Gemengde berichten. BURGERL1JKEN STAND! Urinekwalen. lloek. De familie W., ait Philippine, die Zaterdag met een rijtuig van den voerman B., aldaar, op tamiliebezoek te Ter Neuzen was geweest, geraakte op den terugweg, door de duisternis misleid, met het vierwielig rijtuig, paard en koetsier te water in een kreek langs den weg in den nieuw ingedijkten polder door het Axelscbe gat, ter plaatse waar vroeger de haven van Mauritsfort was. De voerman kwam er met den schrik af. De inzittenden waren danig verschrokken en riepen luid om hulp, waarop de landbouwer Van 0. kwam toe- geloopen en hielp hen uit kun benarde positie. De heer W. had de ruit van het rijtuig stuk gestagen, ten koste van verwondingen aan zijne hand, om een uitweg te banen voor de in het rijtuig zittende dames. Na korten tijd waren alien op het droge gebracht en door den landbouwer Van 0. naar zijne woning geleid, waar ze van droge kleeren werden voorzien. Inmiddels was de heer Deijer, arts alhier, ontboden, die de wonden van den heer W. ver- bond, en toen het gezelschap een beetje van den schrik bekomen was, werd het door den heer an 0. met zijn rijtuig naar Philippine gebracht. Zondagmorgen is het rijtuig uit het water gehaald, het is aanmerkelijk beschadigd. Axel. Vrijdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer Koole de 16e jaarver- gadering gehouden van de vereenigiug „Steunt Elkander Zij werd bijgewoond door 18 buiten- gewone en 70 gewone leden. De heeren Joh. Smies, onder-voorzitter, A. E. 0. Kruijsse, le penningmeester, C. P. Minjon, secretaris en L. H. Burm, Adr. van floeve Pz., Jac. erijzer, J. A. van Vessem en Abr. Wiemes, commissarissen, werden alien met algemeene of bijna algemeene stemmen herkozen. De ontvangsten over het afgeloopeu vereeni- gingsjaar bedroegen f 1569,82, waaronder f 1330,20 aan contributie van de gewone leden. De uitgaven bedroegen f 1951,40 waaronder f 1913,50 aan ziektegelden. De uitgaven over- troffen dus de inkomsten met f 381,58, zoodat het kapitaal der vereeniging van 3176,78ys is gedaald tot 2795,20%. Het aantai gewone leden is geklommen van 256 tot 265, dat der buitengewone leden is gedaald van 86 op 81. De commissie van toezicht, bestaande uit de leden B. Coppieters, J. Dieleman Jz., Adr, den Hamer, C. Rinn en F. Wiest, werd in zijn geheel herkozen. Aan het eind der vergadering werd de wensch uitgesproken, dat nieuwe leden zich zoo spoedig mogelijk na het bereiken van den 18jarigen leeftijd zullen aanmelden, omdat onder de jonge leden de minste ziektegevallen voorkomen en deze dus het voordeeligst voor de kas zijn. Koewacht. Vrijdag werd hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden waarop alle leden tegenwoordig waren, behalve de heeren E. L. Plasschaert en J. de Blieck. Ingekomen was een brief van Ged. Staten, luidende goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van een stuk grond binnen de gemeente. Kennisgeving van Ged. Staten, dat de goedkeuring van de gemeentebegrooting over 1913 uitge- steld is tot 1 April a.s. Mede is ingekomen Koniuklijk Besluit van 21 December 1912, waarbij de jaarwedde van den gemeente-ontvanger is verhoogd tot 400. Hiervan zal aan den ontranger mededeeling worden gedaan. De heer L. v. d. Eeckhout brengt ter kennis van den raad, dat zijn vader ontvanger van het Burgerlijk armbestuurover- leden is, met het verzoek in zijne plaats te worden aangesteld. Besloten wordt in de volgende vergadering over te gaan tot benoeming van een lid van het Burgerlijk armbestuur (vac. v. d. Eeck hout). Burg, en Weth. leggen over proces-verbaal van de kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Alles was in orde. In kas was f 647,20. 1 evens wordt aan den Raad aangeboden een uitvoerig verslag volgens art. 52 der Woning- wet. Dit verslag zal op de secretarie neerge- legd worden ter lezing van de leden en in de volgende vergadering nader worden be- sproken. In de verordening van de jaarwedden der onderwijzers worden een paar kleine verande- ringen aangebracht in verband met de inwerking- treding der Militiewet. Doordat de posten #straatverlichting" en z/kosten van ontsmetting" in 1912 overschreden zijn, moeten eenige af- en overschrijvingen plaats hebben, die worden goedgekeurd. Bij de rondvraag deelt de heer C. v. Dors- selaer mede, dat hij voornemeus was in deze vergadering een voorstel te doen tot aanstelling van een gemeente-werkman doch daar de Raad niet voltallig is zal hij het uitstellen tot de volgende vergadering. De heer J. Kips zegt, dat bij hem klachten zijn ingekomen omtreDt last van het water op den Tragel. Hij zou daaraan een einde willen maken door verbetering der afwatering en het maken van een vergaarput. Aldus wordt be sloten. Te Kropswolde werd Zaterdagmiddag de arbeider Mein, van Eexta, die bij den aannemer van het dubbel spoor werk wilde zoeken, door een trein overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden, (Hbl.) Te Berlijn heeft Donderdag den geheelen dag een sneeuwstorm gewoed, zoodat de sneeuw voetenhoog op de stratec lag. Het verkeer ondervond daardoor veel belemmering. Ook uit andere deelen van Duitschland komen be richten van sneeuw, n. I. uit Saksen en Silezie Bij Zittau werd een trein van 9 wagens door den sneeuwstorm uit de rails geworpen. Slechts enkele reizigers werden licht verwond. Op de Baltische Zee is de kruiser „Augsburg" bij Sonderburg gestrand. Andere oorlogschepen wisten het schip uit zijn gevaarlijken toestand te helpen. In den omtrek van Parijs en in de Noord- Westelijke departementen hebben hevige stormen gewoed. Door de sneeuw die te Blaydon, in het Engelsche graafschap Durham, eenige mijlen van Newcastle-on-Tyne, gevallen was, heeft de politie een bergplaats van gestolen goed ontdekt, die een bende jonge dieven langen tijd voor haar verborgen had weten te houden. (R. Nwsbl.) Uit Zittau worden aan de Lokal-Anzeiger de volgende bijzonderheden over het omwaaien van een trein gemeld Vrijdagochtend tegen half zes werd een reizi- gerstrein van den staatsbuurtspoorweg, toen hij van Reichenau in de richting van Zittau ver- trokken was, door den storm omgeworpen. Acht waggons, de locomotief en de bagage- wagen vielen om. De ongeveer 70 reizigers meerendeels werklui, konden zich door de ver- nielde portierraampjes redden. Drie menschen werden door glasscherven aan handen en gezicht gewond. Het derde rijtuig van den trein vatte vuur, doordat de inhoud van de kachel in het rond geslingerd werd en verbrandde geheel. De storm belemmerde het werk, ora den weg vrij te maken. Een groot aantai telegraaf- en telefoonpalen langs den spoorwegzjjnomgestormd Goudzoekers in de Poolstreken. Met het s.s. Algerine was een expeditie naar de Noorde- lijke IJszee getrokken, om in het achter die zee gelegen land naar goudaderen te zoeken. Hei schip geraakte beklemd tusschen 2 ijs- velden en werd verpletterd. De bemanning was er in geslaagd op een der jjsmassa's te klimmen en heeft 36 uren lang over het ijs moeten loopen eer zij een Eskimo-dorp bereikte. Daar werden de schipbreukelingen van wie velen bevroren handen of voeten hadden, liefderijk verzorgd en thans zijn zij opgenomen door het s.s. ^Neptunis", dat hen naar meer herberg- zame oorden vervoert. (R. N.) Een buitengewoon vermetel rooverstukje hebben volgens de Tel. Maandag jl. eenige nog jeugdige bandieten van 1820 jaar in de onmiddelijke nabijheid van Parijs uitgebaald. Ongeveer 5 uur des namiddags dus nog bij klaariichten dag werd, te Norsy-le Sec een wagen der electrische tram door een zestal bandieten overvallen, die den verschrikten conducteur met geladen revolvers dwongen zijn ontvangsten van dien dag, een vjjftig francs ongeveer, af te geven. Na aldus den conducteur beroofd te hebben, begonnen zij de passagiers uit te plun- deren. Terwijl zjj hiermede bezig waren, bemerk- ten echter eenige politie-agenten wat er gaande was en snelden onmiddellijk toe, om de passagiers te bevrijden. Tusschen politie en bandieten ontstond een levendig revolverduel, waarbij het ten slotte aan eerstgenoemden gelukte drie der straat- roovers buiten gevecht te stellen en tearresteeren, terwijl de overigen wisten te ontkomen. Toen de tramwagen van Norsy-le-Sec weder naar Parjjs terugkeeren zou, reden veiligheids- halve, een drietal agenten in burgerkleeding mede. En dat deze voorzorgsmaatregel niet overbodig was, bleek maar al te duidelijk, toen de drie ontsnapte apachen opnieuw een aanval op den wagen ondernamen. De politie-beambten trokken evenwel terstond hun revolver en na een vrij Jangdurige schietpartij, werden ook de laatste drie bandieten gevangen genomen. De New-York Herald" brengt het bericht, dat Kahanamoku, de korte-afstand-kampioen- zwemmer der olympische spelen te Stockholm, bij het oefenen te Honoloeloe voor het Austra- lische karapioenschap door een monster-paling werd aangevallen en naar beneden getrokken. 1 wee minuten duurde de strijd. Toen kwam Kahanamoku weer boven, uitgeput en gewond. Hij was er in geslaagd den paling te dooden, doch verloor in dezen vreeselijken kamp den wijsvinger van de rechterhand. Hjj moest door andere zwemmers aan land worden gebracht. Vermoedelijk zal hij thans niet aan de Australische kampioenswedstrijden kunnen deelnemen. Een huis van oesterschelpen. Te Galve ston, in den Amerikaanschen staat Texas, bouwt men thans een huis van 5 verdiepin- gen van gewapend beton, maar dat beton wordt vervaardigd uit gemalen oester schelpen. Aan dat nieuwe bouwmateriaal schrijft men vele goede eigenschappen toe, en slaagt de proef naar wensch, dan zal er op die wijze een nieuwe industrie ontstaan. (R. Nwsbl.) Uit het volgende bericht van het Alg. Hbl. blijkt ook dat het in het Noorden van ons land anders wintert dan hier. De commissie van plaatselijk bestuur der N.- en Zuidh. Reddingsmaatschappij op Ter- schelling ontving Woensdag 29 Januari te 7.45 uur 's avonds bericht van den vuurtoren dat een stoomschip was gestrand in de Noor- dergronden. Te 8 uur vertrok de motorreddings- boot //Brandaris" en vond buiten het Oostgat het stoomschip //Helgoland", dat niet gestrand, doch dat gevaarlijk in hooge zee, even vrij van de gronden van het Oostgat ten anker lag. De i/Helgoland" was in groot gevaarhet voor- schip stond gedeeltelijk vol water en het schip lag hard te slingeren, terwijl het geheel onder het ijs bedolven was. De kapitein wenschte nochtans het schip niet te verlaten, doch vroeg aan den schipper van de //Brandaris" of hij kans zag de //Helgoland" binnen te brengen. Daarop gaf de heer Cupido, schipper van de //Brandaris" een zijner mannen aan de //Hel goland" over, liet het anker lichten, wat met veel moeite gepaard ging en stoomde toen met de //Brandaris" de //Helgoland" voor, buiten de gronden langs en het Stortemelk binnen en bracht het schip veilig op de Vliereede. De //Brandaris" zat ook geheel onder het ijs; al het water, dat overkwam, bevroor directook, de kleeren van schipper en bemanning waren geheel met ijs bedekt. De Brandaris", die des avonds te 8 uur was uitgevaren, kwam den daarop volgenden morgen te half zes weder binnen. Zoowel het vaartuig als de schipper en bemanning hebben zich kranig gehouden. Een millioen pillen per dag. De ook buiten Engeland zeer bekende sir Joseph Beecham, uitvinder, fabrikant en ver- kooper van de naar hem genoemde pillen, moest Donderdag voor de Select Committee te Londen getuigenis komen afleggen, in verband met een door deze commissie ingesteld onderzoek naar den verkoop van patent-geneesmiddelen. De president begon met Beecham, die tien- tallen malen millionnair is, te vragen of hij ook 'n doosje pillen bij zich had, om aan de com missie te toonen. Sir Joseph stak de hand in den zak en haalde er een kleine en een groote doos pillen uit, die hij, naar hjj zeide, even te voren in een winkel in de buurt had gekocht, ten bewjjze waarvan hij het kasregisterkaartje van den winkelier overlegde. De formule, volgens welke zijn pillen worden vervaardigd, heeft hij zelf ontdekt, zoo zeide de pillen-monarch verder. Toen hem gevraagd werd, hoeveel pillen zjjn firma wel verkocht, antwoordde sir Joseph Beecham kalmpjesDoor elkaar een millioen •per dag". Per jaar wordt er voor rond 500 ton (500.000 kilo) Beecham-pillen verkocht. Op de vraag van den Voorzitter, hoeveel hij ongeveer besteedde aan reclame, antwoordde Beecham. //Bij elkaar iets meer dan 100,000 pond sterling per jaar, d. w. z. voor advertenties enz. over de geheele wereld." De formule, volgens welke zijne pillen worden vervaardigd, zoo verklaarde hij verder, is volstrekt niet gewijzigd, sedert hij haar uitvond. Ten slotte antwoordde sir Joseph, op de vraag of er zoo weinig morphine in zijn pillen zat, dat iemand alles wat in een doosje zat tegelijk zou kunnen gebruiken zonder gevaar voor vergitti- ging ,/Dat weet ik niet precies, maar ik geloof niet, dat er iemand ter wereld bestaat, die een heel doosje van mijn pillen achter elkaar zou kunnen opeten." Om welke verklaring nogal gelachen werd. Gemeenteraad van Westdorpe. Een der voornaamste verschijnselen tot het herkennen van aandoeningen der nieren en blaas levert ons de verandering in het uitzicht der urine. Het water kan troebel zijn, donkerge- kleurd, en bij staan een bezinksel achterlaten, hetzij wit of rood (gelijkend op stof van baksteen). Deze verschijnselen wijzen op overvloed van urinezuur in het bloed en vormen de oorzaak van rheumatiek, jicht, niersteen. Overvloedige urineafscheiding, urine helder als water, schuimend, eiwithoudend, wijzen op aandoeningen der nieren, welke reeds ver gevor- derd kunnen zijn. Voortdurende aandrang, vooral's nachts, met branderig gevoel, wijst op aandoeningen der blaas en urineleiders. Ook kan druppelsgewijze loozing en zelfs verstopping der urine optreden, en de urine kan bloed bevatten, zand of steentjes. Alle bovengenoemde verschijnselen duiden ernstige ziekten der nieren en blaas aan, niet alleen door de ellende, die s;ij met zich brengen, doch ook door hetgeen u verder te wachten staat. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal geneesmiddel voor deze kwalen. Zij bewerken, dat de nieren de urinestof, het urinezuur en het overtollige water uit het bloed afvoeren, herstellen zoodoende de geregelde urineloozing en nemen den oorsprong van uw ziekte weg. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over- beekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending ge- schiedt franco na ontv. v. postwissel a 1,75 vooreen, of f 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handel®- tttat m. merk. IVr Kemea. Huwelijks-aangiften. 31 Jan. Jan Jansen, oud 21 j., jm. en Wilhelmina Pieternella de Doelder, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Jan. Charles Louis de Cooker, oud 41 j., jm. en Louisa Anna de Pauw, oud 30 j., jd. Geboorten. 26 Jan. Johannes Alexander August, z. van Aloisins Ludovicus van Duijse en van Augusta Pharailda Maria Bauwens. 28 Jan. Jacobus, z. van Vincentius Baert en van Barbera de Doelder. 29 Jan. Anna Maria, d. van Pieter de Leege en van Pieternella Sazanna Krijger. Overlijden. 27 Jan. Bertha Marina Zandstra, oud 6 m., d. van Luitjen en van Neeltje van den Klooster. 28 Jan. Gerdina van Kessel, oud 78 j wed. van Jo hannes van Kolk. Janna Geertruida Geensen, oud 9 m., d. van Jan Pieter en van Krina Moerman. 29 Jan. Adriaan de Doelder, oud 83 j., weduwn. van Levina van Alten. Josephus de Clerck, oud 84 j., weduwn. uit het le huwelijk van Sebina Bruggeman en uit het 2e of laatste huwelijk van Joanna Francisca Melanie van Belle. nosclikapellw. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Cornelis Hertogs (van Bergen op Zoom), oud 34 j., jm. en Cecilia Veneranda Kint, oud 33 j., jd. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Alphonsus Franciscus Verlinden (van Hulst), oud 24 j., jm. en Maria van Hoove, oud 19 j.,jd. 14 Jan. Petrus Johannes Fermont, oud 28 j jm. en Seraphina Maria de Loos, oud 23 j., jd. 30 Jan. Cornelis Hertogs (van Bergen op Zoom), oud 34 j., jm. en Cecilia Veneranda Kint, oud 33 j., jd. Geboorten. 18 Jan. Mathilda, d. van Petrus Everaert en van Emilie Destombes. 29 Jan. Alfred Eduardus Marie, i. van Pius Ongeuae en van Mathilda Heijens Overlijden. 27 Jan. Adolf Carolus van Houat, outP 70 j., weduwn. van Apolonia de Bakker. Otervlag, Huwelijks-voltrekkingen. 29 Jan. Arthur Alphonsius De Clerck, oud 25 j., jm. en Emerentia Maria Buijsse, oud 22 j., jd. Geboorten. 16 Jan. Julienne Maria, d. van Aloijsius de Coninck en van Anna Josephina Elegeert. Sas van Went. Geboorten. 22 Jan. Frans August, z. van Polidorus Johannes Leroux en van Johanna Cornelia van Rijssel. St. Jlansteen. Geboorten. 18 Jan. Bertha Josephina, d. van Franciscus Frankevijle en van Johanna de Block. Josephus Cijrillus, z. van Camillas Franciscus Vael en van Maria Pharailda Pieters. 23 Jan. Camillus Maria, z. van Petrus Johannes Ferket en van Eugenia Pelagia Puijlaert. Zitting van Donderdag 30 Januari 1913. Alle leden aanwezig behalve de heer D. B. van Acker wegens ongesteldheid. Een vacature wegens overlijden van de heer Ch. Steijaert. De notulen der vorige vergadering werden voorge- lezen en goedgekeurd. Als ingekomen stukken worden medegedecld 1. a. Brieven van Gedep. Staten houdende bericht van goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1913 en van het raadsbesluit dd. 21 Oct. II. betreffende verkoop van een gedeelte van de algemeene begraafplaats. b. Een dankbetuiging van het uitvoerend comity der commissie voor Zeeland van Plan 1913 voor de toege- zegde steun uit de gemeentekas. c. Een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, wanneer boeken en kas in orde werden bevonden met een aanwezig bedrag van 4480,85). Hiervan was f 2500 uitgezet bij de boeren- ieenbank alhier. d. Ilet verslag der commissie tot wering van school- verzuim over 1912. e. Een verzoek van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken in de be- stekken van aanbestedingen eene bepaling op te nemen tot wering dier dranken. De vergadering acht dezen maatregel te vergaand. De voormelde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Medegedeeld wordt het verslag door Burg, en Weth. opgemaakt ingevolge art. 52 der woningwet, over het jaar 1912. 3. De woningen A. 77 (Ch. Dumeij) en B. 5 (P. Mar tens) worden onbewoonbaar verklaard. 4. De aftredende leden der Commissie tot wer;ng van Schoolverznim de heer P. J. Bouwmans, J. F. I'euleman, C. J. van Waes, A. L. de Munck en C. J. Verhelst worden als zoodanig heibenoemd. 5. Aan I). Scheele te Hoek wordt op zijn verzoek wegens verhuizing over 10 maanden ontheffing verleend van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, tot een bedrag van 1,66). 6. Aan het bestuur van den Autrichenpolder zal verzocht worden het perceel sectie C 2282 aan de ge meente in erfpacht te geven tot wegsverbetering. 7. Van den heer rentmeester van het Kroondomein, kwam bericht in dat de gemeentegrond in opstal kan bekomen tot het bouwen eener woning voor den rijks- veldwachter tegen een prijs van fl,'sjaars per Are. 8. Besloten wordt op dit aanbod in te gaan. Verder wordt besloten tot het bouwen eener woning en tot het aangaan eener geldleening tot dekking der kosten daarvan. 9. Ter vervulling dervacante betrekking van lantaarn- opsteker meldden zich aan Ch. de Hulsters, P. J. van de Putte -en P. A. Talboom. Bij eerste stemming worden uitgebracht op Ch. de Hulsters 2, P. van de Putte 2 en P. Talboom 1 stem. Bij tweede vrije stemming op Ch. de Hulsters 2, P. van de Putte 2 en P. Talboom 1 stem. Bij de daarop gevolgde herstemming tusschen Ch.de Hulsters en P. van de Putte, wordt benoemd met 3 stemmen Ch. de Hulsters, op P. van de Putte werden 2 stemmen uitgebracht. De benoemde zal 1 Februari in functie moeten treden. 10. Overeenkomstig de voorstellen van het Dag. Be stuur worden besluiten genornen tot beschikking op post van onvoorziene uitgaven der begrooting 1912 en tot wijziging der begrootingen van 1912 en voor 1913. 11. Naar aanleiding van ontvangen brief van den districts-schoolopziener dd. 10 Jan. j.l. betreffende uit- voering van het Kon. besluit van 25 Juni 1912, Stbl. 192, wordt besloten nogmaals te trachten ontheffing te verkrijgen van aan de o. s. school noodige verbouwingen. Wegens het gevorderde uur wordt de behandeling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1913 aangehouden tot de volgende vergadering. De vergadering worat daarna na de gebruikelijke rondvraag gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2