Gemengde berichten. Laatste Berichten. Landbouwberichten. Pianisten met zoo'n technische vaardigheid krijgt men in Axel zelden te liooren, en (indien de Redactie het ons vergunt) is hier een woord van dank aan dhr. Goudstikker voor het enga gement van dhr. Vereecken zeker niet misplaatst. Het was voor de Herleving een snecesvollen avond en voor het publiek eene gretig aange- grepen gelegenheid om eenige uren in gezellig- heid door te brengen. De voorzitter dankte da,n ook op eenvoudige, maar recht hartelijke wijze voor de betoonde belangstelling en riep alien een tot weerziens toe. Schietoefeningen. De Kapitein-Commandant van het detachement van het 4e Regiment Vesting-Artillerie te Ter Neuzen, brengt ter kennis, dat tot verhooging van s lands weerkracht vermoedelijk de gelegen heid zal worden opengesteld tot beoefjening van het schieten. Aan deze oefeningen kunnen deeinemen le. Miliciens en landweerplichtigen met groot verlof 2e. Kaderreservisten met onbepaald verlof '^e- Alle mannelijke ingezetenen van 16—35- jarigen leeftijd, die ten genoege van den officier ter plaatse met de leiding van vorenbedoelde oefeningen belast, bij den aanvang daarvan doen blijken van voldoende bedrevenheid in het voor- bereidend schietonderricht. De oefeningen .worden bij deelname van minstens 10 personen vermoedeljjk gehouden elken Zaterdagnamiddag van 35 uur in Ter Neuzen en van o 7 uur te Zaamslag en Axel. Zij die wenschen deel te nemen aan de ouder- werpelijke schietoefeningen worden verzocht zich voor 1 Maart a.s, schriftelijk of in persoon aan te melden bij den Rurgemeester der ge- meente, in welke hij de schietoefeningen wenscht bij te wonen voor die te Ter Neuzen bij den Garnizoens-commandant in de kazerne. Bij de keuringea van dekhengsten werden te Kattendijke den Gen Februari voorgebracht 14 paarden. Vier werden goedgekeurd een uitge- steld voor cornage en ri^gen afgekeurd. Den volgenden dag werden te Hulst voorgebracht 51 dekhengsten. Daarvan werden er goedge keurd 18. Vier werden uitgesteld voor cornage, 21 werden afgekeurd voor hun exterieur, een voor cornage en een voor staar. Bij de keuring te Oostburg den 8en Febr. werden voorgebracht 22 hengsten daarvan werden er zeven goed gekeurd, een uitgesteld voor cornage en 14 afgekeurd voor exterieur. Van de 87 voorgebrachte dekhengsten werd juist het derde deel goedgekeurd. (Midd. Crt.) RECHTSZAKEN. Bij beschikkiug van de rechtbank teMiddel- burg is het bevel van gevangenhouding in zake E. L., 48 jaar, huisvrouw van L. C. v. S., wonende te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, verdacht van provocatio abortus, voor den tijd van 30 dagen verlengd. Zooals men zich herinneren zal, heeft de banklooper N., van de firma Bunge Co., te Amsterdam, eenigen tijd geleden bij de politie aangifte gedaan, dat hem, naar hij vermoedt in de Kalverstraat, zijn portefeuille werd ontstolen, waarin zich een bedrag van 2000 aan bank- papier, benevens een aantal nog niet gepasseerde wissels bevond. Zaterdag kwam de looper de portefeuille bij de politie deponeeren, die door spelende knapen was gevonden onder een afvoerbuis in een steeg aan de 1 rins Hendrikkade. Het geld was er uit verdwenen, de meeste wissels bevonden zich er nog in. (N. R. Crt.) Te Nispen (gem. Rozendaal) is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in de R. K. Kerk. Alle gouden en zilveren sieraden der beelden, verschilleude kelken en cibories zijn ontvreemd. De dienst kon Zondag- morgen met plaats vinden, daar de vaten ont- braken. Daders tot heden onbekend. (Alg. Hbl.) De politie te Tilburg, heeft Maandag- avond in arrest genomen zekeren H., vader van t Zondagnamiddag in de Lij aldaar verdronken kind. Men zegt, dat de voorgegeven verdrinking •nder verdachte omstandigheden zou hebben plaats gehad. Het lijkje van het kind was Maandagavond nog niet in het stroomend riviertje gevonden. (Tel.) Hoe een burgemeester er in liep. De knecht van een bakker in het Groningsche dorp M. vertelde, dat op de mesthoop van zijn baas iets griezeligs gevonden was een kinderkopje met een oor eraan. A1 spoedig kwam burge meester met den veldwachter, in het voile besef ▼an hun hooge gewichtigheid, bij den bakker en vroegen hem, of het waar was dat een kinderkopje met nog een oor eraan op de mest hoop was gevonden. »Ja, burgemeester." (irLaat het mij terstond zien," klonk het hooge bevel. De bakker ging naar binnen en kwam met ernstig gelaat terugeen gebroken theekopje van klein model vertoonde hij aan twee ver- baasde gezichten. In plaats van er hartelyk om te lachen, werd burgemeester boos en verklaarde zich zeer beleedigd. (Alg- Hbl.) Zaterdagmiddag kwam uit de richting Bath een zwerver, naar Rilland gewandeld. In de nabijheid van het gemeentehuis geraakte de man aan het strompelen, zoodat hij in den watergang zou tereeht gekomen zijn, indien een arbeider, aldaar werkzaam, hem niet ge- grepen had. Weldra bleek, dat hij onwel was. Door twee personen ondersteund werd hij een eindje gedragen, docb hij zakte ineen en kon niet meer. Direct werd de arts gehaald en de zieke zachtkens op een kruiwagen vervoerd. De arts aehtte de toestand hoogst bedenkelijk en oor- deelde, dat hij onmiddellijk binnen gebracht moest worden. Daar er geen ziekenhuis te Rilland is, wel te Bath, werd de ongelukkige zachtkens naar het arrestantenlokaal overgebracht waar hij, nauwelijks aangekomen, overleed. Uit op hem gevonden papieren bleek hij te zijn August Meder, zwerver, in het bezit van eenige katernen postpapier, stukjes lint en potlooden als negotie. Op last van den burge meester werd het lijk nog denzelfden avond gekist en naar het lijkenhuis gebracht. Dinsdag is de ongelukkige begraven, terwijl direct pogingen in het werk gesteld werden om familieleden op te sporen. (G. Crt.) De 16jarige H. J. K. te Haarlem had Vrijdagavond een revolver weggenomen van zijn vader. Op straat probeerde hij het schiet- wapen en loste een schot. Hij dacht toen, dat er geen kogels meer in het wapen waren en trok het weer at. Er ging een schot af, dat hem door de hand ging. De jongen, die een fiets bij zich had, wilde nu op z'n rijwiel verder gaan, maar daar hij geen lantaarn had, werd hij door de politie bekeurd. (Tel.) Zondagmorgen ongeveer 5 uur is de log ger de ffVrouw Maria SCH. 246", schipper Cornelis de Niet, reeder C. Pronk Cz., blijkens een bericht in de M. Ct., bij het binnenkomen van de Visschersbaven te Seheveningen op de bazaltstorting van den Noorderpier tereeht ge komen. De seinwachter van de haven zag den beuarden toestand, waarin het scheepsvolk ver- keerde, en in betrekkelijk korten tijd was de stoomreddingsboot Jhr. Rutgers van Rozenburg gereed om hulp te verleenen. De redding ging met groote moeilijkheden gepaard de reddings- boot nam zeven man op, de achtste man is ge- red met een lijn van den pier. Kort na de redding sloeg de logger om, en van het vaartuig was gisteren niets meer te zien. Het schip was verzekerd. De motorreddingboot verloor anker en ketting en kreeg eenige averij. De geatoorde bruiloft. Men zal zich herinneren, aldus schrijft het Alg. Hbld., dat het vorig jaar in Appel onder Nijkerk op gruwelijke wijze de schaapherder Van der Hart werd vermoord door den boeren- arbeider G. van Komrner. 't Merkwaardige van de arrestatie was, dat deze geschiedde op het gemeentehuis te Barneveld, waar Van Kommer in den echt vereenigd zou worden met een jongedochter uit Zwartebroek. De daderzitzijn straf uit en zijn bruid, die nog te elfder ura ontsnapte aan het gevaar met zoo'n on-mensch in den echt te worden vereenigd, deed haar best haar oude liefde zoo spoedig mogelijk te vergeten en haar levensgeluk te vinden op andere banen. Daarin is ze tamelijk vlug geslaagd, want de vereeniging met den opvolger van Van Kommer, Knip genaamd werd Zaterdagavond in het ouderlijk huis te Zwartebroek gevierd door een gloeiende fuif. Dit merkwaardig geval had de belangstelling van de buurtgenooten. Bij tientallen waren ze komen opzetten en de bruiloftsvreugde binnen werd beantwoord door het gezang en gejoel van de buitenstaanden. Onder hen surveilleerde de onbezoldigde buitengewone gemeenteveldwaehter H. van der Kleut uit de gemeente Barneveld, teneinde de soms wel wat hinderlijke belangstelling te temperen, tot er plotseling op de menigte uit het huis van Van Zoeren, waar men destoornis in de pret blijkbaar onaangenaam vond, een schot werd gelost. Niet een der rustverstoorders maar de rust- bewaarder werd getroffen. Van der Kleut kreeg het schot in de rechterknie en moest op last van den te hulp geroepen dokter met de eerste gelegenheid de beste naar het Zieken huis te Utrecht worden vervoerd. In den aacht van Zaterdag op Zondag zyn van de feestelingen vijf in arrest genomen, onder wie de vader en de man van het jonge vrouwtje. Te Houston, in den staat Mississippi is, volgens de N. R. Ct., dezer dagen voor het gerechtsgebouw een neger gelyncht, die verdacht werd van den moord, gepleegd op een blanke vrouw. De ongelukkige werd op den brand- stapel gebrachten het vuurtje werd aange- stoken door den broeder van de vermoordde. Gelukkig maakte de vader van de gedoode vrouw spoedigeeneind aan hetafschuwelijkesehouwspel, door den neger dood te schieten. Een dag of wat te voren was een andere neger gelyncht, ook al op de verdenking dat hij de pleger van den moord was. De mannen, die bij de lynchpartij de leiding hadden, beweren, dat de terdoodgebrachte neger had bekend en dat hij ook verklaard had dat het eerste slachtoffer medeplichtig was geweest aan de daad. De verongelukte Zuidpool-expeditie. Omtrent het ongeluk overkomen aan den Zuidpoolontdekker Scott en 4 zijner mannen wordt nader gemeld dat hij den 18<ten Januari 1912 de Zuidpool bereikte en nu op den terug- weg was. Volgens de N. R. Ct. was het laatste bericht dat van Scott werd ontvangen, 3 Januari 1912 gedateerd. Langs den weg, dien hij te gaan had, waren depots achtergeiaten. Tevens was de route tusschen die opslagplaatsen aangeduid door op gezetteu afstand van elkaar opgericnte sneeuw-piramides. De N. R C. meent dat de 5 moedige mannen den terugweg reeds voor een aanzienlijk gedeelte hadden afgelegd. Is dit zoo en hebben andere leden der expeditie dezen vijf tegemoet gegaan de lijken gevonden, dan zijn ook de dagboeken, kaarten euz. gered en is hun werk dus niet vergeefs geweest. Mevrouw Scott zal de tijding vernem'en, terwijl ze van San Francisco onderweg is naar Nieuw-Zeeland, waar ze in Maart haar man zou verwelkomen. Kapitein Scott was in 1868 geboren en had reeds tevoren aan een Zuidpooltocht deel genomen. De N. R. Crt. schrijft nog over den dood van Scott en zijn makkers het volgende Na hetgeen wij reeds hebben meegedeeld over den tocht van Scott en zijn vier kameraden, die met hem de Zuidpool bereikten, willen wij hier nog eenige nadere bijzonderheden laten volgen over den marsch der slede-expeditie naar het noorden. Aan de Zuidpool waren zooals uit een telegram van luit. Evans (die na Scotts dood als commandant der expeditie optrad) blijkt de tent en de achtergeiaten berichten van Amundsen aangetrofifen. Het eerste slachtoffer op den terugtocht was de onderofficier Evans. Deze stiert aan den voet van den Beardmore-gletsjer. d. i. de gletsjer waarlangs Scott de ijsplaat van Ross had ver- laten om het hoogplateau van het binnenland te bereiken. Nadat de afdaling volbracht was, overleed Evans. Zijn sterven werd bespoedigd door een hersenschudding, eenigen tijd te voren opgeloopen bij het trekken over ruw ijs. Kapitein Oates was de volgende doode. Zijn voeten en handen waren bevroren geweest en ofschoon hij met heldenmoed trachtte mee te komen, werd het zijn makkers op 16 Maart duidelyk, dat hij opgeschreven was. Weken- lang had hij zonder klagen vreeselijke pijnen verduurd en hij had de hoop niet opgegeven voor het allerlaatst. Kapitein Scott schreef van hem in zijn dagboek //Hij was een dappere. Hij sliep dien nacht in, met de hoop niet meer te zullen ontwaken maar 's morgens werd hij wakkef. Buiten woedde een sneeuwstorm. Oates zei„lk ga even naar buiten het kan wel wat lang duren En hij ging heen wij hebben hem niet teruggezien." En Scott voegde er bij: *Wij wisten dat Oates den dood tegemoet ging; maar ofschoon wij hem traehten te weerhouden, wisten wij toch, dat zijn dood die van een held en een Engelsch gentleman was." Uit deze woorden valt dus op te maken, dat Oates in den dood is gegaan om den anderen het vooruitkomen niet langer te bemoeiltjken. Want naar Scot meldde reeds den 16en was Oates niet meer bij machte den tocht voort te zetten en de drie anderen wilden hem niet in den steek laten. Na Oates' zelfopoflferende daad zetten Scott, Wilson en Bowers den tocht noordwaarts voort, voor zooveel het weer, dat abnormaal slecht was, dit toeliet. Maar op 31 Maart zagen zij zich genoodzaakt een kamp te betrekken op 79u 40' Z.B. en 169° 23' O.L. Zij hadden toen nog voor twee dagen voedsel met brandstof voor een warmen maaltijden zij bevonden zich op 11 Eng. mijl van een opslagplaats van voorraden (one-ton-depot). De sneeuwstorm die toen losbarstte heeft dacenlang geduurden de drie mannen zijn van honger, koude en uitputting bezweken. Gedurende heel den terugtocht was het weer abnormaal slecht geweest. Scott schrijft dat zij bijna geen enkelen werkelijk mooien dag hebben gehad. Maar zonder dien laatsten noodlottigen storm zouden zij er nog doorge- komen zjjn. Op Scott's lijk werd «/een brief aan het publiek" gevonden, waarin bij een sobere, doch aangrijpende- schildering geeft van de lotgevallen op de slede-expeditie. Hij schetst daarin hoe tegenspoed met het weer en met de trekdieren het noodlottig einde verklaart. Verder had de dood van Evans het vertrouwen in het welslagen geschokt, terwijl de ziekte van Oates een bittere beproeving was geweest. De sneeuwstorm vlak voor one-ton-depot was de genadeslag geweest. In zijn afscheidsbrief schreef Scott #A1 vier dagen liggen w9 hier, terwyl de storm het ons onmogelijk maakt de tent te verlaten. Wij zijn zwak, schrijven valt ons moeilijk. Doch ik voor mij betreur deze reis niet, want zij heeft bewezen, dat Engelschen ook tegenwoordig nog ontberingen kunnen doorstaan, elkaar kunnen bijst.aan, en den dood kunnen ingaan, met evenveel geestkracht als voorheen. Wij hebben gewaagd en dat wisten wij. Het lot is tegen ons geweest maar wij hebben daarom niet het recht te klagen. Doch wij buigen ons voor den wil der voorzienigheidmet het vaste voornemen, tot het laatst ons best te blijven doen. Maar indien wy bereid zijn geweest voor deze onderneming ons leven te geven, is dat geweest voor de eer van ons land. Ik doe een beroep op onze landgenooten, om zorg te dragen dat voor onze betrekkingen behoorlijk worde gezorgd. Hadden wij het leven er af gebracht dan zou ik een verhaal van gehardheid, doorzettings- vermogen en moed hebben kunnen doen, dat het hart van iederen Engelschman zou hebben doen trillen. Deze ongekunstelde aanteekeningen en onze doode lichamen moeten nu het verhaal doen doch zekerlijk zal een groot en rijk land als het onze er voor zorgen, dat voor hen^die van ons afhankelijk waren op passende wijze wordt gezorgd. 25 Maart 1912. (w. g.) R.SCOTT. Reuter seint uit Londen In het Lagerhuis heeft Asquith onder toe- juichingen verklaard, dat het beroep van den omgekoraen poolreiziger Scott, om te zorgen voor de nabestaanden van hem die met hem zijn omgekomen niet tot doove ooren is gericht. De hulp-expeditie die de lijken vond, trof daarop alle dagboeken, bescheiden omtrent gedane waarnemingen en ook geologische steen- monsters tot een gewicht van 36 Eng. pond in goede orde aan. Naar het lijk van Oates werd nog gezochthet is niet teruggevondem Een andere groep der expeditie, welke by Kaap Adare was achtergebleven met voorraden voor een maand, zag zich door het uitblijven van het schip dat haar zou komen halen, verplicht, geheel onvoorbereid te overwinteren, in een ge'improviseerd hoi, dat in de sneeuw was uit- gegraven. Door het dooden van zeehonden, die voedsel en brandstof leverden, konden de mannen in hun onderhoud voorzien. Toen de winter voorbij was, wisten zij het overwinterings- kwartier der expeditie, aan Mc Murdo Straat, zonder ongelukken te bereiken. 's Gravenhage, 12 Febr. Tweede Kamer. lnvaliditeits- en ouderdomsverzekering. Na nog eenige discussie over bet Regeeringsartikel om de risico-overdracht te beperken tot de bestaande ondernemingsfondsen en over de amendementen van de heeren Treub en De Visser om op ruimer schaal de risico-overdracht toe te passen werd het debat over deze risico-overdracht quaestie, dat Dinsdag 4 dezer aanving, gesloten. Hetamen- dement Treub werd verworpen met 56 tegen 29 stemmen. Daarna werd ^ngenomen met 63 tegen 23 stemmen het amendement-De Visser, strekkende om onder bepaalde, by algemeene maatregelen van bestuur te stellen regelen, toe te laten de risico-overdracht aan rechtspersoonlijkheid bezittende ondernemingsfondsen, waaronder ook te verstaan een fonds verbonden aan meer dan een onderneming, of een fonds van bepaalde werkgevers gezamenlyk. Met de vrijzinnigen stemden voor dit araen- dement 33 leden van de verschilleude rechtsche partyen en de Voorzitter. Brussel. In de hedenochtend gehouden vergadering in het Volksgebouw is, onder voor- zitterschap van den afgevaardigde'van Luik van het Groot Nationaal Comite', besloten de alge meene werkstaking op 14 April te bepalen. Van de 300 afgevaardigden stemden er 290 voor, terwijl 10 onthoudingen waren van de afgevaardigden van Charleroi. Deze stelden voor om den datum van het partijeongres op 23 Februari vast te stellen, opdat de staking op 3 Maart zou kunnen aanvangen. aanbestedingen. Op Donderdag 20 Februari 1913, des voor- middags te 11 uur, onder nadere goedkeuring, in het gebouw van het Provinciaal bestuur van Zeeland, van het onderhouden van- en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Rijksgebouwen in de Abdij te Middelburg, van (fen dag der goedkeuring van de aan- besteding tot en met 31 Decembei 1914. Groote Schouwburg te Gent. Zondag 16 Febr. a.s. om 21/, ure dagvoor- stelling aan verminderde pryzen opvoenng van Tiertand" lyrisch drama in een proloog en twee bedryven. "Woorden van Rudolphe Lothar. Muziek van Eug. d'Albert. In t Fransch ver- taald door M. Jean Benedict.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2