Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 8 Februari 1913. 53° Jaargang. Binnenland. Predikbeurten. Niets geheimzinnigs. bo7b. TWBBDB BLAID. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Invaliditeits- en Onderdomsverzekering. Het debat wordt voortgezet. De beer Goeman Borgesius zet, blijkens het veislug der H. Ct., uitvoerig uiteen, dat er vier louten zyn in de regeling betreffende den over- gang van verzekerden van een fonds naar de Bank ot van de Bank naar een fonds. De eerste (out is dat er in die regeling gesproken wordt van voortdurend pensioen, in plaats van invaliditeits- of ouderdomspensioen de tweede is, dat als lemand kiijgt een invaliditeitspensioen lager dan 104, bij toch de premie zal moeten betalen hetzi, aan de Bank, hetzij aan het onds. la de derde plaats is er geen rekening gehouden met het feifc dat gedurende tal van weken of maanden geen loon wordt uitbetaald er toch premie zal moeten worden betaald over dne weken of maanden. En eindelijk - en dat was de voomaamste fout dat niet teruggeven wordt aan de Bank de wiskundige reserve, maar de preraien over het voile kalenderjaar. Be heer Teenstra bespreekt de houding van den Minister tegen de Land- en Tuinbouw- Onderiiugf en meent dat de Minister, die te dezer zake een regeling had toegezegd, zijn belolte had moeten iniossen. Verder ontkent hij, dat de Landbouw-Onder- linge geen baat zou vinden bij de amende- men en-lreub, gelijk de Minister meent. lenslotte kenschetst spreker als een doode muscb de regeling. welke de Minister betrek- kelijk de risico-overdracht beeft ingediend. De beer De Visser betreurt, dat gister de politiek in deze zaak is gehaald, welke er ge- beel buiten behoort te biijven en vindt het ook jammer dat de Landbouw-Onderlinge de twistappel dreigt te worden. Spreker verdedigt zijn amendementen nader. fepreker bestrijdt daarna op verschillende gronden Treub's amendementen, welke, als gebasseerd op het tweeslachtige stelsdl van particuliere en verplichte verzekering, reusach- tigen oraslag zal veroorzaken. De heer Tydeman repliceert. In de middagvergadering repliceert de heer Ireub, die, aivorens zeer uitvoerig zijn steisel in details te veraedigen, o'utkende dat hij l] de indiening zijner reeks amendementen geieid werd door partij-politieke, obtructieve ot demagogische overwegingen, waarvan bij eensdeels door den Minister, andersdeels door de sociaal-demokraten werd beticht. Spreker, die uit de vragen. welke de heer De Visser hedenochtend aan het slot zijner rede den Minister stelde, afleidde dat de heer i jSS^r-Z^n a®endeinenten wel zou intrekken als de Minister inderdaad antwoorden zou dat e hnancieele basis van bet ontwerp zou uiteen- gerukt worden, zou die intrekkiug zeer be- treuren, en gaf den heer De Visser ernstig in overweging, ditmaal toch eens flink voet bn stuk te houden. TER NEUZEN, 7 Februari 1913. 5et ^eerbericht van het meteorologisch instnuut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.6 Clermont Laagste 720.4 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 8 Februari Matige, tot krachtige meest Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn- lijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Van af 5 dezer is het kantoor te Ter Neuzen aangesloten voor het telefoonverkeer met Parijs, Bflssel en Roubaix-Tourcoing. De prijs per /250 g68Prek Van 3 minutea bedraagt Gisteren woei van den stadhuistoren alhier de dnekleur, ter eere van den honderdsten verjaardag van onzen oudsten ingezetene, den beer 1 J. kielman te Sluiskil, waaromtrent wij in ons vong-nummer een en ander mede- deelden. le Sluiskil woei de vlag huis aan huis. De oude heer was reeds vroeg present en zeer opgewekt. Vele buurtbewoners kwamen hem toen reeds bezoeken om hem geluk te wenschen. Debelangs telling deed den ouden heer blijkbaar veel genoegen en toen ook een vrouwtje uit de buurt, die reeds 90 jaar geworden is, hem kwam feliciteeren, wilde bij met haar nog een dansje maken Te 10 ure brachten de kinderen der bijzondere school hem een bezoek, die hem toezungen m 134 vers 3 en het Gezangvers „Beveel gerust uw wegen," enz., terwijl het hoofd der school, de beer Comou, den jubilaris, die wegens het koude jaargetijde niet buiten komt, namens de kinderen gelukwenschte. Eenigen tijd later kwamen de kindmeu der open bare school. Nadat het hoofd der mil de heer Risseeuw, de jarige en zijne familie had gelukgewenscht, zongen de kinderen bet volgende feestlied Komt, nn t feestlied aangeheven, KindTen zingt het vrij en blij, Roemt en prijst zijn dierbaar leven, Roem en trots der maatschappij, Juichend klink' ons aller zang Ons aller zang Leev' nog lang, Lang, ja Jang Sluiskil's jeugd is aangetreden, Ziet die breede kinderschaar, Daarvoor is een goede reden, Want baas Piet wordt/ honderd jaar. Daarom klinkt hun aller zang, enz. Blijf nog lange in ons midden, Sterk van lichaam, kloek van geest I Toon aan landzaat en aan vreemden, Dat nog kracht in Neerland beerscht. Nogmaals klink ons aller zang, enz. De oude heer was wegens de hulde, hem door de schoolkinderen gebracht, zeer aangedaan. Hjj kou er niet over uit dat men //een oud menscb zooveel eer aandeed". Juist tijdens het zingeu der schoolkinderen waren de burgemeester, de heer Huizinga, met de wethouders, de heeren Visser en Dees, en de secretaris, de heer Wabeke, gearriveerd. De burgemeester sprak den jubilaris toe namens het gemeentebestuur en alle gemeente- naren, hem gelukweDschende met het zeldzame voorrecht dat hem te beurt viel om. onder zulke gelukkige omstandigheden, zoo'n noogen ouderdom te mogen bereiken, hem toewen- schende dat hij ook zijn verdere levensjaren in vredige kalme rust eu goede gezoudheid moge doorbrengen. De jubilaris dankte hartelijk voor de uitge- sproken wenschen, wederkeerig alien het geluk toewenschende dat hem te beurt valt. Hij was verder maar steeds bezig berinne- ringen op te diepen en was vooral verheugd, als er kennisseu kwamen die hij in lange jaren niet had ontmoet, maar die thans blijk gaven hem nipt te hebben vergeten. In den loop van den dag kwamen nog velen blijk van hunne belangstelling betoonen, terwijl het aantal ontvangen kaartjes legio was. Gedurende den namiddagschooltijd werden de leerlingen der openbare en bijzondere school, benevens die der R. K. bewaarschool op een kleine versnapering onthaald. De heer Boogaardt, veearts te Axel, stelde zijn met vlaggen getooiden en inwendig met groen en bloemen versierden automobiel ter bescbikking van den jubilaris, om met hem een rijtoertje over Sluiskil te maken, doch deze wilde zijn plaatsje achter de warme kachel niet verlaten. Tot in den laten avond bleef hij in druk gesprek, zonder over vermoeidheid te klagen. Gedurende de maand Januari kwamen in deze haven binnen met bestemming voor onze haven 40 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 104,619 Ms. (hiervau vertrokken na geheele of gedeeltelijke lossing ter weder inlading naar Gent 7 schepen, metende 23.867 M3.) De invoer was als volgt14 schepen met 3520 Eng. ton stukgoederen, 13 met 19,436 Eng. ton steenkolen, 11 met 19,436 Eng. ton ijzer en 2 met 528 Eng. ton pijpaarde. Van Ter Neuzen voeren uit 28 zeeschepen, metende 70,519 Ms. Uitgevoerd werd door 13 schepen 10,530 ton stukg., 1 met restand lading, 1 795 ton erts, terwijl 13 ledig vertrokken. Door de Westsluis werden opgeschut 189 binnenvaartuigen met een bruto-inhoud van 76,759 M*. en afgeschut 201 metende 85,515 Ms. Langs de Oostsluis werden opgeschut 421 binnenvaartuigen, metende 64,879 Ms. en af geschut 526 metende 90,925 M3. Bestemd voor Gent werden opgeschut 125 zeeschepen met een bruto-inhoud van 377,027 M3., terwijl komende van Gent uitvoeren 138 zeeschepen, metende 409,833 M8. Hij v. no. 162 tot de Nederl. Staatscourant bevat de statufen van de voor den tijd van 29 jaren opgerichte vereeniging *HuIp'in Nood" te Ter Neuzen. Het doel dezer vereeniging is, de zedelijke en stoffelijke belangen der leden te behartigen en hen ter zijde te staan met raad en hulp waar dit voor het huisgezin noodig is. Zij wenscht dit doel te bereiken met de volgende middelen lo. het houden van vergaderingen ter be- spreking van het doel der vereeniging; 2o. het oprichten en in stand houden van een fonds tot uitkeering bij ziekte •5o. het aankweeken van een kameraad- schappelijken geest. Wij vestigen bierbij de aandacht onzer lezers uit deze gemeente en de omgeving op de in dit nummer voorkomende advertentie van bet Comite voor het houden eener tentoonstel- ling ter gelegenheid van de viering van de onafhankelijkheidsfeesten alhier. Uit de mededeeling dat het waarborgfonds ad f 1000 volteekend is bljjkt, dat de commissie grooten bijval ondervond, door op zoo korten Ijescbikkirig over dit bedrag te verkrijgen kan men voor deze onderneming niet met de financien volstaan, het is toch in zeker opzicht voor de goede afwikkeling der zaak, de //ziel van de negotie." Het is te hopen dat aan de commissie nu ook den verdeten daadwerkelijken steun moge ten deel vallen, dat alien die merkwaardigheden bezitten, zeldzame voorwerpen, voorwerpen van historische waarde, voorwerpen meer bepaald in verband met de historie dezer stad of om geving, deze voor een week aan de commissie zullen willen afstaan en dat ook zij die zich onledig houden met de vervaardiging van ver schillende fraaie ot vernuftige zaken, zullen wiilen medewerken om de tentoonstellir.g luister bij te zetten. Bij een vroegere gelegenheid is gebleken, dal hier en in de omgeving kunsteuaars op het gebied van huisvlijt worden gevonden. Laat deze weder medewerken om hun naam op dat geoied hoog te houden. Eveneens zullen met genoegen zaken worden aa-nvaard die op een of andere wijze in verband staan met de ontwikkeling onzer stad en hare levensbronnen. Dikwijls blijkt ook dat hier vele liefhebbers van bloemen wonen. Ook deze kunnen het hnnne bijriragen om met welverzorgde bloemen eeu scbitterende floralia-afdeeling bijeen te brengen. Wie nadere inlichtingen wenscht vervoege zich bij het bestuur. Wij vestigen hierbij de aandacht onzer lezers op den Nutsavond van Donderdag 13 Februari. Mej. Huijsinga, bekend om hare schoone voor- dracht, verwierf hier bij vroeger optreden een groot succes. We wekken daarom alien, die kunnen, ten zeerste op deze gelegenheid aan te grijpen en iets moois te hooren. Woensdag 5 Febr. werd door de ChT. Jongel. Vereeniging Bidt en Werkt" alhier, in het lokaal Bethel" hare 18e jaarvergadering gehouden. Ongeveer 7 uur werd door Ds. E. Raams van Hoek de voorvergadering, die voor ieder toegankelijk was, geopend met gebed, waarna door hem werd gesproken naar aanleiding van het bijbelwoord //God is liefde". In het breede wijdde spreker over deze uit en moedigde het bestuur en leden aan, dit steeds te bedenkeu bij al hunnen arbeid. Na deze rede nam de voorzitter het woord, die in de eerste plaats den spreker dankte voor zijn opwekkend woord. Door hem werd mede- de 'jing gedaan dat hij een gift had ontvangen vaiT eenonbekeude voor den arbeid aer J. V. Deze woorden werden met applaus begroet. Verder vroeg hij de aanwezigen voor zoover zij nog geen begunstigers waren van de ver eeniging zich hiervoor op te geven. Enkele personen gaven aan die uitnoodiging gevolg. Ds. Raams sloot deze vergadering met dank- zegging. Nadat een kwartier was gepauzeerd werd de navergadering door den voorzitter met gebed geopend, waarna hij het woord gaf aan den eere- voorzitter. Verder werden verslagen uitgebracht van secretaris, penningmeester en bibliothecaris uit al deze verslagen bleek, dat de vereeniging stof tot dank had voor haren arbeid in het afge- loopen jaar. Deze vergadering werd atgewisseld met voor- drachten, toespraken enz. De burgemeester sprak uit eigen ervaring als oud-lid eener J. V. over het nut eener zoo- danige vereeniging. Een lid leverde een referaat over karakter- vorming op de J. V. Als een echte Jan Steen schilderde hij de aanwezigen de verschillende karakters als vrijmoedigheid, beschroomd, on- bevreesd, spotgraag, enz. en bleek uit zijn referaat hoe door de omgeving die karakters vervormd worden. Deze vergadering werd gesloten met dank- zegging van den voorzitter. Gjsteren arriveerde alhier het parket uit Middelburg om plaatselijk een onderzoek in te stellen in verband met het zinken van het scheepje uVertrouwen", waarbij, zooals wij in ons vorig nummer meldden, twee knapen jam- merlijk verdronken. Verschillende persoDen die in de omgeving waren tijdens het zinken werden gehoord, ook de schipper die met het scheepje moest varen. Er werd ook een gerechtelijke schouwing der lijken gehouden, die des avonds met een lijkwagen naar Hoek zijn overgebracht. Het scheepje is gelicht en in de gemeentehaven gebracht. Na het vallen van het water is een aanvang gemaakt met het lossen der lading, boonen enz. Deze waren zoo gezwollen dat deze boven de luiken waren gerezen en de zakken alle gebarsten waren. In de week van 29 Jan. tot en met 4 Febr. kwamen, blijkens opgave in de Staats courant, ter kennis van den centralen gezond- heidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland, van roodvonk1 ge^sjl te Goes en te St. Maartensdijk, van diphteritis 1 geval te Goes en te Brouwershaven. Volgens mededeeling van het Loodswezen is een mastloos sleepschip gezonken in het Brabantsche Vaarwater, 200 M. beN. spitse ton No. 4 op het wrak staat 72 d.M. water. Een groene spitse wrakton is bij het wrak gelegd. Ligging ongeveer: 51° 35' N.b. en 0° 55',6 W.l. Sluiskil. Dinsdagavond j.l. vergaderden eenige inwoners van Sluiskil in de herberg van den heer Th. Fermont oih een feestviering van Neerlands vrijheid te bespreken. De opkomst van belangstellenden was zeer goring. De bijeenkomst werd geopend door den edelachtb. heer burgemeester van Ter Neuzen, die de ver gadering verder ook leidde. Besloten werd den 14 Augustus het feest alhier te vieren. Er werd daartoe een commissie gevormd, bestaande uit de heeren Dochaine, uit Charleroi, als eere-voorzitter, De Coster als eerelid, Lammens, voorzitter, J. Risseeuw secretaris, Coumou pen ningmeester, Van de Bilt, Fermont, Cooman en Etienne. Alhier wordt weder eens een zangver- eeniging opgericht, thans onder directie van den heer Ploos van Amstel, onderwijzer aan de bijzondere school. Er is een aanvang gemaakt met het stoken der vuren op de cokes fabriek, wat gedurende een paar maanden moet gesuhieden. En daarna zal de fabriek beginnen te werken. Van heinde en ver komen werklieden reeds om er werk te vinden, die dat ook krijgen. De fabriek brengt thans alhier reeds veel voordeelen aan. Axel. De heer J. B. Th. Hugenholtz, cand. alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. kerk te Vledder. Zondag 9 Februari 1913. Hervorfnde Kerk. Ter Neuzen. 9$ u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u., Ds. De Boer. Axel. 9J u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 n., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. t B. 9 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Hoek. Donderdag 13 Februari, 's avonds 6 u., n.= J. Fi-aanjp. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. D. J. v. Brummen, van Dordt. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. Chr. Brains, van Axel. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Kben-Haezei-(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. Vele vrouwen hebben het verkeerde idee, dat eike pijn ter boogte van de heupen of in het smalle gedeelte van den rug //zwakte der- vrouw eigen" is en dient te worden beschouwd als een kwaal, waarmede vrouwen in het bizonder aangedaan zijn. Zulk een geduldig lijden mag dikwijls voor- komen, dikwgls is het onnoodig. Nierzwakte, bij vrouwen zoowel als bij mannen, veroorzaakt rugpijn, scherpe steken bij bukken of opstaan, terneerdrukkende pijnen, aanvallen van raoede- loosheid, zenuwachtigheid, duizeligheid, hoofd- pijn, urinetwalen, zwelling der enkels of lede- maten. Het leven der vrouw maakt haar tot een gemakkelijk slachtoffer van nieraandoeningen. Het dikwijls in gebukte houding moeten werken, de vorming, de geboorte van kinderen en de inspannende taak van deze te moeten opvoeden, het keeren der jaren, het leven binnenshuis, koude, koorts, verstopping, enz. zijn dikwijls de oorzaak van verzwakking der nieren. Begint dan met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die nieuw leven en kracht aan duizenden vrouwen gebracht hebben. Het is uw plicht, zoowel voor u zelf, als voor uw huisgezin, om de eerste verschijnselen niet te verwaarloozen. Wacht niet, totdat uw kwaal zich verder kan ontwikkelen tot waterzucht, suikerziekte, nierontsteking, niersteen. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over- beekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending ge- schiedt franco na ontv. v. postwissel a 1,75 vooreen, of 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert eike doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- nerk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5