A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VlaaRderes. Van Houtcn's Cacao KIEZEHSLIJST. Gemengde berichten, \o .1873. Zaterdae* 1 Februari 1913. 53 Jaargan^, /ftoeders 3 <2 eft uuj kinderen dagelijks Landbouwbarichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: YToor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zieh bg alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushoudera. ADVERTENTIENi Yan I tot 4 rebels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plautsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. EPJBSTS BLAID. te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuu/en dan u/elke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet yeel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder- vinden dat ge hun voor oiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling toe- gezonden. 2' Nienwe aardappelvarieteiten. Op de Yeenkoloniale Landbouwproefvelden te Sappemeer zijn weer enkele nieuwe varieteiten gewonnen, die geschikt zijn voor de verdere cultuur. Zoo o. a. Pionier, die nu voor het eerst het proefveld zal verlaten. Deze soort is een zaailing van 1903moeder was de Eigenheimer en P. de Wet de vader. De bladeren zijn zeer sterk tegen de gewone blad- ziekte en behoeven dus niet bespoten te worden. De kleur der knollen is grauwachtig geel, de huid is zeer geschubd, bet vleesch geelwit. De gemiddelde opbrengst 544 H.L. per H.A. Midden September rijp. (N. R. Crt.) Tengevolge van bet groot aantal paar- den, die voor de premiekeuringen zijn aan- gegeven, is er eene kleine wijziging gekomen in de keuringsdagen, ze zijn nu als volgt vastgesteld Hulst, 12 Feb. v. m. 9 uur. Axel, 13 Feb. v. m. 8 uur, Oostburg, 14. Feb. v. m. 12 uur, idem 15 Feb. v. m. 8 uur, St.-Maartensdijk, 18 Feb. n. m. 2 uur, St.-Philipsland, 19 Feb. n. m. 2 uur, Zierikzee, 20 Feb. v. m. 9 uur, Middelburg, 24 Feb. v. m. 10 uur 20, Kruiningen, 24 Feb. n. m.*, Goes 25 Feb. v. m. 8 uur, en Cortgene, 25 beb. n. m. 2 uur. Plaats en tijd te Kruiningen zal nader worden opgegeven. (Z. Landb. bl.) Worstvergiftiging. Zondag werd aldus meldt de Tel. geneeskundige hulp ingeroepen voor de kinderen van een zekeren Tuin, wonende Oostenburgergracht 21, te Amsterdam. Het onderzoek bracbt aan het licbt, dat de familie Tuin Zondagmiddag worst gegeten had, die zeer waarschijnlijk niet al te geschikt meer voor de consumptie was. De twee kinderen werden naar bet O. L. Vrouwegasthuis vervoerd, waar het jongste, van drie jaar, Maandagavond is overleden. Het andere kind, van 5 jaar, hoe wel nog lang niet hersteld, verkeert niet meer in leveusgevaar. De ouders, die ook van de worst gegeten hadden, hebben er niet de minste nadeelige gevolgen van ondervonden. Maanden geleden werd te Lochem bet lijk van zekere S. uit de Berkel opgeviscbt. Men dacht toen al aan misdaad. Zondag j.l. kregen naar de Zutph. Ct. bericht, twee miliciens te Arnhem ruzie, dat zoo hoog liep, dat de een den ander het leelijke zaakje verweet, dat deze aan de Berkelbrug te Lochem had uitgehaald. Een korporaal, die getuige van den twist was, kreeg op zijn aanvraag de heele gescbiedeuis te booren. Een der twee had S. over de leuning gesmeten en hem zijn rijwiel nagegooid. Toen S. niet weer voor den dag gekomen was, had de dader voor f 20 het stilzwijgen van zijn kameraad gekocbt. Beiden zijn in hechtenis genomen. Voor den ambtenaar van den burgelijken stand van Smallingerland te Drachten werd Maandag aangifte gedaan van een tweeling- geboorte. Op zichzelf niets bijzonders, is het vermeldenswaardig omdat bet broertje en zusje meer dan twee voile dagen in leeftijd verschillen het jongetje is n.l. geboren den 24 Januari, des voormiddags 10uur, het meisje pas den 26 Januari, des namiddags 51/, uur. (Leeuw. Ct.) Men meldt uit Heerenveen aan de Tel. De justitie alhier heeft eene gerechtelijke ver- volging ingesteld tegen den burgemeester van Steenwijk, beschuldigd van misbandeling van den gemeente-secretaris. In eene vergadering van B. en W. sloeg bij den secretaris met een stok op bet hoofd. Het ffHbl." maakt melding van een kranige redding. Twee nacbten vorst en er stonden vauochtend TER SEEZEISCHE CM R UT. Bit blad versebtjnt fflsaniiBs. WueBsdag. en I r^'du^Binnil, ■Itgeinndrrd op feeatdaKeit hg de Flrmw t*J. lib BIS ■ASMS, te leaien. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN Gelet op de artikelen 11, 12 en 13.der KIESWET; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, ora too zij in eene andere Gemeente over het laatst ver- loopen dienstjaar in eene der Rijks direkte betaslingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste een gulden, daarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 1 a der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vAur den IFebrnnri n. 8. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voor- anelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om ge- plaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan v6or den I.V Frliruari a.m., aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt, kosteloos af te geven dupli- caat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeensehappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel 16 derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan voor deu 15 Februari n.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen i en 2 der Kieswet, luidende Artikel 1. De loden van de Twoede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks- directe belastingen zijn aangeslagen, het ter dier z'ake verschuldigde voor of op den 1 Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72); of indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 Januari sedert den 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een buis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorende of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd de werkelijke huurprijs, per week berekend, tenminste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2°. dat zij op den 31 Januari sedert den 1 Januari van bet laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan 2 personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het gunot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3°. dat zij op den 1 Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste f 100,(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste J 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door bet bestuur van eene rechtspersoonlijk- heid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene codperatieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang al zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000,bij de Nederlandsche Dank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt. de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. BONA Art. 2. Onder hen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren mandie van minderjarigen kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor de mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in bet kohier is vermeldt mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste een gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 ver meld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele be lasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van eontributie aan eene cooperatieve bouwvereeniging wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrije kost op het bedrag. vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voor- laatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of voor zooveel Israelieten betreft met den Sabbath. Indien den aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd mede- geteld, gedurende welke de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2"., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of ten voile is ontvangen, wordt bet geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., eene tijdelijke ongevallen rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening ge- bracht, tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16, 2"., der vrouw geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staalscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens art. 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeyer gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voor- komen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, inits zij op 31 Januari alsnog het- zelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2<>. genot van pensioen of lijfrente 3o. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank 4°. ailegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hem, wier plaatsing op de lijst berustte op 1°. bewoner van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of het zelfde vaartuig bewonenof 2°. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Ter Neuzen betreft, het volgende bepaald GEMEENTE ofdeel der GEMEENTE Huur prijs. BFI 16, lo. Minimum inkomen. IOELB 16, 2°. Vrije Woning of Inwoning. IS! Ill Vrije kost en Inwoning. riiiEL 2. Neuzen (kom) Neuzen(overigdeel) /!.- 0,80 325,- 275,— 50,— 25,— 225,— 175, De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inacht- neming van het volgende voorschrift dat de onislagen met aangiften en stukken moeten drag en boven aan de voorzijde het opschriftYrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening Ter Neuzen, den 31 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1