Gemengde berichten. Laatste Berichten. Middelen van vervoer. 14. Ontheffing van plaatselijke belastingen. 15. Omvraag. 10. Reclames hoofdelijken omslag. TER NEUZEN, 14 Februari 1913. Mluiskil. Ofschoon de inwoners van Sluiskil bjj advertentie in de courant waren opgeroepen ter bespreking der feestviering dit jaar, was de belangstelling daartoe nog minder dan de vorige week, want slechts tien personen hadden gehoor gegeven aan die oproeping. In deze vergadering werd er een commissie gekozen, die belast werd met het collecteeren. Ook zal later beslist worden, wanneer het feest zal worden gevierd, daar 14 Augustus volgens sommige personen niet de gevrenschte dag is. Donderdagnamiddag j.l. had de tienjarige M. Sch. het ongeluk dicht bij de cokes-fabriek in het kanaal te vallen. Daar het kanaal op die plaats 7 tot 8 M. diep is en een steilen kant heeft, was het den jongen onmogelijk zich zelf te redden. Twee schipperjongens gelukte het met een lange haak hem er uit te halen. Axel, 13 Febr. Hedenmiddag geraakte alhier by A. P. L)., een wieg, waarin een kindje van twee maanden lag, in brand, doordat deze te dicht bij de brandende kachel stond. Toen de moeder in de kamer kwam, stond de wieg in vollen vlam. Het kind was deerlijk gebrand aan het gezicht, de borst en de armpjes. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend doch het kind is nog denzelfden avond overleden. Woensdag schrikte op den Buitenweg een voor een wagen gespannen paard van een automobiel en drong den wagen geheel op zijde. Een los aan den wagen gespannen paard kwam daardoor terecht in den moddersloot en kon daaruit aiet dan met vele raoeite gered worden. estdorpe. De verkiezing ter vervulling der vacature, in den gemeenteraad ontstaan door het overlyden van den heer Ch. Steyaert, zal plaats hebben op Maandag 3 Maart, eventueele stemming op Donderdag 13 Maart en herstem ming zoo noodig op Woensdag 26 Maart e. k. Men schrijft uit Oldenzaal aan het Hbl. De zwarte pokken hebben thans zeven per sonen te LosSer aangetast. De eerste poklijder aldaar, die blijkbaar op anderen de besmetting heeft overgebracht, wordt sinds een veertien dagen verpleegd in de barak bij het zieken- huis te Oldenzaal. Zjjn toestand geeft thans alle hoop op herstel. Daar deze persoon groen- tehandelaar is, wordt vermoed, dat hij de be smetting heeft opgedaan van ontvaugen sinaas- appelen. Eigeuaardig mag het heeten, dat de aangetasten te Losser alien bloedverwanten zijn van bovengenoemden. De overige huisgenooten in de zes gezinnen, waar thans de ziekte is geconstateerd, zijn tot nog toe niet aangetast. floe onverantwoordelijk roekeloos men overi- gens te Losser bij deze ziekte optreedt, bleek ons uit een mededeeling van een onderwijzer aldaar, die schoolgaande kinderen uit de be- smette woningen zag komen en zich naar school begeven. Toen den kinderen naar de reden van 't bezoek aan die woningen gevraagd werd, gaven zij ten antwoord, dat zjj moesteu gaan vragen, hoe het met de patienten was. Van de plaatselijke overheid was dan ook nog geen enkel voorschrift op't schoolbezoek der kinderen gegeven. Dinsdag zijn van rjjkswege te Losser twee barakken gearriveerd in de eene zijn de ljjders aan de ziekte, in de andere de personen, die met hen in aanraking zijn geweest, opgenomen. Een tweetal pleegzusters uit Oldenzaal is aange- komen, om de patienten te verplegen. Per dorpsomroeper is in Losser bekend gemaakt, dat van Dinsdag af, noch arbeider, uoch koopman of doorgaand reiziger de Duitsche grens mag passeeren, zoo hij niet voorzien is van een nieuw vaccinatie-bewijs. De geheele grens langs Losser, Lonneker (Glanerbrug) zal door gen- darmen worden bewaak't en ieder, die de yrens passeert, door hen worden gecontroleerd. Een 15tal gendarmen is daartoe aan die grenzen gedetacheerd. Ook mag de Duitsche grens slechts op bepaalde daarvoor aangewezen plaatsen worden gepasseerd. Overschrijden der grens op andere punten wordt gestraft. Wie geen bewijs kan toonen van heruieuwde vaccinatie, wordt on- middellijk teruggewezen. De honderden ar- beiders en arbeidsters uit Losser en omgeving, die in Gronau op de fabrieken werken, hebben zich alien opnieuw laten inenten. Voor 't overige schynt de ziekte niet zeer kwaadaardig. Slechts bij een patiente moet levensgevaar bestaan de overigen maken het naar omstandigheden redelijk. Te Gronau is tot nog toe slechts een pokkenlijder in de barak opgenomen. De hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid in de provincie Overijsel heeft zich thans per- soonlijk van den toestand op de hoogte ge steld. In de omliggende gemeentenLonneker, Oldenzaal, Enschede en Gronau, laten zich honderden personen opnieuw vaccineeren, waar voor door de betrokken burgemeesters kosteloos de gelegenheid is opengesteld. Volgens de Tel. is een der beruchtste avonturiers, Ignaz Strasznoff, die zijn mede- menschen voor meer dan drie millioen kronen heeft bezwendeld, dezer dagen in een Kroatische gevangenis gestorven. De manieren, om zich geld te verschaffen waren even veelvuldig als afwisselend. Op zekeren dag verscheen hij voor bisschop Wilhelm Istwan te Steinamanger en stelde zich als diens uit Amerika teruggekeerden neef voor. Met de van den bisschop afge- troggelde 12,000 kronen, speelde hij zoodanig den grooten heer, dat de bisschop het vernam en hem de deur wees. Precies dezelfde streek speelde hjj bisschop Benda, te Neutra. Deze echter verstond geen scheits en liet hem arresteeren. Hjj werd toen tot drib jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Na deze straf uitgezeten te hebben had hij natuurlijk onmiddellijk weer geldge- brek en plotseling dook hy thans op als dra- gonder-luitenaut en wist als zoodanig een oude barones in te palmen, die hem haar geld liet beheeren. Gevolg was, dat hy op zekeren morgen met de kas en de kostbaarheden der barones verdwenen was. Bovendien kreeg zy eenige rekeningetjes thuis van paarden- en automobiel- handelaars. flaar galant had op haar naaro de noodige inkoopen gedaan en een en ander weer a contant verkocht. Hij werd gearresteerd en moest wederom twee jaar brommen. Toen hjj weer vrij was, meende hij wel recht op bevordering te hebben deed zich thans voor als ritmeester, bezocht vele voorname gezelschappen en lichtte verschei- dene magnaten voor hooge bedragen op door valsch spel. Bij een poging tot oplichting, waarbij hij zich voordeed als commandant der lijlgarde van aartshertog Joseph, werd hij ont- maskerd en voor drie jaar in de gevangenis opgesloten. Maar zijn grootsten streek haalde hij uit in Kroatie Slavonie, waar het hem gelukte de toonaangevende kringen van het geheele land bij den neus te nemen. Op zekeren dag in den herlst van 1908, ontving aartsbisschop, Dr. Posilowitch, een telegram uit Weenen, waarin hem de aankomst van Hotrat Berger von Wil- denegg, van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, aangekondigd werd. De gezaDt was met een geheinae missive belast. De Weener regee- ring wilde een nieuw partjjblad oprichten, waar voor een half millioen kronen noodig was. Hy haalde den aartsbisschop over, voor 200,000 kronen te teekenen, en ook andere voorname personen vlogen er in. Maar hjj dreef de grap te ver en dat was hem nood- lottig. Hy meldde zich ook aan bjj den banus, Pejacsewitch. Deze kwam de zaak verdacht voor, en ofschoon de gewaande gezant spoedig onheil rook en de vlucht nam, werd hij door de politie achtervolgd, die hem te Boedapest achterhaalde en arresteerde. Naar Agram te ruggebracht, werd hjj tot vjjf jaar gevangenis- straf veroordeeld. Het beroemde palingvel. Wie biedt er wat voor het echte palingvel, waardoor zooveel dooden en gewonden geval- len zjjn wie zet in voor de huid van den paling, de oorzaak van het palingoproer Kom mjjneheeren, er is om deze paling zoo veel te doen geweest, wie biedt er wat, dertig gulden?.... Nummer 1324, heeren van den catalogus Zoo klonk het gisteravond in het veilings- lokaal van den heer Bom in de Warmoesstraat uit den mond van den auctionnaris, die, voor- dat het palingvel aan de beurt kwam, al een heele hoeveelheid wapens uit Japan, China, Indie, Nieuw-Guinea, enz., en ook zelfs een struisvogel-ei in een besehilderd bu»je, geveild had. Doch ons interesseerden al deze speran, lansen, prjien, krissen, klewangs, dolken of Boeddha-beeldjes, ja zelfs een gebronsd drjjf- werk, voorstellende de landing van den Prins van Oranje in Scheveuiugen in het jaar 1813, minder en vol spanning wachtten wij nummer 1324 van den catologus, onder de rubriek cu- riositeiten, af. By 't bewuste palingvel was nameljjk bovendien de volgende authentieke verklaring gevoegd z/De ondergeteekende verklaart, dat deze de echte huid is van den paling, welke is getrokken op de Lindengracht «p Zondag den 258'ea J uli 1886 en waarvan het op- roer is ontstaan. Hjj heeft een lengte van een Nederlandsche el, en de gaten van het touw zjjn nog zichtbaar. D. N1EUWEBOER, toen wonende op de Lindegracht op het Oud Huizer Hofje." Nu mijneheeren, 't is een cause celebre geweestde zoon van den heer Nieuweboer heeft me van ochtend nog verzekerd, dat 't het echte vel was, wie zet er in niemand de goede dagen van Hartkamp zjjn voorbij, als hy hier was, hjj zou zeker graag 25 gulden gegeven hebben voor dit palingvelzoo riep de auctionnaris, wiena stem nooit vermoeid scheen, doch hoe hij zich ook inspande, veel liefhebbers bleken er niet te zjjn. lutusschen liet de kruier, die over de tafel liep, waarom heen de veilingbezoekers stonden of zaten, het bewuste nummer 1324 zien. Op een groot bordpapier was het uitgedroogde vel met touwtjes gespannen, daaronder waren twee platen met afbeeldingen van het paling-oproer in den Jordaan geplakt. Eindeljjk werd ingezet en er klonk een stem Dertig cent, veertig en langzamerhand klom het op tot een en kwart, en na veel animeeren riep iemand een en drie kwart, waarna de hamer met een slag op de tafel viel. Het palingvel was dus voor 1,75, zegge een gulden vijf-en-zeventig cent geveild. De nieuwe eigenaar van het beroemde vel was de kooper van het struisvogel-ei in het beschilderde busjeen in het gelukkige bezit van deze beide voorwerpen, die wel niet de hooge prjjzen opbrachten, maar toch tot de curiositeiten in den waren zin des woords be- hoorden, kon deze heer, een gepensionneerd luifenant der infanterie. het veilingslokaal van den heer Bom verlaten. (Hbl.) 's Gravenhage, 14 Febr. Eerste Kamer. Bij de algemeene beschouwingen over de staatsbe- grooting achtte de heer Reekers, die wjjlen Minister Regout huldigde, het aanbljjven van het tegenwoordige Kabinet in 's lands belang. Het is bjj machte christeljjk te regeeren en moet de tariefwet handhaven. Verdwjjnt de rechtsche meerderheid, dan is overmacht der socialisten te vreezen. Hjj verdedigt de subsidie-weigering aan de godsdienstlooze vereeniging tot zedeljjke op- voeding. Ook de heer Franssen van de Putte wenscht het voortbestaan van het Christeljjke Ministerie. De heer Van der Feltz critiseerde het re- geeringsbeleid inzake de sociale wetgeving en haar optreden tegen de zelfstandigheid der vrouw, die geen kiesrecht krygt. Tweede Kamer. De behandeling der in- validiteits- en ouderdomsverzekering werd voort- gezet met het debat over artikel 60, omschrjj- vende het kenmerk van invaliditeit, met de daarop door den heer Duys voorgestelde amende- menten, tot verruiming van dat kenmerk en om met toekennnig van invaliditeitsrente niet te wachten tot door vermindering van het arbeidsvermogen het normale loon van een arbeider tot een derde is gedaald, doch deze rente reeds toe te kennen aan een arbeider indien hjj nog maar de helft van het normale loon kan verdienen. Dit voorstel van den heer Duys werd ver- dedigd door den heer Borgesius, die bovendien een amendement voorstelde om te bepalen dat aan een arbeider die een blyvende invalidi teitsrente geniet, deze rente boven den 60- jarigen leeftjjd niet kan worden ontnomen. De heeren De Klerk en Teenstra ondersteunden nader bet amendement van den heer Duys, dat daarop bestreden werd door den heer Nolens, op grond dat door voortdurend opjagen der kosten van de verzekering, de zaak in het honderd moet loopen. Ook de Minister bestreed de amendementen, omdat hjj niet weet, waar hjj het geld vandaan moet halen. Na •en heftig debat werden de amendementen van den heer Duys verworpen. De heer Borgesius trok zjjn amendementen in, met het voornemen deze later weer in te dienen. Spoor weg Ter Neuzen—Gent. Ter NenzenBrussel over Lokeren. Spoorweg Ter Neuzen Mechelen. gepreciseerd, er wordt toch bedoeld dat de gemeente, al is het dan ook als tusschenpersoon, zal zorgen voor de woningen, daar gesproken wordt van huur voor rekening der gemeente. Als de gemeente hare bemiddeling aanbiedt, om te huren, dan is zij er voor verantwoordelijk en kan schade er het gevolg van zqn. De heer Dees geeft te kennen dat het in de bedoeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders ligt, dat de gemeente er geen nadeel van zou kunnen onder- vinden, althans op grond daarvan heeft hij er aan mede- gewerkt. De Voorzitter deelt mede dat het de bedoeling van het voorstel is om voor een zeker aantal jaren, b. v. 10, garantie voor de huur te geven. De heer Drost merkt op dat dit toch niet uit het voorstel hlijkt. De Voorzitter stemt dit toe, hij deelt dit mede als nadere toelichting, het zou later ook uit een definitief voorstel blijken. De heer Waalkes herhaalt zijn verzoek om overtegaan tot eene vergadering met gesloten deuren, wat de heeren Dees en Moggre steunen. De Voorzitter wil, alvorens daartoe over te gaan nog behandelen het volgende punt der agenda De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethonders voor afwijzend te beschikken op de verzoeken om ontheffing van schoolgeld van W. C. Riemens en P. W. 't Gilde Pz., alsmede op de verzoeken om ontheffing van hoofdelijken omslag van N. Hamelink, Joh. de Krijger, C. Hamelink, W. C. Riemens, P. W.'t Gilde en W. M. Riemens, op grond dat de verordeningen op de heffing van schoolgelden en hoof delijken omslag niet toelaten op voormelde adressen gunstig te beschikken. Dit voorstel wordt aangenomen metalgemeenestemmen. De Voorzitter schorst alsnu de openbare vergadering, die overgaat in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat Burgemeester en Wethouders hun voorstel betreffende de voorziening van woningen voor het personeel van de hoogere burgerschool, in verband met de besprekingen in besloten Vergadering, intrekken. De heer Drost stelt nu voor om Burgemeester en Wet houders uit te noodigen om alsnog bij den Raad voorstellen te doen, om te voorzien in den woningnood, zonder be- zwaring der gemeente-financien. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Lensen wijzigt de heer Drost het slot van zijn voorstel aldus »zonder dat dit leidt tot bijzondere uitgaven voor de gemeente". De heer De Jager merkt, op dat de ervaring heeft ge- leerd, dat er hier tijden waren van gebrek aan woningen, maar men heeft ook tijden gekend dat de verhuurders van woningen deze niet verhuurd wisten te krijgen. Hij wijst er op, dat er in de naaste toekomst aan de Axelsche brug bouwgrond beschikbaar zal komen en waar er nu in uitzicht wordt gesteld dat zich verschillende ambtenaren zich hier zullen vestigen, meent hij dat men van parti- culiere zijde wel zal voorzien in het bouwen van woningen. Dan is de gemeente er van af en dat is beter ook. Spreker is in principe tegen bouwen en tegen huren van woningen, van wege de gemeente. Men moet met voor stellen op dit gebied voorzichtig wezen. De heer Lensen wijst er op, dat het voorstel nu bedoelt een voorstel af te wachten om in de behoefte te voorzien, zonder dat de gemeente er uitgaven voor moet doen. De heer De Jager erkent dat het voorstel zoo is, maar meent dat dit toch op eenigerlei wijze het geval kan worden, als de gemeente er als borg of wat dan ook tusschenzit, dan is zij in alle geval aansprakelijk. Hij kan aau het voorstel zijn stem niet geven. Het voorstel van den heer Drost wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 1, die van den heer De Jager. De heeren Dees en Drost verlaten de vergadering. te. De heer De Jager vraagt of er nog geen Uerekening van kosten gemaakt is van alle uitgaven voor het dempen der haven. De Voorzitter hoopt dit binnenkort te kunnen mede- deelen. b, De heer De Bruijne herinnert dat indertijd door eenige bewoners van Driewegen geklaagd is dat zij over- last van het hemelwater hebben. De burgemeester heeft zich met den bouwmeester van den toestand overtuigd en de menschen zijn uitgenoodigd de sloot schoon te maken. Dat hebben ze gedaan, maar het water wil nog niet weg. Men kan begrijpen dat dit in dezen tijd een groot ongerief is en zij zouden gaarne zien, dat de waterafvoer geregeld kon worden. De Voorzitter deelt mede dat Burgemeester en Wet houders het verbeteren van dien waterafvoer niet in de hand hebben. Daarvoor moeten ze zich wenden tot het bestuur van den Zevenaarpolder, maar dan moeten de bewoners eerst gevolg geven aan den hun gegeven wenk, om ook de buisjes onder hunne dammen lager te leggen, wat noodig is voor den afvoer van het water. De heer De Bruijne merkt op dat het niet helpt als de menschen die buisjes lager leggen, want dan kan het water toch niet weg. De Voorzitter erkent zulks, maar geeft te kennen dat eerst nadat dit geschied is, het gemeentebestuur bij den polder kan aankloppen en het bestuur daarvan wijzen op de verplichting tot het verzorgen van een goede waterafvoer. De heer De Bruijne verklaart zich ten dezen opzichte voldaan, doch wijst nog op een eindje weg dat te Driewegen door de gemeente wordt onderhouden, en waarin groote putten liggen, waardoor bij regen het water op den weg blijft staan. De Voorzitter zegt toe, hiernaar een onderzoek te zullen laten instellen. c. De heer De Jager vraagt of er nog geen voorstel gereed is omtrent het door den heer Donze voorgestelde wijziging van de verordening betreffende den genees- kundigen dienst, in verband met de geneeskundige be- handeling der armen. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak wel in het college van Burg, en Weth. is besproken, maar dat voor deze vergadering het voorstel nog niet gereed kon komen, De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag, waarvoor de ver gadering overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergadering deelt de Voorzitter mede dat naar aanleiding van ingekomen reclames de volgende beslissingen zijn genomen gehandhaafd zijn de aanslagen van J. L. van Dam, W. F. Meijer en Abraham van Cadzand. Teruggebracht zijn van de 12e naar de 8e klasse J. de Visser, en van de 12e naar de 4e klasse M. Jurrij. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Amaterdamache t ij d. v Ter Neuzen n. Gent o5,56 8,52 12,19 5,31 Sluiskil 6,04 9,00 12,27 5,39 Sluiskil brug) 6,07 9,03 12,30 5,42 Philippine 6,11 9,07 12,34 5,46 Sas van Gent 6,19 9,15 12,43 5,55 Greenwichtgd. Hui.n.i. (aankomst 6,04 9,00 12,28 5,40 e (Vertrek 616 9 07 12,41 5,50 Aank. te Gent (kl at.) 6,48 9,38 - t ie Gent (gr. at.) 7.04 9,50 1,24 6,85 9,41 a De trein die 5,->6 van Ter Neuzen vertrekt, loopt alleen 'a Maandags en 'a Zaterdags b De trein die 8,35 van Ter Neuzen vertrekt, loopt dea Zondags niet. Greenwichtyd. v. Gent (gr. at.) n. T. N. 5,17 8,19 11,50 «5,04 >8,03 Gent (kl. at.) 5,29 8,81 12,02 5,16 8,15 Sel/aete (aankom»' 6.01 9>03 12,34 5,48 8,47 3elzaete (vertrek 6,12 9,10 12,43 5,55 8,69 Amaterdimaebt tgd Saa van Gent (aank' 8,87 9,86 J'08 6,20 9,24 (vertrek 6,42 9,40 1,15 6,25 9,30 v. Philippine 6,50 9,48 1,23 6,33 9,38 v Sluiskil (brag) 6,54 9,52 1,27 6,37 9,42 Sluiakil 6,57 9,55 1,30 6,40 9,45 Aank. te Ter Neuzen 7,05 10,08 1,88 6,43 9,68 a De trein die 6,04 nit Gent vertrekt, loopt dea Zondaga niet verder dan tot Selzaete. b De trein die 8,08 uit Gent vertrekt, loopt alleen's Vrijdaga en 'a Zondags door tot Ter Neuzen. v Ter Nenzen 5,56 8,52 12,19 5,81 Am T v. Selzaete 6,09 9,12 12,47 5,49 Gr. T a Hrnaael 10,04 12,41 3,31 9,16 v Brusael 5,25 10,15 2,02 6,20 v. Selzaete 9,10 12,43 5,55 8,59 a. Ter Neuzen 10,02 1.38 6.48 9.53 Am. T 68,35 8.43 8,46 8,50 8,59 8,44 8,59 Ana v. Ter Neuzen Slniskil Axel Kykuit Hulat G Clinge St. Gillia Aank te St. Nicolaas Vertr. Aank. te Mechelen G v. Much. n. St. Nie. v St. Nic. n. T. N. St. Gillia Clinge Ana Hnlat Kyku t a Axel Sluiakil Aank. te Ter Nenzen terdamache t y d. 6,58 10,00 7,05 7,12 7,19 7,27 10,08 10,17 10,26 10,88 reenwichtyd. 7,20 10,36 7,29 10,45 7,38 10,54 8,22 10,57 9,17 11,55 reenwichtyd. 6,38 10,82 7,48 11,43 7,57 11,55 8.06 12,07 terdamache tijd. 8,88 12,58 8,45 1,05 8,52 1,12 8,59 1,19 9.07 1,26 1,48 1.56 2,04 2,13 2,22 2,18 2,26 2,35 3,00 3.57 1,29 3,05 3,16 3,26 .3,58 4,06 4,14 4,2 2 4,28 6,12 6,20 6,29 6,87 6,46 6,42 6,61 7,02 7,14 8,14 6,01 7,15 7,25 7,85 8.' 6 8,18 8.20 8,27 8,84

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 10