No. 5873. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 1 Februari 1913. 53 iaargang. Binnenland. Buitenland. Gemengde berichten. Predikbeurten. Zonday 2 Fehruani 1913. T¥7"B1E3D1] BLAD. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.0 Riga. RECHTSZAXEH. Arrondissements-Rechthank te Middelburg. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De vergadering te 11 uur belegd moest, blijkens het verslag der Id. Crt., wegens onvol- talligheid, tot half 12 verdaagd worden. Uit een mededeeling des voorzitters, bij heropening der vergadering bleek, dat vertraging in den treineuioop oorzaak was dat verschillende ledeu niet op tijd konden aanwezig zijn. Voortgezet werden de replieken bij de af- deeling Lager Onderwjjs der begrooting van Binnenlandsche Zaken. Vooraf voerde echter de heer Van derMolen in eersten termijn het vvoord, die nader de beteekeuis van de M. U. L. O.-wet uiteenzet otn een einde te maken aan de legende, welke bezig is te vestigen over beteekenis en werking dier wet. Gerepliceerd wordt daarria door den heer Van Wijnbergen, die volhield dat de openbare school gemaakt wordt tot een anti-godsdienstige, anti-nationale insteliing. De heer Ter Laan, die interrumpeerde dat de redenaar zich hier met opzet schuldig maakt aan een valsche voorstelling van zaken, werd deswege door deD Voorzitter tot de orde ge- roepen wegens een door hem beleedigend ge- achte uitdrukking. Nog werd gerepliceerd door de heeren Blum en Bos, welke laatste tegenover den heer Van Wijnbergen ontkent, dat in deze debatten ge- ageerd is tegen het bijzonder confessioneele onderwijs. Hevig trekt spreker tenslotte te velde tegen een in een der liberale bladen van Woensdag- avond verschenen artikel van de hand van een R. K. geestelijke, overgenomen uit het Katho- lieke Zondagsblad /./de Heilige Familie", waarin gesproken wordt van een moeder die twee dochters had, waarvan de eene religieuse was en de andere het slechte pad was opgegaan. En daarvan werd gezegd dat de religieuse door de schnld en het drijven der liberalen, 't land wordt uitgezet, terwijl het ;/Slet" door de libe ralen en de socialisten wordt geeerd. Zoo lang zulke dingen worden gedaan meende spreker heeft men geen recht een groot woord te hebben over het openbaar onderwijs en de individueele daden van een OfMttbaw ;i oodcrwjjcer. Verder repliceerden de heeren Schaper en De Klerk. Tenslotte dnpliceerde Minister Heemskerk, die volhield dat de kwestie van het gebed op school, zoowel wat aangaat het bidden in't alge- meen, als het speciale gebed voor den uitslag der verkiezingen, een zuiver christeliik paeda- gogische is, welke de Regeering niet aangaat. De Regeering moet zich absoluut houden buiten de kwestie of, hoe en wat er gebeden wordt in de school. Naar aanleiding van het door den heer Bos gewraakte verkiezingsartikel, verkondigt spreker als zijn meening, dat het nu eens uit moet zijn, zoowel ter rechterzijde als ter linkerzijde, met het verspreiden van verkiezingsartikelen en ver- kiezingsstrooibiljetten, waarvan men den inhoud niet verantwoorden kan, iets waaraan men zich in het buitenland, maar zeer stellig ook in Nederland, op de schandeiijkste wijze bezondigt. De weg, welken de vrijzinnigen thans, ten aanzien van de kwestie van subsidieering van 't bijzonder onderwijs in en buiten de Kamer inslaan, is niet geschikt om aan behoud van de openbare school -bevorderlijk te zijn. Het algemeen debat over de afdeeling Lager Onderwijs wordt gesloten. Bij het verder debat bepleitte de heer Ter Laan salarisverbeteriug voor de onderwijzers aan de leerscholen. De Minister van Binnenlandsche Zaken beant- woordde de verschillende replieken. Hij erkent de billijkheid van salarisverbetering voor de leeraren bij de normaaliessen. De zaak was dit jaar niet urgent, maar zal opnieuw het volgend jaar worden overwogen. Omtrent de subsidieering der hoofdakte- cursussen zal de Minister het volgend jaar bij de begrooting beslissen. Bij repliek stelt de heer lloodhuyzen, tnede namens 10 anderen, voor een motie, om uit te spreken dat de salarieering van leeraren aan de leerscholen en Rijksnormaallessen drin- gend verbetering behoeft. TER NEUZEN, 31 Januarl 1913. Laagste 716.7 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 1 Februari Aanvankelijk krachtige tot stormachtige later afne*ende VVestelijke tot Zuidwestelijke wind, zware bewolking, tijdelijk opklarend, regen, sneeuw of hagelbuien, kouder. Woensdagavond werd alhier in hetHotel Oentraal" onder leiding van den burgemeester, den heer Huizinga, eene vergadering gehouden van het Burgerlijk Armbestuur en de verschil lende kerkelijke diaconien in deze gemeente, waarin, in verband met de in werking getreden nieuwe Armenwet de vraag werd besproken of het opricbten van een Arm'enraad in deze ge meente wenschelijk wordt geacht. Nadat doel en strekking van zoodanigen raad was uiteengezet en hieromtrent van gedachten was gewisseld, werd besloten dat de verschillende colleges ieder in eigen kriug deze zaak nader zullen overwegen, om dan later een definitief besluit te kunuen nemen. Woensdag werd alhier in het //Hotel der Nederlanden" eene conferentie gehouden van burgemeesters uit Zeeuwsch-Vlaanderen Ooste- lijk en Westelijk deel, waarin de mogelykheid werd besproken van het oprichten eener elec- trische centrale, die zou kunuen voorzieu in de behoefte aan levering van stroom voor ver- lichting enz. voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Het resultaat der besprekingen was dat eerte commissie werd benoemd die nader zal hebben te onderzoeken in hoeverre uitvoering van dat plan mogelijk is en verder in verband daarmede aan de verschillende gemeentebesturen* voor- stellen zal doen. Woensdagavond werd in de bovenzaal van het Hotel der Nederlanden" alhier het door de korfbalclub Astra" gearrangeerde bal masque gehouden. Al aanstonds kan gezegd worden, dat het goed geslaagd is. Er waren niet alleen vele belangstellenden opgekomen om te kijken maar ee.n zeer bevredigend getal gemaskerden waren op den bepaalden tijd in de zaal aan wezig, en boden een kleurig tafereel. De dames en heeren hadden blijkbaar hun best gedaan om bij deze gelegenheid hun beste beentje voor te zetten. Er was groote verscheidenlieid en schittering in de costumes, en het was voor de jury, die was aangezocht om twee prijzen toe te kennen voor de sierlijkste dames-costumes en een voor het aardigste dames-costuum, niet gemakkelijk gemaakt, daar zoo velen wed- ij verden. In het deel der zaal dat gedurende het eerste deel van den avond was gereserveerd voor de gemaskerde dansers, bielden deze zich en ook de toeschouwers bezig met vroolijke grappen, voorzoover de muziek hen niet in den kring ten dans noodde. Het- ligt voor de hand dat, in eene beperkte ruimte en bij een beperkten kring van gemas kerden, velen spoedig door hunue omgeving werden herkend. Een uitzondering hierop werd o.a. gemaakt door twee Zuid-Bevelandsche paren die kwamen en verdwenen zonder dat hunne identiteit bekend was. Toen de tijd voor het demasque was aangebroken werd te voren de uitspraak der jury bekend gemaakt. Deze wees den eersten prijs voor het fraaiste damescostuum toe aan mej. M. van Rompu, (bebecostuum), den tweeden prijs aan mej. B. van de Sande (een Pierrette) en den prijs voor het aardigste damescostuum aan mej. C. van Dix- hooru te Axel (een harlekijn). Hierop volgde het demasque en kon men zich overtuigen of de vermoedens omtrent de personen die men voor zich meende te hebben juist waren geweest. Daar //Astra" aan dezen welgeslaagden avond gaarne eene heriunering wenschte te bewaren, werd een fotograat uitgenoodigd van de gecostu- meerden een kiek te maken. De heer But was daarvoor terstond bereid. De opname geschiedde met een nieuw soort kunstlicht, en mag rede- ljjk geslaagd heeten, blijkens de foto die we heden zagen. Na eenige pauze werd het bal voortgezet, dat nu nog meer geanimeerd was dan te voren, daar ook ougecostumeerde bezoekers er aan deel konden nemen, en waaruit overtuigend bleek, dat men zich goed amuseerde. Naar „Zel." verneemt ligt het in het voor- nemen om zoodra de tram Vlake-Hansweert in exploitatie is, den dienst van de Prov. boot tusschen Hansweert en Walsoorden uit te breiden. Komen de plannen tot uitvoering dan zal de boot nog een reis maken naar Hansweert na aankomst van de tram, welke om 5.30 vertrekt in correspondentie op treinen in de richting naar Roozendaal en naar Ylissingen, vertrekkende uit Vlake resp. om 8.23 en 9.02. Verder zal de boot een terugreis maken na "aankomst van den trein, welke uit Roozendaal om 8.23 aankomt. Blijkens opgave in de St. Ct. van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, die in de week van 22 tot en met 28 Januari ter kennis kwamen van den Centralen gezond- heidsraad, kwamen in Zeeland voor van pokken 1 geval te Hoedekenskerke, Rilland-Bath en Vlissingen en van diphteritis 2 gevallen te Goes en 1 geval te St. Jansteen, Middelburg enZie- rikzee. - Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland in bet district Vlissingen, in de vacature ont- staan door het overlijden van den heer P. J. Siegers, werd heden bij candidaatstelling ge- kozen de heer H. Guillaume (anti-rev.) -1 Door 8 leerlingen van den driejarigen snoeicursus te Oostburg werd, naar de Midd. Crt. meldt, Woensdagmiddag met goed gevolg eindexamen afgelegd en hun een diploma toe- gekeDd als snoeier, dat op de eerstvolgende vergadering van de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw zal worden uitgereikt. De namen der gediplomeerden zijn A. Provoost, lz. Luteijn, P. J. Pelis, Jac. Robijn, A. Ver- duin, J. Baarendse Jz., J. Vergouwe Pz. en Adr. Masclee. De zeven leerlingen van het tweede jaar werden na afgelegd overgangjsexamen bevorderd tot het derde jaar. Hoezeer deze driejarige snoeicursus in een algemeen gevoelde behoette voorziet en welken goeden naam hij bij de boomkweekers heeft, be jijst wel deze bijzonderheid, dat bij het hoofd van dien cursus, den heer Iz. Steenhart, reeds drie aanbiedingen waren ingekomen om ge- slaagde leerlingen onmiddellijk in dienst te nemen. Een der oud-leerlingen is thans reeds werkzaam aan den cursus als leeraar in't snoeien, een ander vervult een gelijke betrekking aan een snoeicursus te lerseke. Zaamslag. Donderdag jl. werd alhier door de vereeniging //In 't belang der landbouwers" aanbesteed de levering van 267,400 K.G. Su- perphosphaat, 433,000 K.G. Ammoniak-Super- phosphaat, 10,000 K.G. Paardeboonen, 550 K.G. Lijnkoek, 382 K.G. Brabantsch rood Klaverzaad en 138 K.G. Lucerne Klaverzaad. Het laagst werd ingeschreven voor Super- phosphaat, de MoorV lamiuk te Hulst voor J 2,096, voor ammoniak-superphosphaat P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 7,52, voor bra bantsch rood klaverzaad Poortman te Rotterdam voor 1,10, voor lucerne klaverzaad Poortman voi)r j 0,88, voor paardeboonen C. de Bokx te Zaamslag voor f 10,25 en voor lijnkoek A. Wieland te Ter Neuzen voor 12,65, alles per 100 K.G. r De leveringen werden gegund, met uitzonde ring van de paardeboonen en lijnkoek. 4xel. Woensdagavond hield de afdeeling Axel van de vereeniging tot Chr. verpleging van krankzinnigen in Zeeland haar gewone jn*» -erui- i-'ring onder voorzitterschap van den heer P. Dregmans. Uit het verslag van den peuningmeester bleek, dat in 1912 de inrichting kon worden gesteund met eene bijdrage van f 179,80. De afdeeling is dit jaar met 5 leden vermeerderd, hetgeen den penningm?ester ver- blijdde, maar hij was toch nog niet voldaan, daar naar zijne meening in eene gemeente als Axel de afdeeling driemaal zoo groot moest zijn als thans het geval is. Hij sprak daarom de hoop uit, dat nog velen zich zullen gedrongen gevoelen toe te treden tot deze afdeeling, ten bate van de vele onge- lukkigen, die daar verzorgd worden in de stichtiug Vrederust.". Ten slotte deelde de voorzitter mede dat hij zich, in verband met zijn hoogen leeftijd en bijkomende omstandigheden, genoopt zag ontslag te nemen als voorzitter der vereeniging. Op voorstel van Ds. Lammertsma werd de heer P. Dregmans daarna benoemd tot eere- voorzitter der afdeeling, terwijl hem dank werd gezegd voor al hetgeen hij in het belang der vereenigingen en in het bijzonder voor de stichting //Vrederust" heeft verricht. In plaats van den heer Dregmans werd tot voorzitter benoemd de heer Lammertsma, predikant alhier. Axel, 30 Jan. In de heden gehouden ver gadering van de Commissie voor het Onaf- hankelijkheidsfeest werd benoemd tot voorzitter de heer Ph. J. van Dixhoorn, tot vice-voorziiter de heer A. E. C. Kruijsse, tot secretaris de heer J. J. de Feijter Kz., tot penningmeester de heer P. Augusteijn. Bij acclamatie werden de heeren raadsleden, de gemeente-secretaris en de gemeente^ontvanger tot eere-comite benoemd en de burgemeester als eere-voorzitter uitgenoodigd de vergaderingen van de feestcommissie bij te wonen. Besloten werd gedurende de maand Februari eene inzameling van gelden te houden voor de feestelijkhedeu door de leden der commissie. St, Jansteen. Door de rijks- en gemeente- politie werd heden alhier een broodventer uit St. Nicolaas aangehouden, onder verdenking dat hij aan meerdere vrouwen een middel voor het opwekken van abortus zou hebben ter hand gesteld. Na een verhoor door den burgemeester is de venter weer op vrije voeten gesteld. Znidzande. Bij de aanbesteding van het aan- brengen eener grindbaan op verschillende wegen in het waterschap „De watering Cadzand" werd het laagst ingeschreven door den heer Cambier voor 65,438. Volgens een telegram uit Konstantinopel hebben de verbonden Balkanstaten den wapen- stilstand opgezegd en zouden over 4 dagen de vijandelijkheden worden hervat. Dit zal zijn a.s. Maandagavond te 7 uur. Ondertusschen wordt gemeld dat de I urken een antwoord hehben gezonden op de nota der mogendheden, waarin zij toestemmen in den afstand van een deel van Adrianopel en verder ook de beschikking over de eilanden in de Egeisehe zee aan de mogendheden willen laten. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken E. E., oud 32 j., hoofd eener bijzondere school te Hoek, is wegens ontnchtige handelingen met aan zijne zorgen ter opleiding toevertrouwde leer lingen. veroordeeld tot 1 maand gevangenisstral. (Eisch idem). A. J. de L., oud 45 j., veldarbeider te Koe- wacht, is wegens bedreiging met misdrijf ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. (Eisch 1 maand). M. E. de V., huisvr. van H. P. oud 32 j., te St. Kruis, beklaagd van mishandeling is vrijge- sproken. (Eisch J 10 of 10 d. heeht.). In de heden gehouden zitting van de arrou- dissements-rechtbank werd behandeld de zaak tegen den 39jarigen J. v. d. H., bootwerker te Ter Neuzen, beklaagd van mishandeling en wederspannigheid tegen de politie, gepleegd in het cafe van den heer Solleveld. Het openbaar ministerie eischte zijne ver- oordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. Adriaanse, wees op de gespannen verhouding die er te Ter Neuzen bestaat tusschen de wel en de niet bij den bootwerkersbond aangesloten werklieden en achtte daarin de oorzaak der gebleken veete ge- legen. Hij achtte tevens niet bewezen dat de beklaagde geslagen heeft, waarom hij diens vrijspraak vroeg. Tegen den 31jarigen schipper J. C. D., werd wegens wederspannigheid tegen de agenten Daanse en Van Doorn, f 20 boete of 20 dagen hecbtenis geeischt. Wegens beleediging van en wederspannig heid tegen een rijksveldwaehter werd 1 maand gevangenisstraf geeischt tegen den 26jarigen F. v. IX. te V» ealdorpe. Door bovengenoemde rechtbank is thans verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen A. A. B., oud 28 j., workman, wonende te Koewacht, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van den bekenden dielstal met braak bij den landbouwer Van Dorsselaar te Clinge, in den nacht van 30 September op 1 October 1912. Hervormde Rerk. Ter Neuzen. 9i u., Ds. A. Timinerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil, u., Ds. J. B. T Hugenholtz, van Axel. Axel. 9iu.,leeskerken 2 U..DS.J.B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9'u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9i u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereforrneerde Rerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 g., Ds. ,T. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. E8. 9 n. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereforrneerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 n. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereforrneerdc (fcrneente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., dhr. Hubregtse, van 's Gravenpolder. Chr. Gereforrneerde Rerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Jiethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u.^ 2 u. en 54 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. Op de ijsbaan te Winschoten is schaatsen gereden. Men doet het ook druk op de Meent, bij Bussum. Het Hoornscbe hop, voor, Hoorn, is door de strenge vorst weer geheel dicht ge- loopen. Onder de kust draagt het ijs reeds en de scheepvaart wordt er veel door bemoeilijkt. Daar is bet dus een anderen winter dan hier. Omtrent de vondst te Elburg, Vrijdag- middag 1.1. gedaan, meldt //De Tijd" nog het volgende Het perceel staat aan de Smedesteeg en dient voor stalling. Het is eerst sedert een paar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5