEUZEN, 14 Eebruari 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 775.2 Holyhaed en Scilly. Laagste 758.1 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 15 Februari: Zwakke tot raatige wind, uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weiuig of geen regen, zelfde temperatuur. Naar we vernemen is besloten tot het afbreken der bestaande en het ter plaatse weder opbouwen van een ruimer R.-K. parochiaal kerk- gebouw alhier. Het ontvangen eener aanzienlijke gift maakte het nemen van dit besluit mogelijk. Het voornemen is om tegen het aanstaande najaar het werk aan te besteden. De Nutsbezoekers, die bjj eene vorige gelegenheid Mej. Corry Huisinga van Hilversum mochten genieten, waren Donderdag 13 Febr. opnieuw zeer ingenomen met hare schoone voordracnt, hare klankvolle stem, hare houding en gebaren. De stukken die zij ten beste gaf waren klein maar rein, en vielen over 't alge- meen goed in den smaak, niet het minst de Middeleeuwsche liederen. 't Is alleen jammer, dat het tamelijk uitgebreide programma in eenigszins te vlug tempo werd afgewerkt. Met eenige tusschenpoozing telkens, zouden de tal- rijk opgekomenen meer gediend zijn geweest nu moest men vroeg, veel te vroeg, weer huiswaarts. Wij ontvingen weder een nummer van c/De Plattelander", maandblad onder redactie van den heer P. Teunissen, dat evenals voorafgaande nummers, een aantal artikelen bevat, gewijd aan het kiesdistrict Oostburg en waarin voor de Tweede Kamerverkiezing wordt bepleit het stellen van een agrarischen candi- daat, op het programma van den Nederlandschen Landbouwersbond. Het blad beveelt een agrarischen candidaat aan tegenover den liberalen candidaat Jhr. De Muralt. Het mag wel toevallig genoemd worden dat de redactie van genoemd blad ook voor het bereiken van zijn doel de aandacht gevestigd had op het district Enkhuizen en dat daar ook candidaat is gesteld is Jhr. De Muralt. Bij Kon. besluit van 12 dezer is aan den heer J. Schieman, te Philippine, op zijn ver- zoek, eervol ontslag verleend alsplaatsvervangend dijkgraaf van den Kleine Stellepolder, provincie Zeeland. Volgens mededeeling van het Loodswezen zijn in de Honte verlegd spitse ton No. la in in 128 d.M. water, op: 51°25'19" N.b. en 1°14'34" W.l.spitse ton No. 2a in 81 d.M. water, op: 51°25'13" N.b. en 1°13'25" W.l. Hontenisse. Door het bestuur van den Kruispolder is ten huize van den heer Th. Weemaes te Kloosterzande aanbesteed het maken van een buitenberm en het aanleggen van steen- glooiingen aan de dijken van dien polder. Er waren 10 inschrijvers, n.l. de heeren C. Claessens te Zaamslag voor 5382, R. Verschelling te Ter Neuzen voor 4980, J. van Drongelen te Hoek voor 4730, J. Knulst te St. Maartensdijk voor f 4650, D. Tholens te Ter Neuzen voor 4500, M. Jacobs te Goes voor 4450, L. v. d. Velde te Bruinisse voor f 4400, W. M. Ferdinandusse te Biezelinge voor 4235, P. Andriessen alhier voor 4200 en J. F. de Klerk alhier voor 4070. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Februari de voigende vonnissen uitgesproken S. C. P. V., oud 25 j., kantonnier, C. S. E. Y., oud 26 j., schippersknecht, J. V., oud 17 j., werkman alien te Sluiskil en L. S., oud 23 j., stoker te Puttershoek, zijn wegens mishandeling en wederspannigheid door 4 vereenigde personen veroordeeld ieder tot 1 maand gevang. (eisch idem). A. F., oud 20 j., arbeider eD J. F., oud 22 j., arbeider, beiden te Axel, zijn wegens mishande ling veroordeeld ieder tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (eisch 15 boete of 15 dagen hecht.) C. B. d. J., oud 19 j., werkman te IJzen- dijke, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (eisch 20 boete of 20 dagen hecht.) Zondag 16 Februari 1913. De projector-Lamp. Wij ontvingen van de N. V. Philips Metaal Gloeilampenfubriekeen meedeeling van een nieuw soort lamp, door haar in den handel gebracht. In verband met het feit, dat de eerste metaal- draadlampen, wegens hare gebrekkige constructie alleen rechtstandig naar beneden hangend ge- brand konden worden, zijn de meeste kronen en armaturen voor electrische verlichting zoo aangebracht, dat de lampen steeds loodrecht naar beneden hangen. Ofschoon dit in verticalen stand branden der lampen aan den levensduur ten goede komt, is toch aan deze wijze van installatie het groote bezwaar verbonden dat van den lichtbundel niet het voile nut getrokken wordt, aangezien de lampen met verticale draden weliswaar zij waarts haar lichtsterkte doen gelden, doch naar beneden zoo goed als geen licht verspreiden. Een gewone 32-kaarslamp straalt naar be neden 5.1 normaal-kaarsen licht uit. Het is aan de firma gelukt dit bezwaar te ondervangen door de nieuwe projector-lamp, die zoowel zijwaarts als naar beneden vrijwel dezelfde lichtsterkte geeft. Door de draden kegelvormig te spannen is een geheel gelijk- matige lichtverdeeling bereikt, waardoor het hoogste nuttig lichteffect, gepaard aan de grootste stroombesparmg, verkregen wordt. Het groote voordeel van deze lampen bestaat daarin, dat zoowel bij verticale als bij horizontale of schuine richting der lampen het nuttig effect hetzelfde blijft. De rechtbank te Zutfen sprak de vrouw van den slager v. B., aldaar, die terecht stond omdat zij op een Zaterdagavond na 7 uur, haar man in den winkel had bijgestaan in het bedienen van klanten, vrij. Voorzichtig met bedelaars MaandagavoDd had bij den Koekamp te 's Gravenhage, een brutale aanranding plaats. Een heer, die daar door een bedelaar werd aan- voor den De Burgemeester vaD TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierkuishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, 14 Februari 1913. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek- schrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop van AMATUS ALOIJSIUS EUGENIUS VERMAST, bierhuishouder, wonende te Ter Neuzen, voor het beneden- voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 69 en gelegen aan de Dijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking ia ge- schied kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 12 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, ie lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van aleoholhoudenden, anderen dan sterken drank van ALl'HONSDS DE BLOCK, paardenkoopman wonende te Sint Nicoiaas, gedomicileerd te Ter Neuzen, voer het bovenlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 5 en gelegen aan den Schuttershofweg. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 13 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9| u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9J u. en 2 u., dhr. L. Dek. Axel. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Roek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Her ken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 's Avonds 6 u., Ds. E. Raams Jr., v. Hoek, rede in 't belang van ./Vrederust". Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. ,11 9 u. en 2 n., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5} u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente Vlooswijkstraatr). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5} u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. Klumpert, van 's Gravenmoer. Kvangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 91 u. en 2 u., dhr. A. B. W. M. Kok, Theol. stud, van Amsterdam. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., leeskerk. Lokaal „~Eben-Haeser" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. Geen dienst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5