A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor 2eeuw8ch-Viaaiider6R. 1813.- 6 Februari. -1913. De Zoon van den Eankier. PRIJSOPGA AF, No. 5875. Oonderdag 6 Februari 1913. 53e Jaargang, Pieter Johannes Kielman. 54 SCHOOLBANKEN, FEPILLETON. ABONNEM1NT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per poetVoor Vederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVKRTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp ditecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Groofcere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentxen v6or 1 aur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen voor 18 Februari 1913 ppijsopgave voor het leveren van waarvan de teekening, voor f 0,75, ter Gemeente-secretarie verkrijgbaar is. Ter Neuzen, 4 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. JVat zich sedert heugenis alhier nog niet heeft voorgedaan is thans een feitonze gemeente telt thans een burger, die den respectabelen ouderdom van 100 jaar bereikt heeft. Wei een voorrecht, dat slechts aan weinigen wordt geschonken, en vooral een voorrecht wanneer men zijn eeuwfeest kan herdenken onder de omstandigheden zooals de heer P. J. KIELMAN, rustend landbo#wer te Sluiskil, dat vermag te doen. De laatste dagen liepen geruchten, dat het minder goed was met zijn gezondheidstoestand, doch dit bleken ons bij onderzoek gelukkig niets ineer dan geruchten. Bij een bezoek dat wij het genoegen hadden hem te brengen, konden wij opmerken dat de oude beer zeer op- gewekt was en klaagde hij alleen dat het hoesten hem eenigermate hinderde. Ook heden nog vernamen wij dat hij het bijzonder goed maakt. De heer Kielman is op 6 Februari 1813 te Hoek geboren. Op lOjarigen leeftijd kwam hij met zijne ouders te Sluiskil. Zijne ouders waren onbemiddeld en PIETER werd reeds op jeugdigen leelrijd tot den veldarbeid geroepen. Van schoolgaan of leeren was voor hem geen sprake. Later was hij ook polderwerker, schipper, visscher, uitvoerder en aannemer van polder- werken en laatst landbouwer op de hofstede waar hij thans nog woont. Hij is ongehuwd gebleven. doch was steeds met zijn broeder samen, die voor eenige jaren is overleden, en bij wiens weduwe en kinderen hij thans nog inwoont die hun oom in hooge eere houden. Het was ons niet onbekend dat de familie liefst het eeuwfeest zag herdacht zonder bepaald openbaar feestbetoon, hoewel de inwoners van Sluiskil dezen dag gaarne tot een algemeenen feestdag hadden gemaakt. Dat het dan voor den jarige te druk zou worden en bij daarvan hinder zou kunnen ondervinden, was een der voor- naamste bezwaren tegen eene feestviering. Wij meenden van onze zijde deze, voor onze gemeente zoo hoogst zeldzame gebeurtenis niet 39) Wanneer je mij als een fatsoenlijk mensch te wodrd wilt staan, zal ik je niet langer vasthouden", zei Evert Hartman diep ver- ontwaardigd. ,,Je weet heel goed, dat ik geen geld verlang. Je moest weten, dat ik eerder van honger zou willen sterven, dan geld van jou aannemen Robert had zich losgeschud en wilde instappen, maar Evert toonde geen genade en greep bem ten tweede male vast. jvlk zal je dwingan mij te antwoorden", zei hp. En terwijl hij zijn vrije hand ophief, sloeg hij hem daarmee in het gelaat. Wanneer je je nu uit de voeten maakt na deze beleediging, ben je geen knip voor je neus waard en toon je je zelf niet alleen een leuge- naar en een dief, maar ook nog een lafaard. Daar onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan, te meei waar two huiuig/ng op (ieze wpze, den jarige niet kan hindpren. Om uitvoering aan ons voornemen te kunnen geven, was een bezoek aan de familie nondig. Wij werden zeer minzaam ontvangen en bij den ouden heer toegelaten, in zijn leuningstoel in de huiskamer gezeten. Het was voor ons wel een bijzondere gewaarwording, toen wij de hand drukten van iemand die op enkele dagen na den last van 100 jaren torste. De gedachte aan die voile eeuw, wekt eerbied, vooral door de gedachte wat er in dat voor een mensch bijna onafzienbaar aantal jaren over dit grijze hoofd kan zijn heengegaan en de schat van herinneringen en ervaringen die daarin zetelen. A1 aanstonds bleek ons dat de oude heer nog van een grapje houdt, want al was uit zijne houding terstond aan te nemen dat hij wel zou voldoen aan ons verzoek om voor een fotograaf te poseeren, en ons toe te staan zijn portret in ons blad af te drukken, zoo bleek hij ons toch een beetje in spanning te willen houden. Al spoedig na ons bezoek ontvingen wij bericht dat de oude heer in ons verzoek toestemde en de fotograaf Feijen van Sas van Gent, die dit reeds lang te voreu had gevraagd, hem fotografeeren zou. Genoemde heer heeft daarop van den heer Kielman verschillende welgeslaagde opnamen gemaakt. Van een dier opnamen geven wij hierboven eene reproductie. Wij waren later ook in de gelegenheid eens met den heer Kielman over het verleden te praten. Hij doet dit, als hij in een goede bui is, gaarne. En wij hadden het goed getroffen, want met bepaald jeugdig vuur heeft hij ons Een tweede slag deed Robert van Bronseveld duizelen. Kokend van ingehouden drift hief hij thans de hand op, maar toen hp het gelaat van Evert Hartraam zag, liet hij haar weer zakken. jpWat heb je mij te zeggen z/Dat weet je heel goed! Je weet heel goed, wat ik je te zeggen heb. In een paar woorden kan ik het je vertellen." Robert van Bronseveld haalde de schou- ders op. De duisternis verborg zijn doodelijke bleek- heid. ,Kom mee naar den overkant", zeide hij. ,/Stel je niet aan als een gek. De koetsier hoeft geen getuige te zijn van je praatjes." Toen zjj een twintig passen van den koetsier verwijderd waren, stond Evert Hartman stil. »Dit is voldoende", zei hij beslist. Weer legde hij zijn hand op den arm van Robert van Bronseveld. ,/Je weet, wat ik verlang, Robert. Ik ver lang gerechtigheid. Wanneer je denkt, dat ik tot in het oneindige zal volhouden je te be- wel meer dan een paar uren aangenaam. bezig gehouden, met het vertellen van verschillende episode's uit zijn leven. Er is tijdens het leven van den heer Kielman heel wat veranderd, niet alleen in de maat- schappii in het algemeen, door de ontwikkeling van het stoomwezen enz., maar ook de plaatselijke omstandigheden, het aanzien der landstreek is geheel vervormd. Hij heeft nog gevaren waar nu reeds tal van jaren de landbouwers den grond bewerken. Hij heeft gevaren vanaf Sluiskil bij iaag water naar de monding van den Brakman hij kon toen komen van uit de Schelde tot Westdorpe en ook tot Hulst. Dit heeft geduurd tot de Brakman voor het leggen van het kanaal is afgedamd. Van dien tijd dateert de aanslibbing van den Brakman, die, zooals bekend, nog steeds voortgaat. Aan het bouwen van de vestingwerken te Ter Neuzen heeft de heer Kielman ook nog gewerkt. Hij moest specie brengen aan de werklieden die de muren voegden, hij verdiende toen 50 cent per dag, waarvan hij dagelijks 10 cent moest uitgeven voor koffie. Ook aan het graven van het kanaal heeft hij gewerkt, terwijl hij verder tijdens de vordering van het werk zijn vader hielp, die een handel was be- gonnen in verschillende behoeften voor de werk lieden. Men kon toen nog niet over machines, zooals stoomheistellingen, een ijzeren man voor het graven enz. beschikken. Het beien geschiedde oat. de hand en het graven van het kanaal met spade en kruiwagen Zoodoende waren een groot aantal werklieden voor dat werk noodig. //Het leek wel een mierennest" ver- telde hij, ffals men al die menschen aan het werk zag." Ook toen kwamen arbeidsconflicten voor. De juiste oorzaak van een toenmaals voorgekomen conflict kon de heer Kielman zich niet meer herinneren, maar hij wist toch dat toen door een groep van het werkvolk in een keet van den aannemer, waar verschillende voorraden, ook mondvoorraad was geborgen, groote verwoes- tingen waren aangericht. Dit was zooals bekend op het laatst van de jaren '20. Toen kwam de revolutie, de afscheiding van RelgiS. Het was een jaar voordat de heer Kielman moest loten, dat hij door een militairen bevelhebber was opgecom- mandeerd, om dienst te doen voor bewaking der wegen te Sluiskil. Op een nacht werd hp met een kameraad, zekere Jan Riddering, op post gezet langs het zijkanaal naar Axel, ongeveer op de grens tusschen Ter Neuzen en Axel, waar vroeger de brug over het kanaal lag. Er werd vermoed dat daar een zeker persoon zou pas- seeren en de bevelvoerder had aan de schild- wachten f 100 beloofd, indien ze dien mijnheer zouden doodschieten. En die mijnheer kwam daar ook des nachts, maar de jongens dachten er niet aan die 100 te verdienen. //Kan je begrijpen" zeide hi), met eene flikkering in schermen, heb je je deerlijk vergist. Toen ik jouw schuld op mij nam, dacht ik, dat ik sterven gingdat weet je. Als stervende nam ik den diefstal op mij. Voor een doode kwam het er niet op aan in jouw oogen mijn doodstrjjd kon nog wM wat harder zijn, meende je. Maar ik ging niet dood, ik keerde tot het leven terug en met het leven kwam de lust tot werken de noodzakelijkheid mijn brood te verdienen. Ik ben jong, evenals jijik heb nog een heel leven voor mij. Ik heb behoefte aan sueces, aan liefde. Ik heb God nooit om rijkdom ge vraagd. Ik wil alleen maar in staat zpn het noodige te verdienen om voor hen, die mij na aan het hart liggen, te zorgen. Jij bent rijk jij bent veilig. Ook als je jouw schuld beleden zult hebben, zal geen haan er naar kraaien, omdatmenden familienaam zal wenschen te sparen. Je hebt niets te vreezen niets." Zijne donkere oogen brandden hem in het hoofd. Zij stonden vlak bij een gaslantaarn en Robert van Bronseveld zag de gestrengheid van zijne gelaatstrekken. //Van het eerste uar af, toen ik wist, dat het oog //voor 100 iemand zoo maar doodschieten." Uit zijn verdere mededeelingen bleek, dat hij met dien bedoelden heer later meermalen nog goede zaken gedaan heeft. Later heeft de heer Kielman veel gewerkt aan het indijken van polders. Als schipper heeft hij daarvoor grond aangevoerd en in den tijd dat er niet te varen was oefende hij ook de visscherij uit. Zoo heeft hij ook veel garnalen gevangen en hij verklaarde dat het eene groote bij- zonderheid was dat hij de vorige week garnalen had kunnen eten, daar deze gewoonlijk niet zoo vroeg in het jaar worden gevangen. Inmiddels was hp ook uitvoerder van polder- werken geworden en werden door hem, hetzij alleen, hetzij met anderentesameu, werken aange- nomen. O. m. is door hem gelegd de vroegere brug over de Kraag en is door hem met anderen de Oostelijke waterleiding gemaakt. Het ging niet altijd voor den wind vooral niet bij dat laatste werk. Daaraan verdienden hij en zijn eompag- nons, zooals hij het uitdrukte, eenige duizenden guldens ffuit hun zak". Wat hij vroeger had weten over te leggen ging daarbij geheel te loor, hij had zelfs om betalingen te kunnen doen een sommetje van zijn ouders moeten gebruiken, maar wist dat toch nog te redden. Later gingen de zaken weer wat beter. Hij vertelde ook nog van een grondwerk, uit- gevoerd in de omgeving van Stoppeldijk, waar tal van geraamten werden opgegraven. Ook enkele aarden kannen werden gevonden, maar potten of bussen met geld heeft hij nooit kunnen vinden. Hij sprak als zijn meening uit, dat de genoemde geraamten afkomstig waren van per- sonen die in een daar plaats gehad hebbend gevecht waren gevallen en ter plaatse begraven, want het waren, aan de schedels te zien, op een paar uitzonderingen na alle geraamten van mannen. Hp vertelde ook nog dat die plaats des nachts door de medewerklieden uit het Land van Hulst werden geschuwd, uit vrees voor geestverschijningeu, //maar ik heb nooit iets gezien, hoorvoegde hij er levendig aan toe. Aan dat werk, iets van een 14,000, was nog al wat te verdienen geweest, maar toch schijnt het hem daar ook niet heelemaal naar den zin te zijn geweest, want ,,al wilde men hem nu de 14,000 presenteeren, dan zou hij dat werk toch niet meer willen doen Een dankbare herinnering is het ook voor den ouderling dat hij, schipper zijnde en in den Brakman, in de omgeving van Mauritsfort, lig- gende met zijn vaartuig, een vijftal vlaskoop- lieden, die naar hp bemerkte op een verkeerden weg waren, kon waarschuwen op hun pad terug te keeren, daar ze bij het wassende water door den vloed zouden worden verrast en een wissen dood tegemoet zouden gaan. Later werd hij polderbaas en bode van een vijftal polders. Het is als het ware onbegrijpe- lijk als men hem hoort vertellen dat hij, ofschoon niet in het minst geleerd, in die functie bij gelegenheid eener stormschade aan een dier ik niet sterven ging, heb ik op je gewacht, in de zekerheid, dat je zoudt komen om de smet van mijn naam te nemen. Omdat je den man waart van mijne zuster, heb ik geduldig afge- wacht. Telkens werd ik teleurgesteld ik moest tot de ontdekking komen, dat je in het geheel geen plan hadt om te spreken en niet alleen dat, maar ook dat je in het geheim bezig waart mij overal te bekladden, me neer te trekken zoo diep, dat ik me niet meer zou kunnen opheffen. De heele wereld weet, dat ik een dief, een bedrieger ben en dat je vader uit ziekelijk medelijden mp gespaard heeft voor het gerecht. Dat alles heb je gedaan en dat doe je nog steeds. Het heeft heel wat tijd gekost, eer ik zoover kwam om dat te ge- looven van iemand, die brave ouders heeft ge had en eene zuster, gelijk aan een engel." Hij had zich buiten adem gesproken en bleel een oogenblik wachten, zijn blik op het bleeke, tengere gblaat voor hem gericht. (Wordt vervolgd.) TER IEII2EIVS0HE CIDIAIT. Pit Mad »er»thljnl WubbiIhu., Wt.enwrtity. en VrlfilKfravond, mllKMnnderd op »'e«itdaVen 1»IJ de Flrma P. JT. ¥11UK li*M, Wmw Mewsen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1