De Zoon van den Bankier. Tsr Nsuzensche Catirant b^^TrTITkTn's t and! Zaterdag 8 Februari 1913, No. 5876. ID B2R>TD~B] BLAD. hechtszaken. Gemengde berichten. FEPILLETOH. Laatste Berichten. Nederlandsch Tooneel te Gent. - Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 7 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken M. H., oud 16 j., hulptelegrambesteller te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 tnaand tuchtschool (eisch 2 maanden tuchtschool). R. H., oud 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens medeplichtigheid aan diefstal veroordeeld tot 1 maand tuchtschool (eisch 2 maanden tuchtschoql). J. v. d. H., oud 39 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling enwederspan- nigheid veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf (eisch 3 maanden gevangenisstraf). J. F. v. H., oud 16 j., landbouwersknecht te Hulst, is wegeDs mishandeling veroordeeld tot 3,50 boete of l'week tuchtschool (eisch f 7 boete of 14 dagen tuchtschool). L. J. A., oud 21 j., zonder beroep te Hulst, beklaagd van diefstal is vrijgesproken (eisch was 18 boete of 12 dagen hechtenis). F. v. K., oud 26 j., werkman te Westdorpe, is wegens beleediging van een ambtenaar en wederspannigheid veroordeeld tot 3 weken ge vangenisstraf (eisch 1 maand gevangenisstraf). J. C. D. Jr., oud 31 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid ver oordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis (eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis). P. C. C. H., oud 26 j., koopman te Middel burg, is wegens vrouwenhandel veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek der preven- tieve hechtenis. De eerste zaak welke van morgen voor de rechtbank te Middelburg werd behandeld, was die tegen S. C. P. V., C. S. E. V., G. V. en L. S., alien wonende te Puttershoek, die op 26 December te Ter Neuzen de schipper L. Tollenaar mishandeldenalthans deze getuige herkende S. C. P. V. en G. V., als twee van de mannen, die hem in een cafe te Ter Neuzen inolesteerden en langs den grond sleepten. De beklaagden ontkenden beslist de daders van deze aanranding te zijn. De getuigen M. C. Michielse en A. van Gelderen, wezen echter ook beklaagden als de daders aan. Behalve de mishandeling waren beklaagden ook wederspannigheid ten laste gelegd. De brigadier der marechauasee W. Donkes en twee marechaussees wilden de vier man arresteeren, waarop verzet volgde. Beklaagden bleven alles ontkennen de derde beklaagde zeide dat Tollenaar begonnen was, en dat beweerden ook de andere beklaagden. De eisch luidde voor ieder een maand ge vangenisstraf. De arrondissements-rechtbank te Roer- mond bevestigde 4 dezer het vonnis van den kantonrechter te Helmond, waarbij A. J. M. B., agent der N. V. De Tijdgeest", werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Gelukkige erfgenaam. De bediende van een dokter te Aschersleben ontving uit Algerie bericht dat daar een familielid van hem was overleden en dat hij universeel erfgenaam was. »Ik begrijp, dat de verleiding groot was, en kan me ook dientengevolge je zwakheid begrijpen, toen je bij een stervende met het krankzinnige plan voor den dag gekomen zijt. Je waart tot wanhoop gedreven, je wist niet, wat je deedt en daarom wil ik je dat gaarne vergeven. Maar dat je nu in koelen bloede een levende op die manier laat lijden voor een misdaad, die de zijne niet was daarvoor kan ik geen woorden vinden. Wanneer je te laf was om je schuld te bekennen, het voor de geheele wereld uft te gillen, dat niet ik, maar jij zelf de schuldige zijt, dan had je mij ten minste kunnen helpen de zwarte smet af te wenden je wist toch, welke de gevolgen zouden zijn Gisterenavond, toen ik je op straat ontmoette, nam je geen notitie van mij en ik hoorde je tegen een voorbij- ganger zeggen, dat je je niet met een lafhartigen boekenvervalscher kon bezig houden op den publieken weg. Geloof je, zeg, dat ik zulke dingen langer kan verdragen Ik doe het niet langer Ik eisch van je, dat je de waarheid zal zeggen, en wel terstond. Ik geef je de keus om als man van eer te spreken doe je het niet, dan zal ik het doen." Robert van Bronseveld lachte. Hij had den tijd gehad om den toestand te Hij moest dus de noodige papieren en volmachten opzenden en zou dan in het bezit van zijn erfenis worden gesteld. De kosten dier papieren beliepen 20 Mark, maar gelukkig was de erf genaam zoo verstandig om eerst eens naar het bedrag van de erfenis te informeeren. Het antwoord luidde, dat de nalatenschap 5 centimes bedroeg. (N. R Maandagmorgen heeft zich, volgens de Tel., op een gemaskerd bal te Kalmar nabij Straatsburg het volgende drama afgespeeld. De automobielhandelaar Meyreil stond sedert eenigen tijd in betrekkingen met de dansleerares Helene Mirbach en gezamenlijk waren zij dan ook Zondagavond naar een bal-masque gegaan. Meyreil meende echter reden tot jaloersch- heid te hebben, begon zijn geliefde van on- trouw te beschuldigen. Een woordewisseling ontstond, waarbij de automobielhandelaar zich zelf geheel vergetend, zjjn geliefde in het ge- zicht sloeg en trachtte te wurgen. Plotseling trok zij echter een dolk en stiet deze Meyreil in de borst, die doodelijk gewond, neerstortte en eenige minuten later overleed. De dansleerares is in hechtenis genomen. Een middel, erger dan de kwaal. Een vrouwelijke postambtenaar te Brussel had, zoo schrijft het R. Nwsbl, een baard, zoo zwaar, dat menig jongeman haar dien had kunnen benijden, maar waarmee zij allesbehalve inge- notnen was. Zij raadpleegde Dr. Delherm, die beloofde, haar van dit onvrouwelijk sieraad te zullen bevrijden door middel van X-stralen. Deze belofte hield hij, maar de jongedame ondervond zeer nadeelige gevolgen van de in- werking der stralen op haar huid. Zij klaagde daardoor Dr. Delherm bij de rechtbank aan en eischte schadevergoeding. De rechtbank overwoog, dat de dokter, als wetenschappelijk man, had moeten voorzien, dat de behandeling met X-stralen nadeelige gevolgen zou hebben en hij er dus zijn patiente tegen iad moeten waarschuwen. Dit had hij, zooals lij erkende, niet gedaan, integendeel, haar zelf die behandeling aangeboden en daarom veroor- deelde de rechtbank hem, aan zjjn patiente een schadeloosstelling van 5000 francs te betalen. Opoffering voor een kameraad. De stoker van een fabriek in Wilhelmshaven kwam, naar jet R. N. meldt, onlangs met beide beenen in aanraking met een machine. Het eene been moest hem dientengevolge boven de knie afgezet worden, het andere kon slechts behouden blijven, wanneer iemand bereid was een stuk huid ter grootte van vier handen uit zijn lichaam te laten nemen, om de wond daarmede te bedekken. Een mede-arbcider van den ongelukkige ver- ilaarde zich hiertoe bereid. De operatie liep voor beiden goed af. De firma Goedbardt, waar de arbeiders werktpn, betaalt de zieken- luiskosten, benevens het voile loon gedurende de ziekte, terwijl de opofferende arbeider een vergoeding van ongeveer negentig gulden ontving. 's Gravenhage, 7 Febr. Tweede Kamer. Voortgezet werd het debat over de invalidi- teits- en ouderdomsverzekering. Den geheelen dag was weder de quaestie der risico-overdracbt in discussie. De heer Patiju verdedigde nader de toelichting van risico-overdracht in den geest van Treub's amendement. De heer Duys daarentegen keurde de risico- overdracht af als iets anti-sociaals en als leidend tot malvertatie, selectie en verzwijging van ongevallen. overzien, en hij scheen tot de overtuiging ge komen te zijn, dat de kans niet zoo heel hope- loos voor hem stond; zijn lach klonk tenminste brutaal. ,/Je kunt verteilen, watje wilt, aan wien ook, niemand zal je gelooven," zeide hij spottend. Evert Hartman zag hem recht in het gelaat. Groote droefheid sprak uit zijn blik. ;/Is dit alles, wat je mij te zeggen hebt Bedenk, dat ik je eens mijn vriend genoemd heb en jouw eer met mijn eer verdedigd." Robert van Rronseveld lachte opnieuw, Alles", zei hij. »Doe, wat je goeddunkt. En nu heb ik geen minuut langer den tijd. Ik heb op de Beurs een afspraak gemaakt." ffGoed", zei Evert Hartman op droevigen toon, en er was eene uitdrukking in de oogen, waarvoor Robert van Bronseveld de zijne neer- sloeg. ffMaar ik heb je nog iets te zeggen. Ik heb gehoord, dat jij mijn zuster niet behandelt zooals zij dat verdient. Het is algemeen bekend, dat je zeer wreed jegens haar bent, en men zegt, dat de reden hierin gelegen is, dat zij mijne zuster is de zuster van een onteerd man. Het is zelfs zoover gekomen, dat men diep medelijden met haar heeft. Je begrijpt dat zooiets mij pijn doetEn nu ten slotte waarschuw ik je nog, want ik zal tot elken prijs mijne zuster verdedigen. Het zijn alleen de slechte mannen, die reeds zooveel op hun boekje hebben, dat zij geen uitweg zien, die hunne vrouwen laten lijden voor eigen zonden." Toen trad hij op het huis toe en Robert van De heer Lohman betoogde dat men bij risico- overdracht te doen heeft met een questie die meer van moreelen aard dan van financieelen aard is en verzocht den Minister dan ook den heer De Yisser's amendement onaannemelijk te verklaren. Mocht op den duur blijken dat risico-over dracht de rijksverzekering onmogelijk maakt dan kan de wetgever nog ingrijpen. De heer Troelstra diende een motie waarbij de Kamer, overwegende dat het van belang is dat de ervaring door de Rijksverzekeringsbank opgedaan met risico-overdracht ter kennis van de Kamer wordt gebracht, aan den Minister verzoekt daaromtrent een gedetailleerd rapport te doen opmaken en aan de Kamer over te leggen. Gemeenteraad van Westdorpe. Vergadering van 6 Februari 1913. In de heden gehouden vergadering waren alle leden met den secretaris aanwezig, be halve de heer Van Acker, wegens ongesteldheid verhinderd. Een vacature. De voorzitter opent de vergadering. Alvorens de werkzaamheden aan te vangen acht hij het gepast een woord van deelneming te wijden aan ons afgestorven medelid, den heer Steijaert, een in alle opzichten goed en trouw raadslid. Steeds werkte hij in de beste harmonie samen aan de bevordering der gemeeutebelangen. Zijn nagedachtenis zal in eere blijven. De vergade ring geeft blijk met het gesprokene in te stemmen. De lezing der notulen der vorige vergadering wordt tot de volgende aangehouden. Als ingekomen stukken worden medegedeeld berichten van de heeren P. J. Bauwmaus, J. F. Peuleman, A. L. de Munck, C. Verhelst en C. J. van Waes dat zij hunne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aan nemen en en eene kennisgeving van C. V. de Hulsters van het aannemen zijner benoeming tot lantaarnopsteker. Van den gemeente-secretaris is ingekomen een verzoek aan Ged. Staten te willen adviseeren zijne jaarwedde met ingang 1 Jan. 1913 te verhoogen met minstens 75,om deze in overeenstemming te brengen met de regeling in omliggende gemeenten en in verhouding tot het zielental en de van hem gevorderde werk zaamheden. Op verzoek van den voorzitter verlaat hij tijdens de bespreking, die plaats heeft met ge- sloten deuren, de vergadering. Na heropening wordt den secretaris door den voorzitter mede gedeeld dat de raad met 4 stemmen en eene onthouding besloot Gedep. Staten te adviseeren de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris met ingang van 1 Januari 1913 te verhoogen elk met f 50. Als hierbij betrokken onthield hij zich van stemming. De secretaris dankt voor het genomen besluit. In besloten vergadering wordt daarna over- gegaan tot behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1913. Het wordt na heropening vastgesteld met 194 aanslagen tot een bedrag van 2937. Het percentage der heffing wordt als het vorige jaar op 4 ten honderd bepaald. Bij de rondvraag uit de heer Dellaert de vrees dat er zoo de jeugd niet op een afstand wordt gehouden bij het opvoeren der begraafplaats met de kipwagens, ongelukken gaan gebeuren. Hij vraagt dat maatregelen worden genomen om dit te voorkomen. De voorzitter zegt dat de politie reeds optrad maar zal hier nogmaals op wijzen. Ook de aan- nemer van het werk zal worden gewaarscbuwd. Verder zal door middel van een bord worden bekend gemaakt dat de toegang tot het werk Bronseveld stapte in het rijtuigje, dat onmiddellijk wegreed. De groote voordeur van het huis was, zooals Evert Hartman natuurlijk verwachtte, gesloten en het zou nutteloos ziju, te trachten op die manier binnen te komen, want het personeel kende hem te goed en was ongetwijfeld vol- doende op de hoogte van de omstandigheden, zoodat hem den doorgang zou worden ontzegd. Hij moest dus op een andere manier zien binnen te komen en liep het huis rond, waar hij al spoedig op een goed idee kwam. De bibliotheek was verlicht en ongetwijfeld zouden de deuren, die op de veranda uitkwamen nog niet gegrendeld zijn, want hij kende de gewoonten van den ouden heer Van Bronseveld maar al te goed. Straks zou deze nog een half uurtje in den tuin op en neer loopen, voordat hij zich met zijne familie om de thee- tafel vereenigde en hij zou dus de stoute schoenen aantrekken. Onhoorbaar ging hij den tuin door, terwijl hij steeds voorzichtig liep om het grind zoo min mogelijk te doen kraken. In de veranda bleef hij een oogenblik ontroerd staan. Hoe vaak had hij hier met den ouden man gezeten, die hem behandeld had, zijn leven lang, zoover hij zich herinnerde, als zijn eigen zoon, op een lijn gesteld met Robert Maar het was er nu de tijd niet naar, om zich in die oude herinneringen te verdiepen de tijd dwong en hij iegde, hoewel hij nog aarzelde, de hand op de kruk. verboden is en zal gedurende deze werkzaam heden bij den aangevoerden grond op het dorps- plein een lantaarn worden geplaatst. De vergadering wordt daarna gesloten. Bestuurder ARTHUR HENDR1KX. Zondag 9 Febr. a. s. om 2l/4 ure dagvoor- stelling aan verminderde prijzenlaatste op- voeriog van: „l)e Lustige Boer" (Der Fidele Bauer). Zaugspel in drie bedrijven van Victor Leon. Vertaling van A. L. van den Heuvel. Muziek van Leo Fall. Groote Sehouwburg te Gent. Zondag 9 Febr. a.s., te 21/2 are, dagvoor- stellingopvoering van „Le Chemineau", lyrisch drama in 4 bedrijven van Jean Richepin. Muziek van Xavier Leroux. Voorafgegaan door „La Teuve Joyeuse", Operette in 3 bedrijven van Meilhac. Woorden van Victor Leon en van Leo Stein. In 'tFransch vertaald door Gaston de Caillavet en Robert de Flers. Muziek van Franz Lehar. KOEB8 VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47.62J a 47.65 Engelsch per 12.— a 12.—. Z Jsl 1£ T IJ DING i IV. Van 5 tot en met 6 Febr. Van 5 tot en met 6 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 49 binnenvaartuigen op- en 40 afgeschutdoor de Westsl. 17 op- en 17 afgeschut. Positie der Stoomschepen. In een oogenblik was het gebeurd hij stond binnen. De oude heer zat in zjjn arm- stoel bij den lessenaar en deed zijn middag- slaapje. Hij sliep niet vast, want de geringe tocht, veroorzaakt door het openen van de deur, trof zijn gevoelige oorenhij bracht de hand naar het hoofd en keek te gelijker tijd op. Hij sloeg verschrikt de beide handen aan de stoelleuningen, toen hij Evert Hartman voor zich zag staan. „Gij, Hartman riep hij uit op een toon, also! hij zjjne oogen niet vertrouwde. vHoe zijt gij hier gekomen? Wat is uw bedoeling? Heb ik u niet gezegd, nooit meer een van mijne huizen te betreden Evert Hartman zag kalm, nadenkend op hem neer. „Ik heb mij zelf toegang verschaft, jonker Koert. Als een dief ben ik hierheen gekomen, j door die deur, daar Het was volstrekt noodig, dat ik u sprak. Ik ben gekomen om u de waarheid te zeggen." (Wordt vervolgd.) VAN Uraauw, Huwelijks-aangiften. 3 Jan. Aiouisius Benedictus Verdurmen, oud 29 j.,jm. eu Rosalia Theresia de Bilde, oud 30 j., jd. 17 Jan. Aloijsius Neve (van Clinge), oud 37 j., weduwn. en Paulina Verlinden, oud 42 j-, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Jan. Franciscus de Wit, oud 27 j., jm. en Isabella Maria van Acker, oud 24j.,jd. 10 Jan. Johannes Franciscus Parijs (van Hontenisse), oud 45 j., jm. en Louisa Allegonda D'Hooge, oud 40 j.,jd. Emilius Franciscus Strobbe (van Hontenisse), oud 27j.,jm. en Anna Maria Johanna de Bakker, oud 21 j., jd. 15 Jan. Aiouisius Benedictus Verdurmen, oud 29 j., jm. en Rosalia Theresia de Bilde, oud 30 j., jd. 31 Jan. Aloijsius Neve (van Clinge), oud 37 j., weduwn. en Paulina Verlinden, oud 42 j., jd. Geboorten. 15 Jan. Josephus Ludovicus, z. van Aloisius van Itegem en van Anna Maria Bouwens. 18 Jan. Alphonsus z. van Camillus Ferdinandus Schelf- hout en van Sophia van Laar. 26 Jan. Elza Maria, d. van Cornelia Verlinden en van Rasina Maas. Overlijden. 14 Jan. Leonardus Daalman, oud 7 m., z. van Ludovicus Franciscus en van Anna Maria de Bilde. 24 Jan. Josephus Ludovicus van Itegem, oud 9 d., z. van Aloisius en van Anna Maria Bouwens. Knidilorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Jan. Camillus Geernaert (van Westdorpe), oud 29 j., jm. en Maria Louisa de Buck, oud 26 j., jd. Geboorten. 16 Jan. Rachel Elisa, d. van Alphonsus Thiron en van Coralia Maria Aerts. 22 Jan. Alice Marie, d. van Isidorus Migom en van Clothilda Maria Tacq. p 1 3 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Te r Weazen 5 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. 6 Eng. 3msch. G. C. Gradwell 441 Fowey pijpaarde Eng. s.s. Cumbrian 3302 Leith gemengd idem liaithmoor 8806 Pensacola hout I on Ter Vemeu 5 Eng. s.s. River Scheldt 2199 ILonden stukg. Voor (•eat I 5 Noor. s.s. Habil 2082 Danzig graan idem Roar 180 i Wismar idem idem Hermod 3238 Drontheim erts Duiisch s.s. Heidelberg 4706 Reval gemengd Eng s.s. Sea Gul 2763 Londen stnkg. 6 idem Grenadier 2842 New-Castle idem Eng. Smsch. Sarah Lighttort 459 Par pijpaarde Van Meat 5 Eng. s.s. Horden 2877 Goole stukg. idem Sea Serpent 2554 Londen idem idem Truro 2367 Hall idem 6 idem Edie 2930 Antwerpen ledig idem Mercury 1091 Londen scurries Voor 8 -lz*ete 6 Eng. barge Fearless 332iLonden saltcake 8.s. RICHARD vertrokt 3 dezer van Tunis naar Gent, s.s. ELISABETH van Newcastle on Tyne naar Livorno passeerde 5 flezer Peniche. s.s. HELENA in lossing te Gent. s.s. MAGDALEN A vertrok 4 dezer van St. Joe naar Bordeaux.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 9